Sto si zelite u X-u? :-)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Sto si zelite u X-u? :-)


  • MAK
  • Korisnik
  • 13
01.10.2003 | 00:01
Ovaj URL bi mogao biti inspirativan:
lowendmac.com/lite/03/0930.html

Bisu losi ljudi, jos manje neznalice, ali se lijepo vidi: sto ljudi, sto cudi. No, popis zelja o tome sto da se popravi sto prije u X-u ujedno i pokazuje koliko smo ga doista savladali.

Ima ja svog. A vi?
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
02.10.2003 | 03:56
No?
  • zvonimir
  • Posjetitelj
02.10.2003 | 19:10
Bio sam poslao vec malu hrpu toga Appleu izravno, pa onda ekipi na news grupi. Nakon nekog vremena saznao sam da je Apple ugradio jednu od tih sitnica, a to je ZIPanje u Finderu. Samo, tko ce znati jesam li to bio vidovit, ili su oni zbilja poslusali svoje korisnike
No popis se i dalje nastavlja. Dokle god OS X ne bude dobar kao onaj OS iz StarTreka (TNG), imat cemo sta pisat' i zalit' se
  • zvonimir
  • Posjetitelj
02.10.2003 | 19:40
Ajmo nastavit sa zeljama:

- Zelim konzistenciju u dijalozima. Mnogi dijalozi nemaju nikakvo dugme, iliti botun iliti puce, iako prikazuju informaciju koji treba procitati, odnosno obratiti paznju, pa onda potvrditi i ugasiti. Nerijetko ih treba ugasiti ... na crvenu kuglicu!?!
Bezveze. Na kuglicu se mogu gasiti prozori aplikacije, ali NE i dijalozi.
Dijaloge treba potvrditi nekako, da su opazeni i procitani. MORAJU imati dugme na sebi, pa makar to bilo jednostavno "Close".

- Ne zelim sareni interface. Zasto Safari ima izgled brusenog aluminija, a Mail obicni Aqua ugodjaj? I tomu slicno.

- Zelim da se prozori aplikacija mogu "lijepiti" jedni uz druge, kad se sretnu na rubovima.

- Zelim sistemsku kontrolu prozirnosti prozora bilo koje aplikacije.

- Zelim virtualne ekrane podrzane unutar sistema, ili sistemske layere (kao u Photoshopu), na kojima mogu otvoriti i izvrsavati aplikacije koje zelim. Tako mogu imati virtualni ekran 1, npr, na kojem je Mail i Safari i FTP aplikacija, ekran 2 na kojem je Photoshop i Dreamweaver, i sl. Onda Expose zumira sadrzaj samo jednog virtualnog ekrana. Drugim rijecima, na taj nacin mogu pokrenuti stotinu aplikacija, i sve ce biti vidljive kada zelim.

- Zelim da se kanta sa smecem ne seta onda kada mis seta po Docku. Zelim da kanta dodje u donji desni kut ekrana, i da tamo stoji nepomicno, tj. da sidje s docka.

- Rastezljivi "column view" u dijalozima za otvaranje i spremanje datoteka.

- U prozoru Findera, neka ikonica "Computer" zbilja prikaze moje racunalo, a ne iMaca. Odnosno, neka Finder bude pametan: ako imam Ti PowerBooka, neka iscrta njegovu slicicu. Ako imam G5 desktopa, neka nacrta njegovu slicicu.

- Zasto ikona Hard Diska na desktopu? Zasto ne ikona racunala kojeg imam? Ako mozda zelim pristupiti CDRW uredjaju na racunalu, necu kliknuti na ikonu Hard Diska, vec na racunalo, pa onda na CDRW ikonu. To je puno normalnije i logicnije. (Nesto slicno kao u Windowsima).

- Itd.
02.10.2003 | 23:04
>- Zasto ikona Hard Diska na desktopu? Zasto ne ikona racunala kojeg imam? Ako mozda zelim pristupiti CDRW uredjaju na racunalu, necu kliknuti na ikonu Hard Diska, vec na racunalo, pa onda na CDRW ikonu. To je puno normalnije i logicnije. (Nesto slicno kao u Windowsima).<

Ne kužoim drugi dio - ako ubaciš CDRW, on će ti se pojaviti na desktopu što je i najlogičnije - nemoj molim te windows paralelu, onako kako je tamo to je zadnji debilizam.
  • zvonimir
  • Posjetitelj
03.10.2003 | 03:00
Ne Vanjuska, zelim obrnut nacin razmisljanja OS X-a. Ako nema diska u CD ili DVD uredjaju, a zelim mu pristupiti, neka OS X to kuzi i neka onda prikaze sto sve mogu s uredjajem: zaprzit podatke s hard diska ili nekog drugog uredjaja, ucitati disk,i sl., ... a ne obrnuto (da bih mu uopce pristupio, moram ubacit medij unutra).
Za novog korisnika, kudikamo laksi pristup je ikona racunala i sve ono sto na njemu ima.
03.10.2003 | 12:08
Hm, nije mi jasno sto imas raditi sa deviceom u kojem nema medija?
  • zvonimir
  • Posjetitelj
03.10.2003 | 16:43
m, nije mi jasno sto imas raditi sa deviceom u kojem nema medija?

Zbunjuje switchere s PCa. To sam primjetio. Ljudi koji su dojuce koristili Windowse, kad dodju na OS X, odmah traze MyComputer. Jer je to je najlaksi i najjednostavniji nacin snalazenja nethnickim osobama kako pristupiti pojedinom uredjaju na racunalu.

Mozda je Macovcima malo blesavo, ali nije sve sto Microsoft napravi za bacit u vodu
03.10.2003 | 17:42
Ja sam svakako protiv da se vide uređaji koji nisu na raspolaganju. Upravo to smatram velikom prednošću Mac GUI-ija. Windoze solucija ruši desktop metaforu.
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
04.10.2003 | 01:04
m, nije mi jasno sto imas raditi sa deviceom u kojem nema medija?

Zbunjuje switchere s PCa. To sam primjetio. Ljudi koji su dojuce koristili Windowse, kad dodju na OS X, odmah traze MyComputer. Jer je to je najlaksi i najjednostavniji nacin snalazenja nethnickim osobama kako pristupiti pojedinom uredjaju na racunalu.

Salis se. Metafora Desktopa je "My Computer". To je SVE tvoje. A tu se pojavljuje ono sto imas, a ne pojavljuje ono sto nemas. Uostalom, sidebar u Pantheru je upravo to.
Ja bih volio da NAJPRIJE rijese glupe slamperaje:
- Dvoklik na mapu/ikonu diska, ne rezultira uvijek otvaranjem prozora. Ne moze to "sad ovako, sad onako"!
- Kad napravis novu mapu u "List Viewu" prozor se, ma koliko uzak, umakne ulijevo i ne mozes vidjeti pocetak imena mape cije ces ime upisati

- Volio bih da u Finderu mogu tabirati prozore, slicno kao sto se u devetki prozore moglo na tab spremiti dolje. I da se tako tematske grupe mogu spremiti u dock... Naravno, "magnetizam" prozora na 1-2 pixela

Moram priznati da nisam sasvim razumio koncept "pilesa" koji je bio najavljen i demonstriran u Finderu, ali je napusten ili odgodjen - ne shvacam sasvim po cemu bi bio napredak u organizaciji i preglednosti

- Volio bih da se bluetooth uredjaji mountaju kao drugi uredjaji: diskovi, PCMCIA kartice... Na telefonima, medju kojima ne vlada velika sarolikost organizacije podataka i OS-ova, nalaze se hrpice podataka poput SMS-ova, slika, glazbe, filmova... koje bi se moglo skidati i stavljati jednostavnim drag/drop postupcima

Ima jos...
  • zvonimir
  • Posjetitelj
04.10.2003 | 03:23
Ja sam svakako protiv da se vide uređaji koji nisu na raspolaganju. Upravo to smatram velikom prednošću Mac GUI-ija.

Nije poanta sto ti ili ja mislimo, nakon godina provedenih na Mac platformi.
Sto misle korisnici koji nisu bili na Macu, to je vazno.

Radio sam s grupom ljudi koji su koristili Windowse i vidio da INSTINKTIVNO polijecu prema MyComputer ikoni, jer drukcije nemaju pojma kako pristupiti uredjajima. To uopce nije los koncept, priznajem, koji je na Windowsima samo zbog jednog razloga -- gotovo nema nikakva automatizma u operativnom sustavu. Npr. ubaci disketu u PC-a ... nista se nece dogodit, dok ce Mac prikazati disk na desktopu.

Dakle, osobno zelim evoluciju ideje o desktopu.
Sve sto je raspolozivo, MORA biti na neki nacin vidljivo, pa makar podignuti CD u CDRW uredjaju bio vidljiv i dvoklikom spreman na otvaranje, a prazni superdrive vidljiv, ali poluproziran, sto ce reci "ubaci medij i bit cu aktivan".

Sto ako Mac ima, teorijski, 4 CD uredjaja spojena, 2 eksterna diska, USB memory disk i bluetooth uredjaj u blizini. Zelim da su svi vidljivi i svima ocitan status, sto znaci, neki ce biti posve vidljivi, neki poluprozirni. Iskoristi Aqua sucelje, kad ga vec imas!
  • zvonimir
  • Posjetitelj
04.10.2003 | 03:29
Moram priznati da nisam sasvim razumio koncept "pilesa" koji je bio najavljen i demonstriran u Finderu, ali je napusten ili odgodjen - ne shvacam sasvim po cemu bi bio napredak u organizaciji i preglednost

Samo u brzom pregledu sto je sve unutar mape.
Ne otvaras prozor (1 korak), pa ne skrolas po prozoru (2 korak), pa ga gasis (3 korak), nego samo kliknes na pile (1 korak), i sve sto je u njoj kao harmonikica se rasvori i prikaze. Kao stvoreno za Maca.

No to NIKAD nije sluzbeno bilo u Finderu. O tome se nagadjalo, prikazani su bile Flash simulacije kako bi to sve trebalo izgledati, ali hoce li doci .. tko zna. Imam osjecaj da hoce, mozda vec u 10.4. Treba nesto ostaviti i za sljedece verzije OS X-a ... ta mora Jobs ponovno nabrojiti koliko novih sitnica dobijes za svaki dolar
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
06.10.2003 | 01:08
Imam još želja. Evo jedne iz devetke (falabogu, FinderFarbe stižu):
Htio bih da command+stisnuti klik na mišu rade paning po ne-do-kraja otvorenom prozoru.
Sto ako Mac ima, teorijski, 4 CD uredjaja spojena, 2 eksterna diska, USB memory disk i bluetooth uredjaj u blizini. Zelim da su svi vidljivi i svima ocitan status, sto znaci, neki ce biti posve vidljivi, neki poluprozirni. Iskoristi Aqua sucelje, kad ga vec imas!

To da. Floppy kao sjena, ako u njemu nemaš ništa... pa dalje.
Ali ja želim i bežične medije koji su na raspolaganju; nije li to - po analogiji na one koji su na bilo koji način spojeni kakvim konektorom - sasvim logično?
Ne, ne kažem da je citirana ideja blesava... nipošto! Ali onda hoću da i bežične stvari kojima (eventualno) mogu pristupiti nekako daju do znanja da su tu. Pri tome ponajprije mislim na wireless servere (airport za one kojima je bliska samo Appleova terminologija. Nekako, nije mi dovoljna samo ikona "Network" koju moram provjeravati... A osim toga, iPodi će uskoro biti na poslugu, a airportani kompjuteri, osobito prenosivi, s publiciranom glazbom trebali bi na takvom mjestu dat do znanja da postoje i da su dostupni. Telefone sam već spomenuo.
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
08.10.2003 | 07:14
Evo što mi još fali od poznatoga: da prozor mogu dohvatiti , osim za gornju prečku, i za ostale tanje strane okvira. I micati ga po volji.
08.10.2003 | 16:49
da prozor mogu dohvatiti , osim za gornju prečku, i za ostale tanje strane okvira

Pa i možeš ukoliko je u pitanju brušeni metal. Aqua prozore ne, ali metalne možeš. (barem u 10.2 i 10.3)
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 22 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

drlovric, Ender, Maxxy, Riba, ZeljkoB, Anonimci (612)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO