Kako do boljeg sutra?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako do boljeg sutra?


06.09.2018 | 17:36
@ žabac, a koliko ti imaš godina za iskustva iz prve ruke ?
06.09.2018 | 18:02
zabac kaže:
Interesantne su svije stvari:
1. U izlaganju nisi zakvacio Tita nego koristis ruski primjer.


Zato što (a) Tito nije bio niti pseudointelektualac (kao Lenjin) i (b) Tito nije relevantna figura u tom kontekstu uopće. Osim što je nama ovdje lokalno nešto figurirao. Ali eto, ako će ti biti srce na mjestu, da, može u toj rečenici stajati i Tito umjesto Lenjina.

2. Teorija komunizma nije bas nigdje provedena na nacin kako opisujes, vec im je produkt milioni pobijenih.


Pa što? Ni teorija kršćanstva nije baš nigdje provedena na način kako je opisana u Evanđeljima, a rimokatolička je crkva sa svojim vazalima kroz 2000 godina zaslužna za također solidan broj pobijenih.

Isto kao što cijenim(o) i poštujem(o) suštinski pozitivizam kršćanske ideje iako je institucije koje ju predstavljaju nisu vrijedne ni izbliza, možemo cijeniti i poštovati suštinski pozitivizam komunističke ideje makar ova nikad nije uspješno realizirana.
Štoviše, te dvije ideje kao ideje uopće i nisu u sukobu. Uostalom, anglikanski je biskup autor Utopije.

Komunizam je sinonim zla isto kao i fasizam. Tu nema razlike.


Ne slažem se. Fašizam je u svojoj temeljnoj postavci društvo terora, bazirano na isključivosti. "Tko nije s nama, taj je protiv nas". Komunizam to nije kao takav, nego su to od njega učinili ranije spomenuti pseudointelektualci.

Sve to je potekli od socijalistiskih ideja.


Nije. Predlažem ti da ne pričaš više o tome dok ne proučiš malo materiju. Jer si posve pobrkao kronologiju i kauzalitet.

Ne moze svima jednako, to je protuprirodno.


Pa i nije svima jednako. Komunizam je u svojoj temeljnoj postavci društvo u kojem svatko radi koliko može i uzima koliko treba. Po kojoj je to matematici "svima jednako"?

Baljezganje o temeljnim ljudskim pravima su neukusna.


Što god ti to značilo. Ako želiš konstruktivno diskutirati, nauči se suzdržavati koristiti ovakve izraze koji nisu ništa nego uvredljivi, k tome ne znače ništa (osim možda tebi) pa im dakle očita svrha ne može biti ništa drugo nego da provociraš svađu hotimičnom uvredom.
06.09.2018 | 18:15
jzelko kaže:
@ žabac, a koliko ti imaš godina za iskustva iz prve ruke ?


Dovoljno godina, iskustvo od bližih prijatelja i rodbine.
Neke nikad nisu našli, a drugi su morali bježati.
06.09.2018 | 18:43
@ žabac, ako su imali tvoj karakter ili manire, nije ni čudno. Uvijek je sistem štitio sebe, pa i ovaj današnji. Ako si radio svoj posao bio bi miran. Tu na našim prostorima nije ipak bio komunizam makar su ga preferirali jedno vrijeme. Socijalizam je točnija definicija. Nisam se bavio politikom i nisu me dirali. Uostalom smayoo ti je dobro odgovorio. Rekao bih da sipaš žuč, možda s pravom ( osobno) jer je bilo i onda lokalnih šerifa pa se znalo svašta događati. Sve to treba staviti u kontekst toga vremena. Ne odobravam, ali je to povijest a život ide dalje. A Besa nije nikad nikom u konačnici donijela dobro.
06.09.2018 | 18:44
OK, Žabac. Za sve loše što nam se danas događa kriv je Tito i komunistički režim. Samo oni i nitko drugi. Oni, maj*u im je*em!
I što sad predlažeš kao rješenje? Da bi nam kakogod ikad krenulo na bolje?
Da uzmemo glogov kolac i idemo svi na Dedinje odmaknut onu ploču da mu probodemo srce vampirsko? To? Što?

ŠTO KOJI Q KONSTRUKTIVNO PREDLAŽEŠ DA UČINIMO???!!!
Daj više, stvarno si već dosadio svima...
06.09.2018 | 19:20
Da se vratimo na temu. Do boljeg sutra možemo tako da se pomirimo sa prošlošću, što po ispisanim postovima ispada nemoguće. I da nam izvršnu vlast sastavljaju ljudi koji su ušli u politiku iz ideala da naprave državu boljom, a ne radi vlastite pohlepe i profita. Znači, da stvarno krenemo naprijed, u punom smislu te riječi. Da svaka vlada bude bolja od one prije nje, ili barem da nastavlja zacrtanom strategijom razvoja do 2050. godine. Tako nekako sam ja to zamislio.
06.09.2018 | 19:51
smayoo kaže:
tino1 kaže:
smayoo kaže:
I ja se slažem sa svime navedenim. A tko je, po vašem mišljenju, kriv za takvo stanje?


Zašto se uvjek traži krivac? To prejudicira da je dijete već palo u bunar i da je sve šta bi trebalo napraviti već sjebano i da se samo još treba objesiti krivac.


Ne slažem se. Dokle god ne pogledamo istini u oči, priznamo i shvatimo da smo sami mi krivi za to što nam je ovako - svatko od nas, bez obzira za koga je glasao i kakva su mu inače uvjerenja - nećemo se maknuti dalje odavde.

Žapcu su krivi komunisti i Tito. Sve redom ljudi koji su ili umrli prije 30 i više godina, ili pak oni koji su 1990 prešli u HDZ.
Zdravcu su krivi svi osim njega. On nije kriv ništa, jer je glasno rekao da je protiv takve prakse. Pa sad nije više ništa kriv. Evo, i ja sam protiv takve prakse. Ni ja nisam ništa kriv!
Ha, jbg... što nam je onda preostalo?


Ne ukazuje mi se u čemu se ne slažeš? I ja sam mišljenja da se trebamo suočiti sa istinom, i krenuti kreativno i produktivno prkositi svim nelogičnim sranjima i propisima koje nas zaustavljaju, na kraju će i svi nepismeni u vladi i vladanju shvatiti da se vrijeme računa duže nego četiri godine legislativne periode, i da svako sranje koje sad naprave smrdi godine kasnije. Mi smo krivi jer smo korupciju i nepotizam prihvatili zdravo za gotovo, izražavamo poštovanje kriminalcima i živimo s tim. Svako riješavanje nečega počinje sa "imaš li koga tu", na mijesto da koristimo ono šta je naše pravo i prijavljujemo utaju poreza i pranje novca jer to je novac naših nasljednika. Odreknemo se naših malih egoizama i okrenemo poštivanju općeg dobra i vlasništva kao da je naše. Da počnemo odgajati našu dijecu da poštuju svakoga sve jedno koje vijere, spolne orijentacije, boje kože, svijetonazora bio. Jer samo tako se ide dalje. Imamo preljepu državu. Puno ljudi je svoje živote dalo da je stvorimo. Pa zar im nismo bar dužni da je obranimo od ovih kleptomansko pohlepnih govana. Trebamo se ujediniti i javno izgovarati ono šta nam ide na kurac.
06.09.2018 | 20:22
Konstruktivno:
Procesuirati sve koji su sluzili bivsem sistemu i odrediti zatvorske kazne, a neke i zatvoriti. Time ih maknuti iz javnog zivota.
Promjeniti zakon o porijeklu imovine.
Maknuti beneficije direktnog ulaska i Hrvatski Sabor manjinama.
Prodati drzavne firme i/ili ih ugasiti.
Zakn o radu promjeniti tako da se lakse dobije otkaz.
.....
06.09.2018 | 20:31
zabac kaže:
Konstruktivno:
Procesuirati sve koji su sluzili bivsem sistemu i odrediti zatvorske kazne, a neke i zatvoriti. Time ih maknuti iz javnog zivota.


Pa ko će nam onda vodit državu?
06.09.2018 | 20:33
Gjuroo, ova ti je dobra!
Nego, Žabac - nisam shvatio - htio si reći da Sabor smiju sačinjavati samo Hrvati?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
06.09.2018 | 21:16
zabac kaže:
Konstruktivno:
Procesuirati sve koji su sluzili bivsem sistemu i odrediti zatvorske kazne, a neke i zatvoriti. Time ih maknuti iz javnog zivota......


Znači li to da bi trebali procesuirati i Franju dragog nam predsjednika, nositelja ideje 200 bogatih obitelji i 4 miliona kmetova?
Ti bi pretekao i Haški sud
Ako njega procesuiramo hoće li trebati i Hrvatsku proglasiti ne važećom po slijedu ponosa?

VIdim ti ne slušaš, ignoriraš sve druge razumske navode ovdje napisane i lijepo se zabavljaš provokacijama.
06.09.2018 | 21:21
Tako je, dokle god imamo ovakav nacin razmisljanja da samo Hrvati smiju odlucivati o sudbini zemlje u kojoj zive, do tada ce nam i biti tako kako je.
Pod Hrvat, normalno podrazumijeva se da mora biti bijelac, katolik i u HDZ-u??? Svi ostali "manje Hrvati" druge boje koze, vjere i slicno nemaju sta odlucivati i nemaju ista prava kao Hrvat katolik! (oprosti smayo na izrazu i slobodno EDITIRAJ post, ali meni je ovo totalno ZATUCAN nacin razmisljanja!)
Sta jedan musliman ima pravo odlucivati o zemlji u kojoj zivi, radi, postuje sve zakone te drzave i placa porez istoj!? Ili ne daj Boze jedan afroamerikanac i uz to da je musliman, njegov glas vrijedi duplo ali u minusu?
A znaci li to da onda i Hrvat u dijaspori (naravno pod to mislim Hrvat katolik koji zivi u Minkenu i zadnji put je zivio u Hrvatskoj '88, koji dolazi jednom godisnje na ljetovanje) takoder ne bi imao pravo glasa?

E vidite, bas to treba promijeniti, NACIN RAZMISLJANJA! Dok se takve stvari ne promijene nema nam napretka (na zalost)
06.09.2018 | 21:33
Ok, a jel smije biti neke druge vjeroispovjesti ili boje koze? Recimo nesto kao Ante Čulo, jel bi on imao po tebi pravo glasa?
Isto tako, nisi odgovorio na drugi dio pitanja vezano za dijasporu? Da li bi oni imali pravo odlucivanja?
Evo osobno sam PROTIV toga da dijaspora ima ikakvo pravo. Jer sta onaj koji je odselio u recimo Australiju '91 ili netko roden u Njemackoj, cijeli zivot proveo u Njemackoj (a roditelji Hrvati i automatski ima pravo glasa kao Hrvat), nije vidio niti zivio ni sekunde u drzavi, ima pravo odlucivati meni i nametati mi neke svoje stavove,a nema blage veze kako se zivi u Hrvatskoj?
Eto, isto tako sam osobno PROTIV da i ja sada kada vise ne zivim u Hrvatskoj nemam pravo glasa. Jer ja sada iz zajebancije mogu izvana glasati za HDZ/SDP, meni ce i dalje ovdje biti super, a vama jos gore sa takvima na vlasti
06.09.2018 | 21:33
zabac kaže:
Promjeniti zakon o porijeklu imovine.


slažem se

Maknuti beneficije direktnog ulaska i Hrvatski Sabor manjinama.


Ne mislim da je to relevantno za ekonomski oporavak.

U načelu se slažem da je lakrdija kako su određeni pripadnici manjina "pretplaćeni" na saborsku fotelju (npr. Furio Radin ili Milorad Pupovac), a ja osobno ne znam niti jednog (ali baš nijednog!) Talijana, odnosno Srbina (a znam ih dosta, i jednih i drugih) koji o npr. njima dvojici misle makar i nešto malo dobro, a kamoli da bi glasali za njih... Ali mislim da je to prvenstveno problem tih nacionalnih manjina, odnosno njihovih pripadnika, a ne Hrvatske.

Uostalom, zastupnici manjina su uglavnom spašavali HDZove klimave vlade. Što su ti se onda tako zamjerili?

Prodati drzavne firme i/ili ih ugasiti.


Može! I gradske isto! Slažeš li se?

Zakn o radu promjeniti tako da se lakse dobije otkaz.
.....



I s tim se slažem.

I još bi dodao:

Uvjerenje o nekažnjavanju za svakog saborskog zastupnika, ministra i premijera, predsjednika, gradonačelnike i općinske načelnike, pročelnike i gradske i općinske vijećnike.
06.09.2018 | 21:38
mmesko kaže:
Eto, isto tako sam osobno PROTIV da i ja sada kada vise ne zivim u Hrvatskoj nemam pravo glasa. Jer ja sada iz zajebancije mogu izvana glasati za HDZ/SDP, meni ce i dalje ovdje biti super, a vama jos gore sa takvima na vlasti


Ja sam si bio dao truda pogledati malo detaljnije rezultate izbora po izbornim jedinicama. Kad govorimo o dijaspori, svi glasovi dijaspore zajedno izuzev BIH - nebitni su (ukupan broj glasova dijaspore izvan BIH ne prelazi nekoliko posto). To je uobičajena kost za glodanje, a uopće nema blage veze niti je bitna. Jedino je relevantan faktor - glasačko pravo Hrvata iz BIH na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj. A, realno, Hrvatima u BIH je itekako bitno i utjecajno kakva je vlast u Hrvatskoj. I osobno opet ne mislim da je u Hrvatima iz BIH problem (ni na koji način, pa ni u kontekstu izbora u HR).

EDIT

Isto tako Talijani iz Hrvatske, Slovenije, Švicarske i Francuske (poglavito s Korzike) imaju pravo glasa na parlamentarnim izborima u Italiji, i u redu je da imaju. I Austrijanci iz Južnog Tirola (Alto Adige) na izborima u Austriji...
06.09.2018 | 21:43
Ok, ostatak mozda ne prelazi neki znacajan %, ali ne vidim smisla zasto bi neki Hrvat iz BiH imao pravo glasa u Hrvatskoj kada u istoj drzavi ne placa porez, ne radi, ne zivi. Koji je smisao onda njegovog glasanja i odlucivanja kako ce DRUGIMA biti, a njega se osobno to nikako ne tice?
Eto recimo to ti je isto da ti sada iz Hrvatske u kojoj zivis i radis cijeli svoj radni vijek, a roditelji su ti Britanci koji su se u Hrvatsku doselili npr '85, imas pravo odlucivati kako ce biti meni ovdje i kroijiti politiku zemlje u kojoj uopce ne zivis, ne placas nikakve doprinose, ne pratis sta se dogada, nego glasas za Brexit jer su ti tako roditelji rekli npr?
06.09.2018 | 21:49
Upravo tako. I takvih Britanaca imaš preko milijun, koji žive po raznim drugim zemljama cijeli život, bilo po zemljama članicama British Commonwealtha, bilo po članicama EU, bilo gdje drugdje po svijetu, i imaju djecu koja su Englesku vidjela dvaput u životu, možda. Radio sam nedavno na jednom projektu sa Škotom koji je zadnji put u Škotskoj bio prije 8 godina, kad nije negdje na terenu, živi s familijom u Cambodiji, ima sedmero djece s dvije žene iz Cambodije i sva imaju britansko državljanstvo, ovo troje punoljetnih skupa s njim glasa na svakim izborima (naprave si izlet do Phnom Penha), a od njih sedmoro samo mu je najstarija kći jednom bila u Škotskoj. U Engleskoj - nikad nijedno.
I? Što? Oni su državljani i imaju svoje puno biračko pravo.
06.09.2018 | 21:55
Jeste culi da Apple drzi redovni Rujanski (Septembarski) "event" 12 Rujna (Septembra) 2018? Navodno ce biti predstavljena tri nova iPhone-a, vjerojatno iPad sa Face ID i mozda koji Mac Mini, MacBook Air.... Svasta nesto u najavama. Bit ce zanimljivo
06.09.2018 | 21:56
I još bih se osvrnuo - kriterij "ne plaća porez - nema pravo glasa" je jako sklizak i opasan u smislu obrane demokracije. Ako nekom tko je državljan oduzmeš pravo glasa jer ne plaća porez (iako si mu zapravo poželio oduzeti to pravo jer nema prebivalište u zemlji svog državljanstva), to je presedan po kojem bi sutra nekom moglo pasti na pamet oduzeti biračko pravo umirovljenicima (ili barem onima koji su ispod granice imovinskog cenzusa, a to su skoro svi), nezaposlenima, invalidima... Siguran sam da se ne bi složio s takvom inicijativom, zar ne?
Ako je netko državljan i zadovoljava ustavom propisane uvjete (punoljetan i - kako se to kaže - poslovno sposoban) - ima neotuđivo biračko pravo i točka.
Opet ponavljam - nije točno da nam Hrvati iz BIH "kroje sudbinu". Da nema ogromne mase uhljeba i stranačkih poslušnika u Hrvatskoj koji svojim strankama političkog duopola daju temelj, sasvim bi nevažno bilo što ova stranka dobiva glasove iz BIH, a ona druga - ne.
06.09.2018 | 21:57
Moonlike kaže:
Jeste culi da Apple drzi redovni Rujanski (Septembarski) "event" 12 Rujna (Septembra) 2018? Navodno ce biti predstavljena tri nova iPhone-a, vjerojatno iPad sa Face ID i mozda koji Mac Mini, MacBook Air.... Svasta nesto u najavama. Bit ce zanimljivo


Saint, obriši čovjeku post, vidiš da je off topic...
06.09.2018 | 22:03
Ma sve to stoji da oni imaju prava, ali pravo i pravda nisu isto
Da li je po tebi pravedno da TEBI i TVOJOJ djeci sudbinu kroji netko tko nema pojma kako se zivi u toj zemlji i nikada ju nije ni posjetio (mozda) u zivotu? Ima li to ikakvog smisla. Npr. bas ovo sto si naveo kao primjer Britanca koji zivi u Kambodzi. Bas njegova djeca imaju pojma kakvo je stanje u UK i zasto su ljudi za/protiv Brexita, a bas njegovih recimo milijun/dva moze odnijeti prevagu i odlucivati SUDBINU ljudi koji u toj istoj zemlji zive i rade, a oni pojma nemaju kakve to posljedice moze imati...
I ne, nije isto sa umirovljenicima i ostalim skupinama koje si naveo. Oni su svoje itekako pravo zasluzili i odradili, problem je sa ovime sto sam naveo: ne zivis u drzavi o kojoj blage veze nemas kako je tim ljudima tamo i ti im DIREKTNO svojim glasom krojis sudbinu, nije li to malo licemjerno sa njihove strane?

EDIT: evo npr. ja se sada ovdje ozenim za Tajlandanku (napamet govorim), nikada u zivotu bio u toj drzavi, niti ona u Hrvatskoj, oboje dobijemo pravo glasa i putovnice tih zemalja, kao i Britansku putovnicu sto imamo. Dobijemo djecu koja u zivotu nisu bila niti u jednoj od te 2 drzave, zive cijeli zivot ovdje i glasuju na svim izborima? Ima li to po tebi ikakvog smisla krojiti sudbinu drugih ako i sam ne dijelis istu i ne znas situaciju kakva je tamo???
06.09.2018 | 22:17
Air kaže:
Tko je kriv za sadašnje stanje?
Odgovor je krivi smo svi mi.


slažem se

Obrazloženje:
(...)

- svi smo krivci i snosimo odgovornost (sada nije važno čija je veća),
- u konačnici ako želimo osigurana temeljna prava i potrebe sebi i svojoj djeci moramo svi djelovati u tom smjeru.
- trebamo, svatko za sebe, (svatko svoj dio), danas početi djelovati - u tekstu koji slijedi je objašnjenje.


To je to. To je ono što Tino kaže. Izaći iz svoje comfort zone i ne tolerirati ono što se vidi kod nas svaki dan - korupciju, nepotizam, klijentelizam,

Trenutna situacija je narod ima vlast kakvu zaslužuje jer trenutno ne znamo i ne možemo drugačije.


Nije to trenutna situacija, nego je uvijek tako. Hrvati imaju ovakvu vlast jer je zaslužuju. Danci i Finci imaju onakvu vlast također jer je zaslužuju.

Jer u protivnom ćemo činiti nove/ stare greške a netko će reći: “demokracija se uči generacijama”. Osobno mi je ta tvrdnja jedna od najtužnijih bedastoća 21. stoljeća. Ta tvrdnja ne mora biti točna, odnosno ispadamo glupi ako je točna u našem slučaju jer danas su nam dostupna sva potrebna znanja koja trebamo naučiti samo se trebamo odlučiti naučiti ih (prepoznati važnost tog učenja).



Ja ne mislim da je to bedastoća, nego povijesna neumitnost. Razlog je taj što načela demokracije počivaju na sustavu vrijednosti. Amerikanci se ponose svojom "demokracijom" since 1776, a ona je zapravo još prije 100 godina bila ograničena praktički samo na tzv. "WASP" muškarce (white anglo-saxon protestant). Zašto? Premalo je pojedinaca dovoljno napredno da su spremni na jako velike pomake u sustavu vrijednosti. Nekom tko je od djetinjstva odgojen (to jest - indoktriniran) da misli i vjeruje kako su ljudi druge vjere - manje vrijedni, kako su ljudi druge rase - manje vrijedni, kako su žene manje sposobne, manje inteligentne i - manje vrijedne, teško je u sebi odjednom prelomiti svu tu indoktrinaciju. Ljudi su, i to pod utjecajem okoline (sindrom većine - Gaussova krivulja), spremni na male korake, na male ustupke i promjene u odnosu na sustav vrijednosti koji im je indoktrinacijom usađen.

Jednostavan primjer je: kada možemo naučiti složena zanimanja u 4-6 godina i složene stručne procese kad nas gazda prisili ili kad vidimo da ćemo na osnovu njih zarađivati više, tada u malo godina i možemo naučiti sve što je potrebno kako bi osigurali sva temeljna prava i potrebe svima a time i sebi. Potrebna predznanja za to učenje većina ima već usvojena.


Ono gdje, IMHO, griješiš je činjenica da ljudi svjetonazorska i vrijednosna pitanja ne percipiraju razumski, nego emotivno. Kod struke i posla tog problema nema. To je u racionalnoj sferi. Ja radim, ti me platiš. Ako radim onako kako hoćeš, ti zadovoljan pa me platiš više. Ako u tome napredujem, platiš me još više. Super.

Što trebamo razumjeti kod sebe kako bi znali / mogli ispraviti svoja djelovanja?
Svaki čovjek misli osjeća i djeluje jer su ga tako naučili / sam sebe naučio (svi punoljetni ljudi imaju mogućnost svjesnog / samovoljnog cjeloživotnog učenja - tu mogućnost trebamo drugačije koristiti - svjesno koristi).
Čovjekovo naučeno djelovanje (misli, osjećaji i djela) se sastoje od naučenih nesvjesnih / podsvjesnih i svjesnih znanja. Tako neke procese odrađujemo podsvjesno i nesvjesno te je te naučene procese teško izbaciti iz glave - ali je moguće.


Je, u malim dozama. Kako sam gore napisao.

Da ne opterećujem deteljima, trebamo određena razmišljanja osvjestiti i prebaciti u kognitivni, samovoljni izbor. Primjer: isto kao kad netko izabere dijetu i drži se nje. Pa netko kaže ja to ne mogu, ali kad ga stisne bolest eto ozbiljnosti i volje.
Za poticaj samo trebamo shvatiti da će u društvenim odnosima doći do točke loma kod koje više neće biti moguće ništa ispraviti - da li to želimo sebi i svojoj djeci, svojim unučadima?


Pa to ne trebaš ni pitati. Očito da - da. Ta točka loma je na primjer rat. Sami smo sebi vrlo efikasno dokazali da ćemo radije rat, nego rad. Jbg...

Što se može trenutno?
Trebamo, svatko za sebe, danas početi djelovati - to podrazumijeva prvo izgradnju osobnih misli (kako osvijestiti potrebna djelovanja kako bi u nekoj budućoj situaciji se svjesno odlučili djelovati - prestali biti rob svoji loših navika, podsvjesnih obrazaca ponašanja ili sklopova razmišljanja (primjerice: (1) reći svom prijatelju, roditelju, bratu sestri da ne odabravamo njegovu podršku postojeće političke strukture, te prema prilici pokušati objasniti kako to negativno utječe na sve nas. (2) U svojoj zgradi, ulici, naselju zauzeti se za pozitivne vrijednosti - prestati žmiriti (okretati glavu na drugu stranu) kada netko radi gluposti ili pere novce, itd.)
Prema objašnjenju “Kako smo krivi svi?” vidimo da ima posla za svakog od nas - a djelovanjem svih ili barem većine hobotnica bi jednostavno nestala a s njom i naši problemi.


Eto. I s tim se slažem.

Izbor je jednostavan: hoćemo ili nećemo ispravno djelovati, hoćemo li početi koristiti svoj utjecaj ili nećemo?


NEĆEMOOOOO!!!!

Zašto??

Zato što svi tako RADEEEE!!!

Jbg...
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.09.2018 | 22:19
smayoo kaže:
mmesko kaže:
Eto, isto tako sam osobno PROTIV da i ja sada kada vise ne zivim u Hrvatskoj nemam pravo glasa. Jer ja sada iz zajebancije mogu izvana glasati za HDZ/SDP, meni ce i dalje ovdje biti super, a vama jos gore sa takvima na vlasti


Ja sam si bio dao truda pogledati malo detaljnije rezultate izbora po izbornim jedinicama. Kad govorimo o dijaspori, svi glasovi dijaspore zajedno izuzev BIH - nebitni su (ukupan broj glasova dijaspore izvan BIH ne prelazi nekoliko posto). To je uobičajena kost za glodanje, a uopće nema blage veze niti je bitna. Jedino je relevantan faktor - glasačko pravo Hrvata iz BIH na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj. A, realno, Hrvatima u BIH je itekako bitno i utjecajno kakva je vlast u Hrvatskoj. I osobno opet ne mislim da je u Hrvatima iz BIH problem (ni na koji način, pa ni u kontekstu izbora u HR).

EDIT

Isto tako Talijani iz Hrvatske, Slovenije, Švicarske i Francuske (poglavito s Korzike) imaju pravo glasa na parlamentarnim izborima u Italiji, i u redu je da imaju. I Austrijanci iz Južnog Tirola (Alto Adige) na izborima u Austriji...


Znatiželje radi, koja je razlika između Hrvata u BiH i onog u Americi? Oba bi po meni trebala birati isključivo sa liste dijaspore onih, čini mi se 3, zastupnika.

Hrvati u BiH imaju svoju matičnu državu BiH u kojoj bi trebali primarno živjeti, čiju bi vlast (primarno) trebali ustrojavati i čijem boljitku bi primarno trebali težiti.

Drugim riječima, ja bih uz ovo u čemu si se ti složio sa žapcem dodao da ne možeš imati dva državljanstva - ili imaš hrvatsko ili ga nemaš, a ne da imaš hrvatsko i "rezervno". (Ili ti je hrvatsko - rezervno).

Pravo glasa na parlamentarnim izborima SVIM hrvatskim državljanima odrediti na temelju prijavljenog prebivališta na međunarodno priznatom teritoriju RH uz uvjet da su u zemlji proveli minimalno 6 mjeseci i 1 dan u svakoj godini između 2 saziva parlamenta (čini mi se da tako nešto imaju regulirano pomorci, taj period) pa se njihov glas broji kao "regularan", dok se u slučaju da su proveli manje broji kao "dijaspora".

Time si pokrio sve Hrvate u domovini i izvan nje, ostale manjine glasaju na isti način kao i Hrvati, plus mogu birati svoje zastupnike kao i do sad, one koje su brojnije imaju svog manjinskog zastupnika, one manje brojne imaju "zajedničkog".
06.09.2018 | 22:22
P.S. malo sam u zurbi pisao pa sam vidio tipfeler sto sam napravio
Trebalo je biti da sam osobno PROTIV da IMAM pravo glasa odlucivati o tome kako ce biti u Hrvatskoj,buduci da vise ne zivim u istoj
06.09.2018 | 22:32
mmesko kaže:
Ma sve to stoji da oni imaju prava, ali pravo i pravda nisu isto
Da li je po tebi pravedno da TEBI i TVOJOJ djeci sudbinu kroji netko tko nema pojma kako se zivi u toj zemlji i nikada ju nije ni posjetio (mozda) u zivotu? Ima li to ikakvog smisla.


Vidi ovako...
Ja sam državljan Hrvatske. Time što to jesam, prihvaćam i poštujem Ustav ove zemlje i sve što u njemu piše. I ono što mi se sviđa, i ono što mi se ne sviđa. Ako nije tako, onda ne zaslužujem biti državljan Hrvatske.
Državljani Hrvatske imaju neotuđivo ustavno biračko pravo.

ScreenShot2018-09-06at23.29.24.png


I oni državljani RH koji ne žive na teritoriju RH - su i dalje državljani RH i imaju to isto pravo. Ako inzistiraš da ONI NAMA "kroje sudbinu" time što izlaze na izbore za tijela vlasti u RH, zar ne uviđaš da i MI NJIMA u daleko većoj mjeri "krojimo sudbinu" na tim izborima? Jer - nas je kudikamo više, nego njih.

Zašto je po tebi "pravedno" da jedan državljan Hrvatske ima pravo "krojiti sudbinu" onom drugom, a ovaj to isto pravo ne bi trebao imati? Ne razumijem...
06.09.2018 | 22:41
Daddo kaže:
Hrvati u BiH imaju svoju matičnu državu BiH u kojoj bi trebali primarno živjeti, čiju bi vlast (primarno) trebali ustrojavati i čijem boljitku bi primarno trebali težiti.


Slažem se. Ali ne mislim da to isključuje njihovo biračko pravo u Hrvatskoj.

Drugim riječima, ja bih uz ovo u čemu si se ti složio sa žapcem dodao da ne možeš imati dva državljanstva - ili imaš hrvatsko ili ga nemaš, a ne da imaš hrvatsko i "rezervno". (Ili ti je hrvatsko - rezervno).


Pa eto. Imaš sva zakonska sredstva na raspolaganju. Lobiraj za tu zakonsku promjenu (nisam zapravo siguran je li zakonska ili ustavna). Ja osobno smatram da nas je ionako premalo i, iskreno, ne vidim koja bi to bila prednost da nas je još manje?

Pravo glasa na parlamentarnim izborima SVIM hrvatskim državljanima odrediti na temelju prijavljenog prebivališta na međunarodno priznatom teritoriju RH uz uvjet da su u zemlji proveli minimalno 6 mjeseci i 1 dan u svakoj godini između 2 saziva parlamenta (čini mi se da tako nešto imaju regulirano pomorci, taj period) pa se njihov glas broji kao "regularan", dok se u slučaju da su proveli manje broji kao "dijaspora".


Čekaj sad... Otkud onda "dijaspora"? Ako bi onemogućio dvojno državljanstvo, onda bi te dijaspore bilo toliko malo da bi Sabor morao imati par tisuća zastupničkih mjesta da bi dijaspora mogla birati za jedno jedino...
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.09.2018 | 22:57
Ako pažljivije pročitaš moj post vidjet ćeš da ja nigdje nisam naveo da netko ne bi trebao imati glasačko pravo u RH, ja sam samo "preraspodijelio" postojeće glasove onih čije glasove sad brojimo pod "normalne".

Recimo mmesko više ne živi u RH ali je hrvatski državljan i ima pravo glasa u RH. Ako ima prijavljeno prebivalište u RH i na toj adresi prebiva u periodu od jednih do drugih izbora, minimalno 6 mjeseci i 1 dan za svaku kalendarsku godinu - njegov glas se broji kao i tvoj koji tu živiš "svaki dan". Ako on nije ispunio uvjet prebivanja u RH, neće radi tog izgubiti pravo glasa ni državljanstvo, nego će svoje pravo ostvariti kao pripadnik dijaspore i birati svog zastupnika sa liste dijaspore.

Za ovo čak i nije bitno "dvojno državljanstvo", zakon o državljanstvu tretira državljane RH sa dvojnim državljanstvom identično kao i one koji nemaju drugo osim hrvatskog.

Znači, dosta ti je kriterij prebivališta kojim ćeš odvojiti one koji žive i rade u RH i čija sudbina direktno ovisi o legislativnoj, izvršnoj i sudbenoj vlasti od onih koji žive i rade drugdje a jednako tako su hrvatski državljani.
07.09.2018 | 06:47
Samo da dodam par misli jer sam u novinama pročitao nešto što me šokiralo - do boljeg sutra ćemo stići i tako da ne dozvoljavamo da bilo kakvu funkciju na lokalnoj, gradskoj ili državnoj razini drži osoba koja je pod bilo kakvim istragama pravosudnih organa. Primjer: Milan Bandić.
I ono što želim naglasiti i zbog čega sam i počeo pisati ovaj post - puno ranije reagirati na lopovluke tipa Ivice Todorića, koji se je nakrao toliko da, ljudi moji, protiv izručenja Hrvatskoj uzeo si je za odvjetnicu ni manje ni više nego - Cherrie Blair, suprugu bivšeg premijera UK Tonya Blaira, koja sat vremena naplaćuje po 975 funti (oko 8000 kn). Žena glasi za jednu od najelitnijih odvjetnica u UK.
I sada, kolike su šanse da to đubre od čovjeka ikada vidi optuženičku klupu u Hrvatskoj?
Kada sam već počeo, nadalje:
konačno se uhvatiti stvarne reforme svakog sektora, od pravosuđa do zdravstva - koliko god to bolno bilo. To moramo napraviti. I za svaku reformu angažirati stručnjake koji nisu niti u kojoj stranci, da napišu radove kako bi te reforme trebale izgledati i na koji se način provoditi, te onda u Saboru usvojiti zakon koji obvezuje sve vlade da od dana stupanja tog zakona na snagu da imaju te reforme provoditi kako je napisano, redoslijedom kako je napisano.
A ove spike Jugoslavija, Tito i to će nažalost - biti prisutne dok ne umre i posljednja osoba koja je živjela u to vrijeme. Znači i ja - koji sam u Jugi proveo prvih deset godina života. Zaista držim da tek kada ta država zaista uđe u ropotarnicu povijesti, bez ikoga živoga da je se sjeća - da će se o tom dijelu (1945 - 1990) moći pisati realna povijest. Čiji će autor biti unuk/a nekoga od nas koji/a će hladne glave istraživati dokumente svih država koje su sačinjavale SFRJ i pokušati sastaviti njen početak, njene najveće uspjehe (znači doba kada su stanovnici bili najsretniji, a po starijima čujem da su to bile 60-e), njene najlošije strane od početka do kraja, te obraditi i njen raspad.
Kao što sada hladnih glava možemo razgovarati o Stjepanu Radiću i Gavrilu Principu, tako će naši potomci hladnih glava moći razgovarati o Franji, Slobodanu i Aliji.
Prije toga ništa.
Eto. Toliko.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
07.09.2018 | 07:56
smayoo kaže:
Nije to trenutna situacija, nego je uvijek tako.

To što je uvijek tako ne isključuje tvrdnju da je trenutno tako.

Ja ne mislim da je to bedastoća, nego povijesna neumitnost.

Točno je da je "teško je u sebi odjednom prelomiti svu tu indoktrinaciju" ali uz današnje znanje i resurse nije nemoguće.
Točno je da određena znanja koja smo naučili primjenjujemo podsvjesno - jer spadaju u emotivnu grupu znanja i da ih je teško zaobići. Tu su još podsvjesni obrasci ponašanja i usvojeni sklopovi razmišljanja koji u konačnici daju podlogu Gaussova krivulji. Ako promijenimo njih Gaussova krivulja neće niti nastati - ali to je jedna druga priča.
Ali onaj minimum znanja koji je potreban da društveni odnosi krenu prema boljem se može pokriti svjesnim kognitivnim znanjem kojeg ćemo primijenjiti, a već današnje školarce možemo učiti i naučiti drugačije a uz njih ćemo naučiti i mi. Neki ljudi su dokazali da je čovjeku po prirodi blisko biti dobar / human, samo treba adekvatne poticaje .
Objašnjenje zašto je to moguće je jednostavno:
Danas društvo nije potrošilo/uložilo niti 0,1 posto energije na osvajanje znanja kod svih ljudi, a koja su neophodna za ostvarenje svih temeljnih prava i potreba svih ljudi jednako, u odnosu na 99,9 posto energije na stvaranje materijalnih bogatstava i zabave.

Ono gdje, IMHO, griješiš je činjenica da ljudi svjetonazorska i vrijednosna pitanja ne percipiraju razumski, nego emotivno. Kod struke i posla tog problema nema. To je u racionalnoj sferi. Ja radim, ti me platiš.


MIslim da ne griješim a odgovor je isti: Onaj minimum znanja koji je potreban da društveni odnosi krenu prema boljem se može pokriti svjesnim kognitivnim znanjem kojeg ćemo primijenjiti.

HOĆEMOOOOO!!!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 52 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

jura22, tino1, Zoki, Anonimci (679)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.46 Seconds

Provided by iJoomla SEO