Windows
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Windows


26.11.2016 | 19:30
Znam da nije pravo mjesto (forum)

Ima li ovdje neki windows korisnik mozda malo napredniji? imam asusov laptop cca 2-3 godine i usporio mi se dosta nakon tog vremena. Nemam hrpu bezveznih programa na njemu pa par savjeta da ga ubrzam?
26.11.2016 | 20:08
Evo par savjeta od mene:
1. backup podataka
2. zgazi disk do nule
3. instaliraj Ubuntu
4. vrati podatke
5. radi normalno, kad već nije Mac, ovo ti je next best thing

26.11.2016 | 20:35
Windowse moraš bar jedamput godišnje re-instalirati da bi brzo radili, druge pomoći ti nema. Normalo sačuvaj si podatke nakon friške instalacije.
26.11.2016 | 21:32
Koje windowse uopće imaš?
Ako su noviji od windowsa 98 ne trebaš ih reinstalirati svake godine.
26.11.2016 | 21:41
Jos se udari cekicem u glavu jer si dotakao osinje gnijezdo

Samo lagano,nema potrebe da reinsaliras windows i naravno da nije obaveza svake godine .Imam masina koje rade na XP-u bar 6 -7 godina i nikakva reinstalacija nije potrebna.Napisi koji OS koristis pa da ti objasnim sta da uradis
26.11.2016 | 23:27
Osinje gnijezdo znam uhh Haha
Glavnu stvar sam zaboravio... Windows 10 je
2.4ghz i3
4gb ram

A u planu je i neki MacBook air vjerojatno
27.11.2016 | 00:13
Bilo je u bivšoj firmi jedno windows računalo s kojim nije bilo nikad nikakvih problema.
Zato što ga nitko nikad nije koristio.
27.11.2016 | 01:17
Ahahahha smayo me opasno želi prebacit na "svijetlu" stranu hahaha
27.11.2016 | 06:42
Ja sam se iznenadio s Iobit driber boosterom i system careom. Probaj mozda pomognu.
27.11.2016 | 06:55
Imam XP i ti na HP-u. Nikad nisam imao problema, a uredno ga koristim jednom godisnje.
27.11.2016 | 07:59
usporio se kada radiš što točno? daj malo koju sliku task managera i performance monitora u idle stanju kao i kada nešto radiš pa osjetiš to usporavanje.

ssd ili hdd? vidim 4GB rama, moguće je da se swapa puno, ali opet isto pitanje, sto tocno radiš?

Više info, više feedbacka
27.11.2016 | 09:56
Dragi Lastane,
Evo, uspješno i zadovoljno koristim Windowse već 7 godina i nemam pojma zašto ljudi govore da ne valjaju! Mene brine samo jedna stvar. Kliknuo sam na ikonicu od Worda kad sam krenuo u prvi razred, a splash screen mi se pojavio prošle godine. Očekujem da će se uskoro pojaviti New document. Na jesen krećem u gimnaziju. Hoću li stići napisati maturalni rad?

Puno pozdrava,
Zabrinuti Marko

Marko,
Ne brini, to je sasvim normalno. Oni koji ti kažu da se nešto može učiniti - lažu!

27.11.2016 | 11:07
rusty kaže:
usporio se kada radiš što točno? daj malo koju sliku task managera i performance monitora u idle stanju kao i kada nešto radiš pa osjetiš to usporavanje.

ssd ili hdd? vidim 4GB rama, moguće je da se swapa puno, ali opet isto pitanje, sto tocno radiš?

Više info, više feedbacka


sporije se pali, sporije učitava chrome, word, powerpoint, sporije otvara onaj explorer za datoteke,...

HDD 500GB

laptop je u pitanju, ako vam treba jos neka informacija pitajte
jučer sam po nekom videu s youtubea kao čistio ga ne znam ni ja ništa posebno uglavnom..
i nije mi jasno zasto je na prvoj slici DISK 99%?! trenutno dok sam ovo slikao je otvoren chrome samo s jabucnjakom i tjt
Prilozi:
27.11.2016 | 11:52
Na prvoj slici, filtriraj disk tako da vidiš koji proces ti kopa po hdd-u
Nije ovo ništa strašno, bilo je ovakvih slučajeva...
i investiraj 300njak kuna u ssd
Ajde baci još koju sliku pa ti možda nađemo rješenje
Usput pogledaj i event viewer pa pod system
27.11.2016 | 12:00
Sad je Disk mali postotak hmm..
sta s onim event viewerom nisam skuzio sta kad ga otvorim i odem pod system samo popis neki ali nista posebno mi se ne cini..

mislis da je do ssd? da bi onda bio brzi?
a ssd i jos 4gb rama jel bi pomoglo? ne znam jel se mogu ugraditi treba provjeriti..kad bi ugradio ssd onda bi morao izvaditi ovaj hdd ili? oiginalni windows mi je na njemu pa ne znam kako to izvesti.. nisam bas potpuni amater ali ono
Prilozi:
27.11.2016 | 12:04
Meni se dogodi ovako nešto kad windows u pozadini skida neki update. Disk bude na 100℅ i uspori se komp, ali kad prođe update vrati se u normalu.
27.11.2016 | 12:05
iAnte kaže:
Meni se dogodi ovako nešto kad windows u pozadini skida neki update. Disk bude na 100℅ i uspori se komp, ali kad prođe update vrati se u normalu.


inace mi nije 100% zato me tad malo i zacudilo ali je on usporeniji nego što je bio evo sad je disk na 2-3-5% pa svejedno spor tako da nije do tog hah
27.11.2016 | 12:16
očito ti je nešto zapucavalo disk (temeljem prvih slika) što se sada prestalo događati. 500hdd je vjeojatno 5400rpm disk koji je po meni uskor grlo u cijeloj priči, a i još 4GB rama ne bi bilo loše. Laptop će svakako prodisati, neovisno od OSa na njemu. Ako pogledaš i ram ti j već na 65% a imaš OS i chrome loadan i ništa više (praktički), dakle to ti dovoljno govori da kada počneš nešto malo više raditi ili otvoriš koji tab/app dodatno, stvari postaju malo tricky.

migracija sa hdda na SSD može biti relativno bezbolna. Preporučio bit ti Acronis true image software ili nešto u tom stilu, da preko toga kloniraš disk. Dakle novi SSD spoji kao externi na ovaj stroj, cloniraj i ugasi makinu. Nakon toga zamijeni 1:1 diskove i upali stroj i to je to. Naravno ako je laptop pod još nekom vrstom garancije nemoj to raditi, ali 2-3 godine star mi govori da to vjerojatno nije slučaj.

Zadržat oba diska u latopu je danas u većini slučajeva moguće ako dodatni disk staviš na mjesto optike unutar posebnog nosaća, ali naravno gubiš optiku. Osobno to ne bi radio već bi taj mali disk ili stavio u 2,5" vanjsku ladicu (koja će ti ionako trebati ako ideš putem kloniranja), ili ga jednostavno stavio u ormar kao da stoji kada zatreba.

SSD od 240GB bi trebao biti više nego dovoljan za sve što bi ti trebalo, osim naravno ako ti HDD od 500GB ne uzima više od 50%. U tom slučaju ili rastereti disk prije kloniranja ili nabavi veći ssd. Postoji načina kako riješiti neke stvari i iako se slažem sa smayoo i njegovim prijedlogom, korištenje Win osa je nekima nužda, pa eto. 90% problema ćeš riješiti upgradeom.
27.11.2016 | 12:22
Znaci nadogradit RAM s jos 4gb (to samo ubacim nije potrebna neko prckanje po postavkama nekima)?
A ssd isto samo zamijenim?
A to umjesto optike jel mozes pojasniti malo molim te kako je moguce staviti oba?
27.11.2016 | 12:27
Na 2. Slici je hdd i njega samo odvrnem ove šarafe i zamijenim? Nakon kloniranja
Prilozi:
27.11.2016 | 12:36
Ram ugradnja je trivijalna. Dakle ako ima slot slobodan samo ubodi (ram iste frekvencije) i to je to. Što se diska tiče primijeti da se nalazi u dodatnom metalnom kućištu. Odvidaj skroz vanjske vide, i pomakni disk u lijevo (s obzirom kako je na slici) da se odvoji sata konektor i napajanje koji su s desne strane. Nakon toga izvadi sve to van, skini disk iz metalnog kućišta i na njegovo mjesto zavidaj novi. Vrati nazad, spoji kako je bilo i to je to.

što se tiče diska na mjesto DVDa napiši točan model, pa se treba vidjeti da li to uopće dolazi kao opcija
27.11.2016 | 12:41
Asus x75vc-ty146h
Ali kad bolje razmislim necu to s optikom raditi, radije cu uzeti vanjski hdd i na njega spremati veće datoteke i kao back-up ga koristiti
27.11.2016 | 12:42
rusty kaže:
Ram ugradnja je trivijalna. Dakle ako ima slot slobodan samo ubodi (ram iste frekvencije) i to je to. Što se diska tiče primijeti da se nalazi u dodatnom metalnom kućištu. Odvidaj skroz vanjske vide, i pomakni disk u lijevo (s obzirom kako je na slici) da se odvoji sata konektor i napajanje koji su s desne strane. Nakon toga izvadi sve to van, skini disk iz metalnog kućišta i na njegovo mjesto zavidaj novi. Vrati nazad, spoji kako je bilo i to je to.

što se tiče diska na mjesto DVDa napiši točan model, pa se treba vidjeti da li to uopće dolazi kao opcija


Kako da znam jel ima slobodan slot za RAM? Da nadjem na internetu to ili moram otvarati laptop jer ima xy sarafa
27.11.2016 | 12:59
koliko vidim na siteu od modela i njegovim specifikacijama lijepo kaže:

DDR3 1600 MHz SDRAM, OnBoard Memory 4 GB , 1 x SO-DIMM socket for expansion up to 8 GB SDRAM

Dakle ima 4GB rama koje je fixna i ne može se mijenjati niti vaditi, i ima jedan socket za expanziju. E sada je pitanje da li je ograničenje tog jednog expansion slota 8 GB ili je ukupni ram koji ploča podržava 8GB, dakle u slot možeš straviti maximalno još 4GB (rekao bi da je tako) i mislim da ti više do dodatnih 4GB neće ni trebati pogotovo ako bude i disk išao unutra.

update: našao sam, dakle u ovaj x75VC modele može ići do 12GB rama, dakle slot prima maximalnih 8GB 1600 DDR3. Ako nađeš negdje prihvatljivu cijenu mislim da ti razlika 4-8GB modul neće biti prevelika, ali ovisi i o tome koliko si spreman uložiti. RAMa nikada dosta, ali možda će ti i 12GB biti overkill, ali eto dobro je znati da može primiti toliko.

12GB sa nekim SSDom unutar će izgledati kao da si kupio novi stroj (još da nema tako sjeban OS bilo bi super )
27.11.2016 | 13:10
8gb rama kingston ddr3 1600mhz je cca 45$ na amazonu
A koji bi mi ssd preporučio?
Mislim da bi to sve mogao sam ugraditi ne cini mi se nesto problematično, treba li u postavkama podesiti negdje tih dodatnih 8gb rama ili je to sve automatski

Dodao sam slike
Prilozi:
27.11.2016 | 13:19
nema potrebe konfigurirati RAM, ploča će sama detektirati novi modul i to je to. Ako je frekvencija ok i ako je modul ispravan to je to. Ugradnja RAMa je jedna od najjednostavnijih operacija koje možeš napraviti.

Što se SSDa tiče, prepustit ću to nekom drugome tko je u zadnje vrijeme radio ugradnju. Osobno imam doma 3 različita modela OWC, Corsair i SanDisk i svi rade uredno od prvog dana. Osobno bi izbjegavao Kingston v300 ili nešto slično tome. Da se mene pita recimo neki od Intel SSDa ili Samsung 840/850.
27.11.2016 | 13:21
rusty kaže:
nema potrebe konfigurirati RAM, ploča će sama detektirati novi modul i to je to. Ako je frekvencija ok i ako je modul ispravan to je to. Ugradnja RAMa je jedna od najjednostavnijih operacija koje možeš napraviti.

Što se SSDa tiče, prepustit ću to nekom drugome tko je u zadnje vrijeme radio ugradnju. Osobno imam doma 3 različita modela OWC, Corsair i SanDisk i svi rade uredno od prvog dana. Osobno bi izbjegavao Kingston v300 ili nešto slično tome. Da se mene pita recimo neki od Intel SSDa ili Samsung 840/850.


Znaci Samsung 840/850 odgovaraju? Priključak za hdd tj ssd je univerzalan pretpostavljam
27.11.2016 | 13:38
odgovarati će bilo koji SATA SSD. Poanta je sada koliko veliki disk ti treba i koliko će te sve to skupa koštati. To odluči sam. 840/850 modele sam naveo kao neke koje bi ja osobno možda gledao u konkurenciji sa nekim drugima, ne da ti ih nužno i predlažem.

Evo ti neki za prijedlog: www.tomshardware.com/reviews/best-ssds,3891-2.html
27.11.2016 | 17:51
www.instar-informatika.hr/ssd-ts-240gb-s...uda/0704054/product/

www.instar-informatika.hr/ssd-samsung-25...evo/0140741/product/

www.instar-informatika.hr/ssd-adata-240g...ija/0140607/product/

to su SSD a ovo je RAM

www.instar-informatika.hr/kingston-1600-...-kth-x3c-8g/product/

otići ću ovaj tjedan pa vidjeti kako i šta pa da to sve uzmem, ovaj SSD adata je skuplji od Samsunga a trenutno je na nekoj akciji pa ne znam dvoumim se izmedju ova 3 (troumim)
jel dobar ram on kingstona? vidim da 1600mhz i 8gb kingston ima nekoliko modela ne znam koja je razlika ?!
27.11.2016 | 18:03
ADATA SSDove imamo na testu na poslu, ali smo primijetili da se fino troše, tako da od ova 3 rađe bi adata eliminirao kao opciju. Ram je sasvim ok i mislim da nećeš imati problema, a što se razlike tiče, tu ima nekoliko opcija. Napon memorije na kojoj radi (to provjeri što ti paše točno), koliko garanciju ima (neke imaju doživotnu garanciju, neke imaju 1-3 god...) itd..
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 41 minuta
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

iAnte, Jedro, m@xym, Maxxy, MoschuS, Piko, Tito, Zoki, Anonimci (448)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO