Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


23.09.2021 | 22:46
@Air,

Ne, to nije to.

Postoji bitna razlika između toga da nekoga prozoveš idiotom samo zbog toga što ti on, ili njegovi stavovi ne odgovaraju, i da nekoga nazoveš idiotom zato što zastupa idiotske stavove. Ja ovo prvo nisam nikad radio.

Zašto misliš da bih trebao biti među njima da bih znao da tamo ima idiota?!
Uostalom, u istom odgovoru sam spomenuo dr. Sladoljeva i njegove objave u kojima se jasno poziva na idiotske argumente.

Da bi prepoznao nekoga kao idiota, ne treba ti vidovitost, samo trebaš poslušati šta tko govori.

Kao što sam već nekoliko puta naglasio, nazivanje nekoga tko se ponaša kao idiot, nije vrijeđanje, nego samo konstatiranje nečega što je tako očito.

Primjer:

1. Ako se Pero ne želi cijepiti, zato što ga je strah posljedica cjepiva, a ja ga prozovem idiotom, onda sam ga uvrijedio samo zbog toga što ima drugačiji stav od moga.

2. Ako se Pero ne želi cijepiti i tvrdi da je u cjepivu 5g čip kojim ga vlast želi kontrolirati, a ja ga nazovem idiotom, onda ga ne vrijeđam, nego samo konstatiram da je čovjek idiot.

Ako je antivakser onaj tko promovira necijepljenje iracionalnim, ili lažnim argumentima, onda bi vakser bio onaj tko promovira cijepljenje, također iracionalnim, ili lažnim argumentima.

Ja takve nisam primjetio, ali tko zna, možda postoji neka globalna zavjera medija koje vaksere potpuno ignorira.
23.09.2021 | 23:10
smayoo kaže:
drlovric kaže:
Ponavljam, ja u svojoj firmi postavljam uvjete koji su u cilju mog poslovanja i opstanka. Ako bi to bilo cijepljenje (hipoteticki, nije se desilo) ja bi to trazio od svojih djalatnika. Prvo bi se cijepio ja pa i oni skupa samnom.


Vidi se da su te Amerikanci odgajali. Da stvarno imaš firmu i zaposlenike, najprije se uputi u radno pravo. U velikoj većini zemalja EU poslodavac uopće NE SMIJE tražiti od zaposlenika ikakve podatke o njegovom zdravstvenom stanju, anamnezi, povijesti cijepljenja, itd. Možeš jedino obratno - ponuditi neke beneficije onima koji se, na primjer, dobrovoljno cijepe ili tako nešto.

Propast će on prije nego kaj bu otvorio firmu , pogotovo ako naleti na neke pametnjakoviće(one koji više znaju o svojim radnim pravima, nego o poslu koji trebaju raditi).
Nije mi se trenutno dalo komentirat kad sam pročitao što je napisao, a dobro je da si mu ti ukratko objasnio kako ovdje stvari funkcioniraju.
Mada mi se uvijek nekako čini da uglavnom krajnji ishodi idu na štetu radnika jer uglavnom radnici nisu dovoljno upućeni o svojim radnim pravima. Dakle, iz jedne krajnosti u drugu.
drlovric, ovo “propast” je u kontekstu neupućenosti, tako da nedaj Bože da pomisliš da ti to želim.
  • Daddo
  • Posjetitelj
23.09.2021 | 23:29
@smayoo - ne sporim ja ni najmanje da je to kako ti veliš - ucjena. Ali nije obaveza cijepljenja. I taj štrajk dijela medicinskog osoblja je tu ne zbog “obveze cijepljenja” (ne postoji niti će prema riječima aktualnog ministra zdravstva i vlade postojati) nego zbog neujednačenih prava radnika koji obavljaju istovrsne poslove kod formalno istog poslodavca ali u različitim ustanovama čiji su osnivači (a time i defacto “vlasnici tvrtki”) tijela javne vlasti.

Država (ministarstvo zdravstva) je “vlasnik” KBC-ova u Osijeku, Zagrebu, Splitu i Rijeci (oni uostalom i jesu zato bili prvi organizirani kao COVID CENTRI), te (čini mi se, ali to nisam 100% siguran koliko MORH sudjeluje u troškovima) veteranskih bolnica. Ostalo sve je spušteno na razinu županija i gradova. A tu su budžeti kakvi jesu i sredstva koja se iz lokalnih proračuna izdvajaju su drugačija.

U tom smislu i s obzirom na opće stanje u sustavu najavljeno “obavezno cijepljenje” je samo kap koja je prelila čašu i služi za skretanje pažnje cijele javnosti na problem koji se unutar sustava vuče godinama ( sjeća li se netko “bijelog štrajka” i bedževa ?).

Ne pišem sve ovo čisto zato da bih opravdao odluke ičije niti to ima veze s mojim osobnim stavom o cijepljenju, no “država” kao poslodavac ima mehanizme kojima može ostvariti uvjetovanje pristupa javnim uslugama negativnim PCR-om (za korisnike) a zaposlenicima koji nisu slijedili preporuke prebaciti trošak PCR-a.

U konačnici, stožer CZ (MUP RH) može izdati nalog za mobilizaciju objekta s pripadajućim resursima u vlasništvu lokalne samouprave (a to može biti i bolnica s liječnicima i ostalim osobljem ).

Sve navedeno svatko može osporavati i žaliti se i tužiti i pokretati sporove pred nadležnim sudovima, no sve to u startu košta novaca plus vremena do pravomoćnosti presuda.

Poanta je u tome da svaki takav drastičan potez (s koje god strane došao) neće pomoći u rješavanju ove situacije s pandemijom, a ista nam je svima pokazala koliko kasnimo sa reformama u svim javnim sustavima. Sad je to zdravstveni koji puca. Zadnjih 25 godina školstvo štrajka. Carinici i policajci su se isto nešto bunili? CZSS?
23.09.2021 | 23:30
Ma koja crna prava i zakoni o radu u privatnoj tvrtki. Vlasnik, ako je govno, ce uvijek nastimati da on bude u pravu. Zagorcavat ce ti svaki dan zivot i nabijati takvu radnu atmosferu da ces ti jedva docekati da sam das otkaz.

Prosao sam 15 intervjua za poslove u Splitu i na SVAKOM je bila diskriminacija. Ne da mi se sada primjere navoditi.

Ja ne namjeravam nikoga zaposljavati, tako da me taj dio oko zaposljavanja ne dotice. Samo znam sto sam prosao na svojoj kozi. Doduse tada HR nije bila u EU, ali sumnjam da je situacija i danas nesto osjetno bolja.

Vlasnik ako je covjek ce postivati i cuvati dobrog radnika, ali ako je govno i seljacina ne postoji taj Zakon o radu kojeg ce tog radnika sacuvati i zastiti.
23.09.2021 | 23:40
Znam jedan biro gdje je gazda stvarno susretljiv i vrlo fleksibilan, ali neki radnici stvarno iskorištavaju njegovu dobronaklonost i susretljivost, al na krajnje bezobrazan način s gomilama povreda radnih obaveza. Gazda nije tip koji se želi suočiti s problemima, radije ih gura pod tepih u nadi da će se problemi riješiti sami od sebe. Koliko god im ponekad podilazi, oni su još gori prema njemu. Radnici su baš kao hijene
23.09.2021 | 23:53
jura22 kaže:
Kloba kaže:
Odsada sam pasivni promatrač.
UNHCR.


Pasivni kao oni Danci u Srebrenici?

Dobra....
Ali crna.
24.09.2021 | 00:01
smayoo kaže:
drlovric kaže:
Ponavljam, ja u svojoj firmi postavljam uvjete koji su u cilju mog poslovanja i opstanka. Ako bi to bilo cijepljenje (hipoteticki, nije se desilo) ja bi to trazio od svojih djalatnika. Prvo bi se cijepio ja pa i oni skupa samnom.

Vidi se da su te Amerikanci odgajali. Da stvarno imaš firmu i zaposlenike, najprije se uputi u radno pravo. U velikoj većini zemalja EU poslodavac uopće NE SMIJE tražiti od zaposlenika ikakve podatke o njegovom zdravstvenom stanju, anamnezi, povijesti cijepljenja, itd. Možeš jedino obratno - ponuditi neke beneficije onima koji se, na primjer, dobrovoljno cijepe ili tako nešto.

Sorry @drlovric, prijatelju - ali ima nešto u ovome Smayiinom.
Ameri dodaju u onim asteriscima u dnu strane ugovora raznorazne "moralne klauzule" koje su ništa drugo doli "pokretne mete" koje odvjetnici poslodavca iskoriste u datom trenutku. Pa kada je Weinsten otkriven kao seksualni predator, MeToo pokret postao jednostavno prejak, njegova ga je tvrtka praktički prisilila da ode na "administrativni dopust" (a svi znamo da to u SAD-u značu početak otkaznog roka) zbog "moralne klauzule".
Prije presude se to izdešavalo.
Sada on leži u supermaxu u državi New York, a Weinstein co. vjerojatno ili propada ili je propala.
Iskreno ne znam i nije niti bitno sada za ovu debatu.
Samo radi tih morlanih kauzula sam to spomenuo.
Ma daj.
Svaka čast tebi kao vlasniku tvrtke, nemoj krivo shvatiti.
Ali zaista se vidi da imaš američka načela poslovanja.
I to je tvoje pravo, sve pet - nemoj me krivo shvatiti.
@jura22 - eto. Da ne ispadnem Danska.
24.09.2021 | 00:11
Zato i postoji Zakon o radu da takvi kao Lovric ne glume kauboje u svojim firmama.
24.09.2021 | 00:18
jura22 kaže:
Zato i postoji Zakon o radu da takvi kao Lovric ne glume kauboje u svojim firmama.

A dobro jura22, ne bi čovjek baš došetao kao John Wayne ili Clint Eastwood na splitsku rivu, nagnuo rub šešira da ga zaštiti od dalmatinskog sunca i upitao mogućeg zaposlenika sa Glockom jasno vidljivim za razlohanim pojasom "Razumijemo li se?" grickajući čačkalicu u nekom prijetećem stilu.
A ovaj jadni Dalmatinac bi u drhtavici potpisao Ugovor o radu i brže bolje pobjegao doma.
Sada si ga malo prečero i ti.
Ako je istina da će se čovjek odlučiti doseliti u HR, vidjet će kako je to biti vlasnik tvrtke u ovoj državi - sigurno neće biti oduševljen stanjem stvari.
Ali vjerujem da će reći "OK" i nastaviti voditi tvrtku.
Osobno mišljenje, samo to.
Prelazim u mod pasivnog promatrača, samo da znaš.
24.09.2021 | 00:25
@Kloba, zaboravio si pončo
24.09.2021 | 00:27
FUCK.
24.09.2021 | 01:07
JOHN kaže:
Znam jedan biro gdje je gazda stvarno susretljiv i vrlo fleksibilan, ali neki radnici stvarno iskorištavaju njegovu dobronaklonost i susretljivost, al na krajnje bezobrazan način s gomilama povreda radnih obaveza. Gazda nije tip koji se želi suočiti s problemima, radije ih gura pod tepih u nadi da će se problemi riješiti sami od sebe. Koliko god im ponekad podilazi, oni su još gori prema njemu. Radnici su baš kao hijene


To je sada cijela tema za sebe. Problem ne počinje s tim koliko je gazda (poslodavac) đubre ili pak dobričina, nego kako bira ljude koje zapošljava. Ja sam, nakon HEP-a (o kojem ne bih) imao sreće (ili možda ipak i neko zrno razboritosti pri izboru firmi s kojima sam uopće ulazio u pregovore za posao) raditi u firmama koje su imale jako dobru kulturu, radnu etiku i međuljudske odnose. To se ne događa slučajno, nego je proizvod kriterija odabira zaposlenika i pozitivne selekcije kod već zaposlenih (napreduje najbolji, a ne onaj koji se najbolje uvlači šefu, a šef nije ona(j) koje(g) se svi boje, nego je to ona(j) od koje ljudi najviše uči i koju najviše poštuju). Problemi se, naravno, uvijek dešavaju, ali kad imaš takvo okruženje, onda hijene odlaze same, i to vrlo brzo. Ne treba ih otjerati šef. To učine neposredni kolege.
24.09.2021 | 07:01
jura22 kaže:
Kloba kaže:
Odsada sam pasivni promatrač.
UNHCR.


Pasivni kao oni Danci u Srebrenici?


U Srebrenici su bili Holanđani, a ne Danci.
24.09.2021 | 08:04
smayoo kaže:
JOHN kaže:
Znam jedan biro gdje je gazda stvarno susretljiv i vrlo fleksibilan, ali neki radnici stvarno iskorištavaju njegovu dobronaklonost i susretljivost, al na krajnje bezobrazan način s gomilama povreda radnih obaveza. Gazda nije tip koji se želi suočiti s problemima, radije ih gura pod tepih u nadi da će se problemi riješiti sami od sebe. Koliko god im ponekad podilazi, oni su još gori prema njemu. Radnici su baš kao hijene


To je sada cijela tema za sebe. Problem ne počinje s tim koliko je gazda (poslodavac) đubre ili pak dobričina, nego kako bira ljude koje zapošljava. Ja sam, nakon HEP-a (o kojem ne bih) imao sreće (ili možda ipak i neko zrno razboritosti pri izboru firmi s kojima sam uopće ulazio u pregovore za posao) raditi u firmama koje su imale jako dobru kulturu, radnu etiku i međuljudske odnose. To se ne događa slučajno, nego je proizvod kriterija odabira zaposlenika i pozitivne selekcije kod već zaposlenih (napreduje najbolji, a ne onaj koji se najbolje uvlači šefu, a šef nije ona(j) koje(g) se svi boje, nego je to ona(j) od koje ljudi najviše uči i koju najviše poštuju). Problemi se, naravno, uvijek dešavaju, ali kad imaš takvo okruženje, onda hijene odlaze same, i to vrlo brzo. Ne treba ih otjerati šef. To učine neposredni kolege.

Svi kandidati se nekako prikazuju u najboljem svijetlu, a kad se potpiše ugovor na neodređeno....nekako kao da taj entuzijazam s vremenom opada.
24.09.2021 | 09:24
Imam bitno različita iskustva.
24.09.2021 | 10:40
tino1 kaže:
jura22 kaže:
Kloba kaže:
Odsada sam pasivni promatrač.
UNHCR.


Pasivni kao oni Danci u Srebrenici?


U Srebrenici su bili Holanđani, a ne Danci.

Taj dio je i mene zbunio ali rek'o neću spominjat da i tu ne ispadnem blesav, možda su Danci bili negdje drugdje. Iako se osobno Danaca baš i ne sjećam. Nizozemaca da.
24.09.2021 | 10:52
To je Juri sve isto. Danci - Holanđani, Srbi - Hrvati...
24.09.2021 | 11:36
24.09.2021 | 12:11
Ja sam 2005 doselio u Split. Ne znas nikoga. Nemam stranku ni prijatelje ni kumove. Trcis za svakim mogucim poslom. Raditi moras odmah jer si podstanar.

Dobijao sam odbijenice jer:

1. Nece musko jer gazdina kcerka radi u istom uredu. Preatraktivna je pa joj se muskarci cesto nabacuju. Da to izbjegnu traze zensko.
2. On bi eto zaposlio dijete branitelja jer je domoljub.
3. Ti si super momak al ja bi nekoga iz Splita, bolje poznaje grad i to. Ko da cu bit dostavljac pice a ne web developer.
4. Dacu ti 2500kn (mislim da je to bio minimalac) a ostatak na ruke ovisno kako se pokazes taj mjesec
5. Imas ovdje punu staklenku kovanica (mozda 2l staklena posuda). De ovo izbroji da vidimo koliko ti treba vremena. Kao da apliciram za blagajnicu.
6. Dobijem posao, pocinjem u ponedeljak. U petak zovu, da je ipak upao neko drugi jer je neko zvao za nekoga da urgira.
7. Primio bi ja tebe sad, super ti to radis, al zugat ce mi ovi moji. Uvik neko nas ima da mu treba posao.

Koliko god Split bio grad, to je ipak jedno veliko selo. Svako svakoga zna i tecajevi za posao se uglavnom raspisuju reda radi. Uvijek se sve zavrsi nekom preporukom, rodbinskom vezom i sl. Barem je tako bilo tada. Sadasnju situaciju zbilja ne znam, pa to necu ni komentirati.

Tako sam se i ja nekom preporukom zaposlio se u malom servisu racunala. Covjek dobio posao na budzetu pa mu trebao radnik da ne zatvara svoj biznis. Prodavao rabljena racunala iz Njemacke, te odrzavali racunala mjenjacima novca po Dalmaciji.

Srecom pa je taj moj poslodavac bio lopov pa je ostao duzan pare jednom covjeku u Zagrebu. Ne javlja se covjeku vise i taj nekako nabasa na moj broj. Vlasnik je programerske tvrtke u Zagrebu i drze 90% ovlastenih mjenjacnica novca u HR. Posluju i danas. Gospodin.

Zove me covjek i tako prica da mu se ovaj moj ne javlja. U zivotu me nije vidio ni cuo. Kasni reko i meni placa, kad smo vec kod toga. De, kaze, ili da te prijavim kod mene za placu ili otvori obrt pa da tebi dam ovaj posao sa mjenjacnicama. Ne mogu ja dolaziti iz ZG po Splitu i otocima. I tako je i bilo.

Covjeka iz ZG nije zanimalo ko sam, sta sam, ciji sam, odakle sam, jesam li iz lijevog ili desnog sela. Znao je da znam posao i ponudio mi poslovnu ponudu koju nisam mogao odbiti. Od nezaposlenog ocajnika preko noci imas svoj obrt sa stabilnim klijentima.

Radio sam to godinama i nikada nisam prokockao povjerenje koje mi je taj covjek dao. Doslovce na slijepo. Dobri smo i dan danas iako poslovno vise ne suradjujemo. Servisirao sam mjenjacnice od Dubrovnika do Zadra. Upoznao jako puno kvalitetnih ljudi i razbio puno predrasuda koje sam stekao prvim dojmom u Dalmaciji. Izgleda da sam ja imao peh da naletim na sve neke bezevzenjakovice, na pocetku

To je meni bila prelomna tocka da nikada u zivotu posao vise ne trazim. Ne zelim raditi ni za koga drugog osim za sebe samog. Tu jedino ne racunam ove americke ratne avanture, jer stan sam morao kupiti. Kredit mi se nije bio opcija.

Sad mi je zivotna filozofija da iskljucivo imam svoj vlasititi biznis (sto god to bilo) pa kako mi bude bude. Imam puno pravo da se u svojoj firmi ponasam kako zelim i smatram da trebam. Zato sto je moja. Da zelim da mi neko drugi kroji sudbinu i pravila, radio bi za tog nekog drugog.

Ako me to cini kaubojom, neka.
24.09.2021 | 14:08
drlovric kaže:
Ja sam 2005 doselio u Split. Ne znas nikoga. Nemam stranku ni prijatelje ni kumove. Trcis za svakim mogucim poslom. Raditi moras odmah jer si podstanar.

Dobijao sam odbijenice jer:

1. Nece musko jer gazdina kcerka radi u istom uredu. Preatraktivna je pa joj se muskarci cesto nabacuju. Da to izbjegnu traze zensko.
2. On bi eto zaposlio dijete branitelja jer je domoljub.
3. Ti si super momak al ja bi nekoga iz Splita, bolje poznaje grad i to. Ko da cu bit dostavljac pice a ne web developer.
4. Dacu ti 2500kn (mislim da je to bio minimalac) a ostatak na ruke ovisno kako se pokazes taj mjesec
5. Imas ovdje punu staklenku kovanica (mozda 2l staklena posuda). De ovo izbroji da vidimo koliko ti treba vremena. Kao da apliciram za blagajnicu.
6. Dobijem posao, pocinjem u ponedeljak. U petak zovu, da je ipak upao neko drugi jer je neko zvao za nekoga da urgira.
7. Primio bi ja tebe sad, super ti to radis, al zugat ce mi ovi moji. Uvik neko nas ima da mu treba posao.

Koliko god Split bio grad, to je ipak jedno veliko selo. Svako svakoga zna i tecajevi za posao se uglavnom raspisuju reda radi. Uvijek se sve zavrsi nekom preporukom, rodbinskom vezom i sl. Barem je tako bilo tada. Sadasnju situaciju zbilja ne znam, pa to necu ni komentirati.

Tako sam se i ja nekom preporukom zaposlio se u malom servisu racunala. Covjek dobio posao na budzetu pa mu trebao radnik da ne zatvara svoj biznis. Prodavao rabljena racunala iz Njemacke, te odrzavali racunala mjenjacima novca po Dalmaciji.

Srecom pa je taj moj poslodavac bio lopov pa je ostao duzan pare jednom covjeku u Zagrebu. Ne javlja se covjeku vise i taj nekako nabasa na moj broj. Vlasnik je programerske tvrtke u Zagrebu i drze 90% ovlastenih mjenjacnica novca u HR. Posluju i danas. Gospodin.

Zove me covjek i tako prica da mu se ovaj moj ne javlja. U zivotu me nije vidio ni cuo. Kasni reko i meni placa, kad smo vec kod toga. De, kaze, ili da te prijavim kod mene za placu ili otvori obrt pa da tebi dam ovaj posao sa mjenjacnicama. Ne mogu ja dolaziti iz ZG po Splitu i otocima. I tako je i bilo.

Covjeka iz ZG nije zanimalo ko sam, sta sam, ciji sam, odakle sam, jesam li iz lijevog ili desnog sela. Znao je da znam posao i ponudio mi poslovnu ponudu koju nisam mogao odbiti. Od nezaposlenog ocajnika preko noci imas svoj obrt sa stabilnim klijentima.

Radio sam to godinama i nikada nisam prokockao povjerenje koje mi je taj covjek dao. Doslovce na slijepo. Dobri smo i dan danas iako poslovno vise ne suradjujemo. Servisirao sam mjenjacnice od Dubrovnika do Zadra. Upoznao jako puno kvalitetnih ljudi i razbio puno predrasuda koje sam stekao prvim dojmom u Dalmaciji. Izgleda da sam ja imao peh da naletim na sve neke bezevzenjakovice, na pocetku

To je meni bila prelomna tocka da nikada u zivotu posao vise ne trazim. Ne zelim raditi ni za koga drugog osim za sebe samog. Tu jedino ne racunam ove americke ratne avanture, jer stan sam morao kupiti. Kredit mi se nije bio opcija.

Sad mi je zivotna filozofija da iskljucivo imam svoj vlasititi biznis (sto god to bilo) pa kako mi bude bude. Imam puno pravo da se u svojoj firmi ponasam kako zelim i smatram da trebam. Zato sto je moja. Da zelim da mi neko drugi kroji sudbinu i pravila, radio bi za tog nekog drugog.

Ako me to cini kaubojom, neka.


Ovo jako dobro shvati, nađi si neki knjigovodstveni servis i pravnog savjetnika kako bi te oboje uputili kako i na koji način smiješ upravljati svojom tvrtkom.
Tvoja tvrtka mora poslovati u skladu sa hrvatskim zakonima, a ne zakonima drlovrica. Tvoja tvrtka nisi ti. Što god radiš kao vlasnik ili njen zaposlenik, odgovaraš za štetu koju nanosiš svojoj tvrtki....
24.09.2021 | 14:46
@John:

Nemoj se ti za mene sikirati

Sama cinjenica da ja danas doslovce mogu kupiti cijele tvrtke koje su me tada odbile kao najobicnijeg radnika, govori da valjda znam sta radim u zivotu. Pola njih je i propalo doduse, mozda i zato sto su zaposljavali pogodne a ne sposobne ljude. Ko ce ga znati.

Mene hrvatski zakoni o radu ne zanimaju, jer ne namjeravam nikoga zaposljavati. Ne treba mi jos i taj stres. Jedini mi je cilj da u zdravlju i miru potrosim ovoliko koliko zaradjujem. Ne treba mi ni lipa preko toga. Ja sam skromno radnicko dijete, a ne tajkun u pokusaju

Primarno su mi zanimljivi samo porezni zakoni i da moje poslovanje bude legalno. Gdje god da zivim. Sindikati i slicne stvari me ne doticu.

Ne znam ni gdje cu zvjeti jos uvijek. Mozak kaze Njemacka, srce kaze Dalmacija. I da ostenm u BiH ne bi mi nista falilo. Pa vidjet cemo... Obiteljska debata je u tijeku.
24.09.2021 | 15:13
Vjerujem u tebe i tvoju sposobnost, niti ju pokušavam umanjiti, niti mi je to bila namjera.
Na koncu ti si ipak Unbreakable.
Samo ljubav!
  • Daddo
  • Posjetitelj
24.09.2021 | 15:18
Svaka tvrtka u RH bez obzira na sindikate mora poštovati Zakon o radu. Možeš ti imati svoja "interna pravila" (kolektivni ugovor sa sindikatima ili nešto što si sam odredio) kakva želiš ali ona ne smiju biti u suprotnosti sa zakonom o radu. Svaka tvrtka mora imati svog zakonskog zastupnika. Istom moraš regulirati radni odnos (ako je zaposlen u tvojoj tvrtki) na neki način. Isto tako moraš regulirati zdravstveno i mirovinsko osiguranje po nekoj osnovi.

To su zakoni koje "ne možeš" zaobići.
24.09.2021 | 15:27
Ajjj cudnih ljudi

Isto ko da ja planiram zaposljavati ljude po RH da ih zlostavljam i lijecim komplekse.

Ne postoji Zakon o radu koji mene moze natjerati da ja nekoga primim u svoju tvrtku. Ili da nekoga zadrzim u svojoj tvrtki ako to ne zelim. TO NIJE MOGUCE!

To su sve mrtva slova na papiru i u praksi ne piju vode nigdje.

Zivimo u drustvu u kojem zena dobije otkaz jer je ostala trudna, a vi mene tepete o Zakonu o radu i kako je radnik zasticen.

Radnik cim se zaposli uvali se u 2 kredita (da vidi susjed s kojim ne prica da on ima para i da dobro zivi) i onda mora trpjeti i cutati, a poslodavci to znaju iskoristiti. To je zivot i realnost.

A vi kad upadnete u problem na poslu isprintajte zakon pa opalite direktora po glavi s njim
24.09.2021 | 15:32
@drlovric
Totalno zanimljivo ovo za Split i mjenjačnice.
Baš ono - pružila se prilika i iskoristio si je full.
Čestitke.
Ovo sve dalje u okvirima znam, jedino nisam znao da si zbog stana išao.
Ma svaka ti čast.
Najozbiljnije.
Inače, ja sam napisao ovo "da se trebaš upoznati sa hrvatskim zakonima/zakonom o radu" čisto zato ukoliko bi uzimao nekog posloprimca.
No, tu si sada fino objasnio da ti to ne pada na pamet i to je to.
Od jedne Sinjanke znam da je njoj bilo lakše otvoriti obrt (kozmetika i beauty salon) nego ga zatvoriti.
Sama sebi godinama plaću nije mogla isplatiti, živi dobro samo zato jer joj je suprug, također iz Sinja, kapetan kruzera.
Prvo je radila u tvrtki šefice koja je imala sve potrebne strojeve, stolove, lopte, čuda za te manikure, pedikure, mršavljenja šta ja znam i iznajmila je od šefice prostor sa svim unutra te da bi ona probala. Igrala pošteno, plaćala dadžbine državi, mjesečni najam bivšoj šefici a sada iznajmljivačići pslovnog prostora, uredno plaćala dvjije zaposlenice; da na kraju njoj mjeseca ne bi ostalo nikada ostalo praktički ništa.
Sama sebi nije mogla niti plaću isplatiti, da o dobiti ne pričamo.
To ti je bilo u dobu kada je bila reklama Hrvatske Gospodarske Komore "I vi možete otvoriti tvrtku za samo 10 000 kuna!".
Ono što nisu spomenuli (iliti su stavili u "verbalni asterisk") jest da zatvaranje tvrtke košta cca pet puta više i da si ne na nuli, nego u gubitku.
Toliko o potpori malim poduzetnicima.
Nju sam imao u glavi, iako znam da tvoj i njen posao praktički nemaju ništa slično osim što ste oboje vlasnici tvrtke.
Ona tada, ti i danas.
Da njoj suprug nije to što jest, ona iz toga duga u koji se uvalila ne bi mogla izaći.
A htjela je samo otvoriti posao.
I to je Hrvatska država sa svojim poticajima, olakšicama, i sličnim stvarima koje na papiru imamo, a u stvarnosti ne.
Što se Splita tiče,
ne zove se ona serija bez veze Velo Misto.
I Zagreb je selo za metropole Europe, di neće Split biti.
24.09.2021 | 15:38
Nitko ne priča o primanju i otpuštanju, nego na temelju tvojih loših iskustava ti skrećem pozornost da to ti ne radiš na eventualnim razgovorima za posao jer bi mogla nahebat firma, odnosno ti jer bi te netko mogao tužit za ta sranja.
Naravno da te nitko ne tjera da zaposliš nekoga, a ako recimo zaposliš sebe kao direktora onda trebaš znati da postoji minimalana plaća koju moraš sam sebi ispaltiti a ne koliko ti želiš i sl., da nekome ne možeš dati otkaz samo tako i bez otpremnine i sl. Dakle, ne idi glavom kroz zid.
Ili ako ti je draže rokaj po amerićanski....fucckk them all, and state, law, rights etc.
24.09.2021 | 15:49
@john:

Meni covjek u lice kaze ne mogu te zaposliti jer si musko ili nisi dalmatinac ili nemas vlastiti auto ili mi ne priznaje legalne diplome. Ja se okrenem i odem. Sta sam trebao? Tuziti ga? Opaliti ga u glavu?

Poslodavac ti moze zagorcavati zivot bez da ti da otkaz. Svaki dan ti nabijati takav presing da ces ti sam jedva cekati da sam das otkaz i pobjegnes.

Mi ko da ne zivimo na istoj planeti jbt.

Ili ste svi ovdje budzetski korisnici na drzavnim jaslama, pa ne znate kako funkcionira realni sektor.

Ne kazem da su svi poslodavci takvi, ali zelim reci da AKO ZELE BITI GOVNA ne postoji zakon o radu koji te moze od toga zastiti.

Namjestit ce ti kradju, nemar, vrijedjanje kolega, krsenje poslovnih pravila i procedura. Nadje 2 svjedoka iz iste firme (koji ce jedva dockeati da direktoru ucine uslugu) i ode tvoja tuzba u propast.

Da covjeku u firmi 2000kn da izjavi da si ga vrijedjao jer je gay i jos jednog kolegu sto mu je majka srpkinja, i pozdravi se sa svojim ugovor na neodredjeno vrijeme

Najlakse u zivotu biti govno i smrad...
24.09.2021 | 15:49
@drlovric - pošto još uvijek mjeriš gdje bi odselio kako si napisao - možda da na YouTubeu pogledaš klipove koje su postavili stranci; tipa "owning a small business in Croatia".
Ipak ti imaš tu američku kulturu poslovanja, i iskustva ljudi iz USA, UK, ma i iz DE bi ti bila zanimljivija i poučnija od svega ovdje, barem imam takav dojam.

EDIT:
Mada si nekako od početka ove priče mislim, ako je čovjek otvorio podružnicu iste i uspješno posluje s međukontinentalnom tvrtkom iz SAD-a, a sve to je napravio u BiH - mislim da se već izdrilao na sve državne kolutove koje mora preskočiti da bi poslovao uspješno.
Nemoj ovo shvatiti kao uvredu, ali Hrvatska je kao EU država - i da ti za par godina (uzmimo da si se odselio kraj Splita) napišeš da ti je teže raditi isti posao u HR nego u BiH - ja bi to doživio kao poraz hrvatskog poslovnog sektora.
Jer svi pišu da je BiH "Divlji Zapad".
E pa Lovrić je na tom Divljem Zapadu napravio što je napravio.
Ako će se morati spuštati nivo niže za Hrvatsku, onda nismo ni zaslužili da nam ljudi dolaze otvarati tvrtke, bilo Hrvati, bilo stranci.
24.09.2021 | 16:12
drlovric kaže:
@john:

Meni covjek u lice kaze ne mogu te zaposliti jer si musko ili nisi dalmatinac ili nemas vlastiti auto ili mi ne priznaje legalne diplome. Ja se okrenem i odem. Sta sam trebao? Tuziti ga? Opaliti ga ?


Ima i takvih, koji su u stanju prijaviti tvrtku zbog takvih pitanja. Sve ostalo stoji
24.09.2021 | 16:12
@Kloba:

Postoji par Amera, zive u Splitu. Digitalni nomadi. Neke nove vize na godinu dana. Neki dan sam bas gledao dokumentarac o tome

Svidja im se klima i hrana, cijene, al najvise osjetno sporiji tempo zivota. Rade od doma, za poslodavce u USA, ali ne zive tamo.

Ista prica ko kod mene. Moje klijente ne zanima jesam li ja u USA, na Jahorini, na jedrilici u nekoj uvali, dokle god digitalno isporucim ono sto se od mene ocekuje.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 50 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO