Raspberry Pi
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Raspberry Pi


23.02.2014 | 17:15
Je li netko probao Raspberry Pi, kakav je okus?
23.02.2014 | 18:03
Vrtim XBMC na njemu. Radi kao metak. Jako sam zadovoljan. ModelB (512mb RAM) sa wifi adapterom
23.02.2014 | 20:42
Čudo. Malo čudo.
23.02.2014 | 20:57
Ja isto koristim i jako sam zadovoljan!

Imam 4 komada!
23.02.2014 | 23:17
Okus odlican. Imam 2 komada: jedan xbmc , a drugi za electronic eksperimente preko GPIO porta. Uskoro dolazi i treci koji ce biti survaillance camera sa wifi adapterom na NAS. Stvarno kako kaze Smayoo - Čudo.
24.02.2014 | 01:16
Za GPIO je lagani overkill. Za te igre mi je Arduino zgodniji.
24.02.2014 | 01:22
Slazem se. Arduino mi treba stici iduci tjedan. U kombinaciji sa RPi mogu se sloziti zgodne stvari.
24.02.2014 | 03:58
Ehhh kad se sjetim da sam svoje prve ploce crtao markerom i nagrizao kiselinom, tuga me uhvati. Prsti sprzeni od lemilice, cupaj dijelove od susjeda iz pokvarenih uredjaja...

Klinci danas imaju sve na dohvat ruke, a zivot im prodje na FB :/
24.02.2014 | 11:27
drlovric kaže:
Ehhh kad se sjetim da sam svoje prve ploce crtao markerom i nagrizao kiselinom, tuga me uhvati. Prsti sprzeni od lemilice, cupaj dijelove od susjeda iz pokvarenih uredjaja...

Klinci danas imaju sve na dohvat ruke, a zivot im prodje na FB :/


Da, da. Zadnju sam plocicu napravio tamo negdje '89 godine. Fakat danas je to nebo i zemlja u odnosu kak se je to nekad to radilo. Sve je dostupnije i puno jeftinije. Nadam se da cu uskoro ponovo napraviti poneki PCB.
26.02.2014 | 00:42
Dobio i ja Pi-a prije par dana.
Bit će na kraju neki serverčić.
04.02.2015 | 11:48
Ako je nekome promaklo, Raspberry Pi 2 je vani. Bitnije novosti su:

A 900MHz quad-core ARM Cortex-A7 CPU (~6x performance)
1GB LPDDR2 SDRAM (2x memory)
Complete compatibility with Raspberry Pi 1

Cijena ista.

Planira netko nabaviti?
04.02.2015 | 14:00
Zaboravio si 4 USB porta (umjesto 2).
04.02.2015 | 14:02
I besplatni Windows 10
04.02.2015 | 14:19
Kakav windows na Raspberryju? EEK!!
04.02.2015 | 14:44
smayoo kaže:
Kakav windows na Raspberryju? EEK!!


www.engadget.com/2015/02/02/windows-10-i...-the-raspberry-pi-2/

Microsoft has announced that it will support the Raspberry Pi Foundation's latest board, making a specialized version of its Windows 10 operating system available to the wider Pi community for free via its Windows Developer Program for IoT (Internet of Things).

Pa tko voli...
04.02.2015 | 16:44
04.02.2015 | 16:53
Možda ima više potencijala nego na PC-u?
04.02.2015 | 18:15
Ja naravno planiram!
04.02.2015 | 18:32
zabac kaže:
Možda ima više potencijala nego na PC-u?


Potencijal je nerealizirana mogućnost. Toga windowsima nikad nije manjkalo. Realizacija i implementacija je ono što njih je*e, i to oduvijek...
04.02.2015 | 19:55
U biti je više ciljan za Linux ali zbog "donacije" MSa je predviđena implementacija nekog lite Win10.
05.02.2015 | 12:56
Ajd sad znam da ce te me totalno isprdati ali nema veze. Moram pitati. Dali se to malo cudo v.2 moze upogoniti kao stolno racunalo. Ljudi pitam, pojma nemam o ovom uredjaju a vidio jucer na netu da se pise o novoj inacici koja je dosta jaca a cijena ista tj. stara. Dali ce ti windows 10 raditi kao OS koji se moze koristiti za neke skroz osnovne stvari?

Kako se to cudo pali, ima li wifi, radi li na tome firefox,skype,youtube,word,excel?
Mislim ako to radi, uzeo bih starcima jedno pa da onda ima svatko svoje racunalo. Oni racunalo koriste za mail,skype i youtube te za isprintati pokoji recpet i igrice (karte, tetris i sl). Za to imaju snage i sadasnji smartphonei ali dali ovo cudo to moze.
Ovako izgleda ocajno, ali moze li se kupiti kakav case za njega pa ga okaciti iza monitora i super?

Dobije li se uz njega kakav strujni adapter i sl.

Nemojte me jako popljuvati. Thx !
05.02.2015 | 13:22
dxdandy kaže:
Ajd sad znam da ce te me totalno isprdati ali nema veze. Moram pitati. Dali se to malo cudo v.2 moze upogoniti kao stolno racunalo.


Može, naravno. To mu i jest bila osnovna namjena - projektni zadatak je bio - napraviti školsko i kućno računalo za manje od $30, za zemlje trećeg svijeta.

Dali ce ti windows 10 raditi kao OS koji se moze koristiti za neke skroz osnovne stvari?


Windows nikad neće ni na čemu raditi kako treba jer ih radi firma čija je unutarnja kultura i sustav vrijednosti od samog osnutka firme naopako nasađen.

Raspberry sasvim normalno funkcionira kao stolno računalo na nekom Linuxu (postoje razni Linuxi za RPI). Npr. Debian je dobar izbor.

Kako se to cudo pali,


Ušteka se u napajanje. Zamisli.

ima li wifi,


Ne. Podržani su mnogi USB wifi stickovi, ali to ti je općenito loša ideja, jer wifi stack dosta optereti hw resurse.

radi li na tome firefox,skype,youtube,word,excel?


Radi. Staviš Linux i imaš odmah po definiciji FireFox i Thunderbird (mail). Za Youtube staviš aplikaciju po izboru koja reproducira bez flasha. LibreOffice i OpenOffice imaš pod normalno za Linux.

Ovako izgleda ocajno, ali moze li se kupiti kakav case za njega pa ga okaciti iza monitora i super?


Prodaje se kutija u koju ga možeš staviti. Crna, bijela, prozirna...

Dobije li se uz njega kakav strujni adapter i sl.


Ovisi od koga i u kakvom paketu kupuješ. U načelu - ne, ali napaja se iz bilo kojeg USB porta. Dakle, možeš ga napajati punjačem od mobitela (micro-USB).

Još ti treba i SD memorijska kartica. Kupi najbržu koju uređaj podržava jer se s te kartice boota i vozi i OS, i aplikacije, i dokumenti, sve. Naravno, možeš mu na USB prištekati stick ili vanjski HDD, ali boota se s memorijske kartice.

To mu je ujedno najveći minus. SD kartice imaju relativno visoku nepouzdanost (nekoliko %), dakle kroz dulje vrijeme će ti se dogoditi da ti kartica jednostavno krepa. Zato je pametno uvijek imati dvije, s već instaliranim OS-om i potrebnim aplikacijama.

Nemojte me jako popljuvati. Thx !


A zašto, zaboga?
RPI je sasvim upotrebljiv za osnovni uredski posao ili za takvu osnovnu kućnu uporabu. Kolega je na veleučilištu na RPI upogonio linux i SSH server na kojeg se 20 studenata okačilo SSH klijentom preko mreže i vježbalo bash skriptiranje. Moji su studenti na 2 RPI upogonili studentski redomat za referadu. Jedan vozi touch-panel za odabir reda i printanje listića, a drugi vozi web aplikaciju za službenice na referadi i veliki display u hodniku koji proziva klijente. Radi ko avion.
Drugi je kolega napravio stolni internet radio od RPI-ja. Upakirao ga je u kućište od lego kockica.
Mi smo RPi koristili kao IP videodekoder za kućni videonadzor, za prikaz kamera na TV-u.
Mali zmaj od stroja. Te sve primjene koje sam ti napisao sam osobno vidio i probao, i sve su realizirane na STAROM, slabijem RPI.
05.02.2015 | 14:38
Prvo hvala na iscrpnim odgovorima. Imam jos par pitanja pa molim za jos malo pomoci i strpljenja. Hvala !

P: Dali ce ti windows 10 raditi kao OS koji se moze koristiti za neke skroz osnovne stvari?


O: Windows nikad neće ni na čemu raditi kako treba jer ih radi firma čija je unutarnja kultura i sustav vrijednosti od samog osnutka firme naopako nasađen.


P: Kako se to cudo pali,

O: Ušteka se u napajanje. Zamisli.


Mislio sam ima li kakav prekidac, digmic-gumbic ili na zivo sa nekog adaptera strujnog direkt u njega ?

P: ima li wifi,


O: Ne. Podržani su mnogi USB wifi stickovi, ali to ti je općenito loša ideja, jer wifi stack dosta optereti hw resurse.


Hvala, to oko resursa nisam znao ali za predpostaviti je

Dobije li se uz njega kakav strujni adapter i sl.


Ovisi od koga i u kakvom paketu kupuješ. U načelu - ne, ali napaja se iz bilo kojeg USB porta. Dakle, možeš ga napajati punjačem od mobitela (micro-USB).


Ovaj detalj ne kuzim. Molim te da pojasnis oko punjaca.ISpravi me ako grijesim. Znaci uzmem neki punjac od smartphonea koji imam ili mi vise ne treba i uzmem si neki sdapter sa microUSB na USB i to kad ustekam u jedan od 4 USB je onda isto kao da sam ga iz struju nekim adapterom ukljucio u power utor. Predpostavljam da je ono power utor sto se nalazi izmedju hdmi i Lan-a ili je to za zvuk izlaz.

Još ti treba i SD memorijska kartica. Kupi najbržu koju uređaj podržava jer se s te kartice boota i vozi i OS, i aplikacije, i dokumenti, sve. Naravno, možeš mu na USB prištekati stick ili vanjski HDD, ali boota se s memorijske kartice.


Gdje se SD kartica stavlja ili ide preko nekod USB sticka u koji se stavlja ili kako? Ne vidim nigdje utor za SD karticu.

Hvala jos jednom !
05.02.2015 | 14:50
dxdandy kaže:
P: Kako se to cudo pali,

O: Ušteka se u napajanje. Zamisli.


Mislio sam ima li kakav prekidac, digmic-gumbic ili na zivo sa nekog adaptera strujnog direkt u njega ?


Nema prekidač ni dugme. Uštekaš micro-usb (a prije toga napajač u 220) i to je to. Ali, kao ni kod Maca, nema baš nekog jasnog razloga zašto bi ga morao gasiti na dnevnoj bazi.


Dobije li se uz njega kakav strujni adapter i sl.


Ovisi od koga i u kakvom paketu kupuješ. U načelu - ne, ali napaja se iz bilo kojeg USB porta. Dakle, možeš ga napajati punjačem od mobitela (micro-USB).


Ovaj detalj ne kuzim. Molim te da pojasnis oko punjaca.ISpravi me ako grijesim. Znaci uzmem neki punjac od smartphonea koji imam ili mi vise ne treba i uzmem si neki sdapter sa microUSB na USB i to kad ustekam u jedan od 4 USB je onda isto kao da sam ga iz struju nekim adapterom ukljucio u power utor. Predpostavljam da je ono power utor sto se nalazi izmedju hdmi i Lan-a ili je to za zvuk izlaz.


Zabrijao si skroz. Nema power "utor" (brr... zašto "utor"?), tj. priključnicu. Normalni USB portovi su za USB periferije. RPI ima jednu micro USB priključnicu preko koje se napaja (isključivo napaja, ne služi za komunikaciju).

Na ovoj slici možeš vidjeti taj uUSB sasvim lijevo, u kutu, lijevo od HDMI.

Okrugla priključnica je audio out.

Gdje se SD kartica stavlja ili ide preko nekod USB sticka u koji se stavlja ili kako? Ne vidim nigdje utor za SD karticu.


S donje strane, one koju nikad ne fotkaju.
05.02.2015 | 14:56
smayoo LEGENDO !!!

Evo i ja da malo nadopunim sa jednim tutorialom koji sam onako nabrzinu nasao. Ima da se bacim u trosak i poigram sa time. Cisto radi zabavi i potrosenog vremena.



Pozzz !
05.02.2015 | 21:07
A sto kazete na ovo Banana PI

Dual core procesor, ali manje usb-a ....
05.02.2015 | 21:09
Ovo na fotki izgleda kao obični Raspberry Pi jedinica.
05.02.2015 | 21:23
S kojih stranica ste kupovali ovo malo cudo? Da sad ne trazim po netu svasta i nabasam na nekog neprovjerenog trgovca a opet da vrsi isporuku u RH.

Thx !
05.02.2015 | 21:56
Raspač je govance... dok se to sve stavi u neku kutijicu, pošteli recimo wifi sa stickom, IR i slično... popenje se cijena
Koristim CuBox već neko vrijeme, model i4Pro:
www.solid-run.com/product/cubox-i4pro/
Specke su neloše
05.02.2015 | 22:29
A ti si sad baš pao s Marsa...
Uspoređuješ kruške i jabuke. Čim spominješ IR, pa onda izvadiš uređaj na kojeg niti ne ide normalni OS, nego samo XBMC ili Android, jasno je da ti imaš u glavi jedino funkciju MM playera. A mi smo ovdje pričali o desktop primjeni. Jesi uopće pročitao zadnjih desetak postova?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 minuta
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO