10.10 Yosemite
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

10.10 Yosemite


11.06.2014 | 11:31
Čini se zanimljiva knjiga. Hvala na linku.
Ono sa SHIFT i CAPS LOCK 100% stoji - barem se 5 puta dnevno uhvatim da pišem verzal tj. velika slova prije nego skužim da mi je caps lock stisnut.

Renzo kaže:
Možda ne bi bilo loše da Ive pročita knjigu bivšeg kolege.
The Humane Interface
16.06.2014 | 14:32
Nisam nigdje našao podatak koji sve strojevi ce podrzavat Yosemite?
22.07.2014 | 15:31
Trebao bi napraviti RANI test nekih aplikacija i developer okruženja na OS X Yosemite, pa ako ima koja dobra duša da mi posudi instalaciju. Prijavio sam se za BETA test program, ali nitko nezna kad ce to biti aktivno. Developer account imam ali nisam još do kraja obavio registraciju, pa ne mogu službeno pristupiti developer preview-ima.
23.07.2014 | 01:05
Eto.
Rijeseno zahvaljuci hintu clana foruma @smet.
Instalirano na vanjski FW disk, a upravo ide update na DP4.
Javim zapazanja.
23.07.2014 | 22:08
Javi, samo javi...

Navodno bi sutra tribala izaći i Public Beta koja je zapravo isto što i Developer Preview 4?

Ja se prijavio za Public, pa me zanimaju dojmovi iz DP4
24.07.2014 | 06:50
Ja ću nastojat to danas dignut (najkasnije tokom vikenda) na dodatni disk jer preko Parallelsa ne mogu (nema još supporta).
24.07.2014 | 10:59
Minimalistički izgled UI-a neću komentirati. Kažu da je to sada moderno, pa neka im bude. Brzinu rada ne mogu objektivno procijeniti jer je instalacija na FW HDD-u, pa je u usporedbi sa SSDom sve strasno sporo (kako smo se razmazili i navikli).
Za sada mi je najveći problem što ne radi Activity Monitor . Skreša se odmah i automatski šalje report Appleu, pa moram na stari dobri terminalski način raditi sa procesima (top, ps, kill...).
Oracle Java 7 i 8 se neće instalirati jer traži verziju verziju OS-a veću od 10.7 . Koji glupi bug radi komparacije stringova. "10" je manje od "7". Riješava se hakiranjem /System/Library/CoreServices/SystemVersion.plist.
24.07.2014 | 11:42
Nije glupi bug radi komparacije stringova. Ta je komparacija sasvim točna. 10.70 jest veće od 10.10.
To što su u Apple marketingu kreteni pa ne shvaćaju da ne mogu nakon 10.9 izdati verziju 10.10, nego ili 11, ili 10.91, ili što god tome slično - to je bug.
I to što mi, svekoliki korisnici to mrtvi-hladni toleriramo, a i prihvaćamo...
25.07.2014 | 02:44
Yosemite je gore... Prvi dojmovi su dobri, ali stvarno samo prvi dojmovi... Zasad nisam testirao mnoge meni važne aplikacije i programe, mogu samo reći da onako, osnovni, iz kutije funkcionira dobro... Javim daljnje dojmove...
25.07.2014 | 08:02
@jmirakul: Objasniš malo to hakiranje /System/Library/CoreServices/SystemVersion.plist. ?
25.07.2014 | 08:39
Hmm... Reinstalirao sam Javu odavde i sad Java apps rade i bez onog hakiranja (kojem nisam vičan).
25.07.2014 | 09:17
Instalirao sinoć, i stvarno, osim šminkerskih đinđa, osobno ne vidim nikakvu razliku u odnosu na Mavericks. Komp (MB Air mid' 2011) radi jednakom brzinom - ni sporije ni brže. Još nisam stigao testirati kak je s trajanjem baterije.

Iako, mislim da ja nisam prava osoba za testiranje, jer ovaj upgrade me je podsjetio zapravo zašto želim izbaciti kompjuter iz "privatne kolekcije hardwarea").
Na početku te pita za backup podataka, a ja jednostavno nisam imao ništa za backup. Kontakti su u oblaku, slike su u oblaku, dokumenti su u oblaku, glazbu ionako streemam online, i tak... Od softwarea koristim "Office" programe, TeamViewer, PDF Editor i tome slično...

Zaključak je da mi je dovoljan iPad Air sa bluetooth tipkovnicom

...kojeg još uvijek nemam...
25.07.2014 | 10:02
MacSlavko kaže:
Hmm... Reinstalirao sam Javu odavde i sad Java apps rade i bez onog hakiranja (kojem nisam vičan).


Java sa navedong linka je posljednja Appleova koja je verzije 6. Za veliku većinu standalone desktop aplikacija ta verzija Jave je i više nego dovoljna. Medjutim ako ti iz nekog razloga treba novija verzija (7 ili najnovija 8) tad se mora instalirati Oracle Java ili Java8 Earrly Access Jedan od razloga zašto ti može trebati novija verzija Jave je korištenje Java appleta na web stranicama. Tu tehnologiju masovno koriste gotovo sve web aplikacije internet poslovnog bankarstva, a zbog sigurnosti obavezna je novija verzija sa zakrpanim rupama npr. verzija 7-update-65 koji je nedavno izašao. Netrebam ni napominjati da developeri takvih web aplikacija naravno da trebaju nove verzije.


MacSlavko kaže:
@jmirakul: Objasniš malo to hakiranje /System/Library/CoreServices/SystemVersion.plist. ?


Možeš pogledati How to spoof your version of Mac OS X
25.07.2014 | 15:00
....
25.07.2014 | 15:53
Tnx jmirakul!

Nego, šteka mi Finder!? Vrlo često se zablokira pa jednostavni klik na npr. Downloads folder rezultira šarenim kotačićem koj se vrti otprilike 4-5 minuta.
Tako i kad želim kopirati nešto iz jednog mjesta u drugo ili kad bilo koja druga aplikacija koristi Finder (npr. iTunes kod Add to Library)...
Toga ni u prvoj Beti nije bilo! Nadam se da je kod drugih bolja situacija?

To je za sada kod mene jedini, ali ozbiljan bug i nadam se da će se uskoro ispraviti

MBP 15” Late 2008, 8 GB RAM, FusionDrive
25.07.2014 | 16:12
....
25.07.2014 | 17:26
Tnx. Bolje da je izolirani slučaj nego da je Bug accross the System.
No, tim teže će ga (barem meni) biti otkloniti... Ne znam što ga to koči?
25.07.2014 | 18:08
foto.danijel kaže:
Nisam nigdje našao podatak koji sve strojevi ce podrzavat Yosemite?


Cini mi se svi oni koji su uspjeli podici 10.9.x
25.07.2014 | 20:52
....
26.07.2014 | 00:18
mnikola kaže:

Ali za iOS 8, isto tako kažu da ce podrzavat od 4s pa nadalje i iPad 2. Po mome mišljenjeu ni 7 se nije baš dobro snašla na tako starim uređajima a 8 ce tek biti problem. Vjerojatno Apple kao i svake godine forsira one brojke da je "101%" uređaja na najnovijem OS-u.


Meni se je iOS 7 super snasao na 4S i iPad2 otkako su na 7.1.x verzijama
26.07.2014 | 01:44
Kod mene također!

Ali iOS 8 Beta ne baš. Probao sam prvu i četvrtu Betu na iPonu 4S i mogu reći da se telefon toliko usporio da npr. Settings app otvara za cca. 1 sekundu, a kameru za 5-6-7 sekundi. Definitivno presporo pa sam se vratio na 7.1.2.
26.07.2014 | 09:57
MacSlavko kaže:
Nego, šteka mi Finder!? Vrlo često se zablokira pa jednostavni klik na npr. Downloads folder rezultira šarenim kotačićem koj se vrti otprilike 4-5 minuta.


Finder se tako ponaša otkad god ja znam (od 10.4) ako u folderu kojeg otvaraš ima alias na nedostupni mrežni resurs, a aktivan ti je neki vid icon previewa ili cover flow
26.07.2014 | 18:36
Zna li netko da li Apple u beta verzijama OS-a može promatrati rad u OS-u bez znanja korisnika?

btw, šta se dogodilo sa komentarima mnikole?
26.07.2014 | 21:37
Ne znam što sve Apple prikupi kroz Autodijagnostiku i ostalo. A i ne marim puno...

Fakat, nestade mnikola! Izbrisalo čovjeka ni krivog ni dužnog?!
26.07.2014 | 22:43
Mnikola je sam izbrisao svoje komentare. Ostavio je prazne postove (s natipkane tri točkice) pa sam obrisao sve skupa.
27.07.2014 | 22:05
Evo vrlo kratkog pregleda nakon provedenog dana sa Yosemite PB1

Pored instalirane DP4 verzije instalirao sam Betu na dodatni eksterni disk. Instalaciju sam izvrsio bootajuci Yosemite PB1 sa 8GB usb sticka koji se jednostavno moze kreirati (nakon downloada iz AppStore-a potrebno je prekinuti aplikaciju za instalaciju preko postojeceg Mavericksa) pokretanjem slijedecg terminalskog snippeta:
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite\ Beta.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/UNTITLED --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite\ Beta.app --nointeraction
Password:
Erasing Disk: 0%... 10%... 20%... 30%...100%...
Copying installer files to disk...
Copy complete.
Making disk bootable...
Copying boot files...
Copy complete.
Done.
Umjesto UNTITLED treba upisati stvarno ime sticka. Kreiranje mi je dosta dugo trajalo. Skoro sat vremena. Stick je neki jeftilen sa ebay-a pa je spor. Za svaki slucaj sam interni disk sa stable instalacijom 10.8.5 podesio da se ne mounta automatski tako da novi Spotlight ne rosta po njemu i da ne pokrece eventualno neke aplikacije sa njega. Automatsko mountanje disk-particije se moze iskljuciti dodavanjem jedne konfiguracijske linije u /etc/fstab kroz terminal ovako:
jons-MBP:~ jmirakul$ sudo nano /etc/fstab
Password:
potrebno je upisati slijedece:
UUID=67410883-75ED-31D0-9057-B9CEBE1E4DFD none hfs rw,noauto
Snimiti file sa Ctrl-O pa Enter i na kraju izlaz sa Ctrl-X. UUID disk-particije potrebno je izmjeniti, a moze se dobiti kroz DiskUtility koristenjem Info opcije na toolbaru za odabranu particiju. Copy-Paste radi u terminalu.

Beta1 ima drugaciji build number i razlikuje se od DP4 verzije. Meni se bolje ponasa, a i Activity monitor konacno radi. Kazu da ce developer verzija imati drugaciji (cesci) plan buducih update-a. Odmah mi je upalo u oko skrivanje window scroll bara koje sam odmah iskljucio jer je po meni to u ovoj verziji neupotrebljivo. Toliko je zajebancije pogoditi kad se bar pojavljuje i kad se konacno moze scrollnuti, za pop…iti. XtraFinder dodatak standardnom Finderu za divno cudo super radi .
iCloud Drive se pojavljuje u Finderu i u njega sam kopirao neke foldere sa fileovima. Stvar za sada kao radi ali dosta nejasno . Nema informacije kad su podaci sinkronizirani sa iCloudom i koliko jos treba. Samo vidim da postoji internet promet. BTW root iCloud Drive-a nalazi se i lokalno na pathu:
$HOME/Library/Mobile Documents/com~apple~CloudDocs
Ne nalazim nikakvu mogucnost dobivanja tzv share-linka na fileove u iCloudDriveu (nesto slicno kao sto ima Dropbox). Nisam jos probao sinkronizaciju na drugom OS X 10.10 Macu niti sa iOS8.

Java 8 i IDE rade normalno. Poslovna eZaba ipak ne radi jer client aplikacija koja ide uz USB stick ne ocitava stick kako treba. Malo je jos prerano.
Nisam do sada puno koristio Xcode ali ovaj Xcode6 Beta4 je jako neobican u takvom minimalistickom UI izdanju. Swift language se cini OK. Moderan jezik pravo je osvjezenje nastao na idejama iza Pytona, Jave, Javascripta i naravno Objective-C.

Aplikacije tipa Mail, Calendar, iTunes i slicno nisam specijalno isprobavao je mi u ovom trenutku nisu vazne.
Toliko za sada.
28.07.2014 | 15:56
Ja sam stisnuo reedem na onaj kod, i sad i u istom trenu mi se appstore crashao. krenuo opet i sada kaze da je taj ko iskoristen. a onda nemogu do yosemitea, kako do njega sada?
28.07.2014 | 16:00
Ako uspiješ dignuti AppStore da ti ne crasha, odi pod Purchased items pa probaj tamo naći i nastaviti Download...
28.07.2014 | 16:03
e to je to, hvala slavko. n kraj pameti da je cijeli OS u purchased items hehe
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 53 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

jura22, tino1, Zoki, Anonimci (673)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.63 Seconds

Provided by iJoomla SEO