Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


21.01.2019 | 13:14
Na ručici mjenjača je bilo ono klasično D-N-P-R, sa strane okrugli selektor nešto-comfort-economy-sport-nešto i kad bi se ručica gurnula ulijevo (pisalo je S), onda bi bilo gore +1, dolje -1, ili obratno, ne sjećam se. Uglavnom to je bilo kao za ručno biranje stupnja prijenosa i na displayu su se mijenjale brojke od 1 do 7, valjda, ako se dobro sjećam. Možda i do 6? Ali to ručno mijenjanje je isto užasno radilo, bolje reći - nije radilo, jer skoro nikad nije promijenio brzinu onda kad sam ja to htio (trebao), nego nekad kasnije (pa i par sto metara kasnije!!) i to bi je onda promijenio bez obzira da li to treba ili ne. To jest, jednom kad si rekao da želiš promijeniti brzinu, to nisi više mogao poništiti, ali je ne bi promijenio tada kad je potrebno, nego maltene uvijek upravo tada kad više apsolutno nije poželjno... Živo smeće. Neću nikad shvatiti ljude koji svršavaju na njemačke aute...
21.01.2019 | 14:14
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:

Po gotovo je jako važno mijenjanje ulja. Ali ne samo promijeniti nego isprati mjenjač i onda promijeniti ulje.


@smayoo: jesi ziher da nisi imal onaj drek od CVT-a pod haubom? Nemrem se sjetit kak to Audi zove. Kod njega okretaji motora nemaju baš nikakve veze s okretajima mjenjača tj. brzinom vožnje i iskustvo za vozača je užasno. Kreneš, a okretaji gore dolje, pa su konstantni,a auto ubrazava, ono, misliš da si lud.....


Multitronic
21.01.2019 | 14:41
Ja osobno nikada nisam bio miljenik automatika. Uvijek sam imao osjećaj da u nekim situacijama nezna jel bi/nebi šaltao. No s godinama se to nekako mijenja. Recimo, žao mi je što nisam uzeo svoj s automatikom (7G-Tronic).

Nedavno sam vozio Infiniti Q50 S hybrid, Jaguar XF-S, Ford Kuga 2.0 TDCI. Svi su bili automatik i baš su bili na razini. Posebno bi izdvojio Jagura. Šalta da je čudo!
Kod ručnog šaltanja sam recimo primjetio određenu zadršku kod Infinitija, što mi je bilo malo neobično.

Ovaj spomenuti Infiniti je za svaku preporuku. Auto troši 10.5 litara, moje testne vožnje.
Normalnom vožnjom ide ispod 9. Auto je baš udoban i kvalitetan iznutra, zamjerka ide jedino na multimediju koja mi nije sjela. Auto brutalno vuče, malo troši, nema cvrčaka, sve je fakat kvalitetno. E da, gepek je malo malen.

Jaguar je priča za sebe. Prava sportiva.

Kuga(ne ova najnovija) je bila užas. Lijepo ide i ima mjesta, al cvrči sve za poludit. I troši ko kuga.
21.01.2019 | 17:39
JOHN kaže:
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:

Po gotovo je jako važno mijenjanje ulja. Ali ne samo promijeniti nego isprati mjenjač i onda promijeniti ulje.


@smayoo: jesi ziher da nisi imal onaj drek od CVT-a pod haubom? Nemrem se sjetit kak to Audi zove. Kod njega okretaji motora nemaju baš nikakve veze s okretajima mjenjača tj. brzinom vožnje i iskustvo za vozača je užasno. Kreneš, a okretaji gore dolje, pa su konstantni,a auto ubrazava, ono, misliš da si lud.....


Multitronic


Fala. To mi je mjerna jedinica za drek od mjenjača
21.01.2019 | 20:14
21.01.2019 | 22:50
Vidim da ovdje ima popriličan broj vrsnih poznavatelja automobila, pa bih molio mišljenje o Peugeot-u 3008 1.2 Puretech (sa ručnim mjenjačem). U većini testova (što novinari, što nezavisni recenzenti na YT) su ga toliko nahvalili da je vjerojatno i Peugeot-u već malo neugodno.

Da li ga je netko vozio? Ima li kakvih loših strana? Kakav mu je motor?
21.01.2019 | 23:33
Nisam još na čisto jesam li za te nove generacije mjenjača, tj. ok mi je DSG logika u kojoj mjenjač ima "spremno" iduću brzinu, kod Alfe je to TCT. Ono od čega ne bih želio odustati je to da ja i samo ja određujem kada želim koju brzinu. To je stvar vozačke kontrole i način za uživanje u vožnji, gdje si cijelo vrijeme aktivno uključen u sve što se događa. Ako će to za mene raditi računalo, onda me može i voziti autopilot, što će mi sve to skupa...

Da malo skrenem s teme, išao sam danas podesiti trap nakon što sam mijenjao prednji desni amortizer koji je počeo sliniti na vijku za podešavanje. Kako je to serija od Konija koja ima "lifetime warranty" bez ikakve priče su mi poslalli novi potpuno besplatno. E, to je poslovnost!



I kada je auto već bio na dizalici, čisto da vidite kako izgleda uredan ispuh na autu starom 21 godinu!

21.01.2019 | 23:36
m@xym kaže:
Vidim da ovdje ima popriličan broj vrsnih poznavatelja automobila, pa bih molio mišljenje o Peugeot-u 3008 1.2 Puretech (sa ručnim mjenjačem). U većini testova (što novinari, što nezavisni recenzenti na YT) su ga toliko nahvalili da je vjerojatno i Peugeot-u već malo neugodno.

Da li ga je netko vozio? Ima li kakvih loših strana? Kakav mu je motor?


Nisam ga vozio, ali je prijateljica imala prethodnika. To je udobno, opremljeno i solidno vozilo u toj klasi - i svakako za ljude preko 60 godina.
22.01.2019 | 06:44
Sada ću kao Bertone, samo obrnuto.
Ovo je moglo ići i u temu Evo i malo humora, ali stavljam ovdje.
Čisto za kontru.
22.01.2019 | 06:44
@davor

Svaka ti čast. Kad bi ti tako uredno bilo u kući onda bi bio pravi odlikaš. To ti je sigurno nakon pranja. I moj bi bio uredan kad bi išao piješke na
posao i držao ga u garaži.
22.01.2019 | 06:48
Davore, i od mene stvarno svaka čast. Pa ovako sjajno podvozje na automobilu koji se vozi nikada nisam vidio.
Pa ovo je za parkiranje u dnevnom boravku, čovječe.
Prljaviji ja od auta. Imao bi komplekse, morao bi stalno pod tuš.
22.01.2019 | 09:40
dpasaric kaže:
... i svakako za ljude preko 60 godina.



Veliš, da pričekam još 10 godina pa da ga onda kupim?!

22.01.2019 | 11:29
Za deset godina ti 10 godina stari pežojac netko može dati zabadava. Samo da ga više ne gleda!
22.01.2019 | 14:10
tino1 kaže:
@davor

Svaka ti čast. Kad bi ti tako uredno bilo u kući onda bi bio pravi odlikaš. To ti je sigurno nakon pranja. I moj bi bio uredan kad bi išao piješke na
posao i držao ga u garaži.


Pa ni on se s tim ne vozi, nego ga drži u dnevnoj sobi na perzijaneru. I čak i onda mu se ponekad pokvari
22.01.2019 | 14:15
m@xym kaže:
Vidim da ovdje ima popriličan broj vrsnih poznavatelja automobila, pa bih molio mišljenje o Peugeot-u 3008 1.2 Puretech (sa ručnim mjenjačem). U većini testova (što novinari, što nezavisni recenzenti na YT) su ga toliko nahvalili da je vjerojatno i Peugeot-u već malo neugodno.

Da li ga je netko vozio? Ima li kakvih loših strana? Kakav mu je motor?


Motor je trocilindarski. Turbo izvedba je vrlo dobra što se tiče voznih svojstava. E sad, mislim da u 3008 (kad se uzmu u obzir dimenzije) usisna se izvedba ni ne ugrađuje, jer bi bila preslaba. Vozio sam taj motor u C4 cactusu i tamo je zbilja motor blistao, pa vjerujem da je dobar i tu. Vrlo tih i miran, uopće ga ne čuješ, a ide vrlo solidno.
Kao i svaki downsized motor i ovaj jako ovisi o vozaču; ako si ti nježan, onda je i on štedljiv. Ako ga nagaziš, onda je pipa... To je posve nova generacija motora pa nema nekih iskustava od dugovječnosti, bar ne zasad.
22.01.2019 | 18:26
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:
@davor

Svaka ti čast. Kad bi ti tako uredno bilo u kući onda bi bio pravi odlikaš. To ti je sigurno nakon pranja. I moj bi bio uredan kad bi išao piješke na
posao i držao ga u garaži.


Pa ni on se s tim ne vozi, nego ga drži u dnevnoj sobi na perzijaneru. I čak i onda mu se ponekad pokvari


Ja sam ga vidio uživo. Doduše samo jedanput i tada ga vozila njegova žena.
22.01.2019 | 22:05
Ta GTV ima više selena na zadnjem ovjesu nego dva Golfa zajedno na prednjem
Tko ne vjeruje, evo.

Što se pak tiče 3008... nabijem općenito Peugeot na i*nešto zbog njihovog i*nešto što rade zadnjih par godina.
Konkretno, ako spustim volan da vidim instrumente preko njega onda volan okrećem iz kuka umjesto iz lakta i ramena, ako ga podignem ništa ne vidim.
Drugo, ako i spustim volan moram malo pognuti glavu u vratu a onda sam nagrađen lunaparkom od iCockpita na kojem svako malo iskače neka animacija nečega (faking crtani film dok vozim), a mene kao vozača zaboli za prikaz znaka ograničenja brzine, kako mi auto stoji između virtualnih voznih traka i prikaza brzine na pet mjesta (ovo malo karikiram, ali skoro) i vrh svega je ako i odabereš kao klasičan prikaz instrumenata onda skala okretomjera ide od desna na lijevo ... ok, ja sam dinosaur od vozača kojemu treba pogled na okretomjer i pokazivače temperature ulja, rashladne tekućine, temperature turbine i pritiska u turbini, a sve drugo je višak
Ako mislite da sam pretjerao potrošite malo manje od 15 minuta života i pogledajte video ispod. Pa kome to može biti zabavno svaki dan dok ga vozi



PS. Možda su francuzi drugačije građe i imaju oči na drugom mjestu i šire razmaknute od baze nosa, ali kaj je previše je previše
22.01.2019 | 22:29
Ako se netko želi nekome zamjeriti, slobodno mu na sve moguće i nemoguće načine preporučiti francuza.
23.01.2019 | 12:22
Ne slažem se nikak s tim. Peugeot 208 i 308, ako sjediš onako kako bi trebalo, preko volana vidiš instrumente najnormalnije.

3008 nisam vozil, i nisam nikako ljubitelj ovih digitalnih televizora koje sad guraju umjesto cajgera; ne samo oni, nego i drugi.

Francuzi rade iznimno dobro (pazi o na kraju, namjerno je!) aute. Točno onako kako oni ŽELE. Oni su, sasvim sigurno, najdalje otišli što se tiče programiranih kvarova; nije da oni ne znaju i ne mogu napraviti trajniji auto, nego ne žele.
Renault je tu svjetski prvak, kak veli moj kompa; to je auto koji mehaničar obožava. To se kvari taman koliko treba da se od toga da živjet, a da vlasnik ne popi_di i ne proda ga....

Samo bih molio da mi se ne krene bajati o njemačkim autima kao primjeru solidnosti, pouzdanosti i dugovječnosti, jer statistike ne lažu, a one su u slučaju VW-a u najvećem broju slučajeva - porazne
23.01.2019 | 12:51
Po mom iskustvu, Renaulti i drugi francuski auti se kvare “taman” samo ako rade predviđenih 10-15.000 godišnje. Inače se raspadaju.
23.01.2019 | 13:40
Hvala svima na, više ili manje, konstruktivnim odgovorima.

Inače, do sada sam vozio (ustvari još uvijek vozim) Škodu Octaviu (1.9 TDI 66 Kw ), koja će idući mjesec napuniti punih 20 godina, i krajnje je vrijeme da je pošaljem u mirovinu.

S obzirom da živim na slijepom crijevu države (Dubrovnik) jedan od osnovnih uvjeta kod izbora novog automobila kod mene nije ni izgled ni ljepota, nego dostupnost servisa u krugu 50 Km, tako da se izbor svodi na: Opel, Kia, Peugeot, Citroen, Mazda, WV, Škoda, Seat, Mitsubishi, Ford, Hyundai, imožda još neko koje sam možda, nenamjerno, zaboravio.

Drugi uvjet je da se radi o SUV-u (znam sve mane, ali s obzirom na visinu i probleme sa leđima, povišena vozačka pozicija, i znatno lakši ulazak-izlazak iz auta, su presudni).

Treći da je motor benzinski (s obzirom da radim vrlo malu kilometražu na godišnjoj bazi (5.000 - 7.000 Km) i uglavnom vrlo, vrlo kratke relacije (2-3 Km u jednoj vožnji, max 7-8 Km dnevno).

I četvrti uvjet je da ima 'pristojnu' opremu: parking kameru, senzore, rezervna guma, eventualno ulaz u vozilo bez ključa).

Naravno, osim svega ovoga, bitna je i cijena koja ne bi trebala biti preko 190.000 Kn (uključujući troškove financiranja).

Osim Peugeota, u igri je i Seat Ateca, i Škoda Karoq, ali 3008 mi vizualno i po opremljenosti djeluje najbolje. O Seat-u nisam čuo puno toga dobroga, ali znam ljude koji rade u servisu (kod njih servisiram i Octaviu, jer su prije bili zastupnici i servis za Škodu), a o Škodi manje više sve znam, ali eto, zaželio sam se malo promjene nakon toliko vremena.
23.01.2019 | 14:06
Kia, Hyundai i Mazda(kao najskuplji od tri navedena) nisu loš izbor, rekao bi bolji od svih navedenih proizvođača.

Po kriterijima sasvim dobro bi ti sjeo Tucson 1.6 132KS sa Style plus opremom
28.01.2019 | 20:45
Tko je ne bi volio

28.01.2019 | 21:37
Baš gledao danas za gableca. I u varijanti kod Stelvija je mrakača
29.01.2019 | 10:54
Uh. Giulija. Čak Ameri kažu da ima bolju složenu šasiju i ovjes od BMW-a M serije koji je tu bio "benchmark". Auto je nevjerojatan za vožnju (testirali s klubom kada je došla), ponaša se poput kakvog preciznog alata. Da stvar bude bolja, u samom je vrhu svih testova kvalitete po najmanjem broju kvarova u klasi.

No, ono što ne volim na njoj je izgled, tj. dizajn koji je pod utjecajem marketinškog odjela germaniziran, u njoj se vide dijelovi Audija, BMW-a (što je grozota naravno!), srećom barem je interijer ostao Alfin (to su pak bili zeznuli na 159 gdje su pogubili onu talijansku flambojantnost). Nije originalna izgledom kao većina Alfi. Prosječnost tržišta ih je omela, zbunila i sputala.

Šteta za auto koji je u svemu drugom vrhunski. I onda Alfa, poznata po najboljem dizajnu, napravi ovakvu germaniziranu dosadu.

29.01.2019 | 14:11
dpasaric kaže:
Auto je nevjerojatan
cijenom također... 'Već od 239.818 kn'

Kak nekog nije sram napisati 'već od' u kombinaciji s 239.818 kn?
29.01.2019 | 18:04
JOHN kaže:
Ja osobno nikada nisam bio miljenik automatika. Uvijek sam imao osjećaj da u nekim situacijama nezna jel bi/nebi šaltao. No s godinama se to nekako mijenja. Recimo, žao mi je što nisam uzeo svoj s automatikom (7G-Tronic).


Što se vožnje tiče nisam neki militantni protivnik automatskog mjenjača, ali sve je to lijepo i krasno dok ne krepa. A kada krepa (a hoće) onda te ostavi pored ceste i servis istog te odere k'o zeca. Uopće nije vrijedno te gnjavaže, tako da kada je god moguće molio bih ručni mjenjač.
29.01.2019 | 18:16
Riba kaže:

Što se vožnje tiče nisam neki militantni protivnik automatskog mjenjača, ali sve je to lijepo i krasno dok ne krepa. A kada krepa (a hoće) onda te ostavi pored ceste i servis istog te odere k'o zeca. Uopće nije vrijedno te gnjavaže, tako da kada je god moguće molio bih ručni mjenjač.


Potpisujem!
29.01.2019 | 18:24
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
Auto je nevjerojatan
cijenom također... 'Već od 239.818 kn'

Kak nekog nije sram napisati 'već od' u kombinaciji s 239.818 kn?


Čekaj, pa Dacia i slični stoje po 70-80.000 kn. Ovo je klasa BMW-a, koliko stoji sličan BMW ili Audi? Dobro očuvana polovna Alfa stara desetak godina je 100.000 kn (a one ne drže cijenu), kako onda nova ne bi bila 240.000?

Evo pogledao malo cijene za BMW seriju 3, najtruliji model je 308.868 kn. WTF?
29.01.2019 | 19:01
Pa tko je ustvrdio da BMW serije 3 vrijedi 300.000 kn plus? I to je žešća sramota od cijene kad su unutra isti dijelovi od dobavljača koji lifraju i za Daciju, kad si već nju spomenul....
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 31 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO