Prespajanje agregata za struju
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Prespajanje agregata za struju


23.10.2016 | 13:38
Zanima me može li se na agregatu za struju koji ima 3 izlaza po 1.6kw, prespojiti da ima izlaz na 1 ili sve utičnice od 5.4kw. Radi se o starom Einhellu cca 10g. Trebao bi za napajanje aparata za varenje jer je 1 izlaz preslab. Nadam se da ima strujića koji mi mogu odgovoriti.
23.10.2016 | 14:40
Ocito je agregat 3-fazni, pa to nije samo spajanjem moguce. Ukupnu snagu od cca 5kW mozes samo iskoristiti sa 3-faznim aparatom za zavarivanje.
23.10.2016 | 17:02
Agregat je prilično sigurno trofazni, pa su to vjerojatno tri faze po 10A (10*230A=2,3kVA=cca1,6kW). To znači da ukupna snaga nije nije 3x1,6=5,4kW, nego 10x400x1,73=6,9kVA=cca4,8kW.
Ako je aparat za zavarivanje (varenje je kuhanje, odnosno pirjanje, zato se čušpajz zove varivo, a zavarivanje je spajanje dva metalna komada postupkom lokalnog zagrijavanja do crvenog usijanja ) trofazni, struja po fazi mu ne bi smjela biti preko 10A, odnosno snaga preko 4,8kW. Ako je monofazni, onda je najbolje što možeš postići - da nabaviš trafo 400/230 V, primar spojiš na dvije faze agregata, a aparat za zavarivanje spojiš na sekundar. Na taj način možeš izvući cca 2,7 kW (ako je jedna faza na agregatu 1,6 kW). Trafo mora biti dimenzioniran za struju primara od 10A, odnosno za struju sekundara od 17,3A.
23.10.2016 | 17:17
Kad smo kod zavarivanja i varenja u domaćinstvu, zavarivanje nije samo spajanje dvaju metala.
23.10.2016 | 17:41
Slažem se. Spajanje dva komada bilo kojeg istovrsnog materijala postupkom taljenja. Može biti i plastika u pitanju. Hvala na ispravku.
23.10.2016 | 18:22
Već dugo razmišljam o uređaju za zavarivanje metala. Čak sam razmišljao upisati neki ozbiljniji tečaj, bar 50-ak sati. Nije da se mislim prekvalificirat, ali mi se često dogodi da treba nešto popravit a i često se dogodi da nosim nekome da nešto zavari i da zavar na koncu nije kvalitetno odrađen. A i imam tu neku redovitu potrebu da nešto radim po garaži jer mi je to ispušni ventil.
Ima netko da je prošao tečaj i koja su iskustva?
23.10.2016 | 19:41
JOHN kaže:
Ima netko da je prošao tečaj i koja su iskustva?


Meni je to isto velika želja, ali u Kuvajtu nema takvih tečajeva.
23.10.2016 | 20:32
Etiketa s agregata , na koji bi priključio aparat za "zavarivanje".

DSC_0032.JPG


Tako da mislim da je na svakom izlazu 220V a ima ih tri, klasična šuko, te kad bi bar dvije linije se moglo spojiti za dobiti jaču snagu na jednom izlazu. Do sada se nisam s tim susreo, pa niti neznam , da li je to moguće izvesti.

Malo pozornije sam pročitao odgovore. @ smayoo, hvala, znači da se na samom agregatu nemože ništa napraviti. Dodatni trafo i zahvat u tom smjeru kao izvediva kombinacija , mi je upitna, jer neznam koliko bi to iznosilo. Pitat ću prijatelja, čiji je agregat.
Ja imam od 3kw, nekog talijana, koji bez problema ganja aparat za zavarivanje. Nisam znao da ovi jači imaju dijeljene izlaze, te da se izlazne snage zbrajaju.
23.10.2016 | 22:30
Trafo 400/230 te snage bi mogao koštati oko 2500 Kn + PDV.
Aparat za zavarivanje isto postoji i trofazni. A postoje i oni koji se mogu koristiti kao trofazni, i kao monofazni. Pa provjeri da li se možda sam aparat za zavarivanje može prebacti da bude trofazni.
23.10.2016 | 22:44
Isti problem sam i ja imao sa svojim starim agregatom. 3 faze a ja bi sve u jednu da imam više snage

Ovo je shema transformatora kojeg ja koristim na svojem setupu:

3ph-1ph.gif


Ako ideš na ovu opciju moraš paziti da su faze neravnomjerno opterećene snagom a ravnomjerno strujom, shodno tome AVR mora biti prilagođen za to. Ukoliko je nespretno koristiti tri trafića po 1500VA, onda uzmi jedan od 4500VA (iako ni sam ne znam gdje bi ga mogao nabaviti ). Ja sam svojeg iskopao sasvim slučajno u jednoj staroj viksi na tavanu. Grdosija ima 40kg.

2qu1wr4.jpg



oh4vgp.jpg
24.10.2016 | 05:31
Semti i to japanski! Koncar ih je nekad radio.
24.10.2016 | 06:38
Ako se trafo mora kupiti, ne isplati se ovo petljanje s trofaznim jer je skuplje, a razlika u struji primara je nekih niti 10%
24.10.2016 | 07:06
Postaje mi jasnije. Hvala dečki na pojašnjenju. Imam osjećaj da frend neće ići na trafo. Ima kuću u polju, gje je cijelo ljeto, te tamo radi a bavi se i bravarijom te mu dosta često treba zavarivanje. Reći ću mu.
24.10.2016 | 07:06
Pa što nije onda bolje uzeti 3f aparat za varenje? Polovni su 750kn.
www.njuskalo.hr/alati-obrada-metala/apar...renje-oglas-20611907
Nekako mi se čini kako 4,5kW trafo bude skuplji od polovnog aparata za varenje.
Jedina je varijanta ako nađeš za nikakve novce trafo.

EDIT:
E sad, pitanje je koji je aparat u pitanju. Možda se i njega da natjerati da radi na 3 faze.
24.10.2016 | 07:10
@žabac, itekako si u pravu. Samo moram vidjeti ima li generator trofazni izlaz.
Edit:
Da i aparat ću provjeriti.
24.10.2016 | 11:09
Generator ti sigurno ima trofazni izlaz. Samo možda nema 3f utičnicu, nego samo priključne stezaljke u spojnoj kutiji. Ili ima industrijsku 3f utičnicu (a ne onu kućnu) pa je nisi prepoznao.
24.10.2016 | 11:15
Bio je pokriven pa smo otkrili samo tu stranu gdje je etiketa, i ima trofazni izlaz (malo prije pitao) ali mu je zavarivač samo monofazni. Tako da će nabaviti trofazni. Uglavnom, hvala vam što smo to riješili.
13.12.2023 | 13:41
Da oživim stari tred, jer se radi o agregatu. Uglavnom prviklan rotor (poslan poštom i vraćen) i nakon sastavljanja ne daje struju. Ustanovio da su jednu diodu(varistor) krivo spojili. Prilikom rastavljanja pukla noga jedne diode i izvod kondenzatora. To je bilo početkom ljeta i tek nedavno sam nabavio potrebne dijelove.Jučer složio natrag te upalio agregat i vidim da daje struju. Idem mjeriti, napon varira između 170 i 180v dok je frekvencija 47,7Hz. Ima li načina to ispraviti osim ponovnim viklanjem, jer je agregat star 20 godina, premda je motor održavan i dobar. Ovaj je moj za razliku od prethodnog. Bez četkica, 3KW dva izlaza 220v. Žao mi ga bacit !
13.12.2023 | 14:08
Kako misliš - previklan rotor? Zar ima namote i na statoru, i na rotoru? To jest - zar se radi o sinkronom generatoru? Ili je asinkroni? U svakom slučaju:

1. što god mjeriš dok nije opterećen, ništa ti ne znači
2. frekvencija ovisi (isključivo) o broju okretaja motora koji ga pokreće. Znači, za 50 Hz dodaj gas. Inače, agregati uvijek imaju automatsko održavanje frekvencije, znači da bi on sam trebao znati dodati gas osim ako mu ne fali nešto ili neka žica nije spojena.
3. ako je stvarno sinkroni generator (da ima namot i na rotoru), onda napon na statoru pri nazivnom broju okretaja ovisi o AVR (automatic voltage regulation) sklopu elektroničke (tzv. "statičke") uzbude generatora.
13.12.2023 | 14:38
IMG_3589.jpeg

Slika govori više od riječi.Mogu ubacit i sliku rotora sa diodama. Čini mi se da je žica(namotaj) na rotoru original bila za nijansu tanja.Ako se dobro sjećam, ne mogu tvrdit jer nisam mjerio.
Čini mi se da nema AVR sklop. Žice idu sa statora van te ima jedan kondezator , osigurač te dva izlaza za struju. Jedini elektronički elementi su na rotoru.
Rotor za svaki slučaj:
Rotor.jpg
13.12.2023 | 14:41
A za motor mogu povećat broj okretaja na karburatoru pa ću i s tim probat. Bitno je da znam šta je s čim u svezi da mogu poduzeti adekvatne korake. Hvala !
DODATO: Podesio motor i dobio željene parametre.Probao sa kutnom brusilicom (povuće oko 2,5Kw)i motor se sam pojača, kao i inaće. Smayoo zakon, hvala na savjetu/informaciji, zaslužuješ krastavce od zadnji put!
13.12.2023 | 16:15
Ooo... krastavce ne odbijam!
13.12.2023 | 19:41
Riba kaže:
JOHN kaže:
Ima netko da je prošao tečaj i koja su iskustva?


Meni je to isto velika želja, ali u Kuvajtu nema takvih tečajeva.


Kupite si neki aparat za zavarivanje (da, Smayoo je itekako u pravu, hrana se vari), preporučam MiG koji može ići do nekih 190-210 A, nabavite si stare pločevine i počnite napikavati. Ima na youtubeu krasnih videa i how-to-a i za par mjeseci ćete doseći razinu da možete sami podesiti stroj (brzina žice i struja zavarivanja), a dalje je sve stvar tehnike. Nakon par mjeseci ćete moći uspješno zavarivati limove debljine >2 mm da to budu ispravni zavari s potpunom penetracijom.
Savjetujem 75-25 mješavinu plina CO2 i argona za konstrukcijske čelike te žicu debljine 0,8 mm. To u pravilu daje najbolje rezutate

EDIT: sad vidim da je post iz 2016. Sori, ne vidjeh ga prije
13.12.2023 | 20:46
Je post već ima bradu, ali se mogu nadovezat na tvoju opasku. Neki dan mi se javio brat , ako znam nešto o laserskom zavarivanju. Pogledao i stvarno ima zavarivanje laserom. Fora je u tome da je on nasjeo na reklamu u "Facebook"u da košta 65€. Vidi se da vrijeme leti !
www.facebook.com/61550073426426/posts/pf...gDU25XP8Tl/?sfnsn=mo
14.12.2023 | 09:17
Ovo je prilika da se pohvalim svojim posljednim "dozivotno skolovanje" postignucem.

DSC_2228.JPG
14.12.2023 | 12:40
Za slučaj da treba te backup servere malo zavariti…
14.12.2023 | 12:42
Slozim rack od metalnog otpada.
14.12.2023 | 12:46
Riba kaže:
Slozim rack od metalnog otpada.


Da, ali od rostfrei-a ili aluminija. Ovo je TiG certifikat. Za aluminij mu treba izmjenični TiG, za čelik se koristi istosmjerni, a u pravilu se tak švasa rostfrei...

Koju mašinu imaš?
14.12.2023 | 14:56
Nijednu, samo dvije zdrave ruke i znanje.

DSC_1921.JPG


DSC_2032.JPG
14.12.2023 | 17:08
Riba kaže:
Nijednu, samo dvije zdrave ruke i znanje.

DSC_1921.JPG


DSC_2032.JPG


Bome, školski zavari, nema kaj!

(fali nam clap-clap-clap smajli)
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 46 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, zeljacveseljac, Anonimci (663)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO