Izbori 2015
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Izbori 2015


19.11.2015 | 01:25
John, hvala ti na odgovoru koji je u svakom slučaju parlamentaran (čitaj: uviđavan i civilizirano napisan), ali baš i nije argumentiran. Tvoje protivljenje onom što sam ja napisao temelji se na tvojoj osobnoj skepsi iza koje nema nikakve konkretne matematike ili ikakve druge objektivne argumentacije. Sada mi je fakat prekasno da ulazim u detalje pa ću to ostaviti za sutra. Načelno - da, radi se o procesu koji traje godinama i ako se radi o studentima ili o stručnjacima koji su deficitarni, svaka EU članica je to itekako spremna financirati. Moja je prijateljica, stomatolog po struci, otišla u Švedsku nakon što je ovdje imala svoju zubarsku ordinaciju nekoliko godina. Tamo je tri godine primala potporu švedske države i tokom tog vremena je bila obavezna pohađati tečaj jezika (i uspješno ga savladati), onda Ustava i povijesti zemlje, onda neke razlikovne ispite za nostrifikaciju diplome, i onda je stekla pravo ići stažirati (ponovno, nakon što je već odstažirala i radila u svojoj zubarskoj ordinaciji). I sve je to obavila i sada opet radi kao zubarica, samo u Švedskoj.

Ne vidim u čemu je problem što neki proces mora trajati godinama? Zar misliš da će se takva masovna migracija stanovništva na ikakav način razriješiti u ikoje vrijeme kraće do 10 do 20 godina?
19.11.2015 | 07:56
Postoji mnogo ljudi sa sličnim iskustvima kao navedena stomatologinja, no u ovom slučaju govorimo o nekoliko milijuna ljudi s kojima se treba suočit u vrlo kratkom roku po nekoj pravičnoj raspodijeli unutar EU. Bojim se da EU za to nema sredstava iz zajedničkih pričuva koje su se usputno morale povećavati zadnjih godina iz sasvim drugih razloga. Ako govorimo o sredstvima koja su potrebna za neku civiliziranu integraciju.
21.11.2015 | 15:23
Šta mislite:
1. kad ćemo dobiti vladu?
2. Ko će biti Premjer?
ili
1. Dali će biti ponovljeni izbori?
2. Ko bi profitirao od ponovljenih izbora?

Ja mislim ovo drugo.
I jedna od velikih stranaka. Most sigurno ne bi.
21.11.2015 | 17:35
Ako Most ovo zezne, svi su oni politički mrtvaci. Pozicije koje su imali, izgubiti će.
Ako idu s ljevima, morati će puno kompromisa napraviti jer je puno različitih strana i svaka vuće na svoje.
Ako idu s desnima, tu su dvije strane i lakše bi se mogli dogovoriti.

Meni se ćini kako bi Most najradije išao s Milanovićem, ali ne pod njegovim uvjetima, zato nekako mislim da budu išli s HDZ-om, ali Karamarko nikako ne bude premijer.

Na novim izborima (ako se dese), Most možda dobije pokoji mandat.
21.11.2015 | 23:29
Pretpostavimo li da smo manje-više svi na Jabučnjaku nastrojeni tako da razmišljamo algoritamski, hajdmo malo if-then-else

if (Vlada == Most + SDP)

Zoki je za razliku od Tomice puno spremniji na kompromis jer je puno željniji vlasti. Tomica zapravo ne želi biti premijer. On zna da to nije posao za njega, ali je na čelu stranke koja to od njega zahtijeva stoga će on radije na nove izbore iako se busa u prsa kako je to za Hrvatsku najgora opcija. Zoki je s druge strane svjestan da ukoliko ne formira vlast, unutarstranačke izbore dobiti neće, dakle vjerujem da bi pristao na ukidanje županija i uvođenje reda u javnoj upravi. Ovoj vladi dajem oko 2 godine do pucanja radi faktora smetnje zvanog HNS.

else if (Vlada == Most + HDZ)

Ova vlada može trajati maksimalno godinu dana jer HDZ najviše gubi ukidanjem županija, a koliko sam uspio zaključiti, MOST svoju retoriku bazira upravo na tome. Vjerujem da sve da HDZ i želi ukidanje županija, logistički to nije izvedivo unutar prve godine. Nakon što prođe ta prva godina u kojoj će Tomica zavlačiti Božu, Božo će shvatiti da nikad ništa od toga i istupit će iz Vlade te idemo na nove izbore.

else if (Vlada == NULL) // novi izbori

Po meni, ovaj ishod je najzanimljiviji. Držim da će i HDZ i SDP ostvariti bitno lošiji rezultat, a da će MOST bitno povećati broj mandata. Odmah da se ogradim, broj glasova za HDZ/SDP ostat će uvelike isti, no veliki broj onih koji nisu izašli na "prve" izbore, izać će na "ponovljene" i dati glas MOSTu. D'Hondt je neumoljiv. Predviđam po 45 mandata za HDZ/SDP i 40 za MOST. E onda su Tomica i Zoki u pravoj banani. Više nisu dominantna snaga, 5 mandata boljem rezultatu unatoč, a MOST postaje glavni igrač. U takvoj konstelaciji snaga, vjerujem da bi se sveli na prvi slučaj, s tim da onda Zoki nema teoretske šanse postati premijer, ali možda ima šanse osvojiti unutarstranačke izbore. Tomica biva izgnan iz HDZa kao i svi prethodni živući predsjednici te stranke. Po meni, ovo je najbolja opcija za Hrvatsku!!
22.11.2015 | 06:50
john_st kaže:
else if (Vlada == NULL) // novi izbori

Po meni, ovaj ishod je najzanimljiviji. Držim da će i HDZ i SDP ostvariti bitno lošiji rezultat, a da će MOST bitno povećati broj mandata. Odmah da se ogradim, broj glasova za HDZ/SDP ostat će uvelike isti, no veliki broj onih koji nisu izašli na "prve" izbore, izać će na "ponovljene" i dati glas MOSTu. D'Hondt je neumoljiv. Predviđam po 45 mandata za HDZ/SDP i 40 za MOST. E onda su Tomica i Zoki u pravoj banani. Više nisu dominantna snaga, 5 mandata boljem rezultatu unatoč, a MOST postaje glavni igrač. U takvoj konstelaciji snaga, vjerujem da bi se sveli na prvi slučaj, s tim da onda Zoki nema teoretske šanse postati premijer, ali možda ima šanse osvojiti unutarstranačke izbore. Tomica biva izgnan iz HDZa kao i svi prethodni živući predsjednici te stranke. Po meni, ovo je najbolja opcija za Hrvatsku!!


+1 !
22.11.2015 | 07:21
Ako bi bio rezult podjednak za ove tri opcije, zasto mislis da bi i onda mogli oformiti vladu? Ako ne budu prvi puta, ne budu niti drugi puta. Ako bi ovo troje osvojilo otprilike 40 mjesta.
22.11.2015 | 11:07
@ Riba.

Ti si diaspora

Ja mislim da su se dečki iz mosta već dobro prosuli sa izbacivanjem Prgometa, time su još jedanput dokazali da proporcionalno popularnosti raste i panika, paranoja, ego i pada homogenost. Tako da bi na ponovljenim izborima popušili. Trebali su prije i ozbiljnije stupiti u sondirajuće pregovore sa jednim i drugim, ne davati idiotske i nerealne zahtjeve poput onoga ” velika koalicija i neko novi premijer”, samo zato da se ne bi morali odlučiti za neku od ovih loših opcija, a i takvom odlukom i za raspadanje mosta.
Imao sam velike nade u takav politički rasplet, jer bi to zemlju dovelo veliki korak naprijed. Nadao sam se da je ovdje rođena jedna hrvatska Syrisa, ali ništa. Biti će ponovni izbori i nastavit će se sve po starom.
22.11.2015 | 11:35
Ako budu novi izbori, to po meni znaci kako nismo niti sposobni niti spremni za promjene. Ovo je sansa da se pocnu promjene, a ako je prokockamo neka nas lazu i kradu, vladaju nesposobni i podobni.
22.11.2015 | 21:04
smayoo kaže:


JOHN, da pokušam na tvoju hipotetsku situaciju biti konstruktivan:

1. nažalost, velikom broju nezaposlenih usprkos, u Hrvatskoj postoji istovremeno značajan broj radnih mjesta (da se ne nabacujem brojkama iza kojih nemam podloge, no evo prisjećam se da je u jednoj nedavnoj radijskoj emisiji predstavnik HUP-a natuknuo da se radi o 100 do 150.000) kojeg ljudi u Hrvatskoj nisu spremni raditi jer žele poslove koji nisu toliko teški i/ili zahtijevni ili pak (rjeđe!) očekuju za te poslove veću plaću nego što je poslodavac može dati. Po toj se osobini Hrvati ne razlikuju baš od drugih zapadnijih naroda iz Unije.

Tako da situacija na tržištu rada baš i nije tako loša kako je ti opisuješ.

2. što se 100.000 izbjeglica tiče, najgore što bi se moglo desiti je da ih se pozatvara u neke provizorne prihvatne objekte, preuređene napuštene hale i slično, tj da ih se naseli u geta, kao što su to kroz prošla desetljeća pretežno napravili Francuzi i Englezi, pa se sad čude što im se nisu imigranti "integrirali" u društvo. Kao da će netko "se integrirati" sam od sebe. Taman da ima svu volju i želju na svijetu, ako ga ne poučiš u najmanju ruku lokalnom jeziku i daš mu priliku da taj jezik u svakodnevnoj komunikaciji usavršava, dakle ne samo da ga pustiš, nego ga i potakneš da izađe među domaće ljude, druži se s njima i radi s njima, kako da "se integrira"? Zabiješ ga u neki geto, ne mora čak ni biti ograđen, dovoljno je da je udaljen i prometno loše povezan (u smislu javnog prijevoza prvenstveno), npr. tamo u neke one napuštene objekte po Žitnjaku, skupa s još 20.000 njegovih sunarodnjaka, daš mu jesti i piti i onda se pojaviš za godinu dana i pitaš "I, jesi se integrirao? Nisi!!? Eeeee... mamicu ti muslimansku, terorističku, pa i reko sam ja da nećeš, kad nisi ti naš, bolje ti je, idi ti u Tursku, Saudijsku Arabiju, kamo god hoćeš... svojima..."

3. Dakle, među tih 100.000 ima onih koji su nešto studirali i koji sigurno žele nastaviti studij. To je jezgra ljudi koji mogu postati dobra i kvalitetna spona i osovina integracije pridošlica u društvo. Omogući im da nastave studij u Hrvatskoj. Naravno, traži (i dobit ćeš!) od EU da to financira. Organiziraj im pripremnu godinu intenzivnog učenja jezika i savladavanja razlikovnih ispita. Omogući im da konkuriraju za studentski dom pod istim uvjetima kao i ostali studenti ili neka si nađu privatni smještaj, kao i ostali (EU im financira troškove studija, pa tako i stanovanja, kao i da studiraju u Njemačkoj ili Švedskoj). To je mlada populacija nadprosječne inteligencije koja se najbrže adaptira i koja će se kretati među isto takvom domaćom populacijom. Postavi stvari na zdrave temelje i stvorio si najbolje moguće uvjete da se stvori jezgra zdrave integracije.

4. Dalje, među tih 100.000 ima i onih koji su (visokoškolovani ili ne) takve struke koje su kod nas deficitarne. Ponudi im odmah posao. Ti si učitelj matematike? U osnovnoj školi u Taru (ili u Malom Lošinju, ili u Slunju, ili...) trebaju učitelja matematike. Želiš taj posao? Tvoj je, čeka te. Imaš zadatak u idućih godinu dana savladati jezik i Ustav RH, mi te plaćamo. Nakon toga, ideš raditi na neko od mjesta kamo te pošaljemo. U malim mjestima je ovakav posao manje atraktivan, ali zato u tim mjestima škole uvijek nude i stambeni smještaj pa kao kompenzaciju imaš više od svoje plaće.
Naravno, ako je netko radio kao liječnik u Alepu, sigurno je ordinacija opće prakse u domu zdravlja u Velikim Zdencima značajan pad s konja na magarca. Ne treba to ljudima predstavljati kao da im se čini neka ogromna životna usluga, jer to i nije to. To je pokušaj usklađivanja uzajamnih interesa. Puno je više ljudi koji će radije zadržati dignitet i osjećaj samopoštovanja i raditi svoj posao, u svojoj struci, makar i ne bilo tako dobro kao što su nekad radili, nego da budu izbjeglice na mjesečnoj pomoći, zakopane u neki izbjeglički geto.
U selu odakle je moja supruga, u domu zdravlja radi već preko 20 godina liječnik koji je Palestinac. Ljudi su ga prihvatili od prvog dana. U šali kažu i da je puno "jeftiniji", jer mu je dosta odnijeti pile ili jaja, a šunke i kobasice ga uopće ne zanimaju.

5. Oni ad 4 će sobom povesti svoje obitelji. Organiziraj (prvenstveno savjetodavnu i edukativnu) pomoć lokalnim zajednicama da te obitelji prihvate što lakše. Djeca se najbrže i najlakše adaptiraju. Važno je samo da među lokalnom djecom nađu dovoljno onih koji će im biti prijatelji, da držiš ksenofobiju pod kontrolom. Organiziranom suradnjom s onima koji su relevantni za formiranje stava u lokalnoj zajednici (lokalnim medijima, nastavnicima u lokalnoj školi, lokalnim policajcima, uglednim pojedincima...). Djeci došljaka u školi daj priliku da predstave svoj zavičaj, da pričaju o svojim običajima, glazbi, kulturi... Pozovi ih da nauče nešto o našima.

6. Studentima ad 3 ponudi honorarni studentski posao. Neka oni rade kao savjetnici i mentori svojim sunarodnjacima koji ne spadaju niti u jednu od ranije spomenutih grupa. Ne moraju ih nužno oni učiti jezik (iako je u početku bolje da te stranom jeziku uči tvoj sunarodnjak koji ga i ne govori toliko dobro, ali ti zna objasniti kulturalne razlike koje se često reflektiraju kroz jezične razlike), ali neka ih upućuju u kulturu i vrijednosti našeg društva. Neka razbiju strah prema drugačijem i nepoznatom. U okvirima ekonomskih mogućnosti koje imamo, to će im dati bolju priliku da nađu posao i ostvare životni dignitet.

7. Svima onima koji nemaju visoke intelektualne sposobnosti (pa bi mogli studirati) niti su nekih deficitarnih struka (pa bi mogli u kratkom roku raditi), uvijek se može ponuditi da se nastane na selima i bave se poljoprivredom. Ne moraju biti nadničari. Po selima ima puno praznih kuća (i to ne mislim na ruševne kuće!). Može se osmisliti na državnoj razini program najma, opet uz subvenciju EU, gdje netko tko ima na selu kuću i zemlju o kojima više nitko ne može (ili ne želi) brinuti, može dati to u najam. Iz subvencijskog fonda se može (su)financirati najam kroz početni period i eventualno nabava potrebnih strojeva. Ne mora se nužno raditi o intenzivnoj poljoprivredi koja očito u Hrvatskoj ne funkcionira. Mogu se ljudi baviti ekstenzivnom poljoprivredom. Ekološkim uzgojem. Mogu nešto svoje uzgajati samo za svoje potrebe, a za život zarađivati tako da rade poljoprivredne poslove za druge (ovo je također jedna od deficitarnih "struka" u HR).

8. Plus, naravno, svi ostali programi pomoći nezaposlenima koji su od općeg interesa. Programi samozapošljavanja, odnosno poticanja poduzetničkih ideja. Prekvalifikacije u deficitarna zanimanja...

Eto... Bez cinizma s moje strane. Sada isto tako molim da kritike budu *konstruktivne*. Svatko tko mi napiše "to je suluda ideja, to je nemoguće, to je idealizam, i sl." i iza toga ne stane čvrstim argumentima - sam je sebe diskvalificirao.



Lijepo si to smayoo obrazložio, samo moraš biti svijestan da je to utopija. Sliči mi na manifest komunističke partije ( ne dovodim tebe ni u primislima u neku vezu, da ne bi bilo zabune ) gdje je sve krasno napisano a stvarnost je potpuno drugačija. Realnost ti je slična priči " Životinjskoj Farmi " vjerujem da si je pročitao. Ljude nitko ne getoizira nego je to njihov odabir. Moraš biti svjestan da samo jedan dio tih ljudi koji imaju vrhunsko obrazovanje, nađu svoje mjesto u društvu i u potpunosti se prilagode sredini gdje žive, dok ljudi srednjeg obrazovanja ili nižeg, sami svoju sreću traže u tim "getima ". Najbolje je to opisao Drlovric, kad je rekao gdje se je tko i s kim družio, kad su ljudi u njegovoj bazi imali slobodno vrijeme. Takvu zajednicu, možeš jedino prisilit da živi po tvom gore napisanom nahođenju.
Pričamo o multikulturalnosti, a nitko da se sjeti BiH koja nam je pred nosom ili bivše ex-yu. Dok je sila oslabila, sve se je srušilo kao kula od karata, jer nije bilo prirodno da ti ljudi žive u jednoj zemlji.

Kako se kaže politika je jedina kurva, s kojom još nitko nije legao u krevet Ovo što se sad dešava s ISIL_om koji su stvoreni od obavješajnih zajednica velikih sila, ima samo jedan cilj, a to je apsolutna kontrola. Treba nam zajednički neprijatelj, a kako se Marsovci neće pojaviti, onda smo izmislili terorizam i svi se možemo oko njega ujediniti. Dok smo svi ujedinjeni i kad su nam uskraćena mnoga prava ( zbog nacionalne sigurnosti ) progurat će nam mnoge zakone koji u normalnim okolnostima nemaju šansu da prođu. Nedavno je progurano par bitnih stvari gdje je javnost bila tek informirana, bez ikakvih obrazloženja tih mjera.

Internet je još jedino mjesto gdje nema apsolutne kontrole. Ponekad me ulovi smijeh kad netko spominje nekakve nezavisne novine. Zapamtite da ne postoje nikakve nezavisne novine bilo gdje u svijetu, ako vjerujete u to onda sigurno ne vjerujete da su Ameri sami srušili blizance. ACTA-a, kopija SOPA-e, stiže u Europu je vijest koja bi nas trebala najviše zabrinuti. Dok se širom EU održavaju veliki anti-prosvjedi, kod nas se skupi pedesetak ljudi !!! Trgovinski sporazum se radi 5 godina u najvećoj tajnosti, kad je naša EU parlamentarka otišla pogledati nekakve detalje, prošla je mjere sigurnosti neviđene razine !!! Politika je poput magije, uvjek vam odvraća pozornost na nešto drugo ( trenutno s terorizmom ) dok su bitne stvari koje se odigravaju samo za pojedince.

Možete vi negirati ovo moje razmišljanje i reći da ne vjerujete u torije zavjera. Ako to napravite, onda se odreknite svog znanja kojeg ste stekli učeči povijest. Kroz cijelu povijest je bilo toga, od Rimskog Carstva do svih ostalih dinastija kroz povijest, gdje se je ubijalo za vlast i vlastitu obitelj, sinove, očeve...zašto mislite da se je danas nešto promjenilo ?
23.11.2015 | 11:00
Nisam stigao baš zadnji par dana. Pa da se vratim na temu.

Da se nadovežem na komentar smayoo

1. Da ima finih guza koda nas ali ima ih svugdje i manjina su. Kome treba posao radit će ga samo da zaradi. Te fine guze su zbrinute pa mogu birati ne treba ih uzimati kao primjer.

2. Integracija zahtjeva pare. Zbrinjavanje i edukacija sve su to VELIKI troškovi. Pa je pitanje.

Zašto bi mi snosili uopće trošak svega toga kad prvo nismo mi stvorili te izbjeglice niti smo mi kolonizirali njihove zemlje i stvorili podjele među njima i opustošili njihove zemlje. Njih trebaju zbrinjavati samo bivše kolonijalne zemlje koje su se okoristile i stvorile njihovu patnju.

Naše je da im pomognemo u prolazu damo kruh i vodu da ne umru od gladi ono ljudski, ali NE da rješavamo tuđi problem pored masu svojih problema. Pa NE i da nam plate!

Naš sustav ne može podnijeti još neradnika i socijalnih slučajeva! Već je previše destabiliziran poslije rata. Previše je penzionera i povlaštenih penzija. Po par radnika radi da bi na mirilo mirovine i na kraju ćemo imati manje mirovine od kojih se ne može živjeti. Daljnje opterećene opasno narušava cijeli mirovinski sustav i cijelu ekonomiju. Znači još manje mirovine ako se ovi ne integiraju kad bi ih primili.

Drugo zašto bi netko zaposlio izbjeglicu pored Hrvata? Naravno da će biti dispozicionirani pored domaćeg stanovništva. Dugoročno bi bili teret društvu.

3. Ti njihovi studiji ne vrijede na zapadu i pitanje je koliko su bili u koraku sa vremenom. U svakom slučaju diplome im ne vrijede! Možda neke struke mogu ponovno polagati razlike i sl. EU da financira sve to je isto nadobudno.

I onda radiš nove probleme i podjele. "Omogući im da konkuriraju za studentski dom pod istim uvjetima kao i ostali studenti ili neka si nađu privatni smještaj, kao i ostali (EU im financira troškove studija, pa tako i stanovanja, kao i da studiraju u Njemačkoj ili Švedskoj)."

Prvo NE možeš tražiti od domaćina da se dispozicionira i da daje ravnopravnost manjini! Ravnopravnost za studenstiski dom? Mislim da bi svi naši studenti poludjeli na tvoju izjavu kosa bi im se digla na glavi. Domova je ionako malo i nedovoljno i sad davati pridošlicama pravo je potpuno nepravedno prema domaćim studentima.

Stipendije od EU. lol malo ih je i za domaće. Ne možeš nikako uspoređivati malu RH sa Njemačkom ili Švedskom.
Isto ta mlada generacija je idealna za manipulaciju na vjerskim okupljanjima za radikalizam i terorizam. Ako se jedan digne u zrak ili počne kositi sam si kriv za cijelu situaciju jer si znao da će se može dogoditi. Jedini siguran način je da se ne dogodi je ne primati pridošlice i osigurati da se uvjeti za terorizam ne stvore.

4. Ne možeš nekome koje je predavao matematiku ponuditi posao odmah jer kod nas ima previše učitelja na burzi. A ko zna što je tamo netko predavao na drugom kraju svijeta nije isti korikulum.

5. Čista ludost! Cijelo vrijeme ignoriraš što se dogodilo u drugim zemljama koje su pokušale i nisu uspjele. Ljudi uglavnom ne žele prihvaćati nekoga tko je drukčiji i ne želi se prilagoditi nego želi zadržati svoje običaje. Pogotovo naše društvo. U drugim zemljama se silom zakona pokušavalo i uglavnom neuspjelo.
Kakav zavičaj ovi su došli iz pustinja vjerojatno ne znaju ni što znači zavičaj? Naša djeca uče koliko je bio dubok otisak Armstronga na Mjesecu kad je napravio prvi korak u osnovnoj već znaju zavičaj tih zemalja bolje nego pridošlice čije su karte crtane rukom. Mislim smiješan se. Malo se sprdam ali znaš da je tako. Njihova kvaliteta naobrazbe je u krajnju ruku upitna?

6. Opet to sve trebamo financirati mi.

7. Kojom poljoprivredom da se oni bave njihova agrokultura je ograničena kao i znanje ravno pustinjskim uvjetima u kojim su živjeli. Vjerojatno pola toga nisu vidjeli. I opet naši seljaci su u problemima sad bi ti stvaran nove. Ko je tu lud? Stalno se pozivaš na tu EU koja sama ne zna šta bi šta ne bi i ne organizirana je i podjeljena.



Nemoj me krivo shvatiti smayoo ali masu problema si izignorirao ako si uopće razmislio o njima?


I opet se vraćamo na zašto bi mi uzimali tuđi teret pored našeg? Zbog ljudske dobrote? Mi nemamo nikakvu odgovornost prema njima osim prema sebi da zaštitimo svoje. NE budi lud! Ljudska dobrota ima svoje granice. I razum prevladava.

Naše društvo propada i sve nas je manje uzimati pridošlice je čista ludost i suicid društva. Naše društvo je dovoljno bogato i ne treba nam nova raznolikost. Ako ju želiš odi u druge zemlje.




Što se tiče izbora nadam se da će MOST formirati mandatara i vlast ili na nove izbore po još mandata. Cijena novih izbora je ništa koliku štetu bi napravila loša vlada.
23.11.2015 | 11:19
Josip R. kaže:

Naše društvo propada i sve nas je manje uzimati pridošlice je čista ludost i suicid društva. Naše društvo je dovoljno bogato i ne treba nam nova raznolikost. Ako ju želiš odi u druge zemlje.


Hrvat, koji ima imalo obraza, ne bi ovakve recenice smio izgovoriti niti na dva-tri puta. A pogotovo u jednom dahu

Znas li ti sta je dijaspora? Znas li koliku dijasporu ima Hrvatska? Znas li gdje sve zive Hrvati koji su odselili?

To su ljudi koji su prije par decenija otisli trbuhom za kruhom, kada su shvatili da se u dalmatinskoj draci ne moze zivjeti od par srdelica i litara maslinovog ulja. Turizma nije bilo. Da su ljudi u drugim zemljama TADA razmisljali kao ti SADA, odjebali bi sve te pridoslice i vratili ih odakle su dosli.

Amerika i Australija su tipicne doseljenicke drzave, pa sta ima fali? Svedska prima ljude rasirenih ruku. Imaju zivotni standard o kojem mi "sa dovoljno bogatstva i raznolikosti" mozemo samo sanjati.

Tvoji kriteriji su tipa nogometas iz Bosne moze i treba igrati u HR dresu, a baustelac iz Bosne ne moze raditi u HR, jer Hrvati nemaju posla

Pusti sigurnosne probleme na stranu, ali ekonomskim migracija je uvijek bilo, i uvijek su ljudi i drzave profitirali od svega toga.

Da se tebe pita, ti bi od Hrvatske napravio Sjevernu Koreju sa Sanaderom na celu dozivotno, zatvorio sve granice, i samo turiste pustao ponekad Dok bi naravno hrvatski pomorci mogli ploviti na stranim brodovima, jer oni tamo nemaju mornara pa bas moraju nase uzimati

Koji si ti cirkus od covjeka...
23.11.2015 | 13:48
drlovric kaže:
Josip R. kaže:

Naše društvo propada i sve nas je manje uzimati pridošlice je čista ludost i suicid društva. Naše društvo je dovoljno bogato i ne treba nam nova raznolikost. Ako ju želiš odi u druge zemlje.


Hrvat, koji ima imalo obraza, ne bi ovakve recenice smio izgovoriti niti na dva-tri puta. A pogotovo u jednom dahu

Znas li ti sta je dijaspora? Znas li koliku dijasporu ima Hrvatska? Znas li gdje sve zive Hrvati koji su odselili?

To su ljudi koji su prije par decenija otisli trbuhom za kruhom, kada su shvatili da se u dalmatinskoj draci ne moze zivjeti od par srdelica i litara maslinovog ulja. Turizma nije bilo. Da su ljudi u drugim zemljama TADA razmisljali kao ti SADA, odjebali bi sve te pridoslice i vratili ih odakle su dosli.

Amerika i Australija su tipicne doseljenicke drzave, pa sta ima fali? Svedska prima ljude rasirenih ruku. Imaju zivotni standard o kojem mi "sa dovoljno bogatstva i raznolikosti" mozemo samo sanjati.

Tvoji kriteriji su tipa nogometas iz Bosne moze i treba igrati u HR dresu, a baustelac iz Bosne ne moze raditi u HR, jer Hrvati nemaju posla

Pusti sigurnosne probleme na stranu, ali ekonomskim migracija je uvijek bilo, i uvijek su ljudi i drzave profitirali od svega toga.

Da se tebe pita, ti bi od Hrvatske napravio Sjevernu Koreju sa Sanaderom na celu dozivotno, zatvorio sve granice, i samo turiste pustao ponekad Dok bi naravno hrvatski pomorci mogli ploviti na stranim brodovima, jer oni tamo nemaju mornara pa bas moraju nase uzimati

Koji si ti cirkus od covjeka...


Hrvatska nije Amerika niti Švedska mala smo zemlje. Lako nestanemo sa karte za 50 - 100 godina ako se dopusti.
Da ima nas svugdje po cijelom svijetu. Ljudi su migrirali u ekonomski stabilne zemlje tu i tamo u sriomašne zbog ljubavi i sl. Mi nismo ekonomski stabilni, pola zemlje je gladno ili spaja kraj s krajem i Ti bi primao došljake?
Jednom kad ih primiš ne možeš ih istjerati van kad nastanu problemi još kad se na množe i uzmu maha te počnu zahtijevati veća prava, gotovo nema povratka. Zato treba odmah reći NE! Ima drugih koji su veliki neka saniraju sranja koja su napravili ali ne preko naše grbače!

Zašto uopće riskirati da nas netko terorizira? Nije li dosta kriv proliveno još nam samo fale tuđi problemi da postanu naši. Uporno vi po svome a u krivu ste i kad se dogodi sranje onda izmišlajte nove gluposti i pravdate se. Prestanite više lagati ovaj napaćeni narod!

Ne bi radio nikakvu sj koreju. Ali bi zaštitio HR narod od propadanja i nestajanja. Vi bi brzo uništili da nema nas koji dižemo glas razuma.
23.11.2015 | 17:20
Josip R. kaže:
Drugo zašto bi netko zaposlio izbjeglicu pored Hrvata?

Zato što Hrvati ne znaju ili ne žele raditi takav posao. Govorim o stvarima o kojima imam neposredno iskustvo. Ti imaš samo svoje predrasude.

Evo ti ovdje:
statistika.hzz.hr/Statistika.aspx?tipIzvjestaja=4

To su ti slobodna radna mjesta u HR. Dakle, poslovi koje Hrvati ne znaju ili ne žele raditi.

Ne možeš nekome koje je predavao matematiku ponuditi posao odmah jer kod nas ima previše učitelja na burzi.

Koliko ima učitelja matematike na burzi? Istraži malo.

Ostalo što si napisao neću ni komentirati. Iz tebe progovara klasični zatucani primitivac. Imaš stavove koji su čvrsto formirani na predrasudama, u životu nisi nikad upoznao nikog i ništa od svega toga o čemu pričaš, ali "znaš" sve o tome.
23.11.2015 | 18:53
@smayoo, drugačije bi mislio i pričao da ti maltretiraju obitelj i tjeraju te iz kuće te iste izbjeglice koje su zaposjele kvartove u Njemačkoje (ovo znam od frenda koji je bio prije koji tjedan). Postoje kvartovi u "koje se ne ulazi". Što ako netko proglasi tvoj kvart takvim i počinje naseljavati izbjeglice trajno?
Brzo humanost nestaje i izlazi nagon za preživljavanjem.

Isto kao što onaj Austrijavac nije mario za rat koji je bio 200km od njegove kuće, tako niti mi ne marimo za neke tamo izbjeglice. Kad dođu do kučnog praga, e to bude neka druga prića.
23.11.2015 | 20:03
zabac kaže:
@smayoo, drugačije bi mislio i pričao da ti maltretiraju obitelj i tjeraju te iz kuće te iste izbjeglice koje su zaposjele kvartove u Njemačkoje (ovo znam od frenda koji je bio prije koji tjedan). Postoje kvartovi u "koje se ne ulazi". Što ako netko proglasi tvoj kvart takvim i počinje naseljavati izbjeglice trajno?
Brzo humanost nestaje i izlazi nagon za preživljavanjem.


To je ono što vam cijelo vrijeme govorim, znači oni su zaposjeli neke kvartove i žele u njima živjeti. Ne žele se ravnomjerno raspršiti po nekom gradu, gdje bi vjerovatno imali i bolje uvjete za život, nego tamo gdje su njihovi ljudi. Sami stvaraju geta bez ikakvih prisila s strane, kao i u svakoj multikulturalnoj zemlji, poput SAD gdje imamo po gradovima; crnačke, kineske, hispo ili ine četvrti. Neznam koji vrag vam tu nije jasno, po meni potpuno prirodna reakcija tih skupina, a smayoo bi njih integrirao. Možeš, ali jedino pomoću policije.
23.11.2015 | 20:26
Mi bumo bili spešl kejs po tom pitanju.
24.11.2015 | 07:14
kod nas je malo drudacija situacija. Narod je naoruzan do zuba od Domovinskog rata.
24.11.2015 | 09:17
smayoo kaže:
Josip R. kaže:
Drugo zašto bi netko zaposlio izbjeglicu pored Hrvata?

Zato što Hrvati ne znaju ili ne žele raditi takav posao. Govorim o stvarima o kojima imam neposredno iskustvo. Ti imaš samo svoje predrasude.

Evo ti ovdje:
statistika.hzz.hr/Statistika.aspx?tipIzvjestaja=4

To su ti slobodna radna mjesta u HR. Dakle, poslovi koje Hrvati ne znaju ili ne žele raditi.

Ne možeš nekome koje je predavao matematiku ponuditi posao odmah jer kod nas ima previše učitelja na burzi.

Koliko ima učitelja matematike na burzi? Istraži malo.

Ostalo što si napisao neću ni komentirati. Iz tebe progovara klasični zatucani primitivac. Imaš stavove koji su čvrsto formirani na predrasudama, u životu nisi nikad upoznao nikog i ništa od svega toga o čemu pričaš, ali "znaš" sve o tome.


Nije da ne žele nego nisu svi kvalificirani ili su radna mjesta daleko od stanovanja a nisu bog zna što plaćena da se onaj koji traži takvo radno mjesto može priuštiti preseljenje. I masa sličnih situacija. Malo je onih koji ne žele raditi.

Isto zar ti stvarno misliš da će neki pridošlica raditi cijeli život te poslove. Prije ili kasnije će tražiti bolje i veća prava i konkurirati Hrvatu i ne samo to! Ti ljudi ruše cijenu rada jer su spremni raditi više za manje. Kao indijci koji uništavaju tržište rada diljem svijeta pogotovo u SAD-u.

Hrvatska ima ogroman problem svi koji su preživjeli kriz su spuštali cijenu usluga i rezali plače. Sad je teško dignuti cijene te usluge. Samo nam fali hrpa pridošlica koja bi još spustila cijenu rada. Već sad je teško plaća ne pokriva životni trošak i masa Hrvata spaja kraj s krajem. Možda si te jedan od sretnih koji ima nako što plati račune za otići u kinu i sl. ali mnogo Hrvata nema.
Pogledaj Slavoniju gladna i preživljava od rata.

Iz mene progovara glas razuma jer sam informiran bio u SAD-u i Njemačkoj razgovarao sa ljudima, uvjerio na svoje oči o problemima i znam o čemu pričam a ponavljam ako je netko ovdje teški (moderni) primitivac onda si to ti.

Znam da imaš dobre namjere ali ne vidiš realnost ili ju ne želiš vidjeti. Pre više idealiziraš u praksi stvari ne funkcioniraju tako kako ti zamišljaš ili bi volio. Zaboravljaš ljudski faktor i ponašanje.

Ovdje ti i drugi govore isto ali ti kao da ne razumiješ?
24.11.2015 | 09:29
zabac kaže:
@smayoo, drugačije bi mislio i pričao da ti maltretiraju obitelj i tjeraju te iz kuće te iste izbjeglice koje su zaposjele kvartove u Njemačkoje (ovo znam od frenda koji je bio prije koji tjedan). Postoje kvartovi u "koje se ne ulazi". Što ako netko proglasi tvoj kvart takvim i počinje naseljavati izbjeglice trajno?
Brzo humanost nestaje i izlazi nagon za preživljavanjem.

Isto kao što onaj Austrijavac nije mario za rat koji je bio 200km od njegove kuće, tako niti mi ne marimo za neke tamo izbjeglice. Kad dođu do kučnog praga, e to bude neka druga prića.


Pa upravo tako u Americi ne ideš u određene dijelove grada ili geta osim ako tražiš vraga.

Jednom prilikom sam išao sa ujcem u Americi na građevinsku inspekciju u jednoj školi u crnačkoj četvrti. Arhitekt koji nas je dočekao je jedva čekao da odemo jer je to jutro (došli smo jako rano oko pola sedam) čuvaru škole koji je bio naoružan i došla trojica i provalila u školu i uperila na prepad pištolj mu u čelo i uzela mu sve pare samo sat ili dva prije našeg dolaska. Zaštitar je bio crnac kao i napadači.

Samo nam fali isto u HR od nekih pridošlica NE hvala!
26.11.2015 | 12:17
E, Josipe, ti bi otvorio Jasenovac i Gradišku staru vidim, pa sve odmah rješavao po najkraćem pitanju.
Sram me je ljudskog roda zbog ljudi poput tebe.
26.11.2015 | 17:07
@smayoo

bili im dao glas da si ovo znao?
26.11.2015 | 17:21
Vanjuška kaže:
E, Josipe, ti bi otvorio Jasenovac i Gradišku staru vidim, pa sve odmah rješavao po najkraćem pitanju.
Sram me je ljudskog roda zbog ljudi poput tebe.


Tko uopće prića o logorima?
Ti si kao Zoran Milanović kad je zaključio kako upotreba vojske odmah znači i pucanje po ljudima.
Ako policija nije sposobna držati red, tada se koristi vojska. Zoki se možda trebao posavjetovati s nekim.
Tebe je sram. Čega? Tebi je svejedno ako te neki tamo izbjeglica istjera iz stana/kuće? To rade u Njemačkoj, agresijom prisile ljude da napuste stanove i presele se u drugi dio grada.
Ako te sram/strah zauzimati i boriti za svoje, onda shvaćam čemu takvi napisi.
26.11.2015 | 17:31
tino1 kaže:
@smayoo

bili im dao glas da si ovo znao?


Bih!
Ogroman je pomak već to što nitko ne priča o ministarskim foteljama.
26.11.2015 | 17:44
Ne još! Bojim se kako se bude kolacija (ako se ne kupe mostovci pojedinačno) brzo raspala, bez obzira s kim.
Pomak je napravljen. Da li smo spremni na njega?
26.11.2015 | 17:45
smayoo kaže:
tino1 kaže:
@smayoo

bili im dao glas da si ovo znao?


Bih!
Ogroman je pomak već to što nitko ne priča o ministarskim foteljama.


Šta se ima o tome pričati, kad je to ionako bezveze posao. Naša dva ministra Kotromanović i Matić imaju nekakvo trajno opće rješenje da ne smiju raditi bilo kakav posao, a vidi vraga oni se ulovili ministarskih dužnosti, koji iziskuju 120 % mentalne i fizičke izdržljivosti. Navodno je netko iz Mosta dostavio Glogoškom ta rješenja. On ih objavi na presici i nikome ništa Niti se o tome više piše, pojeo vuk magare. Gdje je sad jebeni Uskok, šta ih se mora vući za rukave, oni su dužni ovo izviditi. Ako su papiri lažni neka ide Glogoški u zatvor, ali ako je istina šta onda?

Ovo me strahovito smeta, ja idem svake godine na sistematski pregled i ako imam bilo kakvu laganu smetnju; povišen tlak, šećer,masnoću i sl. ne mogu dobiti dozvolu za rad na terenu, smijem samo u firmi raditi dok se stanje ne popravi. Znači meni skoro potpuno zdravom se nešto priječi, dok su trajno nesposobni ljudi za bilo kakav rad, ministri...i onda se čudimo u kakvom to društvu živimo.
27.11.2015 | 15:32
zabac kaže:
Tko uopće prića o logorima?
Ti si kao Zoran Milanović kad je zaključio kako upotreba vojske odmah znači i pucanje po ljudima.


Nisam ti ja kriv što ne znaš čitati između redova.


Ako policija nije sposobna držati red, tada se koristi vojska.


Nemaš povjerenja u našu policiju? Dalje, da ti objasnim osnove - policija je OBUČENA za ovakve situacije. Vojska nije. Uvođenje vojske na ulice vodi samo pogoršanju situacije. ao mi je što toga nisi svjestan.

Tebe je sram. Čega? Tebi je svejedno ako te neki tamo izbjeglica istjera iz stana/kuće? To rade u Njemačkoj, agresijom prisile ljude da napuste stanove i presele se u drugi dio grada. Ako te sram/strah zauzimati i boriti za svoje, onda shvaćam čemu takvi napisi.


Da, u Njemačkoj masovno izbacuju domaće iz vlastitih kuća da bi se useljavali izbjeglice )) Zanimljivo kako i ti i ja imamo različite informacije, malo manje čitanja Zrinke K. buraz.
27.11.2015 | 15:37
cariblanco kaže:
Naša dva ministra Kotromanović i Matić imaju nekakvo trajno opće rješenje da ne smiju raditi bilo kakav posao, a vidi vraga oni se ulovili ministarskih dužnosti, koji iziskuju 120 % mentalne i fizičke izdržljivosti.


Matić je odmah po stupanju na dužnost pokazao papire i objasnio da (sad se ne sjećam točno) mu je smanjem PTSP ili da ga više nema. Tebi je jasno da PTSP nije neizlječiva neka boleština već stanje? Koje se liječi integracijom u društvo, radom, osjećajem da si koristan. I ti i takvi branitelji su oni kojima se divim, koji ništa neskrivaju, za razliku od Glogoškog koji još uvijek nije pokazao svoj ratni put, i još uvijek debelo koristi sve moguće privilegije, čak i nauštrb kolega… I svi ti jadni PTSPičari koji sjede pred bircuzima i kladionicama nisu vrijedni žaljenja - njima treba ponuditi posao za plaću, da budu korisni, a ako odbiju nekoliko primjerenih poslova, maknuti ih sa privilegija i ostaviti im samo ono što imaju i civilni invalidi, dakle mizeriju.

Ovo me strahovito smeta, ja idem svake godine na sistematski pregled i ako imam bilo kakvu laganu smetnju; povišen tlak, šećer,masnoću i sl. ne mogu dobiti dozvolu za rad na terenu, smijem samo u firmi raditi dok se stanje ne popravi. Znači meni skoro potpuno zdravom se nešto priječi, dok su trajno nesposobni ljudi za bilo kakav rad, ministri...i onda se čudimo u kakvom to društvu živimo.


Vidiš ti kroz kakve naočale gledaš? umjesto da si sretan i ponosan na takve ljude jer se trude živjeti dalje, a ne biti na teret svima nama, ti im ideš izmišljavati nesposobnost za rad? Pa jebote trebali bi te smetavi ovi PTSPičari iz Savske koji voze Harleye i neke bijesne aute, samostalno; a toliki su invalidi da ne mogu kancelarijski posao obavljati ))
27.11.2015 | 15:45
OK. Ti imaš gandijevski pristup problemu. To je tvoje pravo. U svim ljudima vidiš kako su dobronamjerni.
Ne izbacuju ih iz kuća, već vrše pritisak i ljudi se boje (ne svi i ne u svim djelovima) i žele se maknuti iz takvih sredina.
NE razumijem kako ti uspjevaš čitati "izmežu redova" ono što ti paše.
Ono za vojsku je točno. Osnovna zadaća OSRH je štititi suverenitet i neovisnost RH. Ako u RH ljudi ulaze i izlaze nekontrolirano i tako isto prolaze kroz nju, što je to?
27.11.2015 | 17:45
@Vanjuška uvjek ima svoju istinu koja je sveta i o njoj nije dozvoljeno raspravljati, tko pokuša to njegovo sveto tlo dovesti u neku nedoumicu, odmah ide u ladicu ( goli otok ). Za njega je Karamarko špijunčina i točka. Neznam jel mu je pasao dok je osmislio skoro sve u vezi hvatanja Gotovine, ili kad je Sanadera strpao u zatvor. Vanjuška gledaš kroz krive naočale stvari. Kako ti znaš od čega boluju naša dva ministra i jesu li se izlječili. Koliko sam vidio Matić je pričao o svojoj nesposobnosti i rekao je da ne smije raditi kao npr. električar ( valjda je te struke ) a druge poslove kao smije, bar je on to tako obrazložio.

jedino se s tobom slažem oko branitelja koji su odjebani iz društva. Dali su im mirovine i rješili su ih se, isti klinac je bio i s borcima NOB_a. Takvi ljudi nemogu naći svoju sreću ma koliko novca dobivali , jer se osjećaju odbačenim iz društva. Država je trebala te ljude prekvalificirati i mogli su naći posla u raznim ministarstvima, ovako imaju previše vremena koje ih ne ispunjuje, pa mogu samo cugati i vrtiti se oko kladionica. Valjda je to ona prokleta izjava da "revolucija jede svoju djecu".
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 52 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Ender, Kratos, zeljacveseljac, Anonimci (723)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO