MacOS PHP IDE:)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacOS PHP IDE:)


  • mileni
  • Posjetitelj
24.02.2012 | 18:40
Iako mi nije primaran jezik, volim PHP, programiram u njemu uglavnom za vlastiti gust, ponekad i neki poslic uleti. To mi se dogodilo prije par dana. I odlucio sam da predjem sa PHP-om u potpunosti na MacOS. Podesio sam bez ikakvih problema apache + mysql, sve radi savrseno. Jos sam uz sve to dobio zadatak da proucim yii framework i uz isti napisem mini webapp za koji ce me platiti

E sad... Sve je bilo ok dok sam se igrao i ucio. Isprobao sam dosta "obicnih" textualnih editora poput textmatea i slicnih. Na kraju sam skinuo Coda-u, svidila mi se, uredno platio i zadrzao istu. No to ipak nije punokrvni PHP IDE.
Bacio sam se na guglanje, isprobao malu hrpu editora, od NetBeansa, Aptane, Zend Studia pa sve do PHPStorma. No iskreno, ni jedan mi nije legao kako spada. Posebice ne volim IDE okruzenja napisana u Javi. Obicno jako spore aplikacije. Nisu mi se svidjale pod windows okruzenjem, nista drugacije misljenje nemam ni pod MacOS okruzenjem. No pristao bih na sve, samo da dobijem napokon pravi punkrvni IDE koji mogu podesit do iznemoglosti.

Od samih pocetaka PHPDesignera koristim isti. Na prvu mi je sjeo. Danas je vec verzija 8 dostupna, i fenomenalna je. 1000 opcija, podesivo na nacin da svakome legne, a open nenormalno brzo. I pisano od strane samo jednog covjeka, sto je fascinantno. Nazalost, nema verzije za MacOS. Niti ce je biti, barem ne u blizoj buducnosti.

Ima li ovdje PHP programera? Koji IDE koristite? Bilo kakve preporuke za IDE koji podrzava barem (po meni) osnove:
-> obradu highligthing koda
-> ftp, sftp
-> podesavanje samog IDE-a, da mogu integrirati phpmanual i isti, tabovi, otvaranje vise kolumni u koje mogu staviti funkcionalnosti samog IDE-a (ne znam ni sam kako ovo opisati, bolje pogledati pod screenshot koji sam stavio dolje)
-> makar minimalan nacin upravljanja bazama unutar samog IDE-a

Aptana nije losa, napisana je u javi i malo spora, no nije losa. No iritraju me sitnice, od toga da mi je trebalo barem 2-3 min da skuzim kako kreirati "cisti" php dokument bez kreiranja projekta, pa sve do drugih manjih sitnica. No dobro je prosiriva, ima cak i plugin za yii framework. Ali nema mogucnost integriranja manuala, pregled funkcija i jos dosta sitnica. PHPDesigner 8 ima sve to, i vrlo lako se snaci u istome, pa sve da ga i prvi put upalite.

Dakle, ono sto me zanima, ukoliko ovdje ima ljudi koji rade u PHP-u, koji IDE koristite, zasto bas taj i opcenito moze preporuka na neki IDE? Skinut cu i isprobati svaki na koji naletim, ali sam vec postao lagano skeptican da cu naci neki koji ima sve na sta sam odavno naviknuo

Screenshot phpdesignera:


Uploaded with ImageShack.us
  • mileni
  • Posjetitelj
24.02.2012 | 18:45
Eh da... Ovo mozda bolje da je otislo pod software sekciju, neka admin/mod odluci pa slobodno prebaci ukoliko je potrebno
24.02.2012 | 20:27
Naprotiv, ja mislim da je bolje da je ovdje. Kako nisam moderator u oba foruma, ne mogu ja preseliti topic, ali mislim da nije ni potrebno.

Na tvoje pitanje nemam odgovor, ali možda se netko nađe...
24.02.2012 | 23:31
Isto koristim Codu, nisam bas toliko zadovoljan s njom, al mi je ok. Probao sam i TextMate koji slovi za najbolji program u tom podrucju i Espresso, ali nijedan od navedenih mi nije bas sjeo, pa sam se nekako primirio s Codom.

Sva 3 programa koja sam naveo uskoro ocekuju nove verzije koje ce donijeti puno vise mogucnosti, pa cemo vidjeti sta ce biti. TextMate ima vec i beta verziju, ali samo za one koji imaju kupljenu sadasnju verziju pa ju ne mogu isprobati. Tako da ako si maloprije kupio Codu malo si se prevario sto se tice vremena kupnje
  • mileni
  • Posjetitelj
24.02.2012 | 23:48
Od textMatea ne ocekujem puno, to je ipak "samo" textualni editor, a ne punokrvni IDE. TextMate je odlican kod mene switchera umjesto Notepad++ aplikacije na win7 okruzenju. Notepad++ meni osobno je ipak kud i kamo mocniji i bolji + besplatan je. No na macos-u nisam naisao na bolje od textmatea, a iskreno, nije mi ni potrebno bolje.
No problem je naci bilo kakav kvalitetniji IDE. Guglajuci sam uvidio to. Trenutanco i dalje koristim PHPDesigner, virtualno dignuti winzi, ali onda sam bio primoran i apache instalirati na winze, pa sve ovo nema pretjeranog smisla.

Espresso nisam isprobao, idem potraziti isti i probati ga na koji dan
24.02.2012 | 23:54
Ako već pričaš o tekst editorima, pogledaj besplatni TextWrangler ili BBedit (koji se plaća). Oba radi ista ekipa.

Drugi prijedlog - probaj da li ti PHPDesigner radi pod Wineom. Ipak ti je to brže i lakše nego dizanje kompletne virtualke. Ako bude radilo.
  • mileni
  • Posjetitelj
25.02.2012 | 08:35
Wine? Iskreno, nikad cuo. Radio sam sve do sada, Espresso mi je najbolji IDE (iako nije "pravi" IDE) najbolje sjeo. Dovoljno za neke manje projekte.
Idem leci, moram vec u podne ustati

Kad vidis ovo, ako nije problem, nabaci link na "wineo" pa isprobam isti.
Mada ne vidim sta moze rijesit problem apache servera. Naime, kad konfiguriram PHPDesigner, u njemu podesim sve na php.ini + php-cgi + PHP.EXE.
Ovo zadnje je i najvaznije. U MacOS-u nije .exe datoteka naravno, i samim time, phpdesigner ne prepoznaje apache na macosu. Pokusao sam na sve nacine zaobici taj problem, ali bezuspjesno. Ako preko winea mogu i preko toga, moj problem je definitivno rijesen. To cu pokusati vec sutra, a sto se tice virtualke, nije neki problem, ionako istu moram drzati radi VisualStudia. No nekako sam se obradovao jednom projektu u PHP-u bas radi mogucnosti koristenja samog MacOS-a, bez ikakvih virtualnih OS sustava, zaobilazenja MacOS-a i sl. rjesenja. Nazalost, kako stvari stoje, i dalje cu se morat drzati tog sustava. Pada na pamet cak ideja da okupim bar 2-3 programera i da pokusamo napisati vlastiti IDE za MacOS. Gledajuci trenutacnu situaciju, isplatilo bi se. Jednostavnim guglanjem moze se lako naci dosta nezadovoljstva u vezi ovog pitanja na MacOS-u. Zaradit, obradovat ljude, i u krajnju i najvazniju ruku - samoga sebe... win-win situacija. IDE kao hobi + mogucnost zarade. Nisam nikada imao to ni u cilju, niti u planu. No zasto ne?
25.02.2012 | 09:33
Da, taj problem vjerojatno nećeš moći riješiti niti Wineom. Ali evo pa pogledaj o čemu se radi:

winebottler.kronenberg.org/
  • mileni
  • Posjetitelj
26.02.2012 | 02:47
Napokon nasao sebi odgovarajuce rjesenje. I to cak dva, pa sad ide dosta teska odluka da odaberem jedan od ta dva
Komodo IDE, odlican, jako, jako brz IDE. Toolboxi i podesavanja istih jako dobri. Dolazi cak sa nekakvim php tutorialom, brzi pregled preko istoga i djeluje mi kao odlican za pocetnike.

Eclipse... IDE koji sam iskreno prezirao. Spor, trom, prekrcan. Jedini plus je uvijek bio pregrst pluginova i inih dodataka. Ali jako, jako spor i los IDE unatoc svim mogucnostima. No samo na win okruzenju
Za sad mi na macos-u leti. Otvorim po 50 fajlova, nikakvih pomaka u brzini. Na win xp kad sam isti testirao, sporo je bilo samo otvaranje IDE-a, a da ne spominjem kad je veci broj fajlova u pitanju. Na MacOS-u totalna suprotnost. Cak kao i phpdesigner dolazi sa toolkitom za funkcije, pa je lako naci iste i ubaciti ih u kod + phpmanual integriran, samim time ne moram napustati IDE da nadjem onu funkciju koja mi bas treba, a koristim ju jednom u 3 godine

Za sad je prvotni izbor eclipse, no tesko mi se odreci i Komodo-a. Presudit ce yii framework integracija, onaj IDE koji ima bolju podrzanost doticnog frameworka ostaje moj IDE na MacOS-u. Mada sam vec misljenja da ce tu pobjednik biti eclipse, ipak je dosta rasireniji. Ne valja zaboravit ni da je Eclipse besplatan, dok Komod ipak kosta
26.02.2012 | 03:21
Hvala mileni na ovom pregledu...ja sve jo radim "lopatom" sa TextMateom. Pokušao sma jednom sa Eclipseom, ali mene to izbezumi, odvlači mi pažnju od koda. :-/
  • mileni
  • Posjetitelj
26.02.2012 | 05:05
Slicna stvar je prije bila i kod mene. Onda sam prije 6-7 godina morao preci na VisualStudio. Trebalo mi je par dana da se snadjem, da sve proucim itd. No nakon sto sam isti duze vrijeme koristio, skuzio sam prednosti koristenja IDE-a. Do tad sam pisao u PHP-u i u Java-i, sve koristeci obicni notepad++. Od kad sam presao na mac sustave, imam samo dvije vece zamjerke istome. Prva je apple krivica, finder je beskorisno sranje. Barem meni. Druga je nepostojanje notepad++ za macos. No tu apple nije nista kriv

Ukratko, ako radis vece projekte, IDE ti olaksava posao. Dovoljno je provesti 2 dana u IDE-u koji ti na prvu "legne" da skuzis prednosti. Ubrza rad poprilicno, i sve je nekako bolje i lakse. Protiv M$-a mogu reci 1000 losih stvari, ali imaju uvjerljivo najbolji framework na trzistu, i ono najvaznije, uvjerljivo najbolji IDE na trzistu. O prednostima jednog VS-a mogao bih pricati danima, a odrzavao sam i par predavanja vezano uz istu + c# + .NET. I ne mogu ih dovoljno nahvaliti.

Radi toga sam dugo trazio idealni php ide, i nasao sam ga u tad nepoznatom PHPDesigneru. Brz, efikasan i krcat mogucnostima. A ne izgubis se u svim tim opcijama, dapace. O eclipseu na win okruzenju sve najgore, ali ovo na macu je fenomenalno. Nije mi bolji od phpdesignera, ali s druge strane, mislim da je to samo stvar navike. Predugo sam na jednome proveo vremena da bi tako lako zavolio neki drugi. Ali recimo, yii framework sam instalirao u 2 klika. Podesen od ranije apache + mysql, podesio php.ini + php u sklopu Eclipsea u manje od 1min, i sad je rad cista uzivancija.

Ukoliko programiras, nije vazno dal je profesionalno, veci ili manji projekti, ili pak cisto iz hobija za vlastitu dusu... Skini sebi neki IDE. Isprobaj ga na barem par dana. Tocnije, isprobaj ih vise. Odredi koji ti odgovara, podesi ga kako spada, igraj se tih par dana... TextMate ces na kraju koristiti samo kad ti treba neka sitna promjena tipa configuration fileova itd.

P.S.
Ne znam dal je itko od vas cuo za Corona SDK. To mi je jedno vrijeme bio zanimljiv projekt, ali radi nekih ogranicenja odustao sam od njega. Na njihovim forumima su stalno hvalili textmate. Nisam imao mac racunalo u to vrijeme, pa nisam mogao osobno isprobati. Dobar je textmate, ali presiromasan za moj osobni ukus. No kao i notepad++ odlicno posluzi da brzo editiram fajlove. Ali kako se placa, od istog sam odustao, jer preskupo mi je placati nesto za tako malu uporabu, tako da sam jos uvijek u fazi pronalaska idealnog txt editora sa code highlightingom, a da je free. Imam ih dosta skinutih, isprobat ce se i oni ovih dana
26.02.2012 | 10:21
Text Wrangler. Toplo preporučam. Osim što je besplatan i ima code highlighting, ima i grep search & replace, što je dosta moćna stvar za na brzinu pretumbavanje i ručno prebacivanje nekih podataka iz npr. XML u npr. CSV i slično.
26.02.2012 | 11:48
Mozes li mi objasniti zasto je Eclipse na Macu bolji od onog na PC-u kada bi u osnovi trebali biti identični? Možda mu dam još jednu šansu.
  • User
  • Posjetitelj
26.02.2012 | 12:31
Kupio TextMate prije godinu-godinu i pol i koristio u kombinaciji s Cyberduck FTP-om u više navrata. I zadovoljan sam

Veći je problem što ne volim PHP
  • mileni
  • Posjetitelj
26.02.2012 | 14:01
Riba kaže:
Mozes li mi objasniti zasto je Eclipse na Macu bolji od onog na PC-u kada bi u osnovi trebali biti identični? Možda mu dam još jednu šansu.


Isprobao ga maloprije i na PC-u. Popravljen je dosta i na win platformi. Zadnji put kad sam gledao eclipse je bilo prije par godina, i sjecam se katastrofalnog IDE-a, a vec ranije sam napisao svoje misljenje o aplikacijama napisanima u Java-i.
No i dalje mi djeluje spor ukoliko ga usporedjujem sa PHPDesignerom ili pak sa Komodom. Ono sto mi pak kod Eclipsea odgovara je cinjenica da je jako podesiv IDE, ima code completion cak i za Yii, sto mi pak dosta znaci, jer taj framework tek ucim

Ja osobno imam naviku da sve klase, funkcije, varijable imam u jednoj listi u sklopu IDE-a, i da to sami IDE radi za mene. Eclipse to radi jednako dobro kao i IDE na koji sam inace navikao.
Ali citajuci na sta si ti naviknuo, preporucio bih ti da isprobas Komodo IDE. Osjetno je brzi, takodjer odlican IDE, samo meni nedostaje tih par sitnica na koje sam navikao kod PHPDesignera, i radi toga sam se odlucio na kraju za Eclipse.
No u svakom slucaju, raditi iskljucivo u txt editoru ne bih vise mogao, iako je recimo notepad++ toliko prosiriv da se od njega moze cak napraviti jedan mali mini IDE. IDE je tu da pomogne, da olaksa posao. I meni to cini vrlo uspjesno.

Sad sam u fazi da se navikavam na novi IDE. Osim Komoda, Coda mi djeluje kao odlican lighweight IDE.
04.03.2012 | 16:35
Malo kasnim ali:

Za ama baš svo editiranje trošim Komodo Edit, iznimno sam zadovoljan kako podržava PHP. Komodo Edit je besplatna okrljaštena verzija Komodo IDE-a, i zadovoljava skoro sve moje potrebe (upload ionako radim besplatnim Cyberduckom(kojem sam donirao za licencu jer je odličan), a za version control trođim MacHG (volim Mercurial).

Dodatni plus je što Komodo u pozadini troši isti engine kao Mozilla Firefox, pa dobar dio add-ona za Firefox radi u Komodu. Tako imam SQLite editor direktno u Komodu, a koji sam na Windowsima morao dizati iz Firefoxa (nije neki problem, ali čovjeka veseli).

Prije Komoda sam trošio Aptanu, jer sam se na nju navikao na Windosima, ali na Macu mi je Komodo draži.
  • mileni
  • Posjetitelj
04.03.2012 | 18:37
Ja sam se ipak vratio na PHPDesigner. Jednostavno, ne vidim konkurencije istome
Od svih mac editora, najbolje mi djeluje Coda, ali ista nema dosta osnovnih funkcija. Navodno ce Coda2 doci za par mjeseci, pa cu nju provjeriti. Eclipse je ok, ali ni blizu gore navedenom IDE-u. Code completion, organizacija klasa, odlicna integracija sa php manualom, prejednostavan i funkcionalan todo list, integracija sa svakim mogucim frameworkom + nevjerojatna brzina = savrsenstvo. Iskreno se nadam da ce Coda-u srediti, jer nekako mi je cijeli taj IDE "mac like", odlicno mi je legao. No nedostatak code completiona i svih stvari gore nabrojanih me udaljila od iste. Tesko mi je raditi na novom frameworku bez manje pomoci IDE-a, navikao sam na to, jbg. Poslao sam im mail za betu, ali normalno, nema odgovora
  • mileni
  • Posjetitelj
28.05.2012 | 14:43
Sa malo vise iskustva na Macu doslo je i vise iskustva sa alatima napravljenim za isti, pa cu se malo nadovezati na ovu temu. Mozda nekome pomogne, ako ne sad, u buducnosti barem

Coda 2 + Diet Coda

Nedavno je izasla dugoocekivana Coda 2.
Na zalost, kao zadnja budala sam pozurio i kupio istu na 50% popusta koji je trajao samo prvi dan. Jedno krace vrijeme sam koristio Coda 1.7.4, ali za "pravo" programiranje ista je bila uzasna. Nije imala mogucnosti cak ni autocompletea, no imala je odlican nacin upravljanja stranicama, odlican sftp/ftp built in klijent, kao i (meni barem) odlican CSS editor. Koristio sam ju na kraju primarno za html+css editiranje, ali i manje PHP projekte. Za vece radi nedostatka autocompletiona kao i jos dosta osnovnih alata modernih editora ipak je bila beskorisna.

No moj sok je bio sto mi se Coda osim u svojoj brzini svidjela ponajvise radi UI-a koji je daleko najljepsi od svih koje sam ikada vidio (ponovno, barem meni ). Sve dok nisam vidio Codu nisam previse brinuo o ljepoti editora na kojem radim. Coda je to promjenila kod mene iako sam smatrao da ne mogu "pasti" na tako jeftine "trikove".

Ekipa je dugo cekala na Coda 2, ja osobno nisam, jer nisam toliko dugo na mac okruzenju. Coda 2 je stigla, dosta se od iste ocekivalo, ali izgleda da je malo toga ispunila.

Dosle su neke novine, kao i promjena UI-a. UI meni osobno ne odgovara, stari mi je dosta ljepsi i prakticniji. No ok, mozda je to samo stvar navike, ali ovo je i najmanje vazna stavka bilo kojeg editora. Autocompletion su obecavali i nisu ga ispunili. Istina, poboljsan je, ali meni i vecini osobno beskoristan. Autocompletion postoji samo unutar jednog fajla, dakle ako includate neke klase i/ili funkcije, autocompletion ne radi. Ono sto je zalosno, u php-u nema autocompletiona za neke osnovne php funkcije, a kamo li tek naprednije.

Ugradili su i kakav-takav MySQL editor. No beskoristan je, jer preko istoga ne mozete indexirati, niti querye raditi. Drzite se phpmyadmina ili pak Sequel Proa, ovaj ugradjeni u Coda 2 nije nikoga obradovao.

Coda je jos uvijek poprilicno bugovita, imam osjecaj da su ju nabrzaka izbacili na trziste pod pritiskom drugih editora. Samo u prvom danu aplikacija se srusila par puta prilikom rada na vecim datotekama.

CSS Editor koji je bio odlican sad je izbacen. Sve je sada inline, a tesko je opisati nacin na koji taj editor sada radi. Najbolje je preko youtubea sve provjeriti. Meni se iskreno ova solucija nije svidjela, jer ako vec kucam rucno sav kod, svi ti pop-upovi me jako iritiraju. I losa je podrska za SASS/LESS/STYL nazalost.

No najzanimljiviji dio je koristenje Diet Codae na iPadu. 9,99$ je ista kostala prvog dana, mislim da je danas vec 19,99$. Diet Coda moze odlicno posluziti za editiranje na iPadu, mene osobno jako ugodno iznenadila. Ali koristenje Coda 2 + Diet Coda je jako dobro, no i malo bugovito. Naime, mozete imati Live Preview web stranice na kojoj radite na svom macu preko iPada. No nije jos doradjeno do kraja i vecina ekipe je imala problema da namjesti ovo da radi. No jednom kad se sve podesi, daljnjih problema nema. Steta samo sto nema sinkronizacije izmedju Coda 2 i Diet Coda. No Diet Coda odlicno posluzi za manje izmjene na web stranici kad ste odsutni od svog radnog stroja. Dapace, iskrena preporuka od mene za Diet Codau.

Sto se tice same Codae 2, ocekivao sam puno a dobio nista. Svi koji se bave ruby/php/python/itd programiranjem nece nista dobroga dobiti ako kupe Coda 2. Dapace, ja imam osjecaj da sam 39 eura bacio

No ukoliko istu upgrejdaju kako spada, mogla bi postati odlican IDE. Ovako je negdje izmedju txt editora i IDE-a, ne ide ni na jednu stranu, niti moze u bilo kojem slucaju konkurirati cak ni osrednjim IDE i/ili textualnim editorima, a kamo li onim boljima.

SublimeText 2

Uff.. Ovdje ne mislim puno pisati, jer stvarno nije potrebno, a niti mogu. Ovaj editor jos uvijek i sam otkrivan i svakim danom me sve vise i vise iznenadjuje. Ugodno naravno. Zelite autocompletion? Zelite abnormalnu brzinu cak i pri fajlovima vecim od 1000 linija koda (osobno sam otvorio scala datoteku od 2340 linija koda)? Nevjerojatnu adaptaciju vlastitim potrebama preko pluginova? Git? Sass, Less, itd.? Ma bilo sta?

Ne morate traziti dalje. Eto, da budem malo promotor i ujedno trgovac. I rado cu to u ovom slucaju i biti, jer ovo sve je projekt JEDNOG covjeka. I iskreno, ne mogu vjerovati sta je lik postigao. Cijela aplikacija je napisana u Pythonu, pa ukoliko poznajete isti, vrlo lako i sami plugin napisete ako vam za nesto explicitno treba. No sumnjam da vec necete naci postojeci, jer osim sto u slucaju sublimea mozete instalirati textmate bundlese, ovaj odlican text editor ima nevjerojatan broj pluginova na ponudu.

Koristim stvarno ogroman broj istih, a nisam ih jos ni isprobao kako spada. Jednostavno sam od veselja samo nabacao ono sto mislim da ce meni trebati. Jedini plugin koji je stvarno "must have" za sve je Package Control. Preko istoga unutar Sublimea instalirate sve ostale pluginove, updejtate kao i pregledavate. Nema potrebe za googlanjem.

Osobno osim raznih pluginova koji pomazu u developmentu za specificne frameworkse i/ili jezike korisim VIM plugin + zen coding. Za one koji ne znaju, vim je odlicna stvar za ljude koji vole koristiti shortcutse za apsolutno sve, dakle tipkovnica >>> miš. Zen coding nema smisla objasnjavati, ukoliko opet netko nije upoznat sa istim lako nadje sav info preko googlea

Jos uvijek nisam nasao nesto sto ovaj editor ne moze napraviti. A nije da nisam trazio vjerujte mi. I koliko god da ga opteretio pluginovima i dalje radi jednako brzo kao i cista instalacija. I nevjerojatno dobro.

Nije oku ugodan i ne cini se toliko mocan ispocetka, no ukoliko vec niste, isprobajte isti, dajte mu sansu i necete pozaliti. Usudim se cak reci da je dosta mocniji, brzi i bolji od Notepad++ a isti sam dosta dugo na Win PC-u koristio.

Sublime osim macosa radi i na windowsima, ali i linuxu. Placa se, ali i ne mora. Naime ima trial verzija koja traje beskonacno. Barem za sada. Ja osobno sam isti platio, jer cijena je mizerna za ono sto nudi pa sam odlucio nagraditi autora koji to stvarno zasluzuje

Evo link i na jedan video:


Komodo IDE

Ukoliko pak imate potrebu za cistokrvnim IDE rjesenjem, moja preporuka ide na Komodo IDE. I ranije sam ga ovdje spominjao, o Komodu se stvarno nema sta puno za napisati. Ima sve sto dobar IDE treba imati, odlican code tips, autocompletion i moze se dosta dobro konfigurirati da radi po potrebi korisnika. Jako lijepe pluginse ima, jedan osobno svakodnevno koristim - MySQL plugin. No ono sto ga razlikuje od Eclipsea i/ili Netbeansa je brzina. Dosta je laksi i poprilicno brzi. No nije namjenjen programiranju za Javu iako podrzava sintaksu, no u njemu ne mozete buildati, dakle mora se konzola za takve stvari paliti. Ali za recimo PHP frameworkse je odlican, posebice ako radite na nekom vecem projektu. Iskreno, sumnjam da cu ga vise koristiti za PHP uopce. Sublime je tu preuzeo primat kod mene. No za play! framework Komodo IDE ostaje unutar aplikacija, jer tu stvarno odlicno posluzi.

Najveca vrlina je brzina u silne funkcije koje isti ima, ali mana je cijena. Dosta je skup, ako se dobro sjecam oko 350$. No ako vam je jedan ovakav alat potreban, moje iskrene preporuke.


Nadam se da nikome ne smeta sto sam se ovako malo raspisao. Ovo su normalno samo moji subjektivni dojmovi i vlastita iskustva sa ovim alatima. Ostale nisam spominjao jer ih ne koristim. TextMate je recimo odlican, ali zastarjeo i dosta manje funkcionalan od jednog Sublimea. Netbeans, Eclipse + ostala IDE rjesenja napravljena na bazi Eclipsea ipak nisu za mene ni moj rad. Ne radim JAVA projekte, a kako su (uglavnom) svi Java editor dosta "teski" i bloated, nisu ni malo po mom ukusu.

Evo, iskreno se nadam da ce ovaj ipak malo poduzi tekst nekome pomoci. Ukoliko netko zeli neka opise alat/e koje perferira, odlicno moze posluziti ekipi koja trazi ovakve tekstove. Meni bi prije par mjeseci nesto slicno jako dobro doslo, pa se nadam da nitko nece zamjeriti sto sam se malo raspisao
28.05.2012 | 15:27
Mileni, kad već ovako lijepo pišeš o zanimljivoj temi, bi li uobličio tekst i dodao par screenshota/slika pa da to objavimo kao članak? Možeš mi slobodno materijal poslati u rtfd formatu. Tnx!
  • mileni
  • Posjetitelj
28.05.2012 | 15:47
Nije nikakav problem. Cim ulovim vremena napisem sve ponovno i ujedno pripazim i na gramatiku + knjizevnost. Samo ne mogu obecati hrv znakove, nisam naviknut na pisanje sa istima pa me uzasno uspori ukoliko iste barem nakratko koristim
28.05.2012 | 15:50
Kako god ti je najlakše, nije problem ni da ih ja naknadno ubacim.
31.05.2012 | 00:18
Moj izbor od samog početka za PHP ali i sve ostalo je MacVim. Osim što je sam po sebi moćan, ima i hrpa odličnih dodataka tako da se da složiti jedno ugodno okruženje. Ovako je to kod mene, bez ikakvih nepotrebnih ikona. http://tomislavcuk.com/img/macvim.jpg
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 6 minuta
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

MoschuS, Riba, Sank, smayoo, tino1, zoranowsky, Anonimci (669)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO