Darknet & Tor
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Darknet & Tor


14.04.2018 | 17:50
Kloba kaže:
zabac kaže:
Prognoze za budućnost su katastrofalne ako ovako nastavimo. Treba otići i družiti se s ljudima, a ne sjediti doma u "anonimnosti".
Doduše, ja uopće ne razumijem o ćemu pričate. Čega se toliko bojite.

Čega se toliko bojimo?
Pa, uzmimo samo ovaj primjer. Krenimo od toga da će djeca današnjih Macovaca u svojim kasnim 20-ima i 30-ima živjeti u kućama u kojima će ih buditi pametno svjetlo i pametni sat. Dok skidaju krmelje iz očiju jutarnjim umivanjem već će im u pametnoj džezvi na još pametnijem štednjaku krčkati kava. Ukoliko imaju naviku piti tu kavu u kuhinji, onda će im se staklo od mikrovalke ili pećnice "prebaciti" u AMOLED ekran s najnovijim vijestima dana i vremenskom prognozom da znaju kako se obući. Ako kavu piju u dnevnoj sobi probudit će im se SMART TV, a ukoliko vole ispijati prvu jutarnju kavu na terasi - iste će im podatke diktirati neka 15. iteracija HomePoda.


Blago li ga nama na tim pametnim stvarima. Takve pojave koje si opisao, samo služe da oglupljuju ljude, a nikako da im pomažu. Izgleda da će nove generacije ići na web, da skinu recept kako da pripreme jaja za doručak.
14.04.2018 | 18:07
tino1 kaže:
Btw. u Prisutni jabučari piše da nas sada prati i 1079 Anonimaca. Jeli taj podatak ispravan? Kako se dolazi do njega?


Svaki posjet stranici sa jednostvenog kijenta otvara jedan unos u bazi. Taj broj je zbroj tih unosa umanjen za broj prijavljenih korisnika. Broj nije točan zato jer je postavljen prilično dug period prije nego se korinik smatra neaktivnim i briše iz te liste. Mogao bih se s time poigrati da dođem do preciznijeg broja ali ne držim da je to toliko bitna informacija.
14.04.2018 | 18:07
Cariblanco kaže:
Takve pojave koje si opisao, samo služe da oglupljuju ljude, a nikako da im pomažu. Izgleda da će nove generacije ići na web, da skinu recept kako da pripreme jaja za doručak.


Ne slažem se s tim. Određeni (veliki) postotak ljudi je jednostavno glup, i to je oduvijek tako bilo i zauvijek će tako i biti. Njihova je stvarna funkcija na ovom svijetu isključivo povećanje genske baze (gene pool), a što služi uspješnijem evolucijskom razvoju. Fanovi Douglasa Adamsa odmah će se sjetiti trećine populacije neke daleke i davne planete, sastavljene od frizera, marketing managera i dezinfikatora telefona koje su njihovi sunarodnjaci jednostavno lansirali u svemir, u nekom velikom svemirskom brodu... Što se dalje zbilo s njima, pročitajte u knjizi.

Uglavnom, takve ljude svaki tehnološki napredak čini sve glupljima jer je to - glupost - njihov habitus. Što je napredniji životni okoliš, to je njihov opstanak manje ugrožen, odnosno više zagarantiran te se oni utoliko manje moraju boriti za preživljavanje. Posljedično, slijedeći svoj habitus, postaju sve gluplji. Ali da toga nema, i dalje bi bili glupi. Kad je netko glup, ne možeš ga ti od toga spasiti nikako. To može samo on sam, a on to ne želi.

Što se tiče onog ostatka čovječanstva, dakle onih koji nisu glupi, oni nisu glupi jer osjećaju unutarnju potrebu koristiti svoj mozak na neki način (svatko u nekom svom području u kojem je talentiran). Njima svaki tehnološki napredak ni u kojem slučaju ne znači da će ih zaglupiti. On im jednostavno omogućava da ne troše svoje vrijeme, energiju i mentalni napor na ono što ne moraju i omogućava im da se bave onim u čemu su najbolji i najefikasniji.
Neće nove generacije ići na web da skinu recept za pripremanje jaja, nego će ujutro kad izađu iz kupaone replikatoru reći "dva jaja na kajganu, sa slaninom". Glup čovjek će vrijeme koje će time uštedjeti iskoristiti za neku ispraznu aktivnost koja će ga učiniti još glupljim, a netko kome mozak nikad ne miruje će jednostavno nastaviti razmišljati o problemu koji ga zaokuplja od jučer.
14.04.2018 | 19:18
smayoo kaže:
Cariblanco kaže:
Takve pojave koje si opisao, samo služe da oglupljuju ljude, a nikako da im pomažu. Izgleda da će nove generacije ići na web, da skinu recept kako da pripreme jaja za doručak.



Neće nove generacije ići na web da skinu recept za pripremanje jaja, nego će ujutro kad izađu iz kupaone replikatoru reći "dva jaja na kajganu, sa slaninom". Glup čovjek će vrijeme koje će time uštedjeti iskoristiti za neku ispraznu aktivnost koja će ga učiniti još glupljim, a netko kome mozak nikad ne miruje će jednostavno nastaviti razmišljati o problemu koji ga zaokuplja od jučer.


Da kad trošiš vrijeme za pripremu jaja, moraš cijelo vrijeme razmišljati o tome kako ih napraviti, ili je to rutinska operacija uz koju najnormalnije razmišljam o nečem drugom Kupi si onda i onaj aparat za brijanje, koji radi one grimase umjesto tebe, jer ako ti budeš radio te grimase, bude ti opala koncentracija da razmišljaš o nečemu drugom. Inače je najbolje vrijeme za razmišljanje o nekom problemu, kad legneš u krevet i zaspiš s tim, normalno ne ako si turbo-umaran i ako si imao naporan dan.

Da se razumijemo, nisam ja protiv nikakvog napredka, ali ono što sam kvotao u Klobinom postu mi ide najviše na živce jer neki ljudi jednostavno svršavaju na to. Smatraju te "pametne stvari" izuzetnim dostignućem. Jaka muda, dođeš doma otvoriš vrata i upale se svjetla ili glasom kažeš radiju da ti pusti antenu 1, pljesneš rukama i nešto se desi, jer ti nemaš vremena da stisneš sklopku, niti da upališ radio, niti neku drugu trivijalnu radnju, jer si lumen kojem mozak mora uvjek raditi na 100 %, ma daj smayoo, znam da si bot, ali je ovo previše

Imam onaj samsung smart-tv na kojem možeš mahati rukama da promjeniš kanal, ili izvoditi neke geste s rukama da pojačaš ili stišaš ton i slične radnje. To sam samo isprobao da vidim kako to radi, a nakon toga sve to radim na daljinskom, jer mi je to jednostavnije. Nisam kupio taj tv, zbog tog fičersa, nego zbog drugih njegovih prednosti. Zbog toga takve stvari smatram trivijalnim i ne vidim nekakav veliki napredak u tom pogledu, slično kao i kod pametnih kuća. Nisam rekao da tu neke stvari mogu biti korisne, ali većina toga je obično prodavanje muda pod bubrege. Kad smo već kod toga, reci mi kad ćemo dobiti pametna računala ?
14.04.2018 | 19:34
Zanimljiv stav za jednog inženjera. Zašto ti uopće montiraš generatore okolo po svijetu? To samo zaglupljuje ljude. Bolje im je ako moraju ići po šumi skupljati drva za vatru.
14.04.2018 | 20:26
cairblanco, o kakvom mahanju rukama pričaš za smart TV? Jer to ovaj zajednički ili onaj raniji? Ja na svom to nisam skužio...
Što se prepirke tiče, ovdje se moram složiti sa Smayoom, budućnost dolazi, vrijeme radi svoje, i kako su se nekada prvi putnici vlaka čudili "đavoljoj brzini" od 30 km/h, tako se mi sada čudimo što nam budućnost može donjeti. Njima će neke stvari koje su nama totalna znanstvena fantastika biti normalne. S druge strane, pročitao sam članak kako se doktori žale da djeca koja od malena previše vremena provode za tabletima umjesto s normalnim igračkama i u prirodi kako bi razvijala motoričke vještine kao njihovi roditelji, bake i djedovi - imaju zakržljale mišiće na šakama , dlanovima i prstima. Ne skroz, ali niti na razini normalno razvijenog šestogodišnjeg djeteta.
No, prava je istina da ne možemo predvidjeti kako će zapravo naši potomci sve to prihvatiti.
Tako da još zaista ne znamo gdje je sredina koja će donjeti i napredak, ali nas zadržati na nekoj putanji evolucije ljudi, a ne strojeva...
14.04.2018 | 20:53
Nije to tv koji imamo, to je model koji mi je u drugoj sobi. F8000 je model od prije par godina. Ovaj tvoj komentar za dijecu je vjerovatno točan. Danas je previše djece pretilno upravo zbog tih aktivnosti, čak i djeca na selu imaju te probleme. Mnogi ljudi nisu svjesni koliko im nekakav sport pomaže u normalnom funkcioniranju organizma. Sam boravak u prirodi uz neku šetnju je jako koristan, jer je najgore biti većinu dana u zatvorenom prostoru. Ja kad god ulovim vremena bicikliram ili imam malo jače šetnje i onda vidim potpuno prazna školska igrališta, što me rastužuje Nekad kad sam bio mlađi, morao sam čekati na red, da igram nogomet ili košarku, danas to sve zjapi prazno.

Normalno je da budućnost dolazi i uvjek je dolazila, samo pametan čovjek može odabrati stvari koje su mu potrebne, a one druge koje mu donose više štete nego koristi zanemariti. Nema nikakve prepirke s smayoo, ti kao da ga još neznaš. Vidiš da mu je dosadno, pa proba isprovocirati neku raspravu o tome kako su ljudi večinom glupi. Možda bi nekog i mogao na to upecati, ali mene neće
  • Daddo
  • Posjetitelj
14.04.2018 | 20:55
tino1 kaže:
Znam da nije tema ova za veselje i svatovac, ali ja moram čuti vaše mišljenje.
S obzirom da se sve više "regularnih" ponuditelja svakojakih internetskih usluga našiljilo na naše podatke i s njima radi svakojaki ciganluk, postavlja se pitanje dali će kretanje internetom biti samo moguće preko neke vrste end to end tunelinga ili u nekoj zaštićenoj mreži poput Tor-a.


Ja ne razumijem baš ovo što pišeš i što je to kod TOR-a zaštićeno? Naime, osim sve snažnijeg hardvera potrebnog za enkripciju podataka/enkapsulaciju prometa i sve složenijih algoritama ne vidim nikakvu razliku između zaštićene i nezaštićene komunikacije. Hardver je sve jeftiniji i sve potentniji pa samim tim i dostupniji i onima koji ga hoće zlorabiti jednako kao i onima koji ga hoće samo rabiti.

tino1 kaže:
Ali na toj površini se kreće i hrpa jako sumnjivih ljudi, koji nude sve i svašta u okrilju anonimnosti.


Ni manje ni više nego u svijetu gdje anonimnosti nema - to su isti ljudi.

tino1 kaže:
Dali je po vama sloboda i to da takvi ljudi mogu postojati i kretati se istom površinom ko i vi?


Nije baš sloboda, više nužnost, ona statistička.

tino1 kaže:
Dali bi po vama takav razvoj (da se sve više regularnih Usera prebaci u tu vrstu internetinga) poticalo rast kriminala u netu i općenito?


Kriminal raste u za to pogodnim uvjetima. Jedan od njih je neinformiranost korisnika. Drugi je neadekvatno kažnjavanje kriminalaca.

tino1 kaže:
Dali bi se mogla uspostaviti nekakva moralna samo kontrola u toj vrsti anonimne krypto komunikacije?


Ovo ne kužim, moral je etička kategorija, ne postoji UNIVERZALNO opće dobro koje bi u uvjetima anonimnosti mogao aplicirati.

tino1 kaže:
Ja smatram da bi se trebalo malo podrobnije pozabaviti temom šta ko radi na www-u. I šta su nam neke prognoze za budućnost. Jer mi smo svi uljuljkani u iluziju neće meni niko ništa, nisam ja toliko važan sa mojim...!


Ima već tko se time bavi. Manji je problem pratiti što se radi, puno veći je dokazati - tko to radi. Podaci kao takvi nisu toliko interesantni širokoj skupini kriminalaca zato jer se radi o ovakvim ili onakvim tajnama koje se ne smiju znati, nego jer usput otkriju nečiji (virtualni?) identitet pa ga koriste za lažno predstavljanje i na taj način postaju "anonimniji". A ti poslije dokazuj da nisi ti taj. A u sustavu fino piše Hund... al piše i Mile. Dok ti se ne dogodi nemaš pojma da možeš imati takav problem.

U ljudskoj je prirodi da - sumnja. Ali isto tako - nekad nekom moraš vjerovati. I u tom vjerovanju pristaješ na određene uvjete u zamjenu za komad svoje "anonimnosti".
15.04.2018 | 08:37
Daddo kaže:
Ja ne razumijem baš ovo što pišeš i što je to kod TOR-a zaštićeno? Naime, osim sve snažnijeg hardvera potrebnog za enkripciju podataka/enkapsulaciju prometa i sve složenijih algoritama ne vidim nikakvu razliku između zaštićene i nezaštićene komunikacije. Hardver je sve jeftiniji i sve potentniji pa samim tim i dostupniji i onima koji ga hoće zlorabiti jednako kao i onima koji ga hoće samo rabiti.


E u nezaštićenoj komunikaciji dijeliš sve o sebi i objavljuješ sve o sebi bez bilo kakvih prepreka i sve o tebi je dostupno bilo kome sa bilo kakvim algoritmom i prepuštaš se dobrovoljno da te stavljaju u ladice, sortiraju, stigmatiziraju, raitinguju i objavljuju. A u kriptovanoj komunikaciji se neko mora baš našiljiti na tebe i tvoje podatke i investirati i vremena i truda i novca da te provali. To mu se samo onda isplati ako ima ili neku ogromnu korist od toga ili pak ako sumnja da se spremaš napraviti neko sranje. To je barem jasno ko dan. Ali i TOR baš nije na glasu ko laka roba. Ne bi se dizidenti i investigativni novinari masovno njime služili. Sigurno to nije zadnji krik Kripto, ali bolje nego ništa?


Daddo kaže:
Ni manje ni više nego u svijetu gdje anonimnosti nema - to su isti ljudi.


Slažem se 100%



Daddo kaže:
Kriminal raste u za to pogodnim uvjetima. Jedan od njih je neinformiranost korisnika. Drugi je neadekvatno kažnjavanje kriminalaca.


To se u Hrvatskoj zove zastara.



Daddo kaže:
Ovo ne kužim, moral je etička kategorija, ne postoji UNIVERZALNO opće dobro koje bi u uvjetima anonimnosti mogao aplicirati.


U svakom segmentu društva postoji neki kodex ponašanja, pa i u "kriminalnom", postoji i neka vrsta morala, lojalnosti, samo šta je to vezano uz neke druge uvjete i hirarhije. Šta ne bi bilo zamislivo da se i u komunikaciji etablira neka vrsta prešutnog dogovora i codexa?


Daddo kaže:
Ima već tko se time bavi. Manji je problem pratiti što se radi, puno veći je dokazati - tko to radi. Podaci kao takvi nisu toliko interesantni širokoj skupini kriminalaca zato jer se radi o ovakvim ili onakvim tajnama koje se ne smiju znati, nego jer usput otkriju nečiji (virtualni?) identitet pa ga koriste za lažno predstavljanje i na taj način postaju "anonimniji". A ti poslije dokazuj da nisi ti taj. A u sustavu fino piše Hund... al piše i Mile. Dok ti se ne dogodi nemaš pojma da možeš imati takav problem.
U ljudskoj je prirodi da - sumnja. Ali isto tako - nekad nekom moraš vjerovati. I u tom vjerovanju pristaješ na određene uvjete u zamjenu za komad svoje "anonimnosti".


Taj ko se o tome bavi i ne radi baš pouzdano! Ili sam koristi tu rupu. Jer da je to tome tako ne bi bilo ovoliko sranja.
15.04.2018 | 09:49
Znam da je ovo tema oko Tora i darkneta, ali kako se ovo tiče privatnih podataka korisnika - naletio sam na članak koliko smo zapravo sigurni sa Appleovom enkripcijom podataka. www.macrumors.com/2018/04/12/graykey-iph...ocking-box-adoption/
  • Daddo
  • Posjetitelj
17.04.2018 | 07:15
tino1 kaže:

E u nezaštićenoj komunikaciji dijeliš sve o sebi i objavljuješ sve o sebi bez bilo kakvih prepreka i sve o tebi je dostupno bilo kome sa bilo kakvim algoritmom i prepuštaš se dobrovoljno da te stavljaju u ladice, sortiraju, stigmatiziraju, raitinguju i objavljuju. A u kriptovanoj komunikaciji se neko mora baš našiljiti na tebe i tvoje podatke i investirati i vremena i truda i novca da te provali. To mu se samo onda isplati ako ima ili neku ogromnu korist od toga ili pak ako sumnja da se spremaš napraviti neko sranje. To je barem jasno ko dan. Ali i TOR baš nije na glasu ko laka roba. Ne bi se dizidenti i investigativni novinari masovno njime služili. Sigurno to nije zadnji krik Kripto, ali bolje nego ništa?


TOR (mi) je Enigma

tino1 kaže:
To se u Hrvatskoj zove zastara.


Zašto se ograničavaš na Hrvatsku? Ne radi se o zastari, niti sam mislio na zastaru. Sve dok krajnji korisnici ne vide nešto kao problem, a izvršna vlast sankcionira počinitelje smiješno malim kaznama apsolutno ništa neće smanjiti kriminal.


tino1 kaže:
U svakom segmentu društva postoji neki kodex ponašanja, pa i u "kriminalnom", postoji i neka vrsta morala, lojalnosti, samo šta je to vezano uz neke druge uvjete i hirarhije. Šta ne bi bilo zamislivo da se i u komunikaciji etablira neka vrsta prešutnog dogovora i codexa?


U ugovoru sa tvojim pružateljem internet usluga ti sve stoji. Pa i to da će uz sudski nalog ustupiti svoje logove nadležnima. Promet svakom mrežom se nadzire i to rade svi oni koji mrežu održavaju. Na to pristaješ čim se u neku mrežu spojiš.


tino1 kaže:
Taj ko se o tome bavi i ne radi baš pouzdano! Ili sam koristi tu rupu. Jer da je to tome tako ne bi bilo ovoliko sranja.


Ovo pričaš napamet ili iz nekog iskustva? Jer recimo moje direktno iskustvo je da su službe odradile svoj posao po prijavi. Da, sranja ima. No sranje je problem dokazati. Nije problem naći "promet" koji krši određeni zakon, problem je taj promet "prišiti" pravom počinitelju. Kradu se - identiteti. Puno više no - podaci. Kradu se računalni resursi, mrežni uređaji koji služe kao vektori napada... Sadržaj komunikacije između točke A i B se (pro)čita rijeđe nego što misliš.
17.04.2018 | 08:08
Zanimljivo, zanimljivo...
17.04.2018 | 11:51
@Daddo

1.
Tor je u pravom smislu riječi enigma.
2.
Osvrćeš se ti na "pogodne uvjete za kriminal" ili na deficit osviješćenosti kod zadnjeg korisnika? Ako se osvrćeš na pogodne "uvjete za krimiunal" onda se može reći da do sad sankcije u kriminalnim radnjama u RH više manje izostaju, što zbog pravosuđa, što zbog loše pripremljenih optužnica od stane državnog odvjetništva. Policija i ostali odrade savjesno istražne radnje i sve se na tome završi. A koji bi po tebi propusti bili kod zadnjeg korisnika a da imaju utjecaj na zakonodavnu površinu.
3.i 4.
E tu leži zec. To bi trebalo biti malo bolje razrađeno. Ja nemam problema ako se radi o sprećavanju kriminala da se objelodane sve ali ako se radi o korištenju logova u komercijalne svrhe onda ne. A to je zadatak zakonodavca da štiti, nerealno je tu lopticu prebaciti nekom ko i nema pojma o čemu se radi. Ne može se od svakog očekivati da ima znanje experta prije potpisivanja ugovora sa providerom.
17.04.2018 | 12:16
Što pojedine državne službe mogu možda se najbolje može iščitati (između redova) iz vijesti da je prije par dana Rusija i službeno zabranila Telegram jer nisu dobili ključeve za dekripciju kojima bi FSB mogao pratiti komunikaciju između korisnika... e sad, sami zaključite zašto i drugi servisi nisu zabranjeni
17.04.2018 | 16:21
Rusi su zaostali, pa su mislili da je telegram izumro To im je ostalo još od Staljina, kad mu je netko rekao da Reuters, piše nešto negativno o Rusiji, a Staljin nije imao pojma što je to, pa je rekao " pa dobro ljudi, zašto netko ne zaustavi taj Reuters "

Za zaključke netreba komentar. Kud bi to sve otišlo da takve službe nemaju pristupa tome, još malo pa imaju SP u nogometu.
17.04.2018 | 17:59
Bertone kaže:
Što pojedine državne službe mogu možda se najbolje može iščitati (između redova) iz vijesti da je prije par dana Rusija i službeno zabranila Telegram jer nisu dobili ključeve za dekripciju kojima bi FSB mogao pratiti komunikaciju između korisnika... e sad, sami zaključite zašto i drugi servisi nisu zabranjeni


Drugi servisi su normalno skinuli gače. To je to, ili ćeš skinuti gaće ili te neće biti.
17.04.2018 | 22:55
smayoo kaže:
Cariblanco kaže:
Takve pojave koje si opisao, samo služe da oglupljuju ljude, a nikako da im pomažu. Izgleda da će nove generacije ići na web, da skinu recept kako da pripreme jaja za doručak.


Ne slažem se s tim. Određeni (veliki) postotak ljudi je jednostavno glup, i to je oduvijek tako bilo i zauvijek će tako i biti. Njihova je stvarna funkcija na ovom svijetu isključivo povećanje genske baze (gene pool), a što služi uspješnijem evolucijskom razvoju. Fanovi Douglasa Adamsa odmah će se sjetiti trećine populacije neke daleke i davne planete, sastavljene od frizera, marketing managera i dezinfikatora telefona koje su njihovi sunarodnjaci jednostavno lansirali u svemir, u nekom velikom svemirskom brodu... Što se dalje zbilo s njima, pročitajte u knjizi.

Uglavnom, takve ljude svaki tehnološki napredak čini sve glupljima jer je to - glupost - njihov habitus. Što je napredniji životni okoliš, to je njihov opstanak manje ugrožen, odnosno više zagarantiran te se oni utoliko manje moraju boriti za preživljavanje. Posljedično, slijedeći svoj habitus, postaju sve gluplji. Ali da toga nema, i dalje bi bili glupi. Kad je netko glup, ne možeš ga ti od toga spasiti nikako. To može samo on sam, a on to ne želi.

Što se tiče onog ostatka čovječanstva, dakle onih koji nisu glupi, oni nisu glupi jer osjećaju unutarnju potrebu koristiti svoj mozak na neki način (svatko u nekom svom području u kojem je talentiran). Njima svaki tehnološki napredak ni u kojem slučaju ne znači da će ih zaglupiti. On im jednostavno omogućava da ne troše svoje vrijeme, energiju i mentalni napor na ono što ne moraju i omogućava im da se bave onim u čemu su najbolji i najefikasniji.
Neće nove generacije ići na web da skinu recept za pripremanje jaja, nego će ujutro kad izađu iz kupaone replikatoru reći "dva jaja na kajganu, sa slaninom". Glup čovjek će vrijeme koje će time uštedjeti iskoristiti za neku ispraznu aktivnost koja će ga učiniti još glupljim, a netko kome mozak nikad ne miruje će jednostavno nastaviti razmišljati o problemu koji ga zaokuplja od jučer.



@smayoo
Cinizam i idealizam, living together in perfect harmony.
Ljudi kojima je "funkcija" da povečavaju genetsku bazu.
Što uvjetuje taj "njihov" habitus? Geni? Okruženje?

Tehnologija koja je tu da obavlja trivijalnosti koje se nama ne da kako bi mi sigurnim korakom kročili u svijetlu budućnost. Zaista misliš da je odnos alata i čovjeka tako jednosmjeran ... i jednostavan? Nije li da čovjek gradi alat ali i alat čovjeka. Ne nosi li svaka tehnologija i svoj negativitet?

Uostalom čak i da je tako, da se svijet sastoji od viših i nižih individua, s puno manjim brojem ovih drugih na koje tehnologija ima pozitivan učinak. Da li je tehnologija onda primarno pozitivna ili pak negativna stvar ... obzirom da večini dakle ne čini dobro?
18.04.2018 | 05:34
ne znam dali se paušalno i tako olako može dijeliti u genetsku bazu i ostale.
Ali braco kad nekad zalutam zippovaći na RTL i vidim o čemu oni tu, postavim si pitanje jeli to zajebancija ili oni to ozbiljno. Možda je to i do moje nesposobnosti u apstraktnoj komunikaciji, i oni imaju neki svoj jezik na kojem raspravljaju o kompleksnim životnim i društvenim interakcijama, a ja sam glup i ne kužim. Ali to je stvarno strašno. Ili kad vidim na šta se klika! To je strašno. A onda kroz svakodnevni život vidiš da je to 80% svih s kojim imaš neki dodir jako važno. Onda se pravo prepadnem.
18.04.2018 | 14:05
ecvis17 kaže:
smayoo kaže:
Cariblanco kaže:
Takve pojave koje si opisao, samo služe da oglupljuju ljude, a nikako da im pomažu. Izgleda da će nove generacije ići na web, da skinu recept kako da pripreme jaja za doručak.


Ne slažem se s tim. Određeni (veliki) postotak ljudi je jednostavno glup, i to je oduvijek tako bilo i zauvijek će tako i biti. Njihova je stvarna funkcija na ovom svijetu isključivo povećanje genske baze (gene pool), a što služi uspješnijem evolucijskom razvoju. Fanovi Douglasa Adamsa odmah će se sjetiti trećine populacije neke daleke i davne planete, sastavljene od frizera, marketing managera i dezinfikatora telefona koje su njihovi sunarodnjaci jednostavno lansirali u svemir, u nekom velikom svemirskom brodu... Što se dalje zbilo s njima, pročitajte u knjizi.

Uglavnom, takve ljude svaki tehnološki napredak čini sve glupljima jer je to - glupost - njihov habitus. Što je napredniji životni okoliš, to je njihov opstanak manje ugrožen, odnosno više zagarantiran te se oni utoliko manje moraju boriti za preživljavanje. Posljedično, slijedeći svoj habitus, postaju sve gluplji. Ali da toga nema, i dalje bi bili glupi. Kad je netko glup, ne možeš ga ti od toga spasiti nikako. To može samo on sam, a on to ne želi.

Što se tiče onog ostatka čovječanstva, dakle onih koji nisu glupi, oni nisu glupi jer osjećaju unutarnju potrebu koristiti svoj mozak na neki način (svatko u nekom svom području u kojem je talentiran). Njima svaki tehnološki napredak ni u kojem slučaju ne znači da će ih zaglupiti. On im jednostavno omogućava da ne troše svoje vrijeme, energiju i mentalni napor na ono što ne moraju i omogućava im da se bave onim u čemu su najbolji i najefikasniji.
Neće nove generacije ići na web da skinu recept za pripremanje jaja, nego će ujutro kad izađu iz kupaone replikatoru reći "dva jaja na kajganu, sa slaninom". Glup čovjek će vrijeme koje će time uštedjeti iskoristiti za neku ispraznu aktivnost koja će ga učiniti još glupljim, a netko kome mozak nikad ne miruje će jednostavno nastaviti razmišljati o problemu koji ga zaokuplja od jučer.



@smayoo
Cinizam i idealizam, living together in perfect harmony.


Nisam shvatio. Što je cinično, odnosno tko je ciničan?

Ljudi kojima je "funkcija" da povečavaju genetsku bazu.


Pa da. Opet nisam shvatio - što tu nije jasno?

Što uvjetuje taj "njihov" habitus? Geni? Okruženje?


Nisam stručnjak za to područje. Ako bi morao pogađati - rekao bih više geni, manje okruženje i životni uvjeti. Ljudi koji nemaju životnih problema tj ne moraju se boriti za egzistenciju definitivno su gluplji nego što bi (oni sami) bili da žive u uvjetima svakodnevne borbe za opstanak, ali samim tim što se netko nađe u takvim životnim uvjetima neće ga učiniti pametnim.

Tehnologija koja je tu da obavlja trivijalnosti koje se nama ne da kako bi mi sigurnim korakom kročili u svijetlu budućnost.


Zaista misliš da je odnos alata i čovjeka tako jednosmjeran ... i jednostavan?


Da.

Nije li da čovjek gradi alat ali i alat čovjeka.


U smislu da raspoloživost nekog alata stvara čovjeku navike koje onda uvjetuju uzorke njegova ponašanja - da. U smislu da ga to čini glupljim ili pametnijim - ne.

Ne nosi li svaka tehnologija i svoj negativitet?


Ne. Ljudi nose negativitet. Tehnologija je u tom smislu neutralna. Način kako je netko koristi može biti pozitivan ili negativan (što je opet, zapravo - subjektivno).

Uostalom čak i da je tako, da se svijet sastoji od viših i nižih individua,


I jest tako. Nego kako bi bilo?

s puno manjim brojem ovih drugih na koje tehnologija ima pozitivan učinak.


Tko je to izjavio? Ja nisam. Nisam napisao da tehnologija ima ikakav učinak na ikoga. Upravo suprotno. Čitaj pažljivije. Ja sam ustvrdio da tehnologija NEMA taj učinak da nekog (ikog) zaglupljuje, nego onaj tko je ionako glup postaje gluplji jer se još manje mora truditi (općenito u životu), a onaj tko je i inače pametan, taj slobodno vrijeme koristi za pametne stvari pa...

Da li je tehnologija onda primarno pozitivna ili pak negativna stvar ... obzirom da večini dakle ne čini dobro?


Otkud ti sad pak taj zaključak? Je li to nešto što je netko drugi negdje drugdje napisao, ili je to tvoje mišljenje, ili što? Jer to veze nema s onim što sam ja napisao.

Kako rekoh, tehnologija je sasvim neutralna, a ljudi su ti koji su (subjektivno) dobri ili loši. Što ti znači da većini tehologija ne čini dobro? To pak nisam uopće razumio. Aha, naslanja li se to na Cariblancovu izjavu da tehnologija "oglupljuje" (hm, čudna riječ...) ljude? To je njegova izjava, nije moja i ja se s njom u cijelosti NE slažem. No, čak i da je uzmemo u razmatranje, zašto a priori uzimaš da je zagljupljivanje ne-dobro? Glupoj osobi je možda (dapače, znam ih dosta takvih) u njegovoj/njenoj vlastitoj gluposti lijepo i udobno i možda uopće ne žele iz te kože van.
18.04.2018 | 15:17
cariblanco kaže:
Rusi su zaostali, pa su mislili da je telegram izumro To im je ostalo još od Staljina, kad mu je netko rekao da Reuters, piše nešto negativno o Rusiji, a Staljin nije imao pojma što je to, pa je rekao " pa dobro ljudi, zašto netko ne zaustavi taj Reuters "
Za zaključke netreba komentar. Kud bi to sve otišlo da takve službe nemaju pristupa tome, još malo pa imaju SP u nogometu.

Cairblanco, slobodno provjeri: ovo što sam ti boldao ti ne stoji.
"Zaustavite Reuters" je uzviknuto kada je Staljin bio 28 godina nedostupan (dva metra pod zemljom ).
I nikako nije rečena u Rusiji, već u - Srbiji. Točnije na Kosovu. Viknuo ju je Džavid Nimani, a tu imaš detalje zašto i kako.
Inače, Staljin je umro 1953., a Reuters je osnovan dvije godine ranije. Sumnjam da su u jeku hladnog rata imali, kao tada mlada novinska služba - dopisnika u Moskvi. Kasnije sigurno da, ali za vrijeme Staljina - zaista sumnjam. No, ne mogu tvrditi to sa sigurnošću. Samo zaključujem poznavajući tematiku oko Staljina i njegove paranoje da je, kako je živio u jednom neboderu (između ostalih nekretnina gdje je obitavao), dao sagraditi još tri identična kako strane špijunske službe nikada ne bi znale u kojem je zapravo njegov stan.
Inače, Stalin - kako se kaže i piše na ruskom jeziku, mu je nadimak koji znači željezni, tipa čvrst kao metal. Puno ime mu je Josif Visarionovič Džugašvili, a Trocki ga je zvao "ludi Gruzijac".
Ovaj ga je zato mrzio, jer Trocki je bio sve što je Staljin htio biti, visoko obrazovan, iz dobre familije, mislilac - dok je Staljin odrastao u siromaštvu i bijedi. Čovjek bi pomislio da bi upravo zato imao empatiju prema siromaštvu u Rusiji, ali ne - mrzio je bogataše, a za siromahe mu se živo fućkalo, da ovdje ne psujem.
A kako je Trocki bio Židov, tko zna - možda i u tome leži razlog silnih pogroma u Staljinovo vrijeme...
18.04.2018 | 15:29
Može bit Kloba, ja to ne tvrdim, nego sam čuo za tu priču u razgovoru od recimo "pouzdanog izvora". Čovjek je živa enciklopedija i zna masu toga, nevolja je što voli alkohol, pa zna skoro sve, samo nezna do kraja posao koji radi...jedan moj kolega s posla je to btw. Trenutno sam u Ogulinu na HE Gojak, pa kad se vratim u firmu bum ga pitao
18.04.2018 | 15:31
Nema frke. Ovo su ti činjenice frende; bit će da se čovjek malo zapio i pomiješao par stvari. Ništa čudno.
Ja ih pomiješam i kada pijem vodu.
EDIT:
A to ti pogotovo stoji ako je čovjek enciklopedija. Jer ljudi koji puno znaju o svemu, zaista mogu slučajno pobrkati događaj s drugim, godinu i slične stvari. Potpuno normalna stvar, po meni.
EDIT 1:
Ovo sam ti našao na stranici Volim Lošinj!?
Komentar koji je netko ostavio...
Uglavnom, hoću ti reći da lako na netu provjeriš i sam. Ide citat:
"Kao što je nekoć jedan visoki partijski funkcioner zatražio zaustavite Reuters s namjerom zataškavanja vijesti o pobuni na Kosovu, tako se i u ovom slučaju nastoji zataškati činjenica da brojni stanovnici Lošinja nalaze izgled i rasvjetljenost uvale Čikat neprimjerenim, pa i štetnim za okoliš."
18.04.2018 | 17:01
smayoo kaže:
Kako rekoh, tehnologija je sasvim neutralna, a ljudi su ti koji su (subjektivno) dobri ili loši. Što ti znači da većini tehologija ne čini dobro? To pak nisam uopće razumio. Aha, naslanja li se to na Cariblancovu izjavu da tehnologija "oglupljuje" (hm, čudna riječ...) ljude? To je njegova izjava, nije moja i ja se s njom u cijelosti NE slažem. No, čak i da je uzmemo u razmatranje, zašto a priori uzimaš da je zagljupljivanje ne-dobro? Glupoj osobi je možda (dapače, znam ih dosta takvih) u njegovoj/njenoj vlastitoj gluposti lijepo i udobno i možda uopće ne žele iz te kože van.


Ajmo, citat netočnog navoda Vidim da se smayoo_i raspravlja, pa ajmo mu to omogućiti, kad već nemožemo vratiti hammera

Znači ja sam rekao da tehnologija oglupljuje ljude, nije točno, ja sam samo rekao da TAKVA tehnologija ( ono što je boldano u klobinom postu ) oglupljuje ljude. Inače smayoo jedno pitanje za tebe. Postoji li možda koja tehnologija, koja radi štetu u napredku ljudskog roda ?

Uzmi najobičniji kalkulator, koji se nalazi baš na svakom komadu elektronike i za izvjesno vrijeme klinci neće znati za tablicu množenja ili neke drugr radnje, kako se nešto računa, kad im to netreba jer imaju kalkulator.

U toj pametnoj kući će pitati pametnu siri o nekom problemu koji ih zanima, a kak je ona super pametna dat će im odgovore za koje ju je netko programirao. Ajmo se šprdati, pa reći da ju je programirao nepristran i neovisan programer. O tim stvarima ja pričam, znaš što mislim.
18.04.2018 | 17:59
Znam što misliš, naravno. I namjerno se ne želim na to osvrtati. Ispričavam se, dakle, Cariblanco je izjavio da TAKVA tehnologija (koja se njemu osobno ne sviđa) "oglupljuje" (btw, to nije riječ hrvatskog jezika niti ikojeg drugog kojeg poznajem ) ljude. Za teze koje Ecvis postavlja je zapravo nebitno. Ali eto, da ti srce bude na mjestu.

kad već nemožemo vratiti hammera


Ima ovdje poizbor ljudi koji znaju itekako konstruktivno i argumentirano debatirati, a gotovo nikad nemamo isto mišljenje. Kako si se uspio sjetiti baš jednog nekulturnog primitivca koji zna jedino vrijeđati...? Otišao je svojom voljom (jer nije mogao skupiti krug poklonika, takvima je to nešto bez čega ne mogu) i neka je. Jabučnjak je bez njega bolje mjesto.

Inače smayoo jedno pitanje za tebe. Postoji li možda koja tehnologija, koja radi štetu u napredku ljudskog roda ?


A priori - ne niti jedna. Tehnologija ne može činiti ni korist, ni štetu. Ona je samo sredstvo, a ljudi su ti koji čine korist ili štetu, dobro ili zlo, itd.
A posteriori - posredno, svaka - jer ljudi neizostavno svaku tehnologiju uspiju iskoristiti na štetu vlastitog napretka.

Uzmi najobičniji kalkulator, koji se nalazi baš na svakom komadu elektronike i za izvjesno vrijeme klinci neće znati za tablicu množenja ili neke drugr radnje, kako se nešto računa, kad im to netreba jer imaju kalkulator.


Izjava je smiješna, da se najblaže izrazim. Upravo je kalkulator jako dobar primjer onog što sam rekao - pametnom čovjeku kalkulator pomaže da ne troši vrijeme na trivijalnosti, a glup čovjek ni bez kalkulatora ne bi bio puno pametniji.
Iz pozicije nekog tko radi sa studentima, tehničkog studija, jasno je i slažem se da jedan inženjer mora biti sposoban bez kalkulatora imati osjećaj reda veličine rezultata kojeg treba očekivati. I to je ono čemu učim svoje studente. Ljudi koji se bave takvim poslom da njihove svakodnevne aritmetičke potrebe zadovoljava obični kalkulator, bolje je da se koriste kalkulatorom. Odnosno npr. blagajnom s bazom podataka i barkod čitačem, ili kojim već tehnološkim alatom koji im njihov posao olakšava i ubrzava.
Što se klinaca i tablice množenja tiče, problem nije u kalkulatoru, nego u školskom sustavu. Nemojmo brkati uzrok i posljedicu.
18.04.2018 | 18:35
smayoo kaže:

Što se klinaca i tablice množenja tiče, problem nije u kalkulatoru, nego u školskom sustavu. Nemojmo brkati uzrok i posljedicu.

Problem u školstvu postoji no još veći problem je u demotiviranim i teško prilagodljivim učiteljima/profesorima... i ravnateljima na vrhu piramide.
18.04.2018 | 18:40
Slažem se. Oni i jesu ključan (najproblematičniji) dio školskog sustava.
18.04.2018 | 20:08
Vi imate djecu pa ću vaše izjave u vezi školstva danas uzeti kao fakat.
Znači, nije problem što školstvo treba reformu, već što ljudi zaposleni u školama (čast iznimkama) većinom ne rade posao kako spada i s voljom? Ovdje mislim na kompletan sustav obrazovanja. Od vrtića, preko osnovnih i srednjih škola do fakulteta.
18.04.2018 | 21:07
Ne iznimke, većina učitelja/profesora je ok, ali je problem manjina koja nije ok, a ti obično odlučuju u ime većine.

Drugi bitan dio našeg školstva su e-dnevnici i podaci koje učitelji/profesori moraju unositi... pa nakon osnovne škole prema unesenim podacima imaš mogućnost sa 99,9% točnosti profilirati dijete i njegov daljnji razvoj kao osobe, a nitko me ne može razuvjeriti da se tim podacima neće trgovati ispod stola
18.04.2018 | 21:40
Ključni problem školstva u Hrvatskoj je sindikalni mentalitet koji blokira nužne promjene. Reforma školstva nije urušena zbog svjetonazorskih pitanja, nego zbog toga što se mora namještati satnice prema već zaposlenom kadru s jedne strane, a za bitne predmete nema nastavnika (npr. informatika, jezici i STEM). 2/3 nastavnika ne želi učiti ništa novo i drže se stava da nisu dužni usavršavati se, a 90% njih dijeli ocjene kako roditelji traže, da im netko ne pozove "savjetodavnu službu".
18.04.2018 | 22:38
Teorija pet majmuna.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 53 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, Air, BigMac, m@xym, Maxxy, muharko, tino1, Anonimci (540)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO