El Capitan nagazne mine
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

El Capitan nagazne mine


22.10.2016 | 13:04
Vjerujem da će nekima zvučati smiješno, ali opet, vjerujem da ima i onih koji me dobro razumiju...

Dakle, planiram napraviti upgrade sa 10.8.5 na 10.11.6, radi nekih komada hardvera i softvera koji će mi uskoro trebati, a nisu podržani na 10.8. Stroj je MBP 9,1 (15,4" mid 2012, non-retina), 16 GB RAM, 480 GB SSD. Grafike su dvije Intel HD4000 i Nvidia GeForce GT650M.

Odlučio sam se ići na 10.11 na temelju informacija kako je 10.11 optimiran i štedljiviji prema resursima u odnosu na 10.10 (nešto kao 10.6 u odnosu na 10.5). Je li to točno?

10.12 mi apsolutno ne dolazi u obzir. Prvo, što je sam OS presvjež i ne želim im služiti kao pokusni kunić. Drugo, što neki drugi softveri i hardveri koje koristim nisu podržani na 10.12.

Dakle, prije nego se u to upustim, a da si uštedim malo živaca i vrijeme potrebno za vraćanje svega s TM backupa, molim za informacije:

- što je u 10.11 od funkcija koje su bile normalne na 10.6 i 10.8 NEPOVRATNO UKINUTO? Npr. na 10.9 su bili ukinuli iPhone sync lokalno i ostavili samo preko iClouda (pa kasnije vratili), što mi nije nikako bilo prihvatljivo.

- ima li nešto od bitnih aplikacija koje se plaćaju da im promjena OSa sa 10.8 na 10.11 znači bitnu promjenu verzije i novo plaćanje licence?
AutoCAD 2014 ima ukupno 4 service packa i sa zadnjim je podržan na 10.11, to mi je OK.
Također znam za Microsoft Office koji mi 2011 više neće raditi na 10.11, nego ću morati zamijeniti sa 2016, ali to me ne boli uopće jer (a) koristim ga skoro nikad i (b) ionako imam akademsku licencu koju ne moram plaćati.
Da li netko zna kakva je situacija s FileMaker Pro 12?
Što još koristim ponekad, a s čim bi možda moglo biti problema: OmniGraffle Proffesional 5.4.4, OmniPlan 1.7, Mailings, OmmWriter
22.10.2016 | 16:04
Teska pitanja, pogotovo ako se uzme u obzir da pricamo o instalaciji i problemima OS X, kojeg smo vec i zaboravili

U cemu je problem klonirati svoj postojeci drive i sacuvati ga na externi disk, te napraviti upgrade i testirati? Ako Kapetan nije za tebe, vratis se lagano natrag. Istina moras vikend odovjiti za to, ali jbg

Prakticki imamo identicna racunala (osim ekrana, koji u ovoj prici i nije bitan), i ne sjecam se da sam imao nekih problema prilikom upgrade. A imam jako puno aplikacija. Neke logicno nisu radile prvi dan, zato sto je OS X bio brand new, ali to sada nece biti slucaj, jer Sierra je vec uveliko na sceni.
22.10.2016 | 16:53
smayoo kaže:
Također znam za Microsoft Office koji mi 2011 više neće raditi na 10.11, nego ću morati zamijeniti sa 2016...


Office 2011 radi uredno na 10.11.
22.10.2016 | 17:25
Zanimljivo... Hvala na info. Microsoft kaže drugačije. Ali dobro je znati.

drlovric kaže:
U cemu je problem klonirati svoj postojeci drive i sacuvati ga na externi disk, te napraviti upgrade i testirati? Ako Kapetan nije za tebe, vratis se lagano natrag. Istina moras vikend odovjiti za to, ali jbg


To svakako planiram. Problem je u tome što možda (sigurno!) neću odmah od prve skužiti sve probleme koji će doći s promjenom OS-a. Neki će mi isplivati tek nakon par mjeseci. One stvari koje su mi potpuni deal breaker ću svakako probati isti dan, ali i od svih onih ostalih ima previše da sve isprobavam odjednom, a ne bi se svega ni sjetio. A onda povratak više nije nimalo jednostavan, jer moram najprije ručno napraviti backup svega što sam radio u međuvremenu, pa tek onda restore. Ogroman gubitak vremena.

Druga stvar - vremena mi fakat fali. Želja mi je ne potrošiti tako puno na tu operaciju.
22.10.2016 | 17:46
Ne razumijem strah. Ako te toliko stišće u grlu radi prelaska na 10.11, zašto to ne napraviš na vanjskom disku (instaliraš OSX na vanjski disk) i isprobaš, pa ako si zadovoljan, ponoviš proceduru na disk u kompu.
TM back-up napraviš i na 10.8.6 i na 10.11.6, instalaciju 10.11 imaš ovako i onako sa strane.
Realno, gubitak je jedno popodne za 10.11 i isprobavanje, te neko drugo popodne za upgrade za istinu.
Ako što pođe po zlu kod prve nadogradnje, ostaje ti 10.9.6.

Office 2011 ne da radi na 10.11, već radi i na macOS. Barem tako čitam po netu.
22.10.2016 | 17:55
Pa upravo sam u svom postu iznad tvog napisao zašto to ne napravim. Jer neću odmah od prve skužiti sve probleme. WTF??
23.10.2016 | 10:40
Problem je da li ce "na tvom" racunalu raditi. Mozemo ovdje citati da neki programi rade kako treba na Macu i nekom OSX-u, dok na drugom ne rade ocekivano (Plex server recimo). Sto znaci ako ce ti raditi ali jako sporo ili ce se rusiti kod recimo snimanja na disk? Shvatio sam kako ti tu treba za posao , zato eksperiment ne dolazi u obzir. Ima jedan zakon koji kaze ako nesto moze krenuti po zlu, krenuti ce. Ja bi se vise bojao AutoCAD-a.
23.10.2016 | 17:08
OK, kužim, ali nije me to sad zanimalo. Zanimalo me je da li čisto neki od softvera koji se plaćaju (ne malo) ne rade s novijom verzijom OS-a. Npr. za FileMaker Pro 12 na službenim stranicama piše da nije testiran s tim verzijama OS-a. Dakle ne znaju da li će ili neće raditi. Pa pitam da li netko ovdje to zna. I tako slično za druge. Koje sam nabrojao. I da li ima nekih featurea OS-a koje su ukinuli?
23.10.2016 | 22:57
Bez ljutnje, ali gledajuci tvoju aktivnost na forumu ne bi se bas reklo da ti "vremena fakat fali"
24.10.2016 | 05:32
Spava 2 sata pa izgleda kako ima vremena.
24.10.2016 | 06:36
^SuperUnknown^ kaže:
Bez ljutnje, ali gledajuci tvoju aktivnost na forumu ne bi se bas reklo da ti "vremena fakat fali"

Pa da, u pravu si. Umjesto što trošim vrijeme na Jabučnjaku, trebao bi ga trošiti na svoje stvari.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 52 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Ender, Riba, zoranowsky, Anonimci (570)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.09 Seconds

Provided by iJoomla SEO