Spori Mac - novi komp ili postoji rjesenje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Spori Mac - novi komp ili postoji rjesenje


12.03.2015 | 22:31
Vecer,

Imam MBP iz 2010 i u zadnje vrijeme je iznimno spor. Recimo neki dan sam radila c/p 30 ak linija teskta i trebalo mu je par sekundi da uopce pastea.

Nema virusa, komp sluzi za sufranje netom, gledanje i slusanje medija te za programiranje u matematickim alatima. Recimo kada se paralelno surfa i slusa Spotify te ako je kojim slucajem Skype ukljucen, komp se zblesira i treba mu par sekundi da se pokrene kada se shifta izmedu biranja pjesme u Spotifyju i kliketanja po Safariju.

Pokrenuh Activity Monitor i kako ne znam bas iscitati podatke iz njega, molila bih Vasu pomoc.

Nadalje, imam dva App Store accounta i ovisno koje programe updateam, tako se moram shiftati iz jednog accounta u drugi valjda ovisno o tome s kojim acc sam skinula/kupila app. Je li to moguce rjesiti nekako?
12.03.2015 | 22:47
Je li što moguće riješiti nekako? Ako si krenula s dva accounta, a želiš se svesti na jedan, moraš sve aplikacije koje si kupila jednim accountom - ponovno kupiti drugim.
Komp ti je spor jer je 4GB memorije granično malo za 10.10. OS. Imaš dvije mogućnosti:

1. podebljaj RAM (kupi dva keksa od 4GB, izvadi ova dva od 2 pa ćeš imati maksimalnih 8)

ili

2. vrati se na 10.6.8 i uživaj

U međuvremenu ne koristi Safari, nego neki browser koji malo štedljivije koristi memoriju. S obzirom da je Safari troši nemilo, svaki će ti biti bolji.
12.03.2015 | 22:49
Tvoj osnovni problem je nedostatak radne memorije. Imaš samo 4 GB, a to je na OS X Yosemite minimum za kakav takav "neugodan" rad. Za ugodniji rad preporučujem 8 GB što je i maksimum za tvoj model. Ovdje možeš naručiti memoriju ili po ovim specifikacijama kupiti neku kod nas: OWC

Što se 2 App Store accounta tiče tu nema pomoći, Apple ne dozvoljava objedinjavanje 2 različita App Store accounta. Morat ćeš se i dalje "šiftati" iz jednog u drugi, a savjetujem ti da za buduću kupovinu koristiš samo jedan od ta dva.

P.S. evo Smayoo je odgovorio nešto ranije od mene, ali prekasno vidjeh . Napomenuo bi da je Google Chrome daleko veći gutač memorije od Safarija, pa da se ne prebacuješ na njega. Zadnja verzija Firefoxa se pokazuje kao dobar izbor, makar je moj osobni odabir i dalje Safari
12.03.2015 | 23:02
Hvala na dopuni. Google Chrome nikad nisam nigdje ni stavio, ni koristio, pa nisam znao da troši još više memorije od Safarija, niti sam mislio da je moguće da ikoji browser troši više od Safarija.
12.03.2015 | 23:13
Hvala na odgovorima!

Mogu li sama ugraditi memoriju? Ili dati u ZG-u nekom da ugradi memoriju i molila bih preporuku i cijenu jer nisam sigurna koliko mi se da zezati s time. Ugradivah sama ventilator, dosta jednostavno bilo pa vjerujem da me ne bi trebali oderati.

Nadalje, ima li u ZG-u neki ducan za kupiti RAM-ove za Mac, tj. trebaju li posebni RAM-ovi za Mac?

Hoce li onda komp normalno raditi, tj. mogu li izbjeci kupnju novoga u narednih godinu, godinu i pol dana?

Kako tocno mogu vidjeti koje app pripadaju kojem accountu?
12.03.2015 | 23:24
Za takvu razinu korištenja bi s 8 GB trebao raditi OK. Koliko dugo - to ovisi o tome što će iduća verzija OS-a na njega natovariti. Ako inzistiraš uvijek koristiti najzadnju verziju OS-a, cijena toga je da stalno kupuješ novi hardver.
Postupak zamjene memorije je vrlo jednostavan na tom modelu. Trebaš mali križni šrafciger. Ugasi ga, zaklopi, okreni naopako, skini 10 šarafa (pazi koji kamo ide jer nisu svi jednako dugi pa ih moraš vratiti na isto mjesto poslije), makni poklopac i ispod ćeš vidjeti standardno ležište za RAM kekse. Dva su keksa, jedan ispod drugog.
Nisi napisala da li je 13 ili 15" model, ali za oba imaš foto-upute na ifixit.com
www.ifixit.com/Guide/MacBook+Pro+15-Inch...RAM+Replacement/3032
13.03.2015 | 01:09
lucija kaže:
Hvala na odgovorima!

Mogu li sama ugraditi memoriju? Ili dati u ZG-u nekom da ugradi memoriju i molila bih preporuku i cijenu jer nisam sigurna koliko mi se da zezati s time. Ugradivah sama ventilator, dosta jednostavno bilo pa vjerujem da me ne bi trebali oderati.



Ako si sama mijenjala vent, RAM ćeš riješiti još jednostavnije.

U isti takav sam probao Kingston i Kingmax ram i radila su oba uredno. Još ako nađeš povoljno rabljeni, nadogradnja je jako isplativa (iako je svakako preporučljivo isprobati za svaki slučaj).
13.03.2015 | 07:48
Samo bi se još nadovezao na sve ovo skupa. Da li taj laptop ima mehanički ili SSD disk u sebi? Ukoliko ideš na zamjenu RAMa ne bi bilo loše iskoristiti ovu priliku i staviti SSD unutar. Tvoj 2010 MBP će u toj kombinaciji biti poprilično pomlađen i spreman z slijedećih xy godina.
13.03.2015 | 09:46
@Smayoo: 1. podebljaj RAM (kupi dva keksa od 4GB, izvadi ova dva od 2 pa ćeš imati maksimalnih 8)...

Iz priloženih screenshotova vidi se da je MBP 13" Mid 2010. U njega ide max 16GB RAM-a.
13.03.2015 | 09:48
Mislim da postoji rješenje za dva accounta. Family sharing. Jedan od njih stavi drugi account pod family i to je to - oba koriste sve kupljeno...
13.03.2015 | 09:53
A da li radi update aplikacija na takav način?

FiFi, hvala na ispravku, nisam pažljivo gledao screenshotove pa sam pretpostavio da se radi o 15" modelu.
13.03.2015 | 13:09
Samo 2 modela iz tog razdoblja podržavaju max 16 GB, a ovaj nije taj. Ovo je 2,4 GHz mid. 2010 i podržava max 8 GB. Priložio sam ranije linkove na OWC gdje je sve objašnjeno ako se ode tražiti RAM za ovaj model. Također se slažem sa @rusty za SSD, s nadogradnjom na SSD i 8 GB RAM-a ovaj laptop može uredno raditi još par godina bez problema.
13.03.2015 | 15:35
Hvala svima na odgovorima.

Model je 13".

www.everymac.com/systems/apple/macbook_p...0-unibody-specs.html

support.apple.com/en-gb/HT1270

Da kupujem 8GB ili 16GB? Imate li kakvu preporuku za RAM bez da se narucuje s neta? Malo mi je to nezgodno jer trenutno nisam u HR pa ne znam hoce li narudzba doci na vrijeme.
Gledah jucer postupak ugradnje, cini se jednostavno pa cu probati doma.

Sto se tice diska, od kupnje kompa na njemu nista nije dirano. Koji disk preporucate? Mislim da mi je 256GB memorije dovoljno.
13.03.2015 | 15:50
Da bi vidjela šta ti je sve kupljeno s kojim acc_om odi na ap store i ulogiraj se s jednim. Nakon toga klikni tamo gdje je strelica na slici i vidjet češ što sve imaš pod tim acc_om, nakon toga ponovi to sve isto s drugim acc_om.
13.03.2015 | 17:21
Moj savjet je isto SSD.
Imam isto godište samo veći model u koji ide 8GB. Ja sam još na 10.6.8 i radi odlično.
14.03.2015 | 02:53
Ja bi isao 16GB + SSD + HD umjesto optike. To bi tada bio super mali stroj za min 3-4 godine, sto je odlicno, imajuci u vidu da je vec star 5 godina.

Ne znam HR cijene, pa ne znam ni koliko bi taj zahvat kostao, tj. da li je uopce rentabilno :/

Mozda taj iznos blizu razlike u cijeni da kupi noviji stroj
15.03.2015 | 10:26
Sto tocno dobivam kupnjom SSD-a?
15.03.2015 | 10:41
Umjesto Fiće stavljaš recimo Mercedesa. Mada ja više preferiram Toyotu.
SSD ima mnogostruko veču brzinu čitanja i pisanja podataka za razliku od HDD.
16.03.2015 | 02:47
lucija kaže:
Sto tocno dobivam kupnjom SSD-a?


1. Brzina citanja/pisanja podataka

2. Besuman u radu

3. Manje trosi bateriju

4. Otporan na udarce (mozes laptop tretirati kao tablet, bez straha da ce ti riknuti HD).
17.03.2015 | 10:36
Hvala svima na odgovorima.

Malo sam guglala, molila bih Vase misljenje za sljedece modele. Ako imate kakve preporuke, molim da se shippaju iz EU jer trebaju stici do mene prije Uskrsa.

www.amazon.fr/Samsung-MZ-75E250B-EU-Disq...;keywords=SSD+250+GB

www.amazon.fr/HyperX-Fury-Mémoire-2X4GB-HX316C10FK2/dp/B00J8E8ZLK/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1426585017&sr=8-1&keywords=ram+2x4go
17.03.2015 | 12:35
Memorija od 1600 MHz ti vjerojatno neće raditi ako staviš oba keksa te brzine. Originalna memorija ti je na 1066. Ponekad, u nekom Macu, kad staviš oba nova keksa, brža od originlanih, stvar radi u redu (na manjoj brzini, ali radi), no češće ne. Najmanje 1 keks RAM-a bi ti morao biti na originalnoj brzini, dakle 1067.

Drugo - dvaput provjeri da li ti je zaista povoljnije naručiti i dobaviti iz Francuske (Njemačke, Engleske...), nego kupiti u nekom našem dućanu (npr. u Linksu i sl.). Možda je, možda nije. Ako je, možda je razlika premala da bi ti se isplatilo kasnije gnjavaže u slučaju da pod jamstvom moraš nešto mijenjati.
17.03.2015 | 12:48
Hvala. U Linksu nemaju na toj frekvenciji, mozete li dati preporuku za memoriju?

Kako bam se cini HDD, dobio je dobre feedbackove na forumima.
17.03.2015 | 16:23
Soffoklo kaže:
Samo 2 modela iz tog razdoblja podržavaju max 16 GB, a ovaj nije taj. Ovo je 2,4 GHz mid. 2010 i podržava max 8 GB. Priložio sam ranije linkove na OWC gdje je sve objašnjeno ako se ode tražiti RAM za ovaj model. Također se slažem sa @rusty za SSD, s nadogradnjom na SSD i 8 GB RAM-a ovaj laptop može uredno raditi još par godina bez problema.


Ako je MacBookPro7,1 onda podržava 16GB
17.03.2015 | 16:41
Ovdje je dosta članova navelo gdje su kupili ramove.

npr. ovdje je jedan koji mislim da odgovara tebi.
17.03.2015 | 17:33
Hvala svima!
18.03.2015 | 01:29
@FiFi točno. Prekasno sam vidio da se radi o modelu 7,1
18.03.2015 | 13:54
Tržišna vrijednost i funkcionalna vrijednost stroja se mogu jako, jako razlikovati. Moj stari MBP5,1 ima tržišno već jako nisku cijenu, ali njegova funkcionalna vrijednost u našoj obitelji je ogromna. Meni se itekako isplati ulagati u njega.
18.03.2015 | 16:19
lucija kaže:


... komp sluzi za sufranje netom, gledanje i slusanje medija te za programiranje u matematickim alatima. ...




A vidiš da treba 16 GB rama
19.03.2015 | 03:23
Ja bi i vise od 16GB, ali u mojoj Retini je to nemoguce. Rama nikad previse.

Ne znam kakve su to izjave tipa "sta ce ti vise od 8GB RAM"
19.03.2015 | 06:00
drlovric kaže:
Ja bi i vise od 16GB, ali u mojoj Retini je to nemoguce. Rama nikad previse.

Ne znam kakve su to izjave tipa "sta ce ti vise od 8GB RAM"


Ako ne treba, ne treba. Recimo, ako bi mogao ugurati 256GB RAM-a, mislis kako bi potrosio sve? Ne racunam kako onda mozes napraviti i RAM disk.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 8 minuta
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, temeljnik, Anonimci (492)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO