Ručni GPS uređaj
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ručni GPS uređaj


03.12.2016 | 20:26
Pozdrav,

zanima me ima li itko ikakvih iskustava s dotičnima?
Mene prvenstveno zanima postoji li mogućnost kod nekog modela ili više njih da upišem 4 koordinate (kutove/ćoškove) parcele (pod uvjetom da je "pravilna" te da mi GPS pokaže moju lokaciju i npr da mi piše da do odabrane koordinate (točke) imam npr. 48metara u smjeru sjevera ili nekoj drugoj strani u nekom smjeru da pokaže strelicom nekom ili nešto..

Moje isprike unaprijed ako sam malo zapetljao ali se nadam da će netko znati odgovor na ovo.
Znam da postoje kojekakve aplikacije ali mislim da je ovo profesionalnije, i točnije. Točnost određivanja pozicije s uređajem je dovoljno do metar- dva.
04.12.2016 | 01:54
Ovisno od modela do modela... no svi imaju mogućnost upisa odeređenog broja koordinata (stvar velićine interne memorije, no da se ne prepadneš govorim o 100 do 1000 i preko koordinata), i naravno svi GPS uređaji po samoj svojoj suštini daju koordinatu gdje se trenutno nalaziš (ne ti nego uređaj). Sukladno navedenom, naravno da GPS pokazuje udaljenost (metri ili kilometri ili već u kojoj hoćeš jedinici) i smjer do tražene točke (najčešće preko Azimuta, što je kut između željog pravca i sjevera), te se naravno na ekranu i pojavi strelica koja pokazuje smjer do točke.

Ovo sve što sam opisao, je na osnovu točke.... no ima i uređaja koji rade i sa poligonima (te naravno proračunima istih - udaljenosti od lomne točke do lomne točke i površina poligona).

Ako sam dobro razumio što te zanima tu nemaš problem...

No imaš problem sa točnošću određivanja do metar-dva. Normalan GPS uređaj ti to neće odraditi. Oni imaju svi grešku od 5 do 15 metara.... rapidno ih kroz cijelu svoju karijeru koristim, i najbolje što sam ikada dobio je +/- 3 metra.

Za ispod, kažem opet 5 metara točnosti, ćeš trebati DGPS (Diferencijalni GPS).... no to je već jako skupa igra... sam uređaj od $5.000 do $20.000, ovisno od uređaja do uređaja, plus pretplta na satelitske signale (preko kojih i radi korekciju i povećava točnost).... otprilike $2.000 godišnje.

Predlažem da uzmeš geodetu.... ljudi se time bave i imaju opremu za isto (ako je već do parcela)
04.12.2016 | 10:02
To hoćeš reći da su geodeti jeftiniji?
04.12.2016 | 10:32
Moonlike kaže:
Ovisno od modela do modela... no svi imaju mogućnost upisa odeređenog broja koordinata (stvar velićine interne memorije, no da se ne prepadneš govorim o 100 do 1000 i preko koordinata), i naravno svi GPS uređaji po samoj svojoj suštini daju koordinatu gdje se trenutno nalaziš (ne ti nego uređaj). Sukladno navedenom, naravno da GPS pokazuje udaljenost (metri ili kilometri ili već u kojoj hoćeš jedinici) i smjer do tražene točke (najčešće preko Azimuta, što je kut između željog pravca i sjevera), te se naravno na ekranu i pojavi strelica koja pokazuje smjer do točke.

Ovo sve što sam opisao, je na osnovu točke.... no ima i uređaja koji rade i sa poligonima (te naravno proračunima istih - udaljenosti od lomne točke do lomne točke i površina poligona).

Ako sam dobro razumio što te zanima tu nemaš problem...

No imaš problem sa točnošću određivanja do metar-dva. Normalan GPS uređaj ti to neće odraditi. Oni imaju svi grešku od 5 do 15 metara.... rapidno ih kroz cijelu svoju karijeru koristim, i najbolje što sam ikada dobio je +/- 3 metra.

Za ispod, kažem opet 5 metara točnosti, ćeš trebati DGPS (Diferencijalni GPS).... no to je već jako skupa igra... sam uređaj od $5.000 do $20.000, ovisno od uređaja do uređaja, plus pretplta na satelitske signale (preko kojih i radi korekciju i povećava točnost).... otprilike $2.000 godišnje.

Predlažem da uzmeš geodetu.... ljudi se time bave i imaju opremu za isto (ako je već do parcela)


Hvala na pojašnjenju, mozes li mi preporučiti neki model GPS-a s ovim mogućnostima

Nije bas od 5-20.000$ isao sam u geodetsku skolu i radio sam s GPS-om a točnost centimetarska bila a ni cijena mu nije bila preko 3000€ a oba pretplata to ne računam ali nebitno.

Ma radi se o cca 300ha pa bas geodet nije najbolja opcija jer nije potrebno bas previse precizno
A i ova točnost od 5m bi takodjer zadovoljila te potrebe
04.12.2016 | 11:09
Možda koji GPS od US Army@drlovrić nije vratio, pa ga cimni...oni ipak imaju najveću preciznost.
04.12.2016 | 11:13
eh da je tako nešto haha to znam da je preciznost puno veća
04.12.2016 | 11:31
Najvise volim ovakve postave. Trazis GOS za neodredjeno, umjesto da napises sto je cilj pa mozda i netko pomogne. Moonlike je dao odgovor temeljen na pretpostavkama.
04.12.2016 | 11:38
zabac kaže:
Najvise volim ovakve postave. Trazis GOS za neodredjeno, umjesto da napises sto je cilj pa mozda i netko pomogne. Moonlike je dao odgovor temeljen na pretpostavkama.


Znači u pitanju je cca 300ha zemlje što očišćenog, što zaraslog i neočišćenog. Kad se dodje na njivu, parcelu, sa ručnim GPSom bih provjerio otprilike gdje su rubovi parcele znaci u cca par metara samo da nije bas 40m. Koordinate bi se očitale iz ARKOD-a, bolji način ne znam i brži, a nije baš rješenje ići u katastar po koordinate svake parcele jer ih je previše, a kopiju katastarske općine u dwg obliku pa da je ubacim i očitavam u AutoCAD-u sumnjam da bi itko dao a i više K.O. je u pitanju.

Znači prvenstveno za određivanje međe otprilike zbog čišćenja tih parcela. Dodjem i kažem oćisti još 30 metara...

Nadam se da sam sada objasnio bolje, i geodet bas nema smisla jer je prvenstveno skupo a za ovu točnost i preciznost nepotrebno
04.12.2016 | 12:15
zabac kaže:
Najvise volim ovakve postave. Trazis GOS za neodredjeno, umjesto da napises sto je cilj pa mozda i netko pomogne. Moonlike je dao odgovor temeljen na pretpostavkama.


Bio je odgovor u 10. 32. min u temi, samo je netko naljutio žapca, pa nije vidio
04.12.2016 | 12:31
Pazi sad, @gladhr2 je zavrsio geodetsku skolu. Aljda ima frenda koji je geodeta i ima instrument visoke preciznosti.
Znam sigurno kako s mobitelom i ugradjenim GPS-om posao ne bude obavio.
04.12.2016 | 12:38
zabac kaže:
Pazi sad, @gladhr2 je zavrsio geodetsku skolu. Aljda ima frenda koji je geodeta i ima instrument visoke preciznosti.
Znam sigurno kako s mobitelom i ugradjenim GPS-om posao ne bude obavio.


zavrsio sam je prije par godina tako da su ili na faksu ili rade samo za nekog
nisam spominjao da bi s gps-om na mobitelu jer i sam znam da se tako ne može a nisam ni uzeo uopće u obzir tu soluciju. Rekao sam za što mi treba i kolika točnost znači ne centimetarska niti decimetarska nego je dovoljno i u par metara..

Moonlike kaže:
Ovisno od modela do modela... no svi imaju mogućnost upisa odeređenog broja koordinata (stvar velićine interne memorije, no da se ne prepadneš govorim o 100 do 1000 i preko koordinata), i naravno svi GPS uređaji po samoj svojoj suštini daju koordinatu gdje se trenutno nalaziš (ne ti nego uređaj). Sukladno navedenom, naravno da GPS pokazuje udaljenost (metri ili kilometri ili već u kojoj hoćeš jedinici) i smjer do tražene točke (najčešće preko Azimuta, što je kut između željog pravca i sjevera), te se naravno na ekranu i pojavi strelica koja pokazuje smjer do točke.

Ovo sve što sam opisao, je na osnovu točke.... no ima i uređaja koji rade i sa poligonima (te naravno proračunima istih - udaljenosti od lomne točke do lomne točke i površina poligona).

Ako sam dobro razumio što te zanima tu nemaš problem...

No imaš problem sa točnošću određivanja do metar-dva. Normalan GPS uređaj ti to neće odraditi. Oni imaju svi grešku od 5 do 15 metara.... rapidno ih kroz cijelu svoju karijeru koristim, i najbolje što sam ikada dobio je +/- 3 metra.

Za ispod, kažem opet 5 metara točnosti, ćeš trebati DGPS (Diferencijalni GPS).... no to je već jako skupa igra... sam uređaj od $5.000 do $20.000, ovisno od uređaja do uređaja, plus pretplta na satelitske signale (preko kojih i radi korekciju i povećava točnost).... otprilike $2.000 godišnje.

Predlažem da uzmeš geodetu.... ljudi se time bave i imaju opremu za isto (ako je već do parcela)


vjerujem da ce moonlike znati neki gps uredjaj koji bi mogao predloziti budući da je dobro opisao proces kako bi to trebalo izgledati izgleda da je onda i razumio sto trazim i za sto mi to treba
04.12.2016 | 13:54
Ne razumijem čemu to šparanje. Naruči geodetu da ti iskolči parcelu/parcele ili još bolje da ti napravi situacijski nacrt stvarnog stanja u položajnom i visinskom smislu. To će ti uvijek dobro doći. U svađi sa susjedom, na sudu, za utvrđivanje međa, izradu elaborata ili projekta, kod prodaje/kupovine. A da ne velim i po pitanju usklađenja katastra i zemljišnih knjiga. Siguran sam da možeš dobiti popust na količinu
04.12.2016 | 14:02
Nije sparanje nego mi ne treba tako precizno a geodet ne moze u kupine od 4 metra tako da znam zasto govorim ovo sto govorim i sto sam pitao za ovakav uređaj.
Toliko je puno parcela da zelim ujedno i sebi omogućiti da znam koja je otprilike moja ali nebitno.

Tvoja slobodna procjena koliko bi koštao geodet da izmjeri 300ha od kojih su neke parcele udaljene i po cca 30km? Ako ne znas odgovor ne moras soliti pamet jer znam zasto trazim odgovor koji tražim a 2 puta sam ponovio razlog i preciznost i sve.

PS. Nemojte shvatiti ovo kao uvredu ili kao nesto slicno tome, kad god sam tražio tu pomoć i dobio sam je i hvala svima ali nema potrebe da me usmjeravate na geodeta i slicno jer sam napomenuo da nema potrebe za takvom točnošću a i geodet stavi kolac koji se kroz 2 godine moze izgubiti 14 puta a ovako kad dodjem na teren kod svoje parcele prošetam s uređajem i u 5-10 metara znam da je tu medija koju cu vjv i sam pronaći na terenu jer je fizička konfiguracija terena da se primjeti.
04.12.2016 | 14:06
A ti onda krči bez geodete. Da netko skrene na moje, neznam kako bi se proveo.
04.12.2016 | 14:12
Nije naseljeno u 99% slučajeva tako da se sigurno nitko nece buniti sto se toga tiče a i da je tvoja parcela zarasla u kupine i ne znam ni ja sta šiblje neko ti bi se bunio da ti netko očisti jedan dio za koji se inace plaća čišćenje cca 5kn po kvadratu?
04.12.2016 | 17:33
Garmin GPSMAP 64 ili Garmin GPSAMP 64S bi trebalo zadovoljiti ono što tražiš (ako nije šuma i otvoren je prostor prema gore (do satelita i signala). Isti će dat do +/- 5 metara točnost).

Mada se slažem sa ljudima.... angažiraj (investiraj u) geodetu i za sva vremena imaš riješen slućaj.

Još bih ti nešto napomenuo, ne znam gdje su parcele i zašto se ne korise i zarasle su.... ali mogući razlog je i da su minirane i/ili se nalaze u minski sumnjivom području. Ako imaš i malu sumnju, obrati se Hrvatskom Centru za Razminiranje, a i na njihovim web starnicama imaš interaktivnu kartu minski sumnjivih područja, pa za svaki slućaj provjeri prije krčenja.... (sorry, profesionalna deformacija, ali zlu ne trebalo)...
04.12.2016 | 17:35
Moonlike kaže:
Garmin GPSMAP 64 ili Garmin GPSAMP 64S bi trebalo zadovoljiti ono što tražiš (ako nije šuma i otvoren je prostor prema gore (do satelita i signala). Isti će dat do +/- 5 metara točnost).

Mada se slažem sa ljudima.... angažiraj (investiraj u) geodetu i za sva vremena imaš riješen slućaj.

Još bih ti nešto napomenuo, ne znam gdje su parcele i zašto se ne korise i zarasle su.... ali mogući razlog je i da su minirane i/ili se nalaze u minski sumnjivom području. Ako imaš i malu sumnju, obrati se Hrvatskom Centru za Razminiranje, a i na njihovim web starnicama imaš interaktivnu kartu minski sumnjivih područja, pa za svaki slućaj provjeri prije krčenja.... (sorry, profesionalna deformacija, ali zlu ne trebalo)...


Hvala puno na odgovoru a parcele i opcenito zemlja nije minirana sigurno a ne obrađuje se iz drugog razloga
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 4 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO