O politici i našoj butigi...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

O politici i našoj butigi...


12.11.2018 | 22:07
Tema je besmislena na ovom forumu! Svi se mahom na neki način poznajemo i znamo kakvi su stavovi od gotovo svih članova koji aktivno sudjeluju ili su sudjelovali u ovakvim i sličnim temama. Na kraju se sve svede na ružne uvrede i selektivno brisanje istih. Općenito se mnogo puta nađem u situaciji da ne želim sudjelovat u takvoj ili sličnoj raspravi, al te jednostavno nešto uvuće u sve to. Dali upućena uvreda, dali kriva shvaćanja itd.. Zato ponekad i bacim oko da se između ostalog uvjerim kako će i OVAJ put tema otići u dobro poznatom smjeru.
Uči, radi, veseli se i ne gubi vrijeme na budale. To ti je moj moto iz kojeg sam davno izletio, al sam od nedavno čvrsto odlučio da ga se maksimalno držim.

Moj stav oko tih nesretnih ljudi je dovoljno poznat, mnogima nije drag i šta ću im ja. Osim što se nadam da nikada neće doći do situacije da će isti morat preispitat svoja davna razmišljanja. Osobno se nadam da će se ti ljudi jednog dana ipak vratiti svojim domovima, a da na jabučnjaku neće biti potrebe nekoga lažno prozivati da je desničar, fašista, osoba bez empatije, ksenofob i tome sl.
U ovakvim i sličnim temama se vrlo lako poseže za uvredama i upitnim isprikama. U tome fakat nigdje ne želim sudjelovat. Bez uvrede Kloba i ostali, al ima pregršt drugih tema o kojima se ovdje raspravlja na mnogo civiliziraniji način.
12.11.2018 | 22:26
JOHN, sve je u najboljem redu. I nikakvu uvredu od tebe nisam doživio, daleko od toga.
No, moram ovaj post zaključiti s tim da je (po meni) ova tema za sada civilizirana.
Koliko znam, niti jedan post nije obrisan.
Možda griješim.
12.11.2018 | 22:49
Možda je još rano za uobičajeni razvoj. Čekaj još malo.
Al opet tko zna, čuda su dogode kad se najmanje nadaš, pa se možda i ja iznenadim.
12.11.2018 | 22:53
... ako ništa drugo, tema je vrlo plodonosna i inspirativna da @zabac malo podeblja -karmu
12.11.2018 | 22:57
12.11.2018 | 23:12
Vjerujem da bi Žabac, kada bi to stvarno htio - mogao složiti tekst bez uvreda. Čisto nabrajajući neke činjenice, statističke podatke, da ne idem sada u detalje - čovjek je inteligentan i može sam razlučiti što će i kako. Na kraju krajeva, Žabac je u nekoliko stvari ispao u pravu. Sviđalo se to opoziciji ili ne.
13.11.2018 | 10:03
Osobno smatram da upravo kontroverzne, "teške" i teme koje izazivaju emotivne reakcije (pa onda i uvredljive i teške riječi) nikad nisu besmislene jer - demokracija se vježba. Između ostalog, vježba se tako da se sukob mišljenja "brusi" u civiliziranom razgovoru. Kako reče (ili ne reče, nego je to samo parafraza njegove biografkinje, svejedno je, ali misao je važna) Voltaire: "Ne slažem se tim što govorite, ali ću do smrti braniti vaše pravo da to iskažete.". Najiskrenije vjerujem da je to suština prave, istinske demokracije i da se ona vježba - upravo dijalogom. Dok svi oni koji bi svoje društvene i političke oponente "rješavali" terorom većine ("kome se ne sviđa ovdje, nek ide kud hoće", jel... ), stavljanjem van zakona, progonom, silom, itd. ne shvate da takav pristup samo stvara još više loše energije, zloće, mržnje...

Da bismo mogli "izvježbati" pozitivne tekovine civilnog društva, moramo ulaziti u sukob mišljenja, i to upravo oko tema koje su nam svima bitne i u koje se ulažemo emotivno i do kraja. Ja o ovakvim temama nikad ne razgovaram s ljudima s kojima se oko toga u potpunosti slažem. Koja je svrha toga? Da jedni drugi podilazimo i stvaramo si (lažnu) sliku da je naše mišljenje - univerzalna istina? To je najkraći put prema fašizmu. Također se u pravilu ne upuštam u diskusije o stvarima koje meni osobno nisu važne, slagao se sa sugovornikom ili ne. Možda i imam mišljenje o tome što bi se trebalo nositi ove sezone (Paul Shark ili Gantt?), ali to je tema koja me zanima čak manje od toga koji su umjetni nokti kvalitetniji. Čemu onda gubiti vrijeme na to. Vrijeme je jedino što ne možemo vratiti ni kupiti. Previše je dragocjeno.

Dakle, @JOHN, ne slažem se - tema NIJE besmislena, naročito ne na ovom forumu. Na teškim i emotivnim temama i sukobima koji zbog toga nastaju jedino možemo naučiti biti bolji ljudi. Iz onog što si sad napisao zaključujem (možda pogrešno, jer se nisi potrudio biti jasan, pa me ispravi ako je tako) kako je tebe osobno nekad ranije ovdje uvrijedio svojom izjavom (možda i ja?) te kako smatraš da isprika koju si primio nije iskrena (ili smatraš da nije dovoljna?). Ako je to tako, jedini način kako uopće možeš očekivati da se to ispravi - jest da kažeš (napišeš) jasno i glasno (bez uvijanja i prikrivenih implikacija) to što te muči, na civiliziran način.
13.11.2018 | 10:50
Uf, teška tema.
Mislim da bi nam Gaussova raspodjela (krajnje pojednostavljeno: u svakoj promatranjoj skupini imamo 5 posto sadržaja koji je rubni po bilo kojem mjerivom kriteriju)ovdje mogla pomoći. Ako dolazi skupina ljudi, možemo s punim pravom pretpostaviti da će u SVAKOJ skupini biti 5% pametnih, 5% ružnih, 5% kriminalaca itd itd.
Dakle, NIJE REALNO očekivati da s toliko količinom ljudi NEĆE doći i ovi s rubnog područja našeg poimanja normalnog ponašanja.
Drugi dio priče je da je u prirodi svake životinje da se boji nepoznatog. A i mi smo životinje pa se bojimo svega nepoznatog i drugačijeg. Tu je i kolektivna trauma od nekoliko stoljeća Turaka koji su došli baš do nas pa smo se s njima klali za brk ostatka Europe koji je, kad mu je zapasalo, organiziral ekskurzije prema istoku radnog naslova 'idemo popljačkati i popaliti što se da iz vica i zato jer to možemo'.
Dakle, da sad napravimo hladnu računicu, mislim da je kršćanski krug (namjerno taj izraz da se sad ne zapetljamo u razne varijacije na zadanu temu koje postoje)kroz povijest nemjerljivo više zla napravio muslimanskom življu (i opet, poopćeno, da sad ne krenemo u šijite, sunite i sve ostalo) nego obratno. To što smo mi izravno najebali od Turaka (da nije bilo tog višestoljetnog krvarenja, danas bi nas bilo cca 10 milijuna, a ne 4)je naša zla sreća.
Istovremeno bi se trebalo sjetiti juga Pirenejskog poluotoka koji je u potpunosti očišćen od muslimanskog življa i danas se smatra kršćanskim: mogu si samo probati zamisliti kako je to izgledalo i jesu li ti ljudi imali dokumente sa sobom kad su odlazili, ako su uopće mogli otići.

S druge strane, u POTPUNOSTI se slažem da ako netko dođe u drugo selo, na njemu da prihvati običaje sela, a ne da selo prilagođava sebi i svojim običajima. Kako vidimo na primjeru Zagreba, to se NIJE dogodilo pa mi je onda zbilja vrhunac licemjerja kad slušam kako ljudi koji su na vrlo sličan način (ok, s dokumentima) došli nekud živjeti gdje nisu rođeni iz raznih razloga(ekonomski, ratni, pomodni itd)odriču to isto pravo nekom drugom, jer im se ti ljudi ne sviđaju.

Osnovna greška koju su države udomitelji radile godinama (jako dobar primjer Francuska 60-ih) je bilo getoiziranje muslimana koji su dolazili, umjesto da su ih raspršivali po cijeloj državi ravnomjerno i tako ih posredno prisili na asimilaciju u drugoj generaciji (kad djeca krenu u školu ona su domaće stanovništvo, što god im netko trubio ako žive normalnim životom svojh vršnjaka).

A ove geopolitičke igre? Zgodno mi je primjetiti kako su Amerikanci najsretnija nacija na svijetu. Kud god oni krenu braniti demokraciju, naiđu na naftu.. Jbt, koliko sretan moraš biti da ti se to dogodi baš SVAKI put?!?!?
13.11.2018 | 11:30
A nije baš svaki put... Evo npr. Vijetnam.
13.11.2018 | 11:31
smayoo kaže:
Osobno smatram da upravo kontroverzne, "teške" i teme koje izazivaju emotivne reakcije (pa onda i uvredljive i teške riječi) nikad nisu besmislene jer - demokracija se vježba. Između ostalog, vježba se tako da se sukob mišljenja "brusi" u civiliziranom razgovoru. Kako reče (ili ne reče, nego je to samo parafraza njegove biografkinje, svejedno je, ali misao je važna) Voltaire: "Ne slažem se tim što govorite, ali ću do smrti braniti vaše pravo da to iskažete.". Najiskrenije vjerujem da je to suština prave, istinske demokracije i da se ona vježba - upravo dijalogom. Dok svi oni koji bi svoje društvene i političke oponente "rješavali" terorom većine ("kome se ne sviđa ovdje, nek ide kud hoće", jel... ), stavljanjem van zakona, progonom, silom, itd. ne shvate da takav pristup samo stvara još više loše energije, zloće, mržnje...

Da bismo mogli "izvježbati" pozitivne tekovine civilnog društva, moramo ulaziti u sukob mišljenja, i to upravo oko tema koje su nam svima bitne i u koje se ulažemo emotivno i do kraja. Ja o ovakvim temama nikad ne razgovaram s ljudima s kojima se oko toga u potpunosti slažem. Koja je svrha toga? Da jedni drugi podilazimo i stvaramo si (lažnu) sliku da je naše mišljenje - univerzalna istina? To je najkraći put prema fašizmu. Također se u pravilu ne upuštam u diskusije o stvarima koje meni osobno nisu važne, slagao se sa sugovornikom ili ne. Možda i imam mišljenje o tome što bi se trebalo nositi ove sezone (Paul Shark ili Gantt?), ali to je tema koja me zanima čak manje od toga koji su umjetni nokti kvalitetniji. Čemu onda gubiti vrijeme na to. Vrijeme je jedino što ne možemo vratiti ni kupiti. Previše je dragocjeno.

Dakle, @JOHN, ne slažem se - tema NIJE besmislena, naročito ne na ovom forumu. Na teškim i emotivnim temama i sukobima koji zbog toga nastaju jedino možemo naučiti biti bolji ljudi. Iz onog što si sad napisao zaključujem (možda pogrešno, jer se nisi potrudio biti jasan, pa me ispravi ako je tako) kako je tebe osobno nekad ranije ovdje uvrijedio svojom izjavom (možda i ja?) te kako smatraš da isprika koju si primio nije iskrena (ili smatraš da nije dovoljna?). Ako je to tako, jedini način kako uopće možeš očekivati da se to ispravi - jest da kažeš (napišeš) jasno i glasno (bez uvijanja i prikrivenih implikacija) to što te muči, na civiliziran način.


Po pitanju ovakvih i sličnih tema postoji očiti razlog zašto si se baš ti osjetio prozvanim. Zar ne? Bilo bi korektno od tebe da objasniš zašto si se osjetio prozvanim također bez uvijanja i prikrivenih implikacija. Dali je bilo nekih grešaka?
Kako to da se nije netko javio prije tebe? Dali tebe nešto muči? Dali je problem u tome što dobar dio članova ne prihvaća tvoje stavove? Nemoj se ljutit, ali ti si osoba koja "nešto" vježba na drugim članovima. A to sigurno nije vježbanje demokracije na koju se pozivaš. Malo ironično. Mnogo puta si dao do znanja svima da si ti moderator rasprave što je u redu(ipak si moderator), ali u gotovo svakoj raspravi takve ili slične vrste reagiraš dosta sporo po pitanju uvreda koje su upućene od onih članova koji zastupaju tvoje stavove (ili naginju prema tvojim) pa čak i od tebe. Moj osjećaj je takav kakav je, možda je kriv. Možda bi bilo korektnije provesti anketu koliko si objektivan u raspravama takvog sadržaja i dali takve rasprave vodiš dovoljno demokratično. Ili si samo diktator.

A kad smo kod stavova, ako svi prihvatimo tvoje stavove dolazimo do tvoje teze....Da jedni drugi podilazimo i stvaramo si (lažnu) sliku da je naše mišljenje - univerzalna istina? To je najkraći put prema fašizmu. Također se u pravilu ne upuštam u diskusije o stvarima koje meni osobno nisu važne, slagao se sa sugovornikom ili ne.

Slažem se da dijalog u svom demokratskom obliku treba vježbat. Da, treba ga vježbat, ali kao moderatoru ti fali određena doza objektivnosti i brže reakcije. U protivnom dolazi do salvi uvreda i kvazi ispričavanja, al brat bratu u 90% slučajeva. Pa kome normalnom se da sudjelovat u takvim rasprava? Ajd budi iskren! Tebi možda da kao moderatoru, meni i vjerojatno drugima nikako!

Također, nemam ja što tebi sad roštat po temama i nešto dokazivat. Dokaz su ti sve silne teme sličnih i istih sadržaja koje su obrisane. Mislim da je to i više nego dovoljno.
Osobno ti nemam što zamjerit što se tiče mene samoga. Gledam samo širu sliku.
Smatram da si ipak dobronamjerna osoba i mislim da u tebi nema zloće. A to svakako dokazuješ svojim bezuvjetnim pomaganjima mnogima na forumu. Brzo reagiraš i to osobno jako cijenim kod tebe. Ali, ima trenutaka gdje jbg zastraniš ako nije u skladu s tvojim svjetonazorima.
13.11.2018 | 12:23
@smayoo & @JOHN

Jest da smo malo pošli u off-topic, ali moram priznati da se slažem se i sa jednim (po pitanju smislenosti ove teme na forumu) i sa drugim (po pitanju smayoo-vog, na trenutke, diktatorskog moderiranja foruma), mada ovo drugo ne spada pod temu o kojoj pričamo, pa bi bilo dobro otvoriti zasebnu temu u odgovarajućem podforumu i to temeljito respraviti.

A što se same teme tiče, i njezine smislenosti, svaka tema je smislena ako se o njoj može (u većoj ili manjoj mjeri) kvalitetno diskutirati, netko će možda naučiti nešto novo, a možda netko i promijeni svoje tvrde stavove (ako su oni bazirani na djelomičnim ili, još gore, krivim informacijama).

Sama tema je doista vrlo interesantna jer pruža jedan dijametralno suprotan pogled na aktualna događanja.

Općenito je javnost uglavnom podijeljena na dvije struje, onu koja prihvaća migrante (pogotovo slijedom činjenice da smo i mi kao narod u bliskoj prošlosti bili u sličnoj situaciji) i ona koja ih želi zaustaviti pod svaku cijenu (jer migranti sa sobom donose kriminal, nesigurnost i potencijalni problem u ne tako dalekoj budućnosti). Ali, u oba slučaja se podrazumijeva da se radi o stihijskoj akciji nastaloj iz puke potrebe.

Prema onome što smo mogli vidjeti u ova dva videa, pogotovo ovom prvom sa Valdecom, ispada (što je ustvari i logično) da ova migracija baš i nije tako stihijska i neorganizirana, i da se ne radi samo o bijegu ljudi od ratnih strahota i spašavanju žive glave, nego je više riječ o pažljivo organiziranoj, i jako dobro financijski potpomognutoj, akciji islamizacije Europe.

Sad se samo postavljaju dva pitanja, prvo, tko je sve to organizirao i u koju svrhu, i drugo, zašto mediji u EU o svemu tome šute?!
13.11.2018 | 12:26
smayoo kaže:
A nije baš svaki put... Evo npr. Vijetnam.


Iznimka koja potvrđuje pravilo

(a i primarni odabir lokacije su im smjestili Francuzi, pa zato nije bilo sreće s naftom)
13.11.2018 | 12:46
m@xym kaže:

Prema onome što smo mogli vidjeti u ova dva videa, pogotovo ovom prvom sa Valdecom, ispada (što je ustvari i logično) da ova migracija baš i nije tako stihijska i neorganizirana, i da se ne radi samo o bijegu ljudi od ratnih strahota i spašavanju žive glave, nego je više riječ o pažljivo organiziranoj, i jako dobro financijski potpomognutoj, akciji islamizacije Europe.


A što ako ja ponudim drugačije viđenje te organizacije? Recimo da tebi za vrat dolaze ti silni ljudi. Evo, hipotetska situacija, da ostanemo na istoj kulturološkoj razini i izbjegnemo vjeru kao osnovni strah/motivator koji je generator brige.

Dakle, recimo da Hrvati iz nekog razloga (masovna poplava koja pogađa samo RH) počnu bježati iz zemlje. Ono, masovno. I idu na zapad. Irska veli, mi ih trebamo i možemo primiti. A mi dolazimo do Austrije pješice i sad dalje ne možemo, jer Češka i Njemačka ne puštaju dalje, jer smo gologuzi i nemamo love. Austrija ima dovoljno love da nas šalje dalje, ali joj još i smetaju neke stvari pa to radi potiho. Ali, ne želi nas tamo, jer smo divlji, idemo im na živce, remetimo im njihov život itd. I njima je u cilju da nas što prije otprave dalje pa se onda stvori ovakva organizacija koja nas lifra dalje da nas skinu s vrata. Deklarativno nas vole, jer smo ih branili stoljećima, ali nas ne žele i šalju nas dalje samo da što prije odemo.

Nije li to isto tako jedno moguće objašnjenje?
13.11.2018 | 13:18
JOHN kaže:
Po pitanju ovakvih i sličnih tema postoji očiti razlog zašto si se baš ti osjetio prozvanim. Zar ne?


Pa naravno. Ja sam moderator. Jasno je kao dan da prozivaš upravo mene. Nisam mislio da je bilo potrebno to isticati, već sam ti izravno uputio pitanje - što je to što te muči?

Bilo bi korektno od tebe da objasniš zašto si se osjetio prozvanim također bez uvijanja i prikrivenih implikacija.


Evo, jesam.

Dali je bilo nekih grešaka?


Naravno. Ti ne griješiš nikad?

ali u gotovo svakoj raspravi takve ili slične vrste reagiraš dosta sporo po pitanju uvreda koje su upućene od onih članova koji zastupaju tvoje stavove (ili naginju prema tvojim) pa čak i od tebe.


Jesi li svjestan da ovo nije moj redovni posao i da ovo radim volonterski?
Jesi li svjestan da nemam uvijek vremena ni mogućnosti neprekidno provjeravati što se piše na forumu?
Jesi li svjestan da se nekad dogodi "poplava" postova pa ih ne uspijevam sve niti pročitati, ni pregledati pažljivo?
Slažeš li se da je onda normalno da ne mogu uvijek promptno reagirati i da nekad neki neprimjeren post ostaje objavljen neko vrijeme?
Statistički, netko će uvijek vidjeti neku uvredu prije nego sam je ja uspio obrisati. I taj će uvijek smatrati da (namjerno?) presporo reagiram.

Još jedno pitanje - jesi li svjestan da ti zapravo *NE ZNAŠ* koliko je uvreda počišćeno i obrisano *PRIJE* nego si ti to imao prilike vidjeti? Pa onda prosuđuješ samo na temelju onih koje jesi vidio.

Moj osjećaj je takav kakav je, možda je kriv.


Moj je osjećaj da je tvoj osjećaj kriv. Ali ja ti to ne mogu dokazati pa mi ne preostaje drugo nego da te pustim da misliš što hoćeš. Žao mi je što takve riječi dolaze baš od tebe koji nikad ne poteže uvrede i zlonamjerne izjave, ali što da radim...

Možda bi bilo korektnije provesti anketu koliko si objektivan u raspravama takvog sadržaja i dali takve rasprave vodiš dovoljno demokratično. Ili si samo diktator.


Imam još bolju ideju. Pozivam te da postaneš i ti moderator foruma i pokažeš mi kako se to radi! Najozbiljnije. Ovo je volonterski angažman. Često si tu i kvalitetno doprinosiš. Želiš li biti moderator? Pa pogledaj na ovaj posao iz mojih cipela. Može?

A kad smo kod stavova, ako svi prihvatimo tvoje stavove dolazimo do tvoje teze....


Naravno. A zašto bismo svi prihvatili moje stavove? Ja čak niti ne mogu reći da sam "kozmički" siguran da su oni ispravni. U svakoj diskusiji u koju se upustim, ja očekujem (želim, nadam se) da me sugovornik *ARGUMENTIMA* uvjeri da griješim ili makar da stvari nisu sasvim onakve kakvima ih vidim. Ali argumentima. Ne predrasudama, ne stereotipima, ne uvredama, ne prijetnjama, ne šatorom, ni plinskim bocama (da se figurativno izrazim).

Slažem se da dijalog u svom demokratskom obliku treba vježbat. Da, treba ga vježbat, ali kao moderatoru ti fali određena doza objektivnosti i brže reakcije.


Budi moderator sa mnom i pokaži mi kako se to radi! Štoviše, ako želiš, možeš ti biti *jedini* moderator u forumu Razno, da posve isključimo moju subjektivnost.

U protivnom dolazi do salvi uvreda i kvazi ispričavanja, al brat bratu u 90% slučajeva. Pa kome normalnom se da sudjelovat u takvim rasprava? Ajd budi iskren! Tebi možda da kao moderatoru, meni i vjerojatno drugima nikako!


Kada bih objavio (jednom, možda, u nekoj knjizi, za 20 godina) što sam sve primio mailom, privatnim porukama, pa i uživo u ovih nešto manje od 10 godina koliko sam moderator ovdje, kakvih je maštovitih i nemaštovitih uvreda tu bilo, i običnih psovki najvulgarnije naravi, na mene, moju mamu i ostale, prijetnji (batinama, ubojstvom, bilo iz pištolja, bilo autom na cesti, paljenjem kuće, otimanjem djece...) i nekog sasvim nesuvislog teksta između svega toga, shvatio bi koliko je pogrešna ova tvoja predodžba.

Također, nemam ja što tebi sad roštat po temama i nešto dokazivat. Dokaz su ti sve silne teme sličnih i istih sadržaja koje su obrisane. Mislim da je to i više nego dovoljno.


Ma nije. Ali tako ti je lakše.

Osobno ti nemam što zamjerit što se tiče mene samoga. Gledam samo širu sliku.


Pa pogledaj onda. Proleti malo kroz te kontroverzne teme po kojima se sjeklo i pilom, i sjekirom i provjeri. Znaš koje sam uvrede ostavljao? One usmjerene meni. Neke od njih, naime (manje sočne i maštovite), upravo zato da ne bi netko rekao kako brišem postove jer mi je povrijeđen ego. Ali uzalud. Uvijek se nađe netko tko misli tako...
13.11.2018 | 13:26
m@xym kaže:
pa bi bilo dobro otvoriti zasebnu temu u odgovarajućem podforumu i to temeljito respraviti.


Slobodno je otvori!

da se ne radi samo o bijegu ljudi od ratnih strahota i spašavanju žive glave, nego je više riječ o pažljivo organiziranoj, i jako dobro financijski potpomognutoj, akciji islamizacije Europe.


Mene zanima ovo prvo (ljudi koji bježe od bijede, života bez nade i, eventualno, rata). Ovo drugo - ne mislim da je relevantno za ovo prvo. Kad vidiš nekom kome treba pomoć i ti mu možeš pomoći, u prilici si učiniti jednu od dvije stvari (kad ogolimo situaciju do kraja i maknemo ukrase i kamuflažu): pomoći toj osobi ili naći bilo kakav razlog kojim ćeš moći sam sebi i svojoj savjesti opravdati što toj osobi nisi pomogao.

Sad se samo postavljaju dva pitanja, prvo, tko je sve to organizirao i u koju svrhu, i drugo, zašto mediji u EU o svemu tome šute?!


Meni ne. Meni se postavlja pitanje - zašto su ta pitanja važnija od toga da pomognemo nekom kome pomoć treba?
13.11.2018 | 13:34
@Djuro genijalac,

Da, i to bi moglo biti jedno od objašnjenja, ali opet se postavlja pitanje zašto mediji u EU šute o svemu ovome?

Osim toga, prema Valdec-ovom videu, 'Austrija' (tj. Turska), nije ta koja sve to organizira, nego ekipa iz Europe, koja sa Turskom baš i nema puno veze, i radi za sebe i za svoj račun, a ne za dobrobit Turske ili Sirije.

I nisu izbjeglice samo iz Sirije (takvih je sve manje i manje) nego iz svih ostalih Arapskih država u kojima nema ni poplava ni požara ni nekih velikih ratnih operacija.

Kulturološka razina svakako nije za zanemariti, jer je vrlo interesantno što ti ljudi, a radi se uglavnom o Arapima muslimanske vjeroispovijesti, idu baš u sred sredine Europe, gdje većina stanovništva, gle čuda, nisu muslimanske vjeroispovijesti.

Jasno mi je da se Arapi između sebe baš i ne vole (ne volimo se ni mi previše na ovim našim prostorima), ali, zašto su, pored toliko zemlja na svijetu, odlučili poći baš u Njemačku?!
Tamo ih, kao, vole?!
13.11.2018 | 14:06
m@xym kaže:
ali, zašto su, pored toliko zemlja na svijetu, odlučili poći baš u Njemačku?!
Tamo ih, kao, vole?!


Tamo ih trebaju, tj. to im je govorila njihova (mislim njemačka Nijemcima) politika i tamo (su)im nude(ili) socijalnu pomoć i smještaj besplatno. Nemjerljivo bolje od ratovanja.

A na to su se onda brzo navukli paraziti svih vrsta
13.11.2018 | 14:11
smayoo kaže:

Slobodno je otvori!


Ja, sa tobom kao moderatorom, nisam imao nikakvih problema, ali sam ipak osjetio u nekim tvojim odgovorima (davno je to bilo pa se sad ne mogu točno sjetiti kada i gdje) određenu dozu 'pogleda sa visoke pozicije'. Možda se varam, ali eto, stekao sam takav dojam.
Moj prijedlog za otvaranje takve teme je išao JOHN-u s obzirom da je načeo tu temu na krivom mjestu.

Mene zanima ovo prvo (ljudi koji bježe od bijede, života bez nade i, eventualno, rata). Ovo drugo - ne mislim da je relevantno za ovo prvo. Kad vidiš nekom kome treba pomoć i ti mu možeš pomoći, u prilici si učiniti jednu od dvije stvari (kad ogolimo situaciju do kraja i maknemo ukrase i kamuflažu): pomoći toj osobi ili naći bilo kakav razlog kojim ćeš moći sam sebi i svojoj savjesti opravdati što toj osobi nisi pomogao.


Ljudski je (i kršćanski, i etično) i u svakom slučaju pozitivno pomoći ljudima u nevolji, ali, ako misliš da ovo drugo nije relevantno, onda ispada da si vrlo naivan (a, iskreno, ne vjerujem da jesi).

Sad se samo postavljaju dva pitanja, prvo, tko je sve to organizirao i u koju svrhu, i drugo, zašto mediji u EU o svemu tome šute?!

Meni ne. Meni se postavlja pitanje - zašto su ta pitanja važnija od toga da pomognemo nekom kome pomoć treba?


Zato što se, pomažući ljudima u nevolji, sutra možemo naći u situaciji da i nama treba ista takva pomoć.

Ako pogledamo situaciju malo šire, što možemo vidjeti?

Pod nečijim vanjskim utjecajem (a svi znamo čijim) došlo je do 'samoorganizirane' pobune dijela stanovništva u par Afričkih država, koje je, eto 'pukim čudom', i slabo i nikako organizirano, u nekim zemljama uspjelo svrgnuti neprikosnovene vladare, u drugima su izazvali višegodišnje građanske ratove, u trećima masovne prosvjede, i kao rezultat svega toga nastao je veliki broj ljudi koji u svemu tome ne žele sudjelovati, ili jednostavno više nema gdje živjeti.

I sad ti meni reci, da se, ne dao Bog, nađeš u takvoj situaciji, da li bi bježao u susjedstvo, nekom koga poznaš, ili nekoj daljnjoj rodbini; ili bi se zaputio na drugi kontinent, u državu u kojoj ne poznaš nikoga, ne znaš jezik, i jasno su ti dali do znanja da te tamo baš i ne žele?!

Ili recimo, da se sad zaputiš pješice put Afrike ili Azije, bez putovnice i bez identiteta, koliko bi kilometara uspio prijeći dok te neka od vlasti ne bi uhitila i pospremila nazad?!
13.11.2018 | 16:58
Ne kužim čemu takvo pitanje, pa naravno da znam da to odrađuješ volonteraki i da ti to nije jedina obaveza u životu.
No međutim, Smayoo, ako itko na ovom forumu brzo odreagira, onda si to ti. I to do te mjere da se puno puta pitam kako je to moguće.
I to zaista tako mislim, pogotovo na temama gdje se osjeti određeni naboj.
Smatram da ulogu moderatora odrađuješ na razini, kad se uzme u obzir ostale svakodnevne obaveze. Tak da, nekako teza da nemožeš promtno reagirat, gotovo da i ne stoji. Al isto tako mislim da negdje previše daješ prostora da se raspiruje sukob među članovima razno raznim uvredama.
Ja smatram da ja nebi bio dobar moderator kao ti. To zahtjeva određeni angažman, odnosno vrijeme. Tako da bi ti se zahvalio na ponudi ili kako god bi to nazvali.
A što se tiče ovih spomenutih poruka/prijetnji koje dobivaš, nažalost to je teret koji češ očito moraš prihvatit, obzirom na svoju moderatorsku ulogu(dobru ili lošu) i na svakojake karaktere članova.
13.11.2018 | 17:53
JOHN kaže:
Ne kužim čemu takvo pitanje, pa naravno da znam da to odrađuješ volonteraki i da ti to nije jedina obaveza u životu.
No međutim, Smayoo, ako itko na ovom forumu brzo odreagira, onda si to ti. I to do te mjere da se puno puta pitam kako je to moguće.
I to zaista tako mislim, pogotovo na temama gdje se osjeti određeni naboj.
Smatram da ulogu moderatora odrađuješ na razini, kad se uzme u obzir ostale svakodnevne obaveze. Tak da, nekako teza da nemožeš promtno reagirat, gotovo da i ne stoji. Al isto tako mislim da negdje previše daješ prostora da se raspiruje sukob među članovima razno raznim uvredama.


Dakle, ako otpakiram celofan i ostalu ambalažu, ti zapravo tvrdiš da, zato što često uspijevam promptno moderirati postove, to onda zapravo mogu UVIJEK, samo nekad to ne želim? Ispravi me ako sam krivo shvatio, molim te...

Ja smatram da ja nebi bio dobar moderator kao ti. To zahtjeva određeni angažman, odnosno vrijeme. Tako da bi ti se zahvalio na ponudi ili kako god bi to nazvali.


Ostavi se podilaženja i reci to zdravo seljački. "Meni se to ne da raditi jer znam da je to svrab i zajebancija, ali ću svejedno tebe i dalje pljucati sa strane.". Hajde, probaj sad ti...

A što se tiče ovih spomenutih poruka/prijetnji koje dobivaš, nažalost to je teret koji češ očito moraš prihvatit, obzirom na svoju moderatorsku ulogu(dobru ili lošu) i na svakojake karaktere članova.


Nemam ja s tim problema. Spomenuo sam to samo radi tvoje nadrealno apsurdne tvrdnje da *ja* kao moderator volim sudjelovati u takvim raspravama (i posljedično trpiti takvo verbalno zlostavljanje na privatnom i javnom kanalu), a ti ne voliš jer se dogodi da ponekad nekom trećem netko uputi uvredu koju ja ne uspijem dovoljno brzo izbrisati pa tebi to izgleda kao da sam je namjerno ostavio.
13.11.2018 | 18:11
m@xym kaže:
smayoo kaže:
Mene zanima ovo prvo (ljudi koji bježe od bijede, života bez nade i, eventualno, rata). Ovo drugo - ne mislim da je relevantno za ovo prvo. Kad vidiš nekom kome treba pomoć i ti mu možeš pomoći, u prilici si učiniti jednu od dvije stvari (kad ogolimo situaciju do kraja i maknemo ukrase i kamuflažu): pomoći toj osobi ili naći bilo kakav razlog kojim ćeš moći sam sebi i svojoj savjesti opravdati što toj osobi nisi pomogao.


Ljudski je (i kršćanski, i etično) i u svakom slučaju pozitivno pomoći ljudima u nevolji, ali, ako misliš da ovo drugo nije relevantno, onda ispada da si vrlo naivan (a, iskreno, ne vjerujem da jesi).


Naravno da nisam. Naivna je osoba koja misli da svi imaju dobre namjere samo zato što ona ima dobre namjere. Ja sam se odavno naučio da velika većina ljudi izbjegava imati dobre namjere jednostavno zato što je to teško. Svatko s normalnim zdravim rasuđivanjem jako dobro zna što bi bilo ispravno učiniti u nekoj životnoj situaciji, ali većina ipak odabire ne učiniti to što je ispravno, već radije bira učiniti ono što je lakše (mogao bih dodati: što je lakše *SADA*).
Uglavnom, to što bih odlučio ne učiniti ono što je lakše, već pokušati učiniti ono što je ispravno - ne čini me naivnim.

Sad se samo postavljaju dva pitanja, prvo, tko je sve to organizirao i u koju svrhu, i drugo, zašto mediji u EU o svemu tome šute?!

Meni ne. Meni se postavlja pitanje - zašto su ta pitanja važnija od toga da pomognemo nekom kome pomoć treba?


Zato što se, pomažući ljudima u nevolji, sutra možemo naći u situaciji da i nama treba ista takva pomoć.


Svakako ćemo se, kao društvo i naći u toj situaciji, prije ili kasnije. I, da ne zaboravimo, ne tako davno smo bili u takvoj situaciji.

I sad ti meni reci, da se, ne dao Bog, nađeš u takvoj situaciji, da li bi bježao u susjedstvo, nekom koga poznaš, ili nekoj daljnjoj rodbini; ili bi se zaputio na drugi kontinent, u državu u kojoj ne poznaš nikoga, ne znaš jezik,


Kamo bi bježao u susjedstvo, ako je tamo jednaka bijeda kao i kod mene doma? Bježao bi kamo treba dok ne nađem mjesto gdje mogu preživljavati od svoga rada i da mi djeca, ili braća i sestre, ne umiru od gladi i bolesti. Zašto su Hrvati iz Dalmacije u 19. stoljeću, nakon što im je peronospora uništila vinograde i oduzela šansu za opstanak, emigrirali u Ameriku, Australiju i na Novi Zeland? Zašto nisu otišli u Češku ili preko mora u Italiju? Ha?

i jasno su ti dali do znanja da te tamo baš i ne žele?!


Kako to misliš "jasno dali do znanja"? Putem kojih medija misliš da je netko tko putuje pješke kroz džunglu i pustinju i ne zna što će sutra jesti - doznao što o njemu misli službena ili neslužbena politika u EU i koliko je % osvojio AFD na zadnjim izborima u Njemačkoj.

Meni tvoje rasuđivanje zvuči kao tipičan "first world problem" (osim što bih od nekog iz Hrvatske očekivao da je manje slijep na stvarno stanje stvari u svijetu od nekog Engleza ili Amerikanca). "Neka jedu kolače", kako ono (navodno ipak ne) reče Marija Antoaneta.

Ili recimo, da se sad zaputiš pješice put Afrike ili Azije, bez putovnice i bez identiteta, koliko bi kilometara uspio prijeći dok te neka od vlasti ne bi uhitila i pospremila nazad?!


Da se sad zaputim pješice odavde prema tamo bez dokumenata i identiteta, vjerojatno bi zapeo negdje na Drini. Da se ODOZDO zaputim ovamo, vjerojatno bi opet zapeo na cca istom mjestu.

Zar ti misliš da je "granica" između, ne znam... Kameruna i Chada - nešto puno više od sive crte u Google Mapsu?
13.11.2018 | 19:13
JOHN kaže:
...
No međutim, Smayoo, ako itko na ovom forumu brzo odreagira, onda si to ti. I to do te mjere da se puno puta pitam kako je to moguće.


Mislim da @smajoo zapravo ne postoji kao osoba. On je ustvari Skynet koji tu i tamo nabaci koju osobinu organskog živog bića da ga se ne razotkrije.
13.11.2018 | 19:19
smayoo kaže:

Naravno da nisam. Naivna je osoba koja misli da svi imaju dobre namjere samo zato što ona ima dobre namjere. Ja sam se odavno naučio da velika većina ljudi izbjegava imati dobre namjere jednostavno zato što je to teško. Svatko s normalnim zdravim rasuđivanjem jako dobro zna što bi bilo ispravno učiniti u nekoj životnoj situaciji, ali većina ipak odabire ne učiniti to što je ispravno, već radije bira učiniti ono što je lakše (mogao bih dodati: što je lakše *SADA*).
Uglavnom, to što bih odlučio ne učiniti ono što je lakše, već pokušati učiniti ono što je ispravno - ne čini me naivnim.


Tu se u potpunosti slažem sa tobom.

I, da me netko ne bi krivo shvatio, nisam protiv migranata, tj. ja sam za to da im se pruži odgovarajuća pomoć, i protiv sam bilo kakve generalizacije (tipa, svi su oni silovatelji, lopovi i kriminalci).
Ali, sam protiv toga da Hrvatska kao članica EU, i sama EU, pasivno gleda što se događa, pogotovo ako je doista točno ovo što smo mogli vidjeti u Valdecovom videu.

Svakako ćemo se, kao društvo i naći u toj situaciji, prije ili kasnije. I, da ne zaboravimo, ne tako davno smo bili u takvoj situaciji.


Možda, ali ćemo u idućem 'sukobu civilizacija' imate barem kakve-takve šanse ako ne budemo imali trojanske konje na našem teritoriju. Sa trojanskim konjima oko nas, nećemo ni znati što se dogodilo kad već bude gotovo.

Kamo bi bježao u susjedstvo, ako je tamo jednaka bijeda kao i kod mene doma? Bježao bi kamo treba dok ne nađem mjesto gdje mogu preživljavati od svoga rada i da mi djeca, ili braća i sestre, ne umiru od gladi i bolesti. Zašto su Hrvati iz Dalmacije u 19. stoljeću, nakon što im je peronospora uništila vinograde i oduzela šansu za opstanak, emigrirali u Ameriku, Australiju i na Novi Zeland? Zašto nisu otišli u Češku ili preko mora u Italiju? Ha?


Sorry, ali sada si malo pomiješao kruške i jabuke.
Hrvati koji su emigrirali u Amerike (zaboravio si Južnu), Australiju i na Novi Zeland, išli su tamo kao legalni migranti, i u vrijeme kada su te države podržavale dolazak migranata jer im je bila potrebna nova radna snaga. U isto to vrijeme, i pripadnici ostalih Europskih naroda su išli u istom smjeru, i sa urednim dokumentima, i plaćenom brodskom kartom, ne bez identiteta, i svi rođeni na isti datum i sa istim imenom i prezimenom.

Gdje su išle naše izbjeglice tijekom domovinskog rata?! Našim iseljenicima u Amerikama, Australiji i Novom Zelandu, ili u Austriju, Mađarsku, Italiju, sve sa urednim papirima i plaćenim ili sponzoriranim putnim troškovima.

Kako to misliš "jasno dali do znanja"? Putem kojih medija misliš da je netko tko putuje pješke kroz džunglu i pustinju i ne zna što će sutra jesti - doznao što o njemu misli službena ili neslužbena politika u EU i koliko je % osvojio AFD na zadnjim izborima u Njemačkoj.

Meni tvoje rasuđivanje zvuči kao tipičan "first world problem" (osim što bih od nekog iz Hrvatske očekivao da je manje slijep na stvarno stanje stvari u svijetu od nekog Engleza ili Amerikanca). "Neka jedu kolače", kako ono (navodno ipak ne) reče Marija Antoaneta.


Putem kojih medija?!

Čekaj, ti misliš da ova ekipa na 'proputovanju' kroz EU nema mobitele, nema novaca, ne koristi bankomate na točno određenim mjestima, da ne znaju kuda treba ići, koga kontaktirati?!!

Jesi li uopće pogledao Valdecov video?

Misliš da ova ekipa dole u Turskoj, i ostalim 'izvorištima' migranata (izbjegličkim kampovima) ne prati novine, televiziju, internet... da ekipa živi u kamenom dobu?
Zašto više ne idu preko Mađarske otkad je ista zatvorila granice, kad su tako 'neinformirani'?!
Zašto više ne idu preko Slovenije otkad je podignuta žilet žica?!
Veliš... eto, tako slučajno, isto kao što su se baš namečili na Njemačku, a ne na Francusku ili Englesku ili ...

Da se sad zaputim pješice odavde prema tamo bez dokumenata i identiteta, vjerojatno bi zapeo negdje na Drini. Da se ODOZDO zaputim ovamo, vjerojatno bi opet zapeo na cca istom mjestu.

Zar ti misliš da je "granica" između, ne znam... Kameruna i Chada - nešto puno više od sive crte u Google Mapsu?


Bez obzira na to što ja (ili ti) mislio, zapeo bi puno prije nego što misliš. To što granice nisu tako dobro nadzirane u Africi ili Aziji (zbog velikih udaljenosti i slabe naseljenosti), ne znači da bi tek tako neopažen mogao proći tolike udaljenosti, i pri tome ostati živ (ako ideš nenaseljenim područjima) ili neopažen (s obzirom na boju kože i nepoznavanje jezika).
13.11.2018 | 20:15
Bertone kaže:
JOHN kaže:
...
No međutim, Smayoo, ako itko na ovom forumu brzo odreagira, onda si to ti. I to do te mjere da se puno puta pitam kako je to moguće.


Mislim da @smajoo zapravo ne postoji kao osoba. On je ustvari Skynet koji tu i tamo nabaci koju osobinu organskog živog bića da ga se ne razotkrije.


Danas si posebno inspiriran.
13.11.2018 | 21:01
smayoo kaže:
JOHN kaže:
Ne kužim čemu takvo pitanje, pa naravno da znam da to odrađuješ volonteraki i da ti to nije jedina obaveza u životu.
No međutim, Smayoo, ako itko na ovom forumu brzo odreagira, onda si to ti. I to do te mjere da se puno puta pitam kako je to moguće.
I to zaista tako mislim, pogotovo na temama gdje se osjeti određeni naboj.
Smatram da ulogu moderatora odrađuješ na razini, kad se uzme u obzir ostale svakodnevne obaveze. Tak da, nekako teza da nemožeš promtno reagirat, gotovo da i ne stoji. Al isto tako mislim da negdje previše daješ prostora da se raspiruje sukob među članovima razno raznim uvredama.


Dakle, ako otpakiram celofan i ostalu ambalažu, ti zapravo tvrdiš da, zato što često uspijevam promptno moderirati postove, to onda zapravo mogu UVIJEK, samo nekad to ne želim? Ispravi me ako sam krivo shvatio, molim te...

Ja smatram da ja nebi bio dobar moderator kao ti. To zahtjeva određeni angažman, odnosno vrijeme. Tako da bi ti se zahvalio na ponudi ili kako god bi to nazvali.


Ostavi se podilaženja i reci to zdravo seljački. "Meni se to ne da raditi jer znam da je to svrab i zajebancija, ali ću svejedno tebe i dalje pljucati sa strane.". Hajde, probaj sad ti...

A što se tiče ovih spomenutih poruka/prijetnji koje dobivaš, nažalost to je teret koji češ očito moraš prihvatit, obzirom na svoju moderatorsku ulogu(dobru ili lošu) i na svakojake karaktere članova.


Nemam ja s tim problema. Spomenuo sam to samo radi tvoje nadrealno apsurdne tvrdnje da *ja* kao moderator volim sudjelovati u takvim raspravama (i posljedično trpiti takvo verbalno zlostavljanje na privatnom i javnom kanalu), a ti ne voliš jer se dogodi da ponekad nekom trećem netko uputi uvredu koju ja ne uspijem dovoljno brzo izbrisati pa tebi to izgleda kao da sam je namjerno ostavio.


Ajmo reč da si gotovo sve dobro zaključio. Samo bi nešto oduzeo.
I dalje tvrdim da je za to potreban određen angažman(vrijeme, živci) za takvu ulogu, pogotovo ako se ekipa raspiše. Nikako mi nije interes te pljuckat i tome slično. Al fakat. U većini slučajeva me nasmiješ, a nekad opet malo razočaraš zbog tromosti. Bilo ona namjerna ili nenamjerna. Ti to sam najbolje znaš.
Ti voliš sudjelovat u raspravama jer imaš potrebu kao i svi ostali, ali ti se često dogodi (htio ti to ili ne) da zaboravljaš da imaš i ulogu moderatora (onu zaštitničku stranu) prema strani koja se djelomično ili u potpunosti kosi s tvojim stavovima.
Ne na način da ih podržavaš, nego da ih zaštitih od uvreda.
Evo ja predlažem da sada završimo s našom raspravom, ako se slažes stime. A moje shvati kao dobronamjernu kritiku.
13.11.2018 | 21:31
Ako ne želiš raspravljati, nemoj ni započinjati. Ja vodim računa da nitko nikog ne vrijeđa i ne zaboravljam to nikad, ni slučajno, a sasvim sigurno ne - namjerno. To što nisam nekad uvijek prisutan pa ti nisi zadovoljan brzinom moje reakcije, to je problem tvoje iskrivljene percepcije. Zato ti i nudim da pokušaš malo biti moderator prije nego se latiš kritike. Jer ovako to nije kritika, nego kafansko dobacivanje iz ćoška, bez argumenata. Nisam tebe, ali sam nekog drugog, vidio si ti, samo se ne sjećaš kad, a i što ti meni imaš dokazivati. Ti pljucneš pa ja neka dokazujem. Nazdravlje. Možemo zaključiti i što se mene tiče.
13.11.2018 | 21:39
Bertone kaže:
Mislim da @smajoo zapravo ne postoji kao osoba. On je ustvari Skynet koji tu i tamo nabaci koju osobinu organskog živog bića da ga se ne razotkrije.


Smayoo is cybernetic organism. Living tissue over a metal endoskeleton. Comment Terminator
14.11.2018 | 03:56
JOHN kaže:
Možda je još rano za uobičajeni razvoj. Čekaj još malo.
Al opet tko zna, čuda su dogode kad se najmanje nadaš, pa se možda i ja iznenadim.

A kako ćeš se iznenaditi kada sam iniciraš razvoj o kojem pričaš, JOHN?
Inače, kafansko dobacivanje se ne mora odvijati u kafani.
To je stil dobacivanja, a ne mjesto u kojemu se ono odvija.
Nije me dosta dugo bilo i ne znam kakve su se sve svađe posljednjih mjeseci odvijale među vama pa to ne komentiram, ali ovdje ti je najbolji dokaz da je biti moderator, pogotovo na stranici na kojoj održavaš red for free jako zahtjevan i nezahvalan posao.
Ja bi na Smayiinom mjestu poludio i posvađao se sa svima - sigurno. I to nakon dva dana posla.
A da ti čovjek ne briše komentare i da je vjerojatno ostale moderatore zamolio da ih ne brišu (jer bi se u drugoj temi odavno obrisali, barem sam ja takvoga dojma - samo zato jer su (određeni, ne svi i ne kompletni) osobni te u određenim trenucima udaraju i "ispod pojasa"), najbolji ti je dokaz činjenica da ti postovi u ovoj temi - još stoje da svi izvuku svoje zaključke.
Možda će se neki članovi naći u tvom kutu, ne ulazim u to. Ja samo znam što sam zamolio svjestan da je tema jako teška, kako je Đuro Genijalac najbolje rekao.
Ne znam zašto si sve išao spuštati na osobnu razinu.
Imaš drugačiji pogled na svijet od Smayee. I to je to. Sve ok. Lijepo argumentiraš (bez žuči) svoj kut gledanja, Smayoo odgovori sa svog kuta. Mi čitatelji samo možemo naučiti nešto od obojice.
Zašto nismo mogli civilno prodiskutirati o tome do kraja?
Iz osobnog iskustva znam da nekada čovjek mora dobro pogledati svoje postupke da bi razumio tuđe.
Ponavljam, ovo pišem iz osobnog iskustva, da ne misliš da pričam o tebi.
Šteta...
Tema je bila ok... meni i vjerojatno nekim članovima koje je također zanimala.
I štošta smo jedni od drugih mogli naučiti.
No, neke postove treba pisati hladne glave.
Znam da je to nekada jako teško jer se nalaziš prozvanim.
Sam sam puno puta napao ljude iz čista mira - evo posljednji puta Ribu na Vikalici.
Na neki način vlastitog nadređenog, ej...
Ali, kada uvidim da sam ja u krivu, ispričam se ako treba i pet puta.
Ovdje na stranici sam na razini člana koji ima dopuštenje objaviti tekst.
Znači, ništa puno više od tebe. Nemam utjecaja na moderiranje, ili izgled stranice, ili koja je tema dobrodošla, a koja nije.
Tako da ne znam kako su na ovu prepirku reagirali moderatori Saint ili Riba - no ne bih se čudio da je bilo tko od njih dobio poriv za brisanjem, a da ih je baš Smayoo odgovorio od tog.
I samo još za ovo kako imaš dojam da je čovjek "non stop tu".
Pa svi oni (spomenuti moderatori Jabučnjaka) imaju nekakav desktop ili laptop kraj sebe. Živimo u 21. stoljeću.
Jedan radi na fakultetu, drugi u privatnoj tvrtci u inozemstvu, treći kao serviser  proizvoda u susjednoj zemlji. Stoga nije teško zaključiti da im je pogledati što ima na Jabučnjaku otprilike "tri klika" posla. Naravno, kada imaju vremena i ne rade nešto čime prehranjuju vlastite obitelji...
Šteta, stvarno šteta.
Znaš zašto?
Svi ovdje kažemo kako Jabučnjak nije BUG, VL, JL, 24 sata ili Index.
Zašto to SVI tvrdimo, i desni i lijevi?
Zato što stvarno puno članova (uključujući i tebe) ima soli u glavi za više od komentiranja kakav je novi tablet, komp, mobitel ili sat  izbacio. Nisu fah idioti, već ljudi širokog spektra znanja koji između ostalog vole i  proizvode. A takvi su ljudi jako zanimljivi za razgovor o jako puno tema - što je Jabučnjak na svojim stranicama nebrojeno puta dokazao.
14.11.2018 | 07:07
Moje iniciranje se može shvatiti i kao skretanje pozornosti da ovaj put bude iznimka, odnosno da tema preživi. Ništa više i ništa manje.
14.11.2018 | 11:51
JOHN kaže:
Moje iniciranje se može shvatiti i kao skretanje pozornosti da ovaj put bude iznimka, odnosno da tema preživi. Ništa više i ništa manje.


Nijedna tema na Jabučnjaku nikad nije u cijelosti obrisana (pa da nije "preživjela"). A ovu si upravo ti prozvao besmislenom kako bi - kobajagi - skrenuo pozornost da bude iznimka od nečeg što se ovdje nije nikad dogodilo. Usput si je odvukao u off topic neargumentiranim napadom na mene osobno, a da sam ja tvoj post odmah obrisao, onda bi pričao kako sam ti obrisao post iz ego-tripa. Postoji znanstveni naziv za takav način "logičnog" rasuđivanja, ali ne mogu ga se sad sjetiti...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 59 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

zeljacveseljac, Anonimci (602)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO