Mavericks - software update ne radi
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mavericks - software update ne radi


04.08.2015 | 19:03
Polako ostajem bez ideja pa da podijelim s vama.

Dakle software update mi ne radi, ne znam točno kada se to počelo događati. App store javlja update, no install ne napravi ništa. Kao iskusan troubleshooter pokrenuo sam update iz command linea i pratio sistemske poruke u Console.app i uočio poruku koja je spominjala access denied za folder /var/folders/zz/zyxvpxvq6csfxvn_n00000s0000068/
Uz malo googlanja naišao sam na Apple discussions thread koji je otprilike opisao problem:
discussions.apple.com/thread/5675829?start=0&tstart=0

Promijenio sam rekurzivno ownership foldera u _softwareupdate:_softwareupdate i to je riješilo problem sa access denied porukom, međutim problem je i dalje bio pristuan. Pokrenem iz komandne linije softwareupdate -i, downloada i instalira update, kaže ok, međutim update nije instaliran i softwareupdate -l ga i dalje prikazuje. Pokušao sam obrisati kompletan /var/folders/zz/zyxvpxvq6csfxvn_n00000s0000068/ i kod reboota je kreiran nanovo, no niti to nije pomoglo.

Kako sam pred nekoliko dana migrirao sistem na SSD, pomislio sam da nije u tome problem, no dogao sam sistem sa starog diska u eksternom kućištu i niti tamo ne radi update. Na korak sam od reinstalacije sistema, prvi put u životu.
04.08.2015 | 20:27
Ja sam nedavno upao u sličan loop. App Store mi je na jednom stroju izlistao nekoliko apdejta, uključno s 10.10.4, ako se ne varam. Ne sjećam se kojim redom sam ih pokliktao (znam samo da NISAM kliknuo na Update All, ili kako god da se zove dotična opcija). Sindromi su bili slični ovima koje opisuješ: App Store bi prijavio postojanje apdejta, krenuo bi download, nakon njega instalacija (koja uključuje restart) i nakon instalacije ponovo obavijest da je raspoloživ isti apdejt. Prošao sam kroz loop par puta i zaključio da sam u loopu. Nisam se sjetio pogledati u konzoli što se zbiva - permissiona sam, na autopilotu, popravio (preko Disk Utilitya, ništa egozotično), ali zapravo se ne sjećam što je točno pomoglo osim neke "gluposti". Moguće da sam samo napravio Sign Out iz App Storea i ponovni Sign In - ne bi bilo prvi put da to pomogne. Pa možeš probati to dvoje (permissioni i relogin) prije reinstalla, a ja javim ako se sjetim što sam TOČNO napravio.
04.08.2015 | 20:32
Sjetio sam se još nečega što mi je znalo pomoći: bootaj Safe mode, pusti ga da obavi svoje i onda rebootaj normalno. Zna počistiti probleme ovog tipa (iako to sigurno nisam napravio u prethodno spomenutoj epizodi).
05.08.2015 | 05:43
Isprobao oboje, nije pomoglo.
05.08.2015 | 10:03
Siguran si da se update NIJE instalirao? Možda se JEST instalirao, samo OS to ne zna?
05.08.2015 | 12:30
Proguglao sam pokušavajući se sjetiti svog workflowa, ali umjesto traženog odgovora naletio sam na slične probleme koji se spominju vezano baš uz ugradnju SSD-a - datum. Ekipa prijavljuje da im je iz nekog razloga datum bio pomaknut u prošlost, a update prolazi samo ako je postavljen na datum nakon objave apdejta. Ima smisla. Pretpostavljam da bi već uočio "krivi datum", ali nikad se ne zna pa možeš provjeriti i to.

Dodatno, vezano za datum, naišao sam i na epizode u kojima je Apple releasao apdejte s certifikatima koji brzo ističu pa ekipu koja ne apdejta "redovno" (tu očito spadamo obojica) dovede u situaciju da apdejt ne prolazi verifikaciju dok se ne počisti zavrzlama s certifikatima. Nju pak mogu "počistiti" dvije situacije - manualni download apdejta ili sljedeći apdejt.

Da ne čekaš sljedeći apdejt (bilo čega), nakon kojeg bi trebao prvo apdejtati to što je najnovije pa onda pokušati starije (ne znam bi li pomogao klik na Update All), možeš probati skinuti Combo Update. Usputno možeš provjeriti i certifikate (support.apple.com/en-us/HT202369).

Za konkretniju dijagnostiku: koliko zapravo apdejta ne možeš instalirati i koji su? Jesi li prethodno uspio instalirati barem jedan update (i koji)? Pod "prethodno" mislim nakon migracije na SSD, u slučaju da ti je App Store ponudio N apdejta (N > 1), a sad si ostao na više od 1, a manje od N. Koji OS je instaliran?

Možeš probati i "propuhati" App Store - skini neki free app da provjeriš može li išta instalirati. I ovo je vezano uz certfikate.
05.08.2015 | 13:46
Koristim command line update tako da App store nena veze s tim. Nije se instalirao sigurno, provjerio sam na iTunesima recimo. Dobra ideja za datum, provjerio sam i to, sve je u redu. Ponavljam, ne dobijam baš nikakvu grešku ni u outputu niti u sistemskom logu. Pokušao sam bezuspješno i sa "sudo softwareupdate".

Evo kako to izgleda:

Riba2s-MacBook-Pro:Desktop Riba$ softwareupdate -i -v RAWCameraUpdate6.05-6.05
Software Update Tool
Copyright 2002-2012 Apple Inc.

Finding available software

Downloading Digital Camera RAW Compatibility Update
Done.
Riba2s-MacBook-Pro:Desktop Riba$ softwareupdate -l
Software Update Tool
Copyright 2002-2012 Apple Inc.

Finding available software
Software Update found the following new or updated software:
   * RAWCameraUpdate6.05-6.05
	Digital Camera RAW Compatibility Update (6.05), 7327K [recommended]
   * Mac mini EFI Firmware Update-1.8
	Mac mini EFI Firmware Update (1.8), 4345K [recommended] [restart]
   * iTunesX-12.2.1
	iTunes (12.2.1), 221136K [recommended]
Riba2s-MacBook-Pro:Desktop Riba$
05.08.2015 | 14:06
Dakle, tebe trenutno muče samo 3 instalacije: RAWCameraUpdate, Mac mini EFI Firmware Update i iTunes?

Možeš li provjeriti u App Store > Updates što si zadnje instalirao? Sad gledam kod sebe i vidim da je iTunes 12.2.1 zadnji, Digital Camera Raw Compatibility Upate 6.05 predzadnji i OS X Update 10.10.4 prije toga, u paketu s iTunes 12.2.

Buni me "Mac mini EFI Firmware update" u paketu s "MacBook-Pro" u promptu. Ovo se sve događa na Miniju?

Jesi li probao prethodno spomenuti Combo Update? Konkretno, za 10.10.4, čak i ako je već gore. Ako nisi, probaj. U najgorem slučaju će se odbiti instalirati (jer je već instaliran), a u najboljem može popraviti štogod da je puklo.

Od ova tri "fantoma" koji se pokušavaju apdejtati, iTunes je pogodan za test instaliranja "od nule" - ja bih ga maknuo s diska (uključno s pripadnim mu prefsima) i instalirao koristeći standalone installer. Napominjem: preskočio bih softwareupdate (zato i savjetujem Combo Update vezano uz 10.10.4), koristio bih standalone instalacije.
05.08.2015 | 15:13
U "updates installed in last 30 days" imam izlistane sve neuspjele pokušaje. Mini je, samo ime nisam mijenjao. Idem prvo probati sa sistemskim combu updateom, to mi je i tako bilo u planu.
05.08.2015 | 19:11
Instalirao combo update i na trenutak se ponadao jer je ovaj put ibacio i "Downloaded..." liniju koju prije nije (?), međutim na kraju opet ništa.

Riba2s-MacBook-Pro:receipts Riba$ softwareupdate -l
Software Update Tool
Copyright 2002-2012 Apple Inc.

Finding available software
Software Update found the following new or updated software:
   * RAWCameraUpdate6.05-6.05
	Digital Camera RAW Compatibility Update (6.05), 7327K [recommended]
   * Mac mini EFI Firmware Update-1.8
	Mac mini EFI Firmware Update (1.8), 4345K [recommended] [restart]
   * iTunesX-12.2.1
	iTunes (12.2.1), 221136K [recommended]
Riba2s-MacBook-Pro:receipts Riba$ softwareupdate -i RAWCameraUpdate6.05-6.05
Software Update Tool
Copyright 2002-2012 Apple Inc.

Finding available software

Downloading Digital Camera RAW Compatibility Update
Downloaded Digital Camera RAW Compatibility Update
Done.
Riba2s-MacBook-Pro:receipts Riba$ softwareupdate -l
Software Update Tool
Copyright 2002-2012 Apple Inc.

Finding available software
Software Update found the following new or updated software:
   * RAWCameraUpdate6.05-6.05
	Digital Camera RAW Compatibility Update (6.05), 7327K [recommended]
   * Mac mini EFI Firmware Update-1.8
	Mac mini EFI Firmware Update (1.8), 4345K [recommended] [restart]
   * iTunesX-12.2.1
	iTunes (12.2.1), 221136K [recommended]
Riba2s-MacBook-Pro:receipts Riba$ 
08.08.2015 | 08:29
Prvo ispravak, nije riječ o Mavericksu već Yosemiteu ali ne mijenja puno. Uglavnom reinstall je riješio problem, ovako izgleda update koji radi:

Mac-mini:~ Riba$ softwareupdate -i RAWCameraUpdate6.05-6.05
Software Update Tool
Copyright 2002-2012 Apple Inc.

Finding available software

Downloaded Digital Camera RAW Compatibility Update
Installing Digital Camera RAW Compatibility Update
Done with Digital Camera RAW Compatibility Update
Done.


S obzirom da od 10.1 nisam napravio clean install, vjerojatno mu je bilo i vrijeme.
08.08.2015 | 08:34
Ajde super. Reinstall se jako rijetko radi pa je vise kao dozivljaj nego tlaka.
Naravko, uvjek se oni ekrani reinstalla migu na Jubituu gledati. LOL
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 37 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

JOHN, m@xym, marioart, metalni, Riba, zoranowsky, Anonimci (622)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.05 Seconds

Provided by iJoomla SEO