Nestala Stavka File Sharing
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Nestala Stavka File Sharing


26.03.2015 | 20:42
ima li neko ideju kako je nestala stavka za file sharing..stim da drugi Mac vidi ovaj Macbook:)
i kako je vratiti,najmanji problem da zgazim OS:)
26.03.2015 | 22:13
Si nešto čačkao po firewallu?
Ono, najtrivijalnije, probao si restart?
26.03.2015 | 23:09
ma nisam nista dirao,a naravno,probao restart,i isto...
27.03.2015 | 08:47
A, bo...
27.03.2015 | 09:34
Prepeglaj OS X i gotovo
28.03.2015 | 16:55
amsterdamxxx kaže:
ima li neko ideju kako je nestala stavka za file sharing..stim da drugi Mac vidi ovaj Macbook:)


Pomoglo bi znati koji OS je u pitanju i što se točno zbiva. Napisao si da drugi Mac vidi problematični Mac, ali to što ga "vidi" ne mora značiti automatski da je na njemu aktivan file sharing. Ajmo redom (ako nisi već pregazio OS):

1. O kojem OS-u pričamo?

Ako je nekim slučajem Server verzija OS-a, imaj na umu da su neke verzije Servera selile File Sharing opciju iz Sharing panela među opcije za konfiguriranje servera pa bi to što vidiš bio "feature".


2. Koji tip korisnika (admin/standard/restricted) si kada nema "File Sharing" opcije?

Admin obično vidi sve opcije, ali drugim tipovima korisnika to nije garantirano.

Možeš probati kreirati novog korisnika (s admin pravima) i provjeriti ima li on prikazanu File Sharing opciju).


3. Kako točno drugi Mac vidi problematičnog: nudi li "Connect As...", "Share Screen..." (vjerojatno ne jer vidim da je isključen u panelu) i spaja li se automatski na njega kao Guest?

Ako se drugi Mac spaja kao Guest, znači da je File Sharing service aktivan i da ga iz nekog razloga "samo" ne vidiš u panelu. Jedan od razloga za to (osim spomenutog pod 1) može biti da File Sharingom upravlja nešto drugo - Remote Management (vidljiv i kod tebe kao jedan od servisa) ili neki softver za virtualizaciju.

Napominjem da sharing panel ne reagira najsretnije na promjene ispod haube pa se tako uključenost/isključenost checkboxa ne mijenja kad tim opcijama, primjerice, upravljaš iz terminala - što znači da ne prikazuje nužno ono što se stvarno događa.


4. Moguće da je corruptan Sharing preferences pane. U blažem slučaju corruptana je verzija u cacheu (koja se defaultno koristi), a u težem originalni file.

Lakši slučaj možeš riješiti sa ove dvije naredbe u Terminalu:

cd ~/Library/Caches
rm com.apple.preferencepanes.*


Teži možeš pokušati riješiti kopiranjem Sharing panela s drugog Maca na kojem je isti OS. Panel se nalazi u /System/Library/PreferencePanes/, a kod kopiranja moraš paziti na permissione (najjednostavnije je kopirati fajl i pokrenuti Verify Disk Permissions u Disk Utilityu).


5. Ako se drugi Mac NE spaja, moguće da File Sharing (iz nekog razloga) nije startan. Jedan od razloga može biti corruptan plist (/System/Library/LaunchDaemons/com.apple.AppleFileServer.plist) koji bi ga trebao startati. I njega možeš preseliti s drugog Maca, ali tome bi trebao prethoditi test radi li uopće AppleFileServer (odnosno da nije on corruptan), što se može utvrditi pokretanjem iz terminala:

sudo AppleFileServer


Tražit će te admin password. Ako se starta bez poruke o grešci, možeš probati pristupiti folderima za koje znaš da su ranije bili shareani (ako nijedan drugi onda vjerojatno Public) - to će značiti da si ga uspio pokrenuti "pješke" pa možeš provjeriti i da li je promijenio prikaz u Sharing panelu (quitaj System Preferences, pokreni ga ponovo). Ako se pak javi greška, trebala bi biti specifična i pomoći dijagnozi.


6. Prije svega toga možeš potražiti dijagnozu i kroz Consolu. Pogasi (quitaj) sve programe, uključno sa System Preferences i digni konzolu. Neka prikazuje "All Messages" (prva opcija u sidebaru). Klikni na Clear Display, da bude jasno što se zbiva i neka te ne iznenadi ako se počnu pojavljivati poruke neovisno o tome što radiš - u idealnom slučaju trebao bi brzo otvoriti System Preferences i u njemu Sharing (da nevezane poruke unesu što manje "smeća" u log). U trenutku pokretanja Sharing panela će konzola logirati sve probleme na koje naiđe pa ukoliko se File Sharing vrti u pozadini, ali Sharing ga ne može izlistati, moguće da će u konzoli pisati i nešto vezano uz to.


7. I možda najvažnije - na tvom screenshotu 6 opcija izgleda ghostano, kao da ti dopušta samo promjenu Bluetooth Sharinga. To mi djeluje čudnije od činjenice da File Sharing nije vidljiv pa ako sam imaš objašnjenje odakle ghostovi, možda pokrati pretpostavke.


P.S. Ignoriram testiranje SMB dijela file sharinga jer bi ovo gore (upogonjeno) trebalo biti dovoljno da se File Sharing pojavi među opcijama u Sharing panelu.
28.03.2015 | 23:39
Prvo da ti se zahvalim za Vrhunski Isrcpni Odogovor,i ponudu resenja....mada sam vec zgazio OS....probao par prvih predloga,nije nista pomoglo...(OS je Snow Leopard 10.6.8)MacBook 1.1....
ne znam kako da ti se oduzim,jer si se posteno nakucao i ponudio resenja....
29.03.2015 | 03:39
Ne brini, glavno da je problem riješen. Šteta što nismo saznali što je bio uzrok, ali možda prijedlozi dijagnoze pomognu nekom sa istim ili sličnim problemom.
16.09.2015 | 20:39
mogu se ja ubacit, budući da je vezano za file sharing?

nisam ga dugo koristio, a nedavno sam reinstalirao OS (Mavericks) i danas sam htio nešto prebaciti na drugi Mac (Snow Leopard) pa nisam mogao.
ni taj drugi se ne može ulogirati meni ni ja njemu. Macovi su u istoj prostoriji, na istoj mreži, ali na oba kompa ne prihvaća passworde za korisnike.
na netu sam našao da je bilo problema s file sharingom na Mavericksu, ali meni je sve normalno radilo i nakon prelaska na Mavericks - sve do sada.

mogu li nekako poništiti taj file sharing, da ga nekako "prepeglam", jer micanjem i dodavanjem korisnika nisam ništa uspio dobiti?
17.09.2015 | 06:10
ja sam problem sharinga na Mavericksu resio uz pomoc programa 'SMBUp'....i nema vise problema....svi uredjaji se sada vide u lokalnoj mrezi...
eduo.info/apps/smbup
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 24 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO