Kako do boljeg sutra?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako do boljeg sutra?


07.09.2018 | 08:19
Kloba,

Vremenska distanca ti ne znači puno za međunacionalnu netrpeljivost, jer se ona 'brižno uzgaja' i 'prenosi sa generacije na generaciju'.

Ili stvarno misliš da je netko od ovih spodoba koje po internetu vode raspravu od partizanima, ustašama i četnicima, bila živa od '41. do '45. pa iz prve ruke znaju što se događalo?!
07.09.2018 | 08:52
Istina. Tu si me ulovio.
Ha, onda ne znam koje je rješenje da to konačno prestane.
Nakon WWII, i nakon Domovinskog rata, Hrvatska nije službeno priznala te se ispričala Srbiji jer je ubijala Srbe za vrijeme NDH u više koncetracionih logora od kojih je najveći bio Jasenovac jer je ta tema ušutkana nastankom Jugoslavije, na čijem je čelu bio Tito koji je zadovoljštinu Srbima dao lažnom predajom Ustaša, ali i ostalih nepodobnih Hrvata i njihovih obitelji Englezima koji su na kraju završili po raznoraznim stratištima ili u Bleiburgu.
A Srbija pak, nije priznala niti se misli ispričati što je 90-ih bila agresor na Hrvatsku jer oni to gledaju iz samo njima logičnog kuta.
Pa onda ispada normalno da je ta tema bolna za mnoge obitelji čiji su djedovi i bake bili žrtve na svakoj strani.
Ali isto je tako je bilo žrtava i u WWII, pa su se sve zemlje koje su sudjelovale uspjele dogovoriti tko je bio kriv, a tko je bio u pravu. Te se službeno ispričale zemlje agresori i isplatile ratnu odštetu. I basta - idemo dalje.
Na ovim prostorima to još nije napravljeno i mislim da je to ogromna greška jer se istim glupim nacionalizmom truju mlade duše koje niti ne znaju što znači život.
07.09.2018 | 09:16
"Ha, onda ne znam koje je rješenje da to konačno prestane."

A, gledaj, kada jednom zavrtiš točak 'tko je kriv', 'vi ste pobili naše - ne vi ste pobili naše', "tko je prvi počeo" tu zaustavljanja više nema.

Jedino, doduše privremeno, riješenje je podizanje životnog standarda, kao u onom vicu koji kaže (otprilike) da onaj tko zarađuje 1000 Kn mjesečno priča samo o preživljavanji, onaj tko zarađuje 3000 - 4000 tisuće kuna raspravlja o ustašama, partizanima, komunistima, našim, njihovim itd., a onaj tko zarađuje 20000 Kn priča o - vremenskoj prognozi.
07.09.2018 | 12:34
Nije to vic, nego izjava Rambo Amadeusa.
07.09.2018 | 14:28
Temeljna ljudska prava se u RH postuju.
To ato neki snatraju prava skupina ljudi kao temeljna, ti je problem.
Potezati pitanje temeljnih ljudskih prava u RH je neukusno jer ih svi ostvaruju.
hr.m.wikipedia.org/wiki/Temeljna_ljudska_prava
07.09.2018 | 15:01
Kloba kaže:
Gjuroo, ova ti je dobra!
Nego, Žabac - nisam shvatio - htio si reći da Sabor smiju sačinjavati samo Hrvati?


NE!!!!
U Hrvatskom Saboru trebaju biti oni koji su demokratski izabrani, a ne Bogom dani i partijom podrzani.
Promjene izbornog zakona su lose, ali dobrodosle.
Ja nema protiv manjina nista ali im ne bi dozvolio da imaju rezervirane stolice u Saboru.
07.09.2018 | 15:08
Opet se proturaju spinovi o nacionalizmu.
Po tome je @smayoo isto nacionalist jer je izjavio kako voli Hrvatsku.
To nema nikakve veze s nacionalizmom, ali je medijski prostor s time zagadjen.
Po emisijama se moze jasno vidjeti netrpeljivost prema Hrvatskoj (osim prema kunama koje se trpaju u djep iako je to bila valuta omrazenog sistema kojeg nikako ne podrzavam).
Ustase, partizane i cetnike treba javno osuditi i stvoriti zakone koji sankcioniraju sve koji poticu mrznju po tom pitanju (svakoga tko nekog deklarirakeo ustasu treba kazneno goniti).
Zar je u Njemackoj drugacije?
Sto bi se dogodilo da netko razvije nacisticku zastavu?
Sto bi se dogodilo da netko slavi Hitlera?
07.09.2018 | 15:52
zabac kaže:
Opet se proturaju spinovi o nacionalizmu.
Po tome je @smayoo isto nacionalist jer je izjavio kako voli Hrvatsku.
To nema nikakve veze s nacionalizmom, ali je medijski prostor s time zagadjen.


Ja mislim da je problem u tome da normalni ljudi desne ("demokršćanske", recimo) orijentacije i svjetonazora koji nisu nikakvi nacionalistički radikali niti ultradesničari dozvoljavaju da se ispred njih povremeno, ali ipak prečesto eksponiraju razni tipovi kojima je zaista mjesto u zatvoru. Posljedično, granica između normalnog čovjeka koji ima desnije stavove i nekog radikalnog desničara postaje maglovita i svatko tko gleda imalo u desno poprima identitet radikala.

Kao što rimokatolička crkva cijela trpi stigmu pedofila jer su propustili obračunati se s onima u svojim redovima koji su trebali bez odlaganja biti prepušteni u ruke policije i suda.

Po emisijama se moze jasno vidjeti netrpeljivost prema Hrvatskoj (osim prema kunama koje se trpaju u djep iako je to bila valuta omrazenog sistema kojeg nikako ne podrzavam).


Možda oni odmah kune pretvore u eure da ne moraju u ruke primati valutu omraženog imena!
07.09.2018 | 16:29
Pitanja si preskočio?
07.09.2018 | 17:31
Jesam. Naravno. Retorička su.
08.09.2018 | 07:17
zabac kaže:

Zar je u Njemackoj drugacije?
Sto bi se dogodilo da netko razvije nacisticku zastavu?
Sto bi se dogodilo da netko slavi Hitlera?


Je drugačije je.
Ništa. Ovisi koju nacističku zastavu. Onu od Reichsmarine zadnji put sam vidio u Kemnitzu prije par dana.
Ništa. I to sam zadnji put čuo u Kemnitzu prije par dana.
A redovno mu kreteni slave rođendan svake godine.

Ali kakve to veze ima sa boljim sutra u Hrvatskoj?
08.09.2018 | 07:27
Ne ovisi koju. Onu s kukastim križem u sredini.
Slaviti rođendan kamufliran nije isto što i otvoreno slaviti Hitlera.

MI sko slavili 10.04. jer je taj dan bio od frenda rođendan i jednom se pravdao pred policijom i pokazivao osobnu.

Tvrdoš da usred Berlina možeš hodati s podignutom rukom i vikati hitlerov pozdrav?
08.09.2018 | 08:36
zabac kaže:
Ne ovisi koju. Onu s kukastim križem u sredini.
Slaviti rođendan kamufliran nije isto što i otvoreno slaviti Hitlera.

MI sko slavili 10.04. jer je taj dan bio od frenda rođendan i jednom se pravdao pred policijom i pokazivao osobnu.

Tvrdoš da usred Berlina možeš hodati s podignutom rukom i vikati hitlerov pozdrav?
Prilozi:
08.09.2018 | 08:58
I naravno skandirali sieg heil?
Ocito imas posebne portrebe kad ne uspjevas procitati recenicu do kraja.
08.09.2018 | 12:31
Ne razumijem? Kako imam posebne potebe?
08.09.2018 | 13:34
Točno to.
08.09.2018 | 17:57
Kako Žabac? Ništa ne kužim!
08.09.2018 | 17:59
Hoće ti reći da si ober glup , ali kondicionalno. Ober si glup ako ne uspijevaš pročitati rečenicu do kraja.
Žabac, dobro, dovraga, ali kakve to veze ima s boljim sutra u HR?
08.09.2018 | 18:18
Nema direktne.
Napisao sam prije kako se treba riješiti ovih aveti prošlosti da možemo naprijed.
Skresati prava manjina u Saboru.
Zabraniti simbole bivših režima.
Pozatvarati sve koji su okrvarili ruke u bivšim sistemima.
Osuditi na zatvorske kazne sve koji su pripomagali bivšim sistemima.
To bi valjda za uvijek zatvorilo to poglavlje prošlosti.

Poljska je bila u većem dreku a sad je ispred nas!
08.09.2018 | 18:27
E hvala Smayoo. Ali pošto sam pročitao rečenicu do kraja nisam ober glup. Super.

Znao sam da Žabac ne misli da sam ja glup, ili? Možda i jesam i zato jer jesam ne znam da sam?
Jebi ga sad.
Svakako imam diagnozu i to me pravo veseli.

Ali šta sa nezaposlenima? Možda su i oni glupi? Ili možda ppozdravljaju sa ispravljenom rukom? Ili jadni ne znaju da su glupi, ko i ja?
Jebi ga svakako puše.
Šta je sa boljim sutra? Možda ja tako glup ko šta sam nisam ni skužio da je to nemoguće je je bilo loše jučer? Il ima li igdje nešto partizana i ustaša iz nekog jučer? Možda su i oni glupi pa nisu ni skužili da su glupi?

Žabac, daj poslaži nam to malo, jer samo ti to možeš! Jer ti si preveliki maistor ceremonije!
08.09.2018 | 19:35
Kad bi se ukinule naknade u Zavodu za zapošljavanje, broj "nezaposlenih" bi pao.
U RH i nem aveliki broj onih koji su nesposobni raditi, dosta je lijenih koji neće raditi.
Očito su ti pre blagu dijagnozu postavili.
08.09.2018 | 21:51

"Nezaposlenih" je ogroman broj onih koji rade negdje izvan HR. Barem četvrtina de facto zaposlenih u Rijeci formalno nije zaposlena te su kao takvi prijavljeni na HZZ. Svi oni koji rade po Italiji ili Austriji. Svi koji rade na platformama i sl. Sve žene koje njeguju starce po Italiji...
Lijenih koji neće raditi ima značajan broj, slažem se, ali po tome nismo ništa različiti u odnosu na ostale zemlje EU.
09.09.2018 | 19:17
Mislim kako se slažemo da nezaposlenih nema previše osim što oni koji rade nisu prijavljeni i koriste beneficije HZZ-a.
09.09.2018 | 21:31
Slažem se kako službeni broj nezaposlenih nije stvaran, ali većina ljudi koji rade, a prijavljeni su kao nezaposleni - rade poslove (u raznim aranžmanima) izvan Hrvatske.
Jedan značajan dio njih bi radije radili bilo što drugo doma (a "doma" je npr. Slavonija, Banija, Kordun, Lika, Dalmacija...), samo da ima išta, ali nema (jer nisu "blizu vatre" pa se ne mogu uhljebiti u neku lokalnu samoupravu / komunalno poduzeće ili državnu službu). Pa onda odu nekamo, u Njemačku ili kamo već, jer, kad ionako idu od kuće, idi nekamo gdje onda makar mogu s plaćom svaki mjesec nešto poslati doma (jer ako npr. odu u Zagreb ili u Istru, plaća im pokriva goli život ako se stisnu).
Ostatak su sposobni stručnjaci (liječnici, inženjeri i sl) koji bi mogli bez frke raditi i doma, ali odustali su od toga jer im rad u inozemstvu otvara mogućnosti koje doma nemaju (nekad je to samo plaća, češće su to mogućnosti profesionalnog razvoja).
  • Air
  • Korisnik
  • 64
10.09.2018 | 07:58
zabac kaže:
Konstruktivno:
Prodati drzavne firme i/ili ih ugasiti.


Ovo ne razumijem. Zašto treba zatvarati državne firme.
Imali smo telekomunikacije i prodali ih T-comu.
T-com zarađuje ogromne novce. Te novce je mogla zaraditi Hrvatska i mogli bi na osnovu njih imati manje namete prema građanima.
Ispada da smo glupi i ne znamo voditi posao kojim se zarađuje.
Zamisli da se država sama financira i da imamo porez 5-10%.

Ajde da mi netko objasni u čemu griješim, ako griješim.
10.09.2018 | 08:38
Ne griješiš ti, nego vlast, odnosno mi svi koji dozvoljavamo da nam bude takva.
Svaka državna firma je nekoj političkoj stranci prćija odakle izvači na crno, sivo i polubijelo pare za svoje "aktivnosti". Dokle god je neka firma državna , ona se sustavno upropaštava jer svi imaju logiku ubiti kravu za kilu mesa.
Nego, Žabac, nisi mi ništa odgovorio - slažeš se da i gradske i općinske firme isto privatiziramo? I razne gradske službe, kao npr. ovu u kojoj ti radiš, preselimo u privatnu koncesiju?

Pišem ironično, naravno. Slažem se s Airom da ne treba državne (i gradske) firme prodati, nego treba uvesti reda u njihovo upravljanje i prekinuti s praksom da se dnevna politika miješa u njihov rad.
10.09.2018 | 10:01
Ovo s privatizacijom državnih firmi je jako sklizak teren. Evo najbedastiji primjer na svijetu: hp (ne hewlet packard, nego hrvatska pošta).
T-com sad račune šalje okolo preko City expressa, ako se na varam. E, ali City express ne dostavlja na otoke, jer mu je to preskupo, tj. ne isplati mu se.
Pa su krenule inciijative da se ide s privatizacijom hp-a po teritorijalnom principu koncesija, nešto kao izdavanje dozvola za taxiranje. I kaj se otkrilo? Da bi svi koncesiju za Zagreb, Rijeku i Split gdje ima puno posla, ali ovo drugo ne zanima nikog, jer tu nema zarade.
I kad bi sad RH izdvojila (ne kažem da neće, na žalost)ove dijelove koji su profitabilni, onda bi ovi drugi tek postali teret za državu.
Da ne velim da su svi primjeri dosad pokazali (i ne samo kod nas) da je svaka privatizacija javnih servisa dovela do njihovog poskupljenja, pada kvalitete usluge i alarmantnog neulaganja u infrastrukturu.
Ne velim da je sad cvijeće, ali ako netko želi biti realan, onda treba priznati da je gro infrastrukture naslijeđen od prijašnje države i da su ulaganja nedostatna. Da ne velim da se u svim meni dostupnim i poznatim primjerima napustio model preventivnog održavanja i odražava se minimum po načelu da se čeka da nekaj krepa i tek onda se djeluje.
Najgore od svega je to što (bar ja imam taj dojam) da novaca ima i previše: samo da se prestane krasti bilo bi dovoljno i još bi i ostajalo. Ali jbg, kad državu vode priučeni pravnici i ekonomisti, to je tako. Ne znam jel ima i jedan inženjer?
A meni najdraža definicija inženjera je ona engleska: to je čovjek koji za 5 GBP (umetnuti valutu po izboru, mogu i HRK) napravi ono što može svaka budala za 50.
10.09.2018 | 12:52
Djuro genijalac,

Zar nije City Express odavno propao?!

Sad ima neka druga firma koja posluje na otprilike istom principu (potplaćeni ljudi, ne baš blistavih umnih sposobnosti, što sve skupa rezultira maximom; ako dobijete pismo, dobro je, ako ga ne dobijete ili dobijete sa kriminalnim zakašnjenjem, isto je dobro), ako već i oni nisu propali.

Poplavom firmi koje obavljaju dio djelatnosti vezanih uz poštansko poslovanje dobili smo to da nam poštu koju je nekad donosila jedna te ista osoba, sada donosi više različitih osoba iz više firmi, to ne može biti efikasnije i jeftinije niti u teoriji.
10.09.2018 | 14:28
Činjenica je da državna firma s monopolom na svoju djelatnost - ima sve predispozicije da svoj posao radi traljavo, indolentno, precijenjeno i uz maksimalnu aroganciju. Siguran sam da ima ovdje dosta onih koji se sjećaju (kad već pričamo o HT-u, nekadašnjem HPT-u, pa još prije toga PTT-u) koliko je nekad trebalo platiti za telefonski priključak. Za one koji se ne sjećaju - krajem 80-ih se cifra vrtila oko 2000 njemačkih maraka. U to je doba prosječna plaća (u Rijeci i ovom dijelu ex-YU) bila oko 400 maraka. Da dodam još - 2000 DEM je bila cifra koju je trebalo službeno uplatiti PTT-u Na to treba dodati i mito koje je trebalo ugurati u džep "vezi u Pošti" preko koje se "sređivalo" telefon. Jer, ako nije bilo "veze", prije bi dočekao penziju, nego telefon.

Ako tko misli da su to sve "tempi passati", dajte da vas pitam kad ste zadnji put imali nekog posla s lokalnom Elektrom?

Tako da nijedna krajnost ne valja. Osobno smatram da su generalno bolji izgledi s državnom firmom uz uvjet da se provodi čvrsta disciplina od strane kompetentnih managera, bez uplitanja politike i uhljebljivanja stranačkih kadrova i maminih sinova. U teoriji zvuči lijepo. Ali praksa... Praksa nas je*e...
10.09.2018 | 15:06
Opcenito nove firme za recimo dostavu (kurirske sluzbe) igraju ne "najjeftinije".
Sto to znaci? Za malo kuna dobijem kakvu uslugu? Ocito losu.
Hrvatska posta je felika ali ja redovito saljem s njima sve sto saljem. Ne pada mi napamet koristiti ista drugo.
Od dva zla biram manje.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 16 minuta
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, MoschuS, Riba, Sank, smayoo, tino1, zoranowsky, Anonimci (624)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO