macOS High Sierra
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

macOS High Sierra


19.09.2017 | 15:45
Citam okolo malo pa naletio na ovaj clanak....

macOS High Sierra i Fusion Drives

Ne znam jel su ljudi upoznati s time, pa da se ne zaletavaju kad izade....
19.09.2017 | 16:30
Link ti je za u smeće.

FD je sranje i treba ga izbjegavati jer je sigurnost duplo manja nego svakog diska posebno.

Ispravan link.
19.09.2017 | 16:58
zabac kaže:
Link ti je za u smeće.

FD je sranje i treba ga izbjegavati jer je sigurnost duplo manja nego svakog diska posebno.

Ispravan link.


Hvala na ispravci
21.09.2017 | 07:43
Tema je macOS High Sierra,brisem nepotrebne postove
  • Dijete
  • Posjetitelj
21.09.2017 | 09:01
saint kaže:
Tema je macOS High Sierra,brisem nepotrebne postove


Neeeeeeeeeeeeeee...
25.09.2017 | 11:07
U koliko sati (cca) mozemo ocekivati pustanje novu sierre?
25.09.2017 | 12:19
Rekao bi iza 19h cca
25.09.2017 | 15:09
Cemu se to tako radujete, pa ste nestrpljivi?

Meni vala nije nesto wow...
25.09.2017 | 15:19
Ma novi nastavak Harry Potter-a izlazi pa su djeca nestrpljiva.
26.09.2017 | 19:45
Et', ak nekog zanima, upravo apdejtao na Airu mid 2011 sa 2 GB rama.

Radi jednako dobro ko i na Sierri, ništa ne zatrzava. Sve ok.
27.09.2017 | 13:56
Kako vam se cini novi OS?

Meni za sada najkorisniji feature kada idem na Get info, odmah mi kaze velicinu foldera. Ne racuna vise i zbraja.

Ostalo sve nesto mehhh. Nemam uopce osjecaj da se vrti nesto novo, godinu dana razvijano od tvrtke sa neogranicenim budzetom
27.09.2017 | 14:07
Baš to, ništa revolucionarno. Imaš grupno imenovanje slika - to mi je OK.
27.09.2017 | 15:13
Grupno imenovanje je i sad bilo na starim sistemima. Sve se oznaci i preimenuje, jedino sto slike u imenu dobivaju nastavak tipa 001, 002....
27.09.2017 | 15:21
To sve jako dobro radi.... Photo je dobio ogromni update... lijepo za vidjeti.

Odradih clean instal, I sve je prodisalo, nekako je sve bolje, najvise to vidim na MBP Retina 15" late 2013. Na MBP 13" 2016... tu se moram priznati bas i ne vidi neka razlika... ali imam osjecaj da je bolje sve.

Novi file sistem APFS, ja bih rekao da je ubrzao i poboljsao stvari... vecinom nevidljivo, ali eto "kada idem na Get Info, odmah mi pokaze velicinu foldera"

Vecinom je ovo sve update ispod haube, sto je i sam Apple naglasavao i naglasava... dakle nije niti za bilo ocekivati puno vidljivih noviteta...
27.09.2017 | 16:20
Upropaste punokrvni Aperture i jako dobar iPhoto, i naprave govance zvano Photos (da bi eto sa iOS sve radilo kako treba). Umjesto da su iOS aplikacije napravili mocnijima, oni napustili i osakatili OS X aplikacije koje su bile odlicne.

I sada na kapaljku vracaju features u nedonosce Photos, i mi se eto divimo i zahvaljujemo
27.09.2017 | 16:27
Niti se aplikaciji Photo ne divim nit zahvaljujem Apple-u na istoj

Samo sam napisao lijepo za vidjeti....

Tko se profesionalno bavi fotografijom, Aperture mu i tako nije bio primarni alat, ako je uopce i bio alat... ili, ja grijesim?

Mislim da tako nekako i Apple razmislja, pa je odustao od Apertura... u smislu "OK, mi cemo se baviti amaterima i obicnim smrtnicima dati malo bolje alate, a profesionalcima neka se bave oni koji i tako vec godinama to pokrivaju bolje od nas..."
27.09.2017 | 17:27
drlovric kaže:
Kako vam se cini novi OS?

Meni za sada najkorisniji feature kada idem na Get info, odmah mi kaze velicinu foldera. Ne racuna vise i zbraja.



Vidim da ovo boldano je spomenuto od dvojice u temi. Meni je i na prijašnjim OS-X sistemima, ta informacija bila trenutna. Nisam nikad doživio da se neka mapa ili cijeli disk računa, pa da nije odmah dostupno. Tako da mi je to malo čudno. Neznam koji se komad hardwera najviše koristi kod tih podataka, ako je to memorija imam je 16 Gb, pa je to možda do toga ?
27.09.2017 | 17:54
Ako datotečni sustav nije indeksiran, pa se podatak o veličini pojedine datoteke i foldera na ažurira tijekom pisanja/brisanja, onda je tu najopterećeniji disk jer OS mora 'pročešljati' sve datoteke u folderu da bi mogao izračunati njegovi ukupnu veličinu.
27.09.2017 | 21:14
@cariblanco:

Ja imam rMBP sa 16GB, nije do rama. Fotograf sam i puno puta kada exportam fotografije gledam velicinu finalnog foldera za klijenta, cisto da znam koji cu USB stick kupiti. I puno puta zbraja vjeruj mi. Inace ne bi ni primjetio da je to sada poboljsano
28.09.2017 | 04:39
Ja sam još na El Capitan. Mislio sam napraviti update na High Sierra međutim ima nekoliko stvari koje ma zanimaju od osoba koje su napravile update.
Šta je sa novim file sistemom APFS, odnosno kako funkcionira djeljenje fileova u mreži sa starim sistemima OSX Mavericks i El Capitan?
Šta je sa starim Time Machine fileovima?

Isto tako vidim da je spremanje installera za offline instalaciju zakomplicirano, a ovo šta piše u ovom tutorialu je apsurdno.
28.09.2017 | 08:11
Ja moram priznat da sam super zadovoljan sa HS-om. Air iz 2011 i imac iz 2010 rade ko metak. Baš ono nula problema za sada.

@Renzo - nisam siguran kako se dogodi ovaj download od svega 20MB installera, ali meni su obje instalacije preko Stora prošle kao punokrvni download. Dodatno namjerno sam skidao 2 puta, a ne kopirao lokalno jednu kopiju.

Imam kompresiran installer (koji je zipan na Sierri) tako da ako nekome treba neka se javi. Napominjem da je zipan na Sierri jer koliko smo Smayoo i ja prošle godine skužili bilo je nekih problema sa računalima koji su na malo starijim verzijama macOS po pitanju raspakiravanja Sierra ZIP datoteke. No uglavnom, nisam ni u jednom slučaju kod ove 2 instalacije dobio samo internet installer koji je radio download. U oba slučaja me dočekao full installer.
28.09.2017 | 14:35
Još mi se ne da riskirat stroj za update pa sam uzeo virtualku. Ja sam u VMWare stavio High Sierru i naravno da nije sve prošlo savršeno.

Napravio sam kopiju Mavericks virtualke (da mi ostane Maveriks naravno), preimenovao je u 10.13 HighSierra i otvorio u VMWareu. Prek shared foldera sam ubacio installer i pokrenuo ga. Virtualka se restartala i krenula je instalacija. Nakon par sati mi je dosadilo gledat u crni ekran na kojem piše "27 minutes left" pa sam resetirao virtualku gore u izborniku Virtual Machine -> Restart. Kao da se niš nije desilo, pojavila se jabuka pa "Resuming installation" i sve je bilo gotovo za 15 minuta.

Na prvi poged je sve djelovalo ok, vrag mi nije dao mira pa sam pokrenuo Reinstall VMWare Tools i nakon toga je počeo zezat miš. Nestao bi nakon svakog drugog restarta. Ne znam zašto. Kad nema miša, samo restartam unutar virtualke, dakle ne na silu nego normalno - Apple Menu -> Restart... Onda se miš pojavi.

Installer je vidio da imam SSD pa je naravno formatirao hard u APFS i zbog toga je sad velik punih 40 Giga umjesto 27G dok je bio Maverics. Uglavnom, imao sam i jedan crash sa onim japanskim i kineskim slovima (unutar virtualke a ne cijelog stroja) tak da za sada ne znam što bih mislio. Safari normalno radi, Finder otvara i zatvara prozore uz animaciju ali fluidno. Nema zapinjanja. Probao sam par aplikacija, sve izgleda ok, čak i moj Bouquet radi ok iako je 32 bitan, za sada je teško definitivno išta zaključit.
01.10.2017 | 14:56
Napravio upgrade na Mac Mini mid 2010, 16 GB RAM i 120GB SSD. Prvi dojmovi su više nego dobri i rekao bih da radi bolje i brže nego prije nadogradnje. Nakon instalacije radio je upgrade Photos Library i iTunes Library. Automatsko pokretanje videa u Safariu je isključeno po defaultu. Računalo je koje svi doma koristimo za surfanje a najčešće ga koriste klinci za gledanje filmova ili serija. Od aplikacija ima Office for Mac 2011 i Filemaker 12 i 15. Filemaker 12 mi se jedanput srušio ali ver. 15 radi bez problema. Parallelsi su verzija 11.2.2 sa Win 8 i isto tako rade bez problema. Nisam računao vrijeme potrebno za instalaciju jer sam download pokrenuo preko noći a restartirao (instalirao) ga ujutro dok sam bio u dućanu. Zato pretpostavljam kako je to na ovom stroju trajalo cca 60 min.
01.10.2017 | 20:54
Ja sam naletio na jedan bug ili vec sto god da je.
Recimo kad otvorim firefox koji inace koristim kao defaultni browser i odem na youtube te pokrenem neki video sve radi normalno ali recimo kad kliknem da se video prikaze na u full zaslonu preko cijelog ekrana e onda se slika poveca ali recimo tu gdje je bio dock, e on nestane ali mi se vidi slika sa desktop beckgrounda i tu nema youtube videa vec je zaslon kao i dalje u full modu ali taj fullmod ide do docka. Nista od slike nije odrezano vec se tako slika prikazuje. Recimo da se to ne dogadja u Safariju.
Uopce ne mogu prokuziti u cemu je fora i kako to ispraviti. Dock znaci kao da nestane ili se povuce dolje i kad mal duze mesem odes na mjesto docka onda se on pojavi. Ima li jos tko ovakivih problema.

Zna li tko kako ovo ispraviti ako je samo opcija negdje.

Thx !

EDIT:

samo da nadodam da kad forefox pokrenem i onda kliknem da ode gore u baru na view pa na " enter full screen " i nakon toga kada sam u full screenu e onda se i youtube pokrece u full screenu. Do sada se uvijek kad bi kliknuo na videu koji gledam dvoklik prikazivao puni zaslon ili na onoj bar uz youtube kad kliknes na full screen isto bi bilo e sada nije... ?
Napisao sam da je u safariju sve ok i u chromeu je takodjer sve ok pa bih rekao da je ovo onda neki bug?
08.10.2017 | 00:11
Super ovaj APFS u HS-u

support.apple.com/en-us/HT208168
08.10.2017 | 18:41
Kako u Windozama aktivno pristupati ovom file systemu?

Paragon za sada neplanira nešto poput Paragon HFS+, jedino MacDrive, ali za "prevelike" novce
08.10.2017 | 19:06
Ljudi, koji vam je? To je sve još puno dječjih bolesti. Kome komp služi za ozbiljan rad, treba se strpiti s tim čudima barem još godinu dana.
08.10.2017 | 19:11
"Ako radi ne diraj." To je jedna od mojih uzrečica. Druga je. "Ako radi, ne čačkaj zašto radi."
08.10.2017 | 20:44
Ima i ona: "Ako radi, pričekaj da joj završi šihta pa je pozovi na večeru."
08.10.2017 | 21:47
E moj smayoo... da sam ja cekao godinu dana nakon prvog izlaska da updejtam... slabo bi od toga vjade biloi
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 10 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.15 Seconds

Provided by iJoomla SEO