Katalonija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Katalonija


01.10.2017 | 18:13
Vjerujem da ste nešto čuli i vidjeli o dramatičnim događajima u Kataloniji. Moram priznati da nisam očekivao da će to ovako izgledati u jednoj civiliziranoj zemlji, članici EU. Da će policija takvom silom ići na ljude koji žele izraziti svoju demokratsku volju.
Priča o ustavnosti i legitimitetu samog referenduma je sasvim neka druga razina. Ja osobno ne razumijem zašto je španjolska vlast dozvolila navući na sebe ovakav negativan image. Smatram da su trebali pustiti da se referendum dogodi kad je ionako neustavan. A onda bi iz rezultata i oni nešto vidjeli.
Onaj prošli je imao jako malu izlaznost, iz čega se da zaključiti da Kataloncima u prosjeku nije baš bitno ovo pitanje. Po mom sudu, da španjolska vlast nije aktivno sudjelovala u podizanju tenzija, i sad bi bilo slično, ili još povoljnije za njih (dakle, još manja izlaznost). Ovako - izazvali su gnjev i revolt ljudi i - moguće je - pokrenuli političku lavinu koju više neće moći zaustaviti...
01.10.2017 | 18:36
Pa i policijska represija je tekovina civilizacije

Moram priznati da me taj prizor ni ne čudi previše. Vjerujem da bi i civiliziranije zemlje pribjegle sili kad bi se neka pokrajina htjela odvojiti od "matice".
01.10.2017 | 19:08
Vidim smayoo aludira na odvajanje Istre, mada istriani niti u ludilu ne bi s riječanima zajedno.
01.10.2017 | 19:15
Osobno vjerujem da Europska unija niti nema dugoročno smisla ako ne ide tome da polako nestaje važnost pojedinih država, a raste važnost regija. Ovakvi su procesi neumitni. Ako neka regija uistinu demokratskom većinom ne želi biti dio neke državne zajednice, ne možeš je silom zadržati zauvijek. Samo neko određeno vrijeme. Ovakvi pokušaji su uvijek do sad propadali. Kad pogledaš i Hrvatsko proljeće, iako je nominalno propalo, rezultiralo je ustavom 1974 koji je omogućavao svakoj republci pravo na samoodređenje do otcjepljenja. Što se na kraju i dogodilo.
Ako želiš nekog zadržati unutar neke zajednice, moraš mu dati konkretne razloge da i on to želi. Sve ostalo je - pušiona.

A - Europska Unija je puna regija koje su "razrezane" državnim granicama na neprirodan način. Multinacionalnih regija u kojima ljudi žive zajedno stoljećima i dijele istu kulturu, iako ne pripadaju istim narodima pa i ne govore istim jezikom, a dijele ih državne granice koje su nastale slijedom političkih i vojnih događaja, najčešće iz interesa nekih sasvim trećih, koji uopće ne žive u tim regijama. Baranja/Baranya, Srijem/Srem, Štajerska/Steiermark, Koroška/Kärnten, Istra/Istra/Istria, Tirol-Südtirol/Alto Adige, Euskal Herria/Pais Vasco/Pays Basque (Baskija), Alsace/Elsass, Lourene/Lorraine/Lothringen, Limburg, Flandrija, Frizija, Śląsk/Schläsing...

Dugoročno gledano, u jednoj zajednici naroda kakvom je zamišljena EU, kakva je stvarna politička svrha pojedinih država koje su rezultat nekih puno užih i najmanje 200 godina starijih teritorijalnih interesa?
01.10.2017 | 19:28
zabac kaže:
Vidim smayoo aludira na odvajanje Istre, mada istriani niti u ludilu ne bi s riječanima zajedno.


Ne znam gdje si to pročitao u onom što pišem, niti me zanima taj smjer razmišljanja.
Ali stvarno bi bilo lijepo da pokušaš makar donekle upoznati Istru i Istrijane prije nego pomisliš da uopće razumiješ razliku u načinu razmišljanja i sustavu vrijednosti koji prevladava u Istri (Istri mogu slobodno u ovom smislu dodati i Međimurje), u odnosu na ostatak Hrvatske.

80% svih projekata (u operativnom i financijskom smislu) koje sam radio u zadnjih 15 godina događali su se ili u Istri, ili u Zagrebu. Poznajem Istru jako dobro, u svakom smislu, iako ne živim tamo i nisam odande. Iskreno, dosta je teško pronaći neki stvarno dobar razlog zašto bi Istri bilo bolje u ovakvoj Hrvatskoj, ali isto to vrijedi i za Sloveniju, a osobito za Italiju. Istri bi najbolje bilo samoj. Samo - prosječnom Istrijanu se fućka za to. Jer prosječnog Istrijana nije baš jako briga čiji je ćaća iz kojeg plemena. Eto.
01.10.2017 | 19:35
Naravno, uopće se ne slažem s tobom, a ne slažu se niti deseci i deseci miliona građana EU. To što ti predlažeš je utopija i osuđeno na propast, isto je i s multikulturalnošću, demokracijom, slobodom. To je iluzija kojom se zavaravaju mnogi i traže siprike za sranje koje se dešava u državi.
Ovo što si nabrojao od Baranje na dalje je bulšit jer jako dobro znaš kako se zemlja dijeli i kako se dijelila. Kad bi se narod pitao, svako selo bi bilo jedna država.
Španjolsku i Jugoslaviju ne možemo uspoređivati, dok smo mi po dreku kopali, oni su osvajali svijet skupa s Engleskom, Nizozemskom i Portugalom. Čak je i Njemačka bila drek od države, a sad dijeli lekcije jer može (novac).
Badava prićam jer nekako mi se ćini kako ti se sve svodi na hranu, sex i spavanje.
01.10.2017 | 21:25
Slažem se da su trebali pustiti da se to održi bez represije, a onda kasnije vidjeti što i kako.
01.10.2017 | 21:48
Madrid se oduvijek bojao ostati bez Katalonije - to im je najbogatija regija. Ovo se moglo očekivati. Neće im dati odcjepljenje.
01.10.2017 | 23:10
Izgleda kao tiha destabilizacija, Spanjolske, Eu, cega vec, povijest ce reci. Katalonija neustavno trazi nezavisnost, a s druge strane nema drugog ni izbora, budimo realni. Zanimljivost price jest da mi se cini kako je u igri iskljucivo ekonomija jer o drugim stvarima nema bas govora. Barcelona je bogat grad u bogatoj regiji. Medjutim, Madrid bez Barcelone i Barcelona bez Madrida su jednostavno besmisleni, u ekonomskom, ekoloskom, nogometnom i svim drugim pogledima. Jedni druge poticu na napredak rivalitetom. Danas Spanjolska radi ono sto mora, brani svoj opstanak. Licemjerno i navijacki bi zato bilo napadati Spanjolsku, a istovremeno opravdavati Kataloniju. Pravno gledano, Spanjolci brane ustav te drzave. Ustav jasno kaze da se takvi referendumu mogu raspisati samo na razini drzave. Prvo je trebalo napraviti izmjene ustava, a onda raditi na referendumu. To je recimo potez od 10-tak godina te zbog nestrpljivosti na kraju mozda od ove price ne bude nista, ali tko zna, cinjenica je samo da je Katalonija ipak podjeljena po tom pitanju. Izgleda kao s...nje koje je otislo predaleko s obje strane. Otislo je i 1936. pa znamo kako je zavrsilo, nadam se da ovaj put nece biti usijanih glava u tom djelu ove lijepe zemaljske kugle. To je zemlja s iskustvom takvih pokreta i ratova, bivsa velesila svijeta i zemlja duge duge monarhisticke tradicije.
02.10.2017 | 06:08
dacika kaže:
Izgleda kao tiha destabilizacija, Spanjolske, Eu, cega vec, povijest ce reci. Katalonija neustavno trazi nezavisnost, a s druge strane nema drugog ni izbora, budimo realni. Zanimljivost price jest da mi se cini kako je u igri iskljucivo ekonomija jer o drugim stvarima nema bas govora.


Bas sve sto se dogadja na ovom svijetu, a pogotovo sukobi i ratovi su zbog "ekonomije", tj. zato jer ce netko negdje zbog toga utrpati pare u dzep. Nista drugo.
02.10.2017 | 06:52
smayoo kaže:
Vjerujem da ste nešto čuli i vidjeli o dramatičnim događajima u Kataloniji. Moram priznati da nisam očekivao da će to ovako izgledati u jednoj civiliziranoj zemlji, članici EU. Da će policija takvom silom ići na ljude koji žele izraziti svoju demokratsku volju.
Priča o ustavnosti i legitimitetu samog referenduma je sasvim neka druga razina. Ja osobno ne razumijem zašto je španjolska vlast dozvolila navući na sebe ovakav negativan image. Smatram da su trebali pustiti da se referendum dogodi kad je ionako neustavan. A onda bi iz rezultata i oni nešto vidjeli.
Onaj prošli je imao jako malu izlaznost, iz čega se da zaključiti da Kataloncima u prosjeku nije baš bitno ovo pitanje. Po mom sudu, da španjolska vlast nije aktivno sudjelovala u podizanju tenzija, i sad bi bilo slično, ili još povoljnije za njih (dakle, još manja izlaznost). Ovako - izazvali su gnjev i revolt ljudi i - moguće je - pokrenuli političku lavinu koju više neće moći zaustaviti...


Baš smo u firmi malo komentirali i moj stav oko toga je bio da su također vladajući na krivi način postupili. Moglo bi se reči da su se zahebali. Sad bi im se taj gnjev mogao debelo odbit o glavu.

Centralizacija dugoročno nije nikom donijela dobroga, samo probleme.
02.10.2017 | 08:00
Slazem se, ali koja drzava nije u nekoj mjeri centralizirana? Danas je fraza "Barcelona radi, a Madrid se gradi". Sutra ce biti "Girona radi, a Barcelona se gradi". I tako u nedogled. Antagonizmi prema centralnoj vlasti su oduvijek postojali kroz povijest. Cinjenica je da su veliki centri od pamtivijeka "ubirali" i gradili se zahvaljujuci manjim sredinama, barem sto se Europe tice.
02.10.2017 | 08:06
Centralizacija u suštini je gotovo neizbježna gdje kod pogledaš, ali ipak treba imati mjere.
02.10.2017 | 08:10
Kloba kaže:
Madrid se oduvijek bojao ostati bez Katalonije - to im je najbogatija regija. Ovo se moglo očekivati. Neće im dati odcjepljenje.


Nisam baš siguran. U protivnom, zahtjevi Katalonije bi mogli biti toliki koliko Madrid neće moći progutati. Uostalom, vidjet ćemo razvoj situacije. Želim im samo da se situacija rasplete bez krvi.
02.10.2017 | 08:26
Nemam ja neki navijački stav. Ne navijam ni za Kataloniju, ni za Španjolsku. Na načelnoj razini, *DUGOROČNO* (u mjerilu desetljeća i stoljeća) smatram da je logičan razvoj da današnje države-članice EU gube politički značaj i funkciju, a da pojedine regije i općenito lokalne samouprave - dobivaju. Zašto? Pa zato što je to povijesno dokazan recept puta u blagostanje, kao što reče JOHN - dugoročno, centralizacija nikom nije donijela dobro, a decentralizacija - jest.
No, u ovom konkretnom slučaju, nemam neki "emotivan stav" oko toga tko je u pravu. Štoviše, nemam niti neki racionalan, jer nemam dovoljno informacija. Očito je da to pitanje većini Katalonaca nije bitno, jer bi inače izlaznost i na onaj prvi referendum bila bitno veća, kao u Škotskoj, gdje je izlaznost bila 85% cca, a ne 35%. Ergo, radi se, to jest, RADILO SE, o glasnoj i značajnoj, ali ipak manjini.
E, sad slušam danas izjavu Španjolskog premijera, kako "većina Katalonaca ne želi neovisnost", što je, naravno, misinterpretacija. Većina Katalonaca nije izašla na referendum, što ne govori ništa o tome da li oni žele ili ne žele neovisnost. Međutim, izašlo ih je za trećinu više nego prošli put, što je i dalje ispod 50% elektorata, ali je značajno više. Što se promijenilo od tada? PA - središnja je Španjolska vlast odlučila primijeniti represiju. Dakle, ljudi su odlučili, policiji usprkos, iz inata izaći na referendum.
I, još gore, Madrid je sam sebi oduzeo legitimnost argumenta. Sad će svatko moći tvrditi kako je izlaznost bila slaba zbog policijske represije. Bez obzira je li to stvaran razlog ili ne. Kakav autogol...
02.10.2017 | 08:48
zabac kaže:
Naravno, uopće se ne slažem s tobom,


Naravno. I, kako reče Voltaire, do smrti ću braniti tvoje pravo na to.

a ne slažu se niti deseci i deseci miliona građana EU.


Izrazio si se prikladno neodređeno. To je OK, jer, kao ni ja, ne raspolažeš nikakvim relevantnim istraživanjem na tu temu. Samo bih ti skrenuo pažnju da, čak i da se "deseci i deseci" milijuna prevede kao "90.000.000", to je i dalje manje od 20% stanovništva EU...

To što ti predlažeš je utopija i osuđeno na propast, isto je i s multikulturalnošću, demokracijom, slobodom. To je iluzija kojom se zavaravaju mnogi i traže siprike za sranje koje se dešava u državi.


Daleko je to od Utopije. To jest korak u dobrom smjeru, ali je daleko od Utopije. Otprilike, kad bi to gdje smo sad bilo u Zagrebu, a Utopija u Rijeci, onda bi ovo o čemu sada pričamo (regionalizacija EU) bilo negdje oko Donje Zdenčine...

Ovo što si nabrojao od Baranje na dalje je bulšit jer jako dobro znaš kako se zemlja dijeli i kako se dijelila. Kad bi se narod pitao, svako selo bi bilo jedna država.


Ne nužno. Ljudi su i bez puno škole svjesni da im udruživanje donosi sigurnost koje inače nema. Ali činjenica je da ljudi moraju imati neku stvarnu dobrobit od države da bi je dragovoljno financirali. Inače nema smisla, zar ne? Recimo da je primjereno 21. stoljeću da država "svoj dio posla" prema narodu odrađuje osiguravajući socijalnu ravnotežu i regulirajući tokove novca kako bi pomogla razvoju slabije razvijenih dijelova.
E, sad, što će ti država, ako Europska unija ionako preuzima tu ulogu? Konkretno - čemu zapravo služi hrvatski državni aparat (osim da troši dragocjen dio tog novca) kad nam se maltene svi razvojni projekti financiraju iz fondova EU? Kad netko (lokalne samouprave ili privatne firme) želi doći do sredstava iz tih fondova, mora plaćati privatne konzultante jer od državnih službi ima 0 koristi.
I što onda, zapravo - rade državne službe i agencije u Hrvatskoj? Koja je njihova svrha? Zašto ih plaćamo?

Evo, najkonkretnije - ti radiš u gradu Zagrebu i vodiš brigu o gradskim školama, zar ne? Kakvoj se pomoći i podršci ti možeš nadati od bilo kojeg ministarstva, APN-a ili bilo kojeg državnog tijela? Da Grad Zagreb odluči nešto u vezi škola financirati sredstvima EU, da li bi se oko te papirologije angažirali vi ili država, ili bi država makar pomogla oko toga?

Španjolsku i Jugoslaviju ne možemo uspoređivati, dok smo mi po dreku kopali, oni su osvajali svijet skupa s Engleskom, Nizozemskom i Portugalom.


BTW, dok su oni osvajali svijet, pljačkali, palili, ubijali i istrebljivali domoroce po južnoj Americi i Aziji, i na druge civilizirane načine pronosili "kršćanstvo" svijetom, Katalonija je bila neovisna država i nije bila dio Španjolske.

Čak je i Njemačka bila drek od države, a sad dijeli lekcije jer može (novac).


I mogli bi od nje nešto naučiti na tu temu. 1945. su bili gladni, goli i bosi, porušeni i pohrani tifusom i dizenterijom. 1965 su bili treća ekonomija Europe, a 1995. prva. Kako? Sigurno su puno mahali zastavama i pjevali domoljubne pjesme.

Badava prićam jer nekako mi se ćini kako ti se sve svodi na hranu, sex i spavanje.


A tebi ne?
02.10.2017 | 10:21
zabac kaže:
Naravno, uopće se ne slažem s tobom, a ne slažu se niti deseci i deseci miliona građana EU. To što ti predlažeš je utopija i osuđeno na propast, isto je i s multikulturalnošću, demokracijom, slobodom. To je iluzija kojom se zavaravaju mnogi i traže siprike za sranje koje se dešava u državi.
Ovo što si nabrojao od Baranje na dalje je bulšit jer jako dobro znaš kako se zemlja dijeli i kako se dijelila. Kad bi se narod pitao, svako selo bi bilo jedna država.




Multikulturalnost, demokracija i sloboda - zasto iz tvojih usta to zvuci kao psovka?
Pa jebote, Zabac, zar ne kuzis da zvucis kao zadnja komunjara iz kasnih 60-tih.
Kakva demokracija, kakva sloboda, kakva ono, kakosekaze, multitul…multkulne…mufti…e da, multikulturalnost.
Ti si kao za demokratsku Hrvatsku, a seres po demokraciji!?
Sto ti hoces? Koja su tvoja opredjeljenja? Iz tvojih postova imam osjecaj da si protiv svih civilizacijskih dosega, da bi htio povratak u u neka druga, tebi bolja a manje slobodna vremena.
Zasto si htio slobodnu Hrvatsku ako ti je demokracija iluzija. Zasto nisi 90-tih to prepustio garniturama na vlasti? Jebo narod jer kad bi se narod pitao: ”Svako selo bi bila jedna drzava”

Iskreno, ja bi volio sprciti japankicu ili mozda slatku crnkinjicu…multikulti do jaja
02.10.2017 | 10:47
kole kaže:
ili mozda slatku crnkinjicu…multikulti do jaja




02.10.2017 | 11:22
Bolje da ljulja nego da žulja.
02.10.2017 | 11:55
Vise sam mislio na ovak nesto
misss.jpg
02.10.2017 | 12:02
Toj se na faci vidi da je previše opterećena gramima. Zamisli da imaš ženu/curu koja 24/7 pada u bedove oko grama viška!
02.10.2017 | 12:45
JOHN, oprosti - ali ta je žena po mom ukusu predivna - pogledaj je u sezoni 7 Game of Thrones kada se skine pa mi reci jeli mršavica onda.
Ima je taman di je treba imati.
02.10.2017 | 12:59
JOHN kaže:
Toj se na faci vidi da je previše opterećena gramima. Zamisli da imaš ženu/curu koja 24/7 pada u bedove oko grama viška!


Opteretio bi ja nju...multikulturalno.
Zabac, vidis sta propustas
02.10.2017 | 13:20
Ne mogu biti 100% realan jer jako navijam za Katalonce. Skoro 5g sam radio sa jednu tvrtku cije je sjediste bilo u Kataloniji. Preciznije mjesto Arbucies velicine nasega Kastva, udaljeno cca 30ak km od Girone. Da sada ne odem u krivi smjer ali to "mjesto" je imalo industrijsku zonu ( proizvodnu ne trgovacku ) kakve se nebi posramio niti jedan grad u Hr.
Imam puno prijatelja tamo i dalje se posjecujemo pa eto, na njihovoj sam strani

netko se gore dotaknuo nogometa ( Barcelone ), pred puno vise od 10g Barcelona je nacelno dogovorila da ce igrati u Francuskome prvenstvu ( kao i Monte Carlo )
02.10.2017 | 13:40
Sasvim je jasno kako je Katalonija (kao i Baskija) DALEKO ispred ostatka Španjolske u ekonomskom smislu. Zato se Madrid toliko i uzbunio oko toga. Ali činjenica je kako izlaznost na prvi referendum pokazuje da 2/3 stanovnika Katalonije zapravo ne mari za ovo (tj. da im je više-manje svejedno jesu li u EU kao dio Španjolske, ili ne kao dio Španjolske). E, sad, nakon gumenih metaka, pendreka, stotina ozlijeđenih... nekako se mislim da će puno tih kojima je bilo svejedno zauzeti neki čvršći stav, makar iz inata, ako već ne iz nekog drugog razloga.
02.10.2017 | 15:55
Kloba kaže:
JOHN, oprosti - ali ta je žena po mom ukusu predivna - pogledaj je u sezoni 7 Game of Thrones kada se skine pa mi reci jeli mršavica onda.
Ima je taman di je treba imati.

Pa nisam ja kritizirao njen opći izgled, dapače ženska je skoro pa 5-ica. Vidim joj u izrazu lica a i piše joj u očima da ta svaki dan broji grame.
Hebeš žensku koja stobom za stolom ne kresne špeka, kobasice, kruha, luka, kolača itd.
Tko to ne jede rijetko koja da ti to kuha/peče. Pa ti doma s takvom jedi zelenjave i orahe, kojekave žitarice s jogurtom i sl. sranja.

Game of šit ne gledam. Nije mi nikako legla serija. Radije pogledam ponovno mućke, teorija velikog praska i druge daleko bolje odnosno opuštajuće serije. Ove nasilne mi više ne sjedaju.
02.10.2017 | 15:57
kole kaže:
JOHN kaže:
Toj se na faci vidi da je previše opterećena gramima. Zamisli da imaš ženu/curu koja 24/7 pada u bedove oko grama viška!


Opteretio bi ja nju...multikulturalno.
Zabac, vidis sta propustas


Šta te izgledom poziva na parenje(jućer sam čuo na telki taj izraz gledajući jedan show )?
02.10.2017 | 16:16
JOHN kaže:
Hebeš žensku koja stobom za stolom ne kresne špeka, kobasice, kruha, luka, kolača itd.
Tko to ne jede rijetko koja da ti to kuha/peče. Pa ti doma s takvom jedi zelenjave i orahe, kojekave žitarice s jogurtom i sl. sranja.


+1
02.10.2017 | 18:24
JOHN kaže:
Hebeš žensku koja stobom za stolom ne kresne špeka, kobasice, kruha, luka, kolača itd.
Tko to ne jede rijetko koja da ti to kuha/peče. Pa ti doma s takvom jedi zelenjave i orahe, kojekave žitarice s jogurtom i sl. sranja.
Game of šit ne gledam. Nije mi nikako legla serija. Radije pogledam ponovno mućke, teorija velikog praska i druge daleko bolje odnosno opuštajuće serije. Ove nasilne mi više ne sjedaju.

Da gledaš, onda bi znao da je ovo scena iz serije di Missandei (lik koji igra) ljuto gleda robovlasnike (jer je i sama prodana u roblje), i ako ti njoj na vom pogledu vidiš da gleda svaki gram - onda te nema ni Nostradamus.
Inače, ne gleda - britanka je, kao i većina glumačke ekipe, a ne umjetna amerikanka - to su samo ulagači u seriju HBO.
Game of shit, kako je nazivaš, skida sve rekorde gledanosti, skidanja po torrentima, izlaženja epizoda unaprijed jer se HBO nikad nije susero s ovako nečim i moja ti je preporuka da je pogledaš. Naravno da su knjige bolje, ali George R.R. Martinu, koji ih piše već 20 godina, trebaju još dvije da dovrši sagu The Song of Ice and Fire. Game of Thrones je naziv njegove prve knjige.
Već sada govore da je debelo prešišao Tolkiena, ali nekima, koji niti su pročitali uvod u prvu knjigu, ili dali šansu tri epizode - serija je Game of shit, kako ti kažeš.
Nasilna je?
Svijet je nasilan.
Smještena je u srednji vijek, koji je sam po sebi bio pun sječe glava, izdaja i klanja na svakodnevnoj razini - ali dobro, ti si rađe pogledaj Mućke po 40-i put. (ne misli da ih omalovažavam, imam ih doma u originalu sve).
I reci mi koja to danas krimi serija nije nasilna?
Tudors? Wolf Hall? To su povijesne iz sličnog razdoblja? Ajmo na baš današnje. Broen? Broadchurch? River? 13 reasons why? Westworld? The handmaids tale? Inače, ta je distopija ove godine pobrala sve bitne Grammye jer se Game of shit nije imao pravo natjecati jer se prekasno emitirao za ovu godinu.
U svakoj se manje više radi o bolesnim umovima. Takvo nam je društvo, takva nam je stvarnost.
Ali, ukusi su različiti, i to poštujem.
No, "po pogledu" znati da ona pazi šta jede, a ne znaš ni kako se zove glumica, niti šta radi osim "Igre govana" - ajde pliz...
Nemojmo pretjerivati.
Zato je ova afrikanka iznad super, njoj se po pogledu vidi da u supermarketu za dobar dan uzme policu čipsa, slatkog, Cole i baš je super, srce joj je k'o mom starom, u promjeru pola metra - o jetri da ne govorim.
A ne vidi se, tek da dodam. Samo obrćem uloge.
02.10.2017 | 18:30
Uh šta si se raspisao. De polako. Osvrnuo sam na tu sliku, uopće nevezano za njezin lik i djelo u najgledanijoj seriji koju ne gledam i koja me ne zanima, iz čiste zafrkancije dijelom ukazujući na veliki problem današnje mlađarije( a i starijih) koje su opterećene kilogramima. Jer time također uništavaju sebe, roditelje, muževe, djecu itd.
Ja nemam niš protiv ako ima koja kilica više. Kao što rekoh, bolje da ljulja nego da žulja.

I ovim putem se ispričavam ako sam uvrijedio tvoj ukus prema serijama.Fakat. Game of Thrones rules.
I moj best frend to gleda i hrpu drugih serija te vrste. Prije 10g bi je sigurno i ja pratio, no kako godine idu očito se mijenjam.
Kaj da ti velim, ne sjedaju mi više te nasilne serije. Komedije su mi in. I u pravilu pratim samo ono što stignem prek kabelske.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 28 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO