Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.08.2021 | 20:38
Daddo kaže:
Po čemu su "moje gluposti" veće od tvojih?


Moje tvrdnje su zasnovane na znanstvenim podacima koji su i službeno sudski potvrđeni u Europi.
A tvoje gluposti sam obrazložio.

Tvrdiš da je samo 3 od 100 PCR testova "točno", i onda PCR proglašavaš pogrešnom metodom testiranja jer je što - previše precizan/osjetljiv pa daje lažno pozitivne rezultate? Ili nedovoljno precizan jer nije dovoljno specifičan pa da se bavi samo SARS COV-2 virusom?


Opet ponavljam, počni čitati sa razumijevanjem, ne tvrdim ja, nego citiram znanstveno istraživanje Oxforda (iako je taj podatak poznat od kad je i PCR-a). Ako ti ne priznaješ istraživanja od Oxforda onda to tako jasno reci.
Nemoj ponavljati mantru kako ja nešto tvrdim.

PCR pretraga je specifična i kao što su mnogi stručnjaci rekli ne bi se trebala koristiti za slučajeve dijagnosticiranja zaraženosti ili zaraznosti virusom kao što je Covid. Ali tko njih pita kada se treba kupiti i koristiti stroj za naše pare?

Iako je sasvim jasno da svaki nositelj virusa je potencijalni širitelj zaraze u za to povoljnim uvjetima ti mrtav hladan ustvrdiš kako iako je PCR utvrdio prisutnost virusa u organizmu taj organizam nije zaražen virusom.


Netočno. A to ti kaže i predmetno istraživanje iz Oxforda (to bi znao da si pročitao s razumijevanjem link koji sam stavio).
Nemoj se ljutiti što ti ovo moram reći, uputi se u to što komentiraš (u ovom slučaju viruse i imunologiju) pa onda piši.

Kog zanima i čita mu se ima smjernice o vrstama i učinkovitosti testova na COV-19:

ec.europa.eu/info/sites/default/files/te...communication_hr.pdf


Ovo je lijepo složen politički pamflet u kojem su "mudro" izostavljeni oni važni podaci koji im ne odgovaraju.

Medicina o postotku opasno ugrožavajućih nuspojava nakon cijepljenja ima informacija. Iste su dostupne onima koji su zainteresirani za cijepljenje. Dapače, ne samo da su te informacije dostupne već sad nego se i dalje prikupljaju u (gotovo) realnom vremenu, čak i u Hrvatskoj.

www.halmed.hr/COVID-19/Kako-prijaviti-su...iv-bolesti-COVID-19/
Da ne bi netko mislio da je ovo prikupljanje podataka o nuspojavama neka super nova stvar, HALMED to radi i za druge (s)tvari koje su dostupne na tržištu, a proizvođač ili onaj tko na tržište stavlja nešto mora navesti i nuspojave i učestalost.


Da, rade ali kao da i ne rade. Zašto? Zato što farmaceutima ne odgovaraju nuspojave. Na tu temu sam stavio link u kojem liječnica obrazlaže problematiku postojećeg prikupljanja podataka o nuspojavama.
17.08.2021 | 20:54
Nema ovdje “znanstveno” dokazane tvrdnje.
Jedina “znanstvena” tvrdnaj je ona koju sustav podrzava, a ako se usudis usprotiviti, ponize ta, omajovazavaju te, cenzuriraju te, financijski te unistavaju.

Sud sudi natemelju cinjenica, a nena temelju zdravog razuma.
Ti sto su “sluzbeno sudski potvrdjeni u EU” mozes macku o rep zakvaciti jer “znanstvene” cinjenice su one koje sustav zeli (ili neka siva eminencija), a nikako konsenzusu znanstvene zajednice.

Tako da ste i jedan i drugi u pravi i istovremeno u krivu. To je kao Schrödingerova mačka!
17.08.2021 | 20:54
Air kaže:

Ovdje ne bi smjeli propustiti činjenicu:
Kakvo je to znanstveno istraživanje koje sa 90-tak posto padne na 40 posto?


Kada već tvrdiš da se samo pozivaš na znanstveno dostupne podatke, onda bi bio red da ih citiraš u potpunosti ili barem sa razumijevanjem, umjesto što ih selektivno odabireš da bi odgovarali narativu za koji se zalažeš.

Podaci o uspješnosti cjepiva u zaštiti od zaraze koronavirusom koje spominješ (90-ak% i 40%) odnose se na dva različita soja virusa, prvi postotak se odnosi na zaštitu od infekcije prvim sojem virusa (onda kada je virus otkriven), a dugi postotak na trenutno aktualni delta soj virusa.

I onda se slavodobitno zapitaš, kakvo je to znanstveno istraživanje u kojem uspješnost zaštite od infekcije tako drastično pada.

Evo, ja ti se uime cijele znanstvene zajednice ispričavam zato što ista nije imala na raspolaganju vremeplov, da prije godinu i kusur dana ode u budućnost (našu sadašnjost), uzme uzorke sada aktualnog soja virusa, i testira uspješnost cjepiva na njemu.
17.08.2021 | 21:19
Daddo kaže:

Dakle ni BAT ni "PRC" ni serološki test nisi obavio. Ni simptome nisi imao. A što ako si asimptomatski slučaj?

Pa rekli su mi da nema smisla raditi test kad mi nije ništa. Zašto? Možda zato što su tada doista bili jako opterećeni ili su samo htjeli uštedjeti koju kunu državi

Zapravo, bolje mi je da više ne pišem ništa na ovu temu jer će me netko oteti i rastaviti za dobrobit znanosti Naime, sa 43 godine sam imao Vodene kozice (pobrao od djeteta), moja me liječnica (nije mi samo liječnica nego i prijateljica iz mladih dana) zvala 2-3 puta dnevno da provjeri kako sam jer su navodno VK kod odraslih grda stvar, međutim, kod mene osim malo prošaranih leđa osipom i tu i tamo kojim plikom po vratu, preponama i rukama nije bilo nikakvih popratnih simptoma (nism imao ni barem blago povišenu temperaturu), odnosno zdravstvenih tegoba tako da sam zajedno sa liječnicom odlučio da nećemo ići na preventivnu terapiju antibiotikom nego smo pustili da tijelo samo odradi posao.

PS. Zapravo kad malo bolje razmislim nisam nikada imao gripu, blagu prehladu sa 2-3 dana curenja nosa sam zadnji put imao možda prije pet ili više godina, a da me netko pita što treba od "papira" za bolovanje nemam pojma
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.08.2021 | 21:37
m@xym kaže:
Evo, ja ti se uime cijele znanstvene zajednice ispričavam zato što ista nije imala na raspolaganju vremeplov, da prije godinu i kusur dana ode u budućnost (našu sadašnjost), uzme uzorke sada aktualnog soja virusa, i testira uspješnost cjepiva na njemu.


Ti si samoprozvani predstavnik znanstvene zajednice pa imaš ovlasti se ispričavati u njihovo ime?

Rekao sam ti da neću više diskutirati s tobom sve dok imaš selektivni sustav vrijednosti (gazdi smayoo-u defoltno odgovaraš na sva njegova pitanja, a drugima / meni po svom nahođenju).

Svoje nahođenje zadrži za sebe a mene preskoči - nemoj trošiti svoje vrijeme.
17.08.2021 | 21:52
Vodene kozice se dosuse vrlo rijetko mogu dobiti 2 puta.
Ne moraju biti mnogobrojni plikovi. Ako ti je ovo 1. puta, onda imas jaku reakciju na kozi, a ako je 2. puta onda nije jaka Mozda si kao dijete pokupio VK ali nisi imao jako reakciju na kozi pa roditelji nisu zabiljezili, a sada si dobi s reakcijom koja je blaga.
17.08.2021 | 22:11
Idem po kokice i colu.
Zanima me jedan scenarij, a pošto ovdje imamo stručnjaka, mislim da ću naći i odgovor.
Ako se u jednoj sobi nađe luzer, koji se nikada nije cijepio, skupa sa drugom osobom koja je cijepljena i trećom osobom koja je dobila nalaz da je pozitivna, jel prvi i drugi moraju u samoizolaciju makar recimo drugi nema apsolutno nikakve simptome?
17.08.2021 | 22:22
@Air

Ovo nije bilo "moje nahođenje", nego činjenice, iste one koje ti voliš odabirati prema vlastitom nahođenju, a prešutjeti one dijelove koji ti ne odgovaraju., i onda tu svoju interpretaciju predstavljati kao "znanstvene podatke".

Ujedno se ispričavam u svoje ime, jer se usuđujem komentirati tvoje postove (pogotovo kada se radi o očitom iskrivljavanju javno dostupnih podataka).

Inače, forumi i služe tome da netko iznese svoj komentar, koji je onda podložan komentiranju drugih forumaša.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.08.2021 | 23:41
JOHN kaže:
Idem po kokice i colu.
Zanima me jedan scenarij, a pošto ovdje imamo stručnjaka, mislim da ću naći i odgovor.
Ako se u jednoj sobi nađe luzer, koji se nikada nije cijepio, skupa sa drugom osobom koja je cijepljena i trećom osobom koja je dobila nalaz da je pozitivna, jel prvi i drugi moraju u samoizolaciju makar recimo drugi nema apsolutno nikakve simptome?


Evo pokušat' ću ja hrabro sa odgovorom:
Ako to hipotetski pogledamo iz perspektive kolektivne odgovornosti i upute stožera obojca trebaju u samoizolaciju, zajedno sa četvrtim, onim koji je pustio onog trećeg u sobu.

Bojim se jedino da jura22 neće ovo odobriti jer ga previše podsjeća na bratstvo i jedinstvo...
  • Dijete
  • Posjetitelj
18.08.2021 | 00:40
JOHN kaže:
Idem po kokice i colu.
Zanima me jedan scenarij, a pošto ovdje imamo stručnjaka, mislim da ću naći i odgovor.
Ako se u jednoj sobi nađe luzer, koji se nikada nije cijepio, skupa sa drugom osobom koja je cijepljena i trećom osobom koja je dobila nalaz da je pozitivna, jel prvi i drugi moraju u samoizolaciju makar recimo drugi nema apsolutno nikakve simptome?


Na mom otoku bi svo troje isli u samoizolaciju (vrlo vjerojatno bez gundjanja)…

Isto tako, osoba koja je pozitivina bi vec bila ili hospitalizirana ili u samoizolaciji tako da bi se tesko nasla u sobi sa druge dvije osobe..

Isto tako, kad se pronadje osoba koja je pozitivna (a da se ne zna od kuda se zarazila), cijela zemlja ide u samoizolaciju na 3 dana, a dvije regije gdje je najvise boravio idu u samoizolaciju (iliti lockdown) na 7 dana… eto, dogodilo se jucer… srecom, taman sam se vratio sa mini godisnjeg produzenog vikenda, uspio ronit, napravit rizoto od svjeze hobe…. Sad sam primoran vrtlarit 7 dana, sto i nije lose s obzirom na cijene hrane u posljednje vrijeme..
18.08.2021 | 00:42
JOHN kaže:
Idem po kokice i colu.
Zanima me jedan scenarij, a pošto ovdje imamo stručnjaka, mislim da ću naći i odgovor.
Ako se u jednoj sobi nađe luzer, koji se nikada nije cijepio, skupa sa drugom osobom koja je cijepljena i trećom osobom koja je dobila nalaz da je pozitivna, jel prvi i drugi moraju u samoizolaciju makar recimo drugi nema apsolutno nikakve simptome?


Pa ne mora i neće ići osim ako to sam ne odabere za dobro drugih. Pa stavio sam link na prethodnoj strani teme koja govori baš o tome.
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.08.2021 | 10:18
JOHN kaže:
Idem po kokice i colu.
Zanima me jedan scenarij, a pošto ovdje imamo stručnjaka, mislim da ću naći i odgovor.
Ako se u jednoj sobi nađe luzer, koji se nikada nije cijepio, skupa sa drugom osobom koja je cijepljena i trećom osobom koja je dobila nalaz da je pozitivna, jel prvi i drugi moraju u samoizolaciju makar recimo drugi nema apsolutno nikakve simptome?


Pretpostavljam da te zanima za situaciju u RH.

(Dijete ti je napisalo kako je na NZ, meni je to zanimljivo skroz, pa ako može još dodat službeno objašnjenje ili svoje mišljenje zašto tako "strogo" oni to tamo rade)

U RH imaš dva različita naziva za mjeru koja izdvaja osobu iz opće populacije u istom trajanju - izolacija u trajanju X dana i samoizolacija u trajanju istih X dana. Sam postupak se provodi bez obzira na to da li je osoba cijepljena ili ne, dakle cijepljenje nema veze s tim da li će netko u (samo)izolaciju ili ne.

Sa strane osobe kojoj je izrečena mjera (samo)izolacije nema neke velike razlike u uputama koje dobije i pravilima koje mora poštovati.

Od strane zdravstvenog sustava postoji razlika.

U izolaciju se stavlja osoba kod koje je potvrđena bolest COV-19 (osoba ima simptome bolesti i pozitivan PCR test) i ona je pod stalnim medicinskim nadzorom (direktan kontakt imaju samo s medicinskim tehničarom i medicinskim osobljem koje je zaduženo za brigu o COV-19 pozitivnim uz sve zaštitne mjere uključujući i jednokratni "skafander" i rukavice) u prostoru koji se s aspekta mogućnosti zaraze smatra kontaminiranim i koji će se po izlasku osobe iz istog dezinficirati od strane nadležnih službi.

U samoizolaciju se stavlja osoba koja ima simptome ali nema potvrđenu bolest COV-19 "čeka potvrdu" (PCR testom). Ta osoba može i ne mora biti bliski kontakt osobe koja se vodi kao bolesna (to su ta dvojica za koje pitaš).

I to sa samoizolacijom je problem. Preoštro pa "preventivno svi do rezultata PCR" i napravit ćeš kolaps recimo među medicinarima, policajcima, vojnicima ili nekom drugom "vitalnom" službom u izvanrednoj situaciji u kojoj jesi. Premekano i onda imaš rast broja zaraženih i opterećenja na sustave.

Kako PCR rezultat čekaš jedan dan, postoji neka šansa da će bliski kontakt ako ga pustiš zaraziti još nekog prije nego ga izoliraš. A još nema simptome ali baš na dan rezultata testa mu se mogu pojaviti. I zato da ga ne kazniš prestrogo veliš ok, daj se samoprati, pojačano pazi na masku i dezinficijens i smanji kontakte i OBAVEZNO se javi ako ti se razvije neki simptom. Ako se ne javi za 2-3 dana cimneš ga da vidiš jel još živ ili ne, ovisno o tome koliko ti je bitna informacija o tome gdje je potencijalno zaražen.

Ako taj "bliski kontakt bez simptoma" radi u firmi sa 200 ljudi na dan i od tamo si već imao veliki broj PCR pozitivnih nalaza cilj ti je "lokalizirat požar" pa ga onda pošalješ na BAT kao pripomoć u ocjeni koliko brzo ti se virus širi u toj sredini (i ne samo njega, nego i ovog drugog bez simptoma i još njih 15-20 ili 30 koji su s njima u smjeni).

Zašto ne PCR odmah i svima? Jer je kriterij za slanje na PCR pojava simptoma, plus ti rezultat PCR-a možda neće značit ništa ako ga dobiješ prekasno.

Izuzetak za PCR odmah jesu oni koji rade s imunokompromitiranim osobama ili rizičnim skupinama, kod njih ti je bitno da su zdravi jer ti jedan koji promakne možda "ubije pola staračkog doma".

BAT - potvrđuje kontakt s virusom
PCR - potvrđuje prisutnost virusa u organizmu
serološki test - potvrđuje imunološki odgovor organizma na virus (prisutnost i količinu antitijela u organizmu)

U tom smislu, zašto većina zemalja traži kod ulaska u zemlju (ako nisi u tranzitu) ili COV-19 potvrdu da si cijepljen ili negativan PCR ne stariji od 48 sati?

COV-19 potvrda - Imunizacija će stvoriti antitijela, dakle relativno si siguran da ne puštaš superširitelja u zemlju i da ti u slučaju i da se zarazi kod tebe kao turist neće koštat 2 bubrega i X ljudi koje trebaš da ga medicinski zbrinu u slučaju teških simptoma. Ako ima simptome i potvrdu napraviš BAT kao pripomoć i opet mu veliš da se samoprati.

Negativan PCR ne stariji od 48h - ok, imao je simptome moguće bolesti ali bolest je isključena. 48h je prekratko vrijeme da bi se simptomi mogli povezati s COV-19, odnosno da mu je test PCR "lažan". Taj negativan PCR star 48h ti je "vremenik" - 2 dana prije testa je imao simptome + 1 dan čekanje rezultata + tih 48h ti daje ukupno 5 dana. U 5 dana simptoma povezanih s COV-19 klinička slika se mijenja dovoljno da ako je zaražen PCR test bi javio da je pozitivan.

Serološki test je potvrda da si odbolovao. Količina antitijela koja se mjeri predstavlja informaciju o tome "koliko ti je jak imunitet" u slučaju ponovne zaraze. Isti nema smisla radit ako nije prošlo bar 2 tjedna od kontakta s virusom a idealno je 4 tjedna. "Kontakt s virusom" ti je pozitivan BAT (ili PCR).

Ako imaš pozitivan PCR i izašao si iz izolacije te su ti simptomi nestali, rezultat serološkog testa ti je indikator za eventualnu doimunizaciju. Obzirom da imunizacija uzrokuje stvaranje antitijela, ako ti je serološki nalaz visok moguće je da ti tijelo cjepivo prepozna kao novi napad i tako se "svjesno i namjerno" zaraziš. Zato bi osobe koje su imale COV-19 prije imunizacije trebale do LOM-a.

I dalje svi moraju nosit masku i prat ruke i držat distancu. Cijepljen ili ne, negativan ili ne... mjere na snazi su iste.

Naravno, slobodan si ne vjerovat svemu ovome i da ti sve skupa bude nelogično. Informacije koje ti pišem pišem na osnovu medicinske prakse i iz kontakta s ovim medicinarima koji brinu o "svima nama". Same informacije su dostupne i online na više mjesta samo treba vremena i želje i volje da to pročitaš i onda je super kad sve nejasno imaš još koga pitat (a još je bolje ako u praksi ti netko tko sve skupa organizira ti odgovori direktnim kontaktom i primjerom).

Zašto je na NZ drugačije i strože? Ne znam. Možda jer je sezonalna stvar a oni su u zimi.
Treba li kod nas mijenjati išta? Ni to ne znam. Prisile za cijepljenje nema, izolacija je ista bez obzira na to jesi nisi...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.08.2021 | 10:59
Daddo kaže:
Možda jer je sezonalna stvar a oni su u zimi.


NIje možda, zna se / potvrđeno je još prošle godine infekcija Covidom je sezonalna.

A to primarno znači: više D vitamina - jači imunitet i manje zaraze Covidom.

Evo ovdje



Dr. Primorac govori o važnosti D vitamina, navodi odgovarajuće studije koja to potvrđuju i govori o "lažno" pozitivnim PCR testovima.

I opet propitivanje pitanjem :

Zašto zdravstvo / države, ako je ovo već znanstveno dokazano, ne rade kampanju: "Sunčajte se i / ili uzimajte D vitamin - pomozite sebi i nama"?
  • Dijete
  • Posjetitelj
18.08.2021 | 11:24
Daddo kaže:

(Dijete ti je napisalo kako je na NZ, meni je to zanimljivo skroz, pa ako može još dodat službeno objašnjenje ili svoje mišljenje zašto tako "strogo" oni to tamo rade)

Zašto je na NZ drugačije i strože? Ne znam. Možda jer je sezonalna stvar a oni su u zimi.


NZ je otocna zemlja pa stoga i strozi pristup (koji nije bas tako strog iz nase perspektive).
Do prije nekoliko tjedana imali smo otvoren koridor sa Australijom za putovanje bez karantene. Funkcionirao je skoro 6 mjeseci. Krajem Lipnja, tri tjedna prije nego sam trebao ic u Melbourne, u Sydneyu se pojavila delta varijanta i nisu reagirali brzo.
Odgodio sam put za Prosinac, za svaki slucaj.
Victoria je trazila da New South Wales napravi trenutni lockdown dok se ne utvrde "mjesta od interesa" i lociraju ljudi koji su bili u kontaktu.
Novi Zeland je preventivno zatvorio bez karantensko putovanje prema Sydneyu (cijelom New South Walesu)...

Napravili su to prekasno (cini mi se tjedan dana kasnije od kad uhvatili slucaj) i preslo je na Victoriju, koja je u lockdownu od i prekjucer je najavljeno da produljuju do 2. Rujna.
Da sam kojim slucajem otisao Melbourne, jos uvijek bih vjerojatno bio tamo. Jer je naravno "Trans-Tasman Bubble" (naziv za bezkarantensko putovanje izmejdu AU i NZ) puknuo..

To je jedan od primjera zasto zelanjani puse na hladno..

Imamo konstantan priljev zarazenih koji prolaze kroz obaveznu 2 tjednu karantenu u hotelu koju sam placas.
Da smo otisli u Melbourne i trebali putovat nazad, ukoliko bi uspjeli nac mjesto u hotelu, tih dva tjedna MIQa bi nas kostalo 4525nzd (3100 prva osoba, 950 druga osoba te 425 za dijete).... Hotelska soba, tri obroka dnevno i test svakih nekoliko dana.

Dakle u tim hotelima ima virusa i s vremena na vrijeme se dogodi da prijedje u puk.
Ljudi imaju naviku skenirat mobitelima lokacije gdje borave (vjerujem da i Hrv ima QR kodove u tvrtkama, ducanima i da svi uredno skenirate) i kad se dogodi da virus dodje iz MIQa u puk, brzo se locira, napravi se lista kontakata i obavijesti ljude da obave "dobrovoljnu samoizolaciju" i da je jave telefonski ako dobiju ikakve simptome.
I zivot tece dalje.
Katkad zatvore koji grad ili kvart i traze ljude da prate kako se osjecaju.
I ljudi su poslusni.

Po meni, poslusni su jer se cini logicno tako reagirati. Ovdje je i inace poprilicno opustena atmosfera i ljudi su vecinom dobri.
Glavni razlog "poslusnosti" po meni je - jasna komunikacija vladajucih.
Dakle nema jedan dan jedno, drugi dan drugo, vec od samog pocetka je " nemamo pojma sto je pred nama, ali probat cemo ovim putem i polako utvrdjivat cinjenice i prilagodjavat se"...
I uvijek samo jedan glas, jedno lice - i vjerujem da to najvaznije... (nije jedan dan Plenki ovo, Zoki ono, stozer trece, Crkva pak svoje.... )

Prekjucer se desilo da je osoba bila pozitivna, ali nije nadjen uzrocni lanac, tj. ne zna se od kud se zarazio.
Srecom, skenirao je di se kretao. I 5 sati nakon rezultata testa, Vlada je donijela odluku da cijela zemlja ide u lockdown, lvl 4 na 3 dana, a Auckland i poluotok Coromandel na tjedan dana.. dok se ne ulovi vise informacija...

Za sada vise nije 1 slucaj, vec 10 slucaja u puku. Vidjet cemo koliko ce bit sutra i sljedecih dana, ali moja procjena je da cemo bit u lockdownu 3 tjedna minimalno. S obzirom gdje se kretao, brojevi bi mogli brzo rast.

Sto to konkretno znaci? Mali ne ide u vrtic (pas mater, ali opet, zakon jer cu se druzit s njim malko vise nego obicno)... u ducan cu ic jednom tjedno, sa maskom na licu, vjerojatno stajat u redu sat vremena, drzat distancu u duckasu, pa kad dodjem doma oprat sve sapunom prije nego unesem u kucu...
mozemo u setnju po kvartu koliko ocemo... nema kina, koncerata, kazalista, pive u birtiji, nema ronjenja! .....
al cu opet vise vidjet susjede kod prolaze cestom i procakulat s njima s terase... popit pivu "na daljinu" sa par susjeda s kojim inace cugnem na terasi....
ocistit oko kuce, zaserafit drzac na poklopcu lonca koji se rasklimao, podmazat skripava vrata, napravit proljetno ciscenje kuce i robe...

ne gudjam.. i eto, nisam cuo gundjanja ni od koga koga poznajem...

opet ja zbrda z dola, ali drugacije ne znam...

i za kraj haiku koji objasnjava mentalitet ovog puka...


IMG_8469.JPG
18.08.2021 | 11:43
Glavni razlog "poslusnosti" po meni je - jasna komunikacija vladajucih.
Dakle nema jedan dan jedno, drugi dan drugo, vec od samog pocetka je " nemamo pojma sto je pred nama, ali probat cemo ovim putem i polako utvrdjivat cinjenice i prilagodjavat se"...
I uvijek samo jedan glas, jedno lice - i vjerujem da to najvaznije... (nije jedan dan Plenki ovo, Zoki ono, stozer trece, Crkva pak svoje.... )


Da. To je prvi najveći problem kod nas. Drugi je što (općenito, ne samo u ovom pogledu) ni zakoni, ni pravila u ovoj zemlji ne vrijede od Zadra na jug.
18.08.2021 | 13:59
Interesantno je kako svaka vlda donosi svoje mjere. Nemaju zajednicki stav.
Vjerojatno nitko sa sigurnoscu ne zna na koje se sve nacine virus siri, koliko su testovi precizni i sto tocno raditi s oboljelima.
Interesantno je kako svi linecnici koje poznam, a koji su saznali da imaju koronu, isti moment su popili kuru antibiotika. Navidno da virus oslabi imunitet, neka se bakterija pocne razmnozavati i ugusi oboljeloga jer napadne respiratorni sustav.
Svi koji su zavrsili na respiratoru (koje znam) se pokojni.
I na kraju, na umrlima od korone se ne radi obdukcija jer ocito mora pod uzrok smrti pisati korona.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.08.2021 | 15:46
smayoo kaže:
Da. To je prvi najveći problem kod nas. Drugi je što (općenito, ne samo u ovom pogledu) ni zakoni, ni pravila u ovoj zemlji ne vrijede od Zadra na jug.


Po meni je prvi i najveći problem što se minimalno 97 posto ljudi sa pozitivnim PCR testom prikazuje zaraznim / zaraženim.
Kada bi imali realne rezultate tada bi došli do zaključka da je maleni broj zaraženih i da lockdown nije potreban, ne bi se uništavalo gospodarstvo, školstvo ili što već ne.

Tada bi bilo jasno da nije problem popratiti kontakte od stvarno zaraženih i provjeriti ih kako ne bi nastavili širenje zaraze.

Mislim da će zaključak u konačnici biti onaj koji su već mnogi stručnjaci izrekli:
Virus Covida će se nastaviti širiti među ljudima i ostati prisutan, isto kao što je virus gripe. Nastaviti će se mutirati i neće se moći iskorijeniti.
Čovječanstvo mora shvatiti i prihvatiti da će morati naučiti živjeti sa Covidom isto kao i sa gripom.

Međutim ima onih koji su ovoj pandemiji uhvatili veliki kolač i neće ga tako lako ispustiti. Stvaranje panike će se nastaviti...
18.08.2021 | 16:46
Naravno da ce se nastaviti.
Nasli su modus kako upravlajti ljudima.
Neke grane gospodarstva su dobrano propati, a neke su se razvile, a bogme nastale su i nove.
Bunimo se da su djecaprevise za ekranima, a sam sustav ih je na to natjerao.
Da li su to dobro prihvatili ili vidjeti cemo.
Bilo bi zgodno znati koliko je korona utjecala na rodjenje djece, na samoubojstva, povecanje depresije, anemije i svega sto bi lo biti povezano s koronom.
Nekada (studentski zivot) ti je vazno bilo imati prezervativ u dzepu (ne zmog side, vec nezeljene trudnoce), a danas moras skenirati QR kod prije nego koga pozoves van.
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.08.2021 | 21:13
Air kaže:
Daddo kaže:
Možda jer je sezonalna stvar a oni su u zimi.


NIje možda, zna se / potvrđeno je još prošle godine infekcija Covidom je sezonalna.

A to primarno znači: više D vitamina - jači imunitet i manje zaraze Covidom.

Evo ovdje



Dr. Primorac govori o važnosti D vitamina, navodi odgovarajuće studije koja to potvrđuju i govori o "lažno" pozitivnim PCR testovima.

I opet propitivanje pitanjem :

Zašto zdravstvo / države, ako je ovo već znanstveno dokazano, ne rade kampanju: "Sunčajte se i / ili uzimajte D vitamin - pomozite sebi i nama"?


Stavio si link istupa člana HDZ-a rođenog u Banja Luci koji povlači novac iz EU fondova za istraživanja u privatnoj klinici. Isti je bio ministar znanosti u vladi RH. U svom istupu čovjek tvrdi suprotno od zajedničkog stava svjetske zdravstvene organizacije i kao pomoć za nešto što je u 2 godine pridonijelo smrti 4+ milijuna ljudi na svijetu (više od ukupnog stanovništva Hrvatske) on nudi sunčanje.

Rizik izlaganja suncu je pojava melanoma od kojeg samo u Americi umre 20 ljudi dnevno. U 2 godine sunčanja to je sigurnih 14000 smrti. 1/3 oboljelih od melanoma od trenutka dijagnoze ne doživi petu godišnjicu dijagnoze. 20 od 100 Amerikanaca oboli od melanoma. To je puno veća brojka u postotku od one koju ti navodiš za koronu kao točnu s obzirom na PCR pouzdanost.

Kako to da je odgovor na navodno ne tako opasnu bolest koji predlaže doktor višestruko opasniji od same bolesti u čijoj prevenciji pomaže?

Ne znam što mi je smiješnije od tvojih argumenata:

1. Smatraš da RH u pristupu COV-19 griješi, na čelu RH je HDZ, ergo za greške je odgovoran HDZ.

2. Dragan Primorac je član HDZ-a i bio je u vladi HDZ-a, ali on - ne griješi.

3. Postoji član HDZ-a koji govori istinu i kojem treba vjerovati.

Mislim, ministar zdravstva u vladi HDZ-a je upamćen po izjavi da on nikad ne laže, samo tu i tamo ne govori istinu. Sam HDZ ima pravomoćnu osudu kao kriminalna organizacija.

I ti nađeš tipa koji je bio ministar, priča o zdravlju, u HDZ-u je i veliš on govori istinu!

Ovdje je presjek njegova djelovanja: www.draganprimorac.com/hr/djelovanje/politicka-karijera/
20.08.2021 | 16:29
Nesto od jednog imunologa. Sto mislite?

www.hop.com.hr/2021/08/11/s-sladoljev-ot...e-protein-u-cjepivu/
  • Dijete
  • Posjetitelj
20.08.2021 | 17:28
jura22 kaže:
Nesto od jednog imunologa. Sto mislite?


Koji fora portal.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.08.2021 | 18:14
@jura22 - cjepiva bazirana na mRNA nisu jedina cjepiva u borbi s SARS COV-2. AstraZeneca ima drugačiji pristup, isto tako i Sinovac i Sputnik i Janssen.

mRNA metodu koristi i Spinraza za bolest koja nije virusna i ista postiže dobre rezultate.

A o tome koliko je čovjek imunolog, ukucaj sam ime prezime u tražilicu. Piše politician.

O portalu ipak ne bih ali ima znakovito ime a domena je u rukama dijaspore. .
20.08.2021 | 18:32
Samo stav sustava je ispravan stav. Sva druga razmisljanja su nepozeljna (u demokraciji smo pa ne moze biti zabrane).
Na njegovom primjeru se vidi kako sustav gura jednoumlje i ne dozvoljava drugacije stavove. Kontrolirani fasizam?!?

Vidimo da Dijete ne misli nista.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.08.2021 | 18:56
Pa vidi ovako - demokracija je politički sustav u kojem se dopušta pluralizam ali se provodi volja većine. U praksi to znači da je svačije pravo bit “javno blesav” i svatko drugi mu ima pravo reći - blesav si.

Dr. Sladoljev to pravo prakticira. I nitko mu ne brani da govori što misli. Meni nije sporno ni najmanje to što on iznosi na linku. Nije u krivu. Samo mu je zaključak blesav, a primjeri iz prakse ga demantiraju kad osporava neku metodu. Istovremeno ne nudi - drugo i bolje rješenje koje može proći peer review.

Dakle osim što je čovjek istinabog komplicirano (i selektivno), ali ipak, objasnio načelo imunizacije, što očekuješ kao neku reakciju?

Stvaranje antitijela je prirodna reakcija organizma na nekakav patogen. Da li ćeš unijeti “oslabljeni patogen “ ili recept za proizvodnju specifičnog materijala koji se nalazi u patogenu, reakcija organizma je ista - antitijela i stvaranje obrane.
20.08.2021 | 19:53
jura22 kaže:

Tip je lud ko šlapa. Ja bi se zabrinuo za svoje mentalno zdravlje kad bi vjerovao tome luđaku. Dovoljno je otići na njegov fejs i vidjeti da je lud ko Cetinski.
20.08.2021 | 19:55
Od kuda si siguran da je reakcija ista?
Tijelo dobije recept i pocne proizvodnju “specificnog” materijala. Dokle tijelo proizvodi “specificni materijal”, kako mozemo zaustaviti proizvodnju, sto ako primimo 2, 3, 4, n-to takvo cjepivo i organizam proizvodi cijelu lepezu “specificnog materijala”?
Da li se jedan i drugi “specificni materijal” mogu kositi i raditi vecu stetu?
Koliko je do sada cjepiva tipa mRNA u upotrebi?
Sto ako tijelo ima milion putavise antitjela?
Sto ako to potakne citoinsku oluju?
Zasto su farmaceuti koji proizvode cjepivo izuzeti od odgovornosti?
I opet, zasto cjeplenje nije obvezno?
20.08.2021 | 20:41
Daddo kaže:
Pa vidi ovako - demokracija je politički sustav u kojem se dopušta pluralizam ali se provodi volja većine.


I poštuje prava manjine. Ovo je dosta bitan dio da bi se neko društvo moglo zvati demokratskim.
20.08.2021 | 21:17

Ovo je dokumentarac koji se nedavno pustio i na našoj verziji HBO-a i zaista me zanima što ima za reći.
Napravila ga je žena koja je živjela u Wuhanu.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.08.2021 | 22:51
@Jura22 - nekad davno na domaćoj televiziji išla je francuska crtana serija - Život moje tijelo (u prijevodu koji sam ja gledao, u linku je "bilo jednom ljudsko tijelo").

Evo ti link na YT video od pola sata - čuvari tijela.

Preporučam pogledaj jer će ti odgovoriti na dobar dio tvojih pitanja i nepoznanica:

Ista reakcija ne znači nužno i isti krajnji (pa čak ni nužno povoljan) rezultat. Ako voziš automobil i drugi automobil je ispred tebe, na semaforu je crveno. Ovaj ispred tebe koči, ti kočiš. Da li ćeš stati ili ćeš ga udariti? U oba slučaja kad si vidio crveno svjetlo i da on usporava, ti si - kočio. Imao si istu reakciju a rezultati su mogli biti različiti.

Reakcija na patogen je uvijek aktivacija sustava imuniteta. Obzirom da je u pitanju zaraza tijela virusom, tijelo stvara antitijela. Ako je tijelo bilo u doticaju s virusom bilo prirodnim izlaganjem ili imunizacijom, ono pamti na koji način ga je pobijedilo i automatski izdaje naredbu - napravi to. Prirodno izlaganje virusu je ok kod zdravih osoba, "manje opasnih virusa" (u smislu mutacija), odnosno kad virus nije agresivan u širenju među populacijom. Nažalost to kod SARS COV-2 nije slučaj jer bolest se u početku dobro maskira, a onda "galopirajuće napreduje" i pogađa cijeli organizam do te mjere da trebaš hospitalizaciju. I uz sve to, način prijenosa je relativno jednostavan pa se brzo širi i pritom mutira.

Tijelo dobije recept i pocne proizvodnju “specificnog” materijala. Dokle tijelo proizvodi “specificni materijal”, kako mozemo zaustaviti proizvodnju, sto ako primimo 2, 3, 4, n-to takvo cjepivo i organizam proizvodi cijelu lepezu “specificnog materijala”?


Tijelo proizvodi specifični materijal (antitijela) tako dugo dok je u organizmu prisutan virus na koji su ta antitijela odgovor. Kad virus nestane, nema više antitijela. Jedan virus - jedna specifična antitijela. Količina antitijela povezana je s količinom virusa na način da što je veća količina virusa u organizmu, to je i veći broj antitijela. N cijepljenja istim cjepivom koje će uzrokovati stvaranje istih antitijela nije problem. Zato postoje serološki testovi kojima mjeriš razinu antitijela, odnosno promatraš da li tijelo još uvijek ima dovoljno materijala s kojim će odraditi reakciju na virus. Ako nemaš antitijela, docijepiš se. Antitijelo 1 reagira na virus 1. Ako virus 1 mutira u virus 2, tijelo će stvoriti antitijela 2. Možeš proizvoditi i proizvodiš kroz život hrpu antitijela koja međusobno ne "reagiraju".

Ako si izdresirao psa da ti grize punicu, neće ti ugrist ženu.

Antitijela se neće međusobno ubijati, pa samim time ni raditi veću štetu organizmu.

O samoj građi virusa imaš tu: edutorij.e-skole.hr/share/proxy/alfresco...1/m02/j08/index.html

Virus sadrži DNA ili RNA i u organizmu se replicira.

mRNA cjepiva? Vidi ovo: imunizacija.hr/mrna-cjepiva-dio-iii-iii-...anjima-i-odgovorima/

Imaš objašnjen princip na kojem rade mRNA cjepiva, a "meni dovoljan dokaz" da stvar ima smisla (YMMV) je taj da se na tom principu razvio lijek za SMA koji - funkcionira. I rezultati tog lijeka su mjerljivi i vidljivi i što je važno - brzi.

Bi li izabrao neko drugo cjepivo za COV-19 da nema mRNA - bi, jer drugog nema.

mRNA (Pfizer i Moderna) je učinkovitije jer je "čišće" u smislu pomoćnih tvari i stvara "bolji" imunitet organizma, no teže je osigurati da proizvedeno cjepivo se ne "pokvari" putem do primatelja. mRNA koju dobiješ u organizam sadrži gen tog famoznog "proteina šiljka" virusa i ništa više. Taj protein se stvara u organizmu i uči tijelo kako se boriti s SARS COV-2. Da bi uopće natjerao mRNA u stanice, moraš je dograditi i zamastiti kako bi uspjela ući u stanice.

adenovirusna cjepiva taj isti gen proteina šiljka zapakiraju u neki virus koji neće izazvati nikakvu reakciju u ljudskom organizmu (kod AstraZenece je to virus koji pogađa čimpanze) a kojem je genetskom izmjenom (virusa koji je za tebe bezopasan) onemogućeno umnožavanje i onda dobiješ takav "živi" virus kao nositelja gena proteina. Virus odradi sve osim umnožavanja i tako "umre sam" a RNA iz tog virusa uzme gen proteina šiljka od kojeg proizvodi protein i opet radi tog proteina se stvaraju antitijela. Super je što je sam proces jeftiniji i brži i adenovirus je puno stabilniji od mRNA. Malo manje super je što je manje učinkovito takvo cjepivo jer si ga zamotao u "veći celofan" koji ćeš ionako baciti.

Tijelo ne može imati milijun puta više antitijela, ima ih koliko ima i virusa. Serološki test upravo to zanima, da li postoji još uvijek burna reakcija organizma, ako da - nema cjepiva za tebe, bez obzira na vrstu.

Ako napraviš serološki prije cijepljenja i nisi imunokompromitiran, citokinska oluja je malo vjerojatna.

Zašto su farmaceuti koji proizvode cjepivo izuzeti od odgovornosti?

Zato jer radiš logičku pogrešku - nakon proizvodnje i primjene cjepiva dakle zbog cjepiva. Da nema SARS COV-2 ne bi trebala cjepiva. Ako nema cjepiva nema ni odgovornosti. Tko bi si normalan svjesno i namjerno natovario tu odgovornost? Vjerojatno isti onaj klinac u vrtiću koji je na pitanje što bi htio biti kad odrasteš bez razmišljanja ispalio - kontrolor u ZET-ovom tramvaju. Svi ti se mame sjete i još vele da ti ne platiš kartu nego se cijele dane voziš besplatno.

Skeptici u dobre namjere farmaceuta tvrde da je cjepivo prvi korak do poslušnog društva, zagovornici cjepiva ih požuruju dajte čim prije i čim učinkovitije... meni to izgleda ko da imaš 2 menadžera i šefa koji se međusobno prepucavaju preko tvojih leđa, a nemaju drugog izbora jer nitko neće radit taj posao. Ko ono kad u sustavu evidencije radnog vremena piše "redovan rad, druga smjena, mrtvačnica" - jbš lovu kad su uvjeti rada sranje i okružen si ljudima koji Q ne kuže a i ne slušaju. I kol'ko god ti radio i što god radio, posla stalno ima. A šef tvojih šefova se hvata za glavu i pita se otkud lova da vas svu trojicu plati.

Meni to izgleda ko da su i previše odgovorni, jer nije da imamo neke druge koji nam mogu nać rješenje.... (utvrdili smo da pusti sve pa što bude nije neka sreća).

Zašto cijepljenje nije obavezno?

Jer je virus sezonski i mutira. Ne možeš proizvesti "summamed" i onda svima dat recept i gotov si. Jer možeš godišnje proizvesti 6 puta X cjepiva a potreba ti je za 10 puta X. Dok proizvedeš razliku do 10, X postaje Y. Dakle ne samo da te muči broj onih koji su sa simptomima koji ti onemogućavaju normalan rad sustava koji liječi i druge bolesti i što je tretman za taj COV-19 skup, nego se još ganjaš s vremenom.

I jer naravno postoji u populaciji neki broj onih koji se iz nekog medicinskog razloga ne mogu cijepiti.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.08.2021 | 23:03
smayoo kaže:
Daddo kaže:
Pa vidi ovako - demokracija je politički sustav u kojem se dopušta pluralizam ali se provodi volja većine.


I poštuje prava manjine. Ovo je dosta bitan dio da bi se neko društvo moglo zvati demokratskim.


Smayoo, if anything, bar u RH ne možemo reći da se prava manjina ne poštuju - jesi prošao Učku - hop sve table dvojezične, svi dokumenti dvojezični... jesi zašao na istok... table dvojezične, škole isto...

U smislu stava o cijepljenju, još uvijek je demokracija. Da nije, od Sladoljeva bi napravili novog Stepinca.

Nisu problem prava, nego odgovornosti koje iz tih prava proizlaze. Drugim riječima, ja tebe ne mogu spriječit da u zavoj uđeš sa 180 ili sjedneš mortus pijan za volan... ti imaš pravo na to. Ali onda budi baja pa kad se razbiješ ili nekog ubiješ nemoj vikat - ti si kriv jer me nisi upozorio.

Ipak, većina ne vozi pijana niti u zavoj ulazi sa 180?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 33 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO