C programiranje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

C programiranje


22.09.2006 | 18:14
Evo posto sam polaznik elektrotehnicke skole doslo je red na programiranje... Pa me zanjima jedna stvar. Kako programirati u c-u na mac osx-u... Mi u skoli koristimo dev c++ i ako mi itko moze objasniti koji program je najslicniji c-u... Probao sam sa developer tools ali to mi je nekako zbunjeno...
  • User
  • Posjetitelj
22.09.2006 | 19:32
Bas je debilana koliko je sva skolska informaticka obuka u HR usmjerena ka microsoftu. Istina, DevC++ je besplatan i nije od MS-a al opet radi samo na Windowsima.

Googlao sam malo ali mislim da si osudjen ili na Xcode ili na vi + gcc kombinaciju...

Odnosno ima nekih IDE-a ali se svi placaju pa ti je Xcode mozda i najbolje rjesenje, no tesko da ces se moc tako uskladit sa skolom ja mislim...
23.09.2006 | 06:24
pukni VirtualPC na Maca i problem riješen
28.09.2006 | 02:09
Možeš koristiti Xcode za C++. Sasvim ti je svejedno koji IDE koristiš ako radiš samo konzolarne programčiće, kako se to inače uči na tečajevima.
11.10.2006 | 18:37
Xcode je najbolje rjesenje, samo moras citati i citati icitati...... (podrzava i c, i c++ i Objective C i Javu...)
05.12.2006 | 08:02
Idem u srednju i tek sam na pocetku s programiranjem u c-u. PIšem u kompajleru DJGPP. Jedini je problem što se svaki put moram rebootat u Windoze.

Instalirao sam Xcode, no u njemu se baš i nisam snašao

Da li bi mi, molim vas mogli u par koraka kako da Xcodeu napišem obični c program, kompajlam ga, pokrenem i vidim što sam dobio?

Hvala
06.12.2006 | 03:13
kako je damir napisao \"samo moraš čitati i čitati, čitati...\"

moj savjet ti je da odmah pređeš na Objective-C. Obj-C je jadan vrlo mali sloj iznad Ca i ujedno striktan nadskup Ca. baziran je na Cu i Smalltalku, a to znači da je moguće kompajlirati bilo koji C program s Obj-C kompajlerom. xcode ima help koji je veći po megabajtima od cijelog IDEa sa svim primjerima tako da ti ne preostaje ništa nego čitati, čitati i samo čitati

korak po korak:
1. startaš Xcode
2. File -> New Project
3. Cocoa Application
4. Editiraj \"main.m\"
- ispod #import <Cocoa/Cocoa.h> dodaj #impot <stdio.h>
- zamjeni return NSApplicationMain(argc, (const char **) argv); sa return 0;
- ispred return 0; napiši printf(\"Programiranje je zabavno.\n\");
5. Kliknu u toolbaru na Build and Run (čekić sa play ikonicom)
6. uživaj u svom prvom programu

sretno
08.10.2007 | 03:19
daj mi recite kak se programira u c++ u u xcodeu
08.10.2007 | 19:25
Po meni ti je najbolja opcija vi (ili nano) + gcc...roka
02.12.2007 | 23:05
Zna li neko koliko su Visual C++ i Xcode kompaibilni? Drugim rijecima, moze li se neki program napisan u Visual C++ lako koristiti u Xcode?
  • User
  • Posjetitelj
03.12.2007 | 12:20
krugoval je napisao:
daj mi recite kak se programira u c++ u u xcodeu


Ako radis konzolne aplikacije (pretpostavljam da si srednjoskolac ili student) onda ti je XCode nepotrebna komplikacija. Skini si TextWrangler koji je besplatan i podrzava razne sintakse a kasnije u terminalu kompajliraj s gcc-om i to je to Tako bar ja radim...

Ako pak mislis radit nekakav GUI za svoju C++ aplikaciju tu ti vec ne mogu pomoc
05.12.2007 | 04:55
krugoval je napisao:
daj mi recite kak se programira u c++ u u xcodeu
05.12.2007 | 05:02
Zašto čovjeku ne objasnite fino kako se to radi u xcodeu?
IDE je napravljen da bi pojednostavnio stvari, ja predajem računalstvo u srednjoj školi i mojim đacima se diže kosa na glavi kad im kažem kompajler linker konzola build i ostali... pogotovo kad ih probaš naučiti neki drugi jezik kao objective-C koji može biti sličan koliko god hočeš ali nije ISTI
Doči će vrijeme kad če naučiti što se nalazi iza svega toga...
To pogotovo vrijedi ako je IDE besplatan kao što je xcode
05.12.2007 | 05:05
Otvoriš Xcode,
napraviš novi projekt File New - project
odabereš Command line utility - C++ tool, i spremiš to negdje.
otvoris main cpp, napises sta imas kliknes na build, i ako je sve ok mozes pokrenuti program u konzoli klikom na crnu ikonicu
07.01.2008 | 22:29
Pogledaj eclipse (www.eclipse.org) i njihov CDT. Besplatno i mocno, nisam probao na mac-u al trebalo bi radit.
13.08.2010 | 13:07
bok ljudi...ja sam zainteresiran več podulje za C jezik...čuo sam za knjigu K&R 2nd edition al dal mi neko može reč dal je to dobra literatura za početak (ne apsolutni početak, jer nekakvog malog znanja imam)...ak nije koju literaturu preporučujete
13.08.2010 | 16:05
ako uspiješ savladati K&R a to znači riješiti sve primjere i zadatke sam, e onda to znači da znaš programirati! zato, toplo preporučam
13.08.2010 | 21:56
K&R ne zovu uzalud "The C Bible". Tamo je sve, od "Hello, world" do binomnih lista pointera na pointere

Jedini je problem što danas više ne stoji da pomoću samo te knjige možeš napisati koristan program, jer u njoj nećeš naći ništa o objektnom programiranju, prozorima, formama... Ali programirati ćeš naučiti, to sigurno.

Inače, ja sam oduvijek mrzio C. Te njegove "ležerno-neobavezne" fore idealne su za neuredne i kaotične programere čiji kôd više ni oni sami ne kuže nakon par mjeseci. A da ne kažem kako je tek lako sam sebi podmetnuti bug koji se teško otkriva. Uvijek sam puno više volio Pascal. Ali što ćeš - svi su jahali po C-u i govorili mi da je Pascal za pederčiće. Pa sam se zato prebacio na ASM i Lisp.
13.08.2010 | 23:58
Inače, ja sam oduvijek mrzio C. Te njegove "ležerno-neobavezne" fore idealne su za neuredne i kaotične programere čiji kôd više ni oni sami ne kuže nakon par mjeseci. A da ne kažem kako je tek lako sam sebi podmetnuti bug koji se teško otkriva. Uvijek sam puno više volio Pascal. Ali što ćeš - svi su jahali po C-u i govorili mi da je Pascal za pederčiće. Pa sam se zato prebacio na ASM i Lisp.

Kakve veze ima sintaksa jezika s urednošću kojom netko hekla svoj kod? Vidio sam podjednako uredne i neuredne <umetni jezik> programe, odnosno programere. Špageti-kod je špageti-kod, u čemu god ga netko napisao.

A i nisam siguran što bih rađe debuggirao čitajući samo kod programa: C ili ASM.

Meni je pak Pascal drugi na top listi jezika s kojima se nikad nisam uspio sprijateljiti. Uvjerljivo prvi na listi mi je LOGO.
14.08.2010 | 04:23
Sad bih mogao birati riječi i pažljivo dati odmjeren, naoko objektivan odgovor, ali čemu?

C je zakon, Pascal je beskorisno smeće.



Uz K&R, meni se ove knjige sviđaju:

1. Reliable Data Structures in C
2. Expert C Programming.
14.08.2010 | 17:52


Moja antipatija prema C-u ima korjene u ranim devedesetima, kad se na osobnim ili kućnim računalima nije moglo naći C compiler koji bi bio iole upotrebljiv. Svi su bili bugoviti i puno manje upotrebljivi od npr. Turbo Pascala ili Borland Pascala 5.

Naravno da sam, kao unixaš, morao prihvatiti C. Unix bez C-a je kao hrenovka bez senfa. Ali nikad ga nisam zavolio.

Đipi, ima veze sintaksa s urednošću. Sintaksa pascala (kao školskog jezika) tjera te da budeš uredan (naravno da i dalje možeš biti neuredan ako to baš jako jako jako želiš, ali moraš se zaista potruditi). Sintaksa C-a potiče neurednost. I nečitkost.

Primjer: zašto bi se procedura zvala procedurom, kad je možemo nazvati void funkcijom? Općenito, kakve li perverzne ideje - uvesti "void" tip podataka.

Ili: Kakvo je to podilaženje lijenosti da umjesto i:=i+1 možeš napisati samo i++, ili pak ++i? Čemu to služi? I onda to još začahuriti u drugi izraz pa onda više nije svejedno piše li i++ ili ++i jer ovisi o tome da li se vrijednost i vraća prije ili nakon povećavanja? Kakav je toga smisao? Koliko ti to zaista vremena oduzima (u odnosu na sve ostalo u procesu razvoja neke aplikacije) pa da je nužno uvoditi takvu neurednost i nečitkost u izvorni kôd?

Iskreno, ne kužim zašto se nisi uspio sprijateljiti s Pascalom. Strukturiranost pascala navlas je ista onoj C-a. Samo je čitkiji i pregledniji.
14.08.2010 | 23:36
Moja antipatija prema C-u ima korjene u ranim devedesetima, kad se na osobnim ili kućnim računalima nije moglo naći C compiler koji bi bio iole upotrebljiv. Svi su bili bugoviti i puno manje upotrebljivi od npr. Turbo Pascala ili Borland Pascala 5.

Meni je Aztec C na Amigi bio savršeno upotrebljiv, pogotovo za moje tadašnje potrebe. Što je pak tebe mučilo?

Đipi, ima veze sintaksa s urednošću. Sintaksa pascala (kao školskog jezika) tjera te da budeš uredan (naravno da i dalje možeš biti neuredan ako to baš jako jako jako želiš, ali moraš se zaista potruditi). Sintaksa C-a potiče neurednost. I nečitkost.

Sorry, ne slažem se. Još u srednjoj, gdje sam morao koristiti Pascal jer su me natjerali puškom , viđao sam kupusaste Pascal programe. I istovremeno sam pisao beskonačno urednije C programe. I vidio sam urednije programe od mojih koji su pisali još uredniji programeri. A vidio sam i kupusaste C programe. I nisam u svemu tome našao nikakav pattern osim činjenice da se dan danas ne mogu sjetiti nečeg ne-školskog, što je napisano u Pascalu. Dakle, jedino s čim se mogu složiti je da je Pascal školski jezik. I da se mene pita izbacio bih ga iz škola, jer ne vidim nikakvu korist od vježbanja mozga da prilagodi razmišljanje i kodiranje njegovoj sintaksi. Izbacio bih i LOGO iz škole (ako već nisu).

Primjer: zašto bi se procedura zvala procedurom, kad je možemo nazvati void funkcijom? Općenito, kakve li perverzne ideje - uvesti "void" tip podataka.

Možda zato što je "jednostavnije" imati samo funkcije nego imati i funkcije i procedure? A objasniti da funkcija može "i ne vratiti ništa" je jednostavnije nego objasniti razliku između funkcije i procedure. Manje suvišnih informacija za pamtiti.

Iz istog razloga smatram da je jednostavnije, bez obzira na naizgled kompleksniju sintaksu, naučiti nekoga C sa njegovih 30ak ključnih riječi nego BASIC sa njegovih 200+ ključnih riječi. Da ne bude zabune između teorije i prakse - preferirao bih nekoga učiti programiranje kroz BASIC, sveden na minimalni subset naredbi, samo zato da preskočimo kompajliranje. Ali da moram u 5 dana od laika napraviti upotrebljivog programera (uz uvjet da mu logika funkcionira u startu!), učio bih ga C.

Ili: Kakvo je to podilaženje lijenosti da umjesto i:=i+1 možeš napisati samo i++, ili pak ++i? Čemu to služi?

Zašto bi to bilo "podilaženje lijenosti"?! i:=i+1 (pri čemu me posebno zabavlja dvotočka!) čitam kao "i jednako i plus 1". A i++ čitam kao "uvećaj i za jedan". To je stari dobri assemblerski "inc". Osim što se brže tipka, meni osobno je i++ daleko pregledniji u kodu od i=i+1. Danas, u vrijeme kada "Hello world!", kompajliran, bez pardona ima... 5 MB vjerojatno nitko ne misli da kompajler i++ defaultno prevede u neki addq (MC68000) koji potroši manje ciklusa za uvećati vrijednost registra za 1 nego što ga potroši alternativni i=i+1. Nekad se o tome moralo voditi računa pa je i++ bio Bogom dan. I da, danas su i kompajleri inteligentniji pa su u stanju analizirati kod i sami zaključiti da li je i=i+1 u kodu "ovo" ili "ono". Nekad su bilo "gluplji" pa smo, valjda, mi moralli biti pametniji.

I onda to još začahuriti u drugi izraz pa onda više nije svejedno piše li i++ ili ++i jer ovisi o tome da li se vrijednost i vraća prije ili nakon povećavanja? Kakav je toga smisao?

Ako stoje samostalno u liniji i tretiraš ih kao supstitut za i=i+1, naizgled nikakav. Ali ako se koriste u, primjerice, testiranju (if) pri čemu omogućavaju da inkrementaciju obaviš prije ili nakon testiranja uvjeta, mogu biti korisni pa makar samo zato da ukloniš jednu jedinu liniju koda po putu - i to ne zbog "kraćeg programa" (ne podržavam pisanje kriptičnog koda koji samo "cool" izgleda, a što, da, C omogućava!) nego zato što zbog promijenjene logike testa imaš optimizaciju koda i jednu liniju manje za izvršiti, a to može biti značajna ušteta unutar petlje.

Koliko ti to zaista vremena oduzima (u odnosu na sve ostalo u procesu razvoja neke aplikacije) pa da je nužno uvoditi takvu neurednost i nečitkost u izvorni kôd?

i++ i ++i nije pitanje (ne)urednosti nego logike koda. i++ vs. i=i+1 je stvar navike. "Nešto+1" je česta situacija u kodu (od petlji na dalje) pa je i++ vrlo prepoznatljiv element koji u kodu vrišti "inkrementacija!". i=i+1 i i=i+11 je "uvećaj i za neki broj, ne nužno 1". A i duže se tipka. Pogotovo kad moraš utipkati i dvotočku.

Iskreno, ne kužim zašto se nisi uspio sprijateljiti s Pascalom. Strukturiranost pascala navlas je ista onoj C-a. Samo je čitkiji i pregledniji.

Nisu mi se sviđale dvotočke.

Šalu na stranu, C jednostavno nudi više. Fleksibilniji je.
15.08.2010 | 08:29
Djipi je napisao:
Moja antipatija prema C-u ima korjene u ranim devedesetima, kad se na osobnim ili kućnim računalima nije moglo naći C compiler koji bi bio iole upotrebljiv.

Meni je Aztec C na Amigi bio savršeno upotrebljiv, pogotovo za moje tadašnje potrebe. Što je pak tebe mučilo?


Amiga! Fuj, ružne li ruke s disketom! Brrrrr....

I nisam u svemu tome našao nikakav pattern osim činjenice da se dan danas ne mogu sjetiti nečeg ne-školskog, što je napisano u Pascalu.


Bome, ja sam vidio podosta (a u nekima i sudjelovao) vrlo korisnih (i komercijalno uspješnih!) aplikacija napisanih u Borland Delphima.

Izbacio bih i LOGO iz škole (ako već nisu).


Nisu. I, srećom, ne pita se tebe. Ti bi 10-godišnju djecu učio C-u pa bi na takav način od svakog 1000-tog djeteta napravio programerskog genija, a ostatku klinaca zauvijek ogadio programiranje...

Što ti je uopće taj LOGO kriv? LOGO je jezik koji je razvio pedagog razredne nastave da bi djeci kroz igru približio koncept strukturiranog razmišljanja. To je didaktički alat, a ne programski jezik.

Primjer: zašto bi se procedura zvala procedurom, kad je možemo nazvati void funkcijom? Općenito, kakve li perverzne ideje - uvesti "void" tip podataka.

Možda zato što je "jednostavnije" imati samo funkcije nego imati i funkcije i procedure? A objasniti da funkcija može "i ne vratiti ništa" je jednostavnije nego objasniti razliku između funkcije i procedure. Manje suvišnih informacija za pamtiti.
[/quote]

PA da! Imaš pravo! Zašto uopće dijelimo ljude na muškarce i žene, kad bi mogli sve zvati ljudima! Manje suvišnih informacija za pamtiti!

Iz istog razloga smatram da je jednostavnije, bez obzira na naizgled kompleksniju sintaksu, naučiti nekoga C sa njegovih 30ak ključnih riječi nego BASIC sa njegovih 200+ ključnih riječi.


Što BASIC? Fuj BASIC! Tko je uopće spominjao BASIC?

Ili: Kakvo je to podilaženje lijenosti da umjesto i:=i+1 možeš napisati samo i++, ili pak ++i? Čemu to služi?

Zašto bi to bilo "podilaženje lijenosti"?!
[/quote]

...

A i duže se tipka. Pogotovo kad moraš utipkati i dvotočku.


Da. Stvarno ne znam zašto sam pomislio da je to podilaženje lijenosti...

Iskreno, ne kužim zašto se nisi uspio sprijateljiti s Pascalom. Strukturiranost pascala navlas je ista onoj C-a. Samo je čitkiji i pregledniji.

Nisu mi se sviđale dvotočke.


OK, kužim da se šališ, ali meni se baš zbog toga više sviđa Pascal. ":=" kao "dodijeli vrijednost" i "=" kao ispitivanje jednakosti (što je u C-u uvijek "=" pa značenje ovisi o kontekstu koji može biti začahuren pa na kraju više nisi siguran "što je pjesnih htio reći"). Ili "begin" i "end" umjesto "{" i "}" (koji su se, sjeti se, prije dvadeset godina na tadašnjim strojevima čitali kao "š" i "ć" pa mi je svaka funkcija bila omeđena sa "š" i "ć" - baš, ono, skroz logično... ). Ili "integer" umjesto "int" (opet podilaženje lijenosti!) i "real" umjesto "double" i "single" (što - double i single - jel to teniski turnir ili programiranje? ).

Jednostavno - uz istu strukturiranost - čitkiji je!

Šalu na stranu, C jednostavno nudi više. Fleksibilniji je.


Mislim da je ovo samo stvar navike. Bilo koji C-kôd može se, tako reći, jedan na jedan preštrikati u Pascal kôd. Ne baš sasvim jedan na jedan, naravno (radi if i++ ... i sličnih podilaženja lijenosti), ali bez problema. Gotovo da bi mogao napisati (jednostavan!) program (u C-u ili Pascalu) da to napravi sam kompjuter.
  • User
  • Posjetitelj
15.08.2010 | 11:25
Iako nisam radio s Pascalom, poklonik sam C-a i iz njega izvedenih jezika. Dat cu i svoj kratki osvrt

1. I meni je draži koncept void funkcije. Podjela na procedure i funkcije u VB.NET-u mi je bila skroz bezveze. Ovo mi je logičnije i jednostavnije - void ne vraća ništa i to je to.

2. Inkrementiranje s dodavanjem "++" na kraj (ili početak) varijable je super stvar i ponekad stvarno pomaže kod čitljivosti koda (u definiciji for petlje recimo) i općenito nekako naglašava da se radi o inkrementu. Blokovi obilježeni vitičastim zagradama su mi također daleko čitljiviji od samih riječi "begin" i "end", ili u mom slučaju prije par godina "Sub Main" i "End Sub".

3. U C-u se za ispitivanje jednakosti i pridjeljivanje vrijednosti ne koristi isti operator! Dodjeljivanje vrijednosti je jednostavno i logično "=" dok se za ispitivanje jednakosti koristi "==" tako da se zna što je pjesnik htio reći... Fuj dvotočke

4. Za "double" i "single" podjelu se slazem, kao i za odnos "int" i "long", al opet se treba prisjetit da C potječe iz vremena kad je svaki bajt bio bitan i mislim da je odabir nekog od tih tipova podataka više stvar same optimizacije, a u pitanje koliko je to i danas korisno se ne bum mešal
15.08.2010 | 13:42
User je napisao:
3. U C-u se za ispitivanje jednakosti i pridjeljivanje vrijednosti ne koristi isti operator! Dodjeljivanje vrijednosti je jednostavno i logično "=" dok se za ispitivanje jednakosti koristi "==" tako da se zna što je pjesnik htio reći...


Točno, imaš pravo, moja greška - pobrkao sam s BASICom...
15.08.2010 | 23:28
Amiga! Fuj, ružne li ruke s disketom! Brrrrr....

Blasfemičaru! Odi igrati Doom na svom HP48! :-b

Bome, ja sam vidio podosta (a u nekima i sudjelovao) vrlo korisnih (i komercijalno uspješnih!) aplikacija napisanih u Borland Delphima.

I Urban Jungle je napisan u Delphiju. Ali zažalili smo po putu.

Nisu. I, srećom, ne pita se tebe. Ti bi 10-godišnju djecu učio C-u pa bi na takav način od svakog 1000-tog djeteta napravio programerskog genija, a ostatku klinaca zauvijek ogadio programiranje...

Što ti je uopće taj LOGO kriv? LOGO je jezik koji je razvio pedagog razredne nastave da bi djeci kroz igru približio koncept strukturiranog razmišljanja. To je didaktički alat, a ne programski jezik.

I udarac ravnalom po guzi od strane časne je didaktički alat.

Što mi je LOGO skrivio? Jel' normalno da 2010. u školi 10-godišnjake podučavamo nešto što je nastalo '67 godine i izraslo iz LISPa? Jel' najjednostavniji način za objasinti 10-godišnjaku kako da uveća x za 1, naredba tipa...
 make "x sum :x 1

...? Razumijem da se doktor znanosti koji u slobodno vrijeme proučava umjetnu inteligenciju lako može nositi sa takvom sintaksom, ali ako mogu birati hoću li nekoga naučiti (BASICov) X=X+1 ili (Cov) x++, ova gore kriptografija mi ne bi bila ni na kraj pameti!

Dok god rotiramo kornjaču i crtamo s njom linije, bez kraćenja naredbi još je i jasno što je pisac programa htio reći, ali objašnjenje da je LOGO "razumljiv" ili, još apsurdnije, "dobra osnova" (možda za kriptografiju?) mi jednostavno ne drži vodu.

I, da ne bude zabune, C, kao ni LOGO, definitivno ne bi bio moj izbor za 10-godišnjake učiti programiranje.

PA da! Imaš pravo! Zašto uopće dijelimo ljude na muškarce i žene, kad bi mogli sve zvati ljudima! Manje suvišnih informacija za pamtiti!

Umh? Pa i zovemo ih sve "ljudima". Muškarci i žene se razlikuju samo po tipu podataka. I dodatno, oni koji se ne razmnože, spadaju u tip "void".

Što BASIC? Fuj BASIC! Tko je uopće spominjao BASIC?

A što je tebi pak BASIC skrivio?

Ili "begin" i "end" umjesto "{" i "}" (koji su se, sjeti se, prije dvadeset godina na tadašnjim strojevima čitali kao "š" i "ć" pa mi je svaka funkcija bila omeđena sa "š" i "ć" - baš, ono, skroz logično... )

Zašto kriviti C ako je netko na svojoj PC kanti imao instalirana domaća slova? Moja Amiga ih nije imala. Ako je to nekome na PC-u bio osnovni problem zbog kojeg je zamrzio C, možda je trebao pričekati domaću inačicu. Recimo, Č ili objektno orijentirani Ć.

Jednostavno - uz istu strukturiranost - čitkiji je!

Mda. Najbolje da i u pravopis ZAREZ umjesto jednokarakternih interpunkcijskih znakova ZAREZ uvedemo duže varijante CRTICA da dokažemo sami sebi da nismo lijeni TOČKA DVOTOČKA D Fakat USKLIČNIK Čitkije je USKLIČNIK Dizajneri svih zemalja ZAREZ požderite se USKLIČNIK

Vjerojatno sve to treba pisati u Comic Sansu i, po mogućnosti, velikim slovima.
  • Dijete
  • Posjetitelj
16.08.2010 | 02:40
Djipi je napisao:

Mda. Najbolje da i u pravopis ZAREZ umjesto jednokarakternih interpunkcijskih znakova ZAREZ uvedemo duže varijante CRTICA da dokažemo sami sebi da nismo lijeni TOČKA DVOTOČKA D Fakat USKLIČNIK Čitkije je USKLIČNIK Dizajneri svih zemalja ZAREZ požderite se USKLIČNIK




sry.. al moram uzet crvenu u ruku i...

Mda. Najbolje da i u pravopisZAREZ umjesto jednokarakternih interpunkcijskih znakovaZAREZ uvedemo duže varijanteCRTICA da dokažemo sami sebi da nismo lijeniTOČKADVOTOČKA D FakatUSKLIČNIK Čitkije jeUSKLIČNIK Dizajneri svih zemaljaZAREZ požderite seUSKLIČNIK


fala..
16.08.2010 | 12:39
Djipi legendo samo me zanima jesi ručno pisao ove "prijevode" interpunkcijskih znakova ili je bilo u nekom editoru CMD+R tj replace?
16.08.2010 | 14:58
Ručno, naravno! Pa neću valjda podilaziti lijenosti?!
16.08.2010 | 23:15
Djipi je napisao:
Blasfemičaru! Odi igrati Doom na svom HP48! :-b


Pffff!!!! Nikad nisam imao HP48!

I Urban Jungle je napisan u Delphiju. Ali zažalili smo po putu.


A zašto?

Dok god rotiramo kornjaču i crtamo s njom linije, bez kraćenja naredbi još je i jasno što je pisac programa htio reći, ali objašnjenje da je LOGO "razumljiv" ili, još apsurdnije, "dobra osnova" (možda za kriptografiju?) mi jednostavno ne drži vodu.

I, da ne bude zabune, C, kao ni LOGO, definitivno ne bi bio moj izbor za 10-godišnjake učiti programiranje.


Totalno ne kužiš, ili ne želiš kužiti. Lijepo sam ti napisao gore - LOGO nije programski jezik, nego didaktički alat namijenjen tome da mlađoj školskoj djeci približi koncept strukturiranog razmišljanja. Ne programiranja, nego strukturiranog razmišljanja. I, da, upravo kornjača i crtanje jest temelj tog približavanja - koristi se nešto što je djeci blisko i drago (crtanje) da bi im se približilo nešto strano i apstraktno (strukturirano razmišljanje).

A što je tebi pak BASIC skrivio?


BASIC je šala od jezika koji bi lijepo izumro s 8-bitnim kućnim računalima da #$&$"%/ Micro$oft nije izmislio Visual Basic i sve ono što se kasnije iz toga izrodilo, a što je onda opet rezultiralo time da svaka šuša koja je jednom u životu, s prstom u nosu, naklikala "hello world" u Excel macro editoru - sebe naziva programerom.

Mda. Najbolje da i u pravopis ZAREZ umjesto jednokarakternih interpunkcijskih znakova ZAREZ uvedemo duže varijante CRTICA da dokažemo sami sebi da nismo lijeni TOČKA DVOTOČKA D Fakat USKLIČNIK Čitkije je USKLIČNIK Dizajneri svih zemalja ZAREZ požderite se USKLIČNIK

Vjerojatno sve to treba pisati u Comic Sansu i, po mogućnosti, velikim slovima.


Evo, drago mi je da si me napokon shvatio...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Bertone, BigMac, smayoo, tino1, Zdravac, Anonimci (508)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.41 Seconds

Provided by iJoomla SEO