O Apple eko sistemu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

O Apple eko sistemu


02.03.2019 | 15:38
Malo predstavljamje Apple eko sistema od starog korisnika i stručnjaka. Zanimljivo izlaganje i nadasve točno.
02.03.2019 | 20:06
Ljudi se nažalost još uvijek nadaju da će Apple predstaviti modularni Mac pro, no mišljenja sam da se to više nikada neće dogoditi. Sudeći prema dosad viđenom, računala će im biti sve više zatvorena, te u potpunosti nenadogradiva.

Cilj im je izgleda da se Macovi ne eksploatiraju na duže staze, već da se svako malo kupuje novo i naravno, uvijek sve skuplje i skuplje. Već sam to jednom naveo, došla su neka nova vremena, kao što bi Đole rekao u pjesmi, neki novi klinci.

Nama izgleda ne preostaje ništa drugo nego krpati i tjerati stare strojeve dok ide, ili se prilagoditi novim trendovima, iĐiđama.
02.03.2019 | 22:40
Žena je sve dobro rekla.

Dražene, novi modularni Mac Pro dolazi, pa to uopće nije upitno - jer ne radi se o traču, radi se o službenim izjavama iz same kompanije, to smo već ponovili x puta. Koja će mu biti cijena, e to je već drugo pitanje...
03.03.2019 | 10:04
Ja u stvari niti ne vidim zapreku nadogradnje MAC-ova jer su sabirnice sve brže i brže.
Sramežljivo na tržište izlaze eksterne grafičke kartice, a i odtali bude polako došlo.
Modularnost danas imate i s prijenosnicima i vanjskim kućištem.
____________________
Ja bi pitao, kakvu modulrnost priželjkujete i što bi to točno uštekavai u slotove?
____________________
03.03.2019 | 10:38
Korisnicima bi bilo zgodno da što povoljnije i što bezbolnije u budućnosti mogu dodavati RAM, tvrde diskove, danas sutra promijeniti i procesor te grafičku karticu - jednom riječju, maksimalno produžiti radni vijek ionako skupih Pro uređaja. Kao što se moglo nekad.

Apple-u se to naravno ne sviđa, njima se jedino sviđa enormni dobitak, i to je upravo razlog zbog kojeg se napušta modularni model računala. No nije Apple jedini, i drugi su počeli slijediti te trendove. I gurati će tako dugo, sve dok ne odgoje potpuno nove generacije korisnika koje će na kraju uzeti zdravo za gotovo da se računalo ne može nadograditi.

Na kraju će biti ista stvar kao i kod mobilnih telefona - ne postoji nadogradnja, hoćeš li brže, kupi novo, tj. kupi odmah, ali ono najskuplje.
03.03.2019 | 14:11
Neki dan sam nekome savjetovao da slozi Hakintosh umjesto da kupi 10god star Mac Pro i vi me ubijediste da to ne valja, da to nikad nece biti Mac, da nece dobro ni pouzdano raditi i sl.

Sad odjednom slusam da zena govori da ih profesionalci koriste u svakodnevnom radu umjesto vremesnih Pro masina.

Pa sam malo zbunjen
03.03.2019 | 16:33
Mišljenja sam da bi većina korisnika bila zadovoljna kad bi Apple konačno popustio te omogućio instalaciju MacOS-a na Windows kompatibilna računala, dakle bez ikakvih hackova i prepravaka, te uredno naplatio cijenu svog OS-a sa pripadajućim upravljačkim programima.

U posljednje vrijeme ionako kiksaju sa kvalitetom hardvera.
  • LongVillage
  • Posjetitelj
03.03.2019 | 19:56
drazenp1706 kaže:
Apple-u se to naravno ne sviđa, njima se jedino sviđa enormni dobitak, i to je upravo razlog zbog kojeg se napušta modularni model računala. No nije Apple jedini, i drugi su počeli slijediti te trendove. I gurati će tako dugo, sve dok ne odgoje potpuno nove generacije korisnika koje će na kraju uzeti zdravo za gotovo da se računalo ne može nadograditi.


I gurat će tako dugo dok ljudima ne dojadi to prekenjavanje, a mnogima je već i u kućnim računalima dojadilo jer je cijela industrija otišla predaleko sa snagom i mogućnostima, i HD i SW, i ista se ugrađuje rutinski u jeftina kućna računala koja već imaju sasvim dovoljno snage i mogućnosti da vrte štogod hoćeš, uglavnom zadovoljavaju debelo preko 90% korisnika koji su ionako na istom krugu "malo officea - internet - gledam filmove - slažem fotografije - pokrenem kakav grafički program - složim web-stranicu - odigram kakvu igricu"... a sve te zadaće prosječno kućno računalo danas, složeno modularno, odrađuje bez greške i zastoja...

I danas prosječno računalo ispod 500 eura vrijednosti sve to vrti i odrađuje bez ikakva napora, još kada ga kupiš na 24 rate ni ne osjetiš, a stvar bez ikakvih bitnih nadogradnji može raditi doma u obitelji godinama i godinama... računala su odavno dosegnula snagu i mogućnosti da se ne treba više sumanuto nadograđivati išta, ili evtl. jako rijetko, nije kao nekada kada si kupio najnoviji stroj i za manje od 6 mjeseci već se razmišljalo o ozbiljnim nadogradnjama...

Suočeni sa tom pojavom, koju pohlepni proizvođači nisu predvidjeli (hvala Bogu!!) na vrijeme, sada isti traže sve moguće načine da opet klijente dovedu u status ovisnosti i podređenosti, jasno zamišljeno kroz ucjenu novom HD konfiguracijom koja će računala napraviti jednokratnim uređajima bez mogućnosti nadogradnje, baš kao mobitela, iako sam siguran da će proizvođača modularnih stvari i dijelova uvijek biti.

Istodobno, sva ta ekipa će nabit noseve i u naše podatke i sve tajne, jer će se takovi strojevi najčešće backupirati kojekakvim automatiziranim cloud-computingom, čime dajemo sve svoje podatke svih formata sa računala nekome na uvid (nije to više "fora" imati sve na lokalnom vanjskom disku - uvjeravaju nas kako je to "zastarjelo"), jasno uz debelo uvjeravanje kako je "privatnost zajamčena"... i softveraši će profitirati od isključivo nadziranog korištenja programa i svih mogućih, uglavnom nepotrebnih upgradea, pa je jasno da su pokrenuli veliku ofenzivu prema svima koji su sada u potrebi nabave novih računala - takove treba odmah "privesti redu", čitaj "od prve sekunde ih imati potpuno nadzirane, jasno uz naplatu svakog slova i svakog detalja"...

Jer se više od prodaje računala ne živi ni izbliza dobro kao nekada, a nadobudni rast prihoda u glavama nadobudnih menagera se mora održati, inače "svi letite"...
03.03.2019 | 20:38
drlovric kaže:
Neki dan sam nekome savjetovao da slozi Hakintosh umjesto da kupi 10god star Mac Pro i vi me ubijediste da to ne valja, da to nikad nece biti Mac, da nece dobro ni pouzdano raditi i sl.

Sad odjednom slusam da zena govori da ih profesionalci koriste u svakodnevnom radu umjesto vremesnih Pro masina.

Pa sam malo zbunjen


Ne, nismo se razumijeli, žena je rekla sve dobro o tome kako je Apple zanemario pro korisnike i koliko su očajni da moraju slagati Hackintoshe. Naravno da je 10 godina stari Mac Pro nabrijan do kraja bolji izbor od Hackintosha.
04.03.2019 | 09:52
drazenp1706 kaže:
Ljudi se nažalost još uvijek nadaju da će Apple predstaviti modularni Mac pro, no mišljenja sam da se to više nikada neće dogoditi. Sudeći prema dosad viđenom, računala će im biti sve više zatvorena, te u potpunosti nenadogradiva.

Cilj im je izgleda da se Macovi ne eksploatiraju na duže staze, već da se svako malo kupuje novo i naravno, uvijek sve skuplje i skuplje. Već sam to jednom naveo, došla su neka nova vremena, kao što bi Đole rekao u pjesmi, neki novi klinci.

Nama izgleda ne preostaje ništa drugo nego krpati i tjerati stare strojeve dok ide, ili se prilagoditi novim trendovima, iĐiđama.


Ovako, radis zescu pretpostavku, kao i ta baba s videa. Od kud znas sto ce Appke predstavit kao finalno rjesenje? Pretpostavka je majka svih zajeba. Mogli su novog minija slozit da je sve zalemljeno za plocu, no nisu, nitko nije pretpostavljao da ce imac pro zaziviti kao proizvod, pa eto jest.
Ono sto mislim, al ne znam sa sigurnoscu, kao razlog sto dosta toga imaju fiksnog na plici , jest sto zele potpunu kontrolu nad proizvodima...i da ljudi ne prckaju sami... sto je meni razumljivo kao razlog.
No, svjesni su da Macpro nakon nMP mora bit druga prica... modularna potpuno, inace nije modularnost.
Trenutno najjaci intel platinum xeoni s 28jezgri u maloprodaji kostaju cca 11000$ po komadu ( to je cijena za krajnjeg korisnika)... ja bi volio vidjeti opciju s dual cpu verzijom.... i jako me zanima sto se zestokog sprema... jer oni znaju da moraju izbacit zvijer, koja ce opet kostati jeftinije nego da istu takvu zvijer slazes od:
Della
Hp
Mediaworkstations
Itd firmi koje prodaju strojeve po narudjbi. Zaboravi kucne pc konfiguracije. Ako se pokusava sloziti radna stanica s xeonima, cijena naglo skoci na 30 000$ kao pocetna cifra.
Gdje ce Apple pozicionirat svoj novi MacPro , bit ce zanimljivo vidjeti.
04.03.2019 | 11:47
@arhitekt - Moja je pretpostavka da će Apple u budućnosti sve više i više gurati iPad, iWatch, drugim riječima, iUređaje, a sve manje ulagati u razvoj desktop računala. Ako i izbace novi Mac pro, sudeći prema nabijanju cijena u posljednje vrijeme, mogao bi stajati kao omanja garsonijera.

Ukratko, postali su bezobrazni i pohlepni.
04.03.2019 | 14:34
drazenp1706 kaže:
@arhitekt - Moja je pretpostavka da će Apple u budućnosti sve više i više gurati iPad, iWatch, drugim riječima, iUređaje, a sve manje ulagati u razvoj desktop računala. Ako i izbace novi Mac pro, sudeći prema nabijanju cijena u posljednje vrijeme, mogao bi stajati kao omanja garsonijera.

Ukratko, postali su bezobrazni i pohlepni.


Vidis vidis to sa ipedovima i sl mi je palo na pamet.
Ima smisla sta kazes ...
04.03.2019 | 20:42
Ulagati će u iUređaje, ali da će oni zamjeniti stolna računala čisto sumnjam.
Pa iPad je prema iMac-u svijtlo light računalo, lahor, povjetarac. Nema snage niti izdržljivosti, ergonomije, niti mogućnos proširenja.
iPad se usije kad ga se optereti 100% na duge staze.
04.03.2019 | 21:12
Buducnost je svakako u oblaku. Nase racunalo ce samo biti terminal prema necemu puno vecem i jacem i brzem. I subscription based of course

Tako da nije me briga koliko je jak moj CPU/GPU ako imam super brzu vezu sa necim neograniceno jakim. Pa uplatim koliko mi treba snage. I kad mi treba. Poput web hosting usluge danas...

Mislim da je to nasa neizbjezna buducnost. I meni nimalo ne smeta.
05.03.2019 | 07:50
Ja se toga užasavam. Idemo k subkomunističkom društvu gdje raste kontrola sustava nad čovjekom.
Orwell je pusti amater prema ovome u što mi idemo.
Nekad su se totalitarni sistemi zvali demokratskima kako bi zamazali oči ljudi. Sad se to sove liberalno društvo kako bi opet zamazali oči ljudi.
05.03.2019 | 15:02
Pa ti Zabac kupi 10000e vrijedan Mac i placaj rate kredita kapitalistickim bankama.

Ja bi radije imao terminal koji kosta 500e i da placam snagu nekom serveru kada mi treba. Hocu rendat video, treba mi jako puno snage, 10$ dan. Izvoli. Sutra mi ionako ne treba, bzv mi trosi struju ta mocna graficka ili 4 i9 procesora

Po meni je to sasvim normalno i prakticno rjesenje, i ne vidim zasto bi me to plasilo. Kada nas nije strah drzati korisnicke podatke po kojekakvim cloudima, zasto bi me bilo strah da mi neciji server renda video ili 3D animaciju. Ili da mi renda frejmove neke prekrasne igre...

Ako me to cini (sub)komunistom neka
05.03.2019 | 19:32
@drlovric, već je bilo takvih pokušaja i opet je završilo na kompletnom računalu "na stolu". To vrijedi za osobna računala.
Koliko znam, možeš zakupiti procesorsko vrijeme na nekom mainframe-u.
Ne treba otkrivati "mlaku vodu".
Ono što ti želiš još godinama ne bude došlo među korisnike jer je skupo i sporo.
Jedan SSD (NVMe) koji postiže 3,5GBps (28Gbps), takvu propusnost teško da ćeš dobiti na lokaciji za neke male novce.
Pogledj ponude teleoperatera i da li koji nudi 20Gbps brzinu interneta.
05.03.2019 | 20:11
Slazem se. Ja sam i napisao da je to buducnost koja ce nam doci...

Za sada je to samo utopija. A za 10 godina ko zna
05.03.2019 | 21:12
A tko će štititi tvoje podatke u oblaku ? GDPR ili ti sam, pogotovo ako imaš neke važne podatke. Tu ne mislim na nas, nego na ljude koji raspolažu s podacima velike vrijednosti.
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.03.2019 | 07:31
cariblanco kaže:
A tko će štititi tvoje podatke u oblaku ? GDPR ili ti sam, pogotovo ako imaš neke važne podatke. Tu ne mislim na nas, nego na ljude koji raspolažu s podacima velike vrijednosti.


OK, ja sad namjerno idem u offtopic sa dva pitanja za tebe, pošto si ti to spomenuo prvi:

1. Što su - važni podaci?
2. Što su - podaci velike vrijednosti?

I kao posljedica ova dva - koja je točno razlika između važnih podataka i podataka velike vrijednosti?

Naime, ono što je tebi nevažno, nekom može biti od velike vrijednosti i obrnuto.
06.03.2019 | 17:54
Evo recimo Rimčeva nova jurilica je podatak velike vrijednosti, ono cijeli sklop u nekom cad programu. Važni podaci mogu biti pojedini dijelovi tog sklopa. Važan podatak ti može biti dio tog auta ( pogon, ovjes...) a cijeli sklop je podatak velike vrijednosti, jer ne funkcionira proizvod, ako nemaš sve elemente posložene kako treba.
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.03.2019 | 18:18
Nije ti neki primjer... pošto je cijeli Rimčev koncept oblačan
06.03.2019 | 19:31
drlovric kaže:
Slazem se. Ja sam i napisao da je to buducnost koja ce nam doci...

Za sada je to samo utopija. A za 10 godina ko zna


Proje za 50 godina ako još čega bude na Zemlji.
06.03.2019 | 19:36
Daddo kaže:
cariblanco kaže:
A tko će štititi tvoje podatke u oblaku ? GDPR ili ti sam, pogotovo ako imaš neke važne podatke. Tu ne mislim na nas, nego na ljude koji raspolažu s podacima velike vrijednosti.


OK, ja sad namjerno idem u offtopic sa dva pitanja za tebe, pošto si ti to spomenuo prvi:

1. Što su - važni podaci?
2. Što su - podaci velike vrijednosti?

I kao posljedica ova dva - koja je točno razlika između važnih podataka i podataka velike vrijednosti?

Naime, ono što je tebi nevažno, nekom može biti od velike vrijednosti i obrnuto.


1. Važni podatci su oni podatci za koje JA kažem da su MENI važni.
1.a Važni podatci su oni podatci temeljem kojih netko drugi zaključuje o tebi nešto i pokušava se prilagoditi tvome obrascu ponašanja (da zaradi na tebi).
2. Padatci velike vrijednosti su slike MOJEG djetea dok je bio mali.
2.a To su oni podatci koji se ne mogu rekonstruirati ili ih je jako skupo rekonstruirati.

Doduše, pitanja ti nisu na mjestu jer se radi o osobnim podatcima gdje je materjalna vrijednost mala ili nikakva, ali je neizmjerna duhovna vrijednost.
Ne treba sve mjeriti kroz novac.
06.03.2019 | 19:37
cariblanco kaže:
Evo recimo Rimčeva nova jurilica je podatak velike vrijednosti, ono cijeli sklop u nekom cad programu. Važni podaci mogu biti pojedini dijelovi tog sklopa. Važan podatak ti može biti dio tog auta ( pogon, ovjes...) a cijeli sklop je podatak velike vrijednosti, jer ne funkcionira proizvod, ako nemaš sve elemente posložene kako treba.


Loš primjer jer je ovo i te kako mjerljivo novcem.
06.03.2019 | 19:49
Daddo kaže:
Nije ti neki primjer... pošto je cijeli Rimčev koncept oblačan


Nek je oblačan, ja sam dogovorio s Vakulom, da sutra nebu oblaka iznad Maksimira, a s Bogom sam dogovorio današnji post, tako da Dinamo sutra ne mora postiti s zgodicima Samo jako, idemo Dinamo, onaj post na vikalici o Dinamu mi je @Kloba shebao, valjda ovaj neće

p.s. posebna zahvala apple na iPhone X i njihovoj mrak kameri koja snima u 4K. Bio sam na svim tekmama Dinama i snimao si filmiće s njih...onak minutu ili par minuta. Ulovio sam treći gol na zadnjoj tekmi od Petkovića i četvrti gol od Olma s ferneom i još podosta super detalja ambijenta i ostalog. Sad mi je sve to skupa gušt gledati na 4K tv i puniti se energijom za sutra Jest da je npr. 5 min. videa par GB, ali imam NAS
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 minute
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.15 Seconds

Provided by iJoomla SEO