Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


21.03.2020 | 22:43
Bertone kaže:
...(jbt, kak se to ispravno piše? smayii?

Ovo je dobro pitanje, meni logika nalaže Smayii...
21.03.2020 | 22:48
Kloba kaže:
Bertone kaže:
...(jbt, kak se to ispravno piše? smayii?

Ovo je dobro pitanje, meni logika nalaže Smayii...


Pa Emilu
21.03.2020 | 22:48
Zdravac kaže:
Ima li netko preporuku za kakvu dobru komediju, ili neki SF, ili akcija? Šta ćemo gledati sad dok smo uglavnom doma?

Serije ili miniserije
Westworld, The Haunting Hill, Fargo, Queen, Ousider - i nešto da si maksneš misli s apokaliptičnih događaja - Chernobil
21.03.2020 | 22:48
Zdravac kaže:
Smayo, pa bar ti si razuman čovjek!
Pa kako očekuješ da itko od ovih ljudi iz stožera (ili možda neki niži činovnik?) piše upute, kada se situacija mjenja praktično i 2 puta na dan.


Moj sin je u Danskoj na studiju. Upute su bile napisane i objavljene davno prije nego su stupale na snagu, a u medijima su rekli npr. "od ponedjeljka" (dakle, ne "od ponoći danas" ili "od sutra") na snagu stupaju mjere 3. stupnja koje su do tog trenutka već svuda bile objavljene i izvješene, a svi ljudi koji su lokalno bili dužni i odgovorni za provedbu su bili na to spremni, informirani, educirani.

Ako si gledao dnevnik NoveTV, jasno je rečeno što i kako se smije obavljati, i svaka izjava je bila potkrijepljena sa videom. Također, preporučam da se gledaju press konferencije Stožera 2 puta dnevno (ujutro u 9 i popodne u 4) Ja sam npr. danas gledao, i nedvosmisleno su dali upute.


Upute nisu ni jasne, ni nedvosmislene. Čak ni to što CZ objavljuje odluke u NN ne pomaže baš, jer to nisu pregledne ni jasne informacije. Sasvim konkretno - što ja smijem u svojoj firmi raditi? Smijem li tražiti da ljudi dolaze na posao? Smijem li im dozvoliti da dolaze na posao (ako kažu da žele i da ne žele raditi od kuće)? Smije li mi netko doći na sastanak? Smijem li ja otići nekom na sastanak? Jasno mi je da je to bolje izbjegavati koliko god je moguće, ali što ako treba odraditi sastanak ili obustaviti višemilijunski projekt?
Moram li imati antiseptik za ruke u uredu? Ako moram, gdje da ga nabavim? Ako odem u lokalnu apoteku i čekam u redu (2m razmaka) ispred, cca 1h se čeka trenutno, doći će policija i rastjerati nas jer se zadržavamo na javnoj površini...
Ako uvijek u firmi skupa jedemo marendu oko stola, je li to prekršaj? Moramo li jedan po jedan? Ili uopće ne smijemo?

Dakle, ako imaš opravdan izlazak iz kuće, smiješ to činiti, ali drži razmak od ljudi 2 metra. Ako na ulici sretneš poznanika, smiješ razmjeniti par riječi s njime, uz 2 metra razmaka. Ako moraš na posao, smiješ ići, ali tamo poštuj propisane mjere koje su ti nadređeni izdali (ok, znam da ti imaš drugačiji posao, ali uvijek možeš dobiti informacije na 113, ili kod epidemiologa)
Ako nemaš prebivalište na Krku, NE SMIJEŠ ići, niti na posao.
Ako si sa Krka, smiješ ići na kopno uz opravdan razlog.. (bar za sada)


Nisam mislio niti očekivao da mi ti sad pišeš upute, tim više što je očito da su pogrešne jer se oslanjaš na te iste TV izjave o kojima govorim da su nejasne, nepotpune i neprecizne.

Otkud ti to o "opravdanom" razlogu? Imaš neki pisani izvor? Što je "opravdan" razlog? Meni je opravdan razlog otići u dućan po hranu. Nekom je opravdan razlog izaći iz kuće na pola sata da smiri živce i izbjegne konflikt s ukućanima. Svatko ima svoje kriterije.

Poanta je - ne pretpostavljaj da si sve shvatio, niti da si mjerodavan donositi sud o tome je li netko ubojica u pokušaju ili nije.

Dakle, hoću reći samo da svi moramo biti odgovorni, pa akoi i nismo upućeni, postoje linije gdje se info može dobiti.


Docimer mog sina je išao zvati taj broj (tamo u Danskoj) pa mu je govorni automat prije javljanja operatera rekao neka ne zove ako misli pitati nešto što piše na njihovim internetskim stranicama i na plakatima na javnim mjestima.

Mi bi ovdje sad svi redom trebali zvati 113. Zamisli kako je super tim ljudima tamo. A i pitanje je imaju li oni decidirane informacije. Moja je pretpostavka da se odluke i dalje donose na prečac i da ih se razrađuje "u hodu", kao i uvijek kod nas. Samo što u ovom slučaju riskiraš da si počinio kazneno djelo, a da toga nisi ni svjestan.

Pa bokte, moj susjed preko puta UPRAVO DANAS POSLIJEPODNE;I SADA ima obiteljski party. 3 auta je parkirano ispred kuće, i roštiljaju oni lijepo sa obitelji i prijateljima...
Eto, to su jutros zabranili, jasno i glasno.


Ma nemoj? Što su zabranili? Da ljudi primaju goste u vlastitom domu? Kada? Gdje pak to piše?

Zadržavanje na javnoj površini sigurno nije isto što i okupljanje prijatelja i/ili rodbine u vlastitoj kući/dvorištu. Zašto bi to bilo zabranjeno? Zato što ih je puno? Naši susjedi imaju sedmero djece. Njih je 9 u kući. Je li i to zabranjeno? Drugih susjeda je četvoro. Ako pozovu u goste njegovog brata s familijom, onda ih je sveukupno 7. To je manje od 9. WTF?

Ali uvijek će biti onih koji misle da se to odnosi na nekog drugog. To ne ide tebe jer znam da si ti savjestan i odgovoran, ali puno drugih, na žalost, nije.


Ja ti opet kažem da ni ti očito ne znaš koja su točno pravila, ali si uzimaš za pravo donositi neki kategorički sud o tome. Kao i uredništvo Jutarnjeg lista, koji lovi čitanost na jeftinom senzacionalizmu. Dobro, nije me to iznenadilo, ne odstupa to od njihove uobičajene prakse, ali ovo je praktički stvaranje atmosfere javnog linča.

Reda ne može biti dok se ne znaju pravila. A pravila se ne znaju jer se pišu u hodu. Jbg. O tome govorim.
21.03.2020 | 22:57
Smayoo, apsolutno si u pravu - ali samo jedan dodatak. Pa cijeli svijet ovu situaciju "odrađuje u hodu" pošto se nitko nikada s ovim sojem respiratornog virusa nije susreo. Ima jako dug period inkubacije. Ako se pravilno sjećam, i do 20 dana. Znači inficirana osoba toliko dana može napraviti kontakte sa x drugih osoba, što poslovno, što privatno - a da uopće ne pokazuje simptome.
To je najveća "kvaka" kod ovoga, barem koliko sam ja uspio shvatiti.
No, kako i sam kažeš, to je subjektivno mišljenje nestručne osobe.
21.03.2020 | 23:00
smayoo, ti se praviš da ti nije jasno ili ti stvarno nije jasno? Jednostavno ne mogu (još) donijeti pravno obvezujuću odluku dok im se ne daju ovlasti kršenja čl. 17. Ustava.

Članak 17.

U doba ratnog stanja ili neposredne ugroženosti neovisnosti i jedinstvenosti Republike, te velikih prirodnih nepogoda pojedine slobode i prava zajamčena Ustavom mogu se ograničiti. O tome odlučuje Sabor Republike Hrvatske dvotrećinskom većinom svih zastupnika, a ako se Sabor ne može sastati, predsjednik Republike.

Opseg ograničenja mora biti primjeren naravi pogibelji, a za posljedicu ne može imati nejednakost građana s obzirom na rasu, boju kože, spol, jezik, vjeru, nacionalno ili socijalno podrijetlo.

Niti u slučaju neposredne opasnosti za opstanak države ne može se ograničiti primjena odredbi ovoga Ustava o pravu na život, zabrani mučenja, surovog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, o pravnoj određenosti kažnjivih djela i kazni, te o slobodi misli, savjesti i vjeroispovijedi.


Zdravac, preporučujem kineski
21.03.2020 | 23:05
Da sad ne citiram tvoj post; DA, u pravu si. Pa slijedom toga;

Dužan sam se ograditi i napisati da su moje izjave u ovim postovima samo moje pretpostavke, i kao takve ne moraju biti nužno i točne (da ne pišem sada "zakonski utemeljene"). Ne želim da se netko pridržava objašnjenja iz mojih postova, i naglašavam da NIKAKO nemam namjeru širiti krive informacije. Naprotiv, pišem ove postove u najboljoj namjeri.

Sad, kad smo to usvojili, vjerojatno znaš da Danska (sa cca 5 mil. stanovnika) do sada ima 1326 zaraženih i 13 umrlih.
21.03.2020 | 23:06
Kloba kaže:
Zdravac kaže:
Ima li netko preporuku za kakvu dobru komediju, ili neki SF, ili akcija? Šta ćemo gledati sad dok smo uglavnom doma?

Serije ili miniserije
Westworld, The Haunting Hill, Fargo, Queen, Ousider - i nešto da si maksneš misli s apokaliptičnih događaja - Chernobil


Kloba, svaka čast. Dobro si me usmjerio na serije. Mislim da je to bolja opcija. Malo ću prosurfati.

Bertone, za kineski "riskiram" sa google prevoditeljem!
21.03.2020 | 23:09
smayoo,

Pa barem si ti razuman čovjek koji bi trebao znati sam zaključiti o čemu se radi.

Javna površina je svaki javni prostor, bez obzira bila to ulica, trg, trgovina, šuma, brdo...

Do ove jučerašnje i današnje eksplozije broja zaraženih, govorilo se o tome da možemo ići vani prošetati, ali pri tome se trebalo držati preporuke o potrebnom razmaku (1-2 metra). Kako se gotovo nitko nije držao takve preporuke i kako su se svi "šetači" ponašali upravo onako kako se ne treba ponašati (bili preblizu jedni drugima i u prevelikom broju), došlo je do porasta zaraženih i donešena je odluka o ograničenom zadržavanju na javnim prostorima.

To ukratko znači da: možeš poći do trgovine kupiti spenzu, možeš poći na posao ako imaš radnu obavezu, možeš stati i popišati se ako ti je pritužilo, i sl.

Ali, ne možeš: izaći vani prošetati jer ti je dosadilo doma, ne možeš izaći u trgovinu sa širom familijom ili ekipom iz kvarta hodajući na minimalnoj udaljenosti jedan od drugog, ne možeš skočiti na piće do lokalne birtije ili do omiljenog susjeda.

Putovanje na otoke je zabranjeno između ostalog i zato što je nekim biserima iz Zagreba i okolice palo na pamet otići do rodbine na otocima kako bi se (maknuli od opasnosti).

Bit svega je da trenutno ne znamo tko je zaražen, a tko nije.
Svi zaraženi, zarazili su se od strane osoba koje nisu pokazivale znakove bolesti.

Zato je najefikasniji način sprječavanja zaraze suzdržavanja od bilo kakvih socijalnih kontakata, i minimalna mobilnost.

Ukratko, ako ne moraš ići na posao ili u trgovinu, sjedni doma, pa čak i ako ti je dosadno. Dosađivanje doma sa ukućanima, na rok od 3-4 tjedna, je svakako "zabavnije" od ležanja na improviziranom bolničkom krevetu, u improviziranoj bolnici i razmišljanja da li ima dovoljno respiratora ako i tebi jedan zatreba.
21.03.2020 | 23:09
Zdravac, nema beda. Preleti sve trailere na YouTubeu pa vidi što ti najviše paše.
EDIT:
I onaj The Haunting Hill zaboravi, mislio sam napisati The Haunting of Hill House.
Inače više volim triler nego horor, samo ovo je jako dobro napisano, snimljeno, rječju - izvrsno. Miniserija.
21.03.2020 | 23:27
Kloba kaže:
Smayoo, apsolutno si u pravu - ali samo jedan dodatak. Pa cijeli svijet ovu situaciju "odrađuje u hodu" pošto se nitko nikada s ovim sojem respiratornog virusa nije susreo. Ima jako dug period inkubacije. Ako se pravilno sjećam, i do 20 dana. Znači inficirana osoba toliko dana može napraviti kontakte sa x drugih osoba, što poslovno, što privatno - a da uopće ne pokazuje simptome.
To je najveća "kvaka" kod ovoga, barem koliko sam ja uspio shvatiti.
No, kako i sam kažeš, to je subjektivno mišljenje nestručne osobe.


Da, cijeli svijet odrađuje "u hodu", ali zemlje kod kojih je porast broja zaraženih krenuo daleko ranije, pripremile su se i organizirale bolje od nas. Mjere zaštite po stupnjevima bile su razrađene, napisane, podijeljene i objavljene DOVOLJNO UNAPRIJED da svi znaju što treba raditi PRIJE NEGO nešto stupi na snagu. A ne "danas od ponoći ne voze više autobusi"? Što ako je netko jučer busom otputovao u Zagreb na redovnu terapiju (npr. kemoterapiju) i sutra se ne može vratiti kući? Shvaćaš?

A naši su imali tjedan-dva prednosti, i ne samo to, nego su mogli jednostavno prepisati tuđe odluke (kao i inače), ali dva tjedna ranije, a ne uvijek od danas do sutra.
21.03.2020 | 23:36
Bertone kaže:
smayoo, ti se praviš da ti nije jasno ili ti stvarno nije jasno? Jednostavno ne mogu (još) donijeti pravno obvezujuću odluku dok im se ne daju ovlasti kršenja čl. 17. Ustava.


Pretpostavljam da si htio napisati "korištenja", a ne "kršenja".

Bertone, ja uopće nemam problema poštovati odluke koje se donesu, samo kažem da se donose ishitreno, bez najave, ponekad i bez logike (zašto je zabranjeno ići na Cres, a nije zabranjeno ići na Krk?), a najgore je to da se upute prenose nejasno, proturječno, nepotpuno i neprecizno.

Na primjer, neki dan, na dnevniku je bila rečenica "Zabranjuje se rad svima osim tgovinama hrane i higijenskih potrepština, ljekarnama i benzinskim crpkama.". Što mi je činiti drugo nego zvati onaj nesretni 113 i pitati - "Dobro, ljudi, smiju li meni ljudi doći u ponedjeljak na posao, u projektni ured?". A odgovor? "Pa da, naravno! Ovaj... ne... Čekaj, obavljate li javnu uslugu? Kao kafić? Ne? Pa onda da! Valjda da. Ne, ne! Pa da. Ne, ne, ne! Da, sigurno da!" Suze kroz smijeh, ljudi, suze kroz smijeh...

I što sad?

DA ne kažem da su rekli na TV kako će zatvorenim firmama isplatiti neke minimalne neto plaće ako ne podijele otkaze ljudima. Bratiću su zabranili rad firme od 40 zaposlenika. On zove u HZZ, oni nemaju pojma, nije im nitko ništa javio. Onda ga zovu iz jedne javne službe i naručuju mu 250 višekratnih maski za lice, a on im kaže, ljudi, zabranjen mi je rad. Oni na to - "ček ček, saćemo mi nazvat civilnu zaštitu." Ma daj, wtf...
21.03.2020 | 23:39
Zdravac kaže:
NIKAKO nemam namjeru širiti krive informacije. Naprotiv, pišem ove postove u najboljoj namjeri.


Kako je izjava "ja bi ih optužio za pokušaj ubojstva" u dobroj namjeri?

Sad, kad smo to usvojili, vjerojatno znaš da Danska (sa cca 5 mil. stanovnika) do sada ima 1326 zaraženih i 13 umrlih.


Da, i? Hoćeš reći da su oni znali da će imati 6x više zaraženih od nas na današnji dan pa su zato donijeli plan mjera 3 tjedna unaprijed?
21.03.2020 | 23:51
Smayoo
Ma shvaćam. Ne znam kako da ti odgovorim. Kako slika govori tisuću riječi, Dijetetov link najbolje govori - sve.
A kako ćemo se mi snaći, ne znam. Da se stvari rade danas ovako, sutra onako - rade.
Sada pričam za okruženje, možda je bolje napravila Srbija koja je odmah uvela policijski sat.
Umirovljenici ne smiju van uopće, a mlađi ljudi između 17:00 i 5:00 sati moraju biti u kućama.
Prije nekoliko sati im je sletio jedan od dva aviona iz Kine pun medicinske opreme i stručnjaka. Krcati Airbus A330. A dolazi još jedan manji.
Oni malo uzmu od EU, malo od Rusa, malo od Kine.
Subjektivno, mislim da se bolje pripremaju za taj bum na cjelokupni zdravstveni sustav koji će se desiti kada inficirani ljudi počnu pokazivati znakove bolesti diljem zemlje.
Mada i naši rade. U Zagrebu je vojska montirala bolnicu kraj KB Dubrava za 200-injak pacijenata, smještaje u Areni Zagreb i hotelima na Sljemenu.
Za druge gradove ne znam, ali mislim da se svi pripremaju koliko mogu.
I zato je bitno da im mi što manjim izlascima (nepotrebnim, naravno) što dulje odgodimo taj napad na cjelokupni sustav kako bi se stigli pripremiti što bolje, nabaviti što više opreme, odmoriti osoblje koje će raditi maltene non stop i tako dalje.
Ukratko, biti će vremena za druženje. Sada je bitno da se mi ne zarazimo i da ne prenesemo zarazu ukoliko smo inficirani.
21.03.2020 | 23:53
A kako klasificirati činjenicu da je čovjek namjerno i svjesno zatajio činjenicu da je imao kontakt sa zaraženom osobom unatoč opetovanim pitanjima medicinskog tima?
I još je kao takav pustio da ga dovezu u bolnicu, svjestan rizika da zarazi veći broj nužno potrebnih medicinara kao i bolesne pacijenate.

Kako objasniti činjenicu da čovjek svjesno i namjerno krši propisanu samoizolaciju i dolazi sa djetetom u dom zdravlja vaditi krv?

Da se nalazimo sada u Italiji, da li misliš da bi i tada ova moja izjava o pokušaju ubojstva bila preteška?
Ne znam iz koje moje rečenice si shvatio da se to odnosi na tebe, ili na individualnu rekreaciju u prirodi.

Dansku si ti spomenuo, a ja sam htio reći da im, na žalost, te mjere nisu donijele bolje rezultate od onih koje imamo u RH.
Kamo sreće da jesu. Ali nikakve mjere ne mogu anulirati čovjekov egoizam. Na žalost, samo one represivne mogu.
22.03.2020 | 00:00
m@xym kaže:
smayoo,

Pa barem si ti razuman čovjek koji bi trebao znati sam zaključiti o čemu se radi.


Baš zato što jesam razuman, *ZNAM* da se ništa ne smije podrazumijevati. Kad god se nešto podrazumijeva, tu nastaju sranja.

Javna površina je svaki javni prostor, bez obzira bila to ulica, trg, trgovina, šuma, brdo...


Samo koliko je meni poznato, postoje u Hrvatskoj tri aktualna pravilnika (na sasvim raziličite teme) koji sasvim drugačije, a ponekad i oprečno, definiraju pojam javne površine, ali nijedan od njih javnom površinom ne karakterizira površinu koja se u katastru evidentira kao "šuma" ili "pašnjak".

Do ove jučerašnje i današnje eksplozije broja zaraženih, govorilo se o tome da možemo ići vani prošetati, ali pri tome se trebalo držati preporuke o potrebnom razmaku (1-2 metra). Kako se gotovo nitko nije držao takve preporuke i kako su se svi "šetači" ponašali upravo onako kako se ne treba ponašati (bili preblizu jedni drugima i u prevelikom broju), došlo je do porasta zaraženih i donešena je odluka o ograničenom zadržavanju na javnim prostorima.


Današnja "eksplozija" nije današnja, ona je nastala tjedan i više dana ranije. Danas su tek došli rezultati testova. Dakle, tko se nije držao preporuka, nije ih se držao prije 10-15 dana, a ne jučer.

To što ti to ne shvaćaš, nije čudno, ali to što ispada da oni koji donose odluke to ne shvaćaju... ajoj...

To ukratko znači da: možeš poći do trgovine kupiti spenzu, možeš poći na posao ako imaš radnu obavezu, možeš stati i popišati se ako ti je pritužilo, i sl.


KAo što sam rekao i Zdravcu, kažem i tebi - nisam očekivao da mi ti pišeš upute, tim više što su pogrešne, jer se isto temelje na tvojoj vlastitoj percepciji onog što si čuo na TV.

Ali, ne možeš: izaći vani prošetati jer ti je dosadilo doma


Ma nemoj? Zašto ne? Ako zaista ne - gdje to piše?

Putovanje na otoke je zabranjeno između ostalog i zato što je nekim biserima iz Zagreba i okolice palo na pamet otići do rodbine na otocima kako bi se (maknuli od opasnosti).


A zašto je zabranjeno putovati na otoke do kojih se mora trajektom, a nije zabranjeno putovati na otoke koji su povezani mostom, kao što su npr. Krk, Pag, Vir ili Murter?

Ukratko, ako ne moraš ići na posao ili u trgovinu, sjedni doma, pa čak i ako ti je dosadno.


Ako se mora, naravno, tako ćemo. Ali što se točno mora, a što ne? Jer, znaš, netko mora svoju plaću zaraditi svaki mjesec. Nema država niti multinacionalke iza leđa da mu je isplati radio-neradio...

Dosađivanje doma sa ukućanima, na rok od 3-4 tjedna, je svakako "zabavnije" od ležanja na improviziranom bolničkom krevetu, u improviziranoj bolnici i razmišljanja da li ima dovoljno respiratora ako i tebi jedan zatreba.


Nisi baš shvatio. Ja govorim o tome da se stvara atmosfera javnog linča prema osobama koje "ne poštuju pravila", a pravila se ne znaju jasno. Ovakvim postupanjem će tek stvoriti psihozu. Već jesu.
22.03.2020 | 00:09
Zdravac kaže:
A kako klasificirati činjenicu da je čovjek namjerno i svjesno zatajio činjenicu da je imao kontakt sa zaraženom osobom unatoč opetovanim pitanjima medicinskog tima?
I još je kao takav pustio da ga dovezu u bolnicu, svjestan rizika da zarazi veći broj nužno potrebnih medicinara kao i bolesne pacijenate.


Vjerojatno je bio u strahu za vlastiti život. Opravdavam li njegov postupak? Ne. Smatram li da je to bio pokušaj ubojstva? Također ne.

Kako objasniti činjenicu da čovjek svjesno i namjerno krši propisanu samoizolaciju i dolazi sa djetetom u dom zdravlja vaditi krv?


Nemam pojma. A nemaš ni ti. Ali si spremno donio sud i čovjeka optužio da je ubojica.

Kako znaš je li itko drugi mogao dovesti njegovo dijete na vađenje krvi? Kako znaš da nije možda nekog zvao i pitao što da radi, a odgovor je bio "ne znamo mi"? Nemaš pojma u kakvoj je životnoj situaciji čovjek bio, ali spremno si ga osudio.

Da se nalazimo sada u Italiji, da li misliš da bi i tada ova moja izjava o pokušaju ubojstva bila preteška?


Da, naravno da bi bila preteška. I preblago je reći da je takva izjava "preteška".

Ne znam iz koje moje rečenice si shvatio da se to odnosi na tebe, ili na individualnu rekreaciju u prirodi.


Nije ni bitno odnosi li se to na mene ili na bilo kog drugog. Bitno je da doprinosiš atmosferi psihoze i traženja krivaca.

Dansku si ti spomenuo, a ja sam htio reći da im, na žalost, te mjere nisu donijele bolje rezultate od onih koje imamo u RH.


Nisu donijele bolje rezultate u smislu suzbijanja epidemije, ali su donijele znatno bolje rezultate u smislu organizacije i funkcioniranja društva, ekonomije i života u izvanrednim okolnostima u kojima su se našli.

O tome govorim, eto...
22.03.2020 | 00:41
smayoo,

Možeš cjepidlačiti koliko hoćeš, ali razumna odrasla osoba bi trebala znati što je javna površina i bez konzultacije sa pravilnicima, katastrom, i drugim dokumentima.

Točno je to da su se uzroci današnjih posljedica dogodili prije tjedan-dva, dana, zato se čim prije moramo prestati ležerno ponašati i izlaziti van u šetnju jer nam je dosadno doma.

Ako ti nije jasno što znači parola "ostani doma" koja se ponavlja zadnjih 2-3 dana na TV, po internet portalima, radio strancima, onda se očito praviš glup (a glup sigurno nisi).
Onima kojima još uvijek nije jasno što znači poruka da ostanu doma, biti će vjerojatno jasnije kad tu odluku počnu provoditi policija i civilna zaštita.

Slažem se sa tobom da mnoge stvari nisu razrađene do u detalje, možda su mogle biti, a možda i nisu, iskreno ne znam.
Jasno mi je i da će ekonomske posljedice cijele situacije biti kompleksne, i vjerojatno ni najviši politički vrh nema pojma što nas sve čeka.
Točno je i to da će ekonomski najviše pogođeni biti male privatne firme koje iza sebe nemaju zaleđe državnog proračuna, i jasno mi je da su sadašnje mjere države tek kap u moru onoga što će trebati da se održi funkcionalno gospodarstvo.

Ali ono što je sada primarno, je to da se bliski kontakt nepoznatih osoba smanje na najmanju moguću mjeru, a to se može postići samo tako da svi ostanemo doma, koliko god to emotivno, financijski ili neki drugi način bilo teško, jer jedino tako možemo usporiti tempo zaraze na razinu koju može servisirati zdravstveni sektor.

Stvara se atmosfera linča prema idiotima (i onima koji to nisu, ali vole cjepidlačiti) koji ne mogu shvatiti jednostavnu i jasnu poruku: ostanite doma.
A oni koji nisu shvatili, shvatiti će na malo teži način, ali će zato i svima ostalima biti znatno gore.

Jasno nam je da u našim uvjetima (sa našom vladajućom garniturom i njihovim "sposobnostima") ne možemo očekivati da je sve savršeno isplanirano, ali ostati doma na par tjedana, to valjda možemo.
22.03.2020 | 03:15
Zanima me kako poduzetnici i obrtnici na Jabučnjaku komentiraju 63 vladine mjere za pomoć gospodarstvu?

Pročitao sam ih sve i moje mišljenje je da su sve mlake i promašene. Umjesto 63 kulise mogli su dati 2-3 konkretne mjere, sad, odmah i bez filozofiranja. Ovo neće nikome ozbiljno pomoći i slijedi val otkaza i blokada poduzeća, a onda ćemo imati domino efekt...
22.03.2020 | 07:47
dpasaric kaže:
Zanima me kako poduzetnici i obrtnici na Jabučnjaku komentiraju 63 vladine mjere za pomoć gospodarstvu?

Pročitao sam ih sve i moje mišljenje je da su sve mlake i promašene. Umjesto 63 kulise mogli su dati 2-3 konkretne mjere, sad, odmah i bez filozofiranja. Ovo neće nikome ozbiljno pomoći i slijedi val otkaza i blokada poduzeća, a onda ćemo imati domino efekt...


Nikad ni jedna mjera spašavanja ili potpore poduzetništva u ovoj našoj kleptomanskoj žlibetini nije sprovedena da pokaže učinak tako ni ove mjere, uvijek samo alibi i šminka.
A to je i logično, jer ako sam ja lopov onda polazim od toga da su i svi ostali lopovi i prioritet mi je spriječiti da se neka mjera zloupotrijebi. Marić je jedan običan diletant, jer inače bi znao da će svaka likvidnost koju sad ubrizgava u društvo biti potrošena u tom društvu i time utjecati na ublaživanje pada BDP-a.
Time što će nam on kao zaštitu radnih mjesta plaćati minimum OD-ova nije ništa napravio. Trebalo bi sada (bar za neko vrijeme) smanjiti PDV.

EU je već sada podigla razinu dopuštenog zaduživanja članica iznad 3%. ECB je smanjila kamatu. Druge zemlje daju likvidnost pa će onda kad se sve umiri pitati dali je opravdano ili ne. A ako si pitao nešto da se obogatiš a ne da se spasiš onda ti slijedi kazna do zubi.
"Mi nećemo sad svaki dan priupitivati što ove mjere znače za naš proračun", reče Angela Merkel. "Federalna vlada će učiniti sve što je potrebno da kroz ovu situacije prođemo što je bolje moguće" kaže Merkel. "Na kraju svega ćemo pogledati što je to značilo za naš proračun, sad je ovo na prvom redu."

Naši glupsoni nisu, kao i uvijek, shvatili što će ova situacija koštati. A to je nepredvidljivo puno. Time nam je prognoza da smo opet 10 ili više godina u recesiji! Žalosno ali istinito.
23.03.2020 | 21:48
Evo što kaže Pravni fakultet (u Zagrebu) o kršenju propisane (samo)izolacije.
Razumijem neke da su ljuti na vlasti jer nije sve detaljno pisano 3 tjedna prije, ali ipak pozivam na vlastitu odgovornost svih nas, poštivajući odluke Kriznog stožera i nadležnih tijela. Postoje načini da se dođe do dodatnih pojašnjenja, ako je to potrebno. Ako možemo mi u firmi sa 1000 zaposlenika, vjerujem da mogu i svi ostali.


ScreenShot2020-03-23at20.46.18.png
23.03.2020 | 22:23
Zdravac, ajde, ako stvarno imaš način za doći do dodatnih pojašnjenja, molim te doznaj što znači da se ne smije putovati izvan vlastitog prebivališta? Ako netko živi u Viškovu (općini pokraj Rijeke), znači li to da ne smije 8 km do Rijeke na posao? Ili netko s Kastva 3 km do Viškova ili 6 do Rijeke?
Dakle, neki se poslodavci okrenuli naglavačke da osiguraju propisane radne uvjete za zaposlenike i da se pokušaju svi skupa kakogod spasiti od propasti, a sad mu više zaposlenici ne smiju dolaziti na posao čak ni uz to sve, jer ne žive u gradu nego par km okolo?
Zato što netko tko je donosio odluku nije razmišljao dalje od jednog konkretnog problema kojim se bavio...

A ovo od pravnog faksa, složit ćeš se, je artikulirano tumačenje zakona i nema baš puno veze s apriori izjavom "ja bi takve optužio za pokušaj ubojstva".

Ono što sam ja htio reći - osim onih koji svjesno i namjerno rade nešto što je zabranjeno jer su neodgovorni, postoje i puno brojniji oni koji jednostavno ne znaju što da rade jer netko tko je donosio odluke o zabranama i sl. nije mislio da postoje ljudi koji se ne uklapaju u njegov model rješenja problema.

I onda postoje oni kao ti i m@xym koji bi odmah kukom i motikom na svakog za koga im se učini da "ne slušaju". m@xymu je čak psihologija linča skroz OK, ako je usmjerena prema nekom tko misli drugačije od njega. Hja...
23.03.2020 | 23:14
Smayoo, da li si vidio Odluku koja je donešena? Stavak f) je ostavljen da ne dovede firme do stečaja ili gašenja, ako je baš kretanje od presudne važnosti. Dakle, ti kao odgovorna osoba u firmi možeš izdati propusnice radnicima.

No, i to bi, kao i ono tumačenje zakona, bilo "slobodnije" / artikulirano

A takve mjere možeš zahvaliti upravo onima koji krše prethodno donešene mjere, i (potencijalno) šire virus, a kojima bih ja SUDIO (nisam rekao Osudio).

Naravno da ne mislim da trebaju 12 godina čamiti u zatvoru, samo mislim da je za takve ponekad da ih zaplašiš jedino rješenje (naravno, ako to NAMJERNO rade).

Evo odluke, pa reci da nije jasno napisana. To što smo mi srditi što je došlo u tu fazu, to je druga stvar.



ScreenShot2020-03-23at22.22.28.png


ScreenShot2020-03-23at22.23.58.png
24.03.2020 | 00:02
Ja sam danas donio formalnu odluku kao direktor tvrtke da se djelatniku Davoru Pasariću daje Propusnica radi obavljanja neodgodivih poslova u skladu s Odlukom stožera Civiline zaštite. Dakle, legalan sam i mogu se kretati, mada to ne namjeravam ako zaista ne bude potrebno.

Da ima stvarne potrebe, napravio bih propusnice za kolege, ali nema - mi smo posložili u firmi da nam OS X Server bude stalno dostupan putem VPN-a, to lijepo radi ako imaš fiksni IP. Tko ga nema, onda ima međukorak i mora ga zakupiti fiksni IP putem nekog od servisa koji to nude.
24.03.2020 | 00:04
smayoo kaže:

I onda postoje oni kao ti i m@xym koji bi odmah kukom i motikom na svakog za koga im se učini da "ne slušaju". m@xymu je čak psihologija linča skroz OK, ako je usmjerena prema nekom tko misli drugačije od njega. Hja...


A, postoje i oni kao smayoo, koji stvarno misle da bi trebalo konzultirati pravilnike da bismo znali da su javne površine, u kontekstu ove preporuke, sve one površine koje se nalaze izvan našeg stana/kuće.

Ili se pitaju gdje to piše da se ne smiju izaći vani prošetati ako im je dosadno doma, iako im se cijeli dan "tupi" da ne izlaze iz kuće bez opravdanog razloga.

BTW Uopće se ne slažem sa psihologijom linča u bilo kakvoj situaciji, a ovdje se niti ne radi o nekome tko "misli drugačije od mene", nego o ljudima kojima nisu jasne ni najjednostavnije preporuke (sada već i naredbe).

Smayoo, malo si kontradiktoran, s jedne strane želiš detaljne i precizne mjere, s druge strane ti nije jasna jednostavna i jasna odredba ("ostanite doma"), a s treće strane se pitaš da li je zabranjeno napuštanje mjesta prebivališta ako moraš ići na posao, iako je jasno objavljeno (TV, internet, radio) da je napuštanje mjesta prebivališta u tom slučaju moguće, uz odgovarajuću potvrdu.

U ovakvim uvjetima je zaista teško predvidjeti sve moguće kombinacije događaja, a kako je Zdravec već rekao, sve ove mjere se najvećim dijelom i uvode zbog onih pametnjakovića koji nastoje izigrati preporuke i raditi upravo ono što se u ovakvim situacijama ne smije raditi.
Ova odredba o zabrani napuštanja mjesta prebivališta je uvedena da spriječi stanovnike velikih gradova da se razmile po manjim mjestima kako bi (pobjegli od virusa), te time potencijalno (oni koji su sada zaraženi) prenijeli virus na stanovništvo u ruralnim krajevima, a ne da spriječe ljude koji mogu i/ili moraju, otići na posao u firmu izvan mjesta prebivališta.
24.03.2020 | 00:04
Zdravac, hvala ti na tumačenju odluke, pročitao sam je i ja ranije, ali nisam uvidio da sam poslodavac piše te propusnice. A poslodavac sad treba misliti hoće li mu sutra netko tražiti dlaku u jajetu, da dokaže da je nečiji posao bio neophodan i nije se mogao obaviti od kuće. Što znači "neophodan"? Kad radiš u firmi od 1000 zaposlenih, više-manje skoro pa ničiji posao nije "neophodan", jer se bez svakog može, ali ako nitko ne dođe na posao, koliko dugo se mogu isplaćivati plaće? Kad radiš u firmi od 4-5 ljudi, onda je svačiji posao "neophodan", iako bi netko tko radi u firmi od 1000 ljudi vrlo olako rekao da nijedan nije. Jer mu je teže shvatiti koncept da svatko svoju plaću mora zaraditi svaki mjesec.

Na stranu posao i propusnice, to je i dalje besmislena količina birokratizacije koja jednostavno ne može biti provediva, pogotovo u ovakvim uvjetima. Prilično sam siguran da policije jednostavno nema dovoljno da postavlja kontrolne točke po lokalnim prometnicama oko Rijeke, koja neposredno graniči sa gradova i općina, a onda ih okružuje još desetak i to je sve u zoni dnevnih migracija (posao, kupovina, u normalnim okolnostima još i škola i sl.), dakle unutar radijusa od nekih 20-30 km.

Također sam siguran da nikom nije bila ni namjera da se ljudima zabrani prometovati na toj lokalnoj razini. Ali zašto je onda ishitreno donesena takva odluka umjesto da netko stane i razmisli, konzultira se s nekim tko to mora provesti, pa onda donese suvislu odluku?

Ovako:

- stanovnici malih i udaljenih općina (npr. Klana, Lanišće, praktički sve po Gorskom kotaru, većina onih po otocima...) trebaju tražiti od civilne zaštite propusnicu da dođu do ljekarne ili trgovine u kojoj ima za kupiti išta više od kruha i mlijeka

- stanovnici Zagreba (i Rijeke, Osijeka, Splita, Karlovca, Bjelovara, Varaždina...) koji imaju prebivalište prijavljeno na nekom otoku ili gdje drugdje uz obalu (i to već pola života, ako ne i dulje, iz raznih razloga vezano uz naplaćivanje boravišne pristojbe vikendašima, pravo na vez za plovilo itd.) bi sad, po toj logici, morali ostati tamo kamo su otišli, a njihova djeca i supružnici se moraju vratiti u Zagreb (Rijeku, Osijek...)

- svi oni koji ne rade od kuće sad najednom trebaju propusnicu da bi došli do svog radnog mjesta

Čemu ta psihoza? Umjesto da se disciplinira neodgovornu manjinu, terorizira se poslušnu većinu.
24.03.2020 | 00:08
smayoo kaže:
Čemu ta psihoza? Umjesto da se disciplinira neodgovornu manjinu, terorizira se poslušnu većinu.


Ovo se potpuno slažem, to je uvijek lošije rješenje!
24.03.2020 | 00:40
m@xym kaže:
A, postoje i oni kao smayoo, koji stvarno misle da bi trebalo konzultirati pravilnike da bismo znali da su javne površine, u kontekstu ove preporuke, sve one površine koje se nalaze izvan našeg stana/kuće.


Pravilnici tome služe, da stvari budu jasne i ne budu prepuštene paušalnoj subjektivnoj prosudbi i percepciji.

Stotine puta (od rata naovamo) sam svjedočio kako su ljudi izloženi uvredama, prijetnjama, šikaniranju, mobbingu, pa i otvorenom nasilju samo zato što im se ne podrazumijeva isto što i nekom drugom (tko je u poziciji moći).

Sve što sam htio je - objasniti - da je manjina onih koji svjesno, hotimično, i blatantno krše pravila, a većina je onih koji - ne znaju što se točno ne smije jer se iz raznih razloga ne mogu "naći" u onoj "sigurnoj zoni" (u kojoj nema dvojbe i zaista je svima sve jasno).

I onda istupati sa stavom "ja bi takvima sudio", "ja bi ih zatvorio", "ja bi ih sve pobio" (nije toga bilo tu na Jabučnjaku, ali nažalost bilo je, čuo sam na svoje vlastite uši) - nimalo ne pomaže, baš nimalo. Nego samo povećava psihozu i paniku.
24.03.2020 | 00:46
smayoo kaže:
Čemu ta psihoza? Umjesto da se disciplinira neodgovornu manjinu, terorizira se poslušnu većinu.




A kako ih disciplinirati?
To može Južna Koreja, to može Singapur. To bi zasigurno mogla i Kina da je imala vremena za pripremu.
Ali to ne može Italija sa svojim "leggiero" mentalitetom. Niti Hrvatska sa onima koji misle "Štaaa će meni neko reći, valjda ja znam jel imam taj virus"

Pa to nije uspjela niti Njemačka, koja inaće JE disciplinirana. Iako se sad čini da su oni shvatili.

Sigurno nikome nije drago što će sad toliko novaca otići na oporavak, ali eto, nije još pre kasno. Valjda će ljudi shvatiti da moraju biti odgovorni, ako već ne prema sebi, onda prema drugima.

Apsolutno nema psihoze. Točno se zna što sada slijedi nakon ovoga - opća karantena, pa policijski sat.
Drž'te samo fige da će prije toga krivulja početi padati.
24.03.2020 | 01:23
Smayoo,

U potpunosti se slažem sa tvojom zadnjim postom, problem je bio samo u tome što si svoj stav zastupao nekim krivim primjerima.

Najveći problem kod primjene ovih mjera je u njihovom pravovremenom i točnom "doziranju", jer, manje više je svima nama jasno da bi najefikasnija mjera bila trenutna potpuna blokada svih kretanja ljudi unutar države na 15 dana (ili duže, ovisno o situaciji), čime bi se efikasno zaustavilo širenje virusa, ali bi se istovremeno izazvao i totalni kaos u državi (oni koji su pošli u inozemstvo bi ostali vani, turisti koji su u RH bi morali ostati tu, studenti bi ostali u gradovima u kojim studiraju, ljudi na službenom putu bi ostali odsječeni od svojih obitelji, prestala bi opskrba, ljudi bi ostali bez posla i bez zaliha hrane...). Takav pristup bi izazvao potpunu psihozu i strah kod građana.

Ovakav pristup koji smo mi odabrali, je bolji u smislu da se postupno donose određene zabrane, tako da smo uspjeli i vratiti turiste nazad u njihova mjesta, studenti su se uglavnom vratili doma, opskrba još uvijek funkcionira... Ali, ovisno o trenutnoj situaciji (broj zaraženih i umrlih), za koji znamo da kasni cca. dva tjedna, idemo zapravo prema stanju totalne blokade, što znači da možda za tjedan ili dva nitko neće moći ići na posao, niti proviriti vani.

Srbija, čiji se politički vrh, i čitava javnost, sprdao sa corona virusom dok smo mi uvodili prve mjere, sada su već došli do toga da imaju policijski sat (potpunu zabranu kretanja na javnim mjestima), i da razmišljaju o blokadi kvartova u velikim gradovima.

Mi smo, barem za sada, sretni da imamo relativno mali broj zaraženih ljudi (ne zaslugom nekih pametnih mjera, nego pukom slučajnošću), i malu smrtnost, i baš zahvaljujući tome postupno uvodimo strože mjere, pa mi onda stvarno nisu jasni ljudi koji "ne razumiju" jasne i jednostavne poruke, i ne shvaćaju da, barem za sada, može biti samo gore (više zabrana i ograničenja), a svojim neodgovornim ponašanjem samo ubrzavaju tempo pooštravanja mjera.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 52 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO