Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


14.05.2021 | 19:18
Link ne radi. Ili je problem u tome što nemam fb account?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
14.05.2021 | 20:20
je to je problem. Evo drugi link bez HR titla.

Uglavnom lik Geert Vanden Bossche znanstvenik koji je radio na istraživanju zaraza i razvoju cjepiva za vodeće farmaceutske kuće, upozorava javno svjetsku zdravstvenu organizaciju da to što čini sa cijepljenjem u doba pandemije je suprotno znanstvenim uputama u takvim situacijama. Te upozorava na osnovu znanstvenih dokaza da će cijepljenjem u jeku pandemije sadašnji virus mutirati / ojačati zbog cijepiva do toga da će biti poguban za sve / većinu.
Primjerice kaže:
"Profilaktička cjepiva nikad se ne smiju koristiti u populacijama u koje su već izložene visokim razinama infektivnog pritiska" - to je osnovno znanje iz znanosti o cijepljenju koje se predaje na prvoj godini školovanja.
14.05.2021 | 21:05
Mda... a gdje je bio do sad...?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
14.05.2021 | 21:38
Nažalost ne govore kada je poslao pismo u UN i u svjetsku zdravstvenu organizaciju, to mi je vrlo neozbiljno i upućuje na rekla-kazala novinarstvo.

Ali u ovoj situaciji je dobro biti što više upućen u moguće razvoje događaja.
14.05.2021 | 22:44
Kak bi Dudek rekao, "to sem si ja tak nekak i mislil"...
Realno, nismo ni drugo očekivali...

Osim testa na covid dao bi i test inteligencije, pa ak ima preko 100, može glasati.
14.05.2021 | 23:08
Ricky Gervais je to lipo reka za britance (ali je primjenjivo worldwide) kad je bia Brexit: Ajmo mi prvo maknuti upozorenje "Nije za pice" sa izbjeljivaca, pa cemo onda za 2 godine imati referendum
14.05.2021 | 23:23
Je, gledao sam taj video, Ricky je vrh!
15.05.2021 | 08:33
zoranowsky kaže:
Kak bi Dudek rekao, "to sem si ja tak nekak i mislil"...
Realno, nismo ni drugo očekivali...

Osim testa na covid dao bi i test inteligencije, pa ak ima preko 100, može glasati.


Apsolutno! Dapače, glasovi bi imali faktore. Prema testu prije ti glas vrijedi 0,5; 0,7; 1 ili 1,5 ...

Ovako glas Smayoo-e kojeg iznimno cijenim vrijedi ko i od mojeg susjeda pijanca koji ide na izbore samo zato jer se nada da bu tam ili putem srel nekog ko mu bude platil cugu (čitaj pivu)
15.05.2021 | 10:31
To je ok. Da bar ja znam zašto idem na izbore...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.05.2021 | 13:12
Air kaže:
je to je problem. Evo drugi link bez HR titla.


Evo, možda je nastvak, točnije početak najavljenje priče iz linka iznad: ova priča.

Ostaje nam se nadati da ovaj virus nije tih pretpostavljenih sposobnosti.

Možda jedna lasta ne čini proljeće, ali jedna uvijek mora biti prva.
Možda je na pomolu zaokret i promjena mišljenja takozvane zdravstvene znanosti?

Prvo je bila tvrdnja svjetske zdravstvene organizacije da je masovno cijepljenje isključivo rješenje problema pandemije Covidom.
Sada je promjena. Oh, kako ta znanost brzo napreduje. Uh, uh, za tako kratko vrijeme su prikupili dokaze i promijenili svoje tvrdnje:

Citat iz članka:
"WHO, čiji službenici ne izlaze s ikakvim zaključcima, osim toga da još nije poznato o kojim je sojevima i u kojim udjelima riječ u sadašnjoj eksploziji epidemije na Sejšelima, navodi i to da ‘cijepljenje samo za sebe neće u potpunosti spriječiti širenje zaraze’, odnosno da za konačno iskorjenjivanje i dalje moraju biti na snazi mjere držanja razmaka, uz maske i redovito dezinficiranje ruku."
18.05.2021 | 19:10
Svrha cjepljenja je zarada. Cjepivo je upitne učinkovitosti jer cjepljeni koji ne bi trebali dobiti koronu, a dobili su je.
To, da je samo zarada u igri meni govori da neka cijepiva nisu poželjna i lobira se za njihovo povlačenje (englesko), neka nisu niti došla u upotrebu (rusko).
Na gornjem linku se navodi 35% novo zaraženih i pitanje je koliko ima onih atipičnih (bez simptoma), pa je taj postotak i veći.
  • jandorn
  • Posjetitelj
20.05.2021 | 00:31
Evo kratko i jednostavljeno:

Hipoteza je predpostavka a teorija je pretpostavka koju je potvrđena sa dokazima. U svakom trenutku može postojati samo jedna teorija (hipoteza koju potvrđuju dokazi). Teorije ne znači da je samo to točno a hipoteza da je ne točno nego samo da trenutni dokazi upućuju da je teorija točna a da za hipotezu još nema dokaza. Svatko na svijetu može opovrgnuti svaku teoriju, samo izazovi znanstvenika sa sakupljenim dokazima i to je to, uspjeh.

Evo par primjera:
Teorija je da je zemlja okrugla jer svi dokazi upućuju u to.
Hipoteza je da je zemlja ravna ploća jer još nisu iznjeli dokaze o tome.
Teorija je da je su cjepiva korisna jer svi dokazi upućuju u to.
Hipoteza je da su cjepiva štetna jer još nisu iznjeli dokaze o tome.
Teorija o evoluciji je teorija jer je svi dokazi trenutno podupiru.
Kreacionizam je hipoteza jer još nisu iznjeli dokaze o tome.
Teorije je da je najbolja prehrana ona u kojoj jedeš sve jer je dokazi trenutni podupiru zato je standard u sportu, bolnicama, vojsci...
Veganstvo, keto djeta, i sve ostale alternative su još uvijek samo hipoteze jer još nisu iznjeli dokaze da je njihova dijeta bolja od ove standardne iako može imati prednosti u određenim uvjetima (bolesti i sl.).

Znanstvenici konstatno linkaju studije o kojima pričaju tako da svatko može provjeriti za sebe. Svaka studija koja je dovoljno jaka o njoj se priča javno i ja ću o tome saznati brzo. Svi znanstveni na svijetu pod povećalom promatraju sve studije o Koroni tako da nije moguće da se neke bullshit studije provuku. Naravno da je moguće da i znanstvenici pogriješe ali opet mi se isplati slušati njih. Pogreške znanstvenika su manje nego one od neki needuciranih.

Da slušam ravnozemljaše, anti-vaxere, kreacioniste, vegane i sl. samo bih gubio svoje vremena. Svatki od njih može skupiti dovoljno informacija da napravi napiše post, članak ili da napravi video na YouTubeu ali još ni jedan nije izazvao ozbiljne znanstvenike i njihve teorije. Kada budu ja ću saznati kao i svi drugi a do tada ja imam svog posla.
  • jandorn
  • Posjetitelj
20.05.2021 | 00:52
Air kaže:
je to je problem. Evo drugi link bez HR titla.


Po stranici bih odmah bio sumnjičav prema tvrdnjama, malo mi ima anti-science vibru. Bio sam pogledao podcast koji je imao Bret Weinstein sa njime. Interesatno je bilo. Bret je još najskeptičniji prema cjepivu i pravilima koje političari odlučuju ali iz logične i znanstvene perspektive.

Mislim da se nesposobni političari previše petljaju u stvari koje ne razumiju. Zbog njihovih laži i "instrukcija" koje daju medijima puno ljudi je sada skeptično prema svemu i prema onome što nije sumnjivo. Što če biti ako dođe puno jaći virus od Korone ili neki drugi problem? Trebamo kao društvo zahtjevati izvrsnost od vladajučih inače Korona če nam biti najmanji problem.

.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.05.2021 | 09:27
Air kaže:
je to je problem. Evo drugi link
Primjerice kaže:
"Profilaktička cjepiva nikad se ne smiju koristiti u populacijama u koje su već izložene visokim razinama infektivnog pritiska" - to je osnovno znanje iz znanosti o cijepljenju koje se predaje na prvoj godini školovanja.


Ja sam se nadao da će neki liječnik / zdravstvenik demantirati ili potvrditi ovu tvrdnju. S druge strane da se može demantirati vjerojatno bi to već neko učinio i srušio tako ozbiljnu tvrdnju (ja sam tražio ali nisam uspio naći).

jandorn je si ti možda te struke?

Sada, prema dokazima, prema svemu što su u ovih godinu dana znanstvenici pričali i što se dokazalo sa učinkovitošću cijepiva i njihovim znanstvenim dokazima o vrijednosti cjepiva, jedina tvrdnja / teorija koja stoji čvrsto je ona što je jura22 rekao: Svrha cjepljenja je zarada. i pri tom se gazi preko svega od strane znanstvenika koji vode farmaceutske kuće, preko političara do medija.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.05.2021 | 15:11
jandorn kaže:
Evo kratko i jednostavljeno:
...
Teorija je da je su cjepiva korisna jer svi dokazi upućuju u to.
Hipoteza je da su cjepiva štetna jer još nisu iznjeli dokaze o tome.


Netočno. Ima dokaza da su cjepiva štetna.
Nemoj samo sada nabaciti hipotezu kako je korist veća od štete.
...jer ima dokaza kako je bolje stanje u odnosu na neke bolesti nastalo prije uvođenje cijepljenja a bolje stanje posljedica je bolje higijene i bolje prehrane.

Teorija o evoluciji je teorija jer je svi dokazi trenutno podupiru.
Kreacionizam je hipoteza jer još nisu iznjeli dokaze o tome.


Netočno. Matematički dokazi potvrđuju da je šansa za slučajni razvoj - evoluciju ravna nuli. Ne pomaže ni google.

Citirati ću jedan tekst na tu temu:

“Ѕtаnіса је vіѕоkо ѕlоžеnі оrgаnіzаm kојі ѕе ѕаѕtојі оd mnоštvа іѕtо tаkо ѕlоžеnіh роdѕіѕtеmа (nрr. mеmbrаnе, ѕtаnіčnе јеzgrе ѕ DNА, іtd.). Vјеrојаtnоѕt dа ѕе tаkаv hіgh-tесh араrаt ѕtvоrі ѕlučајnо јеdnаk је nulі. Vеć bаktеrіја trеbа оkо 1500 rаzlіčіtіh еnzіmа (bјеlаnčеvіnа), оd kојіh ѕе ѕvаkі ѕаѕtојі оd ѕtоtіnа аmіnоkіѕеlіnа (20 vrѕtа) u tоčnо оdrеđеnоm роrеtku. Vјеrојаtnоѕt dа ѕе ѕаmо јеdаn оd tіh еnzіmа ѕlučајnо ѕtvоrі nа рrаvоm mјеѕtu u рrаvо vrіјеmе vеć је blіzu nulе. Vјеrојаtnоѕt ѕtvаrаnја 1500 еnzіmа ѕtvаrnо је nіkаkvа. А tо је ѕаmо mаlі dіо tоgа ѕlоžеnоg оrgаnіzmа. Ѕ kаkvоm vјеrојаtnоšću mоžе ѕlučајnо nаѕtаtі сіјеlа bаktеrіја? Іlі vіšеѕtаnіčnі оrgаnіzаm?”

A tek duhovna strana čovjeka?

[b]Da slušam kreacioniste... samo bih gubio svoje vremena.


Ima jedno jednostavno logično objašnjenje što možeš izgubiti u kojem slučaju:

Slučaj a)
Ako postoji Bog i ako je tvoje spasenje po njemu:
- Ako odabereš Njega i spasenje po njemu zadobio si život vječni. -- Dobio si sve.
- Ako ne odabereš Njega zadobio si vječnu patnju koja nije ni blizu ovozemaljske patnje. -- Izgubio si sve a dobio si užas.

Slučaj b)
Ako ne postoji Bog:
- Ako odabereš Njega. -- Nisi izgubio ništa a ljudi oko tebe su dobili puno.
- Ako ne odabereš Njega. -- Nisi izgubio ništa.

Ako si sto posto siguran u hipotezu kako Bog kao stvoritelj svega ne postoji (jer dokaza nemaš , mada ima jedan fizički dokaz da ipak postoji, samo ljudi nisu spremni prihvatiti ga) tada ti je izbor prepostavljam lagan.
A ako nisi siguran, pitanje je da li možeš ispravno zamisliti razlike u slučaju a)?

Nemoj shvatti da sam ja protiv znanosti. Znanost je dobra kada se dobro koristi. Danas je nebrojeno dokaza kako se znanost loše koristi.
20.05.2021 | 16:40
Air kaže:
Teorija o evoluciji je teorija jer je svi dokazi trenutno podupiru.
Kreacionizam je hipoteza jer još nisu iznjeli dokaze o tome.


Netočno. Matematički dokazi potvrđuju da je šansa za slučajni razvoj - evoluciju ravna nuli. Ne pomaže ni google.


Čim si napisao da je ta šansa - ravna nuli - sam si sebe diskreditirao iz daljnje rasprave o bilo čemu znanstvenom, jer misliš da se možeš tako slobodno pjesnički izražavati kad govoriš o znanstvenoj materiji.

Citirati ću jedan tekst na tu temu


Očito se ne radi o znanstvenom tekstu, a time što citiraš nešto što ne referenciraš jasno i jednoznačno (autor, naziv teksta, mjesto i vrijeme kad je objavljen i preciznije mjesto u tekstu koje citiraš), jasno je i da si svjestan da tekst nije relevantan u znanstvenom smislu.

Nemoj me shvatiti pogrešno da sam ja protiv vjere. Vjera je jako dobra kad se dobro koristi. Kroz tisuće godina povijesti nemjerljivo je više primjera gdje se vjera loše koristi, nego dobro.
20.05.2021 | 16:46
Air kaže:
“Ѕtаnіса је vіѕоkо ѕlоžеnі оrgаnіzаm kојі ѕе ѕаѕtојі оd mnоštvа іѕtо tаkо ѕlоžеnіh роdѕіѕtеmа (nрr. mеmbrаnе, ѕtаnіčnе јеzgrе ѕ DNА, іtd.). Vјеrојаtnоѕt dа ѕе tаkаv hіgh-tесh араrаt ѕtvоrі ѕlučајnо јеdnаk је nulі. Vеć bаktеrіја trеbа оkо 1500 rаzlіčіtіh еnzіmа (bјеlаnčеvіnа), оd kојіh ѕе ѕvаkі ѕаѕtојі оd ѕtоtіnа аmіnоkіѕеlіnа (20 vrѕtа) u tоčnо оdrеđеnоm роrеtku. Vјеrојаtnоѕt dа ѕе ѕаmо јеdаn оd tіh еnzіmа ѕlučајnо ѕtvоrі nа рrаvоm mјеѕtu u рrаvо vrіјеmе vеć је blіzu nulе. Vјеrојаtnоѕt ѕtvаrаnја 1500 еnzіmа ѕtvаrnо је nіkаkvа. А tо је ѕаmо mаlі dіо tоgа ѕlоžеnоg оrgаnіzmа. Ѕ kаkvоm vјеrојаtnоšću mоžе ѕlučајnо nаѕtаtі сіјеlа bаktеrіја? Іlі vіšеѕtаnіčnі оrgаnіzаm?”

I sad to, skoro nula, pomnoži s nebrojenim milijardama (broj svijetova u svemiru) i odjednom smo došli do vrlo velike brojke, zar ne?


Air kaže:
Slučaj a)
Ako postoji Bog i ako je tvoje spasenje po njemu:
- Ako odabereš Njega i spasenje po njemu zadobio si život vječni. -- Dobio si sve.
- Ako ne odabereš Njega zadobio si vječnu patnju koja nije ni blizu ovozemaljske patnje. -- Izgubio si sve a dobio si užas.


Ovo nije vjera, nego oportunizam. Ispada da je vjera i ufanje u Boga polica osiguranja, nešto kao kasko?

Za kraj, samo jedno pitanje. Prirodne nepogode. Potres u Petrinji, recimo. Ako Bog postoji, i on je svemoćan, on to može spriječiti.
Sad biraj dvije mogućnosti: ili to ne može spriječiti. jer se to dogodilo, ili ga nije briga pa je pustio da se to dogodi. I prije nego krenu priče kako je to kazna, jer smo mi zli, oduđili se od Njega i sl. zašto je onda ona djevojčica poginula? Ona nije sasvim sigurno kriva ni za što, ona je bila dijete...
20.05.2021 | 17:11
jura22 kaže:
Svrha cjepljenja je zarada. Cjepivo je upitne učinkovitosti jer cjepljeni koji ne bi trebali dobiti koronu, a dobili su je.


Svrha bilo koje ljudske djelatnosti, pa i prozivodnje cjepiva je zarada, jer nitko ne može živjeti samo od zraka i sunca.

Koje je to cjepivo koje ima 100% učinkovitost?!

A što se tiče učinkovitosti cjepiva, dovoljno je pogledati stanje u Izraelu, gdje su nakon procjeplivanja većine stanovništva, došli do zanemarivo malog broja slučajeva, a od početka godine su imali 5 do 10 tisuća slučajeva dnevno.

Zaista krajnje neučinkovito cjepivo...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.05.2021 | 17:18
smayoo kaže:
Čim si napisao da je ta šansa - ravna nuli - sam si sebe diskreditirao iz daljnje rasprave o bilo čemu znanstvenom, jer misliš da se možeš tako slobodno pjesnički izražavati kad govoriš o znanstvenoj materiji.


Očito se ne radi o znanstvenom tekstu, a time što citiraš nešto što ne referenciraš jasno i jednoznačno (autor, naziv teksta, mjesto i vrijeme kad je objavljen i preciznije mjesto u tekstu koje citiraš), jasno je i da si svjestan da tekst nije relevantan u znanstvenom smislu.


Pa naravno, nije ovo znanstveni forum. Poanta je da i laik dobije sliku o mogućnosti evolucije čovjeka u par miliona godina.

Nemoj me shvatiti pogrešno da sam ja protiv vjere. Vjera je jako dobra kad se dobro koristi. Kroz tisuće godina povijesti nemjerljivo je više primjera gdje se vjera loše koristi, nego dobro.


U velikom postotku to možemo reći i za znanost.
Od noža, preko puške, atomske bombe, do plastike i drugih "pasivnih" dostignuća.
  • jandorn
  • Posjetitelj
20.05.2021 | 17:35
jandorn kaže:
Nemoj shvatti da sam ja protiv znanosti. Znanost je dobra kada se dobro koristi. Danas je nebrojeno dokaza kako se znanost loše koristi.


E jebiga sad, demostrirao si da ne razumiješ što je znanost, znači uzalud mi trud svirači. Ja ne želim tebe ni nikoga trugoga uvjeriti u išta i prestar sam da bih se natezao ovako. Evo ti moja zadnja o ovoj temi ukoliko stvarno želiš razumjeti nešto i raditi na sebi kao osobi.

Znanost je znanje ili sustav znanja koji pokriva istine ili djelovanje općih zakona, posebno dobivenih i testiranih znanstvenom metodom. Znanost ne dokazuje da su tvrdnje točne nego da tvrdnje nisu netočne.

Ponoviti ću još jednom jer je najbitniji dio: Znanost ne dokazuje da su tvrdnje točne nego da tvrdnje nisu netočne. Razlog tome je to što nikada ne možeš 100% dokazati išta, jer u budučnosti se uvijek pojave bolji dokazi i još pametniji ljudi. Ako je nekakav znanstvenik rekao da bog nepostoji to ne znači da je to znanost rekla neko da je to rekao čovijek koji je igrom slučaja znanstvenik. Znanost se bavi specifičnim tvrdnjama koje se mogu izmjeriti. Ne može se izmjeriti da li bog postoji. Ali se mogu izmjeriti specifične tvrdnje koje neki ljudi tvrde kao da je zemlje stara par tisuća godina.

Ako uzmem primjer koji je tebe očito dirnuo: Darwin je iznio da hipotezu o evoluciji čovjeka i tadašnji znanstvenici su je odbacili ali raznim experimentiranjima je nisu uspjeli dokazati krivom. Što je više vremena prošlo više se dokaza počelo pojavljivati koji potvrđiju tu hipotezu. Nakon nekog vremena je postala prihvačena kao radna teorija i sada se zove teorija o evoluciji, jer trenutni dokazi upučuju u to.

To ne znači da je to apsolutna istina i 100% točno, tog nema u znanosti. Ali znači da je trenutna radna teorija jer su uspjeli dokazati da nije netočna, znači trenutno je tvrdnja točna. Ukoliko ne razumiješ taj jednostavnu stvar nećeš ni ovo ostalo.

Zbog znanje koje su skupili znanstvenici auti voze, avioni lete, mostovi i neboderi stoje, lijekovi/cjepive rade, itd. Zato na zapadu se cjepimo i uživamo u svojoj tehologiji i medicini. To što neki znanost koristite na loš način je problem korumpiranih političara a ne problem same znanosti. Znanost je samo mehanizam.
  • jandorn
  • Posjetitelj
20.05.2021 | 17:51
Air kaže:
Air kaže:
je to je problem. Evo drugi link
Primjerice kaže:
"Profilaktička cjepiva nikad se ne smiju koristiti u populacijama u koje su već izložene visokim razinama infektivnog pritiska" - to je osnovno znanje iz znanosti o cijepljenju koje se predaje na prvoj godini školovanja.


Ja sam se nadao da će neki liječnik / zdravstvenik demantirati ili potvrditi ovu tvrdnju. S druge strane da se može demantirati vjerojatno bi to već neko učinio i srušio tako ozbiljnu tvrdnju (ja sam tražio ali nisam uspio naći).

jandorn je si ti možda te struke?

Sada, prema dokazima, prema svemu što su u ovih godinu dana znanstvenici pričali i što se dokazalo sa učinkovitošću cijepiva i njihovim znanstvenim dokazima o vrijednosti cjepiva, jedina tvrdnja / teorija koja stoji čvrsto je ona što je jura22 rekao: Svrha cjepljenja je zarada. i pri tom se gazi preko svega od strane znanstvenika koji vode farmaceutske kuće, preko političara do medija.


jura22 je iznio tvrdnju koja odmah pada u vodu jer nije dovoljno specifična i samim time se ne može dokazati. Svrha svih proizvoda na svijetu je zarada uključujući hrane. Što želite reći vas dvojica?

Da se meni pita je bih radije maknuo karantenu kao Šveđani i nastavio živjeti dalje, neka osjetljive skupine budu doma. Cijepiti ču se ako budem morao i to zadnji iako sam astmatični bolesnik. Smatram da se radi problem bez veze ali na kraju krajeva ne znam ništa i ovak ni onak. Mogu samo čeka i i vidjeti kako će se stvari odigrati.

Sve stvari oko Korone se mogu i logično obasniti. Mislim da je manje od 2% ljudi je zaraženo ali da li postoji država koja može hospitalizirati čak 2% posto svoje populacije? Panika političara mi je logična kao i da nisu sva pitanja razjašnjena oko cjepiva jer je sve brzo odrađeno ali očito funkcionira što se vidi po rezultatima.

Smatram da neuki ljudi kao i političari rade od muhe, slona i sami su zaslužni sa dio problema.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.05.2021 | 18:16
Djuro genijalac kaže:
I sad to, skoro nula, pomnoži s nebrojenim milijardama (broj svijetova u svemiru) i odjednom smo došli do vrlo velike brojke, zar ne?


A kakve veze imaju drugi "svjetovi" sa brojkama koje se odnose samo na Zemlju i njeno vrijeme postojanja?

Po tvom imputiranju logično bi bilo da "odrastu" među nama i neki drugi vanzemaljci?


Air kaže:
Slučaj a)
Ako postoji Bog i ako je tvoje spasenje po njemu:
- Ako odabereš Njega i spasenje po njemu zadobio si život vječni. -- Dobio si sve.
- Ako ne odabereš Njega zadobio si vječnu patnju koja nije ni blizu ovozemaljske patnje. -- Izgubio si sve a dobio si užas.


Djuro genijalac kaže:
Ovo nije vjera, nego oportunizam. Ispada da je vjera i ufanje u Boga polica osiguranja, nešto kao kasko?

Za kraj, samo jedno pitanje. Prirodne nepogode. Potres u Petrinji, recimo. Ako Bog postoji, i on je svemoćan, on to može spriječiti.
Sad biraj dvije mogućnosti: ili to ne može spriječiti. jer se to dogodilo, ili ga nije briga pa je pustio da se to dogodi. I prije nego krenu priče kako je to kazna, jer smo mi zli, oduđili se od Njega i sl. zašto je onda ona djevojčica poginula? Ona nije sasvim sigurno kriva ni za što, ona je bila dijete...


Boga možeš voliti i tako ga prihvatiti i Boga se možeš bojati i tako ga prihvatiti (možeš na to čak gledati kao policu osiguranja). I jedno i drugo je dobro. Naravno bolje za tebe i za ljude oko tebe ako Ga voliš.

Za potrese ti nedostaje početak priče za razumijevanje:

Čovjek je "izbačen" iz Raja na Zemlju jer nije slušao Boga.

Bog je dao čovjeku zemlju i znanje da ju podloži sebi.
Nakon što je stoljećima konstantno dokazivao svoju prisutnost, zaključno sa životom Isusa i nastankom Biblije (novog Zavijeta), Bog je danas tu među nama prisutan kao mogućnost našeg izbora.
Povremeno se objavi kako bi onima koji žele vidjeti potvrdio svoju prisutnost.

To što pojedinci (manjina) zlorabe Vjeru to nikako ne umanjuje njenu vrijednost koja dolazi od većine onih koji ne zlorabe Vjeru. Samo što su te vrijednosti samozatajne i ne prenose se na sva zvona kao i negativnosti.

Kako će se čovjek odnositi prema Zemlji i prema samo sebi i bližnjem je isključivo slobodni izbor čovjeka. Sukladno našem izboru tako nam i je.

To što svi mi odbijamo preuzeti odgovornosti za stanje svog bližnjeg i stanje čovječanstva to je naš problem.
Primjerice: to što kao društvo ne brinemo što neki roditelji odgoje djete kao nasilnika koji oduzme život drugom čovjeku ili kao oportunistu koji će sa visokim obrazovanjem uništiti društvo to je problem svih nas.
Drugim rječima, kažnjavamo sami sebe.

A Zemlja je takva ("živa" u svojim promjenama) i ima svoje ograničeno vrijeme isto kao i čovjek na njoj. Na nama je da se zaštitimo koliko znamo. Primjerice: Velika većina ljudi je mogla biti zaštićena od ovih malih potresa (koji ne "gutaju" cijela prostranstva) jer tehnologiju i sredstva imamo. Ali ljudima se više "svidio" kapitalizam i oportunizam pa su odlučili a drugi prihvatili raspodjelu materijalnih bogatstava na način da 10 posto ljudi posjeduje 90 posto, a 90 posto preživljava sa preostalih 10 posto.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.05.2021 | 18:38
jandorn kaže:
Evo ti moja zadnja o ovoj temi ukoliko stvarno želiš razumjeti nešto i raditi na sebi kao osobi.


Nema potrebe da ulaziš s visoka kako bi ja trebao raditi na sebi kao osobi.


Znanost je znanje ili sustav znanja koji pokriva istine ili djelovanje općih zakona, posebno dobivenih i testiranih znanstvenom metodom. Znanost ne dokazuje da su tvrdnje točne nego da tvrdnje nisu netočne.


A zašto ti inputiraš neke znanstvene zaključke kao isključivo točne u slučajevima kada postoje drugačiji znanstveni dokazi?

Ukoliko ne razumiješ taj jednostavnu stvar nećeš ni ovo ostalo.


Opet, nema potrebe da ulaziš u to da li ću ja nešto razumjeti ili neću.
20.05.2021 | 21:10
Air kaže:
Djuro genijalac kaže:
I sad to, skoro nula, pomnoži s nebrojenim milijardama (broj svijetova u svemiru) i odjednom smo došli do vrlo velike brojke, zar ne?


A kakve veze imaju drugi "svjetovi" sa brojkama koje se odnose samo na Zemlju i njeno vrijeme postojanja?

Po tvom imputiranju logično bi bilo da "odrastu" među nama i neki drugi vanzemaljci?


Ne, nego je Zemlja ta koja je milijardita po redu pa se kod nje to, kako vidimo, dogodilo. Počeo si time kako je mala vjerojatnost da se život spontano razvije. Nisi gledao Cosmos od Carla Sagana? Čim su kreirali uvjete kakvi su bili na Zemlji odmah je počelo spontano stvaranje organskih spojeva.
I da ne bude zabune, ja mislim da Bog postoji i zove se matematika. Jer ona je, zajedno s prirodnim zakonima (tipa gravitacija, relativnost itd) jedina univerzalna u cijelom nama poznatom svemiru i ako se ikad susretnemo s vanzemljacima, sporazumjet ćemo se pomoću matematike. Možemo uzeti Bibliju, Kuran i Toru sa sobom, ali nekako sumnjam da će oni biti od pomoći, jer nas povijest uči da kad su Europljani otkrivali nove svijetove (Amerike, Trope i ostalo) lokalno stanovništvo nije poznavalo Bibliju niti našeg Boga. U slučaju da je on univerzalan i jedan, čovjek bi očekivao da i oni znaju za njega, a ne da im treba doći netko da im to objasni...?

Air kaže:
Slučaj a)
Ako postoji Bog i ako je tvoje spasenje po njemu:
- Ako odabereš Njega i spasenje po njemu zadobio si život vječni. -- Dobio si sve.
- Ako ne odabereš Njega zadobio si vječnu patnju koja nije ni blizu ovozemaljske patnje. -- Izgubio si sve a dobio si užas.


Djuro genijalac kaže:
Ovo nije vjera, nego oportunizam. Ispada da je vjera i ufanje u Boga polica osiguranja, nešto kao kasko?

Za kraj, samo jedno pitanje. Prirodne nepogode. Potres u Petrinji, recimo. Ako Bog postoji, i on je svemoćan, on to može spriječiti.
Sad biraj dvije mogućnosti: ili to ne može spriječiti. jer se to dogodilo, ili ga nije briga pa je pustio da se to dogodi. I prije nego krenu priče kako je to kazna, jer smo mi zli, oduđili se od Njega i sl. zašto je onda ona djevojčica poginula? Ona nije sasvim sigurno kriva ni za što, ona je bila dijete...


Air kaže:
Boga možeš voliti i tako ga prihvatiti i Boga se možeš bojati i tako ga prihvatiti (možeš na to čak gledati kao policu osiguranja). I jedno i drugo je dobro. Naravno bolje za tebe i za ljude oko tebe ako Ga voliš.

Za potrese ti nedostaje početak priče za razumijevanje:

Čovjek je "izbačen" iz Raja na Zemlju jer nije slušao Boga.

Bog je dao čovjeku zemlju i znanje da ju podloži sebi.
Nakon što je stoljećima konstantno dokazivao svoju prisutnost, zaključno sa životom Isusa i nastankom Biblije (novog Zavijeta), Bog je danas tu među nama prisutan kao mogućnost našeg izbora.
Povremeno se objavi kako bi onima koji žele vidjeti potvrdio svoju prisutnost.

To što pojedinci (manjina) zlorabe Vjeru to nikako ne umanjuje njenu vrijednost koja dolazi od većine onih koji ne zlorabe Vjeru. Samo što su te vrijednosti samozatajne i ne prenose se na sva zvona kao i negativnosti.

Kako će se čovjek odnositi prema Zemlji i prema samo sebi i bližnjem je isključivo slobodni izbor čovjeka. Sukladno našem izboru tako nam i je.

To što svi mi odbijamo preuzeti odgovornosti za stanje svog bližnjeg i stanje čovječanstva to je naš problem.
Primjerice: to što kao društvo ne brinemo što neki roditelji odgoje djete kao nasilnika koji oduzme život drugom čovjeku ili kao oportunistu koji će sa visokim obrazovanjem uništiti društvo to je problem svih nas.
Drugim rječima, kažnjavamo sami sebe.

A Zemlja je takva ("živa" u svojim promjenama) i ima svoje ograničeno vrijeme isto kao i čovjek na njoj. Na nama je da se zaštitimo koliko znamo. Primjerice: Velika većina ljudi je mogla biti zaštićena od ovih malih potresa (koji ne "gutaju" cijela prostranstva) jer tehnologiju i sredstva imamo. Ali ljudima se više "svidio" kapitalizam i oportunizam pa su odlučili a drugi prihvatili raspodjelu materijalnih bogatstava na način da 10 posto ljudi posjeduje 90 posto, a 90 posto preživljava sa preostalih 10 posto.


Nisi mi odgovorio kako je ona curica kriva za bilo što i zašto je ona nastradala? Sve ovo gore, ajde, recimo da u nekom nategnutom tumačenju prolazi, ali dijete koje nije ni za što krivo?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.05.2021 | 22:03
Djuro genijalac kaže:
Nisi mi odgovorio kako je ona curica kriva za bilo što i zašto je ona nastradala? Sve ovo gore, ajde, recimo da u nekom nategnutom tumačenju prolazi, ali dijete koje nije ni za što krivo?


Da li je krivo dijete od desetak godina koje je nedavno kod Sv. Ivan Zelina poginulo tako što je ispalo korz prtljažnik iz auta prilikom prevrtanja auta jer nije bilo vezano? A majka koja je vozila auto nije imala niti lakših povreda.

Recimo da je za curicu koja je nastradala u potresu odgovorno društvo ili ljudi koji se dovedu u pogibeljnu situaciju sa nekim sterotipnim stavovima tipa: "Ma neće mene".

I dalje ljudi i djeca žive u zgradama u Zagrebu koje ne bi izdržale novi jači potres iako je realno očekivati da će se desiti. I tko će onda biti kriv za stradavanja?

Hoću reći da mnogi ljudi i djeca stradavaju od drugih ljudi ili prirodnih nepogoda ili pukih nesreća a da nisu krivi po niti jednoj osnovi.
20.05.2021 | 22:22
Air kaže:
Recimo da je za curicu koja je nastradala u potresu odgovorno društvo ili ljudi koji se dovedu u pogibeljnu situaciju sa nekim sterotipnim stavovima tipa: "Ma neće mene".


Ti to ozbiljno? Sad si spreman bilo što (ovakvo) napisati, samo da ne daš odgovor koji ti ne odgovara?

Djevojčica je poginula u potresu. Zatrpale su je ruševine zgrade u kojoj je bila u tom trenutku. To nije bila zgrada na kojoj je pisalo "pazi, srušit će se u slučaju potresa od 6,2° po Richteru". Alo...
20.05.2021 | 23:43
smayoo kaže:
Air kaže:
Recimo da je za curicu koja je nastradala u potresu odgovorno društvo ili ljudi koji se dovedu u pogibeljnu situaciju sa nekim sterotipnim stavovima tipa: "Ma neće mene".


Ti to ozbiljno? Sad si spreman bilo što (ovakvo) napisati, samo da ne daš odgovor koji ti ne odgovara?

Djevojčica je poginula u potresu. Zatrpale su je ruševine zgrade u kojoj je bila u tom trenutku. To nije bila zgrada na kojoj je pisalo "pazi, srušit će se u slučaju potresa od 6,2° po Richteru". Alo...


Smayoo i Djuro, zid se srušio zbog ljudskog nemara. I da, objekt(zid) je odavno trebao biti saniran jer su 50 godina poznate sve varijable da će do toga doći. Ali baja(tko god da je) nije navikao uložit, jer je navikao da mu netko drugi sredi. Da je bilo bar malo zdravog razuma, da je bilo bar malo odgovornosti, da se slušalo struku.......na tom objektu je odavno trebala biti oznaka(ništa neobično).
Ili su ateisti mislili da će ih vjernici spasiti molitvom dok baja ruši i pregrađuje za extra kiriju?
Kakve to veze ima s Bogom? Baš obratno.
Bogu se moliš za svoje i tuđe zdravlje (duhovno i fizičko), ne za 5+2 na eurojackpotu, ne za preživljavanje od ZG-RI s poderanim kočnicama.

Čovjek je uglavnom odgovoran za sebe, potres je prirodna pojava od kad je zemlje, jednako kao svitanje i zalazak sunca. Čas je ovdje čas tisućama killometra dalje! Na nama je da se prilagodimo, a ne sa sudimo Boga ili prirodu. Potres nije Božja kazna!
Čisto za info, u Zagrebu nije bio magnitude 6.2( nebitno u raspravi, ali dobro je znati). Mislim da sam pod zadnje negdje pročitao da je bio nekih 5.7 ili 5.8.
Magnituda od 6.2 je bila u epicentru koji je bio udaljen oko 50km.
I nisu stupnjevi!
Intenzitet se određuje u stupnjevima, razmjer štete i sl.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.05.2021 | 23:44
Air kaže:
Recimo da je za curicu koja je nastradala u potresu odgovorno društvo ili ljudi koji se dovedu u pogibeljnu situaciju sa nekim sterotipnim stavovima tipa: "Ma neće mene".

smayoo kaže:
Ti to ozbiljno? Sad si spreman bilo što (ovakvo) napisati, samo da ne daš odgovor koji ti ne odgovara?
Djevojčica je poginula u potresu. Zatrpale su je ruševine zgrade u kojoj je bila u tom trenutku. To nije bila zgrada na kojoj je pisalo "pazi, srušit će se u slučaju potresa od 6,2° po Richteru". Alo...


NIsi pročitao moj prethodni post ili ga nisi povezao?
evo ponovo:
A Zemlja je takva ("živa" u svojim promjenama) i ima svoje ograničeno vrijeme isto kao i čovjek na njoj. Na nama je da se zaštitimo koliko znamo. Primjerice: Velika većina ljudi je mogla biti zaštićena od ovih malih potresa (koji ne "gutaju" cijela prostranstva) jer tehnologiju i sredstva imamo. Ali ljudima se više "svidio" kapitalizam i oportunizam pa su odlučili a drugi prihvatili raspodjelu materijalnih bogatstava na način da 10 posto ljudi posjeduje 90 posto, a 90 posto preživljava sa preostalih 10 posto.


Primjer Čile link

Tamo se društvo priredilo za jače potrese, a potesi koji su njima svakodnevnica kod nas bi ubili mnogo ljudi. Sama činjenica da je u Zagrebu bio potres 5,5 a da bi duplo jači bio 5,8 nam govori koliko smo daleko od 7 i što bi značio za Zagreb potres jakosti 7 po Mercallijevoj ljestvici.

EDIT: link

Slijedom toga:
Da li Zagrebu realno prijeti jači potres?
Da li cijeli svijet u protekloj godini intenzivnije potresaju potresi, pa bi i Zagreb mogao imati jaču reprizu?
Da li u Zagrebu ima zgrada koje ga ne bi izdržale?
Da li u tim zgradama ljudi svjesno žive? (neki misle: "pa nemam gdje, moram tu biti". A da bude potres dok on nije u zgradi ostao bi živ i ne bi umro zato što je završio na cesti. Ali eto mi ljudi imamo mnoge isprike i za ono što ne bi trebali.)
Da li će ljudi nastradati ako budu u tim zgradama za vrijeme jačeg potresa?
Da li je njhov izbor ostati i riskirati?
Da li im društvo može pomoći prije nego se desi potres?

Da li ima jedan negativan odgovor na gore postavljena pitanja?

Da li i dalje misliš da sam napisao gluposti?

Iskreno, a koji je to odgovor koji bi trebao dati a da mi ne odgovara?
20.05.2021 | 23:53
Air imaš +1

Osobno sam stava da bi Zagreb dobro podnio i 6 bez puno žrtava, no obzirom da su ga zdrmala dva značajna potresa, mogu sa sigurnošću zaključiti da je gotovo sve nosive elemente(stare gradnje) dovelo do krajnjeg graničnog stanja. Naredni potres, slične magnitude, mogao bi biti poprilično razoran.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 sati, 24 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.42 Seconds

Provided by iJoomla SEO