O informatičkoj i informacijskoj sigurnosti...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

O informatičkoj i informacijskoj sigurnosti...


10.09.2017 | 12:18
Nadam se.
Kako me praksa uci, ili sveili nista.
Tako imam u T-Comu na telefonu od sina ogranicenje od 50 kn. Naravno ne mogu selektivno stavljati zabrane. Kad 50kn prebaci, blokira se kompletan racun. Ako mu ostane sto u tarifi do 1. nista ili urgencija.
10.09.2017 | 12:21
Ja svojim klincima nisam stavio nikakva ograničenja. Sin ima pretplatu (da se ne dogodi da u potrebi ne može telefonirati, jer nije preko tjedna s nama), a kćer bonove i imamo dogovor koja je prihvatljiva potrošnja. Ako je prelete (sinu se nije dogodilo nikad, a kćeri se dogodi koji put godišnje), to plate od svoje ušteđevine.
10.09.2017 | 13:03
Sin ima pretplatu isto. Stavio sam limit ekstra potrosnje kako mi ne bi jubitu gledao i nadokupljivao mi promet. Posebni brojevi su onemoguceni.
10.09.2017 | 13:26
zabac kaže:
Nadam se.
Kako me praksa uci, ili sveili nista.
Tako imam u T-Comu na telefonu od sina ogranicenje od 50 kn. Naravno ne mogu selektivno stavljati zabrane. Kad 50kn prebaci, blokira se kompletan racun. Ako mu ostane sto u tarifi do 1. nista ili urgencija.


Mislim da nije bas sve ili nista.... Supruga ima T-com i na njenoj pretplati je i kcerkin broj. Kcerka ima ogranicenje na prijenos podataka i kad to potrosi jednostavno nema vise surfanja, no pozivi ostaju aktivni. I pozive i SMS-e ima neogranicene. U ovom slucaju govorim o dva broja na jednoj pretplati....
10.09.2017 | 13:42
Nisi ubra! Ekstra potrosnja je ogranicena. Kad bi poceo kupovati slanjem SMA-a i onda bi mogao do 50kn. Sranje je to kad prekrdasi tih 50kn, onda se sve blokira sto je sranje.
10.09.2017 | 13:49
Zato, umjesto da se prema djetetu odnosiš kao prema delikventu, ne zabraniš ništa, nego ga naučiš da se odgovorno prema tome odnosi.
11.09.2017 | 09:36
Zato tebi kcer ima bonove koji su osigurac kao i mojih 50kn kod sina.
11.09.2017 | 10:59
Ne. Kćer ima bonove zato što živi s nama još uvijek, 7. je razred i ima vrlo malu mjesečnu potrošnju pa nam se ne isplati uzimati joj pretplatu.
11.09.2017 | 11:32
Kad ste klincima prvi put kupili mobitel?
11.09.2017 | 12:04
5. razred. Kad su krenuli samostalno busom u školu i na slobodne aktivnosti.
11.09.2017 | 12:10
Djece nažalost nemamo.
Ali ima moja starija sestra blizance i suprugine dvije sestre ukupno četvero djece (srednja sestra po starosti troje, a najmlađa jednog).
Za ove male Splićane ne znam, već su stariji u školi, pa mislim da imaju neke mobitele: baš ću ih pitati pa ću editirati post. No, nisu došli do 5. razredai te razine odgovornosti (uz pravilno odgajanje, naravno), kako Smayoo kaže. Baš me zanima. Javit ću vam, i pitat ću ih ako imaju mobitele, koliko su točno stari, u koji razred idu, i prelaze li s roditeljima unaprijed dogovorene impulse i gigabajte.
Ali moji nećaci će u OŠ iduće godine, a hoće li im starci kupiti mob - još ne znam. Ja ih nagovaram da im barem uzmu (i kasnije, kada malo porastu) iPad - jer djeca moraju od malih nogu postajati infomatički pismena i u koraku s vremenom.
11.09.2017 | 12:18
smayoo kaže:
Ne. Kćer ima bonove zato što živi s nama još uvijek, 7. je razred i ima vrlo malu mjesečnu potrošnju pa nam se ne isplati uzimati joj pretplatu.


Kakve sad veze ima sto kcer zivi s vama s prihvatljivom potrosnjom?
Sin je u 7.r i zivi s nama i fucka mi se koliko trosi dok ne potrosi ono u tarifi i do 1. nema vise.
11.09.2017 | 12:30
Kako - kakve veze ima?? Pa - kad je doma, surfa preko wifi. Sin nije s nama doma, u učeničkom domu je wifi pretovaren pa surfa preko 4G. Zar ti treba crtati?
Kćer troši (bez da je ograničavamo) (debelo) manje od 40 kn mjesečno. Na bonbonu je 40 kn minimalna mjesečna potrošnja za pretplatu pa nam se to ne isplati. ZAto nije na pretplati, nego na bonovima. A ne zato što bi je morali kontrolirati i ograničavati joj potrošnju. Kad potroši saldo, uplaćujem joj po 160 kn. Da hoće, mogla bi sve spržiti u tjedan dana. Ali ne čini to. Eto, to je poanta.
11.09.2017 | 13:27
smayoo kaže:
5. razred. Kad su krenuli samostalno busom u školu i na slobodne aktivnosti.


U tom smjeru nekako ja i supruga razgovaramo još i prije no što je krenula u školu (bilo je želja za mobitelom još prije škole). Nekolicina njenih u prvom razredu već ima mobitele, tako da nam to na neki način otežava situaciju u razgovorima oko mobitela. Za sada je imala par okolišanja oko mobitela i nekako smo to uspjeli riješit.
Nije još došlo do takve drame da se duri ili da poteknu suze, a nadam se da i neće.
Sva sreća da ipak ima još dosta djece bez mobitela. Vidjet ćemo kako će se razvijat situacija, sada je krenula u drugi razred i treba durat još bar dvije godine.
11.09.2017 | 15:29
Bilo je tako i kod nas. Mi smo to riješili jednostavnom izjavom (ako možda i ne sasvim istinitom ) "kćeri, mi smo siromašni i ne možemo ti kupiti mobitel prije 5. razreda".
11.09.2017 | 16:15
To i kod nas upali kad porastu apetiti.
11.09.2017 | 16:30
E, a od petog razreda smo uveli i dodatak "... ali možda ako bi ti nešto zaradila da nam pomogneš..."
12.09.2017 | 09:24
smayoo kaže:
TIme se zabranjuju SEPA izravna terećenja. To je nova procedura, dakle oni postojeći trajni nalozi ne bi smjeli biti time pogođeni.


Pitao sam nedavno baš to banku (Zaba) pa potvrđujem informaciju njihovim riječima: "Ugovaranjem specifičnih uvjeta-ograničenja naplate moguće je ugovoriti zabranu koja se odnosi isključivo na naloge SEPA izravnih terećenja. Ugovaranjem tog ograničenja redovno se izvršavaju ostali nalozi (redovni nalozi, standardni trajni nalozi te izravna terećenja koja nisu SEPA izravna terećenja)."
27.09.2017 | 11:58
Baš sam sada pokušao na svom netbankingu na PBZ-u, međutoa - njima je to SEPA novost i nemaju nikakvu mogućnost da putem weba onemogućiš buduće izravno terećenje, već treba poslati mail pa će "oni" kao "vidjeti", truć, bla...
Ali, koliko mi je objasnila, a ja nju skužio - do sada se trajni nalog dogovarao u poslovnici banke, a sada će se moći dogovoriti sa pružateljem usluge direktno. Pa meni VIP oduvijek radi trajni nalog bez mene, na što mi ona odgovori da je to zato što VIP ima ugovore sa svim bankama.
Eto.
Veni, vidi, odustah...
27.09.2017 | 15:17
Ne radi ti trajni nalog bez tebe. Dao si im suglasnost nekad prije.
Ako platis racun prije, onda ti ne skinu trajnim nalogom ponovno novac.
27.09.2017 | 15:53
Kloba kaže:
Baš sam sada pokušao na svom netbankingu na PBZ-u, međutoa - njima je to SEPA novost i nemaju nikakvu mogućnost da putem weba onemogućiš buduće izravno terećenje, već treba poslati mail pa će "oni" kao "vidjeti", truć, bla...
Ali, koliko mi je objasnila, a ja nju skužio - do sada se trajni nalog dogovarao u poslovnici banke, a sada će se moći dogovoriti sa pružateljem usluge direktno. Pa meni VIP oduvijek radi trajni nalog bez mene, na što mi ona odgovori da je to zato što VIP ima ugovore sa svim bankama.
Eto.
Veni, vidi, odustah...

Ne, nego si ugovorio plaćenje VIP usluge putem trajnog naloga i to začvrčkao potpisom koji banka ne provjerava, a VIP im je to dostavio vjerojatno s kopijom tvoje osobne.
28.09.2017 | 16:58
Skidaju, skidaju - Žabac - to me uvijek upozoravaju - barem su na prošlom ugovoru - da ne plaćam račun prije nego mi ne pobere lovu jer će mi je opet automatski pobrat ako ima dovoljno na računu (tada sam plaćao oko 420 - 470 kn mjesečno - ovisi koliko sam trošio). Oni naprave račun 10. u mjesecu, pobiru ti sa tekućeg 18. najkasnije, nekad i 17. - ovisi o mjesecu. I ne valja sam ići plaćati između 10. 1 16. nikako, pogotovo ako imaš toliki iznos još na tekućem. Ako nemaš, zblesirat će se - ali će VIP-ov server (komp - štogod) to s vremenom od dva-tri dana pohvatati i onda će ti sve biti ok. A ako ti duplo pobiru novac, sumnjam da ti ga vraćaju (to mi se nije desilo), već ti ga "prebiju" na idućem računu kojeg ne moraš platiti toliko koliko si uplatio prošli...
28.09.2017 | 17:01
JOHN, ne kužiš me ni ti - ali krivo sam se gore i izrazio (nepotpuno, točnije), pa je krivica moja. Nije bitan VIP i šta sam s njima i kako dogovorio. Bitno je da na ja na stranicama PBZ-a ne mogu napraviti ovo što je Smayoo napravio i slikao na svom računu kako bi se osigurao.
Jednostavno, vele mi da nemaju tu opciju i čude mi se što bi je uopće trebali imati, pa se ispričavaju sa "SEPA je nov sustav plaćanja, bla,bla, bla - kako sam već napisao. VIP je tu totalno sekundaran i nisam se ni nadao prestati plaćati VIP trajnim nalogom. Mada oni sada forsiraju slanje računa emailom i elektronsko plaćanje, ali kako ja imam trajni nalog koji sam, kako sam kažeš, tko zna kada potpisao - samo ga produžuju...
28.09.2017 | 20:35
Ja sam kod Zagrebačke banke i platio T-Com račun, a imao trjni nalog i nisu mi dva puta skinuli. Doduše, zvao sam T-Com, možda je to utjecalo na ne naplačivanje.
24.10.2017 | 14:30
Jos jedan vrlo gadan malware je ugledao svjetlo dana, pa pripazite

www.zdnet.com/article/trojan-malware-for...ia-player-downloads/
04.01.2018 | 07:32
Kako nisam našao drugu temu prigodnog naziva ide ovdje:

siguza.github.io/IOHIDeous/

thehackernews.com/2018/01/macos-kernel-exploit.html

Iako je za iskorištavanje ranjivosti potreban fizički pristup računalu, sama činjenica da postoji već godinama je zanimljiva.
04.01.2018 | 08:11
Sigurnosne rupe postoje i postojati ce. Pitanje je jesmo li mi toga svjesni ili ne.
04.01.2018 | 08:30
Ha.. koliko onda ja griješim što kćerki dajem ponekad stari smartphone (na 20 min) da pogleda neke svoje utube crtiće? (sama ga odlocka sa patternom, nađe YT aplikaciju i onda pika crtiće koji su joj ponuđeni)
U 2mj će imati 4 godine. Ali da ima svoj mobitel, vjerujte mi, znala bi nazvati baku i pitati je kako je djed/dida i kada će ići kod nje.
04.01.2018 | 09:12
Ako vec nisi, ukljuci negdje child filter, mislim da ima i u sistemu ili unutar youtube aplikacije da joj ne ponudi nesto neprikladno za gledanje.
04.01.2018 | 09:53
Da, znam za tu opciju pa ću provjeriti da li mi je promaklo.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 0 minuta
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Kloba, korisnik, martyn, Maxxy, Riba, rusty, Anonimci (496)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO