Malo o biciklima
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Malo o biciklima


21.04.2015 | 13:21
Tito kaže:
Kad bi vi bili biciklisti koji svaki dan idu na posao biciklom i ne naprave niti jedan prekrsaj onda bi vam rekao svaka cast.
Ovako… dok se vozikate autima i pametujete…


Oprosti ali što to znači? Ti nemaš auto a imaš bicikl i zato "moraš" ići na posao biciklom? Ja imam auto ali s njim ne idem na posao jer ga nemam gdje sparkirati, niti mi je financijski isplativo. Na posao idem javnim prijevozom... Šta bi ja sad trebao? Ići autom jer mi je tako komotnije i sparkirati ga na pločniku jer mi tako paše, pa onda plakati jer sam dobio kaznu? Please...
21.04.2015 | 14:03
iAnte kaže:
smayoo kaže:
Imaš po Zagrebu itekako kuda voziti bicikl. Vozi ga onuda gdje imaš uvjeta.


Smayoo u ZG gotovo da i nemamo gdje voziti bicikl. Godinu dana sam išao na posao biciklom kroz ulicu koja je imala biciklističku stazu. Ali ta je staza napravljena tako da su od nogostupa odrezali pola metra i stavili žutu crtu koja označava stazu. Sad nema mjesta za pješake. Svaki dan bi se dogodilo da dvoje ili više ljudio šeta nogostupom i zagrade meni stazu jer nema mjesta i za mene i za njih. Ili uopće ne doživljavaju tu žutu crtu pa skrenu ispred mene jer me ne očekuju.

A naravno i da staza prolazi između kafića i terase. I to ne jednog nego njih 10.

I sad mi netko kaže da imam stazu.

Prije dva tjedna sam bio u Londonu koji je ipak malo veći grad od Zagreba i ima ipak malo više ljudi, pješaka, biciklista, automobila i autobusa. Tjedan dana sam se kretao isključivo biciklom. Iskustvo je puno ugodnije od zagrebačkog. Znaju se pravila i ljudi ih poštuju. A gotovo da nema biciklističke staze.

Nije problem voziti cestom, ali neću riskirati svoj život pokraj budala, a na našim cestama ih ima poprilično.


Eto vidiš, to je opet taj stav: "Ja ću voziti bicikl kako ja hoću, gdje ja hoću jer mi za poštivanje zakona nisu stvoreni idealni uvjeti..." Šta je vožnja biciklom ustavom zagarantirano pravo? Zašto ja ne bi imao pravo reći da ne želim izgubiti glavu i riskirati ozljedu zbog budala biciklista koji voze koliko brzo žele po pločniku? A i takvih je jako puno....
Spomenuo si London i kako ti je tamo bilo lakše voziti bicikl... Kao prvo čestitke, ja se tamo ne bi usudio voziti bicikl.... Kad vidim one doubledeckere kako zuje oko mene... Uffff... Kao drugo, sam si rekao: Svi poštuju pravila... Svi! Pa tako i biciklisti koji ne voze po pločniku...
21.04.2015 | 14:06
iAnte kaže:
smayoo kaže:
Imaš po Zagrebu itekako kuda voziti bicikl. Vozi ga onuda gdje imaš uvjeta.


Smayoo u ZG gotovo da i nemamo gdje voziti bicikl. Godinu dana sam išao na posao biciklom kroz ulicu koja je imala biciklističku stazu. Ali ta je staza...


U Zagrebu postoje značajni dijelovi grada gdje je sve propisno pripremljeno i obilježeno za bicikliste. Ako tvoja ulica nije takva, ako ima označenu biciklističku stazu a netko stavi terasu kafića na nju, jbg. Buni se, žali se, zovi policiju, piši peticiju. Ja ću ti pomoći i podržati te.

Ja, kao pješak uvažavam označenu biciklističku stazu i pazim na nju. I upozoravam druge pješake na nju. I očekujem isto od biciklista. Nogostup je ZA PJEŠAKE. TOČKA!!

Ako netko drugi, kao pješak, ne doživljava biciklističku stazu, upozorite. Zvonite, vičite, trubite... Što god hoćete. I, ponavljam, ja ću vas u tome podržati. Ali onaj koji mi zuji nogostupom pokraj mog petogodišnjeg djeteta, pa da je ne znam koliko "obazriv" (tko ima dijete od 5 godina, zna da ne možeš biti dovoljno "obazriv"), dobije od mene lakat u zube, pa onda možemo, po želji, dalje zvati policiju. Eto.
21.04.2015 | 14:06
Borostef kaže:
Eto vidiš, to je opet taj stav: "Ja ću voziti bicikl kako ja hoću, gdje ja hoću jer mi za poštivanje zakona nisu stvoreni idealni uvjeti..." Šta je vožnja biciklom ustavom zagarantirano pravo? Zašto ja ne bi imao pravo reći da ne želim izgubiti glavu i riskirati ozljedu zbog budala biciklista koji voze koliko brzo žele po pločniku? A i takvih je jako puno....
Spomenuo si London i kako ti je tamo bilo lakše voziti bicikl... Kao prvo čestitke, ja se tamo ne bi usudio voziti bicikl.... Kad vidim one doubledeckere kako zuje oko mene... Uffff... Kao drugo, sam si rekao: Svi poštuju pravila... Svi! Pa tako i biciklisti koji ne voze po pločniku...


Možda da pročitaš ono o čemu pametuješ. Da si pročitao, vidio bi da govorim o vožnji po uređenoj i označenoj biciklističkoj stazi.

Ali da se nadovežem na temu hrabrosti vožnje po Londonu, kad svi poštuju pravila, sustav funkcionira.
21.04.2015 | 14:17
[quote="smayoo" post=141951]iAnte kaže:
U Zagrebu postoje značajni dijelovi grada gdje je sve propisno pripremljeno i obilježeno za bicikliste. Ako tvoja ulica nije takva, ako ima označenu biciklističku stazu a netko stavi terasu kafića na nju, jbg. Buni se, žali se, zovi policiju, piši peticiju. Ja ću ti pomoći i podržati te.


Imaš nogostup širok manje od dva metra. Biciklistička staza je uzela pola metra ili malo više. S jedne strane su zgrade i kafići, a s druge cesta s jednim redom parkirališta. A kafići imaju terase na parkiralištu. Dakle staza je slobodna i prolazi točno između kafića i parkirališta. I sve je po pravilima.

Meni je tu jedina alternativa ići kolnikom, jer druge staze u tom smjeru nema. A vozači ne doživljavaju bicikliste uopće. Zato danas na posao idem autom.
21.04.2015 | 14:18
Evo kako to izgleda
Prilozi:
21.04.2015 | 14:51
Smayoo - zbilja… sad ces nas jos pokusati uvjeriti da u zagrebu postoje biciklisticke staze koje imaju smisla
21.04.2015 | 15:09
Evo rezultata, od posla do doma (7 min) bilo 7 biciklista na trotoaru, 0 n kolniku. Duzve u Dezelicevoj i Frankopanskoj na kolniku nema.
21.04.2015 | 16:32
Svaka vama cast ljudi.

Kupis bicikl od 2000 eura i zivis u drzavi u kojoj ga uglavnom nemas gdje voziti, pa moras birati konflikt sa vozacima motornih vozila ili pjesacima.

Kuzim to za zdravlje, fizicku aktivnost, ali u tom slucaju bi bike bio negdje na vikendici za off road aktivnosti ili laganu voznju kroz prirodu

Tesko se uopce mogu zamisliti da u gradu funkcioniram na biciklu. Zimi dodjes na posao promrznut ili pokisnes ili oznojen. Uopce mi nije jasno kako vam se da
21.04.2015 | 17:59
Meni uopće nije jasno, od kud taj strah za vožnju po kolniku. Ok možda po centru grada, ali tamo se rjetko vozim i isto tako po kolniku. Držim se svoje desne strane u tih pola metra i nemam problema. Da se i po Zagrebu skoro svugdje voziti biciklom, samo treba malo proučiti karte i kako negdje stići. Zato se ne vozim alejom bolonje i sl. prometnicama gdje se prebrzo vozi, ali se uvjek nađe neki zaobilazni put. Kad negdje trebam ići gdje nejdem često odem na street view i proučim unaprijed rutu kojoj ću se voziti.
Skoro uvjek se vozim po kolniku,a kad trebam npr. s istoka na zapad, imamo cijelu Slavonsku Aveniju. Kad se god vozim, onda uvjek predviđam promet na opasnim mjestima, ne furam se kao kufer.
21.04.2015 | 19:30
Obzirom da mi je u Zagrebu svakodnevna ruta Prečko-Knežija, mogu se pohvalit da po čitavoj Horvaćanskoj i Matetićevoj postoji biciklistička staza u oba smjera i da je biciklisti redovito koriste. Bicikl imam ali ga se nažalost zbog sve učestalijih krađa ne usuđujem ostaviti na hodniku zgrade. Kad i ako nabavim garažu u blizini, definitivno ostavljam auto i idem biciklom.
21.04.2015 | 20:46
drlovric kaže:
Svaka vama cast ljudi.

Kupis bicikl od 2000 eura i zivis u drzavi u kojoj ga uglavnom nemas gdje voziti, pa moras birati konflikt sa vozacima motornih vozila ili pjesacima.

Kuzim to za zdravlje, fizicku aktivnost, ali u tom slucaju bi bike bio negdje na vikendici za off road aktivnosti ili laganu voznju kroz prirodu

Tesko se uopce mogu zamisliti da u gradu funkcioniram na biciklu. Zimi dodjes na posao promrznut ili pokisnes ili oznojen. Uopce mi nije jasno kako vam se da


Slično se i Kerum bunio kako su ceste očajne jer ne može Ferreri voziti normalno, već polako.
21.04.2015 | 21:22
E, tako je, baš sam se i ja njega sjetio, samo ga namjerno nisam htio spominjati jer bi se onda još i uvrijedili što ih s Kerumom uspoređujem. Makar... usporedba je sasvim na mjestu pa neka se uvrijedi tko hoće. Ionako sam ja arogantno đubre, tako mi je svejedno...
22.04.2015 | 07:37
biciklist sam, cak bih se usudio reci i ozbiljni pa evo koja od mene

ako biciklisticka infrastruktura postoji onda ju biciklisti koriste, ako je nema tada se voze po prometnici i postuju sva prometna pravila kao i ostali sudionici ( automobili naravno )

ako je bic staza zakrcena ( parkiranima autima, terasama, setacima ) to istima ne daje pravo da pocnu zakon tumaciti u svoju korist

iako je dobar dio vozaca automobila stoka, biciklisti su jos gori jer bi malo bili pjesaci, malo biciklisti itd, provlace se kroz aute, prolaze na crvena itd......
23.04.2015 | 14:51
Mislim da smo u cijeloj priči, malo krivo zabrijali i vode se krive polemike, tko su gori; biciklisti ili vozači. Skoro svi biciklisti ( osim klinaca ) voze i automobile. Ako je netko tako "sheban" da vozi ludo i neodgovorno, onda to isto čini i vozeći auto. Zato ja ne bi djelio bicikliste i vozače, nego bi djelio odgovorne i savjesne ljude koji poštivaju promet i one druge koje to ne čine. Ako je netko nastrojen da se neodgovorno vozi u prometu, on bi to činio isto, bilo da vozi tramvaj,brod, auto ili bicikl. Skoro sam 100% uvjeren, da je ova moja tvrdnja istinita.
23.04.2015 | 16:01
Ja kad sam u autu vozim po propisima, dok sam na biciklu često u prekršaju
Na desnim skretanjima ne čekam zeleno, već procjenim situaciju, ako nema auta s lijeve strane idem
Trotoar koristim rijetko, tj. kad skužim da nema mnogo gužve, ali tada još više pazim ( smayoo ne brini )
23.04.2015 | 21:21
Nisam siguran o cemu raspravljamo… da li pod shebane vozace spadaju svi vozaci koji krse zakon ili samo oni koji su shebani?
Po nekima je svako krsenje zakona o sigurnosti na cestama (ili kak se vec zove) shebano.

Npr. Vozis po biciklistickoj stazi koja na zebri iz nepoznatog razloga nestane, ti ne sidjes s bicikla i ne predjes zebru na nogama vec nastavis voziti - da li spadas u divljake ili ne?

I ja znam proci kroz crveno, priznajem...
24.04.2015 | 06:01
Mislim da bi se ovdje trebalo pričati o biciklima a ne o prometnim pravilima i kako ko vozi po ZG.
24.04.2015 | 11:00
Zasto?
24.04.2015 | 11:19
Zašto on tako misli ili zašto bi se trebalo pričati o tome?
24.04.2015 | 13:28
Ja bi se uvijek vozio po cesti kada bi od svake ulice u zagrebu jednu traku napravili kao biciklisticku… Ulice koje imaju jednu traku bile bi za voznju i bicikala i automobila, ali bi bicikli imali prednost.

To je moje vidjenje prometa u gradu, moze se i uvesti naplata automobilma za ulazak u centar...
24.04.2015 | 14:30
I moje. Javni prijevoz (tramvaji, primjereno učestali, električni taksiji), bicikli, role, segwayi. A u najstrožem centru - samo pješaci.
Konkretno, kad govorimo o Zagrebu, velika garaža iza NSB, cca na križanju Radničke i Držićeve, negdje oko Kvaternikovog trga, cca kod Zagrepčanke, cca kod faksa AGG i cca na Zvijezdi. I unutar tog perimetra nema auta osim stanara, interventnih službi, električnih taksija i dostave striktno pon-pet od 7 do 9h ujutro.
A u prostoru od Tomislavca do Kaptola i od HNK do Draškovićeve - samo pješaci, tramvaji i električni taksiji, uz ograničenje brzine 20 km/h.
I kazna od 6 mjesečnih plaća ili 1000h društveno-korisnog rada svakom biciklistu, rolašu, segvejašu i sl. koji se tu zatekne.
25.04.2015 | 07:45
Vratimo se mi na bicikle. Ovo vozim gradom, nakon šta mi je ukraden treking bicikl.
Na ovoj sjedalici klince prevozim. Položaj ne umara, jedino bi dobro došla amortizacija
Prilozi:
03.05.2015 | 17:53
Nešto što sam danas vidio a vezano je za diskusiju o biciklističkim stazama...
Mene nasmijalo...
Prilozi:
03.05.2015 | 18:22
05.05.2015 | 11:08
Borostef kaže:
Nešto što sam danas vidio a vezano je za diskusiju o biciklističkim stazama...
Mene nasmijalo...


Gdje je to snimljeno? Ili je fotosopirano?
05.05.2015 | 13:55
Ja sam to vidio na netu... Ako je pravo onda je u Martićevoj ulici u Zagrebu...
29.05.2015 | 20:16
Bio sam danas u Buzetu na downhill stazi, naravno samo 'lakše' dijelove prelazili pošto imam MTB, i uglavnom pao sam i sad cijela zadnja felga za popravak(moguce i zamjena )

Pa da pitam gdje volite ici u sumu, da je malo grublje a ne spustovi od 3 metra pada.

Naravno, nisam toliko brzo išao hahahah.

Područje rijeka i malo šira okolica.
29.05.2015 | 21:07
Ne vozim bicikl, nego prošetamo ponekad, po Lužini (šuma od kastavske Crekvine prema sjeveru) i po viškovskoj "šetnici". Možeš npr početi u Biškupima (kad kreneš od Viškova prema Ronjgima pa netom prije nego sa ŽC5055 moraš skrenuti lijevo za Ronjgi imaš na desno ulaz na makadamsku cestu, u šumu. Odande dalje imaš par račvanja, možeš izbiti u Petrcima, ili na Gornjoj Drenovi, ili u Bujkima.
Kolega s posla vozi bicikl tuda dosta često, i još neki malo veći krug. Iz Permani ima (asfaltirana) cesta za Brezu i dalje prema Klani, a u Brezi se odvaja makadamska prema jugu, koja izbije negdje u Jelušićima.
Ne sjećam se tko mi je prije neku godinu pričao da se odvezao biciklom od Zvoneća do LIsine, šumskom cestom. Nisam tuda prošao, ali zvuči mi kao naporan uspon. Inače i onaj dulji put, kud smo nekad kao klinci išli autobusima na izlet, sa stare učkarske ceste (ŽC5047) na sjever, je dosta jako uzbrdo.
30.05.2015 | 21:16
Gdje si kupio ovu sjedalicu za naprijed? Baš mi se sviđa. Do koje godine starosti idu djeca gore?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 minuta
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, BigMac, drlovric, m@xym, marioart, Zdravac, Anonimci (701)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO