Fresh install, kako vratiti apove koji ne postoje?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Fresh install, kako vratiti apove koji ne postoje?


20.05.2016 | 15:01
Pozdrav ljudi
Naime, nakon što su mi istekle tri godine otkako sam kupio MacBook Pro, odlučio sam da bi bilo dobro da ga instaliram nanovo, ali da ovaj puta napravim clean install.
No, iako sam sve aplikacije s App Storea kupio, neke su od njih u međuvremenu povučene jer su izbacili verzije 2.0;
Tu govorim prvenstveno o Day One-u, Family Tree-u 7, Fantastical-u i drugim aplikacijama kojima nije mjesto ovdje vas zamarati...
Iako imam Time Capsule, uredno backupiran i aktiviran - zanima me postoji li način da sve ovo učinim bez aktiviranja tog stroja.
Primjerice, da li naslov "Purchased" smješten među četvero ostale opcije menija (Featured, Top Charts, Categories ili Others - znači išta u slučaju kada se OS X sustav instalira potpuno svjež?
Molio bih odgovor na to pitanje, i savjeta koliko god mi možete dati.
Unaprijed hvala:)
20.05.2016 | 16:21
Zar nije moguće prilikom kupnje programa samu instalaciju spremiti? Nisam ništa kupovao za novac, već one besplatne.
20.05.2016 | 16:41
Jednostavno iz /Applications kopiraj one aplikacije koje želiš sačuvati i poslije ih vrati na friško instalirani Mac. Ako želiš povući i pripadajuće preferencije, licence i sl. onda prekopiraj i ono što se na njih odnosi u ~/Library/User Prereferences i u /Library/Application Data
20.05.2016 | 17:38
Kloba kaže:
Pozdrav ljudi
Primjerice, da li naslov "Purchased" smješten među četvero ostale opcije menija (Featured, Top Charts, Categories ili Others - znači išta u slučaju kada se OS X sustav instalira potpuno svjež?


Što je kupljeno a što nije spremljeno je u tvojem iTunes računu a ne lokalno na mašini, tako da reinstalacija nema veze.
20.05.2016 | 18:28
Desavalo se da povuku staru verziju sa Appstore, i ti ako imas dokaz o kupnji, kontaktiras proizvodjaca direktno i ljudi ti posalju licencu za tu staru inacicu. Vole oni da ti nastavis koristiti staru, jer ces kad tad kupiti novu

Tako sam ja kupio Forklift preko AppStore koji ima neka ogranicenja (Thanks Apple), i poslao mail ljudima, oni mi poslali licencu za full verziju direktno sa njihovog weba.

Nece ti nista propasti, ne brini se
20.05.2016 | 18:46
Kloba kaže:
Pozdrav ljudi
Naime, nakon što su mi istekle tri godine otkako sam kupio MacBook Pro, odlučio sam da bi bilo dobro da ga instaliram nanovo, ali da ovaj puta napravim clean install.


Možeš li mi reći, zašto bi bilo dobro ponovo instalirati os x ? Šta nije dobro radio, ili je to ostavština od "prozora"
20.05.2016 | 19:27
Iskreno, ostavština od "prozora"...
Iako mu brzina - kako uploada OS-a (25 sec) tako i rada općenito - ne jenjava - imam neki glupi osjećaj da bi letio ako bi ga nanovo instalirao načisto, jer sam u tri godine instalirao puno appova, i deinstalirao još toliko - istina s App Cleanerom - ali opet...
Zaključno - vaša je preporuka da ga ne diram, jer da se ne lažemo - radi ko urica:)
20.05.2016 | 19:50
Gle, ja ti nisam neki veliki ekspert za os x, ali čitajući forum i komentare onih mac lumena, došao sam do tog zaključka. Imam mini i air, pa sam i ja ponekad reinstalirao os x u početku...sad već nekoliko godina ne diram ništa i sve je ok. Šta ti je trebao taj App Cleaner, sad će ti smayoo reći da si instalirao potencijalnu opasnost.
20.05.2016 | 21:56
Ne. App Cleaner ne vjerujem da je malware. Samo je nepotreban. Mac Cleaner, a osobito Mac Keeper su malware.
Glavni razlog zašto se Prozorse mora povremeno reinstalirati "načisto" je - registry. Sam OS u tom registryju čuva sve živo i mrtvo što se tiče neke aplikacije, dokumenata, podešenja, itd, a način upravljanja onim što se odande može izbrisati nikad nije razrađen do kraja. Tako da s vremenom registry postane monstruozno velik jer se gotovo nikad ništa iz njega ne briše, a OS mu *STALNO* pristupa i nešto čita iznutra. I to ga onda, uz činjenicu da *SVAKI* bajt kojeg čita s diska *STALNO* *IZNOVA* kontrolira instalirani antivirus - užasno uspori, a nema drugog načina da ga se svede na normalnu veličinu osim reinstalacije od nule.
Mac OS ne koristi ništa nalik registryju i ne koristi antivirus. Radi toga OS nije potrebno reinstalirati jer se neće s vremenom sam od sebe usporiti. Sve one podatke koje Prozorsi čuvaju u registryju - Mac OS čuva u malim pojedinačnim .plist i sličnim datotekama. Kako se radi o mnoštvu vrlo malih datoteka, to je njihovo i pretraživanje, i čitanje puno brže, bez obzira na to koliko ih ima. Na Macu također nije razrađen način konzistentnog brisanja tih datoteka (radi čega mnogi windowsaši koriste App Cleaner jer se ne mogu naviknuti da je dovoljno odvući aplikaciju u smeće), ali to što one ostaju neobrisane na disku - ne usporava Maca čak niti uopće primjetno, a kamoli bitno.
21.05.2016 | 06:31
Jedino zauzimaju mjesto na disku, ali kako su male, ne bitno. Najbolje je kad se program odvuce u smece (ako ne postoji procedura brisanja) pretraziti disk i pronaci sve fajlove s imenom tog programa i obrisati.
21.05.2016 | 07:04
Evo pokazat ću vam zašto držim da mi je AppCleaner bolji od jednostavnog bacanja appova u Trash, a uostalom zakleo bih se da sam o toj aplikaciji pročitao upravo ovdje - no nema veze.
Druge dvije slike su s DaisyDisc appa, tek da vam dočaram koliko sam zatrpao SSD...
ScreenShot2016-05-21at07.49.22-Vivaldi.png


ScreenShot2016-05-21at07.44.12-DaisyDisk.png


ScreenShot2016-05-21at07.45.03-DaisyDisk.png
21.05.2016 | 08:26
Dakle AppCleaner će ti uštediti punih 10tak MB. Nekome je možda bitno, nekome nije. Ja ću ih rađe pustiti u slučaju da u budućnosti odlučim instalirati aplikaciju tako da mi ostanu settinzi i ostalo.

A što se zatrpavanja tiče, barem je kod tebe jednostavno, uglavnom se radi o filmovima i glazbi, podacima koje je idealno držati na vanjskom disku ili NASu, a ne na SSDu.
21.05.2016 | 08:32
Imam Time Capsule od 2TB, jel mi predlažeš da ga obrišem, participiram, te koristim pola kapaciteta (1 TB) kao vanjski disk, a pola kao Time Capsule?
Kako uopće to započeti?
Osim što naravno, prvo treba pokrenuti brisanje TC-a?
21.05.2016 | 08:35
Upravo tako, ako imaš mjesta na Time Capsule, napravi dvije particije, jedna za backup a druga za filmove, glazbu i slične podatke. Nemam iskustva sa Time Capsule ali to ne bi trebao biti problem izvesti. Stvarno nema smisla držati filmove i glazbu lokalno na SSDu.
21.05.2016 | 08:40
Hm, baš čitam da iako je to izvedivo, Time Capsule nije zamišljen kao NAS storage i ekipa kaže "it is really not worth it". Sad što to znači točno ne znam, ali netko tko ima iskustva i zprve ruke sa Time Capsule će nadajmo se uletiti.
21.05.2016 | 09:06
Nije bitno, u TC upikni eksterni disk i onda ide. Malo je bedasto držati u TM-u filmove, mada se oni samo jednom usnime. Ako trebaš odnjeti multimediju nekamo, imaš problem, moraš i komp nositi.

EDIT: S terabajtnim diskom budeš si SSD rasteretio i imao
21.05.2016 | 10:03
Pa filmove ionako brišem kada ih pogledam, muzika jedino stalno ostaje. I aplikacije za iPhone i iPad koje sam platio. Samo neki sam dan otkrio da mi recimo BackStab iPhone igra, koja je bila super tamo 2011/2012 - nešto poput Infinity Blade - više ne radi na najnovijem iOS-u i naravno - povukli su je sa Storea...
I onda se zapitam, koliko imam tih prokletih aplikacija koje sam se naplaćao i naplaćao, a da uopće ne znam jel mi rede ili ne. Naime, iPad 3 sam dao, sada ciljam na Pro 9.7" - ali o tom potom...
Ašto se Time Capsulea tiče, najbolje će biti da si uzmem jedan externi disk za filmove i basta...
Bilo kako bilo - ljudi hvala Vam na savjetima.
Nego - kada sam neki dan na ovom forumu pročitao da je jednom čovjeku u iStyleu rečeno da za SSD od 512 GB mora dati 7000 plus kuna, smrzo sam se...
Sada mi je crv u glavi prodat li Mac i svu dodatnu opremu ( Superdrive, Time Capsule, kablove i s lovom se ponoviti - ili čekati da vidimo koliko će trajati i vidjeti je li istina da su Macovi "vječni"
21.05.2016 | 12:23
Uuu, onda si u velikom zaostatku s filmovima ako ih brišeš nakon gledanja (190GB).
21.05.2016 | 14:16
Ne, nego sam VELIKI FILMOFIL
I pod time mislim na američke serije, prvenstveno HBO, Showtime i Sci-Fi, zlatno doba Hollywooda - a ne ova digitalizirana sranja - i europsku kino i TV scenu, prije svega britansku, dansku, norvešku, pa čak i islandsku...
Zadnji DOBAR američki film koji sam pogledao bio je The Big Short. Ovo ostalo - luk i voda...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 15 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.12 Seconds

Provided by iJoomla SEO