Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


24.03.2020 | 04:36
“Propusnice za sve koji su isključeni iz zabrane napuštanja mjesta prebivališta - sudionike u opskrbi, zaposlene u bitnim službama, novinare, građane koji putuju na posao i žurne službe, izdavat će se na rok od sedam dana u gradskim uredima za mjesnu samoupravu radnim danom u u razdoblju od 9 do 15 sati.”
24.03.2020 | 08:53
Ja više ništa ne razumijem s jedne strane svi kukaju da ništa ne radi i svi se žale da im je posao stao, a sa druge strane svi nekamo moraju ići
24.03.2020 | 10:22
Ako ste mene slučajno vidjeli negdje na cesti, ja sam danas ipak odlučio doći i raditi iz ureda.
24.03.2020 | 10:24
Ovdje ima raznoraznih savjeta, kako i do naknade za vlastite zaposlene i još neke praktične stvari:
www.24sata.hr/news/upute-za-gradane-sve-...erija-621235?page=10
24.03.2020 | 11:13
Na žalost, izgleda da se potvrđuje nesposobnost i neorganiziranost naših vlasti.

Naime, jučer su postojale dvije različite službene brojke zaraženih u Dubrovačko-neretvanskoj županiji (lokalne brojke su bile veće od onih objavljenih na koronavirus.hr), a danas je brojka zaraženih na koronavirus.hr veća nego jučer, ali i dalje manja od brojke koja je još jučer objavljena u lokalnim glasilima.

Također, jučer je jedan od članova Kriznog stožera javno, na pressici, izjavio da ne testiraju ljude sa blažim simptomima, a danas je na lokalnom portalu izašao članak u kojem osoba koja je imala kontakt sa (potvrđeno) zaraženim doktorom, objašnjava simptome koje ime (koji se poklapaju sa simptomima korona virusa), i kaže kako je obavijestila epidemiologa, i rečeno joj je da ostane doma, te da nazove bolnicu ako se simptomi pogoršaju. Testirana nije, zaražena najvjerojatnije jest (ali nije dio statistike).

Iz ovoga možemo predstaviti da je broj zaraženih daleko veći od službeno objavljenog broja, i da mi (ne samo mi kao javnost, nego mi kao državne vlasti i krizni stožer) uopće nemamo pojma niti koliko zaraženih imamo, niti kojim tempom se virus širi po populaciji.
24.03.2020 | 11:19
Mali broj zaraženih ne znači čak ni da imamo sreće, nego samo da Hrvatska ima drugačiju politiku testiranja. Kako je do jučer testiranje uzoraka bilo moguće samo na jednom mjestu, onda je politika uzimanja uzoraka sukladno tome restriktivna pa se uzorak uzima samo od osoba koje su u samoizolaciji (tj. bile s nekim u kontaktu) i onih sa simptomima. I zato Hrvatska ima bitno manje potvrđenih slučajeva zaraze. To je sama dr. Markotić, ili netko drugi od te ekipe, ne sjećam se točno, izjavila prošli tjedan na radiju.

Poanta je u tome da se takve odluke donose s izvršenjem "od ponoći". Na primjer: "Tržnice se zatvaraju od sutra.". Koja je razlika je li od sutra ili za tri dana? Razlika je u tome da sad ljudi koji žive od prodaje na tržnici ne samo da su ostali bez posla, nego su potrošili novac na namirnice koje nemaju više kome prodati. Bio je sinoć na TV lik s kobijem punim paradajza. Svakom tko će na početku travnja uredno dobiti svoju plaću bez obzira što mu je produktivnost vjerojatno bila na 20% normalne - ne shvaća kako je onima koji svoju egzistenciju moraju svaki mjesec zaraditi.
24.03.2020 | 11:30
smayoo kaže:
Mali broj zaraženih ne znači čak ni da imamo sreće, nego samo da Hrvatska ima drugačiju politiku testiranja. Kako je do jučer testiranje uzoraka bilo moguće samo na jednom mjestu, onda je politika uzimanja uzoraka sukladno tome restriktivna pa se uzorak uzima samo od osoba koje su u samoizolaciji (tj. bile s nekim u kontaktu) i onih sa simptomima. I zato Hrvatska ima bitno manje potvrđenih slučajeva zaraze. To je sama dr. Markotić, ili netko drugi od te ekipe, ne sjećam se točno, izjavila prošli tjedan na radiju.

Kada je grunuo prvi potres, pa onda i drugi, 40 osoba je iz samoizolacije pobjeglo iz Zagreba...
(tu ne govorim o osobama koje su se maknule u druge djelove Hrvatske ali nisu imale zabranu kretanja).
24.03.2020 | 11:35
smayoo, ima li bilo koja mjera (po tvom sudu) koja je dobro i pravovremeno napravljena?
24.03.2020 | 12:03
Bertone,

Ni ja se nisam slagao sa nekim stavovima koje je u svojim postovima iznosio smayoo, ali prema svim dostupnim informacijama, naši stručnjaci se baš i nisu najbolje ni pripremili niti snašli, a nije da nisu imali vremena.

Naprimjer, zatvaranje tržnica i ribarnica je, po mom skromnom mišljenju, totalni promašaj, jer su bez posla (i novaca) ostale obitelji i male tvrtke koje se time bave, a zašto?
Zato što su se kupci gužvali po štandovima, umjesto da se prodaja na tržnicama organizira poistom principu kao i prodaja u samoposlugama, sa dovoljnim razmakom između štandova i kontrolom razmaka među kupcima. Barem to nije bio nikakav problem.
Točno je to da bi u tom slučaju ljudi sa sela morali izlaziti izvan svojih domova i svakodnevno putovati do grada i nazad, i da bi se ribari našli na skučenom prostoru brodice za vrijeme ribolova, ali i u trgovinama se ljudi okupljaju na istom mjestu i dolaze u bliski kontakt, i svi mi koji moramo ići u trgovinu prolazimo pored jedne te iste osobe koja radi npr. u mesnici, ili na blagajni, idealni vektor širenja virusa.
Kako bilo, dok mogu raditi trgovine, mogle su raditi i tržnice.

Ekonomske mjere uopće nema smisla komentirati, jer su nedostatne i nepravovremene, a po svemu sudeći čeka nas još dosta toga.

Onda, gledam u Dubrovniku, ekipa Civilne zaštite, koja bi trebala kontrolirati dovoljan razmak između ljudi, fotografirana kako patroliraju sa premalim razmakom između sebe, i ovim smiješnim kirurškim maskama, koje imaju samo psihološki efekt, i više štite okolinu od onoga tko nosi masku, nego obrnuto.

Po meni, mjere koje se primjenjuju i njihov tempo, su relativno dobre, uz neke iznimke, ali sama metodologija testiranja i prikupljanja i objavljivanja podataka je poprilično manjkava, da ne kažem pogrešna.
24.03.2020 | 12:42
Bertone kaže:
smayoo, ima li bilo koja mjera (po tvom sudu) koja je dobro i pravovremeno napravljena?


Većina mjera jest dobro zamišljena (zatvaranje tržnica sigurno nije jedna od njih). S obzirom na okolnosti, i provedba je toliko dobra koliko može biti. Je li pravovremeno provedena? Vjerojatno ne, ali rekao bih da su svi u EU okasnili tjedan-dva sa svim mjerama. Ali najvažnije - nije pravovremeno PLANIRANA.

Naša je vlas najprije (valjda razmišljajući "valjda neće") razmišljala da li da posluša struku ili ne, jer ako posluša struku, izazvat će paniku. Ali u trenutku kad su počeli razmišljati da li da poslušaju, trebali su NAJKASNIJE TADA početi planirati što će, kada i kako napraviti. I na vrijeme, barem tjedan dana unaprijed, informirati i educirati sve uključene u provedbu (šefove maloprodaje po trgovačkim lancima, ljekarnike, medicinsko osoblje, policiju, vojsku...), da ljudi budu spremni i da znaju davati odgovore na pitanja. A osobito ekipu na 113, koja se i sama nađe zatečena TV izjavama "od ponoći zabranjujemo ovo i ono". A javnosti ostaviti barem 3 dana vremena od objave do provedbe određene mjere.
  • Daddo
  • Posjetitelj
24.03.2020 | 12:48
m@xym kaže:
Na žalost, izgleda da se potvrđuje nesposobnost i neorganiziranost naših vlasti.

Naime, jučer su postojale dvije različite službene brojke zaraženih u Dubrovačko-neretvanskoj županiji (lokalne brojke su bile veće od onih objavljenih na koronavirus.hr), a danas je brojka zaraženih na koronavirus.hr veća nego jučer, ali i dalje manja od brojke koja je još jučer objavljena u lokalnim glasilima.

Također, jučer je jedan od članova Kriznog stožera javno, na pressici, izjavio da ne testiraju ljude sa blažim simptomima, a danas je na lokalnom portalu izašao članak u kojem osoba koja je imala kontakt sa (potvrđeno) zaraženim doktorom, objašnjava simptome koje ime (koji se poklapaju sa simptomima korona virusa), i kaže kako je obavijestila epidemiologa, i rečeno joj je da ostane doma, te da nazove bolnicu ako se simptomi pogoršaju. Testirana nije, zaražena najvjerojatnije jest (ali nije dio statistike).

Iz ovoga možemo predstaviti da je broj zaraženih daleko veći od službeno objavljenog broja, i da mi (ne samo mi kao javnost, nego mi kao državne vlasti i krizni stožer) uopće nemamo pojma niti koliko zaraženih imamo, niti kojim tempom se virus širi po populaciji.


Dakle, pretpostavljam da govoriš za svoju lokalnu razinu.

Ako je tome tako - onda ste nesposobni - sami.

Imali ste prvu karantenu ikad. I prvu ljekarnu ikad. A broj oboljelih vam raste. Zašto?

Turista nemate. Ukupno imate stanovnika koliko (ako gledaš samo Grad)?

Bili ste u stanju funkcionirat 06.12.1991. bez svega toga što vam kao danas fali, sad je to najednom problem?

Ako ne znaš što bi - tretiraj sebe kao zaraženog i zaštiti one oko sebe.

Objasnio sam ti na vikalici da su prvi testovi vrlo često - lažno pozitivni. Objasnio sam ti i tretman nakon prvog testiranja.

Tvoj primjer je skroz legitiman, ali je i protokol u tom slučaju ispoštovan skroz. Kao kontaktu sa zaraženim i bez simptoma preporučena mu je mjera samoizolacije. Više od toga u trenutku kad se javio - nije trebalo. Ako se drži preporuke, sve i da je pozitivan a nema potrebe za intervencijom, neće biti ništa opasniji nego da je testiran. A svaki test troši i vrijeme i resurse sustava koji je trenutno "pod opsadom".

SORRY: NIJE OSOBNO, malo me ljute postovi o nesposobnosti ovih ili onih i krivnji nečijoj.
24.03.2020 | 13:09
Gubite (odnosi se na smayuu i ostale koji nisu zadovoljni dinamikom ili jasnošću donesenih mjera) iz vida jednu činjenicu koju niti jedan stručnjak, služba ili tko već ne može riješiti bez drakonskog kažnjavanja svih (pod kažnjavanje mislim na uskraćivanje prava i sloboda koje imamo), a to je mentalitet ljudi.

Da, mogao je plac raditi po sistemu da radi svaki drugi štand, da, mogli su se prodavači rotirati po sistemu da rade svaki drugi dan, ali ostaje faktor (mentalitet ljudi) da će se opet ljudi nagurati jedan preko drugog... bio sam na placu prekjučer, bio sam u pekarni i dućanu danas... i jbg, ljudi su blesavi, i dalje hoće ući u prodajni prostor iako nisu sačekali da netko izađe iz njega... ili sa pranjem/dezinfekcijom ruku je isto, dućan mi ima električna klizna vrata (znači ne diraš ništa), odmah na ulazu stoji polica sa dezinficijensima za suho pranje ruku, a iznad natpis za kaj to služi... i znaš koliko ljudi ih koristi, svaki deseti i to ako i onda kad zatvore i dućane (pogotovo male) opet će biti drvlje i kamenje da to nije dobra mjera, ma dajte... ljude morate prvo opaliti po glavi da shvate pa im onda polako vraćati i trgovine, i plac, i putovanje.
24.03.2020 | 13:18
smayoo,

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem da je trebalo unaprijed objavljivati tajming i buduća ograničenja.

Da su to radili, onda bi dali javnosti dovoljno vremena da u potpunosti ponište efekte ograničenja.
Dakle, da ponovim, smisao sve većih i većih ograničenja je smanjiti mobilnost stanovništva na najnižu moguću mjeru, jer ne znamo točno tko je zaražen, a tko ne, pa zato želimo izbjeći bilo kakav bliski kontakt bilo koga, bilo gdje.

Prosljeđivanje tih informacija uskom krugu ljudi također ne bi imalo efekta, jer bi sve te informacije opet došle do većeg broja ljudi i izazvale paniku.

Pogledaj samo Italiju, kad su odlučili zatvoriti Sjever, ekipa sa sjevera je masovno bježala na Jug, to se može spriječiti samo trenutnom zabranom putovanja, a ne najavom zabrane za tri dana.

Jedino što je manjkavo je, očito loša komunikacija kriznog stožera sa ekipama na terenu i sa ljudima koji na terenu trebaju provoditi određene odluke i informirati ljude točnim informacijama.

Daddo,

Nisi me razumio, ja dakle govorim o službenim rezultatima (dva uzastopna pozitivna brisa), ne o lažno pozitivnima i slično. Dakle, prema Kriznom stožeru Du-Ne županije, mi već puna dva dana imamo 22 sigurno (protokolom testiranja) potvrđene zaražene osobe, a na službenim stranicama (koronavirus.hr) i na presicama središnjeg Kriznog stožera) jučer je pisalo 16, a danas 19, dakle krivi broj.

Što se drugog dijela odgovora tiče, radi se o osobi koja je bila u kontaktu sa potvrđeno zaraženom osoboom, i pokazuje znakove zaraženosti i prema svim dosadašnjim informacijama, trebala je biti testirana (ali očito testova nema dovoljno pa nema ni testiranja). Naravno, ako se takva osoba drži pravila o izolaciji, neće biti opasna kao i da nije zaražena, ali ako nije testirana onda ne znamo pravo stanje stvari, i koji je onda smisao svega toga?!

Ako ne testiramo one koji ne pokazuju simptome (jer to nema smisla zbog mogućih lažno negativnih, što je logično), ako ne testiramo ni one koji pokazuju simptome ako su u samoizolaciji (jer neće širiti bolest ako se pridržavaju samoizolacije), koga onda trebamo testirati?!
One koji završe na respiratoru?!
Takve niti ne treba testirati jer je i laiku jasno da se ne radi upali sljiepog crvijeva nego o coroni.
24.03.2020 | 13:36
m@xym kaže:
smayoo,

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem da je trebalo unaprijed objavljivati tajming i buduća ograničenja.

Da su to radili, onda bi dali javnosti dovoljno vremena da u potpunosti ponište efekte ograničenja.


Da su ljudima koji prodaju svoju robu na tržnicama rekli 3 dana ranije da će zatvoriti tržanice, što bi to oni učinili da ponište efekt ograničenja? Nahrupili bi svi na tržnice? Ili ljudi ne bi naručili/dopremili robu koju više ne mogu prodati, a preostalo vrijeme iskoristili da prodaju što imaju?

Da su ukidanje međugradskog prijevoza najavili 3 dana unaprijed, što bi to putnici učinili da ponište efekt ograničenja? Iskoristili bi tri dana da se spakiraju i vrate kućama (studenti, učenici i svi oni koji ionako rade od kuće). Bila bi gužva u autobusima? 3 dana plus-minus. A sad? Kako su se ljudi vraćali kućama? Neki i nisu. A sad je na snazi odluka po kojoj ne smiju ni biti tamo gdje su ostali. Da ne kažem da su studente sa cvjetnog, koji nisu uspjeli otputovati kući, iselili radi osiguravanja smještaja za ljude koji su ostali bez doma u potresu. I sad - što? Najprije su ljudima bez auta onemogućili da se vrate kući, a onda su im zabranili da budu tu gdje su ostali...

A kretanje na veće udaljenosti su mogli ograničiti i staviti pod nadzor prije svega toga. Ako je svrha zadnje odluke spriječiti stanovnike većih gradova da šire zarazu okolo, mogli su zatvoriti izlaze iz gradova i uvesti kontrolne točke. Umjesto toga, oni su Zagrepčane zaustavljali i kontrolirali na Kikovici , nakon što su ovi imali 32 mogućnosti izbjegavanja te kontrole.
24.03.2020 | 13:41
Bertone kaže:
ljude morate prvo opaliti po glavi da shvate pa im onda polako vraćati i trgovine, i plac, i putovanje.


Koje? One koji su odgovorni i disciplinirani jedino se i lupa po glavi. Oni drugi i dalje rade po svom jer ih nitko nije kaznio.

Sad sam došao tu iz našeg lokalnog dućana. Svatko na ulazu dezinficira ruke. Ljudi u dolasku vide da je unutra više od 2 kupca (radi se o samoposluzi srednje veličine) i čekaju ispred bez da ih itko upozori. Nitko ne uzima hrpu stvari, kupuje se za tekuće potrebe. Svi paze na razmak.

Ako negdje netko ne pazi što radi, njega treba upozoriti, pa onda sankcionirati. A ne terorizirati cijelo društvo.
24.03.2020 | 14:02
Bravo za Vas, dođi kod mene u kvart pa ćeš vidjeti drugačiju sliku
24.03.2020 | 14:26
Bertone,

Oprosti, ali ovo za plac nisi u pravu.

Lokalna trgovina (supermarket) u koji idem u kupovinu ima jednog zaštitara (uvedeno sad zbog corone, inače ga nema) na ulazu koji kontrolira broj ljudi u trgovini, i svima koji uđu šprica ruke sredstvom za dezinfekciju. Civilna zaštita upozorava djelatnike trgovine da opominju ljude koji se ne drže pravila razmaka, djelatnici trgovine zovu u pomoć zaštitara ako se ipak nađe neki pametnjaković koji misli da se sve to njega ne tiče.

Na potpuno isti način je to moglo funkcionirati sa dvije tržnice i dvije ribarnice koje imama u Gradu, ali zbog nemara ljudi, i neorganiziranosti onih koji u nadležni za pijacu i ribarnicu, imamo ovo što imamo.
BTW Tržnice u Dubrovniku su zatvorene barem dva dana prije tržnica u ostatku RH, jer je gradonačelnik reagirao na fotografije prepunih tržnica, koje su osvanule na društvenim mrežama i lokalnim portalima.

smayoo,

Da su se mjere ograničenja kretanja najavljivale unaprijed, ljudi iz velikih gradova bi:
- navalili u kupovinu velikih zaliha
- nakon toga nastojali pobjeći iz velikih gradova u manje sredine gdje imaju weekendice, prijatelje, rodbinu, kuće roditelja...
I samim time izazvali poremećaje u lanu opskrbe i nekontrolirano širenje zaraze u područja koja baš i nisu najbolje pokrivena zdravstvenom zašitom.
O panici i psihozi da i ne govorim.

Oni koji imaju dva zrna soli u glavi su i bez najave mogli pretpostaviti što će se dogoditi, i na vrijeme vratiti učenike i studente doma, i to se uglavnom i dogodilo.

Prije dva tjedna sam bio u Zg zbog zdravstvenih razloga, i već tada nisam bio siguran da li ću se moći vratiti nazad prije blokade. Autobus u subotu u 14:00 za Du bio je puno do kraja, mahom studenata (iz Metkovića i Dubrovnika). Kad sam komentirao vozaču nešto u stilu:"Tko zna do kad ćete i vi voziti", čovjek je odgovorio:"Dok sve studente vratimo doma.".
Sve to je bilo prije točno 10 dana.
Već tada su na KBC-u telefonski otkazivali (unaprijed naručenim) pacijentima zamjene pacemakera.
24.03.2020 | 14:50
Koliko sam ja shvatio, tržnice (placevi) ne mogu raditi jer nisu u stanju poput dućana staviti pleksiglas između blagajnika (prodavača) i kupca (što je nova norma i ploče bi trebale uskoro biti postavljene po svim trgovinama).
No, možda nisam dobro shvatio.
By the way, ranije sam pogledao neki video gdje se spominje i Nikola Tesla, pa kako je još on imao teoriju da neke globalne pošasti (tada Španjolska gripa) počinju (ne slučajno) moderniziranjem tehnologije, da tako kažem.
U vrijeme te gripe svijet je prvi puta premrežen radijskim valovima, pa sve do 4G tehnologije kada je harao H1N1. Sada se stavlja 5G, evo Korone.
Nemam pojma koliko sve to ima ZAISTA IMA veze jedno s drugim, vjerojatno je sve teorija zavjere - ali sam se zapitao (kada smo kod brzine interneta), do kog će broja taj G ići i čemu?
Naravno da mi je jasno da je net sve zahtjevniji, ali danas još nije toliko zahtjevan da se 4K film skida za koliko? Manje od minute?
24.03.2020 | 15:00
A sada da prestanemo sa teorijama zavjere i bacimo se u stvarnost, grafikon kako bi to izgledalo da nismo u samoizolaciji i Korona karta Hrvatske s današnjim danom.


Screenshot2020-03-24at10.36.24.png




Screenshot2020-03-24at14.03.32.png
  • Daddo
  • Posjetitelj
24.03.2020 | 15:12
Meni se više ne da. Ni objašnjavati ni ponavljati. Grad Zagreb ima 700 000 ljudi. Tko to može zadržati ako odluče krenuti?

Ne da mi se ni objašnjavati o stanju u kojem su ZG bolnice trenutno, niti objekti primarnih, sekundarnih i tercijarnih karantena.

Žicao sam pred cca 5 dana frendicu u Puli koja radi u ljekarni da mi spakira i pošalje dvije bočice plivasepta jer ga u ZG ni okolici više nigdje nema, ne za mene, nego za nekog tko doma ima dijete na respiratoru i bilo kakva infekcija ga može ubit. Frendicu koja je mjesecima o svom trošku slala lijekove na kućnu adresu ljudima kojima su trebali da bi se jedan klinac rodio. I ona mi veli... ne stignem... ne mičem se iz ljekarne, evo već treći dan sam 12+ sati tamo.

A vi bi najave? Upozorenja? Placeve?

Ono stvarno?
24.03.2020 | 15:27
@kloba - čovjek je imao sve, prvenstveno lijepu prirodu, mnogobrojne izvore svježe pitke vode, čisti zrak, stvorio je i naprednu tehnologiju, no ipak je opet htio više, pa je dobio i to. I to mu nije bilo dovoljno, pa je na kraju uzeo sve što je mogao, sve što je htio imao je.

Ljudska je vrsta postala pohlepna, bahata i bezobrazna. Ukratko, željna neograničene moći i kapitala. Zbog takvog stava slijedi nam polako izumiranje, a ovo je samo početak.

Ako se ovako nastavi, kapital i novac će postati sporedna stvar za ljudski rod.
24.03.2020 | 15:30
Daddo kaže:
A vi bi najave? Upozorenja? Placeve?

Ono stvarno?


Da, stvarno. To bi. Ako je moglo drugdje, moglo je i ovdje.

Grad Zagreb ima 700 000 ljudi. Tko to može zadržati ako odluče krenuti?


Ako je tako, kakvog smisla ima zabranjivati nekom iz Čepina da ode u Osijek u nabavu. Ili nekom iz Skradina da ode u Šibenik, ili nekom iz Viškova da ode u Rijeku?
A i - čemu onda uopće kontrole na Kikovici? Ono - ne možemo Zagrepčane zaustaviti na Lučkom pa ćemo na Kikovici?
24.03.2020 | 15:42
drpongra75

A vidiš, u isto vrijeme kad je čovjek imao sve te lijepe stvari, mogao je umrijeti zbog banalne stvari kao što je lom kuka, zatrovanje rane ili nečega sličnog...

Ljudi su oduvijek pohlepni, a bahati i bezobrazni ako im može biti, tu se baš i nismo nešto promijenili kroz svo ovo vrijeme.

kloba

Okani se tih Facebook "informacija" Tesle, radio valova, i "opasnih" x-G tehnologija.


BTW Ako je točna informacija, pred par dana sam negdje pročitao da je ključ uspjeha samoizolacije u Kini bio u tome što je svima koji istu prekrše zapriječena kazna od min. 10 godina zatvora, a za višestruke "ponavljače" ide i smrtna kazna.

Dakle, sve se može kad se hoće
24.03.2020 | 15:56
Biti će nam točno onako kako smo zaslužili, a vrijeme će pokazati svoje.
  • Daddo
  • Posjetitelj
24.03.2020 | 15:56
I opet, smayoo...

ne da mi se.

Ja bih isto rado najavu za ovo ili ono a i za ovaj snijeg vani bi mi isto dobro došla.

A dobio sam Q... imao sam eto sreće da je čitavo, jer oko mene uglavnom više nije nego je.

Rado bih i neku mjeru koja će mi osigurat da namaknu da bi ja u javnom sektoru imao od čega ovo popravit ili bar da me puste kad su me već otjerali na stari godišnji da isti iskoristim a ne da me jebu da supportam karantene po ZG od doma s ovim nad glavom i o svom trošku internet linka i na svom UPS-u. I da me ne jebu da mi ukinu javni prijevoz, jer nemam kako na posao, a auto treba ženi jer imam u familiji rizične i ugrožene.

Rado bih i neku mjeru koja bi omogućila još koješta... pa i tebi da te upozore. Ali jbg, nisu. I što sad?

Ideš u Moslavinu po ženine? Jer pretpostavljam da su isto stariji?

E ideš maunu!

#OstaniDoma
24.03.2020 | 16:59
Čekaj malo... Zato što je došao potres kojeg zaista nitko nije očekivao, nitko u vladi i civilnoj zaštiti nije mogao niti trebao PRIJE MJESEC DANA smisliti što će se raditi u vezi epidemije??

Daddo, žao mi je što ti se, u ionako teškoj situaciji, još dogodio i potres, I tebi, i svim ostalima u Zagrebu. Ali to ni na koji način ne opravdava nedostatak planiranja u vezi virusa.

A sve ostalo što pišeš, u vezi tvog poslodavca, samo je dodatna ilustracija nedostatka organizacije. Hvale je vrijedno što se trudiš pomoći uz sve što si nabrojao, ali za te probleme je kriv tvoj poslodavac, a ne ni ja, ni civilna zaštita. A ni potres. On je samo dodatni problem.

Ovo sa "ideš u Moslavinu" uopće nisam shvatio. Punac je umro prije nekih 10 godina. A punica je sada najsigurnija sama, dok joj nitko od nas ne dolazi. Ima drva, kum (susjed) joj dođe pomoći (hvala mu), i to je to. Kakve to logike ima da idem po nju?

Ali, kad već to spominješ, netko bi se iz sela odvezao kupiti čega kome treba za barem 2 tjedna, da je itko znao da će preko noći zabraniti odlazak do Bjelovara u kupovinu. Sad se ljudi raspituju gdje mogu dobiti tu propusnicu, a lokalna ekipa iz civilne zaštite se križa i lijevom, i desnom, dok Božinović svoje sranje istovaruje njima na glavu... Eto.
24.03.2020 | 17:16
Samo da upozorim. Nije da itko to ovdje radi, ali da ne bi bilo da osoba nadrapa.
Sijanje panike na netu, po forumima, postalo je kažnjivo djelo. Čisto da svi znamo...
24.03.2020 | 17:32
To je oduvijek bilo kažnjivo.
24.03.2020 | 17:57
Ali se nije baš provodilo u djelo. Sada (kako su upozorili na konferenciji Nacionalnog stožera civilne zaštite) zbog opće sigurnosti - hoće.
Inače, diljem svijeta skovao se novi termin - koviidiot.
Ima razna značenja:
www.vecernji.hr/lifestyle/jeste-li-culi-...rebu-to-biti-1388507
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 sati, 23 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.62 Seconds

Provided by iJoomla SEO