PS4 (hardver i igre)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

PS4 (hardver i igre)


16.03.2019 | 15:20
Gledam za nećaka Playstation 4, no kako već godinama ne pratim modele, nisam siguran što odabrati.
Kloba se dosta raspisao oko toga pa sam otvorio temu.
Uglavnom, tražim povoljno novu plejku sa jamstvom, sa dva kontrolera, na nekoj akciji. Mogu se protegnut i do susjedstva u okviru 100 km. Budžet je do nekih 2500kn. Može i nešto više ako je opravdano.
Kloba mi sugerira da uzmem zadnju šasiju(što god to značilo u svijetu plejki) odnosno onu koja je trenutno najtiša, što ima bolju termalnu pastu, odnosno bolje hlađenje.
Kako plejka nije za mene, to nije razlog da uzmem makar šta, baš naprotiv. Želim da bude zadovoljan. Nikada nije imao konzolu al je zaigra kod prijatelja.

Druga stvar su opcije kupovine igara. Kako funkcionira kupovina online?
16.03.2019 | 16:02
Prije PS4 nisam imao konzolu jedno deset i više godina, imao sam PS2. Tada se još kupovalo DVD-e, pirate, a konzole su u dućanima kupovale s ugrađenim MARS čipovima koji su omogućavali da dvojka učita igricu koja nije original.
No kako, za razliku od PC gaminga - glavni izvor zarade na konzolama nisu same konzole, već original igrice, SONY je sa sve bržim internetom i idućim izdanjem PlayStationa tu praksu priveo kraju.
PS3 je uveo on line store i HDD-ove u konzolama. Tada izvrsnih 20 i 60 GB u dva modela.
No ajmo na četvorku, jer JOHN-u treba pomoć. A izgleda da ima i ostalih koje tema interesira.
Što se hlađenja tiče; koliko sam shvatio to je problem SAMO na starim PS4 modelima i prvim Pro modelima i to se ne gleda preko podatka kojim je abecednim slovom označeno kučište, nego preko broja koji počinje sa oznakom "CUH", ali ne ozačava serijski broj - već model matične ploče i njene izrade.
Primjerice, ovdje (na tabli pri dnu stranice) stoji podatak koliko je PS4 normalnih i slim modela izbacio od predstavljanja same četvrte konzole. Što se slim modela tiče, koji je star malo više od dvije godine ako se ne varam - počeli su sa CUH 1000, pa išli sa još par modela do najnovijeg CUH 2000.
Kako sam napisao u Vikalici, vjerujem da mu na kutiji (gdje piše i ta CUH oznaka) piše "F chassis", iako je CUH broj BITAN.
Tako konzola koja je Slim a označena je sa 2000, gotovo sigurno nema 500 GB, već 1TB te podršku za HDR, što prijašni Slim modeli nisu - niti prostorno niti podršku za HDR.
PS4 Pro, kada je izbačen prije dvije godine, izašao je u CUH7000 seriji koja je hladila APU (CPU i GPU i jednom) s DELTA ventilatorom. SVI igrači su se žalili da im je, baš kao i na original PS4 konzoli, pri igranju najzahtjevnijih igara osjećaj kao da igraju kraj aerodroma na koji slijeće mlažnjak.
SONY je potom izbacio (kraj 2016.) Pro konzolu model CUH 71xx. Tu imam ja. Konkretno - model 716B. Za nju svi tvrde da je tiša. Ima NYDEC ventilator, ali opet pri igranju najnovijih naslova, i ukoliko se konzola ne održava, ne drži na prozračnom mjestu (primjerice sama na polici) već preblizu drugih izvora topline (bilo kompa, bilo radijatora) pa nema dovoljno hladnog zraka kojeg će usisati da rashladi APU - postaje itekako glasna.
Lani je u prosincu izašla izvrsna igra što se grafike tiče, gotovo film. Read dead Redemption 2. A SONY je potiho izbacio najnoviju i vjerojatno zadnju inačicu Pro verzije prije petice, CUH 72xx.
Iako sam na vikalici napisao da razlike u zvuku nisu tako velike, ispada da je buka manja i do 8 decibela (ukoliko sam dobro zapamtio) na osnovni model (CUH 7000).
Navodno, model 71 ima lošu termalnu pastu, pa ljudi koji imaju tu konzolu pribjegavaju soluciji da im nakon garancije za 200 kuna neovlašteni serviseri rastave konzolu i stave ARCTIC COOLING MX-4 termalnu pastu, s kojom ta konzola postaje znatno tiša. I samo čišćenje pomaže naravno. Iako se na Pro verziji može doći do ventilatora bez ukidanja garancije, ne može se doći do pasivnog hladnjaka da ga se raspuše.
I posljednja stvar, prostor. Iako sam napisao da se može kupiti Seagate disk od 2TB za 699 kuna u HG Spotu namijenjen izričito za PS4, ipak držim da je bolje kupiti najnoviji CUH 2000 slim, jer podržava HDR i ima u startu terabajt prostora.
EDIT:
Za sada u Hrvatskoj Pro verzija CUH 7200, kao i Slim CUH 2000 same za sebe ne postoje, navodno niti igdje u Europi. Čeka se da se rasprodaju 71xx modeli, što se Pro konzole tiče, i suvremenici u Slim verziji.
Pro i Slim verzije 72xx i 20xx mogu se kupiti samo u bundle paketu sa igricom RDR 2, i to stoji 3500, odnosno 2900 kuna - ovisno kupuješ li Pro ili Slim PS4.
Našao sam dućan kod nas koji ima takve bundle pakete, www.goblin.hr/playstation4-igrace-konzol...cin5dbautfg0upqb5r2, a ima ih i za SLIM modele. Na tvom mjestu JOHN, iako stoji 2900 kuna - siguran si da kupuješ konzolu izbačenu u prosincu prošle godine, od kojih novijih i boljih nema.
A kolika je razlika u zvuku, evo videa, doduše za PRO modele:

EDIT 1:
I zadnje, kao i sve na ovome svijetu - kada uđeš u nešto shvatiš da tu ima mali milijun podstvari koje nisi znao, pa tako za SONY vrijedi činjenica da ukoliko instaliraš igru koja je teška 50 GB (npr. piše joj na Blue Ray omotu, ili na stranici web storea, moraš znati da moraš osigurati duplo više prostora na disku da bi ti se skinula). Pa da postoje (kao Seagate USB disk) mali milijun stvari (poput gamepada koji nisu SONY, ali su rađeni za njega) koji se mogu kasnije kupiti da si napraviš igru udobniju svojim preferencijama.
Ljudi koji dugo igraju PS znaju da položaj thumbsticka i nije baš najsretniji imaš li veće ruke jer ti se šaka zgrči zbog preniskog spuštanja palca, pa preferiraju rješenje kakvo ima XBOX na svojim gamepadima. No ta ugoda, kupuješ li gamepad koji vrijedi poput Nacon Revolution 2 ili Razer Raiju Tournament gamepada, stoji duplo više od original SONY v2 gamepada (500 kn).
Francuski Nacon je 900 kuna (850 za keš), dok je Raiju Tournament oko 1100 kuna. Postoji i Raiju Ultimate koji stoji gotovo 2000 kuna, kao namijenjen je za PRO igrače, no nisam ga vidio u Hrvatskoj za kupiti. Mislim, stoji kao dvije trećine PS4 Pro modela...
A igrice znaju stajati i po 850 kuna. Tu obećaju najjače izdanje igre sa svim DLC-ima (downloadable content) koje će izbaciti kasnije i uredno naplaćivati. I dodaju remastered igru, poput Assassins Creed 3 koji će uredno koštati, svima onima koji su kupili najskuplji verziju Assassin's Creed Odyssey.
Skup je to svijet, bez daljnjega...
O VR igrama neću ni pričati, pošto nisam niti probao kako to izgleda.
EDIT 2:
Kupovina online se ne razlikuje puno od kupovine Apple aplikacija. Prvo i osnovno kada kupiš PS4 i prvi ga put upališ, napravit ćeš svoj korisnički račun na koji možeš staviti i bankovnu karticu. Onda odeš na PS online store (ima i HR) stranicu, kupiš igru ili preko tableta, moba, kompa ili SONY-a samog, a onda ti se (kada to porihtaš u postavkama konzole) ona počne automatski skidati na HDD. Ovisi o brzini interneta i količini GB, za neke igre sam imao upaljenu konzolu i po dva dana (tipa RDR2). No, kao i komp - ona ima svoj rest mode, što je isto kao i sleep na Macu. Skida i dalje, samo ne radi u full modu.
Da zaključimo - na tvom bih mjestu kupio RDR 2 bundle slim model. I apsolutno si siguran da si nećaku kupio trenutno najbolji PS4 koji postoji.
Link sam ti stavio, ali evo ti ga opet baš za taj model: www.goblin.hr/playstation-4/playstation-...2-ps-4-slim-1tb-novo
A sada stvarno dosta od mene. Ima tu još članova sa PS4 konzolama.
16.03.2019 | 17:52
Evo još reklama za spominjanu igru, čisto da vidiš kakva je grafika u pitanju:

To što ti je PS4 s njom u paketu skuplji 500 kuna, dođe ti na isto kao da si kupio stariji PS4 Slim za 2400, jer je ova igra 550 kuna, osim nekada na popustu kada je Black Friday ili slične stvari na netu...
Iako je i igra God of War izvrsna i grafički i po priči (ako te zanima pogledaj si trailer na YouTubeu), samo konzole koje ovu igru imaju u bundle paketu (znači - kupuju se s njom u kutiji) su konzole koje su najnovije 100%. Ta je igra izašla krajem 2018. godine, tako da su i konzole rađene od prosinca nadalje...
Kupuješ li taj bundle - ne moraš niti provjeravati CUH. 100% je to što ti govorim.
EDIT:
Osim ako nećak nema brata, a tebi znači 500 kuna - ne bih se zamarao drugim gamepadom u startu. Multiplayer igre se danas ne igraju split screen, već online - što znači da će mu, osim ako ne OBOŽAVA igrati PES ili FIFA-u protiv nekoga kraj sebe, za prvo vrijeme jedan gamepad biti sasvim dovoljan. On PES 2019 može igrati na svojoj konzoli u realnom vremenu protiv prijatelja koji je doma na svojoj konzoli. I tako svaku online igru.
16.03.2019 | 18:08
Kloba, izvrsno opisano. PS4 igram povremeno, imam slim model od 500 GB, kupio sam ga preko Tele2 uz internet tarifu, a došao je sa čak 5 igara!

Naknadno sam kupio u Santa Domenici na sniženju Diablo 3 i Gran Turismo Sport. Od tada igram samo to, kada stignem. Istina je da igre zauzimaju jako puno prostora, jer uz osnovnu instalaciju za mnoge igre dolaze nadogradnje i ažuriranja, i to po nekoliko desetaka GB - GT Sport naprimjer, pa to treba uzeti u obzir.

Vanjski HDD radi bilo koji, bez nekih problema, barem u mojem slučaju. Treba napomenuti da ima i besplatnih igara, Fortnite ili World of Tanks koje se mogu preuzeti, te je moguće igre kupovati ne samo preko kreditne kartice, već i ukucavanjem bona, koji se može kupiti kod nas.

Nije da reklamiram, ali Santa Domenica trgovina ima svako malo neke akcije, pa treba pratiti njihov web. Evo, svakog drugog utorka u mjesecu zna biti popust na nešto ukoliko ste korisnik Diners kartice, D-utorak. 5-15%, zna biti zgodnih stvari, kontroleri, igre i slično.

Osobno mislim da nema bolje stvari za razonodu od igraće konzole, koja GOD ona bila. Sjedneš, upališ i igraš. Sa računalima uvijek postoji mogućnost da neka igra neće biti 100% kompatibilna. Igre više nisu skupe, tako da se već za smiješan iznos zna naći dobrih starijih igara, pogotovo u Gold i Classic edicijama.
16.03.2019 | 18:18
Hvala.
Za Sanca Domenicu se slažem. Osim dviju telki, ja sam svoj PS4 Pro isto kupio u Sancta Domenici. Uzeo dodatno jamstvo od dvije godine plus Assassin's Creed Origins igru. Pa drugi gamepad nakon nekog vremena, Nacon Revolution v2. Sada skidam Call of Duty WW2, kupljen na Macu, ali kada sam ga htio skinuti javilo mi je da nemam prostora. Tada sam ukucao na internet šta me muči i saznao ovo što sam napisao, pa će mi iduća investicija najvjerojatnije biti taj Seagate.
Ma mene ne muči sa bukom toliko moj CUH 716B, tada kada sam kupovao to je bio najnoviji - ali da kupujem sada - kupio bih ovaj bundle sigurno.
EDIT:
što se free igara tiče, kao i Fortnite igre - izbjegavam ih. Free jer ne vjerujem da postoji toliko dobra igrica kao svi ovi hitovi koje sam propustio od dvojke, a Fortnite jer (mislim) da mi taj tip igre ne paše i što me onaj Francuz iz Atletico Madrida (Griezmann) raspizdio kada je slavio pogodak protiv Hrvatske sa njihovim looser plesom.
16.03.2019 | 18:22
Imao sam sve SONY konzole, i još ih imam. PS1 je negdje u vrećama na tavanu, u nekom uglu sa brdom CD-a. Bili su katalozi i išlo se kod lokalnog pirata po igre, nije postojao YouTube pa su se igre kupovale na blef, ili se u tadašnjem Algoritmu prelistavao inozemni PS časopis kako bi se informirali o novim igrama. Igralo se dan i noć, doslovce.

PS2 sam “razderao” 2 komada, ovaj zadnji je također na tavanu, ne radi laser, bio sam ga par puta kalibrirao, ali je na kraju otišao skroz. Šteta, konzola na kojoj sam se također naigrao.

PS3 sam kupio na njegovom zalasku, na njemu sam se igrao najmanje. Imam za njega svega nekoliko igara, u spavaćoj je sobi u ormaru.

PS4 sam kupio prije otprilike godinu i pol, te ga aktivno igram, koliko mi dopuštaju obveze, no nekako nema više tog žara, te vatre koja je nekad gorjela u meni za igrama.

Usput sam nedavno kupio i PS classic, Nintendo classic te SNES classic - minijaturne verzije nekad popularnih konzola sa predinstaliranim igrama. Jedino sam razočaran sa PS classic, dakle replikom PS1 konzole. Od predinstaliranih igara nema ni H od hitova koji su nekada bili na jedinici.
16.03.2019 | 18:26
Mislim da bi svako domaćinstvo trebalo imati “plejku”. To je zaista komad hardvera za svakoga tko voli i koga zanimaju igre.
16.03.2019 | 18:27
Da, vidio sam puno videa ljudi na YouTubeu koji se žale na UPRAVO to. Da taj classic nije uopće dobro složen što se hitova jedinice tiče. Ja se jedinice sjećam (nisam je imao) samo po tome da sam preko nje kod frenda upoznao KONAMI. Tada smo ga još tako zvali. Prosinečki se zvao Prekinoski u Dinamu i repki, ako se sjećam dobro.
EDIT:
Što se žara za igranjem tiče, tu si u pravu. No, kada vidim koje sam naslove propustio - (tipa Uncharted 4, Assassin's Creed Origins, God of War) samo gledam odigrati PS3 remastered i PS4 hitove i ne vjerujem gdje je to došlo od kada sam igrao dvojku.
16.03.2019 | 18:39
drazenp1706 kaže:
Mislim da bi svako domaćinstvo trebalo imati “plejku”. To je zaista komad hardvera za svakoga tko voli i koga zanimaju igre.

I to - po meni - stoji.
Pa Ameri, poznati po XBOX ludilu - i sami imaju i PS4 samo zbog hitova koje ne mogu igrati na XBOX-u jer su ekskluzive za Sony. No, navodno Microsoft kupuje (kao što je SONY prije) brdo manjih studija koji se bave izradom video igara kako bi i oni imali svoje ekskluzive.
Pa to je industrija (gaming) koja je po zaradi premašila Hollywood odavno.
EDIT:
Pogledaj si dokumentarac Južna Koreja - cijena uspjeha - da vidiš koliko su tamo plaćeni pro gameri. Klinci koji non stop vise na kompovima popularniji su od Messija ili Ronalda u Europi.
Ali, to mi je malo bolesno.
Gaming ipak ne smatram sportom.
Razonodom da. Sportom? Nikako.
16.03.2019 | 19:12
Da, naziva se e-sport. Gledao sam jedan dokumentarac gdje djeca, mislim da je baš u Južnoj Koreji, skupljaju zlatnike i rijetke predmete u WoW-u, zatvoreni po cijele dane u velikim sobama, kako bi ih “gazde” kasnije prodavali i mijenjali za stvaran novac. Bolesno.
16.03.2019 | 23:09
To je kapitalizam.
17.03.2019 | 09:20
drazenp1706 kaže:
Da, naziva se e-sport. Gledao sam jedan dokumentarac gdje djeca, mislim da je baš u Južnoj Koreji, skupljaju zlatnike i rijetke predmete u WoW-u, zatvoreni po cijele dane u velikim sobama, kako bi ih “gazde” kasnije prodavali i mijenjali za stvaran novac. Bolesno.


Koga mjenjaju za stvaran novac, djecu ili zlatnike
17.03.2019 | 11:08
Zlatnike i razne predmete iz igre.
17.03.2019 | 12:12
Ja sam kupio PS4 cim je izasao u USA i dobio sam ga isti tjedan cim je pusten u prodaju. Znaci prvi virgin model, fat ih valjda zovu

Ima od tada puno godina (da ne izmisljam kad jer ne znam) i konzola radi super.

Pojma nemam koliko je radnih sati skupio (90% Battlefield 4, 1, sada 5). Zivo me zanima a ne znam gdje bi to mogao vidjeti. Mozda u Account settings. Strah me i pogledati

Otvorio sam konzolu par puta da ocistim prasinu. Zamijenio sam i termalnu pastu koje nije bilo nikako (stavio Artic Silver). Ne mogu da vjerujem da Sony ne napravi taj dio kako treba. Grudvica bila necega sto se skorilo, nije pokrivala niti 20% povrsine hladnjaka.

I to radi bez greske cijelo vrijeme. I danas ga mogu prodati za pristojnu cijenu. Kada sam kupio konzolu, uzeo sam 4 gamepada. Stradace reko vremenom, ali greska. Jos uvijek koristim dva prva. Dva otisla prosle godine u oglasima, jer kontam prije ce konzola zastariti nego ce se oni pokvariti

Na jednom gamepadu se malo potrgala ona guma na lijevom analogu (kupio neke navlake koje idu preko, pruza cak i bolji grip i sve radi super).

Zakljucak price je, cak i da kosta duplo vise, PS je isplativa kupnja ako to gledas na vremenski rok u kojem ce ta konzola biti koristena i biti aktualni model. Nije nesto sto mijenjas svake godine.

Trosak je i 50-60$ za PS+ pretplatu (americku naravno) jer bez toga konzola za mene nema nikakbog smisla, i ne bi je niti imao.

Ja osobno danas ne bi kupio PS4, jer je nova generacija na pomolu. Sacekao bi mjesec dana da vidim sto ce se desiti.

A naravno cim je predstave budite uvjereni da cu je kupiti isti dan. Iskreno se nadam da ce biti i verzija konzole za digital service only, bez optickih diskova jer ja to ne zelim koristiti.

Najveca mana (osim losije dizajniranih gamepads) koju bi ja imao za PS4 je da za razliku od Xbox One (kojeg sam isto tako imao paralaleno sa PS4) ne moze da bude neki dobar Media Center. Toliko HW mocna masina je idealna za medijski server u svacijem dnevnom boravku Recimo da nesto naprave kao SmartTV da se vrti na PS, po meni bi to ovaj uredjaj ucinilo jos korisnijim i isplativijim.
19.03.2019 | 13:37
drlovric, tebe uvijek pokenja jebeno kvalitetan hardware. Ti da si ying, ja bi bio yang.
Nego JOHN, evo ti video toga CUH 2000 - pa vidi...
19.03.2019 | 13:39
Istina. Mislim da u svemu uvijek treba imati i odredjenu dozu srece

Skupa smo nekako kupili i Retine, moja radi ko grom (jos starija) a ti 100 problema imao.
19.03.2019 | 19:33
A što je sa kupovinom igra online? Kako to funkcionira?
19.03.2019 | 19:39
Kako ces drugacije kupovati nego online? Ja sam debeli zagovonrik tog koncepta.

Funckionira ko na iPhone Kupis, downloadas i igras. Zauvijek si vlasnik igre u svom profilu...
19.03.2019 | 19:59
drlovric kaže:
Kako ces drugacije kupovati nego online? Ja sam debeli zagovonrik tog koncepta.

Funckionira ko na iPhone Kupis, downloadas i igras. Zauvijek si vlasnik igre u svom profilu...


Tebi je ziher neugodno, kad dobivaš sve te apple đinđe, skoro pa badava...ja imam warez pa štedim na tome, da mogu kupiti iWatch
19.03.2019 | 20:18
@cariblanco:

Sta dobivam badava? Si lud? Apple je skup i u USA.

Ali ove nase cijene su poseban nivo ludila, moram se sloziti s tobom.

Laptop koji cu sad kupiti za recimo 2000-2500$ u USA, kosta 3000-3500 EUR ovdje.

A ja ionako kupujem uvijek US layout tipkovnice...

P.S. A odg na tvoje pitanje je da nema piratskih igara za PS4, ili ja barem nisam cuo.
19.03.2019 | 20:38
Znam kak ti je, i ja sam jednom kupio iPad2 za 515 $ na Filipinima, a u USA je bio 500 baksa bez taksa, pa sam morao kupiti par aplikacija da si olakšam dušu Na ovaj p.s. ti nesmim odgovoriti
19.03.2019 | 22:07
drlovric kaže:
Kako ces drugacije kupovati nego online? Ja sam debeli zagovonrik tog koncepta.

Funckionira ko na iPhone Kupis, downloadas i igras. Zauvijek si vlasnik igre u svom profilu...


Ja kupim disk. Volim šarene kutije. Ne kupujem toliko često da bi mi razlika u cijenu predstavljala problem. E da, kupujem kad krene rasprodaja, a nikad kad izađe.
19.03.2019 | 22:43
@Zabac:

Legitimno razmisljanje. Neki ljudi to rade pa mogu mijenjati, posuditi, prodati kasnije...

Ja sam isto tako na pocetku kupovao fizicke igre u USA, misleci da mi nece US account raditi van Amerike. Ali Sony nije ko Netflix, briga njih gdje si

Sada mi je sve digitalno.
19.03.2019 | 22:46
cariblanco kaže:
Znam kak ti je, i ja sam jednom kupio iPad2 za 515 $ na Filipinima, a u USA je bio 500 baksa bez taksa, pa sam morao kupiti par aplikacija da si olakšam dušu Na ovaj p.s. ti nesmim odgovoriti


Jednom sam sletio u SA iz Qatar cini mi se, Saint me bas sacekao pa pili kafu, imao sam 10 iPada u torbi najmanje. Al sve za osobno koristenje naravno

Kupio sam ih za 40% preporucene cijene u USA mislim. U vojnoj prodavnici. Naravno tax free.

Ne znam koja je shema na Filipinima pa tako jeftino.
19.03.2019 | 23:03
drlovric kaže:
cariblanco kaže:
Znam kak ti je, i ja sam jednom kupio iPad2 za 515 $ na Filipinima, a u USA je bio 500 baksa bez taksa, pa sam morao kupiti par aplikacija da si olakšam dušu Na ovaj p.s. ti nesmim odgovoriti


Jednom sam sletio u SA iz Qatar cini mi se, Saint me bas sacekao pa pili kafu, imao sam 10 iPada u torbi najmanje. Al sve za osobno koristenje naravno

Kupio sam ih za 40% preporucene cijene u USA mislim. U vojnoj prodavnici. Naravno tax free.

Ne znam koja je shema na Filipinima pa tako jeftino.

A vjerovatno ih je još sram od McArtura, ili znaju da nemaju love, pa to neće kupovati ? Uglavnom, to im je jedina "kolonija" u tom dijelu svijeta. Još uvjek se oni furaju na jenkije i obožavaju NBA, a kepec do kepeca...bitno da je u skoro svakom dvorištu, koš za košaricu

Inače je dole sva ta tehnika;kompovi, tableti mobovi i sl. jako povoljna, možda zbog blizine Kine ili Tajvana...tko to zna.
20.03.2019 | 07:07
Ovo za Filipine nisam znao. Zgodna info. Inače, koga zanima - PS4 je predstavljen 20. 02. 2013.. Znači, službeno je star šest godina i mjesec dana. A prosječni život SONY konzola (ne mislim na kvarove, već na izlaske nasljednika) je upravo oko 6 ili najviše sedam godina. Kako se SONY 2017. godine prestao pojavljivati na E3 gaming konvencijama, mnogi su to protumačili kao znak da je izlazak petice blizu. Toj tezi dodaje na težini i činjenica da u posljednjih godinu dana iz te korporacije na temu PlayStationa - šute.
Znači da se nešto zakuhalo pri samom je kraju, a kako će izgledati - to ćemo vidjeti.
XBOX S i najnoviji X već sada šišaju SONY jer obe konzole imaju podršku za oba HDR-a (Dolby Vision HDR i HDR 10) i podržavaju Blue Ray HD.
Sony PS4 Pro (i noviji Slim) imaju podršku tek za besplatni HDR 10; a nikome nije jasno zašto u četvorku nisu stavili čitač Blue Ray HD medija, pogotovo što su članovi Blue Ray disk asocijacije.
O glupostima s termalnim pastama i vrstama ventilatora neću niti govoriti.
Ako Microsoft može složiti konzolu koja je tiha i na najzahtjevnijim igrama upravo zato što stavlja kvalitetnu pastu i dobre fenove, nije mi jasno zašto SONY štedi?
No, kao što je napravio drlovric te mnogi drugi kojima je stalo da im konzola potraje, dovoljno je nazvati nekoga tko se time bavi, i za 200 kuna imat ćete full rastavljenu i očišćenu konzolu (znači kompresorom propuhanu), te originalnu termalnu pastu na APU zamijenjenu jednom od najkvalitetninih (gotovo svi stavljaju Arctic Cooling MX-4 koja je pri samome vrhu).
Osobno, isto kao i drlovric - držim da će najkasnije do ovoga doba iduće godine PS5 biti vani.
Sada treba vidjeti kada su obično puštali raznije modele, da li uvijek na proljeće ili su znali ciljati i zimu sa Božićnim ludilom...
Stavit ću dolje link da se vidi kada je koja izašla.
Kako bilo, PS2 je još uvijek najprodavanija konzola svih vremena sa 155 milijuna prodanih primjeraka. No, i četvorka još ide, a prema podacima od prošloga kolovoza bila je na nekih 81 milijun, pa ukoliko će imati još godinu dana vremena - možda i stigne duju...
Osobno sumnjam u to, jer ljudi sa streaming servisima nisu više zagrijani za Blue Ray kao što su bili zagrijani za DVD player koji su dobivali kupujući PS2, a tada se taman prelazilo s VHS-a na DVD, što je toj konzoli dalo OGROMAN uspjeh povrh očitog gaminga.
Link:
en.wikipedia.org/wiki/PlayStation#PlayStation_2
EDIT:
Što se držanja Blue Ray diska i kupovine online tiče, također se slažem sa drlovricem. Od 22 igre koje sam platio imam dva diska, oba plaćena oko 500 kuna. Dok sam na netu znao hitove koji bi u dućanu stajali toliko plaćati po 150. Em to, em ti ne treba disk pri pokretanju i igranju igrice. Meni je to bolja solucija...
20.03.2019 | 07:33
Koliko vi godina imate?
Meni je važan i ritual.
Pa ljudi na netu snimaju kako otvaraju neki proizvod.
20.03.2019 | 07:47
Zašto ti je bitno koliko imamo godina? Osobno upravo napunio 39. Jel' to problem?
Ne smijem zaigrati neku igricu ukoliko me to opušta?
Mislim da bi se iznenadio koliko ima igrača na ovome forumu.
Unboxing na YouTubeu?
Otvaraju sve ukoliko nisi primjetio, samo da ljudi klikaju.
Počevši od nama poznate Apple tehnike, preko PC konfiguracija, najskupljih TV-a, preko cijelih kolekcija tenisica od legendarnih klasičnih do ultra skupih najnovijih (vidi Nike MAG Back to the future), sve do luksuznih satova - ovisi što koga zanima.
Koliko godina ima čovjek koji obožava Hi-Fi i ulaže ogromne novce u to? Ili bilo što na ovome svijetu?
Pa konzole su prema svemu tome - jeftina investicija. 3500 kuna konzola, 5000 kuna pošetni TV i to je to. Još uvijek jeftinije od najnovijeg iPhonea...
Godine i interes su jako relativan pojam. Ljudi koji se bave izradom oružja iz srednjeg vijeka pa uploadaju clipove na YouTube, sve na zahtjev gledatelja, izrađuju oružje iz nekih igara ili pak serija poput Game of Thrones - koja konkretno ima i vlastito izdanje mačeva, ratnih maljeva i noževa.
Evo ti primjer, kanal se zove Man at Arms:

Hoću reći da postoji tržište za sve na ovome svijetu.
Ne moramo svi patiti samo na klasično muške automobile, kompjutere i nogomet.
Od ovo troje mene zanima sve, ali prvo ni blizu toliko koliko Bertonea ili Đuru pa ih ne smatram "luđima" od sebe. Bez daljnjega da je njihov hobi primjereniji muškarcima i mlađe i srednje dobi od mog, no hoću reći da ih zato što znaju o automobilima toliko da ne trebam gledati dokumentarni film zanima li me nešto, već samo pročitati njihov post - samo više cijenim.
Ipak su u to znanje uložili puno sati i stekli veliko iskustvo.
Zaključno - ljudi vole što ljudi vole i imaju slobodu to voljeti. Gdje bi bili kada bi svi bili isti...
Evo ti video unboxing mača Jona Snowa iz Game of Thrones (za poznavaoce materije - Longclaw) - s tim da imaš mač kakav je prikazan u TV seriji, i mač kakav se opisuje u knjigama Song of Ice and Fire.
Također, obje verzije imaju normalnu i verziju i Damascus steel verziju, koja je "kao" Valyrian steel verzija mača iz priče:

Ovaj tip ima raspakirava jebeno skupe satove i zna sve o njima:

Svaka osoba ima nešto svoje, Žabac.
Osobno, imao bih i taj mač (čisto jer volim knjige i seriju) i te satove da imam para. Tenisice su i ružne.
Ali pazi, imaju toliko noviteta u sebi da stoje gotovo kao i Patek Philippe sat. Par ovih Nikeica je 26 000 $, a Patek Philippe košta 26 000 £...
Ovo što si napisao da ti je važan ritual te nisam baš shvatio, no može biti da kava još nije proradila.
20.03.2019 | 08:14
Još malo skretanja s teme od mene, pa neću više obećajem. Ova mi je stranica uvijek bila super jer okuplja ljude iz svih sfera društva (all walks of life, rekli bi Englezi), i stalno možeš nešto naučiti.
S druge strane, oduvijek sam imao neko, u najmanju ruku čuđenje, spram ljudi koje ne zanima ništa osim njihove "kutije" (sela, kvarta, grada) u kojoj obitavaju, rade, piju pivo i idu doma...
Kako bi Zabranjeno pušenje reklo "Pos'o, kuća, birtija".
Evo primjer:

Ali opet, tko sam ja da im sudim? Oni bi se vjerojatno smijali meni.
I tako ukrug.
21.03.2019 | 05:24
Nisi shvatio za godine. Ja volim retail pakiranje vise od online.
Ritual odpakiravanja mi je vazan isto kao i sadrzaj.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 4 minuta
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

m@xym, temeljnik, Anonimci (512)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO