script ili automator rješenje za ovo
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

script ili automator rješenje za ovo


18.03.2009 | 14:48
Dakle, ja bi htio slijedeće

1. imam tekstualnu datoteku (john.txt) koja ima 20 redaka a svaki od njih sadrži nekoliko riječi
2. stvoriti 20 foldera od kojih se svaki zove prema odgovarajućem retku iz datoteke. (1. folder se zove kao 1. redak, 2. folder kao 2. redak itd)

kako to izvest? ima li tko ideju? naravno 20 zamijeniti sa N, a reci u datoteci svakako ostaju neprazni
18.03.2009 | 15:00
Ovak na brzinu (apostrof je onaj obrnuti koji je na pc tipkovnici altgr+7):
mkdir `cat john.txt`

Ali ako imas vise rijeci u jednom redu stvorit ce se direktoriji od svake rijeci.
Nisi precizirao sto je s ostatkom rijeci u retku.
18.03.2009 | 15:29
Ovo bi trebalo raditi, nemam Mac sad pored sebe da probam:

while read line; do mkdir "$line\n" done <john.txt


Moguce da ce puknuti ako ima space u liniji, ali mozda i ne...no i to se da rijesiti.

SRanje, moram ovo popraviti...forum filtrira backslash znak. Dakle izmedju $line i 'n' mora biti backslash.
18.03.2009 | 15:32
Spoofy je zaboravio napisati da to treba natipkati u Terminalu.

Taj apostrof se dobije s AltGr+7 na PCu. Na Macu je negdje drugdje, nije mi sad Mac pri ruci i ne znam napamet.

Možda option-e pa space?
18.03.2009 | 17:00
´je alt (option) i tipka e na macu sa spaceom, ko šta je smayoo i napisao
20.03.2009 | 21:21
nije mi baš ovo sjelo. jel bi imao netko volje i živaca istestirat to kod sebe? ili detaljnije opisat šta i kako?

a u toj tekstualnoj datoteci svaki redak ima maksimalno 3 riječi (2 razmaka)
21.03.2009 | 02:46
Vidio sam negdje da si kupio onu K&R C knjigu pa zašto malo ne prolistaš po njoj.

>> int main (int argc, char *argv[])

- argv[1] nek bude ime fajla.

>> #include <stdio.h>
>> FILE *fopen(const char *filename, const char *mode);

- s fopen() otvori file, mode je "r" za read.

>> #include <stdio.h>
>> char *fgets (char *s, int n, FILE *stream);

- tu u petlji onda ime direktorija dok fgets() ne vrati NULL

>> #include <sys/stat.h>
>> int mkdir (const char *path, mode_t mode);

- i onda mkdir() sa 0777 kao mode. Nisam siguran, rijetko to zovem, valjda neko drugi ovdje zna što sedmica za foldere radi. Znam da nije ista stvar s tim pravima kao i za normalne datoteke.

Na kraju fclose() i svi sretni.

Igor
21.03.2009 | 09:57
john_st je napisao:
nije mi baš ovo sjelo. jel bi imao netko volje i živaca istestirat to kod sebe? ili detaljnije opisat šta i kako?

a u toj tekstualnoj datoteci svaki redak ima maksimalno 3 riječi (2 razmaka)


Jel ti zelis da ime direktorija ima sve te tri rijeci ili svaka rijec jedan direktorij?
21.03.2009 | 12:16
Ako želiš imena direktorija s razmacima, svaki redak započni i završi standardnim dvostrukim navodnikom (ASCII 34)
21.03.2009 | 16:39
@IgorD - nisam "kupio" ali imam je, samo sam slab u C-u. prostudirat ću ovo što si napisao pa se javim
@spoofy - da, želim da ime direktorija ima sve te tri riječi
@smayoo - super
21.03.2009 | 17:15
Eto, malo sam se išao poigrati i čini se da to, nažalost, ipak ne može tako (iako se sjećam da je tako radilo na Sparcovima). Očito je parsiranje drugačije izvedeno.

Ako izravno utipkaš

mkdir "jedan dva"

dobiješ jedan folder koji se zove

jedan dva

Ali kad imaš "jedan dva" napisano u txt fileu pa napraviš

mkdir `cat file.txt`

dobiješ dva foldera koji se zovu:

"jedan
dva"

Jednostavno, kad se izlaz prosljeđuje iz cat u mkdir, razmak se uvijek i u svim kombinacijama vidi kao delimiter parametra i to se ne može zaobići.

To znači da na ovaj način možeš i dalje automatski kreirati foldere, ali umjesto razmaka u imenima foldera koristi _ ili neki drugi znak.

BTW, obratni apostrof (accent grave) koji trebaš za

mkdir `cat file.txt`

komandu dobije se sa alt-< pa space. Alt-e pa space je "accent acute" (kao kvačica na ć) i to nije taj.
21.03.2009 | 18:21
Ovo radi.
// mkdir.c
// compile: cc mkdir.c
// run: ./a.out file.txt
   
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <unistd.h>
#include <sys/stat.h>
#include <string.h>

int main (int argc, char *argv[])
{
   FILE  *fp;
   char   nameBuff[256];
   int    len;
   
   if (argc != 2)  {
      fprintf (stderr, "usage: %s <filename.txt>\\n", argv[0]);
      exit(1);
   }
   
   fp = fopen (argv[1], "r");
   
   if (!fp)  {
      fprintf (stderr, "problem: %s\\n", argv[1]);
      exit(1);
   }
   
   while (fgets(nameBuff, 255, fp))  {
      while ((len=strlen(nameBuff)) &&
             (nameBuff[len-1] == '\\n' || nameBuff[len-1] == '\\r'))
         nameBuff[len-1] = '\\0';
      
      if (strlen(nameBuff))
         mkdir (nameBuff, 0777);
   }
   
   fclose (fp);
   
   exit (0);
}


Ja imam doma tonu knjiga o bash skriptama i unix shellu, ali na žalost nemam pojma o tome jer mi sve izgleda kao ogroman gubitak vremena. Napravio sam valjda pedesetak primjera iz tih knjiga koji su naravno beskorisni, ali ajde, kao učim nešto. Na žalost, svaki, ali svaki put kad mi nešto konkretno treba onda i nešto naizgled jednostavno postaje cijela nauka.

Zadnji put sam trebao promijeniti extenzije na par stotina fajlova i to je kao jednostavno u shellu. Nakon pola sata googlanja po unix forumima htio sam razbiti komp. Baš je fora bila sa razmakom u nazivima datoteka. Nakon još pola sata, uspio sam napraviti skriptu, ali da je danas moram napraviti ponovo, opet bi sve počelo googlanjem. Žali Bože Vremena.

Igor

ps - malo sam editirao 2 sata kasnije kad sam primjetio da se neki znakovi gube, npr '\\n' postane obično 'n'. Riba je gore rekao da će to eventualno riješiti, ali za sada ništa. Ja sam to riješio tako što sam upisao backslash dvaput, pa postoji šansa da to postane vidljivo jednog dana kad Riba dotjera forum.
21.03.2009 | 20:34
Gledaj. Shell script je samo shell script. To nije programski jezik. Tebi je lakše uhvatiti se C-a jer ti je to svakodnevni posao. Otprilike isto kao da si šumarski radnik pa ti je motorkom lakše našiljiti olovku nego šiljilom.

Jedna važna stvar koju nemoj ovdje zanemariti je to da je razmak oduvijek bio standardni delimiter po svim POSIX specifikacijama i RFCovima. Unix kao takav ne podržava imena datoteka s razmacima standardno. To je tekovina svježih potrošačkih potreba (prosječni korisnici žele datoteke imenovati s razmacima jer im je tako prirodno). Pa se ne treba čuditi da shell script nije tome dorastao, jer on nije u ovom smislu razvijan.
21.03.2009 | 21:18
OK, znam ja da je mnogim ljudima skript jednostavniji od tzv. "pravog" programskog jezika. Ja zapravo želim reči da je to samo naizgled. Cijela stvar je nešto kao fata morgana zapravo.



Banalni primjeri sa skriptama su jednostavni, ali se vrlo brzo stvari naglo kompliciraju.

U C-u je string uvijek u navodnicima. Varijable se pišu kako se pišu. Plus je plus, itd. Kad savladaš određeni skup znanja ti onda zaista znaš nešto.

Kad je shell u pitanju, znak $ je utorkom ovo, a srijedom ono. Navodnike ne trebaš, ali petkom trebaš. Prije podne plus znači ovo, popodne ono. Što više znaš postaješ nesigurniji i vidiš da ništa nije onako kako bi očekivao.

Knjiga koja opisuje cijeli C ima oko 250 strana. Ove knjige što opisuju shell imaju svaka po 500 strana, a pola toga fali i trebaš sljedeću knjigu, pa sljedeću...

S druge strane, možda sam ja u krivu. Meni je trebalo 10 minuta da napišem ovo gore i još toliko da ga izdebuggiram. Baš me zanima kako će izgledati skript koji radi istu stvar i koliko će vremena trebati da ga netko složi.
21.03.2009 | 22:17
#!/bin/bash
while read line ; do
mkdir "$line"
done < john.txt


(ovo gornje prepisi u neki file. nazovi ga nekako, recimo radi.sh, napisi komandu chmod 755 radi.sh tako
da postane izvrsan i pokreni ga s ./radi.sh .
Trebalo bi raditi. Je da skripta treba doradu recimo da provjerava posoji li vec dir s tim imenom i slicno ali princip je tu.
21.03.2009 | 22:21
Sad vidim da je to isto riba gore napisao
Nisam prepisivao od njega izgleda da smo obadva dosli do istog rjesenja.
21.03.2009 | 23:51
Bome ovo tvoje radi.

Ono Ribino nikako. Samo izbaci > prompt u novom redu i što god da ukucam, ne kreira foldere.

A probao sam i varijantu sa
mkdir "$line" i
mkdir "$line\\n"
i svejedno ništa. Znaš li možda zašto tvoj skript radi, a praktično ista stvar ukucana u izravno u Terminal kao komanda ne radi?

Igor
22.03.2009 | 00:07
Da pravo priznam nikad nisam probao petlje u komandnoj liniji, nekak mi je lakse to imati u skripti, preglednije je i lakse za editiranje i debagiranje. Evo i ja sam isao probati ali ne ide. Ali me zaintrigiralo, moram priznati .
22.03.2009 | 00:19
Tako se ponaša u bash. Csh i zsh kažu "syntax error in while expression".
22.03.2009 | 12:06
super spoofy! radi baš kako sam i očekivao. jedino što na kraju zadnjeg retka treba opaliti return da ga "uhvati" pri stvaranju novih direktorija.
22.03.2009 | 13:27
Bome ovo tvoje radi.
Ono Ribino nikako. Samo izbaci > prompt u novom redu i što god da ukucam, ne kreira foldere.
Znaš li možda zašto tvoj skript radi, a praktično ista stvar ukucana u izravno u Terminal kao komanda ne radi?

Onom Ribinom fali jedna točka-zarez prije "done".

Evo, ispravljeno;

while read line; do mkdir "$line"; done < popis.txt


Da ne bude nejasnoća: petlja se vrti između while i done, dok god postoji redak teksta (smješten u varijabli "line" ) koji se uzima iz popis.txt datoteke (dotična sadrži nazive budućih foldera, a mogu se koristiti i domaća slova i razmaci). Unutar petlje se izvršava kreiranje foldera, a navodnici se pritom koriste za slučaj kad se razmak pojavljuje kao sastavni dio foldera. Ako ispustimo navodnike, dobit ćemo dva foldera ("prvi" i "drugi" ) za liniju koja u popis.txt glasi "prvi drugi". S navodnicima ćemo dobiti samo jedan, "prvi drugi" folder.
22.03.2009 | 21:06
Hvala na objašnjenju.

Malo sam pretjerao s onim pokudama shell skripta, cijeli internet se vrti u raznim skriptama - mišljenje jednog čovjeka baš i neće tu nešto promijeniti.

Bio sam pokušavao prokljuviti baš taj Ribin primjer i nikako. Onda sam uzeo Sobella (Linux Commands, Editors & Shell Programming) da si kao pomognem. Tako sam naletio na ovo:
if [[ "${1%/*}" = "$1" ]]
   then
      mkdir %1

Meni to izgleda kao da su svojedobno Picassu dali da malo modernizira Fortran pa je došao s tom sintaksom. Naravno da mi je prva sljedeća pomisao bila - zaboravi ove hijeroglife, lakše ću ja to u C-u.

Možda zaobilazno, ali ovako smo problem riješili na nekoliko različitih načina.

Igor
22.03.2009 | 23:13
Možda zaobilazno, ali ovako smo problem riješili na nekoliko različitih načina.

Zapravo... iako je, za konkretan slučaj, Ribino rješenje definitivno najoptimalnije, preskočili smo "domaće", AppleScript rješenje. Ne budi mi teško, evo i njega:
-- PRISTUPAMO POPISU FOLDERA
-- popisRef je pokazatelj na odabranu tekstualnu datoteku koja sadrži popis foldera
-- prikazujemo sistemski izbornik datoteka
set popisRef to (choose file with prompt "Odaberi tekstualnu datoteku koja sadrži popis foldera:" of type {"TEXT"})
-- pristupamo datoteci koja sadrži popis foldera
open for access popisRef
-- učitavamo kompletan sadržaj datoteke u varijablu popisFoldera
-- pritom koristimo UTF8, zbog potencijalnih domaćih karaktera u nazivu foldera
set popisFoldera to (read popisRef as «class utf8»)
-- zatvaramo datoteku koja sadrži popis foldera
close access popisRef

-- LOKACIJA NA KOJOJ KREIRAMO FOLDERE
-- folderi će biti kreirani tamo gdje se nalazi ova skripta
set lokacija to POSIX file ((POSIX path of (path to me)) & "/..") as text

-- KREIRAMO POJEDINE FOLDERE KORISTEĆI FINDER
tell application "Finder"
	-- postavljamo brojač koji ćemo koristiti za pristup pojedinoj liniji teksta
	set redniBroj to 1
	-- ponavljamo petlju onoliko puta koliko ima linija teksta u popisFoldera
	repeat (number of paragraphs in popisFoldera) times
		-- ako je linija teksta prazna, ignoriramo je
		-- u protivnom kreiramo folder i dodjeljujemo mu ime sadržano u liniji teksta
		if paragraph redniBroj of popisFoldera is not equal to "" then
			make new folder at lokacija with properties {name:paragraph redniBroj of popisFoldera}
		end if
		-- uvećavamo brojač za 1
		set redniBroj to (redniBroj + 1)
		-- kraj petlje
	end repeat
	-- kraj obraćanja Finderu
end tell

Komentirao sam red po red, da se, oni koji vole učiti na primjerima, lakše snađu.

Ovdje vrijedi primjetiti nekoliko zanimljivosti. Kao prvo, kod na prvi pogled ne izgleda bitno jednostavniji od tvog C primjera. Na drugi pogled bi nelagoda trebala popustiti jer polovicu koda zapravo čine komentari (počinju sa --). AppleScript je generalno razumljiviji od drugih jezika (namjerno sam koristio domaće nazive varijabli, da se lakše razluči što su naredbe, a što varijable), međutim ovaj konkretan primjer ima nekoliko "kvaka". Prva je (skoro pa) nepotreban luksuz - ograničavanje tipa datoteke koju ćemo korisniku dopustiti učitati na tekstualnu (type {"TEXT"}). Samo za sebe nije mudrost, ali vitičaste zagrade (naizgled nepotrebno) kompliciraju sintaksu. Sljedeća kvaka je onaj "«class utf8»" kojeg baš tako treba pisati. Fuj. I zadnja kvaka je definiranje lokacije u POSIX formatu. Da ne bude nejasnoća, Apple više voli svoj stari dobri "Disk:Users:Ja: Desktop" format od svima razumljivog "/Users/Ja/Desktop" ili, još kraće, "~/Desktop". U konkretnom primjeru je naveden path do Desktopa (kad se sistemski disk zove "Disk", a korisnik "Ja" ). Posebna perverzija je dodavanje "parent directory" (/..) na kraj patha čime zapravo dođemo do lokacije same skripte pa se vratimo korak nazad. Postoji i AppleScript native rješenje problema (preko containera), ali dotično je nepoželjno jer se drugačije ponaša na 10.4, a drugačije na 10.5 (dobra vijest: na 10.5 se ponaša "normalno" ).

Čemu uopće ova kobasica od AppleScripta kad i Ribino rješenje odrađuje posao? Osim za ilustraciju alternativnih rješenja vrijedi spomenuti da je ovo najlakše nadograditi. Ne kažem da ne može postojati problem čije se rješenje svodi samo na otvaranje N foldera zapisanih u tekstualnoj datoteci. Ali obično usput moramo (ili možemo) obaviti još nešto. Tu će AppleScript briljirati i u par dodatnih linija odraditi ono što ni terminal ni C ne bi mogli (uglavnom zato jer nemaju način za elegantno komuniciranje s aplikacijama).

P.S. Zbog specifičnosti parsanja ulazne datoteke (tekst s popisom foldera), a vezano uz AppleScriptove "paragrafe", u slučaju da u datoteku s popisom foldera unesemo N linija teksta i nakon SVAKE (uključno sa zadnjom!) pritisnemo Enter, broj ponavljanja petlje bio bi nepotrebno uvećan za jedan (zadnji Enter). Mogli smo testirati samo njega, ali priloženo rješenje testira SVAKI red u popisu foldera tako da možemo bilo gdje u datoteci imati prazan red - uredno će raditi. U slučaju Ribine skripte, nailazak na prazne redove na popisu (pri čemu Enter na kraju NE igra ulogu!) rezultirao bi porukom "mkdir: .: No such file or directory".

P.P.S. Preporučam kod kopirati u Script Editor i kliknuti Compile da syntax coloring odradi svoje i učini ga preglednijim.
23.03.2009 | 17:21
Djipi je napisao:
Čemu uopće ova kobasica od AppleScripta kad i Ribino rješenje odrađuje posao? Osim za ilustraciju alternativnih rješenja vrijedi spomenuti da je ovo najlakše nadograditi. Ne kažem da ne može postojati problem čije se rješenje svodi samo na otvaranje N foldera zapisanih u tekstualnoj datoteci. Ali obično usput moramo (ili možemo) obaviti još nešto. Tu će AppleScript briljirati i u par dodatnih linija odraditi ono što ni terminal ni C ne bi mogli (uglavnom zato jer nemaju način za elegantno komuniciranje s aplikacijama).


Gdje ces elegantnije komunikacije s aplikacijama od pajpa? Cak ni ddoatnih par linija nije potrebno.
Iako iskreno, mrzim shell i njegovu sintaksu. Moj je izbor uglavnom perl ali vise zbog profesionalne deformacije.
23.03.2009 | 19:00
Gdje ces elegantnije komunikacije s aplikacijama od pajpa? Cak ni ddoatnih par linija nije potrebno.

Dok god pajpaš u mkdir ili nešto tog tipa, savršen je. Kad dođeš na ideju "pajpati u Fotošop", postat će zabavno. Meni osobno je terminal draži od natezanja ikonica po desktopu, ali svrsishodan je uglavnom dok se u njemu rješavaju "sistemski problemi". Za automatizaciju koja uključuje različite "GUI" aplikacije (i koja JE ili bi barem trebala biti u domeni power usera), definitivno nije najsretnije rješenje.

Iako iskreno, mrzim shell i njegovu sintaksu. Moj je izbor uglavnom perl ali vise zbog profesionalne deformacije.

24.03.2009 | 00:09
Baš je fora ovaj AppleScript. Nisam nikad nešto s tim pokušavao, ali sam barem bio u stanju uz samo malo napora povezati ove tvoje komentare s kodom ispod njih.

Čak sam svojedobno dobio uz MacTech časopis cijeli jedan tutorial na 100 strana o prebacivanju VBA u AppleScript. Bilo je to u ono doba kad je Excel za Maca izgubio VBA, pa su ovi napravili mali priručnik za one koji su imali gomilu makroa u Excelu. Ne da nisam ni pogledao, nego sam na to i zaboravio sve dok nisam gore vidio ovaj mkdir ala AppleScript.

Igor
24.03.2009 | 14:08
Baš je fora ovaj AppleScript. Nisam nikad nešto s tim pokušavao, ali sam barem bio u stanju uz samo malo napora povezati ove tvoje komentare s kodom ispod njih.

Ajde, bar neka korist od primjera. Šteta što je problem relativno banalan i suboptimalan u okviru AppleScripta (kad god se AppleScript obraća samo Finderu, shell skripta je pametniji izbor). Nadam se da ćemo naići na neki složeniji problem (u smislu povezivanja više aplikacija) koji ćemo ponovo riješiti ovako na N načina. Ili nećemo, jer će biti rješivo isključivo u AppleScriptu.

Čak sam svojedobno dobio uz MacTech časopis cijeli jedan tutorial na 100 strana o prebacivanju VBA u AppleScript. Bilo je to u ono doba kad je Excel za Maca izgubio VBA, pa su ovi napravili mali priručnik za one koji su imali gomilu makroa u Excelu. Ne da nisam ni pogledao, nego sam na to i zaboravio sve dok nisam gore vidio ovaj mkdir ala AppleScript.

Mislim da ga vrijedi barem "proučiti". Ne nužno baš taj tutorial, nego AppleScript općenito. Prvi korak je rješavanje praktičnih problema povezivanja workflowa različitih aplikacija, a nakon toga slijedi "evolucija" iz (relativno primitivnog) Script Editora u AppleScript Studio koji omogućava (skoro pa) punokrvno programiranje koristeći AppleScript (u okviru Xcodea) - zapravo se cijela evolucija svodi na kačenje dijelova AppleScript koda na vizualne kontrole (Interface Builder).
24.03.2009 | 15:00
trebaš složeniji problem? no frks

varijacija ovoga zadatka. sada u svakom folderu stvori tekstualnu datoteku koja nosi ime foldera. dakle ako se folder zove "prvi folder" neka sadrži datoteku "prvi folder.txt"
24.03.2009 | 15:48
Pih, editiraj ili kreiraj skriptu "napravi.sh", i pisi:
while read line;
do
mkdir "$line";
touch "$line/$line.txt";
done


Zatim pokreni chmod +x napravi.sh, i nakon toga napravi.sh < direktoriji.txt (direktoriji.txt je popis direktorija) i dobit ces zeljeni rezultat.
24.03.2009 | 15:56
Pih, editiraj ili kreiraj skriptu "napravi.sh"

Preduhitrio si me. I slažem se s "pih" dijelom, ovo NIJE složeniji problem, vrtimo se oko istog, u AppleScriptu bi i dalje bili vezani samo uz Finder.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 11 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, MacSlavko, Riba, ZeljkoB, zoranowsky, Anonimci (893)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO