Preporuke za obuću za trčanje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Preporuke za obuću za trčanje


20.12.2016 | 20:17
vrhunski! ide to, bit ce trkaca od tebe

evo da se i ja pohvalim, ulovio prvu sluzbenu trku, krapinski cener.
10km za 51:19.

dobro doslo iskustvo jer recimo nisam imao pojma koliko je zeznuto ako u startu vece trke stanes skroz na kraju, pa sam se probijao skoro 1,5 km dok nisam ulovio ekipu meni slicnog tempa.

probat cu istrcat prvi polumaraton da je ispod 2h u rijeci u ozujku, i jos jedanu desetku u sklopu priprema ovog puta u tempu 4,5 km/min.
22.12.2016 | 09:45
Bravo, trcati se mora

Kinsif, fulao si tempo... racuna se min/km, a ne km/min... 4:30 min/km
Po tvojem bi 10 km otrcao za 2 munute

Sretni blagdani svima...
22.12.2016 | 10:00
Nisam vidio temu prije. Ali koristio sam vise vodela nikea, sad sam za cestu uzeo asics. Nisam prezadovoljan jer razvijam zuljeve na sve distance premo 5-6km. Ali za sumu sam uzeo salomon speedcros 4. Goretex su(vodonepropusne) i prezadovoljan sam. Noga mi napokon nije ledena a grip je spektakularan.

Greska koju sam napravio je to sto nisam uzeo goretrx cestovne. Uzeo sam obicne i tu sam se jako zeznuo.
22.12.2016 | 10:36
Ja sam krenuo u kupovinu Asics po preporuci, ali sam na kraju nakon isprobavanja uzeo ove Nike na popustu za 450 kuna i odlicne su mi, udobne, zuljeva nema, stopala se dobro luftaju. Ovdje nemam potrebe za zastitom od elementarnih nepogoda.
22.12.2016 | 19:56
Tito kaže:


Kinsif, fulao si tempo... racuna se min/km, a ne km/min... 4:30 min/km

Sretni blagdani svima...


ma da jasno, mislio sam cetiri i pol min po km, kako bi zavrsio cener za 45 min cirka, pa obrnuo u pisanju.
fala na ispravku.
22.12.2016 | 21:04
kinsif kaže:
Tito kaže:


Kinsif, fulao si tempo... racuna se min/km, a ne km/min... 4:30 min/km

Sretni blagdani svima...


ma da jasno, mislio sam cetiri i pol min po km, kako bi zavrsio cener za 45 min cirka, pa obrnuo u pisanju.
fala na ispravku.


Ja ovo nekužim, valjda sam glup ? 4 i pol minute po km, pa ja kad hodam malo brže idem cca bar 5km/h

Sad sam skužio da sam glup, nemože se post obrisati
23.12.2016 | 06:17
kinsif moramo se dogovoriti jedan run odtrcat
23.12.2016 | 07:22
Lagani hod je otprilike 10 miuta po kilometru, prema mojoj Nike aplikaciji...
A sada je to sve puno točnije GPS lokacija povezana sa mobilnim tornjevima koji bilježe kako se udaljavaš od jednog i približavaš drugom.
Kada sam aktivno trčao, Nike app se zvao Nike+, morao si kupiti Nike tenisice koje su imale +oznaku pod jezikom i na đonu, i pod desni uložak bi stavio čip koji si platio 159 kuna ili u Nike ili u  shopu i mogao si trčati ili s iPhoneom ili s iPodo touchem. Mogao si i s manjim iPodima ali onda bi čip morao platiti još više jer je dolazio s dongleom koji se umetao u iPod mini.
Kada sam prešao na ovu verziju trčanja, odnosno kada su se modernizirali, skužio sam koliko ima je taj "GPS" tadašnjim iProizvodima ili dongleu za mini koji ih nisu imali ugrađene tvornički totalno netočan.
Ista razdaljina mi je ispala umjesto 7,5 6 kilometara
Ali te prve Lunarglide tenisice su mi najbolje tenisice ikada koje u kojima sam trčao... Đon im je napravljen od nekog NASA materijala, i zaista je bolji i od Aira. Samo današnji modeli su mi prekričavi, doslovno vrište kada ih vidim na cesti
23.12.2016 | 08:31
Neka vrište, ne idem na modnu pistu a i ljudi s pol mozga za volanom me bolje vide. Ja sam od tehnologije investirao u Runtastic Pro aplikaciju i bežične slučalice. Ah da, i u idealan "wearable" od punih 100 kuna:
www.casio-intl.com/in/en/wat/watch_detail/AE-1300WH-1AV/

23.12.2016 | 11:32
Vidiš Riba, o tom dijelu priče uopće nisam razmišljao, pa modele za trčanje stvarno rade u tim bojama da se bolje kuže u mraku ili magli na cesti. To ima logike, bez daljnjeg.
A ovaj sat je pretpostavljam, naprednija verzija Nikeovog running wristbanda.

HE389.jpg


Na ovom linku imaš usporedbu svih mogućih zglobnih pomagala za trčanje ako te zanima.
www.whatmobile.net/reviews/review-fitnes...up24-vs-misfit-shine
23.12.2016 | 15:18
A logično je, boje su odabrane zbog vidljivosti...nisu baš za šetnju špicom.

A što se nazgloblja tiče, proučavao sam to jer sam geek ali na kraju najbitnije mi je da bateriju ne punim svaki čas i da ima interval timer što ovaj Casio ima a baterija mu traje 10 godina. Između ostalog, navodno svi ti fitness trackeri daju vrijednosti koje su daleko od stvarnih a i nije mi to sve ni bitno. Lako se navući na te aplikacije i grafove ali u konačnici trčim da isključim mozak i da prokola krv uz ćim manje balasta.
23.12.2016 | 23:47
Riba kaže:
Ah da, i u idealan "wearable" od punih 100 kuna:
www.casio-intl.com/in/en/wat/watch_detail/AE-1300WH-1AV/



masina!

@stefanjos, dogovor.
25.12.2016 | 18:57
ako vam treba rivju nekoga (ne)potrebnoga gadgeta za trcanje, plivanje, biciklizam tada je www.dcrainmaker.com bog i batina
26.12.2016 | 08:07
kinsif kaže:
Riba kaže:
Ah da, i u idealan "wearable" od punih 100 kuna:
www.casio-intl.com/in/en/wat/watch_detail/AE-1300WH-1AV/



masina!

@stefanjos, dogovor.



Jos suneodgovorno na satu napisali 10 godina trajanja baterije.
To bi znacilo kako je Apple sat boli 3650 puta (vise-manje). )
27.12.2016 | 04:28
Brend nije toliko bitan.

Bitno je da odgovara stopalu i tipu gazenja, kao i palniranom tipu treninga (tip treninga sam shvatio, vracanje pred-bracne tezine ).
Shodno tome:

1) tip gazenja,cekiraj ovo:
www.asics.com/au/en-au/pronation-guide
vecina ljudi su pronatori ili blagi pronatori.
Pomoci ce ako pogledas iznosenost stare obuce (ie da li je najvise istrosena na peti, ka untra, ka van; specijalizovane trgovine imaju trademil i high speed cameru gdhe za 5 min analizirju tip gazenja, bosonog i u obuci i repdloze model[e]; Ako ne, ponesi staru obucu i neka pogedaju i preporuce)
Za blagu pronanciju najtoplije predlazem Asics GT series 2000.

2) vrlo je bitno da bude cvrsca obuca (za high volume trainig), sto je u tvom slucaju bitno ako si overweight. Zaobidji lagane modle tip nike free itd (u sirokom luku ili je povreda naizbjezna).
Opet Asics GT 2000 ili Asics Nimbus (ako si neutralan - Nimbus je neutralan; ja sam neutralan, ali pocnjem blago da proniram kada sam umoran i zato preferiram GT 2000 koji pruza blagi support). Mizuno Wave inspire je takdje dora u tom domenu blagog supporta

3) dobar fit. Bitno je ako ti je stopalo uze ili sire. Svi Ascis modeli imaju numeraciju i po duzini i sirini (Asics D je standardna sirina, 2E je sira).
Gledaj da je pola broja do broj veca od svakodnevne obuce. Stopalo se dosta siri i uzevsi u obzir temeprature gdje ces trcati to je bitno.

4) ne stedi na obuci! znam da si kupio te nike, ali ako ti ne odgovaraju ne okljevaj da probas nesto drugo. Zbog neadekvatne obuce i frekvetnog treninga povreda je neizbjezna (i po nekoliko mejseci mozes biti van treninga, vrlo frustrirajuce)

5) kompresija. Ako si overweight i pocnes trcati vise od 5km po treningu, uzmi u obzir kompredijske carape. Sprecavaju vibracije (ie specavaju povredu) tokom treninga i pomazu oporavak nakon trcanja.
Nakon isporbanih n+1 modela toplo preporucam
www.cepcompression.com/activity/running
U tvom slucaju visokih teperatura mogu dobro doci i compression calf sleeves

Svi ovi brendovi koje sam naveo su samo moje iskustvo i sta meni odgovora.
Uzmi u obzir samo kao okvir, to je samo moje iskustvo, tebi mozda ogovaraju neki drugi brendovi. experiment je bitan!

Pozdrav i sretno!
27.12.2016 | 19:31
Hvala na informacijama. Što se točke 1 tiče, čitao sam dosta o time i zaključio da sam pristalica stava da je čitava ta priča BS proizvođača obuće. Argumenata ima naravno i za i protiv ali problema nemam i to je sve što je bitno.

Na vrijeme sam se informirao i naučio da je najčešća početnička greška da se preforsiraju pa im se sve smuči i naravno ozlijede se. Krenuo sam po Runtastic trening planu od 1 minutnih intervala i sada sam na 50 minuta. Očigledno pametan potez jer osim blage boli u koljenu neposredno nakon početka apsolutno nemam nikakvih tegoba.

Na obući nisam ni htio štediti, budžet mi je bio do 1200 kuna. Nike sam odabrao nakon isprobavanja 6-7 raznih modela a ne zbog cijene. Imao sam sa sobom i osobu koja se profesionalno bavi treniranjem ljudi i dobio dopusnicu. Nakon 200 km nemam nikakvih primjedbi na njih i savršeno mi odgovaraju.

Čitao sam dosta o kojekakvim ozljedama dok nisam shvatio da se radi mahom o amerikancima koji počnu trčati kada nakupe 150 kilograma. Ja sam bio samo 5 kg iznad svoje uobičajene težine tako da se više radi o spriječavanju neko liječenju.

Nisam siguran da mi je baš pametno trčati na 50 stupnjeva po ljeti, provjerit ću što stručnjaci kažu. Vjerojatno je bolje da se prebacim na plivanje za toplijih mjeseci.
28.12.2016 | 03:32
Super, slazem se sa svime!

Opet jos jedna stvar iz osobnog iskstva:
Obrati paznju na istrosenost obuce.
Obuca ce i kada je stara izgledati OK, ali materijal izgubi potreben karaktersitike sa vremenom.
Otprilike trakuj koliko si km presao u obuci. One asics GT 2000 npr imaju vijek trajanja oko 700-800km. Svaki model je raazlicit po tom pitanju. Pogledaj za te nike.
Jednom sa povredio tetivu pete i bio 3-4 mjeseca van treninga.
Po rijecima strucnjaka (fizija) uzrok je bila istrosena patika u kombinaciji sa volumenom trenigna (i naravno moje bio-mehnicka neefikasnost i tezina, tada)

Ja mislim da pronancija ima smisla, narocito ako si bio-mehanicki neefektivan, sto je naravno slucaj sa pocetnicima i ako je osoba overweight. Opet, to je nesto sto sam naucio na sopstevnoj kozi.
takodjer se slazem da ima dosta marketinga u svemu tome! (kao i u tenologiji usotalom) Istina je u sredini

Jos nesto, kada nadjem model koji mi odgovara i ako trcim velike distance (doci ces i ti u taj stadij, sve mi govori trcanje je kao droga ) kupim nekoliko pari (obicno cekam da izbace novi model i da onaj "stari" ode na rasprodaju)
Slicno radim i sa obcom za hiking. Nitko ne garantira da se nace napraviti pametni sa novim modelom i izbaciti neku glupost

Super sto treniras po planu. Metodika treniga je jako bitna za konzistentnost i specavanje povreda, kao i rezultate (u mom slucaju da mogu jesti/piti sta zelim i forma).
to je sada druga tema, ali ako te zanima i dosadi ti taj trenig koji sada prakticiras, imam nekoliko prpeoruka tu isto. 24h ne-tcanja (vec nekog drugog treninga) izmedju velikih distaci je kljuc

Plivanje ljeti, trcanje zimi... vidim da ces ti u triatlon uskoro
28.12.2016 | 19:37
Planirao sam ih mijenjati na 800 km, pogledati ću ako postoji neka konkretna informacija o radnom vijeku ali za ovu cijenu bi ih mogao i ranije promijeniti. Aplikacija prati kilometražu.

Ne znam baš za duge distance i triatlone, nisam baš karakter koji se lako navuče na nešto i ne volim organizirana događanja, ali probat ću svakako. Ovo sada moram raditi jer je količina nekretanja ekstremna (ležanje doma, sjedenje u autu, sjedenje na poslu...). Doma sam dnevno pješačio najmanje 10 km dnevno obavljajući svakodnevne aktivnosti i to je bilo dovoljno plus što nisam ljubitelj junk hrane, ali eto ovdje je trebalo učiniti nešto. Cilj mi je skinuti još 5 kila a onda to održavati.
28.12.2016 | 20:15
Obuću za trčanje ili bilo koju drugu stvar možeš kupiti, bez da znaš puno informacija o njoj. Dosta je samo jedna , a ona je cijena. Sad ako određeni artikl ideš dubinski studirati i istraživati, možeš skinuti recimo 10-20 % od te cijene i naći bestbuy.
29.12.2016 | 03:59
cariblanco kaže:
Obuću za trčanje ili bilo koju drugu stvar možeš kupiti, bez da znaš puno informacija o njoj. Dosta je samo jedna , a ona je cijena. Sad ako određeni artikl ideš dubinski studirati i istraživati, možeš skinuti recimo 10-20 % od te cijene i naći bestbuy.


Da li si i ti trkac?

Imas li iza sebe neku 10k utrku ili polumaraton ili maraton?
Ili je to samo genralna predpostavka sto iznosis?

Gledaj ovako, po meni, to sto govoris vrijedi za obucu za setnju ili za sjedenje za kompom, ali ne i za trcanje.
Stopalo ne poznaje brendove i cijene.
Ako ti obuca ne odgovara, nema veze kako se zove.
Pomonozi sad to sa 12,000 koraka koliko traje jedan prosjecan trening nekogaa ko trenira (rekreativno) za polumaraton ili 10k. Imas oko 3-4 trkackih treninga na tjedan. To nema veza sa cijenom i brenodom (iz iskustva)
29.12.2016 | 04:03
Riba kaže:
Cilj mi je skinuti još 5 kila a onda to održavati.


Da, glavni izazov je odrzavati a ne upasti u rutinu

Preporuka:
1) izmjena trening plana (kada dodje za to vrijeme)
2) trcanje u grupi jednom tjedno ili nesto tako
3) utrke (super fun dogadjaji, jako pozitivna atmosfera! dobro za motivaciju)
4) ubacivanje nekog cross traininga izmedju trkacki trninga (ja trcim samo tri puta tjedno, ali specificni treninzi)
5) GPS sat (nova dimenzija treninga)

Da ne dosadjume, slobodno pitaj ako te zanima cuti moja iskustva od gore navededenog

Sje najbolje sa treningom i uzivaj!
29.12.2016 | 06:03
Hvala, hocu. Do kraja ozujka bi trebao na ovom rasporedu, a nakon toga ce biti pre toplo za trcanje. Vidjet cemo...
26.01.2017 | 18:17
Ja sam sa svojima Nike Flykint Lunar 3 prezadovoljan, udobne su i lagane, te ugodne za nošenje, a imam problema sa ravnim stopalima i teško mi je odabrati prave tenisice ali ove su uspjeh definitivo
26.01.2017 | 20:28
Meni su ove asics na kraju katastrofa, sami žuljevi (mislim da sam čak i spomenuo), ali da pitam nesto nevezano za temu a nadam se da ce dnevni trkaci znat pomoci.


Pocinju me boljet koljena, imao sam runners knee u par navrata, ali sam ih izljecio, i sada ako slucajno krivo stanem na nogu opet me pocne boljet, koje je rjesenje, mislim da imam ok tehniku, mozda da nosim steznike pri trcanju?
26.01.2017 | 22:16
Možda da prestaneš trčati?
26.01.2017 | 23:16
Nikad
27.01.2017 | 00:25
Ako misliš kako imaš dobru tehniku trčanju onda je sigurno nemaš. Vrlo vjerojatno si vremenom stekao krivu tehniku i negdje kompenziraš. Asics su odlične tenisice i uz Mizuno vjerojatno najbolje ali i jedine u čijim sam dućanima vidio za koga su namijenjene (rekreativno ili sportsko, po gradu ili cross, tvrđe ili mekše i slično). Ako si dobio žuljeve nisi ih dobio samo zbog krive obuće već vrlo vjerojatno ima i drugih razloga. Ukoliko ti je toliko stalo do trčanja a ne želiš uskoro počet pripreme za paraolimpijadu predložio bih ti odlazak u Pulu kod Peharca. Ili ako si u Zagrebu možda Suman.
27.01.2017 | 08:22
Rekao sam OK tehniku, a ne dobru. Neznam koja je pravilna, vodim se time da trčim i da stanem kad sam umoran. Imam i asics i mizuno, u mizuno jos nisam trcao jer sam koristio asics, a njih asics sam mozda dva puta sada po zimi, koristim salamonke jer trcim po sumi sada. zuljeve iskljucivo od asics dobivam, i ne samo pri trcanju vec i samom hodanju. a u nikeicama, mizuno i salamonkama ne dobivam, tako da je sigurno od asicsa.

Predlazes mi odlazak u pulu kod peharca ili u zagrebu kod Suman, molio bih te da mi objasnis tko su ti ljudi te kako ih mogu kontaktirati u slucaju da odem.

Hvala
27.01.2017 | 09:00
Kako ne znaš tko je Stanislav Peharec?
Ako pratiš sport imalo, znaš da je bio doktor Goranu Ivaniševiću, Janici i Ivici Kostelić, Hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji od 90-ih nadalje, rukometašima, dalje da ne nabrajam... Čovjek je somatoped, ima Polikliniku za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Puli. Ako odeš kod njega napravi ti niz medicinskih pretraga (gaz tvojih stopala, držanje tijela, savijenost sva tri dijela kralježnice, držanje unaprijed ili nazad, BMI) i tek onda krene izrađivati posebne uloške namijenjene tebi i jedino tebi.
Oni su skupi oduvijek bili, ali su najbolji i za tebe najzdraviji.
Što se koljena tiče, nakon 28 godine pretjerano trčanje po tvrđim podlogama tipa asfalta, i to još ljudi koji se smatraju preteškima, uzrokovat će veću štetu nego korist jer troši hrskavicu koljena koju prirodnim putem više nije moguće nadoknaditi. Tako da se debljim ljudima za skidanje kila više preporučuje vožnja bicikla...
Eto, to je to...
27.01.2017 | 09:03
Kloba kaže:
Kako ne znaš tko je Stanislav Peharec?
Ako pratiš sport imalo, znaš da je bio doktor Goranu Ivaniševiću, Janici i Ivici Kostelić, Hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji od 90-ih nadalje, rukometašima, dalje da ne nabrajam... Čovjek je stomatoped, ima Polikliniku za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Puli. Ako odeš kod njega napravi ti niz medicinskih pretraga (gaz tvojih stopala, držanje tijela, savijenost sva tri dijela kralježnice, držanje unaprijed ili nazad, BMI) i tek onda krene izrađivati posebne uloške namijenjene tebi i jedino tebi.
Oni su skupi oduvijek bili, ali su najbolji i za tebe najzdraviji.
Što se koljena tiče, nakon 28 godine pretjerano trčanje po tvrđim podlogama tipa asfalta, i to još ljudi koji se smatraju preteškima, uzrokovat će veću štetu nego korist jer troši hrskavicu koljena koju prirodnim putem više nije moguće nadoknaditi. Tako da se debljim ljudima za skidanje kila više preporučuje vožnja bicikla...
Eto, to je to...


Krivo smo se onda sporazumjeli, ja trčim, ali uopće ne pratim sport pgoledam kad je neko prvenstvo u điru, ali sada da znam tko se kako zove.

Ali hvala na info! Progooglat cu malo i vidjet. Znam jedino za dr.Nemec jer mi je tu blizu. Jel se kod njega isplati ići?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 13 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

cariblanco, Anonimci (523)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO