Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


28.09.2021 | 20:47
Daddo kaže:
@dpasaric - stomatološke ordinacije su dio primarne zdravstvene zaštite, jednako kao i ordinacije liječnika opće medicine.


A tko može popraviti zube u okviru primarne zdravstvene zaštite?
28.09.2021 | 20:54
Bertone kaže:
jura22 kaže:
Već dugo ne moraš ići u "nadležnu" bolnicu. Hitna mora primiti bilo koga u bilo kojoj bolnici.
Za redovne preglede ti treba uputnica koja se danas da dobiti i "onlajn".

I ja se slažem da se krše prava. Ustavna i ljudska.


Već dugo ti onda nije trebala medicinska pomoć (što je dobro i drago mi je zbog toga) jer:
- dođe hitna i prvo pitanje prije nego te voze u bolnicu je: "Kojoj bolnici pripadaš po adresi stanovanja"
- dijete mi je imalo upalu uha, iako mi je Sveti Duh bio bliži morao sam ga voziti na Rebro jer gledaju samo prebivalište

... ako te netko dopelja polomljenog, primiti će te bilo gdje, no za sve drugo ne.


Ako se sam otpeljaš ili nekoga odvezeš na hitnu, nitko te ne pita iz kojeg si kvarta i kojoj bolnici pripadaš. A i ako te pita, reci da ne razumiješ pitanje jer si došao na hitnu.
Ja iz Prečkog, u zadnjih godinu dvije, razvažam članove obitelji ili prijatelje/poznanike na Sveti Duh, Heinzelova, Vinogradska, Draškovićeva. Već znamo koja je bolnica bolja za što.
28.09.2021 | 20:58
Danas mi susjed(oko 35 godina) rekao da je u izolaciji. Ima Covid po prvi put, a cijepio se sa dvije doze. Zadnja u lipnju. Kaže da nisu gadni simptomi, ali se tješi da su možda blaži jer se cijepio.
Koliko je u stvari zaraženih, a da su se cijepili? Ima li negdje iznešen taj podatak?
28.09.2021 | 20:58
@John, imamo onda drugačija iskustva.
28.09.2021 | 20:59
Bertone kaže:
Imamo onda drugačija iskustva.

Čuo sam već ranije za ta preusmjeravanja. Nama se nikada nije dogodilo
  • Air
  • Korisnik
  • 64
28.09.2021 | 21:13
JOHN kaže:
Ako se sam otpeljaš ili nekoga odvezeš na hitnu, nitko te ne pita iz kojeg si kvarta i kojoj bolnici pripadaš. A i ako te pita, reci da ne razumiješ pitanje jer si došao na hitnu.


Susjedu mi rastrgao neki pas.
Sa noge otkinuo komad mesa, na svakoj ruci po 4-5 rana dugačkih po 6-7 cm, razderano do kosti.
Hitna ju dovela na traumu i tamo se medicinsko osoblje počelo svađati kome ju trebaju odvesti.
Jedni je pokušavaju skinuti sa kolica a ona im viče ne dirajte me dok se ne dogovorite jer joj je toliko loše kod svakog pomaka.
Bilo ljetos.
  • Daddo
  • Posjetitelj
28.09.2021 | 21:21
Bertone kaže:
Daddo kaže:
@dpasaric - stomatološke ordinacije su dio primarne zdravstvene zaštite, jednako kao i ordinacije liječnika opće medicine.


A tko može popraviti zube u okviru primarne zdravstvene zaštite?


Bilo tko. Nije da treba imat covid potvrdu ili negativan PCR. Prema ovome:

www.hkdm.hr/pic_news/files/2021/HKDM-%20...m%20ordinacijama.pdf

stomatolozi mogu (ali ne moraju!) napraviti brzi antigen test.

Jedino su dužni voditi popis osoba koje obrađuju i osobe popunjavaju upitnik.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
28.09.2021 | 21:25
"Načuo" sam da se u Europi od 1.10. sprema ukidanje mjera i proglašenje "prestanka opasnosti" od Covida.
28.09.2021 | 21:28
Air kaže:
JOHN kaže:
Ako se sam otpeljaš ili nekoga odvezeš na hitnu, nitko te ne pita iz kojeg si kvarta i kojoj bolnici pripadaš. A i ako te pita, reci da ne razumiješ pitanje jer si došao na hitnu.


Susjedu mi rastrgao neki pas.
Sa noge otkinuo komad mesa, na svakoj ruci po 4-5 rana dugačkih po 6-7 cm, razderano do kosti.
Hitna ju dovela na traumu i tamo se medicinsko osoblje počelo svađati kome ju trebaju odvesti.
Jedni je pokušavaju skinuti sa kolica a ona im viče ne dirajte me dok se ne dogovorite jer joj je toliko loše kod svakog pomaka.
Bilo ljetos.

Moźda je onda do mene. Velim, nije prvi put da čujem ovako nešto. Ja kad dođem na hitnu, napravim smotru i djelim radne zadatke, pa im je valjda zadnja stvar na pameti da me tako nešto pitaju.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
28.09.2021 | 21:42
JOHN kaže:
Ja kad dođem na hitnu, napravim smotru i djelim radne zadatke, pa im je valjda zadnja stvar na pameti da me tako nešto pitaju.


Definitivno najbolja taktika.
28.09.2021 | 21:58
Air kaže:
"Načuo" sam da se u Europi od 1.10. sprema ukidanje mjera i proglašenje "prestanka opasnosti" od Covida.

Ovo su vrlo snažne riječi, nadam se da je istina.
Ljudi su ošli u klinac od pandemije i mjera, u toj mjeri da me to više zabrinjava nego sam virus
28.09.2021 | 22:09
Daddo kaže:

Bilo tko. Nije da treba imat covid potvrdu ili negativan PCR. Prema ovome:

www.hkdm.hr/pic_news/files/2021/HKDM-%20...m%20ordinacijama.pdf

stomatolozi mogu (ali ne moraju!) napraviti brzi antigen test.

Jedino su dužni voditi popis osoba koje obrađuju i osobe popunjavaju upitnik.


Nisi me shvatio što sam želio reći pitanjem. Kod stomatologa primarne zube jedino mogu popraviti penzioneri kojima treba izvaditi dva preostala zuba u glavi i ostalo se svodi na glancanje proteza. Meni se dijete upisalo u školu (ne samo moje, već cijela generacija u kvartu) jer zubarica nije radila preglede zbog straha od korone. Ako imaš problem sa zubom kad te naručuje jednom u mjesec ili mjesec i pol dana onda ti zube neće popraviti nikad. Znam, možeš reći da uvijek možeš promijeniti zubara no kad oni imaju kvotu pacijenata je li to baš moguće, a da zubar nije u drugom gradu?
  • Daddo
  • Posjetitelj
28.09.2021 | 22:46
Kakve taj tvoj problem ima veze s COVID-19 mjerama u ordinacijama i trenutnom situacijom s covid potvrdama?

Inače, imaš u Zg stomatoloških ordinacija privatnih koje imaju ugovor sa HZZO i primaju pacijente. Kolega iz Vrapča kompletnu familiju fura u Dubravu. Ne čeka mjesec i pol dana.
28.09.2021 | 23:22
Daddo kaže:
Kakve taj tvoj problem ima veze s COVID-19 mjerama u ordinacijama i trenutnom situacijom s covid potvrdama?


Nikakav, osim da zdravstvo nije tako ružičasto kako ga opisuješ, tako je bilo bez COVIDA, sad je još gore jer za masu problema je izgovor COVID.

Daddo kaže:
Inače, imaš u Zg stomatoloških ordinacija privatnih koje imaju ugovor sa HZZO i primaju pacijente. Kolega iz Vrapča kompletnu familiju fura u Dubravu. Ne čeka mjesec i pol dana.


Ovo je odlično, sa zapadnog dijela grada kod zubara idemo na istočni,...
- "Kad je ono termin?"
- "U 8,30"
- "Super, krećemo u 6,45 pa možda i stignemo na vrijeme"

PS. Jutros sam iz N.Zagreba išao u Vinogradsku, sat i pol vremena za manje od 10 km, prosječna potrošnja po BC je bila 19,5 l,... jbt Dodge Viper troši manje
  • Daddo
  • Posjetitelj
28.09.2021 | 23:50
Preseliš u Svetu Nedelju ili Dugo Selo? Imaš sve po jedan - jedan zubar, jedan dom zdravlja. I sve ti je na pješice ili 10 minuta autom? A i reli staze su ti blizu.
28.09.2021 | 23:58
Daddo kaže:
Preseliš u Svetu Nedelju ili Dugo Selo? Imaš sve po jedan - jedan zubar, jedan dom zdravlja. I sve ti je na pješice ili 10 minuta autom? A i reli staze su ti blizu.


To je pravi pristup, oš/neš sad ti moram lupiti jedan palčić up
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.09.2021 | 00:21
Uglavnom, kao netko tko je svakodnevno išao iz Čučerja na Vrbane na posao… u potpunosti razumijem tvoj entuzijazam za prolazak kroz cijeli grad. Meni se vremenski (ni financijski) nije isplatilo ići autom. Bus tramvaj bus su bili jednako brzi kao i auto, a imao sam 3 sata u danu gdje nisam morao razmišljati o idiotima na cesti (stigao rješit mailove i 10% posla prije dolaska u firmu).

Ne mislim da je u zdravstvu sve ružičasto, ali Zg je “milijunski” grad i po pitanju zdravstva je daleko bolje pokriven od ostatka zemlje. Cijena toga je da ćeš nekad morat 2 sata do nekud, jbg. Netko dođe vlakom koji u 5:45 kreće iz “neke nedođije” na pretragu u bolnicu, obavi i onda čeka 5 popodne kad ima vlak za natrag. Ili bus za recimo Krapinske toplice.

No, da ne zaglajzamo… covid izvješće veli u zadnja 24 sata - broj hospitaliziranih se povećao za 18 (prošli 750), a broj onih na respiratoru za 5 (premašili smo 100).
29.09.2021 | 04:34
Davore, počupaj zube i miran si. Ko onaj tip u Twelve Monkeys. Preko zubiju nas prate.
29.09.2021 | 13:45
Ovo cjepivo J&J ima nekih poteškoća. Nadam se da za koji tjedan nećemo gledati scene slične onima iz Kine gdje su ljudi padali kao pokošeni od korone! Da li se sjećate tih scena? U kojem trenutku trebamo obezglavljeno paničariti? Nikad ne znaš kada će tromboza naglo napredovati. Da li znaju kaj delaju? Ima li kod nas koji zabilježeni smrtni slučaj ili je to jednostavno nemoguće?
A baš sam pomišljao o J&J jer se uzima samo u jednoj dozi.
Da li trebam napraviti kakav test prije cijepljenja?
Sad se moram pripremiti za dvije, možda tri, doze fajzera.
29.09.2021 | 14:55
Pa ne moraš se cijepiti, pusti prirodi da odradi svoje
29.09.2021 | 15:02
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.09.2021 | 16:36
JOHN kaže:
Ovo cjepivo J&J ima nekih poteškoća. Nadam se da za koji tjedan nećemo gledati scene slične onima iz Kine gdje su ljudi padali kao pokošeni od korone! Da li se sjećate tih scena? U kojem trenutku trebamo obezglavljeno paničariti? Nikad ne znaš kada će tromboza naglo napredovati. Da li znaju kaj delaju? Ima li kod nas koji zabilježeni smrtni slučaj ili je to jednostavno nemoguće?
A baš sam pomišljao o J&J jer se uzima samo u jednoj dozi.
Da li trebam napraviti kakav test prije cijepljenja?
Sad se moram pripremiti za dvije, možda tri, doze fajzera.


Nisam jako siguran jesi li sarkastičan ili pitaš ozbiljno. Ako si sarkastičan, odgovor koji ću ti napisati neće imati pretjerano smisla... no ja ću ga svejedno napisati, ponukan današnjim razgovorom s kolegom na poslu koji je prebolio cov-19, bio hospitaliziran i bio na kisiku 10 dana i koji mi je ispričao svoj doživljaj iz bolnice i posljedice koje je na njega fizičke i psihičke ostavila.

Prema OVOM izvoru, ukupno je prijavljeno 4912 sumnji na nuspojave cjepiva. Od toga, na J&J (kod nas Janssen) njih 140.

Od tih 4912 zaprimljenih prijava, 35 ih je zaprimljeno kao sumnja na nuspojavu sa smrtnim ishodom koje su vremenski povezane s razdobljem cijepljenja. Od tih 35, za njih 8 ocijenjeno je da uzročno-posljedična veza nuspojava nije vjerojatna, a njih 27 se još istražuje te je tražena dodatna dokumentacija.

Dodatno, prijavljeno je 9 neželjenih događaja sa smrtnim ishodom (događaj koji vremenski koincidira sa cijepljenjem, ali nema uzročno posljedične veze sa cijepljenjem).

Što se tiče tvog pitanja o tome da li trebaš napraviti kakav test prije cijepljenja - službeno nikakav test nije potreban. Moje je mišljenje da ne bi bilo loše napraviti serološki test za razinu antitijela i konzultirati se s rezultatom istog sa svojim LOM-om, čisto da ti na temelju dosadašnje anamneze i tog rezultata savjetuje što je "najsigurnije".
29.09.2021 | 17:13
Kolike su šanse danas da ću umrijeti od nuspojava cjepiva, a kolike od toga da se zarazim od covida i umrem od njegovih posljedica? Ajmo uzeti da je ovih 27 umrlo radi loše reakcije. Cijepljenje se računa kao trenutak prvog pikanja, što statistički ide debelo u korist samog cijepljenja. Onih sa dvije doze je bitno manje.
Cijepivo je jamstvo od godinu dana, stoga broj umrlih treba uzeti za povratni period od godinu dana.
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.09.2021 | 17:34
Ne razumijem baš što pokušavaš i na koji način računati... možeš pojasniti detaljnije?

Za šanse smrti od nuspojava cjepiva jedine egzaktne brojke koje imamo su broj doza koje su podijeljene i broj dosad prijavljenih sumnjivih slučajeva (ja bih tu uzeo svih ovih 35 plus ovih 9 neželjenih događaja, dakle zasad ukupno 44).

Šanse smrti od korone - broj smrti od početka pandemije podijeljen s brojem ukupno zaraženih na dan promatranja?

Sranje je što i cijepljen možeš dobiti koronu, ako umreš, broji li se to kao korona ili kao nuspojava cjepiva?

Prva cjepiva su u RH stigla u ožujku ove godine? Za neku matematiku baziranu na "povratnom periodu od godine dana" trebalo bi pričekati ožujak 2022.?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
29.09.2021 | 17:38
Evo, više nema straha da će neko reći nešto protiv cijepljenja, cjepiva ili onog što vladajući odluče da je "istina". link

Kako je jedan komentar na interenetu rekao teorija zavjere postala je stvarnost.
Više ju ne možemo zvati teorija zavjere.

Kako bi se sada trebalo to zvati?

@jura22 ovo pitanje se ne odnosi na tebe. ti si previše pristran
29.09.2021 | 19:27
Koliko se ovdje raspravaljate i presipate iz supljeg u prazno, mogli ste uraditi nesto pametno i svi se do sada cijepiti.

Admin pobrise temu, budemo zdravi i zivimo sretno do kraja zivota (kad god to bilo)
29.09.2021 | 20:03
I ja se mislim kako ce ih prije glave doci artritis od pustog tipkanja i sjedenja nego cjepivo.
30.09.2021 | 06:57
30.09.2021 | 09:54
drlovric kaže:
Koliko se ovdje raspravaljate i presipate iz supljeg u prazno, mogli ste uraditi nesto pametno i svi se do sada cijepiti.


Kaj ćemo se sad vrijeđati?
... i koji si ti igrač, ovako zamotano u celofan podmećeš da je "nešto pametno" = cjepiti se

drlovric kaže:
Admin pobrise temu, budemo zdravi i zivimo sretno do kraja zivota (kad god to bilo)


Ti bi isto na mala vrata uveo cenzuru, aaa??
30.09.2021 | 11:13
Od danas potvrda vrijedi godinu dana. U njemačkoj se u restaurant ne može ako se nisi cijepio ili si prebolio. Pa vi gatajte.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

baka, Bertone, BigMac, m@xym, marioart, smayoo, tino1, Anonimci (633)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO