Novi početak
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novi početak


27.06.2017 | 18:05
Poštovani forumaši zanima me od vas iskusnijih programera koji bi ste savjet dali potpuno novom amateru u tom zanimanju? Gdje početi i sa čime? Neka literatura ili nešto takvo? Znam da ima jako puno raznih stranica o tome, ali što bi ste mi vi savjetovali i uputili prema nekom dobrom početku?
  • Dijete
  • Posjetitelj
28.06.2017 | 07:22
Moj najdrazi topik na tu temu je

www.jabucnjak.hr/forum/programiranje/143...ft-developerica.html
28.06.2017 | 07:42
1) Prvo uzmeš C jezik, to je osnova svemu što ti dolazi. Kreneš od primitivnih zadataka prema jačima, rješavanje ti mora postati logička rutina jer programer se postaje načinom razmišljanja, a ne bubanjem instrukcija napamet.
2) Kad savladaš C jezik i rješiš 100-injak zadataka kroz mjesec-dva onda ideš dalje, odnosno, tražiš jezik u kojem češ raditi, a to ovisi o tome čim bi se bavio (web dev, mobilne aplikacije i sl.). Kad to pronađeš kreće opet ispočetka kao i kod učenja C jezika. Istražuješ mogućnosti tog jezika i primjenu u praksi.
3) Nesumnjivo te nakon svega čeka OOP(objektno orijetnirano programiranje) i njegovo shvaćanje koje nije jednostavno za početnika, ali jednom kad uđeš u štos nema povratka na proceduralno programiranje
4) Nakon savladavanja OOP-a širi se svijet mogućnosti pa prema vrsti posla radiš u frameworku (MVC arhitektura), učiš dalje ono što moraš znati da bi spojio to u jednu cjelinu
5) Nakon toga imaš dobre šanse postati programer, cca 6-12 mjeseci da dođeš do ove faze
28.06.2017 | 17:40
Možda pretjeruješ malo, čovjek bi mogao odustati kad vidi što si sve napisao.

Nek proba C na tjedan dva, nešto drugo ako mu više odgovara. Važno je da ne odustane.

Mislim da je najbolje i najjednostavnije u početku uzeti neku knjiga koja će te voditi kroz primjere. Što više primjera. Što više jednostavnih primjera da sam početak bude prožet sa što više uspjeha a što manje situacija kad bespomoćno gledaš u ekran i misliš da si sve probao ali stvar jednostavno ne želi proraditi jer te očito komp mrzi.

Nakon par mjeseci gotovo svakodnevnog programiranja može preć na kompleksnije stvari gdje će svaki dan nekoliko puta biti jasno da ga komp zaista mrzi.

Ali zato je tu github. Uzmeš gotove stvari i čitaš kako su drugi nešto riješili. Plus dobije se osjećaj koliko je toga portrebno napraviti za određenu aplikaciju.

Igor
28.06.2017 | 22:24
Hvala puno
28.06.2017 | 23:42
Ivane, bog! Probaj nam dati malo više detalja. Prvo, koji ti je "background" u smislu znanja i iskustva? Čime se inače baviš? Drugo, imaš li neku konkretnu viziju kad razmišljaš o programiranju? Hobi? Promjena profesije? Dopunska zarada? Mobilna platforma? Web programiranje?...
29.06.2017 | 12:40
Bog Smayo, što se tiče dosadašnjih iskustava sa programiranjem/matematikom ( kompliciranijom- ono što se treba učiti u 4. srednje ) imam jako slabo predznanje jer je moja gimnazija smatrala da je dovoljno imati 1 godinu informatike i to u 2. srednje i uglavnom je to bilo dijelovi računala ( smješno ) te je cijeli dio matematike baziran na tome da se polaže niža razina mature u koju ulazi gradivo ako se ne varam 7.-8. osnovne i prva dva razreda srednje škole. Zakinut sam što se toga tiče i mislim da moram od samih početaka krenuti prije nego se uhvatim sa nečim ozbiljniji. Kako sam krenuo na fakultet profesori informatike su me zainteresirali tom granom te su nam organizirali osnove kako to kažu u C++. Sve je to bilo lijepo, ali su i ta jednom tjedno predavanja otkazivali tako da ništa od toga pa sam si rekao da ću se sam ( koliko mogu ) baciti na učenje. Volio bih naučiti web programiranje/dizajn. To bih mi bilo za sada neposredno uz faks kao hobi jer i ovako provodim cijele dane pred računalom pa bih barem korisno nešto učio.



Edit: Možda sam previše ambiciozan zbog svog ''predznanja'', ali opet smatram da imam vremena jer tek mi je 20-a godina.
29.06.2017 | 22:31
Znam da ima ljudi koji imaju 30-35 god pa su se uhvatili programiranja i danas to rade. Nije vazno jer programera treba za sve vrste poslova od rutinskih pa sve do slozenijih zadataka. Sto se web developmenta tice svakako ozbiljnije prouci c, zatim html, css, php i mysql onda kad to savladas mozes javascript pa sve popularniji node.js gdje je danas gro posla.
30.06.2017 | 10:43
Kao i svakom, tako i tebi, savjetujem da NE počinješ s C-om (ni u kojoj varijanti) jer je previše razbarušene sintakse. Teško je učiti paralelno načela programiranja, algoritmiranje i C.
Što se web programiranja tiče, to je dosta kupusasto područje (vagon raznih jezika i platformi, ali i područja koja su zahtjevna za ozbiljno njima ovladati, kao što je modeliranje podataka i database design) pa se čak ne bih ni usudio prstom pokazati na išta od toga i reći "to će ti sigurno trebati" jer za par godina najvjerojatnije ništa od ovog što je danas aktualno - neće više trebati, osim za krpanje starih siteova.
Svakako trebaš potrošiti (ovisno koliko vremena u prosjeku odvajaš za ovo) par tjedana na osnovne pojmove - što je varijabla, konstanta, koji su tipovi podataka, koja su njihova ograničenja, nizovi i matrice, vezane liste, podatkovne strukture, objekti, metode, svojstva...
Kao neka ilustrativna podloga za vježbanje primjera je Pascal uvijek najbolji školski alat. Imaš za Mac freepascal.org i razvojnu okolinu Lazarus.
Ali mnogi se sa mnom ne bi složili jer Pascal danas nije popularan jezik pa se doima kao da je bezveze trošiti vrijeme na učenje te sintakse. Ja se s tim ne slažem jer je Pascal strogo formaliziran jezik jako čvrste sintakse što puno pomaže početniku bez iskustva. Naime, lakše je pronaći sintaksnu, nego logičku pogrešku u kodu, a kod C- maltene svaka sintaksna pogreška postaje logička jer je sintaksa vrlo labava.
Ipak, da uvažim i te drugačije stavove, jezik koji je relativno zastupljen danas, a malo zgodniji za učenje od C-a je Python. Na Macu imaš pod normalno instaliran Python interpreter, dostupan iz terminala, isto kao i GNU C++ compiler. Za jendostavne testne i školske programčiće, dakle za prve korake, dosta ti je to. Ne treba ti odmah cijela xcode razvojna okolina i što ja znam...
30.06.2017 | 11:52
Zahvaljujem Smayo, Dacika, IgorD bilo kakva informacija mi je super i cijenim vašu pomoć. Zanime me još što mislite jel isplativo uložiti u npr. nekakav tečaj s time da ne mislim na online nego baš npr. neka privatna učilišta ili nešto tako po par mjeseci da traje ili je sve moguće od samog ( ne znanja ičega ) pohvatati sve.
30.06.2017 | 14:53
Svaki je proces učenja lakši s dobrim tutorom. Možeš sve to i sam, naravno, osobito ako ti apstraktni modeli razmišljanja ni inače nisu problem, ali čak i tada je krivulja učenja brža uz nekog tko zna istaknuti bitno i posložiti redoslijed.
Problem je u tome što, čini mi se, baš i nema nekih tečajeva programiranja. Online - ima codeacademy.com i sl.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 40 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO