Brzina foruma
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Brzina foruma


11.01.2011 | 14:48
Ovih dana sam pratio što izaziva sporost foruma i našao sam jedan od većih uzroka. Upit na bazu za prikazivanje najnovijih tema (u stupcu sa strane "Novo na Jabučnjaku") je uzimao značajno vrijeme, pogotovo ako ste istovremeno u forumu. Za sada sam taj dio potpuno eliminirao dok ne nađem bolji način i već sada je brzina veća za 20-30%. Prosječno učitvaanje teme prije je iznosilo oko 3.5 sekunde, sada se kreće oko 2.5.
Ne stajem na ovome, pokušat ću naći još mjesta gdje ima prostora za poboljšanje. Hvala svima na strpljenju.
11.01.2011 | 19:48
Za sada sam taj dio potpuno eliminirao dok ne nađem bolji način i već sada je brzina veća za 20-30%.

Meni je taj dio bio jako koristan i danas sam prvo primjetio da mi fali, a onda našao i ovo objašnjenje.

Bi li pomoglo da u jednoj tablici čuvaš popis zadnjih 10 tema, a u drugoj zadnjih 10 poruka? U tom slučaju ne radiš nikakve kompleksne upite prema bazi nego samo čitaš te tablice i ispisuješ ih u Novo na Jabučnjaku. Sadržaj tih tablica se mijenja samo kad se dogodi editiranje posta unutar neke teme. Dakle, samo jednom za svaki edit.

Nadam se da sam jasan.
11.01.2011 | 21:19
Morat cu tako ako ne bude drugog rjesenja. Pogledat cu vec sutra.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
11.01.2011 | 23:30
I ja sam primjetio da mi fali Poruke tab i odmah se sjetio tebe Riba Nisam te htija gnjavit, ali bilo bi zgodno kad bi se nekako mogao vratiti, a da zadržiš brzinu.
12.01.2011 | 00:00
Mnogo je bolje sa ovim modulom.
12.01.2011 | 13:49
Vratio sam nartag za daljnje istraživanje tako da će brzina ići gore i dole, samo za informaciju. Zanimljivo, ovu stranicu je učitao sada za 0.44 sekunde.
13.01.2011 | 01:56
Pitanje:
normalno je da se pozivaju neke stranice koje naprosto ne postoje? Pregledom konekcije vidio sam kako se odmah na početku pozivaju neke slike i datoteke za koje server vraća 404?
13.01.2011 | 10:14
Nije normalno, provjerit ću. U svakom slučaju ne utječe na brzinu.
13.01.2011 | 17:52
Vidim je popis tema vracen

To je stvarno jedan od osnovnih dijelova foruma. Mozda su reklame ili oglasi unutar tog modula?
13.01.2011 | 20:32
Kompletan modul je problematičan ali najviše tabovi za forum. Imam već rješenje, napravit ću da se rezultati svih upita u bazu cachiraju na disk (memory cache očigledno nije dovoljno velik) i tako drže i koriste nekoliko minuta i zatim osvježe. Na taj način neće svaki korisnik raditi query na bazu već nakon prvog idući će dobijati već spremljene rezultate. "Najveći problem" pritom je što se može dogoditi da prođe nekoliko minuta prije nego u modulu vidite novu izmjenu, ali problemi sa performanama bi zato trebali biti prošlost.
Vidjet ćemo kasnije večeras kada se malo raščisti Jabučnjak da vas ne ometam svojim eksperimentiranjem
13.01.2011 | 21:29
Nije mi dao vrag mira pa sam to napravio sada, kako vidim sada mu treba oko 0.6 sekundi za otvaranje, uvijek i svugdje. Cache vrijeme 4 minute, znaci da ce se popis novih tema i poruka osvjezavati svake 4 minute. Nadam se da cete moci zivjeti s time. Stovise to je cak i zgodan feature jer znaci da necete odmah svoje poruke vidjeti na popisu nakon postanja.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
13.01.2011 | 23:51
Kod mene uglavnom oko 0,66sec, osim kad sam pogodio kliknut u vrijeme obnove keša pa mu je trebalo starih 4,2sec. Čini se kao dobar kompromis. Bravo Riba
14.01.2011 | 18:37
Upravo sam imao trenutak prosvjetljenja. Napravit cu flag u bazi koji ce se svaki puta postaviti kada se upiše nova poruka ili kakav drugi sadržaj u bazu. Ako flag postoji, napravit će se novi upit u bazu i osvježiti informacije u cacheu i flag će se ukloniti. Sve dok se flag opet ne pojavi info će se vući iz cachea.
Vuk sit a ovca cijela!!
14.01.2011 | 18:46
Jesi li siguran da ti uopće treba taj flag (stari dobri "dirty bit" )?

Vidi što sam gore napisao (prvi reply). Popis novih tema/poruka se ima smisla osvježiti samo nakon nekog edita (upis/promjena). Ako koristiš flag, onda flag setiraš u trenutku kad umjesto petljanja sa flagom možeš ažurirati tablice koje glume cache. Tako imaš korak manje.

Flag ima smisla samo ako vremenski odgađaš cijeli proces pa, recimo, svakih par minuta provjeravaš flag, a u međuvremenu ga editi postavljeju (ili ne postavljaju). Ako je to poanta, flag is way to go. Ako je poanta cache ažurirati čim se dogodi promjena, razmisli treba li ti uopće flag.
14.01.2011 | 19:23
Pa sa flagom eliminiram upisivanje i čitanje iz baze (osim flaga), i minimiziram pretjerano čačkanje po postojećem kodu.
14.01.2011 | 19:24
OK. Glavno da radi.
20.01.2011 | 22:20
Samo da se pohvalim da je brzina otvaranja stranice sada na stabilnih 0.17-0.18 sekundi. :-D
20.01.2011 | 22:33
Pohvala !
20.01.2011 | 22:45
Godinama smo bili na 3.5 sekundi. Možda sada stigne doći i više ljudi ))
  • Sank
  • Moderator
  • 219
20.01.2011 | 23:12
Riba svaka čast. Forum je sada osjetno brži. Palac gore!
20.01.2011 | 23:56
Sad mi ne treba šest piva:kiss:
21.01.2011 | 00:05
A taman sam se poceo cudit kako Reeder, odjednom, brze otvori stranicu...

Svaka cast, forum leti! (respect)
21.01.2011 | 03:24
Čudim se kako je forum ubrzan i sve si mislim da je to zato jer je skoro pola tri u noći i sada je vjerojatno najmanje opterećenje. Onda vidim ovu temu i skužim da je to zbilja poboljšanje. Pohvalno
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 2 minuta
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO