Novi korisnik :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novi korisnik :)


13.12.2010 | 21:53
Pozdrav svima!
Pošto ne vidim nigdje dediciranu temu za predstavljanje, pa ću se predstaviti ovdje

Zovem se Siniša, dolazim iz Rijeke, imam 25 godina.
Završavam faks (informatiku) i radim.
Zasad nemam ni jedan apple-ov uređaj, ali se nadam da će se to vrlo skoro promijeniti otkad je VIP dobio dozvolu hehe.
Predbilježio se jesam, nadam se da će me zvati do kraja godine da ostavirm pogodnost pretplate na 50% nižu mjesečnu naknadu

Duže vrijeme pratim jabučnjak, ali inkognito, pa sam se odlučio i registrirati, ako slučajno budem imao kakvih pitanja da ne bi ispalo da sam se prijavio samo zato da postavim pitanje

Ako želite pitati nešto, slobodno!
Pozdrav svima
  • Sank
  • Moderator
  • 219
13.12.2010 | 22:12
Dobro došao na Jabučnjak! Pišeš da završavaš faks, imaš li već kakvu ponudu za posao? Priča se da za informatičare nema problema pa me zanima iz prve ruke
13.12.2010 | 22:24
Završavam poslovnu informatiku na Veleučilištu u Rijeci, tj. ostala su mi zadnja 2 ispita (programiranje i programiranje praktikum).
Evo baš prekosutra imam ispit LOL!
Radim otkako sam završio srednju školu, zadnje 3 godine sam u informatičkoj firmi - Ventex
Nisam aktivno tražio posao dok ne diplomiram, ali koliko gledam ponude, traže se programeri najviše, međutim, ja sam više za projektiranje IS-a, ali nikad ne znaš što te može zadesiti
13.12.2010 | 22:40
Siniša, dobro došao. Molim te da poštuješ pravila naše male zajednice koja zahtijeva da se u korisničkom profilu predstaviš punim imenom i prezimenom kako ti ne bi admini prilikom idućeg pospremanja pobrisali profil.

Kako ti nije dozvoljeno naknadno promijeniti ime i prezime, molim te da pošalješ PM na nekog od admina (dpasaric ili riba) da oni unesu promjenu.

Ugodno ti korištenje želim. Kad ti budeš imao pitanja - fire away.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
13.12.2010 | 22:40
Pa, dosta se traže programeri i dizajneri, ali vjerujem da ti ne bi trebalo biti teško naći posao u struci, premda ovdje kod nas... znaš i sam kako ide.

Ventex znam iz svojih mladih informatičkih dana kada sam radio u Impulsu jer smo često surađivali. probao sam i programiranje, ali danas mi je IT samo hobi, premda povremeno još zatrebam to znanje i dan danas.

Sretno onda na ispitu i još jednom dobrodošao na jabučnjak
13.12.2010 | 23:29
Mislim da je negdje u forumu Razno tema gdje smo se ispredstavljali.
U svakom slučaju - dobrodošao...i pošalji ime/prezime privatnom porukom da ti to ispravimo. Hvala na razumijevanju!
13.12.2010 | 23:46
Riješeno, poslao sam prezime, naknadno sam uočio da je potreban

Gdina Emila poznajem, radimo vrata do vrata
14.12.2010 | 00:12
Donedavno. Ne više. Ali nisam ni sad daleko. I još nešto - nisam "gdin" - ovdje smo svi na "ti".
14.12.2010 | 16:31
dobrodošao u mac virtualnu zajednicu. jednom kad pređeš na mac platformu, pitat ćeš se kako si mogao živjeti bez njega do tada.
14.12.2010 | 20:40
Sank je napisao:
Dobro došao na Jabučnjak! Pišeš da završavaš faks, imaš li već kakvu ponudu za posao? Priča se da za informatičare nema problema pa me zanima iz prve ruke

Evo da se malo nadovežem na ovu priču makar je tema predstavljanje novog člana.
Ja sam friški ing. informatike i situacija nije baš sjajna, niti približno kako se priča da informatičari odmah dobe posao.
Doduše programerima je lakše do posla.
Ima dosta informatičara koji su dobili otkaze sad u vrijeme krize, i sam ih znam par, a i vidio sam sad neki dan na jednom testiranju za posao likove po 30+, 40 godina, vjerojatno imaju iza sebe već dosta godina iskustva i ne znam kako mi koji smo bez radnog iskustva možemo parirati njima.

Dok ovi koji su se zaposlili prije 2, 3 godine su čak mogli i birati di će raditi.

Ali bit će bolje, evo već sutra idem na razgovor, testiranje sam izgleda uspješno obavio kad me zovu, a imam znanja koja njima trebaju. Možda bude nešto.
14.12.2010 | 21:16
Meni se čini da nastaje hiperinflacija pseudo-informatičara i da je to glavni razlog toga što im više i nije tako lako naći posao. Kažem "pseudo-informatičara" jer se radi o kadru koji u toku studija usvaja neka znanja koja zapravo nisu profesionalno informatičarska, nego neka, ne znam, "power user" znanja. Ne znam kako bi ih nazvao. To nisu programeri, nisu sistemaši, nisu mrežisti, nego neki, ne znam, informatičari opće prakse, što god to značilo. Znaju klikati po Windowsima malo jače od prosječnog korisnika, znaju napredne funkcije Worda i Excela i tako nešto... A studiji su neki - meni barem - nespojivi. Tipa: talijanski i informatika; tjelesni i informatika; psihologija i informatika...
15.12.2010 | 00:49
Istina smayoo. Pod te "informatičare" bih strpao nažalost 80% svojih kolega. Iako smo na studiju učili ok stvari (od C-a pa do programiranja na webu, sql-a, linuxa/unixa, mreža, dizajna), jako puno ljudi je to prošlo lagano, nešto malo su naučili, profesori nisu previše rušili i ekipa prolazila.

I sad postoji hrpa inženjera koji znaju nešto tamo klikati po Windowsima kako kažeš, kao malo napredniji korisnici, i to je to.

Spomeneš im neki drugi OS osim Windowsa i oni se groze, programirati ili baviti bazama im se neda jer je komplicirano, mrežu treba podešavati tamo u nekakvom CLI-u a ne klik klik gotovo.
15.12.2010 | 07:53
Nego, da malo olabavimo tešku temu zaposlenja: Siki-ri, kad si se lijepo predstavio, reci ti nama jel skupljaš salvete i jel bi se htio dopisivati s maldima iz 'cele Jugoslavije'? To je nekad bio obrazac za javljanja u Modru Lastu i ine časopise....

K vragu, danas to valjda zvuči potraži me na Fejsu?!

A sad, bez zamjere, ovo je bio pokušaj da se prisjetim svoje, sve dalje mladosti, kaj ste načeli o informatičarima: ja se ZGROZIM kad nekom velim da sam na OSX-u, a on zakoluta očima i krene nešto petljati kak se s tim niš nemre..... A smatra se informatičarom! Pa trebal bi znati BAREM osnove da se može donekle smisleno razgovarati, a ne da se sramoti čim zine
15.12.2010 | 09:11
Dobro došao, Siniša.

Ova spika sa informatičarima i poslu, nama iz privrede treba informatičara kao u priči. Dečki koji znaju napraviti neku dobru bazu, uvezati istu sa nekim aplikacijama. Ali mi nemamo povjerenja u te dečke koji se nude na tržištu, čast izuzecima. Svi oni misle da bi trebali biti u rangu Bil-a ili Sive-a ako znaju nešto povezati u Oraklu. Na početku kad im se specificira potreba, svi oni nemaju nikakvih problema to je sve stvarno jednostavno. Kad se napravi projekt, koji u realizaciji kasni, projekt je pun bagova i to traje i traje. Mjenjaš imformatičara i opet isponova.
Ja mislim da bi vi dečki trebali poraditi na vašem Image-u, možda bi pomogla neka vrsta udruge koja bi izselektirala PowerUser-e, koji su sigurno talentirani ali to nije dovoljno za potrebe jednog ozbiljnog posla. Ako tako nešto već postoji, onada slabo radi jer ja neznam da postoji.
Onda mislim da bi trebalo nuditi sve iz jedne ruke, sad ja moram tražiti Hardware i onda nekoga ko će mi organizirati posao na toj podlozi (mani to ne prestavlja problem, ali ima ljudi koji su preopterećeni sa takvim zadacima) to bi trebalo doći od mog informatičara tako da se on brine o svemu. Kad se sjetim koje sam probleme imao sa mojom mrežom, da bi uvezao jedan Server sa dvije radne stanice (do duše sve radi na prozorima, to je isto otežavajuća okolnost), i koliko diletanata je prodefiliralo kroz mene dok to nisam sam riješijo.
Na kraju, to bi trebalo koštati toliko da se da ukalkulirati u neki posao, a ne van dobrog i zla. Šta će mi najbolje riješenje ako košta pola moje marže.
17.12.2010 | 22:50
to je zato što su informatičari često prisiljeni biti katica za sve. pa tamo dragici ne radi printer pa onda taj isti informatičar ide krpati svakodnevne "sitnice" za koje je way prekvalificiran.

kod amera je to drukčije postavljeno. specijalist si za svoje područje i radiš svoj posao. usavršavaš ga i usavršavaš sebe jer si dio mehanizma.
17.12.2010 | 22:56
To stoji. Od elektroinženjera nitko ne očekuje da je specijalist i za visoki napon, i za kućne elektroinstalacije, i za telefoniju, i za radio, i za... A prosječan poslodavac od informatičara očekuje da zna šarafiti po hardveru, i postaviti mrežu, i administrirati Cisco, i programirati relacijske baze, i održavati web, i biti sistemaš na windowsima...

To objektivno jest problem. Ali činjenica je da se puno ljudi danas zove "informatičar" a zapravo ne znaju baš nijednu od svih tih stvari raditi išta bolje od "možda prosječno".
18.12.2010 | 08:18
To potvrđuje još jedanput potrebu za jednom kvalitetnom udrugom, koji bi imala za zadatak kontrolirati znanje njenih članova, davati lokalne preporuke klijentima ko bi im mogao dati najbolju uslugu, razvrstati potrebe po svim segmentima i savjetovati koji je specijalist za koji segment odgovoran, sankcijonirati diletante, i na kraju osiguravati kvalitetu rada njenih članova. Pa ko voli nek izvoli, ako uzmeš sljepca koji nije u udruzi i taj ti nešto usere sam si kriv. Ako pak uzmeš "certificiranog" momka koji je član i taj ti nešto usere, udruga uskače. Ali udruga može stajati iza svojih momaka jer zna šta znaju.
Zato momci iz udruge koštaju 10-15% više od sljepaca.
A ne ovako, koji klijent može ili zna procijeniti koji je momak dobar ili koji segment posla je Software a koji Hardware.
Ovako bi imao jedan broj telefona i sve bi bilo riješeno. Dobro njima a dobro i vama.
18.12.2010 | 10:59
Ne "vama", nego "njima". Formalno, ja nisam informatičar, nego inženjer elektrotehnike. Iako sam vrlo vičan informatici (donedavno "informatičar" nije postojao kao posebna struka).

To o čemu ti pišeš (udrugu) u Hrvatskoj imaju jedino suci, odvjetnici i liječnici. Sve ostale strukovne udruge su ili ograničene na uži djelokrug (kao Komora inženjera ograničena na poslove projektiranja i nadzora s obzirom da su oni najodgovorniji), ili čisto dobrovoljne i bez šire podrške unutar struke (kao npr. Društvo inženjera sigurnosti). Nažalost . Inače, prijedlog je više nego na mjestu.

Jedino nisam siguran kako si to zamislio da udruga uskače ako njihov član nešto "usere"?
18.12.2010 | 11:49
Smayo, vama i njima sam mislio na informatičare i njihove klijente.
Da udruga uskače sam mislio, da ili pošalju nekog iz udruge da popravi sranje, ili da se iz članarine odbija neki dio koji bi takve stvari pokrivao.
To što nema udruga za ostale struke, nije sigurno zakonom zabranjeno, nego niko to još nije pokrenuo.
Arhitekti imaju, Ljekarnici isto itd. itd.
Sad neznam koja je razlika između udruge i komore, mislijo sam uvjek da je to pravno jedno te isto.
18.12.2010 | 12:51
@tino1 - ovo uskakanje je tvoj prijedlog ili praksa kod pravnika, arhitekata, ljekarnika? nekako sumnjam da to oni rade
18.12.2010 | 13:05
Tino, arhitekti, isto kao i inženjeri (elektrotehnike, strojarstva, građevine, geodezije) imaju strukovne komore, ali *ograničenog* djelokruga (samo za projektiranje i nadzor, dok ostali mogući poslovi, kao što su izvođenje, proizvodnja, upravljanje projektima, istraživanje i razvoj... nisu obuhvaćeni).

Razlika između udruge i komore je u tome što komora ima tzv. "pravo javnosti", odnosno njena djelatnost je regulirana posebnim zakonom i članstvo u Komori je zakonski uvjetovano te komora ima određene zakonske ovlasti.

Točno je da zakonom nije zabranjeno stvaranje udruga, nego to još nitko nije pokrenuo. Ili, još gore, pokrenulo je previše njih. U nekim strukama (npr. sigurnost) postoje 3-4 udruge koja svaka tjera svoju politiku i naravno da ništa ne postižu.
18.12.2010 | 13:08
john_st je napisao:
@tino1 - ovo uskakanje je tvoj prijedlog ili praksa kod pravnika, arhitekata, ljekarnika? nekako sumnjam da to oni rade


Inženjerske komore i komora arhitekata imaju zajedničku policu osiguranja od odgovornosti za profesionalne pogreške koju moraju plaćati svi članovi. Indirektna (jer direktne nema) šteta koju investitor pretrpi može se naplatiti iz ove police, ali po pojedinom štetnom događaju je iznos odštete ograničen, a i max broj štetnih događaja po članu godišnje.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 9 minuta
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, Jedro, jura22, Anonimci (485)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO