Sam svoj Mac majstor
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Sam svoj Mac majstor


10.12.2003 | 20:55
Nadam se da nisam u krivo vrijeme na krivom mjestu, ali već me duže muči jedna ideja, pa me usmjerite na drugo mjesto ili podržite svojim sličnim pitanjima na forumu!

Jedno pitanje tj prijedlog za Znalce!

Imam puno file-ova raznih zvukova na HD02 (“s nastavkom”.aif i pripadajući ”aifplayer”.fxp)
Kako (?) bih pri potrebi da moram brzo naći jedan od 100tinjak saxofona i da ih moram imati sve na jednom mjestu, u grubo izabrao sve .fxp koji sadrže riječ “npr-sax” i sve njihove aliase smjestio na drugi (HD01). Tako bi odmah vidio s čime raspolažem i mogao odmah baratati njima ostavljajući HD 02 kao bazni Library netaknut.

Znam, mogu to u Sherlocku, ali dobijam i sve i .aif i .fxp i vjerojatno sve pripadajuće mape i podmape, dakle totalni đumbus (radi se o prevelikom broju fileova u nekim slučajevima). Zatim moram gledajući u Sherloku svakog otvoriti i staviti alias u ciljnu mapu na HD01! Katastrofa, s takvom Mac-tehnologijom, frustrirajuće!

No znalac zna!
E pa da li bi neki Znalac (džabalesqu) napisal na Macu jednu naredbu da nam olakša posel i meni i možda nekom tko se u ovom prepoznaje ili vidi sličnost u svojim zahtjevima! Možda bi nas to i uputilo i usmjerilo čime se možemo i inaće malo educirati da si sami možemo napraviti takve jednostavnije naredbe.
Da li u UNIXu, AppleScriptu ili u nečem trećem. Stvarno smo (mi laici) teledirigirani konfekcijskim software-korporacijama “samo da ništ ne mislimo, sve buju oni za nas”, nedvojbeno lišeni puno pogodnosti naših sigurno ne-ogranićenih Macova!
Sjećam se kak sam bil ponosan kad sam na Atariju napravil bazu podataka za interno (!) vođenje knjiga u jednoj trgovini (volonterski, onda je i PC još bil španjolsko selo za knjigovođe), jer je lijepa gazdarica imala grudi...pardon, grdi rukopis!
Znam ja da znalci od toga žive, i ja sam profi, ali zar se znalci isto malo ne igraju s glazbenim programima i skladaju za svoj gušt, zar si nitko od vas ne radi svoje DVDije, vizitke, izradjuje slike, ma iz hobija... pa Macovci, upravo sam zato i kupil Maca, da budem samostalniji i kreativniji, da uživam i ne budem samo konfekcijski gradjanin po HRSU (nekad JUS), ma svi bumo mi svoje profesije sačuvali s svojim radom!

NAREDBA: Nađi sve fileove s nastavkom ."npr-fxp" na 02 Hard Discu koji sadrže/čiji naziv sadrži “npr-sax” i od svih tih fileova napravi Alias kopije na 01 Hard Discu.

Možda još tko ima sličnih ideja ili zamolbi? (za svaku sigurnost drugi put dolazim u čižmama i s kišobranom na forum)
10.12.2003 | 22:23
Ma čekaj malo, pa zar ti real-time search/selection u Pantherovom Finderu nije dovoljan za napraviti željenu selekciju?

Inače, što se tiče AppleScripta iznenadio bi se što sve već postoji gotovo za njega. Ja sam sve što mi je do sada trebalo našao gotovo umjesto da sam pišem. Postoji i odličnih knjiga za AppleScript, ali puno možeš i sam skužiti analizom...
11.12.2003 | 01:10
Ja na žalost ne mogu još koristiti blagodati Pahtera, iako bih ga već trebao dobiti, jer kao G5 kupac tjedan dana prije njegova izlaska imam pravo (haven't I?), ne žuurim, jer mi na žalost program od koga živim ne radi kako spada s njim, nešto s Quartz-om ne štima, pa se neke stvari totalno ne vide (vizualno ne postoje na Desktopu) iako u stvari postoje, no kako mi je to novi program ne mogu si dozvoliti da tražim na slijepo stvari za koje i ne znam da postoje ili sam previše nesiguran!
Dakle prvo: interesira me princip, kako reći macu, ako se to može, neka mi sam svim postojećim fileovima u folderu doda nastavak ".mp3", jer bih si to spekel na cd i slušal na walkmanu, koji mora imati extenziju! Zar je to tako komplicirano? Komanda bi trebala moći pročitati sve fileove i znati gdje to postoji a gdje ne i dodati gdje fali!

To mi je nepojmljivo da u 4 godine mog druženja s Macom nikad nisam dobil konkretan odgovor od nikoga (dealera, servisera, "velikih mac stručnjaka po sistemu fama est"!), a kako sam došao s Ataria na Maca da bih stvarno imal svoj personalni kompač s kojim sam htio sam upravljati, shvatih da sam se prebrzo i ja na Macu pretvorio u fah idiota, koji zna samo šprance, a smijem se mom bratu koji na 486-ici samo mjenja imena, presudu i honorar!
Zato sad kad sam promjenio kompjutor, sistem i program imam malo više razloga za slobodnije i MALO dublje razmišljanje i čačkanje o pili na stolu, da se sve ne svede da bez kalkulatorskog unirormiranog programa nemres ni zbrajati na Macu od ..uuhu..somova!?! No malo sam zabrijal previše moje nezadovoljstvo zbog vlastitog neznanja, ispričavam se, iako vjerujem da ima i onih koji su me razumjeli.

Drugo nije problem u search naredbi, nego da te selektirane fileove dakle kopira ili make alias u drugu mapu. Dakle radi se koliko ja shvaćam o nekoj macro naredbi?!?

No ako vas zivciram svojim neznanjem slobodno se NE uzrujavajte i moje pitanje nikako nemojte shvatiti naredbom! Ja na odgovor čekam, jer nemam baš puno vremena sam istraživati, no naći ću ja vremena za sebe kad tad ili ću dočekati da mi konačno netko veli to ti se može tak i tak, pa tam i tam skuži kak sam to ja (znalac) napravil!

Ima još jedno pitanje vezano uz to koje me muči, čini mi se da je novim sistemom osnovni jezik UNIX, pa zar se isplati mučiti appleScriptom, kad se može direktno UNIXom u Terminalu (ako sam opet dobro pročital). Ili je UNIX još puno kompliciraniji od AppleScripta? Ili su to kruške i jabuke?
11.12.2003 | 01:25
Dodati svima nastavak i slično? Ništa lakše - samo skini AppleScript "Finder Scripts" u kojem imaš desetak skripiti koje sve to lijepo rade.
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
11.12.2003 | 03:11
Dakle prvo: interesira me princip, kako reći macu, ako se to može, neka mi sam svim postojećim fileovima u folderu doda nastavak ".mp3", jer bih si to spekel na cd i slušal na walkmanu, koji mora imati extenziju! Zar je to tako komplicirano? Komanda bi trebala moći pročitati sve fileove i znati gdje to postoji a gdje ne i dodati gdje fali!
Imaš na Versiontrackeru programčić/ekstenizju koji to rade: A Better Finder Rename
11.12.2003 | 12:04
Drugo nije problem u search naredbi, nego da te selektirane fileove dakle kopira ili make alias u drugu mapu. Dakle radi se koliko ja shvaćam o nekoj macro naredbi?!?

Dakle - search u prozoru - i fileove koje ti nadje selektiras i sa kombinacijom tipaka odvuces u drugu mapu - zavisno koju kombinaciju pritisnes dobit ces aliase ili duplikate.

Jesi li to trazio?
11.12.2003 | 12:04
kvragu i tagovi
11.12.2003 | 13:43
Bravo! To te ja pitam! Čovjek voli sam sebi zakomplicirati, dok pametni misle! To je to što nisam sam uspio smisliti, a vrlo je jednostavno!
PS A skinul sam i A Better Finder..AppleScript.menu ... moram nastaviti raditi, hajd' bok i hvala svima!
12.12.2003 | 00:55
Nije baš tak uspješno moram priznati, najme gdjica Vanjuška, očito kombinacija tipaka kod mene nije upalila, najme ne mogu napraviti aliase iz search prozora, kad stisnem meni poznatu kombinaciju za to (apple+alt) ona mi deselektira dotaknuti file. A kada hoću copy, veli da nemre kopirati jer da je najmanje jedan file aktivan (??? laže!!!) Ili nešto s mojim sistemom ne valja. Možda u sherlocku ili searchu iz prozora postoji drugačija kombinacija dirki? Ili se iz searcha ne da kopirati fileove! ???
15.12.2003 | 13:23
Sorry g. Vanjuška, iz UNIX pitanja sam shvatio da sam napravio nenamjerni gaf nazvavši vas gdjicom! Ispričavam se, možda bum sad i odgovore ponovo dobil!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 1 minute
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

MoschuS, Riba, Sank, stefanjos, tino1, zoranowsky, Anonimci (624)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO