Čime čistiti ekran?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Čime čistiti ekran?


30.01.2018 | 16:09
Od preko godine dana nisam ga ni jednom očistila. Sada već ima par točkica i prašine. Pa, čime da to očistim? PC grebem vatom i alkoholom. Ovo bih nježnije tretirala, ali što?
30.01.2018 | 16:15
Macbook ili iMac?
30.01.2018 | 16:18
Vlažnom krpom, nikakve kemikalije, ako neide iz prve, malo jaće trljaj.
30.01.2018 | 17:03
Macbook
30.01.2018 | 17:07
Imaš bočicu s raspršivačem tekućine namijenjene za lcd ekrane (bez amonijaka, alkohola i inih agresivnih tvari). Ja koristim to jer masnoću s prstiju koja ostane na tipkama pa se "preslika" na lcd vlažnom krpom samo razmazujem
30.01.2018 | 17:14
Ja ima neku tekučinu SBOX CS-02 koja je došla s krpicom. Pošpricam krpicu i obrišem. Krpica jedva da je vlažna.
Ekološko (nisam probao popiti).
30.01.2018 | 17:33
Vec poduze koristim "Whoosh Tech Hygiene".... za sve, Macbook, iPad i iPhone.... cak se i reklamiraju da je sredstvo "resist fingerprints" i moram priznati da zaista jest. Toplo preporucam ako uspijes naci
30.01.2018 | 18:49
Zaboravio sam napomenuti - ne koristim krpicu uz taj raspršivač, nego papirnate kuhinjske ubruse (može i toaletni papir ako je neki kvalitetniji).
30.01.2018 | 19:37
smayoo,

Ništa sa celulozom (a to je valjda sve papirnato) nije preporučljivo za biranje stakla i plastike, jer celuloza s vremenom izgrebe i jedno i drugo.

Doduše, koliko vidim i ove vlažne maramice za čišćenje naočala je također na bazi papaira, ali ih ipak koristim (u nedostatku nečega boljega).
30.01.2018 | 19:50
Nemoj reć...
Ništa s celulozom? Ako celulozna vlakna izgrebu nešto (bilo što), koja bi to bila vlakna koja NE izgrebu?
Otkud točno ta preporuka? Imaš neki konkretan izvor?

Inače, o grebanju plastike (plastičnog LCD zaslona) možemo pričati, to je mekan materijal kojeg stvarno svašta može izgrebati. Pitanje je sad kome koliko mogu smetati neke mikro-ogrebotine koje mogu načiniti neka gruba vlakna papira ili krpe kojom se tu plastiku briše.

Ali o grebanju stakla, pa još papirnatim ubrusom (tj. celuloznim vlaknom) - nemoj, pliz... Vrlo je malo materijala koji su tvrđi od stakla pa da ga mogu izgrebati (jerbo mekši materijal ne može izgrebati tvrđi, logično, zar ne?). Dijamant, na primjer. Celuloza? Ajoj...

Nego, jebo celulozu. Napravi eksperiment. Uzmi komad stakla (bilo kakav - čašu, krhotinu od prozora, bilo što) i skalpel (obični iz željeznarije) i pokušaj skalpelom zarezati po staklu, tako da ostane ogrebotina ili kakav god trag. Samo pazi, ako je čaša, da ti ne poleti skalpel.
30.01.2018 | 19:55
Staklo možeš sa tim “papirićima” dok su mokri/vlažni. Zato i dolaze te maramice za naočale u vrećicama da bi bile vlažne. Neće ništa ogrebati vlažne.
30.01.2018 | 20:10
Well, ja svoj macbook ‘perem’ sa w5 vlznim maramicama iz lidla. Koje su kao za naocale. Pise da ne ide na lcd. Ali evo imam macbook od 2013. I nema ni jedne ogrebotine na ekranu od tih maramica.

Snjima cistim i ipad i iphone. Tako da ne znam sta da kazem.
30.01.2018 | 20:42
smayoo kaže:
Nemoj reć...
Ništa s celulozom? Ako celulozna vlakna izgrebu nešto (bilo što), koja bi to bila vlakna koja NE izgrebu?
Otkud točno ta preporuka? Imaš neki konkretan izvor?


Od svoje 16. godine nosim naočale, dakle više od 33 godine, prije staklene, a sada plastične (polikarbonatne) i optičari su mi uvijek toplo prepručavali da ne koristim papirnate maramice za brisanje naočala.

Ono što se preporuča to su one krpice koje se uvijek 'besplatno' dobiju sa svakim kupljenim naočalama, ne znam od kojeg su materijala, i ne znam koliko su uspješne u negrebanju stakla/plastike, jer ih baš i nisam redovio koristio (možda prvih par mejseci nakon kupnje svakih naočala).

smayoo kaže:

Inače, o grebanju plastike (plastičnog LCD zaslona) možemo pričati, to je mekan materijal kojeg stvarno svašta može izgrebati. Pitanje je sad kome koliko mogu smetati neke mikro-ogrebotine koje mogu načiniti neka gruba vlakna papira ili krpe kojom se tu plastiku briše.


Istina, mikroogrebotine na plastičnom ekranu vjerojatno predstavljaju samo estetski problem, jer ne smetaju prikazu slike na ekranu, jer se vide samo kad je ekran ugašen.

smayoo kaže:

Ali o grebanju stakla, pa još papirnatim ubrusom (tj. celuloznim vlaknom) - nemoj, pliz... Vrlo je malo materijala koji su tvrđi od stakla pa da ga mogu izgrebati (jerbo mekši materijal ne može izgrebati tvrđi, logično, zar ne?). Dijamant, na primjer. Celuloza? Ajoj...


Daklem, da se vratim opet na moje naočale. I prije, staklene, i sada, plastične leće stakala sam uvijek čistio svim i svačim, preporučenim maramicama, suhim maramicama, WC papirom, papirnatim ubrusima, pamučnim majicama, vlažnim maramicama i sličnim stvarima, ali najčešći izbor su bile papirnate maramice i zadnjih godina vlažne maramice za brisanje naočala. I jedne i druge (naočale, ne maramice) su nakon par godina nošenja izgledale izgrebano (male ogrebotine koje se primjete na svjetlu). Doduše kod staklenih je to bilo puno puno manje nego kod plastičnih, ali su se ogrebotine jasno vidjele.

Inače, o tvrdoći stakla i koliko se lako on može ili ne može izgrebati, bi se dalo pričati. Uglavnom, većina satova danas ne koristi staklo nego neku vrstu mineralnog kristala ili safir (i jedno i drugo dobiveno umjetnim putem), upravo zato jer se staklo izgrebe puno lakše od ovih umjetnih materijala.

A ja ti iz osobnog iskustva mogu reći da se i ti umjetni kristali (Seikov hardlex, i safir) isto tako mogu izgrebati iako su nazivno po tvrdoći odmah iza dijamanta.

smayoo kaže:
Nemoj reć...
Nego, jebo celulozu. Napravi eksperiment. Uzmi komad stakla (bilo kakav - čašu, krhotinu od prozora, bilo što) i skalpel (obični iz željeznarije) i pokušaj skalpelom zarezati po staklu, tako da ostane ogrebotina ili kakav god trag. Samo pazi, ako je čaša, da ti ne poleti skalpel.


Kada bi takvi 'testovi' bili vjerodostojni, onda bi svi mobiteli sa 'Gorilla glass'-om i sličnim ekranima bili uvijek kao novi, ali većina korisnika koji ne koriste nikakvu dodatnu zaštitu za ekran, na teži način nauče da to baš i nije tako, pogotovo ako imaju običaj držati mobitel u džepu zajedno sa svežnjem ključeva.
30.01.2018 | 22:31
Eto, ja ti rekoh. Ne filozofiraj, nego probaj. Ne moraš s naočalama. Probaj s bilo kojim prozorom. Odi kod staklara i uzmi neki stakleni otpadak. BIlo što.
Sitne ogrebotine na staklu se mogu javiti od sićušnih zrnaca mineralne prašine, pijeska, nečeg tome sličnog. Od ključeva - staklo - ne. Izgrebe se lak s metalnog dijela, naravno. Izgrebe se, ako postoji, onaj premaz preko stakla koji služi da se lakše skida masnoća od prstiju, ili ako staklo nije staklo, nego neki mekši materijal (polikarbonat si spomenuo, npr.).
30.01.2018 | 23:54
Ne filozofiram, osim ako ne misliš da je filozofiranje kada netko izloži stav drugačiji od tvoga.

Samo govorim kakva su moja iskustva u vezi stakla i njegove čvrstoće. Kako je moguće da komad mekanog papira može izgrebati nešto što je poprilično čvrsto kao staklo, ne znam, negdje sam čitao o tome kako je pretpostavka da u papiru osim same celuloze ima i raznih drugih stvari u tragovima (ostaci od tehnološkog procesa proivodnje papira) koji mogu izgrebati staklo.

Inače, čvršće legure čelika imaju već tvrdoću od stakla i mogu ga zarezati, ne tako lako, ali ipak mogu.
31.01.2018 | 11:02
Bedast sam pa se ne zamaram visoko-tehnološko-specijaliziranim proizvodima za njegu računala. Jednom ili dva puta mjesečno (kad vidim da imam fleke po ekranu) na papirnatu maramicu jednom špricnem najobičniji Arf antistatic za prozore/stakla i prebrišem ekran.

Isto tako, istim sredstvom tu i tamo skinem masnoću sa tipki (brišem jednu po jednu skoro suhim papirnatim ručnikom jer je malo grublji od papirnate maramice pa bolje skida).

I da, tako radim od svog prvog LCD monitora (tamo negdje od 2000. godine) i do sada nisam nikad vidio nikakva oštećenja zaslonu laptopa, monitoru, televizorima, mobitelu.

Po meni je veći problem kako netko ne čisti uređaj na kojem radi vjerojatno svakodnevno godinu dana umjesto čime ga treba čistiti
31.01.2018 | 11:25
m@xym kaže:
Ne filozofiram, osim ako ne misliš da je filozofiranje kada netko izloži stav drugačiji od tvoga.


Ne. Mislim da je filozofiranje kad netko iznosi stav bez argumenata, odnosno kad dobije argument na koji nema protuargument pa iznosi stav koji počinje sa "da, ali..."

Kako je moguće da komad mekanog papira može izgrebati nešto što je poprilično čvrsto kao staklo, ne znam, negdje sam čitao o tome kako je pretpostavka da u papiru osim same celuloze ima i raznih drugih stvari u tragovima (ostaci od tehnološkog procesa proivodnje papira) koji mogu izgrebati staklo.


U papirnatim maramicama može biti svačega. I čestica kamenog pudera, i prašine od agensa za izbjeljivanje, omekšavanje, itd. Ali onda se ne kaže da papir grebe stakla ZBOG CELULOZE.

U kuhinjskim papirnim ubrusima toga nema. Tehnologija proizvodnje je posve drugačija, svrha je posve drugačija pa onda i željena svojstva papira.

Inače, čvršće legure čelika imaju već tvrdoću od stakla i mogu ga zarezati, ne tako lako, ali ipak mogu.


Točno. Mogu ga ogrebati primjenom vrlo velike sile. A ne trljanjem telefona o ključeve u džepu. Plus, ključevi se ne rade od tako tvrdog čelika jer bi onda koštalo cijelo bogatstvo izglodati ih u željeni profil.

Uglavnom, da ne razvlačimo u nedogled - tko god (nismo doznali tko je to) da ti je rekao da CELULOZA može izgrebati išta, a kamoli staklo (jer, od te tvoje tvrdnje smo počeli diskusiju) - ono... baš *JAKO* nema pojma o čemu priča...

Ključevi i mobitel u istom džepu - sigurno će biti oguljenog laka, oštećenog premaza na staklu, ili izgrebanog ne-staklenog displaya od mobitela i jasno je da to ne treba raditi.
31.01.2018 | 11:38
Ljudi, od kada imam iPodove, iPhonove, Mac, LCD LED TV, sve čistim s jednim proizvodom - i ne može ispasti čišće da ga s Ajaxom za prozore čistim. Brillen Putztucher vlažne maramice iz dm-a, 10 kn 52 komada. Za očistiti bilo kakvu površinu ne može biti bolje. Ogrebotine bih valjda primjetio u 10 godina. Niti najmanje. A ako je za TV veće površine, isto iz dm-a, denk mit (mada se i s njima može sve ovo prije navedeno) ali su ove prve bolje jer ne treba tri marame da se očiste tragovi brisanja, već jedna koja pokupi otiske, prljavštinu, masnoću, i tragove brisanja (vodoravne ili okomite, kružne - kako već ko radi).
Stvarno ne zezam, provjerite ako ste u prilici - vidjet ćete da šljaka.
I ne oštećuje ekran.
A maramica koju dobiješ s naočalama je od mikrofibre, i kad tad se zaprlja, pa nakon pranja to nije to.
Ali ok, u trgovinama naočala ti daju besplatno novu.
Međutim, ja još imam zapakirane maramice od mikrofibre koje sam dobio s iPod touchem i MacBook Pro-om, ovo mi je puno bolje. Par puta sam probao sa jednom takvom maramicom od iPod toucha, to mi je samo muljalo zmazanoću. OK, možda nisam dobro radio, možda sam stavio previše ili premalo ne sjećam se više čega (neko sredstvo iz Linksa za čišćenje kompa koje se ko pjena za brijanje raširi u ruci pa u to nasaftaš maramicu i kao sve super - ali to je za metal - ne za staklo)...
Što se naočala tiče (za vid) ne nosim ih, i zaista nisam znao da trgovci ne preporučaju vlažne maramice, ali onda mi nije jasno zašto ih prodaju i to tri puta lošije po tri puta većoj cijeni (10 komada 30 kuna)...
Ovo su veće, oko 15 kn koštaju u dm-u.
IMG_0551.jpg

A ovo su te koje zaista toplo preporučam, obično stoje kod blagajne, kraj Labella i tih stvarčica u dm-u.

IMG_0550.jpg


Isprike na krivo položenim slikama...
31.01.2018 | 12:33
smayoo,

U pravu su, stvarno nemam nikakvih dokaza da je celuloza iz papira uzrok grebanja stakla ili plastike.

Cijeli život slušam savjete kako papirnate maramice nisu dobre za brisanje naočala, pa sam valjda povezao da je to zbog celululoze,
31.01.2018 | 13:47
Kloba, ovo je neprihvatljivo, položene slike, pa 2018 je, kako možeš položiti slike samo tako?
31.01.2018 | 14:31
Slikao sam okomito, i kada sam priložio ispale su položene.
E sada, zbog maramica mi se stvarno nije dalo ispravljati stvar.
Tko ih hoće isprobati, vidi kako izgledaju i jedne i druge, i da je 2030. - zar ne?
Ali stvarno, bez šale - ne znam kako priložiti okomitu sliku - zato sam se i ispričao.
31.01.2018 | 17:36


  • Mate22
  • Posjetitelj
31.01.2018 | 19:18
Kloba kaže:
Slikao sam okomito, i kada sam priložio ispale su položene.
E sada, zbog maramica mi se stvarno nije dalo ispravljati stvar.
Tko ih hoće isprobati, vidi kako izgledaju i jedne i druge, i da je 2030. - zar ne?
Ali stvarno, bez šale - ne znam kako priložiti okomitu sliku - zato sam se i ispričao.



Ma bez brige budi ja ih neznam nikako priložit
  • Mate22
  • Posjetitelj
31.01.2018 | 19:21
Moonlike kaže:
Vec poduze koristim "Whoosh Tech Hygiene".... za sve, Macbook, iPad i iPhone.... cak se i reklamiraju da je sredstvo "resist fingerprints" i moram priznati da zaista jest. Toplo preporucam ako uspijes naci



Isto potvrđujem da ovo "Whoosh Tech Hygiene" jedno vrijeme već koristim na MBP iPad pro i iPhone-eu i meni se pokazalo odlično.Nabavio na eBay-u za jedno 22$+poštarina 5$ prezadovoljan.
31.01.2018 | 20:32
Kloba kaže:
Ali stvarno, bez šale - ne znam kako priložiti okomitu sliku - zato sam se i ispričao.


Nažalost, uopće nije jednostavno.
Problem je u tome što senzor u tvom iPhoneu zna kako si držao mobitel dok si slikao koju fotku i taj se podatak (orijentacija) zapiše u EXIF tag koji putuje sa slikom. I onda iPhone pošalje (airdrop ili kako god) sliku uvijek položenu čemu god da je pošalje i pretpostavka je da je to čemu ju je poslao dovoljno pametno da pročita ispravnu orijentaciju iz EXIF taga i primijeni je.

Ako fotku uploadaš izravno s mobitela na Jabučnjak, osobito ako to radiš kroz Tapatalk, uvijek ispadne krivo okrenuta jer Jabučnjak (tj. Joomla) to ne zna prihvatiti.

Na nekim verzijama iOSa (ne sjećam se više kojima) pomaže workaround - da sliku prije slanja editiraš - i u editoru je zarotiraš 4 puta za 90º (dakle da stoji isto kao i prije) i na taj način iOS zapamti da ta fotka stoji vertikalno i točka.
31.01.2018 | 20:50
image.jpeg




Bas probavam.
  • Mate22
  • Posjetitelj
31.01.2018 | 20:59
zabac kaže:
image.jpeg




Bas probavam.


Nevalja to zabac.....
01.02.2018 | 06:36
Sto? Fino cisti. Probao na iPadu iradi, a i orjentacija slike ide.
01.02.2018 | 08:32
Ooo pa te cvjetiće bi svugdje prepoznao.. Položene ili ne.
01.02.2018 | 09:04
Dobro da znam za ubuduće. Ma, slikao sam okomito - pa mi se nije dalo čekati da se pojavi na Photos appu preko iClouda, nego sam si sa iPhone-a poslao mail na komp, mada sam mogao i airdropom - svejedno...
I samo sam priložio slike. A nisam ih editirao jer su mi ok bile okomite, kakve sam ih namjerno i slikao.
Svejedno - thanks Smayoo.
Evo, baš sam zarotirao četiri puta u Photos appu, pa da vidimo...

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_5133.jpg

Bravo Smayoo!!!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 22 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO