Nedostatci, glupost, nelogičnostii apple proizvoda
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Nedostatci, glupost, nelogičnostii apple proizvoda


  • Air
  • Korisnik
  • 64
13.03.2016 | 11:54
Svi ovdje koristimo Apple proizvode jer u njima prepoznajemo prednosti u odnosu na druge proizvođače. Naravno, ništa što čovjek proizvede nije “savršeno” niti se poklapa sa znanjima i razmišljanjima svih ljudi, ali ponekad se ne poklapa niti sa logikom. Prijedlog je da navodimo nedostatke proizvoda od Applea koji na nisu logični ili nas previše smetaju.

Evo ja ću početi sa programom FInal Cut Pro 2.
Apple je odavnine poznat po funkcionalnoj i praktičnoj primjeni Labela (boja), danas Tag-ova.
Nelogično mi je da profesionalni program Final Cut ne koristi tu opciju. Izbornik Import ne koristi sistemski izbornik i pri tom ne prikazuje Labele (boje).
Također kod izbornika Import ne postoji opcija Cancel tako da niti ne funkcionira tipka Esc na tastaturi kao opcija zatvaranja tog istog izbornika, nego moramo kursorom pikati onu malu crvenu točkicu.
13.03.2016 | 13:05
Velika vjerojatnost kako Apple bude napustio FCP kako je napustio Aperture.
13.03.2016 | 16:46
A Color? Shake? Taman se proguraju kao standard u industriji i onda ubiju aplikaciju. Jasno je da im profici u video/foto/design segmentu vise nisu cilj iako su ti isti dobrim dijelom zasluzni za poziciju na kojoj se sada Apple nalazi. Puno lakse je uvaljivati svaki godine prepakirani iPhone
13.03.2016 | 17:40
Meni ide na jetra to što mijenjaju touchpad geste u svakoj novoj verziji OS-a.
13.03.2016 | 20:20
Meni je vrhunac bezobrazluka Appleova sadašnja politika oko eksternih monitora. Nakon Apple Cineme 30" oni nisu izdali profesionalni monitor, a prastari i tehnološki zastario model od 27" prodaju po cijeni za koju se može kupiti nekakvo ludilo tipa LG 36" ultra-wide i da ostane love za osnovni Mac mini. Suludo.
13.03.2016 | 23:18
Air kaže:
Svi ovdje koristimo Apple proizvode jer u njima prepoznajemo prednosti u odnosu na ...

Tvrdnja ti nije točna jer recimo ja više ne koristim (OK, doma iz sentimentalnih razloga čuvan još jedan Appleov stroj koji je ispravan i funkcionalan) ništa od Applea jer su mi se još davno zamjerili pa tu dođem samo radi ekipe
Možete me i razapeti ali ThinkPad T-serije u kombinaciji s Linuxom je meni i za moje potrebe puno bolji izbor (a i cijenom su tu negdje tako da mi to nije bio odlučujući faktor)... iako i TP ima svojih bisera, ali da Apple iz godinu u godinu radi sve bedastije poteze, pogotovo spram profesionalnih korisnika je na žalost istina.
14.03.2016 | 11:30
O da, na monitore sam skroz zaboravio :/
Ma idu u nekom smjeru koji vecini dugogodisnjih korisnika ne odgovara. Ja sam od hardcore Macovca koji je obratio preko nekoliko frendova i poznanika dosao do toga da vise ni sam sebi ne mogu opravdati kupnju necega sa znakom Jabuke. Smatram da jos uvijek imaju prednosti ali nisu vise ni sjena onog sto su bili prije 10tak godina.
14.03.2016 | 12:30
Što se monitora tiće, postoje daleko bolji odabir od Apple Cinema Displaya. Recimo EIZO. Naravno, ne i u dizajnu, več u kvaliteti. Tu su cijene možda i veće nego od Apple-a.
Slično je i s recimo mišem, tipkovnicom i ostalim dodatcima.
Linux je super, ali u moru distribucija običan korisnik treba se snaći. Kod OSX-a to ide sve jednostavnije. To je i bila moja ideja kad sam prešao na MAC. Prešao bi ja i prije, ali cijena je bila visoka (ili ja nisam imao dovoljno novaca). Toj jednostavnosi svjedočim u zadnjih par dana. Imam Synology i kad upiknem stick s hfsplus u njega, ne mogu preko Findera zapisivati (ako idem preko WEB.-a, tada zapisuje), dok APE i isti stic nemaju problema s time.
@rusty se trudi pomoći mi ali nisam došao do rješenja još (moram još malo proučavati).
14.03.2016 | 13:24
2012. sam kupio rMBP. Prvi model, usprkos svim negativnim kritikama. I nisam pogrijesio, niti malo!

Od toga je proslo vise od 3 godine, i to je bio zadnji put da sam imao neki wow efekt na Apple proizvod. Nesto da te bas ono odusevi. Taj Retina ekran je bio godinama ispred konkurencije, i jednostavno prekrasan.

Nakon toga, nista se meni bitno nije desilo. Prepakiraju jednom godisnje iPhone, dodaju par bezveznih features u OS X. I to je manje vise to. Nista OS X danas nije bolji OS od Win 10 recimo.

Cekam sada da vidim hoce li predstaviti nove MBP, i na sta ce to sliciti, jer zelio bi si kupit jedan, ukoliko mi daju neke konkretne razloge za to.

Hvala im i sto su ubili Aperture, jer me to natjeralno na switch na Lightroom. Tako da sutra mogu kupiti bilo koji Win comp i normalno nastaviti sa radom

A od gluposti bi istaknuo nemogucnost da uz najmocnije i NAJSKUPLJE racunalo iz ponude (Mac Pro) kupis odgovarajuci monitor iz iste kuce. Cak niti crnu tipkovnicu i mis nemaju. Za cijenu tog racunala, morali su to imati custom dizajnirano, ukljuceno u paket. Idioti pohlepni!
14.03.2016 | 14:38
Kad ste vec spomenuli tipkovnicu to je po meni jedna od rijetkih stvari koja im je jos uvijek stvarno vrhunska! Mis je smijurija, upotrebljiv donekle za surfanje i slicno.
OK, ja sam mislio da sa mnom nesto ne valja kada mi vecina njihovih poteza zadnjih godina ne ide u glavu ali vidim da korisnici masovno mijenjaju misljenje u vezi Apple-a. Od Think different su dosli do think stupid
14.03.2016 | 16:09
Nova tipkovnica mi nije legla (osim baterije). Niska, plitka, radi samo s 10.11!
14.03.2016 | 18:02
Miš, fuckin "magic" mouse!!!
Dao sam mu šansu, ali to je nešto što je odavno trebalo prestati proizvoditi, a ne još izbaciti novu inačicu koja na najbitnijem dijelu (dizajnu i ergonomiji) nije donjela apsolutno ništa novoga.
14.03.2016 | 18:19
Meni je miš za "casual" korištenje i ima smisla, ali za nešto ozbiljno je bolji onaj "močni" miš makar kuglicu čistio svako malo.
14.03.2016 | 20:03
Za casual usere je Magic mouse ok, meni je dobar za surfanje i sl. zbog povrsine pomocu koje se scrolla. Za rad nije, probao preko nekoliko puta i to je potpuno neupotrebljivo. Nije ni Mighty puno bolji, imam i zicanog i bezicnog a nemogucnost (jednostavnog) otvaranja i ciscenja necu ni komentirati.
Zadnji biser koji mi je dignuo zivce je slijedece. Isti monitor (Dell 2715), isti hdmi kabel i Minija nema sanse natjerati u 2560x1440, PC sa Win 10 ide bez greske. Probao sam 3 kabela i nije do toga, Mini ide na tu rezu samo preko displayporta.
14.03.2016 | 20:13
Ovisi koji je HDMI u igri. Do HDMI 1.2 ne ide preko FullHD, tek 1.3 i viši mogu. Niti DVI ne ide tako visoko osim ako nije dual link. Možda bi i Mini mogao više, ali bi dobio 115FPS-a i onda bi psovao.
14.03.2016 | 20:37
Kao kućni korisnik vulgaris, primjećujem da Apple u pravcu điđa nakon uspjeha sa iPhonom. Kao što su neki već primjetili Snow Leopard im je bio najbolji OS do sada. Nako toga mi se još nekako drži Mountain Lion a ostalo sam probao i odustao. I kvalitetom su pali od 2006-2007g. i sve više tonu. Obzirom na količinu koju izbacuju na tržište, to je bilo i očekivano u većoj ili manjoj mjeri. Ali , ništa nije vječno.
Uzevši to u obzir već duže vrijeme učim raditi na Linuxu i mogu reći da već imaju čisto solidne distribucije slično OS Xu, da izvadiš iz kutije, spojiš i radiš. Tako da, nakon Planinskog lava na minja vjerovatno ide neki Linux.
14.03.2016 | 22:02
zabac kaže:
Ovisi koji je HDMI u igri. Do HDMI 1.2 ne ide preko FullHD, tek 1.3 i viši mogu. Niti DVI ne ide tako visoko osim ako nije dual link. Možda bi i Mini mogao više, ali bi dobio 115FPS-a i onda bi psovao.

Da, ocigledno Mini 2012 ima stariju verziju HDMI izlaza jer preko njega ne ide vise od 1920x1080.
14.03.2016 | 22:15
MoschuS kaže:
zabac kaže:
Ovisi koji je HDMI u igri. Do HDMI 1.2 ne ide preko FullHD, tek 1.3 i viši mogu. Niti DVI ne ide tako visoko osim ako nije dual link. Možda bi i Mini mogao više, ali bi dobio 115FPS-a i onda bi psovao.

Da, ocigledno Mini 2012 ima stariju verziju HDMI izlaza jer preko njega ne ide vise od 1920x1080.


Veli ovako: "*This model simultaneously supports 1920x1200 on an HDMI or a DVI display (using the included HDMI-to-DVI adapter) and 2560x1600 on a Thunderbolt or Mini DisplayPort display or even a VGA display (with an optional Mini DisplayPort-to-VGA adapter, which is compatible with the Thunderbolt port)."

MacTracker ja malo šturo to opisao kao HDMI 1920x1200, TB 2560x1600

Mislim ako nije realno očekivati više od integrirane grafike.
14.03.2016 | 22:52
Nije sve za vjerovati, imam 2012 mini s 1.5 GB djeljene memorije, mada je kao max po Mactrackeru 1 GB ?






15.03.2016 | 15:06
I moj mini ima 1.5gb. To su dodali u jednoj verziji fw-a ili OSa, ne sjecam se tocno ali zavisi od kolicine RAMa u stroju. Ako ga imas dovoljno onda je 1.5gb
  • Hammer
  • Posjetitelj
04.04.2016 | 11:11
Pod nedostatke, pa i glupost bih naveo - za početak - najkorišteniji od "uslužnih programa", i to onaj "uslužni program diska"...

Sada u inačici El Capitan taj program je sveden na razinu idiotizma, namijenjenog idiotima, ili barem Apple počinje svoje korisnike smatrati za iste... priča zvana "Prva pomoć" - "Pokreni", sa inteligentnim odabirom od samo jedne opcije i još inteligentnijim završetkom zvanim jednostavno - "gotovo", prevršava svaku mjeru, očito je da su u Appleu počeli smatrati da je poruka "postupak je uspio" - štogod to značilo i sadržavalo!! - dovoljan za korisnike koji koriste taj program za vanjske diskove...

Problem je što se više ne može obrisati ostatke nekog neuspjelog kopiranja iz kante za smeće, npr, kada mi kopiranje bude prekinuto (nestanak struje, gubitak kontakta na USB hubu ili sticku), pa mi kod pražnjenja kante za smeće veli da se neki ostatak datoteke ne može izbrisati jer se "koristi", iako ga ne koristi nitko i nikakav program...

Zna li netko neki program koji to uspješno rješava i briše sve zaostatke i hidden datoteke smeća (po mogućnosti da je free)??
04.04.2016 | 11:55
Hm... Trash It! program?

Ili ako to ne upali mozda ovo apple.stackexchange.com/questions/209031...o-empty-on-el-captan
04.04.2016 | 13:28
Otvori Utilities - Terminal i

sudo rm -rf (i tu odvučeš to što te zeza iz smeća)

man rm da proučiš eventualno opcije.


Što se tiče DU - pojednostavnili su sučelje, nisu makli sve opcije
  • Hammer
  • Posjetitelj
04.04.2016 | 14:05
Probaj svašta od tih shortcuteva iz tih uputa, ne šljaka ništa od toga na mojem Capitanu... sada probavam raznorazne cleanere i trashere i slično, ali sve je to skupa luk i voda, nula bodova...

Jedna datoteka od (Nula bajtova (Nula bajtova na disku) za Br. stavki: 1) - ostatak od brisanja filma sa vanjskog USB HDDa - nikako ne detektira ni jedan program, a svi se kunu u brisanje valjda i magnetnog sloja na diskovima i prvih slova zapisanih prije 6 godina... jasno, seru k'o grlice, a folder od nula bajtova i dalje stoji u kanturini i plazi jezik svima...

Vanjuška kaže:
Otvori Utilities - Terminal i sudo rm -rf (i tu odvučeš to što te zeza iz smeća) man rm da proučiš eventualno opcije.

Što se tiče DU - pojednostavnili su sučelje, nisu makli sve opcije


Probao, ne briše ništa, traži me lozinku u Terminalu, upišem ju i onda ne odradi ništa...

iMac:~ Tomislav$ sudo rm -rf
iMac:~ Tomislav$ /Volumes/My\ Book\ 2\ Movies/.Trashes/501/Hotel\ Transylvania\ 2\ \(2015\)\(1080\) sudo rm -rf
-bash: /Volumes/My Book 2 Movies/.Trashes/501/Hotel Transylvania 2 (2015)(1080): is a directory

Glede opcija, očito su ih maknuli, prije sam mogao vanjski HDD zadati da ga provjeri i da ga popravi, i taj popravak je micao apsolutno sve smeće i ostatke kojekakvih zaostataka, sada to ne odrađuje.

Probao i ovo, ne ide...

www.macissues.com/2015/10/03/how-to-secu...-x-10-11-el-capitan/
04.04.2016 | 17:46
A jesi li probao pročitati što ti je rm komanda odgovorila kad si je probao? Jer ono što ti je Vanjuška savjetovao (da pročitaš man rm) - očito nisi. Ali sve je luk i voda i nula bodova...
Ako je to samo jedan prazan folder, onda se ne briše komandom rm, nego rmdir. Ali po tome što si pasteao, očito je da koristiš terminal potpuno napamet, bez razumijevanja, pa bolje ni nemoj dalje eksperimentirati s tim, napravit ćeš si veliku štetu.

Desni klik na kantu za smeće pa onda pritisni command tipku i onda klik na opciju "Secure Empty Trash".
04.04.2016 | 22:08
@Air: FInal Cut Pro 2? Mislis - FInal Cut Studio 2? Ako da, onda imas izbora - prijedji na FInal Cut Studio 3

Ono sto mene najvise izludjuje kod svih dosadasnjih verzija OS X-a (a na njemu sam od 10.3) jest - nekonzistenstnost velicine Finderovog prozora. Nema tog boga koji bi ga natjerao da se otvara na nekoj logicnoj poziciji i logicnoj velicini. Najvise me iritira kad se Finder pozove opcijom "Reveal in Finder". Redovito to rezultira minijaturnim Finder prozorcicem kojeg svaki puta moram rucno risajzati. I naravno, to nije dovoljno, nego moram jos rucno rastegnuti kolonu "Name" da bih vidio puno ime file-a. Katastrofa.
04.04.2016 | 22:40
^probaj ovo,mozda ti se svidi za Finder,uvek pamti,kako si ga poslednji put ostavio...+keyboard shortcuts
www.spectacleapp.com/
04.04.2016 | 23:55
Ja iz kante za smeće brišem s ovom komandom sudo rm -rf ~/.Trash nakon toga upišem password i kanta je prazna.
05.04.2016 | 01:28
amsterdamxxx kaže:
^probaj ovo,mozda ti se svidi za Finder,uvek pamti,kako si ga poslednji put ostavio...+keyboard shortcuts
www.spectacleapp.com/

Fala, budem pogledao, ali ne mogu vjerovati da uopce moram razmisljati u smjeru da trazim neka 3rd party rjesenja za takvu nevjerojatnu glupost. U doba 27"+ 4k+ monitora otvarati Finder u niti petini povrsine ekrana je stvarno nedostatak, glupost i nelogicnost Apple proizvoda
  • Hammer
  • Posjetitelj
05.04.2016 | 13:24
smayoo kaže:
A jesi li probao pročitati što ti je rm komanda odgovorila kad si je probao? Jer ono što ti je Vanjuška savjetovao (da pročitaš man rm) - očito nisi. Ali sve je luk i voda i nula bodova...
Ako je to samo jedan prazan folder, onda se ne briše komandom rm, nego rmdir. Ali po tome što si pasteao, očito je da koristiš terminal potpuno napamet, bez razumijevanja, pa bolje ni nemoj dalje eksperimentirati s tim, napravit ćeš si veliku štetu.

Desni klik na kantu za smeće pa onda pritisni command tipku i onda klik na opciju "Secure Empty Trash".


Probao sam sve kratice koje mi je dao na onim linkovima. Taj rmdir meni proglašava ilegalnom komandom.

I desni klik miša plus comm meni ne mijenja ništa, ostaje i dalje "otvori" ili "isprazni smeće", ništa drugo se ne pojavi.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 36 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

BigMac, jura22, tino1, Anonimci (562)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO