Da li netko na forumu ima dinamometar?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Da li netko na forumu ima dinamometar?


23.04.2018 | 09:58
Da li netko na forumu ima dinamometar? Treba mi na 30 sekundi ili trebam uslugu da mi se nešto izmjeri.

Naime, klinac ima za zadaću iz tehničkog za koju treba dinamometrim izmjeriti težinu (ovo mi baš nije jasno jer mislim da dinamometar mjeri silu, ali u zadatku piše težinu) plastične kutijice za grafitne mine (za tehničku olovku) kako bi onda kasnije u pokusima koje ćemo napraviti mogao putem formula izračunati druge zadatke.
23.04.2018 | 10:53
Težina jest sila kojom planeta Zemlja privlači tijelo određene mase sebi. Masa je mjera tromosti tijela.

G=m·g

G - težina, mjeri se u N
m - masa, mjeri se u kg
g - ubrzanje Zemljine sile teže = 9,81 m/s2

Koliko se sjećam, neka od prethodnih vježbi je trebala biti izrada dinamometra (kit za to dolazi uz radne listove, zar ne). A napraviš ga i sam. Spiralna opruga (može i od kemijske olovke), list papira za zalijepiti oko opruge i iscrtati skalu i drugi list za napraviti fiksni tuljac u kojem stoji opruga.
23.04.2018 | 11:07
Nisu radili dinamometar niti ga imaju u planu (barem prema udžbeniku), a još bolje je da ga nemaju ni u školi, a profesor iz tehničkog traži da za rješavanje zadatka imaju dinamometar kojim će izmjeriti težinu te kutijice za mine... ali neću opet po školstvu

Ako sam te dobro shvatio, dinamometar napravimo od opruge (ili neke gumice), izmjerimo rastezanje opruge (gumice) u cm sa predmeton čiju težinu znamo i tak odobijemo skalu i onda mjerimo težinu kutijice... ili sam krivo pohvatao?
23.04.2018 | 12:02
To je to. Ali ne gumica, nego spiralna opruga. Gumica ima nelinearnu karakteristiku istezanja.
Tijelo poznate mase bi moralo imati 102 g (0,1019 kg) pa je onda njegova težina 1N
23.04.2018 | 18:19
Hvala... bum probao onda sa oprugom od kemijske olovke samo ne znam da li ona nije "prejaka" da može izmjeriti težinu (silu) one male kutijice mina za tehničku
23.04.2018 | 18:32
Ne možeš s tom oprugom.
Pa izvaži na vagi. Gdje je problem. Imaš formulu gore i izračunaj težinu.
Naime, masa i težina nisu isti pojmovi. Masa je stalna ali se težina mijenja kako se hoda po Zemlji ali je promjena mala. NA mjesecu bi se težina jako osjetila. Naravno, masa je stalna.
E sad, masu možemo mjeriti samo vagom jer uspoređujemo poznatu masu s nepoznatom (ona na tržnici), a dinamometrom mjerimo težinu (na oprugu).
23.04.2018 | 18:50
Uhh... pa nemam doma medicinsku vagu (običan sam čovjek, nisam diler) pa da imam sa čime izmjeriti nešto kaj je teško gram ili par grama... a ništa, idem sutra obraditi tetu u lokalnoj ljekarni da mi izvaže kutijicu.
23.04.2018 | 19:16
Ni ne moraš imati. Važi s vodom, a klackalicu napravi. Ili kod prvog zlatara i neka izvaže.
23.04.2018 | 20:38
To sve skupa nema smisla. Zadaću je dobio sin, a ne ti. Ako *STVARNO* nastavnik tehničkog inzistira da oni to trebaju napraviti kao domaću zadaću, a nemaju uvjeta za to, napiši pisamce razredniku/ci, zahtijevaj sastanak i objašnjenje (jer meni to ipak više zvuči kao da je tvoj klinac nešto ne čuo, ili zaboravio). Ako ispadne da je to *STVARNO* tako, i pri tom nema koristi ni od razgovora s razrednikom/com, ni s ravnateljem/icom, piši Savjetodavnoj službi i zahtjevaj od njih tumačenje. Dalje će se stvari riješiti same.
23.04.2018 | 21:22
smayoo kaže:
To sve skupa nema smisla. Zadaću je dobio sin, a ne ti. Ako *STVARNO* nastavnik tehničkog inzistira da oni to trebaju napraviti kao domaću zadaću, a nemaju uvjeta za to, napiši pisamce razredniku/ci, zahtijevaj sastanak i objašnjenje (jer meni to ipak više zvuči kao da je tvoj klinac nešto ne čuo, ili zaboravio). Ako ispadne da je to *STVARNO* tako, i pri tom nema koristi ni od razgovora s razrednikom/com, ni s ravnateljem/icom, piši Savjetodavnoj službi i zahtjevaj od njih tumačenje. Dalje će se stvari riješiti same.


Palo mi je na pamet da nije čuo/pazio na satu pa je jučer pitao putem Vibera (imaju naravno grupu za cijeli razred) da li je netko već napravio zadaću, odnosno da li netko ima dinamometar ili je na drugi način izračunao težinu kutijice... i svi koji su se javili su rekli da nisu napravili još zadaću, da nemaju dinamometar, odnosno da su svi angažirali roditelje za rješavanje zadatka

Što se pak općenito tiče škole, iz hrvatskog, engleskog ili njemačkoga ih profesorice traže da naprave domaće zadaće u PowerPointu, ali im nitko nikad (niti nama roditeljima) nije rekao da imaju pravo na besplatni office 365 (a on je bitan jer recimo prezentaciju izrađenu i LibreOfficeu ne možeš uploadati na servis kojeg koristi profesorica iz engleskog ??!!) jer kao danas svi imaju PC pa je normalno da imaju i office paket ... što onda poteže dalje da manje sposobni roditelji kupuju office, oni malo prilagodljiviji nabave drugim kanalima...uglavnom, kad sam vidio da nitko ne zna za free opciju, upoznao sam roditelje putem (pak naše grupe) kako da dođu do officea legalno, ali to ne umanjuje problem da je to trebala napraviti škola...

... ili recimo danas je došao doma sa trojkom iz informatike (ocjenjivali su im brzinu pisanja), a razlog trojke nije to što se ne snalazi na tipkovnici već što imaju neke MS tipkovnice od 20kn kojima tipke zapinju i ne primaju svaki put (to znam sigurno jer sam bio u kabinetu informatike i popunjavao na PC-u neki formular na jednom od roditeljskih sastanaka) i kome se žaliti za to ili na takav kriterij ocijenjivanja kad nastavnik informatike zna da tipkovnice ne valjaju, ali sliježe ramenima jer se mora držati od ministarstva propisanih kriterija, a ravnatelj radi po sistemu "ne talasaj"

O konkretnom profesoru tehničkog (ili odnosu unutar škole, odnosima nastavnika, vijeću roditelja i dr.) neću sad pisati jer nije bitno za konkretan problem rješavanja zadaće, ali recimo da je taj profesor (iako mlad) malo tanak sa živcima i da se razrednik od klinca i on baš nemaju
23.04.2018 | 21:47
Gledaj... Ništa od svega što si naveo nije razlog da se ne obratiš najprije ravnatelju/ici pa onda savjetodavnoj službi. Čak naprotiv. Imaš ti i podulje pismo pisati. Po mom iskustvu, pismo napišeš i doneseš ga na uvid ravnatelju/ici kad dođeš na sastanak s njim, a poslati ga ne moraš nikad. Pogodi zašto.
Imao sam ja neke epizode (po sasvim drugim temama) s jednom vjeroučiteljicom i još nekima pa sam im nosio i isprintan Ustav RH. Isplati se truda, svjedočim na vlastitom iskustvu.
23.04.2018 | 22:18
Bio sam već kod ravnatelja prošle godine (i iskreno mi se ne ide ponovno) kad su klincu dali tri iz testa množenja i dijeljenja dvoznamenkastih brojeva jer je više od pola testa riješio u glavi bez pisanog postupka (a test je riješio 48/48)... ali sad smo već u debelom OT-u pa još jednom hvala na pomoći i sutra idemo vagati kutijicu
23.04.2018 | 22:23
Kod zlarata na vaganje.
24.04.2018 | 08:54
Jbg, tvoja je odluka.
Budi svjestan da na taj način učiš dijete na muljažu, laganje i varanje umjesto da ga učiš odgovornosti i vrijednosti rada...
24.04.2018 | 10:41
smayoo kaže:
Jbg, tvoja je odluka.
Budi svjestan da na taj način učiš dijete na muljažu, laganje i varanje umjesto da ga učiš odgovornosti i vrijednosti rada...


Sad te ne razumijem kako ga učim varanju i laganju, ali dobro
24.04.2018 | 16:15
Daleko ste otisli u OT,neka postovi stoje par dana onda brisem.Nemaju veze sa temom.
24.04.2018 | 16:55
Bertone kaže:
smayoo kaže:
Jbg, tvoja je odluka.
Budi svjestan da na taj način učiš dijete na muljažu, laganje i varanje umjesto da ga učiš odgovornosti i vrijednosti rada...


Sad te ne razumijem kako ga učim varanju i laganju, ali dobro


Zato što ti se ne da istjerati načelo za koje znaš da je ispravno, ti ćeš radije (a) napraviti zadaću umjesto djeteta (razumijem da je zadatak nemoguć, ali ako je dijete dobilo nemoguć zadatak, rješenje nije da radiš zadaću umjesto njega, nego da to riješiš s nastavnikom koji je izgubio kompas) i (b) čak ga nećeš napraviti ispravno, nego ćeš muljati (umjesto da mjeriš dinamometrom, nosiš u apoteku vagati).

I onda jednog dana meni dođu studenti koji se čude i šokiraju što su dobili F (1) iz projektnog zadatka jer su skinuli s neta (cijeli, osim naslovnice nepromijenjeni) rad nekog drugog studenta, diplomanda ili čak post-doca i predali kao svoj.
24.04.2018 | 21:14
Pa nije kriv profesor, kriv je pisac udžbenika i radnih listića, a najviše je krivo ministarstvo koje je odobrilo takav udžbenik i radne lističe sa takvim zadacima.

15ade509444bef_NKHQJFLPGIOEM.jpeg

15ade50ac22abb_MPOFGHELNQIJK.jpeg


Inače riješio sam masu kutijice u apoteci, a onda sam sinu objasnio pojmove i formulu po kojoj će izračunati (konvertirati) grame u newtone nakon čega je sam izračunao N na drugu i četvrtu decimalu i sam nastavio rješavati zadaću tako da je na kraju ispalo pozitivno ako ništa drugo to što je naučio nešto što će u školi učiti tek za par godina
24.04.2018 | 22:59
Dinamometar nem druge funkcije osim mjerenja tezine a ne mase. To bi bio 7.r i ucili su kako je g=10m/s2.
G=m*10 i to je to umjesto dinamometra. Mozda nisu prosli taj dio gradiva?
25.04.2018 | 07:20
zabac kaže:
Dinamometar nem druge funkcije osim mjerenja tezine a ne mase. To bi bio 7.r i ucili su kako je g=10m/s2.
G=m*10 i to je to umjesto dinamometra. Mozda nisu prosli taj dio gradiva?


Super, znači o tome će učiti u 7. razredu OŠ, no meni dijete ide u 5. razred pa po nekoj logici onda ne bi ni trebao imati takve zadatke no imaju ih
25.04.2018 | 10:41
Gle, to su zadaci kao takvi. Nije propisano da se MORAJU raditi doma, a ako se rade DOMA, onda je jasno da klinci moraju imati sve što treba da to naprave. Posao je nastavnika da o tome vodi računa. Inače im ne bi trebao nastavnik, nego bi to mogla i čistačica.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 25 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO