Lažu li nas :) ...nastavak sa vikalice.
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Lažu li nas :) ...nastavak sa vikalice.


03.03.2018 | 12:23
Đuro, znam za grafit i obične olovke kod kosmonauta, pročitao sam to - za ovaj slovenski dokumentarac sam napisao u drugom postu da postoje tvrdnje da je fake, ali biti ću iskren i napisati da nisam znao da je ono profi glumac. Evo sada znam i hvala ti na toj informaciji.
Spomenuo sam u postu da "ni sam ne znaš što da misliš". I u drugom puknuo link gdje opovrgavaju dokumentarac kao - što dobro pišeš - dobro složenu zajebanciju.
I ne znam koliko još puta moram napisati da sam sve skloniji mišljenju da smo bili na Mjesecu.
Gledajući Elona Muska, znam ponešto i o pogonima tih raketa - i da istražuju kako će dovesti jednu na Mars jer je udaljenost ogromna. Jedna od opcija (jesi li ti znao za ovo?) - jest gomila namjerno izazvanih nuklearnih eksplozija - oko tri u sekundi - koje bi tjerale raketu u visinu i tako do Marsa.
Navodno da su pronašli neki materijal koji može podnjeti tolike udarce nuklearne energije, samo je pitanje kako zaštititi astronaute od toga. A to je jedna od tri moguće opcije pogona SpaceX misije na Mars.
Zašto tako rigorozna rješenja?
Upućeni znaju, Mjesec je od Zemlje udaljen 384 400 km, dok je Mars od nas udaljen 225 milijuna km.
Upravo zato imam i audioknjigu o Elonu Musku i njegovim tvrtkama, jako me zanima taj čovjek.
Samo, kada sam ga već spomenuo, da ispravim samoga sebe na temu Muska.
Jednom sam napisao da mu se divim što je odabrao ime kompanije Tesla. Ispada da nije, kupio je već imenovanu tvrtku od drugih ljudi koju su je osnovali. Eto, taj dio nisam imao pojma.
Što se Mjeseca tiče, svatko od vas koji zagovarate da smo bili podastro je određene dokaze, i svaki od tih dokaza, sagledani u miru - izgleda stoje.
Što se spomenutih filmova tiče - gledao sam ih sve, i sve si točno napisao osim što ti je pobjeglo "think" u pozivu upomoć "Houston, we have a problem". No, to je zanemariva i totalno nebitna greškica.
S ovim oko života van Zemlje se također potpuno slažem s tobom.
Uzdrmano bi bilo sve, i to gadno.
Sve najbronije religije svijeta vjerojatno bi počele kao domino padati u vodu (kršćanstvo, islam, hinduizam, budizam, taoizam, judaizam - ako sam se sjetio svih), a vlade da ne govorimo. Sektaštvo bi preuzelo oblik nikada viđen, uglavnom nastala bi masovna panika na nivou cijeloga svijeta.
Što se znanosti i napretka iste tiče, za vrijeme mladoga Einsteina se vjerovalo da je Mliječni put jedina galaksija. Danas znamo da ih ima puno, puno više.
A tvoje pitanje što bih ja napravio na mjestu vladajućih da znam da ima života? Zaista ne znam. Uhvatio si me nespremnog odgovoriti na jedno jako kompleksno pitanje.
Odgovorit ću ti protupitanjem.
Smatraš li da li je bolje nešto čuvati kao tajnu zato što ti i grupa ljudi postavljena na bitna mjesta smatrate da će se tako sačuvati svjetski mir (koji mir?!) i opće zadovoljstvo ljudi nebitnim stvarima; no neće biti panike populacije - ili bi možda bilo bolje malo, pomalo iste te mase ljudi učiti, kao školarce koji postaju ljudi, ako treba kroz generacije (nešto kao evolucija), da nauče istinu i prestanu s uništavanjem jedinog planeta kojeg imamo.
Svaka čast i Mjesecu i Marsu, ali Zemlja je Zemlja.
Znači, sa sadašnjim pogledom na svijet mislim da bih POKUŠAO postupiti na ovaj kasnije spomenuti način. Istina, svi kažete, ima način da ispliva na površinu kad tad.
I tko zna na kojem stupnju razvoja bi mi bili naspram njih?
Vjerojatno nižem, ako su oni našli nas - a ne obrnuto - zar ne?
EDIT:
Što se očuvanja planete tiče, pod time ne mislim izričito na prestanak upotrebe fosilnih goriva u vozilima, jer to je (kao što si i ti sam primjetio u prijašnjoj temi) kap u moru, pa plastika se izrađuje od nafte također. Mislim na kompletno redefiniranje života kakvog znamo. Ali kako i zašto trebali bi odrediti stručnjaci, a ne ja.
Eto, nadam se da sam ti odgovorio što te zanimalo.
Tema zaključana.
03.03.2018 | 14:07
Moonlike kaže:
..."Mir" je vjerojatno u podzemlju ne u svemiru....


Zapravo Mir je već duže vrijeme (barem ono što je od njega ostalo), u podmorju, a ne podzemlju.
Tema zaključana.
03.03.2018 | 14:14
Samo Đuro, da ti dodam kako sam saznao za grafit i olovku. Bila je neka usporedba ili u nekoj knjizi, ili u nekom tekstu negdje - zaista ne znam sada - kako mnoge stvari okrtivene u vojne, a pogotovo NASA svrhe - danas služe općem ljudstvu na svakodnevnoj bazi.
Pa se spominjala magentska rezonanca ili CT, jedno od toga - da je izumljeno za misije u svemir (možda oboje, ne znam sada).
A onda usporedba kako su Sovjeti i Ameri trošili lovu.
Kao, jedni na bacanje dok su drugi morali malo više štedjeti i razmišljati jer nisu imali tolika sredstva - u tom smjeru je išao tekst. Pa zaključak - Ameri su problem gravitacije riješili izmišljanjem (kako ga oni zovu "magic markera" ) flomastera, dok se SSSR dosjetio upotrebe obične olovke.
Stvarno da se zapitaš - tko je ispao mudriji?
I odgovor na tvoje pitanje jesam li znao za polijevanje vodom prije lansiranja, raznorazne tehnike koje spominješ - nisam. Sve zvuči izuzetno zanimljivo. Bez daljnjega. Nadam se da ću imati prilike proučiti to malo više i bolje.
Tema zaključana.
03.03.2018 | 14:18
m@xym kaže:
Zapravo Mir je već duže vrijeme (barem ono što je od njega ostalo), u podmorju, a ne podzemlju.

A kako me zanima koje sve beštije žive na dubini od par km, na razini Marijanske brazde ili kilometar pliće?
To ništa ne znamo...
Tema zaključana.
03.03.2018 | 14:45
Što se tiče Marsa, zasad je najveći problem duljina putovanja i količina zračenja koju bi astronauti (uz sadašnje tehnike izrade i materijale) primili. Kad bi se brod dobro oklopio da to zračenje nije problem (govorimo o 2 godine puta, po godina tamo i natrag) onda bi on bio prevelik i pretežak.
O pogonima takvih brodova je isto već napisana tona knjiga. Klasična reaktivna kemijska raketa ne prolazi zbog očitog problema količine goriva koje je potrebno za povratnu putanju (osim ako se ne nađe par luđaka koji želi ostati na Marsu zauvijek). I bolje to je imati postojan pogon koji stalno daje neko ubrzanje (između ostalog imaš gravitaciju u brodu, kako god ona slabašna bila), nego par minuta drame i dalje inerciju (bestežinsko stanje).

Što se tiče ovog drugog. Još je Aristotel podijelio državna uređenja na dobra i loša te ih stupnjevao. Ovo što mi sad imamo (demokracija tj. vladavina većine, ostanimo pri tome bez ulaska u manipulacije kako manjina na koncu tvori saziv Sabora) je zapravo diktatura prosjeka. Doista ne želim zvučati snobovski, ali to je činjenica. Jednog doktora znanosti koji se obrazuje cijeli život i može biti najbolji na svijetu će na izborima preglasati dva nepismena čovjeka koji se ne trijezne od svoje 17-te godine i cijeloj su zajednici samo na teret.
Aristotel je stoga opisao država uređenja i podijelio ih u dvije skupine: lošu i dobru (sad se ne mogu sjetiti je li to bilo u Državi ili Nikomahovoj etici).
Kao najgore uređenje je opisao rulju, ulicu. To je masa koja se valja i podložna je utjecajima i u principu samo ruši sve pred sobom. Neki protestni skupovi bi se mogli podvesti pod ovaj opis. Antipod toga je demokracija, tj. vladavina većine.
Kao malo manje gore uređenje je opisao skupinu koja vlada samo na svoju dobrobit. To bi, uz vrlo mali napor mašte, mogli prispodobiti nekoj vojnoj hunti. Antipod tome, kao državno uređenje koje je bolje od demokracije je vijeće mudraca koje radi na opću dobrobit. To bi trebala biti vlada kod nas, ali njezino stvarno stanje ne udovoljava Aristotelovoj definiciji vijeća mudraca jer to a) nisu mudri ljudi i, na žalost, b) rade na svoju, a ne opću dobrobit.
Ostala su još dva uređenja: jedno je diktatura samoprozvanog kralja, cara ili općenito diktatora. Njegov je antipod mudar čovjek koji upravlja državom na dobrobit njenih državljana.

E sad, kad bi to u stvarnosti doista bilo tako, i kad bi se vladalo u ime opće dobrobiti svih podanika/državljana onda bi ta upravljačka vrhuška (bilo to vijeće mudraca ili jedan mudar vođa) onda bi ta upravljačka organizacija mogla donijeti odluku da je možda bolje da se vijest koja bi ovako iz temelja protresla sve uvriježene stavove drži u tajnosti i istovremeno krene s 20-30 godišnjim programiranjem ljudi za tu vijest. To znači da bi djeca u školama morala početi učiti drugačije stvari, razmišljati na drugačiji način (primjerice, vjeronauk u takvom sustavu doista ne bi imao što tražiti) i nakon 20-30 godina sustavnog reprograma bi čovječanstvo možda bilo spremno prihvatiti vijest o drugoj civilizaciji bez prevelikih lomova te bi istovremeno možda bilo i spremno stupiti u kontakt s tom drugom civilizacijom. Naime, povijest nas uči da dosad u srazovima civilizacija ona tehnički manje razvijena nije preživjela (ok, priznam da je Bijeli čovjek gotovo isključivo pljačkao sve što je mogao pa i tu leže razlozi u nepreživljavanju civilizacija s kojima je on došao u dodir). No, opet i biheviorizam je tu vrlo sklizak teren, jer ne govorimo o dodiru dvije vrste čovjeka nego čovjeka i nekog bića koje možda nije ni humanoidno. Tu nam može pomoći jedino matematika i fizika kao univerzalne i egzaktne znanosti. Zamisli kako bi u tom slučaju susreta dviju civilizacija pravnici, ekonomisti i slični prodavači magle postali i praktično beskorisni!
Tema zaključana.
03.03.2018 | 14:56
Potpuna istina!
Podsjetio si me na Platonovu Pećinu na početku teksta. A kasnije, spominjući oblike vladavine, sjetio sam se da sam jednom ukucao na Google da nabroji sve moguće oblike - mogu ti reći da sam ostao paf.
Ima ih:
en.wikipedia.org/wiki/List_of_forms_of_government
Tema zaključana.
03.03.2018 | 18:17
Upadam u temu, no ja se ipak nadam da će jednog dana sve završiti ovako:



... može i uz istu glazbu
Tema zaključana.
03.03.2018 | 18:26
Ne bude jer je u ljudskoj naravi destrukcija i uništavanje. Ne možda sada, sutra, ali kad resursi polako krenu kraju, velike se bitke još moraju voditi.
Ja pretpostavljam kako će se veliki rat voditi za vodu.

Pa bratstvo i jedinstvo smo imali, a kako je završilo? Tako da poubijaš sve one koji ne misli kao ti.
Tema zaključana.
19.03.2018 | 13:06
Vidim sad da su i na Yutarnjem objavili članak, ali nisu stavili poveznicu na originalni intervju.

Tu je cijeli intervju s Christopher Wylieom: The Cambridge Analytica Files

Sinoć sam ovo malo čitao i... Šta reć? Koju posluku porat?

-------

U međuvremenu sam tu napisao neku gomilu teksta koju ću objaviti kad je dovršim (što sad ne stignem jer moram nešto i radit), a vama eto malo kostiju i zrnja da se trgenjate oko toga
Tema zaključana.
31.03.2018 | 13:00
Evo još malo ulja na vatru. Nije u pitanju , lažu li nas, već , koliko i koliko dugo i o čemu sve:
Tema zaključana.
31.03.2018 | 14:30
jzelko kaže:
Evo još malo ulja na vatru. Nije u pitanju , lažu li nas, već , koliko i koliko dugo i o čemu sve:


De nemoj me mučiti da moram gledati sat i po vremena u neizvjesnosti i neznanju...
Šta kažu? Jel zemlja ravna, koveksna ili konkavna?

Ja sve više mislim da smo mi samo kolonija bakterija koja pluta po svemiru u ogromnoj petrijevoj zdjelici.
Tema zaključana.
31.03.2018 | 15:06
Tema zaključana.
31.03.2018 | 15:08
Tema zaključana.
31.03.2018 | 16:08
Ja ga upravo skidam, pa ću ga pogledati kada mi se da. U čast gospodinu jzelku.
Tema zaključana.
17.06.2018 | 07:31
Da oživim temu:
i Subaru se izjasnio
Prilozi:
Tema zaključana.
24.08.2018 | 14:01
Ako je tko pogledao "Covex Earth" mogao je vidjeti sprdačinu u vezi naslova.Nabrojane gluposti samo zbunjuju ljude te izgleda da je tema prevara. S tom namjerom je i napravljana da ismijava "ravnozemljaše".
Ovdie je jedna tema o video prenosu (mogućnostima) 1969g s Mjeseca.
Tko se bavi bežičnim prijenosom signala shvatit će poantu. I naslov je indikativan:


Dobru zabavu !
Tema zaključana.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
27.08.2018 | 14:18
Kad sam pogledao dio filmića odmah mi je pred oči došao El Risitas. Kako bi on dobro sjeo na ono INSANE!

Šalu nastranu na stranu.

Mene zanima, ako je navedeno točno kako se stručnjaci iz područja bežičnog prijenosa iz cijelog svijeta nisu javili u rasvjetljenju moguće obmane. Pri tom najviše mislim na stručnjake iz suprotnog istočnog bloka?
Tema zaključana.
27.08.2018 | 14:37
Air,

Zato što su svi oni, do jednoga, upleteni u zavjeru nevjerojatnih razmjera...

Nevjerojatnih samo običnom čovjeku, ali teletabisima, koji nemaju blagog pojma o osnovama fizike i sličnim stvarima, su sasvim vjerojatna i prilično uvjerljiva.

Ima toga još...


Eeeeee, svašta majka može roditi.
Tema zaključana.
30.08.2018 | 19:53
Malo proćitajte ovo pa razmislite:
poslovnipuls.com/2018/08/30/znanstvenici...d-putovanja-na-mars/
Tema zaključana.
21.03.2019 | 15:39
Malo razbuđivanja iz učmalosti Vidim da ste se opustili. I ne zaboravite fiziku i druge stvari jer će trebati.
Tema zaključana.
21.03.2019 | 21:12
Toliku količinu gluposti na jednom mjestu odavno nisam čuo.

Inače, za ove teletabise koji propovjedaju ravnozemljašku glupost vezana je jedna vrlo interesantna činjenica. Iako se svojski trude prikazati znanost kao religiju i u 'dokazivanju' njihove 'istine' tumače, već odavno poznate i znanstveno dokazane stvari, na sebi svojstven način, još nisu uspjeli skrpiti niti jednu jedinu formulu kao dokaz da njihova 'istina' bolje opisuje vidljivu realnost od ekvivalentne znanstvene formule.

Očito im, pored logike i zdravog razuma, ni matematika nije baš jača strana.
Tema zaključana.
21.03.2019 | 21:42
Zemlja s energetskog stajališta ne može biti ravna jer bi se raspala. Centar gravitacije ne može biti bistribuiran, već koncentriran i to u središtu.
KAd bi Zemlja bila ravna ploča, tda bi gravitacija bila bitno različita na udaljenim krajevima, nego na onim bližim.
Ne može imati niti pravi kut jer prirodne funkcije nemaju prekid (mogu ići u beskonačnost, sli nikako ne mogu imati lom - derivacija mora biti neprekinuta).
Kugla je tijelo koje ima najmanju površinu u odnosu na volumen (spljošten aje na polovima od rotacije).
Kugla je tijelo koje ima najniži nivo energije (zašto jaje nije kockasto?).
Taman da živimo na planetu koji je velik kao sunce ili milionima puta veći i da mi živimo samo na malom komadićku tog planeta i dalje bi učenje bilo kako je taj planet kugla.
Zašto Mjesec nije pravokutnik? Sunce isto?

Ti koji vjeruju u to da je Zemlje ravna ploča isti su mi kao i Jehovini svjedoci.
Tema zaključana.
22.03.2019 | 00:54
Problem je u tome što današnja znanost donekle i jest postala - ne religija, ali svakako - dogmatska. Znanstvenici koji se u nečemu postave "protiv struje" nisu spaljeni na lomači, ali su izopćeni i diskreditirani i etiketira ih se kao luđake ili idiote, bez stvarnih argumenata.
I onda se stvara ta "scena" gdje se uz autentične znanstvenike koji imaju jasno znanstveno argumentirane teze koje se ne uklapaju u "znanstveni mainstream" okuplja gomila ovakvih likova koji u bespuću vlastitog neznanja formiraju čvrst stav o tome kako je *sve* što znanost tvrdi *sigurno* pogrešno, samo zato "što nas lažu" (i slične teorije zavjere).
Da ne ispadnem nejasan, ova priča o ravnoj Zemlji mi je neopisiva, nadrealna glupost koja je pravi dokaz da je školski sustav globalno otišao u ocat jer ne služi tome da djeci pruža znanje, nego da ih ukalupljuje u kockice, što gluplje, to bolje. To je tako jedna elementarna makrofizikalna tema da je potpuno smiješno da je uopće potrebno ovo što Žabac radi (daje temeljnu fizikalnu argumentaciju).
Tema zaključana.
22.03.2019 | 09:09
I u tom kontekstu gledajući :
teoriju velikog praska
teoriju evolucije
teoriju gravitacije
teoriju relativiteta
znanost ima temelje kao i religije, s tim što one to priznaju, dok "znanost" tvrdi svoje bez opservacija. Nemože se reći da su svi koji su kontra "znanosti" budale. Ima itekako temelja sumnjati, pogotovo kada se nešto nameće ad hock ili bez argumenata.
Nitko se nije rodio kao ravnozemljaš, nego je do toga došao, opservacijama ili logičnim zaključivanjima, ako nauka nije mogla objasniti tijek ili prirodu nečega.
Time se treba baviti ozbiljno da bi se moglo početi bar i raspravljati o ovakvim temama. Je šokantno u početku, te se već tu vrši selekcija, tako da neki žele ići dalje, ako im se čini da ima dima, dok drugi sve apriori odbacuju, te se odmah svrstaju u kontra tabor, te više s njima ni argumentirani dijalog nije moguć.
U arheologiji se može naći puno dokaza i zataškavanja a zatim slijed je beskrajan. Obavezno treba imati dobru "probavu" i otvoreni um. kako je netko rekao: esencija intelegencije je otvorenost uma.

I najgore je žučno raspravljati bez argumentacije i tolerancije,
Na svako pitanje se može dobiti odgovor, samo što on svakome ne paše!
Tema zaključana.
22.03.2019 | 14:54
JEDINO uporište koje možemo imati u materijalnom svijetu je - znanost. Bez toga bismo svi bili samo vesele krave koje skaču po livadi. Naravno, znanost nije još dosegla svoj vrhunac niti će ga ikad dosegnuti, ali se razvija i nadopunjuje.
Mnoge stvari će biti otkrivene, dokazane, nadopunjene kad nas već dugo neće biti na ovom svijetu. Neki ljudi se jednostavno ne mogu pomiriti s tim tempom ravoja, pa stvaraju teorije zavjere samo zato jer još uvijek nije sve jednoznačno dokazano i egzaktno.

Za ravnozemljaštvo bih rekao da to nije antiteza već retardacija. Ravnozemljaš postaneš ili zbog interesa ili si si napravio lobotomiju. Aj da je netko rekao da je zemlja presjek hiperbolnog paraboloida sa kubičnom hiperplohom koja kroz vrijeme mijenja oblik, još bih ga donekle ozbiljno shvatio. Ovako, hvatati se za prevaziđeni model (koji je nastao dok je znanost bila još manje razvijena nego danas) za mene je korak nazad u razmišljanju i percepciji svijeta.

Što smajo veli - možda je školski sustav otišao u ocat. To je i meni bila prva misao o ovoj temi. Nije mi jasno kako netko sa završenom OSNOVNOM školom može uopće otići na takvu kvasinu.
No, mislim da tu ipak nije problem [samo] u obrazovnom sustavu već je to društvena pojava koju valja sagledati s više strana i na više razina. U svakom slučaju je zanimljivo da u 21. stoljeću imamo takvu pojavu. Mislim, čak je i Crkva odustala od tog modela

Ravnozemljaši su, po mom, primitivni vjernici. Vjeruju u nešto što ni nakoji način nije dokazano, prikazano, evidentirano... Mi "okruglaši" barem imamo svoje dokaze, pa makar to bile i fotošopirane fotke iz svemira
Tema zaključana.
22.03.2019 | 22:17
smayoo kaže:
Problem je u tome što današnja znanost donekle i jest postala - ne religija, ali svakako - dogmatska. Znanstvenici koji se u nečemu postave "protiv struje" nisu spaljeni na lomači, ali su izopćeni i diskreditirani i etiketira ih se kao luđake ili idiote, bez stvarnih argumenata.


Nije to problem današnje znanosti, tako je od onog trenutka kad je društvo shvatilo važnost znanosti i znanstvenih dostignuća, pa su istaknuti znanstvenici nagrađivani za svoje zasluge određenim položajem i plaćom. Kad god bi se pojavilo nešto revolucionarno novo, uvijek je trebalo proći određeno vrijeme da se ta novost potvrdi i prihvati. Ali to ni u kom slučaju ne utječe na objektivnost znanosti i njezinih metoda, koje sa religijom nemaju nikakvih dodirnih točaka, mada su znanstvenici

jzelko kaže:
I u tom kontekstu gledajući :
teoriju velikog praska
teoriju evolucije
teoriju gravitacije
teoriju relativiteta
znanost ima temelje kao i religije, s tim što one to priznaju, dok "znanost" tvrdi svoje bez opservacija.


Kolega, možete li nas nam malo pojasniti, koje to temelje znanosti ima iste kao i religija?

jzelko kaže:
dok "znanost" tvrdi svoje bez opservacija.


Jeste li sigurni da govorimo o istoj znanosti?!
Koliko ja znam, znanost potkrepljuje sve svoje tvrdnje formulama koje daju rezultate lako provjerljive i usporedive sa rezultate događaja u stvarnosti. I gle čuda, svi rezultati dobiveni znanstvenim formulama, podudaraju se događajima u stvarnosti.
Na primjer, objekt bačen određenom brzinom pod određenim kutem u bio kojem smjeru, past će na točno određeno mjesto koje se dobije izračunom odgovarajuće znanstvene formule.


jzelko kaže:
Nemože se reći da su svi koji su kontra "znanosti" budale. Ima itekako temelja sumnjati, pogotovo kada se nešto nameće ad hock ili bez argumenata.


Naravno da se može reći da su svi koji su kontra znanosti budale, pogotovo kada to rade npr. na internetu, jer tvrde da znanost laže (ili da osnovne znanstvene tvrdnje nisu točne) koristeći uređaje i tehnologije koje je stvorila znanost.

Naravno da znanost nije bezgrešna, niti itko to tvrdi, pa ni znanost.
Isto tako, znanost ne tvrdi da zna istinu (omiljena riječ ravnozemljaša) jer kako netko može biti siguran da je nešto apsolutna istina, ako nema na raspolaganju sve moguće informacije (a nema ih, niti ih može imati). Znanost nema ništa protiv sumnje, ali sumnje onoga tko u cijelosti razumije tematiku, a ne sumnje onoga tko dolazi do krivih zaključaka jer uopće ne razumije tematiku.

Imate li možda neki primjer gdje znanost nešto nameće ad hoc, ili bez ikakvih argumenata?

jzelko kaže:
Nitko se nije rodio kao ravnozemljaš, nego je do toga došao, opservacijama ili logičnim zaključivanjima, ako nauka nije mogla objasniti tijek ili prirodu nečega.


Nitko se nije rodio ni kao znanstvenik, do toga se dolazi učenjem i ozbiljnim radom.
Za postati ravnozemljaš (ne znam iz prve ruke, ali po onome što sam imao pročitati na netu), normalna osoba se treba prvo operirati od bilo kakvog znanja, i prihvatiti par totalnih gluposti kao što su: znanost nas laže, NASA, astronomi i svi znanstennivi povezani sa istraživanjem svemira skovali su teoriju zavjere protiv ljudi, gravitacija je nepotvrđena teorije, i onda sve krene nizbrdo (za mentalno zdravlje takve osobe).

jzelko kaže:
Time se treba baviti ozbiljno da bi se moglo početi bar i raspravljati o ovakvim temama. Je šokantno u početku, te se već tu vrši selekcija, tako da neki žele ići dalje, ako im se čini da ima dima, dok drugi sve apriori odbacuju, te se odmah svrstaju u kontra tabor, te više s njima ni argumentirani dijalog nije moguć.


Točno, argumentirani dijalog sa ravnozemljašima je apsolutno nemoguć, a njima (ravnozmeljašima) se eventualno mogu baviti samo odgovarajuće institucije (za mentalno zdravlje).


jzelko kaže:
I najgore je žučno raspravljati bez argumentacije i tolerancije,
Na svako pitanje se može dobiti odgovor, samo što on svakome ne paše!


Upravo takvo iskustvo sam imao prilikom svakog kontakta sa ravnozemljašima. Nemaju ni argumenata ni tolerancije, ali se čvrsto drže mantri koje su 'naučili' gledajući video klipove na YouTube-u koje im serviraju njihovi gurui.
Tema zaključana.
23.03.2019 | 08:41
Veliki Richard Feynman je sve lijepo sažeo u jednoj rečenici. Religija je kultura vjere, znanost je kultura sumnje.

Ovdje je možda bitno naglasiti da govorimo o prirodnim znanostima (matematika, fizika, kemija) gdje za svaki ponovljeni eksperiment uvijek dobivamo isti rezultat jer je to prirodni zakon. Da želim biti pjesnički raspoložen, kad me netko pita jesam li vjernik, odgovaram da jesam, ali ne na način kako on(a) to vjerojatno misli i poima. Ako je Bog jedina apsolutna istina, onda je za mene matematika taj Bog. Sve uvijek štima, sve je uvijek isto bez obzira jel se križamo, klanjamo, brijemo glave ili levitiramo u Tibetu.
Ako na štangu dimenzije X od materijala Y objesim uteg od kile, ona se bude uvijek jednako deformirala bez obzira jel na vlasti Njonjo, Kosorica, Milanović, Trump ili Kim-il-Sung i bez obzira jel to njima paše ili ne.
Pseudoznanosti tipa ekonomija se savijaju kako kome paše, a spomenuti pravo u istoj rečenici s matematikom ili fizikom je uvreda IMHO....
Tema zaključana.
  • LongVillage
  • Posjetitelj
23.03.2019 | 10:41
m@xym kaže:
Koliko ja znam, znanost potkrepljuje sve svoje tvrdnje formulama koje daju rezultate lako provjerljive i usporedive sa rezultate događaja u stvarnosti. I gle čuda, svi rezultati dobiveni znanstvenim formulama, podudaraju se događajima u stvarnosti.
Na primjer, objekt bačen određenom brzinom pod određenim kutem u bio kojem smjeru, past će na točno određeno mjesto koje se dobije izračunom odgovarajuće znanstvene formule.


Dao si primjer egzaktne znanosti, koja to u tom slučaju - i nije, već je naobičniji izračun fiksnih konstanti. Sva počela matematike su izmislili indijski, arapski i starogrčki "sveti ljudi" i vjerski filozofi, definitivno nisu komunisti ili nekakvi "ateisti" (koji, u biti, ne postoje, jer čovjek je duhovno biće, a oni itekako vjeruju, najčešće puno zadrtije itd. u neke svoje stvari i uvjerenja - koja su one najgore vrste, ideološke...).

Znanost i vjera nisu u sukobu, dapače, svu današnju znanost i jesu utvrdili i osmislili vjernici, nerijetko baš svećenici, a i svi veliki znanstvenici u povijesti su bili vjernici i to jasno i nedvosmisleno i priznavali (Tesla, Einstein, Bošković itd itd itd). Izmišljanje sukoba između vjere i znanosti rade samo oni kojima je to u interesu i koji ne poznaju ni jednu ni drugu stranu, no prave se jako pametni jer bez politike sukoba nemaju što za reći, neprijatelja treba izmisliti jer u tome je i korist. Otprilike kao hrvatske spike oko partizana i ustaša - bave se ideološkim idiotizmom, koji nikako ne vodi naprijed i u bolje. Neke stvari treba rasčistiti i postaviti na svoje mjesto, no nama je jako teško izaći iz šume...

Ono što se danas uzima kao znanost, itekako je umnogome puka teorija i nedokazana priča. Baš kako je Zelko nabrojao, čitaš li pozornije, sve to sa čime šopaju djecu u školama su TEORIJE, i to su teorije jer NISU dokazane - i neće ni biti dokazane (svi veličaju nekakvu teoriju relativnosti, za koju je i sam Einstein rekao da neće biti nikada dokazana - pa me zanima u čemu je fora da se sa tako beskorisnim, nedokazanim stvarima dubokoumno šopa ljude po školama i faluktetima???!! Osim činjenicom što je on Židov, kojeg guraju i veličaju najveći vlasnici znanstvenih krugova - Židovi... to je njima dokaz njihove supremacije i žrtve...)... jedino ne znam zbog čega se sa teorijama šopa djecu po školama, jer ako ćemo uzimati teorije kao zdravo za gotovo, onda gdje je granica, hoćemo li ravnopravno učiti i mnoge druge teorije koje tim "egzaktnim znanstvenicima" tjera smijeh na usta, no ako neka teorija ide njima u osobno uvjerenje ili u ujerenje onoga tko ih plaća - onda je to "u redu" i "to je znanost"??

Znanost je kroz povijest bila samo želja da se ide naprijed i da se nešto otkriva - a što daje odgovore na velika pitanja koja muče čovjeka. Na žalost, ta želja je uvijek bila - a i danas je! - vrlo daleko od moguće i vjerojatne istine, ta znanost troši ogromne resurse ne na otkrivanje, nego na eliminiranje onih i onoga što možda nudi drugačiju priču od tih "znanstvenika", a znanost je danas posve podređena novcu i time maksimalno isprostituirana za račun krugova koji tu znanost plaćaju i financijski podupiru. Znanstvenici olako prostituiraju svoje akademske titule i ugled za ljubav onoga koji će im u džep kapnuti što veću svotu novca, i njihov ugled je u službi davanja legitimiteta i komercijalnosti produkta i ideja koje prodaju oni koji ih financiraju.

Znanost bi trebala težiti istini i dobrobiti pod svaku cijenu, međutim tome odavno nije tako. Farmako-industrija ulaže ogromne svote novca u komercijalne i najčešće više-manje beskorisne proizvode (današnja ulaganja svjetske farmakologije su još samo niti cca 35% u razvoj novih lijekova, ostalo je ulaganje u tzv. "probiotičke" proizvode koji uglavnom ne služe liječenju, nego uvjeravanju ljudi da korištenjem toga "neće oboljeti", kao i u estetske i potporne proizvode). Sredstva za razvoj kozmetike, povećanja grudi, potencije i plastične kirurgije su višestruko veća od sredstava za liječenje i razvoj lijekova za karcinome, infekcije, Alzheimera, Aidsa, dječjih i kroničnih bolesti - i to ZAJEDNO! Dokaz bolesti društva i "dobronamjesnoti znanosti" koja je kompletno u službi financijera i njihovih interesa zarade. Na zdravom čovjeku se tada ne zarađuje, no na njegovoj gluposti itekako...

Vrlo je slična situacija i u mnogim drugim znanostima, gdje jedan prof.dr.sci, tvrdi jedno, sutra drugi prof.dr.sci. tvrdi drugo, oboje se slikaju po reklamama, oboje zastupaju dijametralno različite stavove, no trebali bismo vjerovati obojici - pa to su ipak prof.dr.sci., dapače su završili na istim fakultetima i iz istih knjiga da bi danas prodavali posve različite "istine" - a ti, šljakeru koji nisi prof.dr.sci. - kome vjerovati? Kurvi broj 1, ili kurvi broj 2 - obje se kunu u nevinost, u moral i poštenje, dapače zalažu svoj visoki i teško zasluženi akademski status da bi nas u to uvjerili, no na taj način postižu samo da počinjemo olako i sa sumnjom shvaćati njihovu stručnost, jer njihova osobna stručna prostituiranost i prodanost je vidljiva i iz svemira... na taj način se omalovažava i općenito status doktora, profesora itd itd, jer smo se uvjerili da oni - LAŽU.

Svaka znanost kroz povijest je bila "zadnja riječ" napretka, tehnike itd, da bi se daljnim otkrivanjem otkrilo da tome baš i nije tako. Medicinska znanost je svojedobno tvrdila da je najbolji lijek za kugu deranje kože sa živa čovjeka... jedna druga da je sunce centar svemira.... treća da je istosmjerna struja najbolja solucija... danas je to smiješno, no - to je tada bila ista ta stvar koju nam podvaljuju i sada, kao nešto najbolje, najnaprednije, naj... a u biti, najčešće hrpa žešćih laži, dapače je napretkom znansti vrlo izvjesno da će sadašnja znanstvena dostignuća, koja nam slijepo nameću, jednom biti prokazana kao naiva, smijeh i laž... moguće ne sve, ali ogroman dio svakako.

Poanta je da je i današnja znanost daleko do toga da ju uzmemo kao istinu, jer će sutra netko doći sa nečim boljim, naprednijim, i ovo čime nas danas dogmatski šipaju - bit će samo loš vic iz bliže prošlosti... zato ne smatram pametnim bezrezervno polagati svoju vjeru, nade i uvjerenja u znanost - jer ista je jako daleko od mnogih istina, a najgore je što i dalje radi na tome da istina ostane podalje od ljudi, jer se kosi sa interesima onih kojima na umu nije napredak, nego debela zarada...

Sjetimo se samo Tesle i njegovih zaključaka o energiji, i pitaj se zašto mi danas plaćamo struju, zašto se ne vozimo besplatno koristeći energiju koja je "posvuda oko nas, bezgranična, slobodna i besplatna"...??? I kome od svega toga danas služe tzv. "znanstvenici"?? Teslinim - istinski znanstvenim, dobronamjernim idejama - ili komercijali koja im šopa džepove??

Tvoja slijepa uvjerenja u znanost kao nešto "ne znam što" jednako su kilava, jadna i smiješna kao i onoga koji o svemu tome apsolutno pojma nema. S time da taj neznalica barem ne pljuje po tuđim uvjerenjima. Znanost danas nije demantirala niti jednu stavku koju Biblija spominje, dapače su mnoge osobe, događaji i principi dokazani i sa znanstvene strane. I to je tako tisućama godina. Za razliku od toga, znanost je sama sebe demantirala kompetno u razdoblju od samo nekoliko desetljeća do max 200 godina... kada budeš iz svojih "znanstvenih" spika izbacio ideologiju i njezino agresivno traženje neprijatelja i neistomišljenika, tek tada ćeš steći prvi uvjet da se znanošću baviš na onaj način na koji bi i trebalo - iskreno, otvoreno, dobronamjerno, objektivno. Na žalost, današnjih 99,9% znanstvenika uopće o tome ne žele ni razmišljati. I to je prokletstvo današnjeg svijeta.
Tema zaključana.
23.03.2019 | 10:47
Nije da zagovaram vjeru, ali nije niti da se apsolutno slažem sa svime što se servira javnosti pod znanstvenom istinom.
Vlastite odgovore nemam, jedino sumnju i neke teze koje neću podijeliti ovdje jer su moje.
No pitanja, neka očita - mogu.
Kako su Egipćani sagradili piramide?
Koliko znam, znanost nema odgovor na to pitanje dan danas, iako je vremenska razlika između Kleopatre i 2019. godine pozamašna, no još uvijek manja od vremena kojim su faraoni vladali Egiptom (cca 3000 godina).
Projekt Plava knjiga, nastao još 1950-ih - imao je za zadatak prodati javnosti u SAD-u da su svjetla koja su raznorazni ljudi vidjeli, među njima i piloti iz WWII (njih spominjem zato što su se kleli da nema tog objekta na zemlji, bio ruski ili američki - koji može izvoditi takve manevre i to potpuno bešumno), te ih uvjeriti da se radi o metereološkim balonima i sličnim racionalnim stvarima - iako je voditelj projekta Hynek znao da je najvjerojatnije riječ o vanzemaljcima koji prate napredak zemljana - i da je jedino pitanje - žele li mir ili rat?
en.wikipedia.org/wiki/J._Allen_Hynek
Hynek ih je klasificirao kao susrete 1. (viđenje vanzemaljskog objekta), 2. (utjecaj tog objekta na bilo što ovozemaljsko, tipa elektricitet i slično...) i 3. vrste (kontakt s istim).
Vjerovati da smo sami u svemiru, kada samo u Mliječnom putu postoje stotine milijardi zvijezda po meni je - smiješno. No, dobro. Dosta o tome.
Ajmo natrag na Zemlju. Šaolinski svećenici. Da li njima znanost pomaže u čudima koja izvađaju?
Po meni ne (istina, nije da sam imao čast pričati s ijednim od njih - ali nekako mi je logično da tip ne izračunava formule prije nego što izvede nešto na što bi Bruce Lee zinuo).
Samo hoću reći da znanost nije alfa i omega svega.
I da se ne slažem da je znanost ta na kojoj počiva razvoj čovječanstva.
Evo primjer za to što tvrdim.
Znanost nam je donjela IOT, pametne telefone, sve ovo. Tko se više služio mozgom, naši roditelji (oni koji su studirali ali i oni koji su završili bilo kakvu školu), ili mi?
Po meni, razvoj znanosti nam negdje uvelike pomaže, ali nas u puno stvari uvelike - zaglupljuje.
Klinci koji se još rodili nisu neće imati pojma o matematici i fizici jer će to za njih rješavati - pametni sat.
I kako od njih da dobijemo materijal za sveučilišne profesore? Ili ćemo prepustiti robotima i taj posao? Hoćemo li uopće studirati ili ćemo postati potrošni materijal u službi kompjutora?
Hoću reći, znanost ima velikog udjela u razvoju čovječanstva, ali ima i povijest - koju svi uredno zanemaruju.
Da nema povijesti, kako bi itko od nas znao što je rekao Galileo, te tko je on uopće i bio?
Ili, što znači "Kocka je bačena", tko su bili Sokrat, Platon - da ne idem dalje?
Bili bi malo više od životinja, zaboravljali što smo jeli prije tjedan dana, a kamoli bitnije stvari u daljoj prošlosti.
Po meni ne treba pljuvati (možda teška riječ) nikoga.
Ako je znanost temeljena na sumnji, tko smo mi - balavci za tog čovjeka - da se smijemo jzelku što sumnja u neke stvari?
Čovjek je od mene skoro pa duplo stariji, od najmlađih članova valjda i troduplo - i sama ta činjenica životnog iskustva daje mu za pravo da misli što želi misliti.
Na kraju krajeva - za to smo se i borili, zar ne?
I slažem se sa dijelom posta iznad koji govori o nadogradnji onoga što znamo, pa ISTO je rekao i Steve Jobs za računalstvo.
"Ovo što sam ja napravio samo je sloj planine koja se neprestano gradi. Nakon mene će doći netko sa novim slojem, nakon njega netko s idućim i tako treba biti."
Steve Jobs, All Things Digitall, na pitanje Walta Mosberga o utjecaju toga što radi na budućnost informatike.
EDIT:
Evo link (nisam čitao) za 18 znanstvenih činjenica iz 1990. koje su danas opovrgnuli - znanstvenici:
www.buzzfeed.com/natashaumer/science-fac...-believed-in-the-90s
To otprilike sažima sve što hoću reći. Ono što danas je, sutra nije.
I kako se onda osjeća osoba koja je tako gorljivo govorila da nešto "je" kada se dokaže da - "nije"?
Tema zaključana.
23.03.2019 | 11:32
Samo da podijelim jednu stvar koju sam nedavno otkrio, jer me zanima vaše mišljenje o tome.
Načini učenja djece na razini države.
Prva na svijetu u obrazovanju je Finska, zemlja koja zabranjuje ikakvo učenje do 12. godine, već potiče igru - tvrdeći da djeca samo taj period imaju da budu - djeca.
Pa onda polako počinje učenje, isprva bez domaće zadaće, kasnije sa - da bi u srednjoj školi sva djeca radila u nekom objektu koji je pripojen toj školi.
S druge strane, Južna Koreja.
Kao zemlja koja nema nešto prirodnih resursa, filozofija države je da im je jedini pravi resurs mozak. No to su doveli do takvoga ekstrema da je potpuno normalno da djeca od 4. godine nadalje odlaze u vrtiće škole, a kada krenu u školu tamo su od 08:00 do 14:00 sati, kada ih roditelji prebacuju u privatne dodatne škole, koje traju od 15:00 do 21:00.
Tada dolaze doma, u stanove zgrada koje su izgradili Samsung, LG ili slični giganti za koje roditelji rade - i ne odlaze u stan, već u učionicu u prizemlju kako ne bi smetali roditeljima koji spavaju dok oni pišu zadaću. Odlaze spavati oko 23:00 sata, bude se u 05:00 i sve isponova.
Stopa samoubojstva im je sve veća, i čak i sami Korejci shvaćaju da je sve to postalo izuzetno kontraproduktivno.
Je off topic i neću više, ali kako da itko razvije interes za znanost u takvom režimu, kada cijeli dan mali jadničci hodaju kao zombiji od učionice do učionice.
Tema zaključana.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 54 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.41 Seconds

Provided by iJoomla SEO