MacAppExtensions i kako ga se riješiti
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacAppExtensions i kako ga se riješiti


22.05.2019 | 18:11
Pozdrav,
Naime kako sam naslov teme kaže radi se o tome da sam negdje skupio to govno i sad ga se ne mogu nikako riješiti. Nakon što ga deinstaliram i sve tragove uz pomoć AppCleaner aplikacije, nakon cca. 24h on se ponovo naseli na komp. i redirekta me na na stranice tipa Mackeeper, zamjenjuje google sa tapufinderom i slična sranja. Pojavi se pod extensionsima u postavkama Safarija i Firefoxa i uglavnom jako živcira.
Na netu su rješenja tipa, nađite čudnu aplikaciju u Applications folderu (koje ja nemam ni kad je on na kompu, a ni kad ga deinstaliram) i deinstalirajte je sa kompa i biće sve OK.
No sranje se vrati, čak i sad kad ga kao nema na kompu tu i tamo mi iskače mackeeper i sl.
Pomagajte!
22.05.2019 | 18:19
Zašto si uopće instalirao taj AppCleaner? To nije aplikacija koja je u osnovnom sistemu, možda baš zbog nje imaš probleme.
22.05.2019 | 18:51
Imam je već godinama, a instaliran je zato jer nađe sve tragove zaostale od deinstalacije.
Nije radi nje, ovo je novije pridode
22.05.2019 | 18:52
Thanks Žabac, probat ću kad se vratim doma.
Ma znam da sam ga s nečim sam instalirao, ali jbga sad
22.05.2019 | 19:24
Nije jbga sad, nego:

a) ne utipkavaj admin password bezveze kad god ti popne. Ako ne znaš što si učinio da te pita da uneseš admin pass (ili ti nedajbože admin account NEMA PASSWORD? ), onda uklikaj "Cancel" i ne utipkavaj password.

b) ne skidaj kojekakve "warez" iz sumnjivih izvora
23.05.2019 | 08:46
Ljudi, hvala na pomoći. Postupio sam po uputama, sad mi preostaje pričekati dan-dva da vidim da li je uspjelo.
@smayoo; imam admin password (naravno), nadam se da je to to što se ovoga problema tiče.
23.05.2019 | 09:41
Želim ti da ti je to - to.
Inače, @Žabac, hvala na uputi. U /Library/LaunchAgents i ~/Library/LaunchAgents se skupi dosta i raznog drugog smeća. Ja sam išao zaviriti tamo da vidim što sve ime. Osim nekih Appleovih pradavnih agenata koji više nisu uopće u funkciji (stari me.com servis i sl.), hrpe, ali stvarno HRPE agenata od Cocktail aplikacije (koju sam jednom bio probao i uredno maknuo koristeći njenu vlastitu uninstall skriptu), neželjenog useljenog spywarea od Googlea i Micro$ofta...
Tako da bi, zapravo, svatko tko (kao ja) nije dugo (ili nikad) napravio clean install, nego čak i sa starog na novi Mac seli koristeći TM backup, trebao povremeno zaviriti u oba ta foldera (to jest, u sistemski /Library/LaunchAgents i u SVE korisničke /Users/<ime>/Library/LaunchAgents, i pobrisati sve odande). Štoviše, ne odmah pobrisati, nego svaki otvoriti, vidjeti što se točno i odakle pokreće, obrisati taj izvršni folder, a onda i samu .plist datoteku u LaunchAgents...
23.05.2019 | 12:48
Ja nisam reinstalirao MacOS od 2008-2009 valjda. Samo ga selim s masine na masinu, pa sam bas provjerio ova dva foldera jer idealan sam kandidat da se tu svega nakupilo.

Ali satvarno nije. Nije uopce bilo puno unosa, 10-ak svega (uglavnom Adobe, Microsoft, Skype, Paragon). Nista sumnjivo...

U svakom slucaju hvala na preporuci. Nije kostalo nista provjeriti to.
23.05.2019 | 14:04
Kako - ništa sumnjivo? A Micro$oft?
24.05.2019 | 07:35
Evo prošlo je 24h i ono nije bilo to
Govno se vratilo i opet me baca na mackeeper, postavlja se u extensions, stavlja se kao homepage...
Imate li nekih drugih ideja kako se toga riješiti?
24.05.2019 | 07:52
Probaj sa "Malwarebyt" za mac.
24.05.2019 | 12:32
dario15 kaže:
Evo prošlo je 24h i ono nije bilo to
Govno se vratilo i opet me baca na mackeeper, postavlja se u extensions, stavlja se kao homepage...
Imate li nekih drugih ideja kako se toga riješiti?


Imao sam nekakvo slicno smece na windowsima, nakon brisanja svih mogucih fajlova opet se pojavljivao. Nakon toga sam reinstalirao browser, tad je bilo sve pet.
24.05.2019 | 12:38
E ali kad se Safari ne može deinstalirati.
24.05.2019 | 13:15
dario15 kaže:
E ali kad se Safari ne može deinstalirati.


Probaj neki drugi browser onda, safari ionako nije u rangu ostalih.
24.05.2019 | 14:17
Kako se ne bi Safari dao instalirati? Samo ga odvučeš u smeće. Ali onda ti neke funkcije OSa koje se oslanjaju na njega neće raditi.
Međutim, nije rečeno da ne bi isti problem imao i s bilo kojim drugim browserom. Kako ti kaže Žabac, tvoj problem je u tome što i dalje imaš i koristiš neku aplikaciju koju si skinuo s nekog torrenta, nekog warez sitea i sl. pa ti ona svaki put nanovo useli sranje kad ga ti očistiš. Razmisli što si odakle skidao i instalirao, a da nije regularno i službeno podržano.
Na Macu NEMA DRUGOG NAČINA za naseliti takav malware, osim da si mu ti dopustio da se naseli (utipkavanjem admin passworda), vjerojatno prilikom neke PKG instalacije.
Ako ne znaš što bi to moglo biti, vjerojatno će najlakše biti da pregaziš cijeli disk i napraviš clean install OSa, ali nakon toga ne smiješ vraćati ništa s Time Machine backupa jer ti je i on kontaminiran
24.05.2019 | 14:48
Moj poznanik instalirao 1Password sa warez stranice i logicno ostao bez svih podataka. Doslovce je nekome poklonio sve svoje lozinke. Sad vraca jedan po jedan, mijenja lozinke, ide recovery onih koji su zamijenjeni. Uglavnom patnja...

Nadam se reko da ti je to skola. Kaze jest, vraticu se onu staru piratsku stranicu sa koje sam godinama bez problema skidao
24.05.2019 | 16:46
Private bitwarden sa 2fa, ftw
25.05.2019 | 09:46
smayoo kaže:
Kako se ne bi Safari dao instalirati? Samo ga odvučeš u smeće. Ali onda ti neke funkcije OSa koje se oslanjaju na njega neće raditi.
Međutim, nije rečeno da ne bi isti problem imao i s bilo kojim drugim browserom. Kako ti kaže Žabac, tvoj problem je u tome što i dalje imaš i koristiš neku aplikaciju koju si skinuo s nekog torrenta, nekog warez sitea i sl. pa ti ona svaki put nanovo useli sranje kad ga ti očistiš. Razmisli što si odakle skidao i instalirao, a da nije regularno i službeno podržano.
Na Macu NEMA DRUGOG NAČINA za naseliti takav malware, osim da si mu ti dopustio da se naseli (utipkavanjem admin passworda), vjerojatno prilikom neke PKG instalacije.
Ako ne znaš što bi to moglo biti, vjerojatno će najlakše biti da pregaziš cijeli disk i napraviš clean install OSa, ali nakon toga ne smiješ vraćati ništa s Time Machine backupa jer ti je i on kontaminiran


Evo prošlo je 24h (dosad se uvijek pojavljivao ujutro kad bi upalio komp) i izgleda da ga nema (ni kad ga potražim ručno ni u extensionima).
Nisam imao piratskih programa, sumnjao sam na extensions u Safariju i izgleda da sam bio u pravu.
Naime instalirao sam 2 dodatka; Block Ad i DuplicateTab. Ali problem je što sam ih instalirao iz App store-a, a ne sa nekih torrenta! Uglavnom, ako se ne pojavi još dan-dva znači da je očišćen.
Btw koji adblocker vi ostali koristite na svojim računalima?
25.05.2019 | 20:51
Ja koristim pi-hole.net

Investiraj par stotina kuna u Rasperry Pi i riješi se svraba na kompletnoj mreži.
25.05.2019 | 22:45
Koristim AdGuard for Mac, često zna biti na akcijama s lifetime licencom inače je godišnja pretplata. Dobra stvar kod ovog appa je što je sistemska i blokira reklame u svim browserima i aplikacijama, a ne samo u jednom browseru.
26.05.2019 | 11:51
Kakva samokontrola kad mi iskaču pop-upovi na svakom site-u?
Kako da to samokontroliram?
26.05.2019 | 13:32
Gledaj...
Jednom kad pokupiš to, kasno je. Samokontrola je u tome da ne ideš na sajtove gdje te napadaju takva sranja, i da paziš to klikaš kad ti iskaču razne poruke, pitanja i upozorenja.

Ja ne koristim NIKAKVU zaštitu na Macu, 12 godina otkako ga koristim, i nikad nisam pokupio ništa. Ne skidam warez, ne koristim piratske straming servise, ne klikam reklamne linkove, nikad ne dozvoljavam da mi ikoji web site šalje ikakve obavijesti i nemam ni google, ni facebook account koji je stalno prijavljen. U pravilu ne koristim webkit bazirane browsere (pa ni Safari), ali to nije toliko bitno.
26.05.2019 | 14:09
smayoo kaže:
Gledaj...
Jednom kad pokupiš to, kasno je. Samokontrola je u tome da ne ideš na sajtove gdje te napadaju takva sranja, i da paziš to klikaš kad ti iskaču razne poruke, pitanja i upozorenja.

Ja ne koristim NIKAKVU zaštitu na Macu, 12 godina otkako ga koristim, i nikad nisam pokupio ništa. Ne skidam warez, ne koristim piratske straming servise, ne klikam reklamne linkove, nikad ne dozvoljavam da mi ikoji web site šalje ikakve obavijesti i nemam ni google, ni facebook account koji je stalno prijavljen. U pravilu ne koristim webkit bazirane browsere (pa ni Safari), ali to nije toliko bitno.


Ma OK, sad sam se riješio tog govneta i to je riješeno.
Ja sam se referirao na Žapčevu reakciju da se treba samokontrolirati kad sam pitao koji adblocker koristiti. Ne mogu ja utjecati ako iskaču reklame i prekrivaju dio stranice, a toga se želim riješiti.
Ne klikam na te reklame, ali me smeta što iskaču.
Ne koristim ni ja antivirus ni ništa slično i u sad 8 god. ovo je prvi slučaj da se nešto ovakvo desilo.
26.05.2019 | 15:21
Žabac je vjerojatno mislio kako ne bi trebao posjećivati takve stranice na kojima tako iskaču reklame.
Kad smo kod toga, evo, ja se sad pokušavam prisjetiti kad sam i gdje zadnji puta doživio da mi tako iskaču reklame i sl... ne uspijevam. Vrlo rijetko na takve stranice naletim. Koje su to, na primjer?
26.05.2019 | 15:45
smayoo kaže:
Žabac je vjerojatno mislio kako ne bi trebao posjećivati takve stranice na kojima tako iskaču reklame.
Kad smo kod toga, evo, ja se sad pokušavam prisjetiti kad sam i gdje zadnji puta doživio da mi tako iskaču reklame i sl... ne uspijevam. Vrlo rijetko na takve stranice naletim. Koje su to, na primjer?


Pa evo neke stranice koje često posjećujem, a imaju hrpu pop-upova: forum.hr, auto-klub.hr, allmusic.com, hr.seebiz.eu, t-portal.hr, autoportal.hr...
26.05.2019 | 16:49
Nisam inače niti na jednoj od tih stranica, ali evo sad sam "prošetao" kroz sve adrese koje si naveo. Ima reklama (naravno), ali nema pop-upova. Najnapadnije što sam vidio je da na nekim (tportal.hr npr.) ima bannera koji se pojave na dnu prozora i smanjuju prostor na kojem se vidi željeni sadržaj. Na ostalim stranicama reklame se nalaze na mjestima gdje ionako nema ničeg drugog osim reklama.
E, sad, jbg... razumijem da ti to smeta, ali to su obične reklame, nisu pop-upovi, nije malware...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 49 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO