ZET i "skeniranje"
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

ZET i "skeniranje"


08.02.2017 | 20:29
Na redditu sam pročitao ovaj post. Malo mi je nevjerojatno da se ovo dogodilo, odnosno da je uopće moguće, možda je troll?. Kako vi ovo komentirate?


ScreenShot2017-02-08at20.26.27.png
08.02.2017 | 20:46
U čemu je fora? Nije platio kartu, ne želi dati osobnu i buni se što su je kontrolori svejedno očitali? Pa da. Zašto bi platio kartu? Idući put neka si ukrade i sendvič u Mlinaru, zašto bi ga platio...

Fora sa "imam kartu, samo nije poništena" je smiješna. Kako ga nije sramota uopće pokušati prodati takvu priču?

Nove osobne iskaznice (kao i nove putovnice) imaju ugrađen elektronički čip koji se očitava beskontaktno. Ne znam što je točno na njemu zapisano i koji je protokol čitanja. Ako su na taj način očitali samo broj osobne iskaznice, to nije osobni podatak i nema nikakve protuzakonite radnje. Nisu ga dirali niti mu pokušali oduzeti neku njegovu stvar, opet nema nezakonite radnje. Oni se s brojem osobne ionako moraju javiti policiji, a policija dalje postupa (ako postupa, ja bih rekao da ne) ili daje podatke radi ovršnog naloga.
08.02.2017 | 21:19
smayoo kaže:
U čemu je fora? Nije platio kartu, ne želi dati osobnu i buni se što su je kontrolori svejedno očitali? Pa da. Zašto bi platio kartu? Idući put neka si ukrade i sendvič u Mlinaru, zašto bi ga platio...

Fora sa "imam kartu, samo nije poništena" je smiješna. Kako ga nije sramota uopće pokušati prodati takvu priču?

Nove osobne iskaznice (kao i nove putovnice) imaju ugrađen elektronički čip koji se očitava beskontaktno. Ne znam što je točno na njemu zapisano i koji je protokol čitanja. Ako su na taj način očitali samo broj osobne iskaznice, to nije osobni podatak i nema nikakve protuzakonite radnje. Nisu ga dirali niti mu pokušali oduzeti neku njegovu stvar, opet nema nezakonite radnje. Oni se s brojem osobne ionako moraju javiti policiji, a policija dalje postupa (ako postupa, ja bih rekao da ne) ili daje podatke radi ovršnog naloga.


Iskreno me nije briga dal je on kupio kartu ili se šverca, niti je li to ilegalno ili je, mene samo zanima tehnološki aspekt ovog 'skeniranja'. Jako mi je čudno da se skeniranje može provesti od takve daljine. Taj elektronički čip je RFID čip, zar ne? Mislio sam da je moguće od neke malo veće udaljenosti, ali da ne može kroz novačnik i odjeću. Mislio sam da ipak to ide malo teže.

Je li to isti čip kao u beskontaktnim karticama? Jer ako jesu, malo mi je glupo da je moguće od takve udaljenosti to izvoditi, u trgovini uvijek moram prisloniti ili biti jako blizu, a ovako vidim da mogu i od neke malo veće određene udaljenosti. Vrijeme je da kupim neki novi novčanik obložen folijom
08.02.2017 | 22:10
Probaj se u Dubrovniku svercati.
08.02.2017 | 22:14
Čip u bankovnoj kartici je R-W, tj. komunikacija je dvosmjerna. To nije obični RFID čip, nego Mifare smart chip. Zato ga moraš nasloniti i zadržati malo, dok se ne čuje "BIP".
Jer POS kaže kartici "Ja sam POS aparat taj-i-taj. Htio bi naplatiti 50 Kn."
Kartica kaže "Dobro, ako si ti taj, evo ti challenge 234123561" (pseudorandom broj)
POS onda kaže "OK, evo, odgovor je 1812739875109285"
Kartica provjeri da odgovor štima i onda kaže "OK, evo, IBAN je taj, auth code je taj-i-taj, dozvoljavam ti da skineš 50 kn".

Dakle, ne možeš tek tako "skenirati" nečiju bankovnu karticu u tramvaju (udaljenost, odjeća i novčanik pri tome nisu bitni) i ukrasti mu novac.

Čip u osobnoj je, pretpostavljam, read-only. Dakle, kad ga probudi elektromagnetno polje čitača, on pošalje neki jednostavan podatak. Možda uz to ima mogućnost nositi i elektronički ključ za identifikaciju, ali za to treba drugačiji čitač.
Uglavnom, za jednostavno čitanje, domet ovisi o površini antenske petlje ("veličini" čitača) i snazi pojačala, ali najviše o veličini čitača. Očitati read-only RFID čip na udaljenost od 20-30 cm, kroz odjeću i novčanik nije nikakav problem.
09.02.2017 | 08:09
Ako te to brine, postoje novcanici koji blokiraju bezicni signal karticama.
09.02.2017 | 10:57
Ne. Postoje novčanici koji se reklamiraju da blokiraju bežični signal u karticama.
U stvari, oni samo blokiraju onaj praktični aspekt beskontaktne kartice - da nasloniš cijeli novčanik na POS kad plaćaš. A od nečije namjere da priča s tvojom karticom kad ti toga nisi svjestan te nijedan novčanik ne može potpuno zaštititi (može samo donekle otežati).
  • Hammer
  • Posjetitelj
17.02.2017 | 13:14
smayoo kaže:
U čemu je fora? Nije platio kartu, ne želi dati osobnu i buni se što su je kontrolori svejedno očitali? Pa da. Zašto bi platio kartu? Idući put neka si ukrade i sendvič u Mlinaru, zašto bi ga platio...

Fora sa "imam kartu, samo nije poništena" je smiješna. Kako ga nije sramota uopće pokušati prodati takvu priču?


To je sve nebitno, nije uopće riječ o tome da ti nekome držiš moralke bilo gdje, to se tebe ne tiče.

smayoo kaže:
Ako su na taj način očitali samo broj osobne iskaznice, to nije osobni podatak i nema nikakve protuzakonite radnje.


Ma nemoj!

Kao prvo, očitavanje protivno mojoj volji, bez mojeg suglasja da ti dam na uvid bilo što, je protuzakonito, i predstavlja povredu privatnosti, osobito zato jer kontrolori ZET-a NISU ovlašteni utvrđivati bilo koji podatak, a osobito ga ne uzimati ovako na silu, bez pitanja. Pritom pojam sile ne znači da me moraš tući - na silu je sve što je protivno nečijoj volji.

Kao drugo, broj moje osobne iskaznice JE osobni podatak, jer se sa njime nedvojbeno identificiram ja kao određena osoba, taj broj je vezan isključivo uz mene!! Stoga broj osobne iskaznice JE osobni podatak!

Druga bi bila stvar da sve OI imaju, npr., neku digitalnu općenitu i istovjetnu oznaku kao što je oznaka osobne iskaznice na Brailleovom pismu za slijepe, pa on odskenira mene i veli "imate OI kod sebe", no ne doznaje ništa više - no on ovim putem baš utvrđuje identitet baš određene osobe, protivno njezine privole i doznaje podatke koje zakonom nije ovlašten doznati (jer nema tu ovlast utvrđivanja identiteta)...

Ukratko, moj broj OI JE moj osobni podatak, ako misliš da nije - ajde doznaj bilo čiji broj OI protivno njegove volje na legalan način, baš me zanima...

Tu je i otvorena mogućnost za zloupotrebu toga aparata, jer lik može skenirati bilo koga u tramvaju i pisati mu prijave i slati ovrhe bez da čovjek uopće zna da je u ZET-ovoj mašini... na masi lažno optuženih uvijek će proći određeni broj prijava jer će ljudi platiti, bez obzira na sve, a što predstavlja nelegalan i prijevaran prihod i ponašanje.

smayoo kaže:
Nisu ga dirali niti mu pokušali oduzeti neku njegovu stvar, opet nema nezakonite radnje.


Znači da je tvojom logikom dozvoljeno bežično skenirati i uzimati sve podatke do kojih se na taj način može doći?? Gdje je tome kraj?

Upravo zato - nije bit u uzimanju stvari, bit je u uzimanju bilo čega na što nemaju zakonsko pravo uzimanja i na način koji nije zakonit, a to je način da osobe koje nisu ovlaštene utvrđivati tuđi identitet - to ipak rade.

Ovo je izuzetno nezakonita radnja, no na to smo se već debelo navikli kroz godine da ZET-ovci i inače vole uzimati sebi ovlasti koje nemaju, sami glumiti zakon i provoditi vlastita pravila koja nemaju veze i nisu usklađena sa nadležnim zakonima, za njih je njihova dobra volja i pravilnik u tvrtci sve što postoji - nema veze što pravilnik, kao podzakonski akt, MORA biti usklađen sa Ustavom, nadležnim zakonom i svim ostalim zakonima...

smayoo kaže:
Oni se s brojem osobne ionako moraju javiti policiji, a policija dalje postupa (ako postupa, ja bih rekao da ne) ili daje podatke radi ovršnog naloga.


Tako je, znači da su UZELI tvoj osobni podatak koji im omogućuje nedvojbenu identifikaciju - i uzeli su ga protuzakonito i protivno tvojoj volji. Njihov postupak je protuustavan, nezakonit i podložan kaznenom progonu zbog višestrukih oblika zloupotrebe položaja i ovlasti.

Policija samo razmjenjuje podatke, što znači da i građaninu kojega je skenirao kontrolor MORAJU dati podatke kontrolora - a što ZET vrlo često opstruira, iako mu to nalaže zakon da mora. Već i time što ne razmjenjuje podatke na licu mjesta, već naknadno - pitanje je kako će građanin dobiti podatke kontrolora za vođenje žalbenog postupka?

BTW, kontrolori se ne identificiraju sa ničim, iako bi trebali dati svoje iskaznice sa osobnim podacima građanima prema kojima postupaju i podnose službene radnje.

Podaci koje dvije stranke u toj službenoj radnji razmijene služe za daljnje postupke u skraćenom i općem prekršajnom postupku, moraju biti dostupni za obje strane, a ovrhu određuje sud, a ne ZET, koji nije ovlašten izdavati ovršne naloge građanima jer ZET nema ugovornu ili obvezno-odnosnu klauzulu napismeno prema određenom građaninu.

Nemoj pričati o stvarima o kojima ne znaš iz svoje "visokomoralne", prodikantske pozicije i zato jer se tebi čini da je to tako u redu. Jer NIJE. Utješno je što je to samo jedna u dugom nizu "legaliziranih" kriminalnih radnji u ovoj banana-državici, gdje svaka šuša sama određuje što će i kako će u odnosu sa građanima, jer zakon - iako postoji - nitko ne ferma ni 5%, progona i kazni se oni ionako ne boje... ovdje si za bavljenje kriminalom debelo stimuliran, svatko odeđuje neka svoja pravila, a građani trpe.
17.02.2017 | 13:55
Nakon citanja i malo duzeg razmisljanja, smatram da je ovo dobra prica. Pitanje je samo da li od strane korisnika ili od strane kontrolora. Mozda je kontrolor podvalio pricu pa je covjek platio kaznu. Cisto sumnjam da ZET ima "orvelovsku" tehnologiju u tramvajima kad puno mocnije institucije nemaju pravnog ni tehnoloskog preduvjeta za takav cin. Takva je prica kruzila i sa hrtovim kontrolorima koji su, prema predaji, nosili uredjaje koji su bili sposobni ocitati da se u stanu nalazi tv iako nisu mogli uci u objekt. Sve su to u biti uredjaji u rangu legendarnog "hepeka" iz tln.

S tehnoloske strane, nemam uvida kakva je nova osobna, odnosno, koje su njene realne mogucnosti. Mislim da bi sluzbe sigurnosti imale takve uredjaje sa sobom pogotovo u vrijeme kad je sigurnost domovine vazno podici na nesto vecu razinu zbog eu regulativa i migrantske krize. Ukratko, s necim slicnim bi se vec susretali. Smatram da takvi uredjaji postoje, ali ne moze ih svatko korititi u bilo koje svrhe. Recimo, ometac signala je protuzakonit, ali moze se kupiti na internetu. Nista revolucionarno, ali vjerujem da recimo, na nekom pub kvizu voditelj ne smije koristiti ometac signala jer to nije legitimno.

S pravne strane, neka nadlezna institucija treba onda, u tom slucaju, dostaviti podatke svih gradjana rh tom zet-u, sto je vrlo upitno s pravne strane. Zet nema kao primarnu djelatnost zastitu nacionalne sigurnosti. Stoga mi to ne drzi vodu.

Mozda se varam, ali to je moje skromno misljenje.
17.02.2017 | 15:50
I ja mislim da si u pravu, jer kako kontrolor i da može očitavati osobnu zna koju je osobnu zaista očitao u punom tramvaju? Ako je to i moguće, karticu je potrebno prisloniti na uređaj.
  • Hammer
  • Posjetitelj
18.02.2017 | 20:43
dacika kaže:
Nakon citanja i malo duzeg razmisljanja, smatram da je ovo dobra prica. Pitanje je samo da li od strane korisnika ili od strane kontrolora.


Nije dobra niti sa jedne strane...

dacika kaže:
Mozda je kontrolor podvalio pricu pa je covjek platio kaznu.


Pa ako je podvalio priču, opet je lagao i na prijevaran način, zloupotrebom položaja i ovlasti, ili i prijetnjom, ostvario svoj niski cilj, bez obzira što za to nema zakonske i bilo koje druge uvjete ispunjene.

dacika kaže:
Cisto sumnjam da ZET ima "orvelovsku" tehnologiju u tramvajima kad puno mocnije institucije nemaju pravnog ni tehnoloskog preduvjeta za takav cin.


Pa ZET nije institucija koja ovisi o nečijim dotacijama, ZET je dio Holdinga teškog preko 7 milijardi kuna godišnje i može si, za svoje kriminalne potrebe i uz pokriće i odobrenje isto takovih krimosa i krkana, nabaviti i osigurati svašta. To je jeoš jedan jad ove države kada takove firme sa rođačkom samovoljom i bahatošću rade što hoće, smatraju da su iznad zakona i da je svako sredstvo opravdano da postignu svoj cilj.

dacika kaže:
Takva je prica kruzila i sa hrtovim kontrolorima koji su, prema predaji, nosili uredjaje koji su bili sposobni ocitati da se u stanu nalazi tv iako nisu mogli uci u objekt


Problem je što su ti uređaji, ako su ih i imali, bili ilegalni i bez atesta, znači ne možeš ih koristiti kao dokaz u nekakvom zakonitom postupku.

dacika kaže:
S pravne strane, neka nadlezna institucija treba onda, u tom slucaju, dostaviti podatke svih gradjana rh tom zet-u, sto je vrlo upitno s pravne strane.


Tako je, dostavu podataka od policije može zatražiti samo sud, no nikako ne nekakva poluprivatna tvrtka za svoje upitno zakonite postupke.

dacika kaže:
Stoga mi to ne drzi vodu.


Drži vodu jedino sa iskustvenog gledišta, jer je i Holding i ZET već nebrojeno puta dokazao da radi što hoće, po zakonu i još više mimo njega, jer se koriste svim sredstvima da utjeruju svoja potraživanja na svoju ruku, zaobilazeći zakonske i obvezne instance u državi.
18.02.2017 | 21:35
Ajoj... puno je tu lupetanja... Da sad ne citiram svaku stavku ponaosob... evo ovako:

1. Tehnički nije nikakav problem očitati otvoreni podatak s RFID čipa kakav je ugrađen u nove osobne *I* pri tom točno znati u čijem je kaputu/jakni/torbi ta osobna, osim ako tramvaj nije posve pretrpan, a u takve kontrolori ionako ne ulaze jer se ne mogu po njemu kretati.

2. Uređaj kojim se to može nije nikakva superspecijalna tehnologija niti košta ne znam koju lovu. Može se raditi o 100-150€ na tržištu, što znači da bi Holding to platio nekih 300€ po kom.

3. Naravno da takav uređaj s nove osobne NE očitava SVE podatke, nego samo neki serijski broj čipa. Ostalim podacima raspolaže Policija.

4. Ako se onaj koji nije platio vožnju u tramvaju, makar ona košta 4 kn (što nisam primjetio da ovdje netko komentira - svi se bave tezama kako je kontrolor, odnosno ZET prekršio zakon) odluči ipak ne pokazati osobnu, ZET može podnijeti prijavu Policiji.

5. Naravno da ZET to neće napraviti kad (ako) nekog uhvati jednom bez karte jer bi ih Policija odje... kratko i slatko. Ali nitko im ne brani (i nije protuzakonito) da vode vlastitu evidenciju serijskih brojeva osobnih iskaznica putnika bez karte koji su odbili pokazati osobnu. Kad nekog uhvate dovoljan broj puta, mogu ga sasvim legitimno prijaviti Policiji i zahtijevati prekršajno gonjenje zbog učestalog ponavljanja prekršaja. S obzirom na neveliku težinu prekršaja, vjerojatan ishod toga je da Policija izda obvezni prekršajni nalog (koji je zapravo odmah i automatska prekršajna presuda) i po serijskom broju RFID čipa osobne iskaznice identificira prekršitelja i dostavi mu ga poštom, s povratnicom. Npr. 10 neplaćenih karata 40kn, 10 ZETovih kazni neznam koliko, cca 1000 kn, prekršajna kazna, 250 kn, troškovi prekršajnog postupka 200 kn. Sveukupno 1490, recimo. Plati ili se žali višem prekršajnom sudu.

Što je to tu - ilegalno? I - kako to da ovakva (potencijalna ili možebitna) praksa izaziva takav gnjev i revolt, a to što netko ima za smartphone, ima za izlaske, ima za štošta drugo, a ne želi platiti 4 kn za vožnju tramvajem? To je OK? Pa zašto onda sutra ne uđe u pekaru, uzme kruh ili pecivo i ne plati? Pa i to je isto samo 4-5 kuna...
18.02.2017 | 21:44
Pardon, zaboravio sam napomenuti, vrlo sličnu praksu upražnjava Petrol, Crodux i ostala ekipa u pogledu onih koji natankaju i odvezu se, a da ne plate. Vode evidenciju registarskih oznaka "skinutih" s videonadzornih snimaka za sve koji se odvezu bez plaćanja, čekaju da se na istu registraciju nakupi više od određene svote (dogovorene s MUPom) i onda podnose kaznenu prijavu (krađa), a policija je prosljeđuje policiji u matičnu zemlju ako se radi o strancu (statistički, na takav način gorivo u Hrvatskoj najviše kradu Mađari i Slovaci). Da nije i to ilegalno? Sad samo da čujem "borce za ljudska prava" koji će ustvrditi da je registracija na automobilu - osobni podatak... Isto kao i serijski broj čipa osobne iskaznice ili putovnice.
  • Hammer
  • Posjetitelj
18.02.2017 | 22:40
smayoo kaže:
Ajoj... puno je tu lupetanja... Da sad ne citiram svaku stavku ponaosob... evo ovako:


Tu si vjerojatno mislio sam na sebe, a lijepo sam ti rekao da ne pametuješ o stvarima o kojima ne znaš puno, a koliko vidim - ne znaš ništa!

smayoo kaže:
1. Tehnički nije nikakav problem očitati otvoreni podatak s RFID čipa kakav je ugrađen u nove osobne


Nije problem. No tehnološka mogućnost ne znači da je to i legalno. Recimo ti, kao veliki moralizator ovdje, logično bi onda trebao opravdavati i skidanje preko torrenta komercijalnih sadržaja, jer eto - tehnički je to moguće, nije nikakav problem... tehnička mogućnost ne znači da je i zakonski legalna.

smayoo kaže:
2. Uređaj kojim se to može nije nikakva superspecijalna tehnologija niti košta ne znam koju lovu. Može se raditi o 100-150€ na tržištu, što znači da bi Holding to platio nekih 300€ po kom.


U najmanju ruku! Ako ne i 1300!

smayoo kaže:
3. Naravno da takav uređaj s nove osobne NE očitava SVE podatke, nego samo neki serijski broj čipa. Ostalim podacima raspolaže Policija.


Pa zar to nije dosta? ukoliko je riječ o podatku koji je unificirano vezan isključivo uz određenu osobu, taj podatak je OSOBNI PODATAK. I na njega NEMAŠ pravo bez osobne privole i zakonom ispunjenih uvjeta.

smayoo kaže:
4. Ako se onaj koji nije platio vožnju u tramvaju, makar ona košta 4 kn (što nisam primjetio da ovdje netko komentira


A zašto bi i komentirao? To i nije tema. Opet ti naginješ moraliziranju i prodikama. Što da ja pričam o tome, ja se ne vozim ZET-om maltene nikada...

smayoo kaže:
svi se bave tezama kako je kontrolor, odnosno ZET prekršio zakon


To nisu teze, nego istina, činjenice i kršenje zakona od strane ZET-a.

smayoo kaže:
odluči ipak ne pokazati osobnu, ZET može podnijeti prijavu Policiji.


Ne može. A ti mi reci zašto ne može.

smayoo kaže:
Ali nitko im ne brani (i nije protuzakonito) da vode vlastitu evidenciju serijskih brojeva osobnih iskaznica putnika bez karte koji su odbili pokazati osobnu.


Postoji nekakav bezvezni zakon koji govori o osobnim podacima, kao i o tome tko je ovlašten iste sakupljati, obrađivati i na koji način se isti smiju koristiti. I koliko poznajem zakon - nemam blage veze na koji način se ZET uklapa u to...

smayoo kaže:
Kad nekog uhvate dovoljan broj puta, mogu ga sasvim legitimno prijaviti Policiji


Ne mogu, nemoj nagađati, loše zvučiš.

smayoo kaže:
i zahtijevati prekršajno gonjenje zbog učestalog ponavljanja prekršaja.


Ne mogu niti to. Odredbama Zakona o kaznenom postupku nastale štete do vrijednosti od 2000 kuna se gone isključivo po privatnim tužbama (čime ZKP krši jedan od dva temeljna vlastita postulata penalnog sustava i sastava same kazne), a u međuvremenu postoji i nešto što se zove zastara (ako se ne varam, za pokretanje parnice je ona 3 godine od datuma počinjenja), i štete nastale ZET-u se ne tretiraju kao ikakva povreda zakona u smislu službenog progona.

smayoo kaže:
S obzirom na neveliku težinu prekršaja, vjerojatan ishod toga je da Policija izda obvezni prekršajni nalog (koji je zapravo odmah i automatska prekršajna presuda) i po serijskom broju RFID čipa osobne iskaznice identificira prekršitelja i dostavi mu ga poštom, s povratnicom.


Obvezni prekršajni nalog?? Po kojem zakonu?

OPN NIJE NIKAKVA AUTOMATSKA PRESUDA... daj nemoj više, molim te... nemaš elementarnog pojma o osnovnom Prekršajnom zakonu, samo nagađaš, da o ostalim zakonima ni ne govorim...

smayoo kaže:
Npr. 10 neplaćenih karata 40kn, 10 ZETovih kazni neznam koliko, cca 1000 kn, prekršajna kazna, 250 kn, troškovi prekršajnog postupka 200 kn. Sveukupno 1490, recimo. Plati ili se žali višem prekršajnom sudu.


Ili im velim "jebite si mater, ne možete mi ništa" i opet sve 5... pa neka me tuže.

smayoo kaže:
Što je to tu - ilegalno?


Da poznaješ zakone ne bi ništa pitao, dapače ne bi ništa ni komentirao. NO na našu žalost, ti o njima pojma nemaš... prodaješ svoje duboke misli i što bi bilo kad bi bilo i kako bi lijepo bilo kada bi bla bla bla... ne ide to baš tako. Ni izbliza!

smayoo kaže:
I - kako to da ovakva (potencijalna ili možebitna) praksa izaziva takav gnjev i revolt, a to što netko ima za smartphone, ima za izlaske, ima za štošta drugo, a ne želi platiti 4 kn za vožnju tramvajem? To je OK? Pa zašto onda sutra ne uđe u pekaru, uzme kruh ili pecivo i ne plati? Pa i to je isto samo 4-5 kuna...


Opet ti sa moraliziranjem, što se tebe tiče ima li netko ili nema... eto, ja NE ŽELIM platiti tu kartu, i oslanjam se da institucije rade svoj posao, a znam da ga odraditi ne mogu.... možda i zato jer su te sve zakone donijeli neki koje nije odabrao Đelo Hadžiselimović, nego hrpa tupana bez mozga...

smayoo kaže:
Pardon, zaboravio sam napomenuti, vrlo sličnu praksu upražnjava Petrol, Crodux i ostala ekipa u pogledu onih koji natankaju i odvezu se, a da ne plate.


Ta evidencija nije ni izbliza slična. Kao prvo, oni koji dođu na benzinsku ZNAJU da ih se snima jer je jasno izvješen obvezni znak upozorenja da ih se snima video-tehnikom - a čega u tramvaju ili busu NEMA (čime je sam taj čin skeniranja - ilegalan!). Podaci koje se na taj način sakuplja na benzinskoj su legalni, ali za nasilno i tajno skeniranje mimo dozvole i znanja osoba u tramvaju ili busu ne možemo reći da su legalno, valjda je jasno da su podaci prikupljeni ilegalnim načinom za sud nepostojeći i nevažeći.

smayoo kaže:
Vode evidenciju registarskih oznaka "skinutih" s videonadzornih snimaka za sve koji se odvezu bez plaćanja, čekaju da se na istu registraciju nakupi više od određene svote (dogovorene s MUPom)


Opet ti sa policijom... oni sa policijom nemaju nikakvog dodira, i nema nikakvog dogovora sa MUP-om, daj mi reci kako taj dogovor izgleda i temeljem kojeg zakona bi policija radila po njemu??

smayoo kaže:
i onda podnose kaznenu prijavu (krađa), a policija je prosljeđuje policiji u matičnu zemlju ako se radi o strancu


Ništa policija ne radi i ne prosljeđuje, kaznene prijave se podnose po privatnim tužbama, a za više iznose naloge za prosljeđivanje i ustupanje predmeta stranom pravosuđu daje ministarstvo pravosuđe i MVPEI. Policija - i jope, alkar "Smayoo" - uništa, nula bodova.

smayoo kaže:
Sad samo da čujem "borce za ljudska prava" koji će ustvrditi da je registracija na automobilu - osobni podatak... Isto kao i serijski broj čipa osobne iskaznice ili putovnice.


Izjednavačavaš dvije posve različite stvari, pa da te malo podučim...

Registracija na automobilu je službeni i javni podatak, a broj osobne iskaznice ili čipa je pak službeni, ali osobni podatak. Najlakša razlika i tumačenje za shvatiti je u dostupnosti i javnoj vidljivosti nekog od tih podataka.

Registarska tablica je vlasništvo države, kao i osobna iskaznica, putovnica, vozačka, prometna dozvola i svaka druga vrsta isprave koju izdaju nadležna državna tijela (mi smo svi samo KORISNICI; osobna iskaznica NIJE "tvoja", nego državna, a ti ju koristiš dok imaš za to uvjete koje je propisala država svojim zakonima). Na žalost, kod nas ljudi često robuju toj zabludi da je neki od tih dokumenata "njihov" u smislu vlasništva...

Da je išta od tih dokumenata tvoje, onda bi ih ti mogao poklanjati, davati drugome na posudbu i poslugu, prodati itd itd, no dokaz da nije "tvoje" vlasništvo ćeš zauzvrat za neku od tih radnji dobiti u formi kaznene prijave zbog kaznenog djela koje se zove "krivotvorenje službene isprave", što je primjer ako na svoj auto staviš tuđu, tvom autu nepripadajuću registarsku pločicu i obrnuto, jer je država pločice izdala baš određenom vozilu pod određenim uvjetima, i bilo kakvo kemijanje sa time rezultira dovođenjem nadležnih državnih tijela u činjeničnu i pravnu zabludu, a to je malo teži prekršaj kojeg država baš ne prašta......

Da je broj osobne iskaznice javan podatak, a ne osobni, onda bi ti mogao znati svačiji broj osobne jer bi ti bio javno dostupan, no činjenica je da tome nije baš tako kako to ti tumačiš. Osobni podaci su oni koji su nepromjenjivi i trajno vezani uz neku privatnu osobu, dok registarsku tablicu možeš mijenjati, i ona može mijenjati korisnike. Jasno, legalno ako država to odobri i ima nadzor nad time.

Pa tako, sa druge strane, broj registarske tablice je JAVAN podatak i kao takav je javno vidljivo istaknut, kako bi nadležna tijela države i lokalne uprave i samouprave mogla vršiti identifikaciju vozila u pokretu i bez zaustavljanja, utvrđivati vlasništvo, valjanost zakonom propisanih obveznih osiguranja i tehničkih pregleda itd itd. Usporedba osobne privatnosti osobe i javnih podataka vozila samo pokazuju kako me nisi poslušao, nego ideš lamentirati o stvarima sa kojima si dosta daleko... drži se ti računala, nije ovo materija za tebe...
18.02.2017 | 23:52
Eto. Hvala ti na uvredama, njima si sam sebe najbolje diskreditirao. Misli što hoćeš, ja ću isto tako.
19.02.2017 | 07:45
Moralizira se ipolemizira, a Google-u se ostave svi moguci podatci i jos mu se kaze kako ih mozekoristiti kako im je volja.
Inace OIB nije tajni jer ne otkriva nista o vlasniku za razliku od MBG-a.
19.02.2017 | 14:32
Ovdje se u potpunosti moram sloziti sa smayom...
Znaci osoba koja SVJESNO krsi zakon (ne kazem da se ni ja kao student nisam svercao ) prosvjeduje zbog isto takvog postupka prema njemu? Znaci za njega ne vrijedi to sto on svjesno krsi pravila koja je netko drugi propisao (koliko god se ne slagali neki sa njima, ali pravila moraju postojati!), a kada se radi o njegovoj guzici onda se njemu krse njegova prava? Ma jel molim te...
Pun mi je kufer takvih prica i prodavanja magle... Znaci ti dodes u trgovinu uzmes npr zvake koje dodu 4kn (povlacim paralelu izmedu cijene karte i cijene zvaka!) i izades van jer se tebi nije dalo platiti?
Sta mislis od cega radnici u tvornicama dobivaju svoju placu ako svi mi odlucimo ne platiti njihove proizvode? Od cega prodavacice u trgovinama dobiju svoje place ako svi mi odlucimo ne platiti njihove proizvode?
Druga stvar je to sto u Holdingu i ZET-u ima uhljeba i poslova po rodackim vezama sto ne rade nista, a dobivaju placu... Ali ti sa tim sto neces platiti kartu ne stetis njima jer njih boli kukuruz, oni svoju placu dobiju svejedno, vec stetis onom najnizem u cijelom tom sistemu!!! Sto prije ljudi to shvate, prije ce nam biti bolje... A ove glavesine i uhljebi se tek onda mogu rijesiti ako svi krenu kupovati karte po 4kn!
Ajde probaj ne platiti parking za jedan sat, pa ces dobiti kaznu/slepanje auta i sve ostalo... Cijena je ista, 3-4kn sat... I onda se jos zali na to kako su tvoja prava narusena jer se netko usudio pomaknuti TVOJU PRIVATNU STVAR?
Sorry zbog malo duzeg posta, ali jednostavno vise nisam mogao samo citati ove gluposti koje se tu navode bez da odgovorim!
19.02.2017 | 16:15
smayoo kaže:
Što je to tu - ilegalno? I - kako to da ovakva (potencijalna ili možebitna) praksa izaziva takav gnjev i revolt, a to što netko ima za smartphone, ima za izlaske, ima za štošta drugo, a ne želi platiti 4 kn za vožnju tramvajem? To je OK? Pa zašto onda sutra ne uđe u pekaru, uzme kruh ili pecivo i ne plati? Pa i to je isto samo 4-5 kuna...


Smayoo jesi li iz Zagreba i koristis li ZET?
19.02.2017 | 17:42
Broj OI NIJE osobni podatak.... tako da @Hammer, u KRIVU si! Broj OI je samo i iskljućivo administrativni broj TOG dokumenta, ne osobe koja ga nosi! Ako se već pozivaš na zakon, molio bih te da ga proćitaš (bar one koji se tiću ovoga što tvrdiš). Broj OI je službeni podatak MUP-a, a ne tebe kao osobe!

Prema zakonu identitet osobe se utvrđuje dokumentom koji ima sliku, OIB, ime i prezime.... i uopće to ne mora biti OI. Može biti bilo koji dokument koji sadržava nabrojeno. Slijedom toga, ZET-ov kontrolor kada preuzme broj OI, nije u mogućnosti idetificirati osobu koja ga nosi, tako da time uopće nisu ušli u neke nezakonite radnje. To može samo i iskljućivo MUP i ostala nadležna tijela koja, sukladno zakonima, imaju pravo korištenja baze podataka preko kojih se može utvrditi identitet osobe preko broja OI.

Sukladno navedenome, trebao bi TI biti zahvalan na činjenici što ZET to ima. Da ti objasnim zašto. Skeniraju broj tvoje OI i puste te dalje da ideš svojim putem. Ne zadržavaju te, ne čekate policajca koji JEST ovlašten utvrditi tvoj identitet te ga predati ZET-u kako bi isti mogao pokrenuti prekršajni postupak. Dakle, nisu oduzimali tvoja dragocijeno vrijeme, već te pustili dalje da ideš svojim poslom.

ZET će isti podatak predati MUP-u, MUP će tvoje podatke, OVLAŠTENO, predati ZET-u koji će pokrenuti prekršajni postupak i sve će ti doći doma na tvoju adresu. Tako je sam proces zamišljen.

No, uvidjevši tvoj naćin razmišljanja, ti ćeš naravno u tijeku prekršajnog postupka tvrditi da to uopće nisi bio ti (mada, eto vidiš, znaš da si bio ti!) i braniti se tehničkom nesavršenošću korištenih uređaja ili ne znam kakvim sve tvrdnjama. No, da ne misliš kako ti dajem "alibi"... ne dajem! Zakon te uređaje prepoznaje i ozakonjeni su za uporabu, naravno zakonom ovlaštenim pravnim osobama. A zakonom ovlaštena pravna osoba za korištenje navedenog uređaja JEST ZET. Tako da će ti takva obrana pasti u vodu...

Predlažem ti da kupiš kartu, pa na taj naćin izbjegneš da pravne osobe i državne institucije ulaze u "tvoju privatnost"!!!!!
19.02.2017 | 18:20
U cijeloj priči nije bitan ; zet,zakon ili pravda...bitan je smayoo...love is in the air
19.02.2017 | 19:36
mmesko kaže:

Sta mislis od cega radnici u tvornicama dobivaju svoju placu ako svi mi odlucimo ne platiti njihove proizvode? Od cega prodavacice u trgovinama dobiju svoje place ako svi mi odlucimo ne platiti njihove proizvode?


Iz osobnog iskustva znam da je ovo prica samo za malu djecu,npr. Konzum (Todoric) uopce ne placa svojim dobavljacima na vrijeme, odugovlaci, pravi se blesav tako da ti ovo nema smisla.Mislim da mu probleme ne stvaraju klinci koji kradu zvake i bakice koje trpaju mljeveno meso pred istekom roka pod suknje.

Ko mene pita jel mogu/mozemo platiti radnike i sebe same? Kako ce dalje proizvodnja a imas potrazivanja nekoliko stotina tisuca kuna od tog pedera koja nisu podmirena i vjerojatno ih niti ne namjerava podmiriti.
19.02.2017 | 19:50
Cijela je prića otišla u krivo a samo zato jer je nekom ZET sj.... švercanje u tamvaju (u autobusu se teže šverca).
Usluga ako je ostvarena treba se platiti. Koliko got do mazalo vrat debeloj gusci, ali je tako.
Zar bi trebalo krasti u Konzumu jer eto Agrokor ne plača na vrijeme dobavljače, koje usput niti ne žalim jer koga vraga rade s njima.

Mene više smeta 0,5 promila alkohola u krvi jer se čovjek ne može niti opustiti a da ne dojde preko granice. Recimo 1 promil bi bio OK.
19.02.2017 | 20:46
zabac kaže:


Mene više smeta 0,5 promila alkohola u krvi jer se čovjek ne može niti opustiti a da ne dojde preko granice. Recimo 1 promil bi bio OK.


Skoro sam cijeli svijet obišao, ali nisam nigdje našao 1 promil.Najbiliži su skandinavci s 0,8 promila...žabac go to skandinavija, and fikset det LOL
20.02.2017 | 06:19
Pa netko mora biti prvi.
20.02.2017 | 09:38
damy. kaže:

Smayoo jesi li iz Zagreba i koristis li ZET?

Ne. Da.
Živio sam u Zagrebu i koristio ZET 5 godina, u vrijeme kad je to bilo daleko lošije iskustvo, nego danas. Danas koristim ZET povremeno, kad dođem u Zagreb poslom pa imam više sastanaka u zoni šireg centra i to je neusporedivo bolje nego javni prijevoz u bilo kojem drugom gradu ex yu koje sam vidio u zadnje vrijeme.
A zašto pitaš?
20.02.2017 | 13:21
www.24sata.hr/news/video-prometni-kolaps...aju-u-zagrebu-512366
Ja kao korisnik ZET-a koji plaćam kartu nisam zadovoljan infrastrukturom uopće, i preskupa je za ovakvu uslugu budući da skoro svaki tramvaj kasni ili slično a ovo na linku je svakodnevnica, kad imam kolokvij nikad ne želim ići javnim prijevozom jer je prevelika šansa da će im se stvoriti neki zastoj...

smayoo kaže:
damy. kaže:

Smayoo jesi li iz Zagreba i koristis li ZET?

Ne. Da.
Živio sam u Zagrebu i koristio ZET 5 godina, u vrijeme kad je to bilo daleko lošije iskustvo, nego danas. Danas koristim ZET povremeno, kad dođem u Zagreb poslom pa imam više sastanaka u zoni šireg centra i to je neusporedivo bolje nego javni prijevoz u bilo kojem drugom gradu ex yu koje sam vidio u zadnje vrijeme.
A zašto pitaš?
20.02.2017 | 18:14
gladhr2 kaže:
www.24sata.hr/news/video-prometni-kolaps...aju-u-zagrebu-512366
Ja kao korisnik ZET-a koji plaćam kartu nisam zadovoljan infrastrukturom uopće, i preskupa je za ovakvu uslugu budući da skoro svaki tramvaj kasni ili slično a ovo na linku je svakodnevnica, kad imam kolokvij nikad ne želim ići javnim prijevozom jer je prevelika šansa da će im se stvoriti neki zastoj...


Bujrum, onda. Apsolutno te nitko ne tjera da putuješ tramvajem. Uštedi 4kn pa idi pješke ili biciklom. Jer, vjeruj mi, ako se pokušavaš autom kretati kroz Zagreb u radno vrijeme, podjednake su ti šanse da zaglaviš u nekom zastoju.
20.02.2017 | 18:25
Samo kažem primjer iz prakse koji vjerojatno vi koji niste iz Zagreba ne vidite, u zadnjih pola godine se i vozim najčešće autom a i kad već čekam pola sata u gužvi ugodnije je u svom autu nego na -15 ili ljeti na +35 i stisnut s još xy ljudi.
Nije stvar u 4kn samo kažem da nije ni ZET uvijek u pravu kako većina pretpostavlja

smayoo kaže:
gladhr2 kaže:
www.24sata.hr/news/video-prometni-kolaps...aju-u-zagrebu-512366
Ja kao korisnik ZET-a koji plaćam kartu nisam zadovoljan infrastrukturom uopće, i preskupa je za ovakvu uslugu budući da skoro svaki tramvaj kasni ili slično a ovo na linku je svakodnevnica, kad imam kolokvij nikad ne želim ići javnim prijevozom jer je prevelika šansa da će im se stvoriti neki zastoj...


Bujrum, onda. Apsolutno te nitko ne tjera da putuješ tramvajem. Uštedi 4kn pa idi pješke ili biciklom. Jer, vjeruj mi, ako se pokušavaš autom kretati kroz Zagreb u radno vrijeme, podjednake su ti šanse da zaglaviš u nekom zastoju.
20.02.2017 | 18:44
Obojica ste u pravu.
@smayoo, jer ne ide često u špicama (od 7: do 8:30 i od 16:00-17:00)
@gladhr2, jer moraš putovati na posao skoro u tim terminima

Ja koristim javni prijevoz u ZG gotovo redovito i nemam primjedbe jer idem u "normalno" vrijeme, tj. iza 9:00 i nikad iza 15:00. Poluprazno i mijesta za sjesti.

Ja ne znam što bi me moralo natjerati da po Aleji Bologne dolazim u grad oko 8:00?
20.02.2017 | 19:45
Zapravo i nije samo u tome stvar. "Primjer iz prakse" i nije baš tako svakodnevna pojava. A - najvažnije - svim Zagrepčanima koji gunđaju na ZET od srca savjetujem da probaju neki drugi javni prijevoz u Hrvatskoj ili okolnim zemljama. Npr. budimpeštanski. Ili riječki. Svaki sustav na svijetu uvijek može biti bolji, to uopće nije sporno, ali, da se vratimo na temu, to ne može biti opravdanje da tu uslugu koristiš, a ne plaćaš. A o tezi kako ONI krše zakon što beskontaktno očitavaju serijski broj čipa osobne iskaznice onih koji ne žele platiti kartu - sam već rekao sve.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 25 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO