Apple way vs. Google way?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple way vs. Google way?

16.07.2017 | 08:36
> www.theatlantic.com/business/archive/201...e-capitalism/532995/

Zanimljiv tekst o poslovnim modelima dvije kompanije. Tko treba odlučivati, investitori ili menađeri ... i koje su posljedice odluke? Što ovo znači za korisnike?

More importantly, though, how do these strategies impact the lives of everyday people? A capitalist system aims for the efficient allocation of capital, and indeed, workers have a better shot at seeing median wages increase when money is being put to its most productive use. So to an extent, how they fare under each system has to do with who is deciding where and how profits get invested. When managers reallocate profits, that reallocation benefits from the capabilities and knowledge that companies have built over decades, but suffers from the possibly poor incentives of managers. When investors are the ones reallocating profits, however, the scope of the reallocation can be broader, theoretically leading to more innovation; at the same time, those investors don’t have preexisting organizational capabilities and they may suffer from their own short-term time horizons.
16.07.2017 | 10:11
Ne znam o ovom što pitaš konkretno, pročitat ću s razumijevanjem (stavio sam si komplet stranu u Reading List) - ali si me odmah podsjetio na audioknjigu koju sam odslušao na mobu i super mi je bila.
"Dogfight - How Apple and Google went to a war and strarted a revolution"
P.S. Što god, Google primarno živi od prodaje reklamnog prostora na webu, dok Apple primarno živi od prodaje proizvoda malim (kućnim i profesionalnim) korisnicima.
Zasada..
Naravno da onda i zarada ide u različite nove tehnologije, a negdje čak i u iste (Google &  Maps, augmented i virtual reality - i jabuka tu čačka samo će oni kao i uvijek izbaciti kada su 125 posto spremni)
Shvaćaš što hoću reći.
Ali čini mi se da si jako dobar tekst izvukao, onako na prvu
16.07.2017 | 10:40
Za korisnike oba modela mogu biti dobra, a mogu i oba biti loša, jer korisnicima je bitno da se reinvestirani dio profita ulaže bitno većim dijelom u razvoj i proizvodnju, a ne u marketing i promociju.
16.07.2017 | 10:41
Dobro pitanje postavlja, ali i dobar oodgovor nudi - to više nije kao prije 30 godina - da će isti taj shareholder pametno odlučiti za tvrtku jer gotovo sogurno on radi u istoj. To je danas neka mustra koja trguje dionicama po sistemu kupi prodaj, i to stvarno postaje jako dobro pitanje - čiji je način - ako ičiji - bolji?
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 53 minuta
  • Kloba: hvala cairblanco, ma ako hoćeš da ti se poveća broj znakova, samo obriši stare poruke u postu u kojemu pišeš; znaš da ti pamti sve - a ionako su već pročitane i spremljene kod osobe kojoj si poslao
  • Lihto: Bertone hvala :)
  • cariblanco: @Kloba imaš poruku, koju sam morao dopisivati, jer tek sad vidim da je odgovor na poruku limitiran s brojem slova. Za novu je solidnih 2.5 k znakova, pa mi nije jasno što je odgovor na poruku limitiran ?
  • Bertone: ups. sad vidim da piše 3.1 ... ne pisati u sitne sate :)
  • Bertone: [link]
  • Bertone: .. jer npr ovaj zadnji sa linka (dock: [link] podržava standard 3.1 ali na prethodnom linku piše samo 3.0
  • Bertone: ... ali pošalji im mail sa upitom (kao i u Links) jer ono što piše na web stranicama najčešće kod naših trgovaca ne odgovara istini
  • Bertone: Ima: [link]
  • Lihto: Jedino sam uspio ovo naći kao dongle USB-C na USB 3.1 gen 2 [link] jel ima šta bolje za kupiti u HR, nekako mi se čini da na macbook pro bi zatvorio drugi USB-C..
  • Lihto: nema :P
  • VanjusOS: ima li tko kakav ipad na prodaju
  • ivan.hirsi: @JOHN isto tako i ja ali DMX
  • Riba: Zadnji cak nije ni skrivao country code na broju.
  • Riba: Ne mogu nikakav oglas staviti da mi se u roku od 10 minuta ne javi Nigerijac sa nekom pricom.
  • Riba: Ma čim počnu neke monade, to su nigerijci. Ima ih ko dreka.
  • JOHN: Mogu stavit slike ako je kome to interesantno
  • JOHN: Imam jos uvijek to u porukama. Osoba poziva na kontakt preko maila
  • JOHN: Meni pisalo GMX. Ne piše broj nego taj naziv pošiljatelja
  • JOHN: Sličnu situaciju sam ja imao nedavno. Isto vezano za jedan oglas
  • energyman: DMX" - dakle piše mu gore DMX i to izgledao kao kada spremi neki broj pa mu piše ime pošiljatelja.
  • energyman: "baš kao da imam taj broj spremljen kao
  • smayoo: Napisao je izričito da NEMA spremljen broj? Gdje? :)
  • energyman: Pa napisao je da nema spremljen broj nego da mu gore ne piše broj nego DMX
  • smayoo: Imaš ga spremljen ili ti umjesto broja pošiljatelja poruke piše samo "DMX"?
  • ivan.hirsi: zanimljivo mi je da mi to dođe kao SMS i baš kao da imam taj broj spremljen kao DMX
  • smayoo: Da, ne javljaj se na to. To su muljatori.
  • Bertone: takvi mailovi idu expresno na ignore
  • ivan.hirsi: Ljudi prije 5 dana sam na njuskalo stavio mobitel i od onda mi dolazi sms sa imenom DMX ili nesto tako i pise da je zainteresiran za mob i da se javim na mail adresu neka ono bezveze napisane gluposti. Jel imo tko kakva iskustva s takvim porukama? Čitao sam da ih odma treba brisati te zanemariti
  • smayoo: Mislim da zadnjih dana nije često na Jabučnjaku. Pošalji mu PP ako ti je hitno.
  • smayoo: Koliko je meni poznato - sva koje daju relevantan podatak se plaćaju. Besplatne su navlakuše za daš broj telefona za neki spam. Saint zna više i detaljnije o tome.
  • Kloba: Možeš me uputiti ili dati link? Znači, baš sve se plaćaju?
  • smayoo: Može. To je usluga koja se plaća. Ima nekoliko servisa na netu
  • Kloba: Može li se preko IMEI-a saznati jel iPhone zaključan na određenu mrežu ili otključan? Ako može, kako?
  • Kloba: ovo sasplitomi okolicom je koma...
  • Lihto: Hvala Riba
  • Beli: OnyX?
  • Riba: OmniDiskSweeper?
  • Lihto: Kak se zove onaj mali programčić za čišćenje fajlova sa OS X-a? Omni nesto
  • smayoo: O, pa ne sele baš svi. Oni koji su na državnim jaslama su i dalje tamo. Njima je bolje u Osijeku, nego u Zagrebu ili Rijeci. Imaju istu plaću, a žive gdje su cijene najniže. :)
  • Hammer: Pa tko u Osijeku uopće ima iPhone, ljudi sele iz Hrvatske...
  • ivan.hirsi: ne mogu vjerovati da skoro niti jedan iphone 6s plus u Osijeku na njuskalu
  • dpasaric: Da uštedim vrijeme Mac Pro ekipi: PCI kartice za blade SSD podržavaju samo AHCI protokol, NVMe radi isključivo uz driver i nije bootabilan.
  • ivan.hirsi: stavio sam ga za 3500 kako bih mogao dobiti za 6s plus 16gb bez da doplatim, nadam se da će bit bar neko za zamjenu
  • VanjusOS: ivan hirsi - pošto prodaješ 6s
  • ivan.hirsi: ja mjenjam iphone 6s 64gb za iphone 6s plus 16gb
  • VanjusOS: ja kupujem iPad ako netko prodaje nek mi se javi
  • Hammer: Kupujem i 2 pločice po 4 Gb SO-DIMM memorije na 1333 MHz za ugradnju u iMac late2009-mid2010
  • Hammer: Tko im za ponuditi sa cijenom na PP
  • Hammer: Kupujem neki 256 GB SSD za ugradnju umjesto optike u iMac... kupujem i HDD od 3 Tb za ugradnu umjesto serijskog 1 Tb... sve je SATA.
  • stefanjos: pjestvo sam i dio linka pa ne zeli, svasta :P

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

big_mac, ivan.hirsi, Jedro, mario.zg, Riba, rusty, Anonimci (688)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Anketa

Koja WWDC novost vas najviše veseli?

iMac Pro - 26.3%
nova iMac serija - 20%
Kaby Lake MacBook Pro - 6.3%
Kaby Lake MacBook - 3.8%
novi iPad Pro - 15%
macOS High Sierra - 6.3%
iOS 11 - 12.5%
HomePod - 10%