Karma
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Karma


03.06.2009 | 16:32
XD
10.03.2010 | 16:06
drlovric je napisao:
Ja mislim da tu karmu ozbiljno dozivljavaju samo osobe koje previse drze do toga sto drugi misle o njima

Chill out and lead your way


Istina... Ali, evo, nekome se nije svidjelo šta si napisao

I ne kužim koji je problem sa piratskim softwareom. Ok, ako si ga sam skidaš i ne larmaš okolo o tome, ali ako netko i spomene da ga koristi ne vidim zašto bi mu netko dao minus karmu. Jedino ako ga dijeli, a to je protiv pravilnika (foruma npr.). Mislim, nemaju svi novca za sav originalni software i NE POSTOJI osoba koja ima sve original kupljeno. Ja sam u životu jedino kupio CS2 i CS3 Photoshop i to samo zato jer sam morao. Inače, PB je moj prijatelj...

p.s. evo smayi (smayoo-u ) plus karma, pametno zbori.
10.03.2010 | 18:00
I mislis da je u redu da krades? Da npr. dodes u ducan, uzmes s police cokoladu, iz frizdera mlijeko i jogurt, uzmes malo voca, kupus i kobasice za rucak, i lijepo s tim odsetas van, bez da platis. Sa softwareom je jos gore, jer programeri vise truda uloze u svoj proizvod, nego mesari u svoj. Think different, change your mind
10.03.2010 | 18:19
Mene neko stvarno mrzi. Ja sam to stiskal nak bezveze i nisam bas kuzil prevec kaj se dogadja. Safari je stekal tak da nisam imal volje. Bah. Tesko mi je pisat na telefon. Pozdrav.
10.03.2010 | 19:49
ipetri68 je napisao:
I mislis da je u redu da krades? Da npr. dodes u ducan, uzmes s police cokoladu, iz frizdera mlijeko i jogurt, uzmes malo voca, kupus i kobasice za rucak, i lijepo s tim odsetas van, bez da platis. Sa softwareom je jos gore, jer programeri vise truda uloze u svoj proizvod, nego mesari u svoj. Think different, change your mind


Da li mislim da je krađa u redu? ne, ne mislim! Nikada u zivotu ''fizicki'' nisam ništa ukrao. I kako sam i sam u ITu sigurno ne bih volio da netko tako krade moj software u koji sam uložio puno truda. Ali, ja ne znam niti jednog korisnika Windowsa koji ima sav software original.

Kažeš ''Think Different''... Da, to sada mogu otkad imam Mac jer ima milijun ''zamjenskih'' programa. Trenutno nemam NITI JEDAN piratski software jer ima milijun super aplikacija besplatnih. Na primjer, koristim GIMP umjesto PSa (na PCu imam original PS). Sav software mi je freeware, na Macu je to JEDNOSTAVNO, ali prije mi bogme na PCu to nije bilo moguće. Nažalost, tako je.

p.s. znam da i za MS win ima puno zamjenskih programa, ali budimo realni, svi su s*anje... Evo, sad koristim NeoOffice i super je, a za Win-e je jedino MS Office dobar, sve ostalo je šuć-muć-pa-prolij...

Jel se slažeš? I zar si imao sve licence kupljene (ako si) koristio Windowse?
10.03.2010 | 20:00
Ja npr. imam i na Macu, i na Windowsima sve licence legalne. Ili koristim opensource/freeware. Npr. IrfanView je odličan besplatni software za Win kojem nikad nisam našao dostojnu zamjenu na Macu (a da ne košta kao auto i troši resursa kao nosorog).

I, BTW, NeoOffice nije besplatan, nego je donationware. Ako ga koristiš svakodnevno, očekuje se od tebe da barem nešto simbolično doniraš.

Konačno, ako ti je Neooffice na Macu OK, zašto ti ne valja OpenOffice na Win? To je ista stvar. NeoOffice je native port OpenOfficea na Mac (jer OpenOffice za Mac radi pod Java Runtime Environment pa je dosta spor).

No, kako si potvrdio da misliš da nije u redu krasti (s čim se svakako slažem), reci mi kakav je to osjećaj svjesno raditi nešto za što misliš da nije u redu?
10.03.2010 | 20:31
smayoo je napisao:
I, BTW, NeoOffice nije besplatan, nego je donationware. Ako ga koristiš svakodnevno, očekuje se od tebe da barem nešto simbolično doniraš.


Ne koristim svakodnevno, samo sam ga stavio da imam ako zatreba, gotovo nikad ne koristim Office, tu i tamo za neki seminar. Ako je donationware, raščlanimo tu riječ na dvije od kojih se sastoji i dobiti ćemo slobodan prijevod ''uplati savjesno/po savjesti''. Dakle, mislim da ne trebam platiti nešto što se očekuje da platim ako redovno koristim.

Konačno, ako ti je Neooffice na Macu OK, zašto ti ne valja OpenOffice na Win? To je ista stvar. NeoOffice je native port OpenOfficea na Mac (jer OpenOffice za Mac radi pod Java Runtime Environment pa je dosta spor).


Za Mac postoje super besplatni programi, postoje i za Win, ali to u vrijeme korištenja drugo spomenutog nisam znao/nisam mario jer kad god bih pogledao na internetu s čim nešto napraviti gotovo nikad nisam naletio na neki dobar opensource/freeware.

No, kako si potvrdio da misliš da nije u redu krasti (s čim se svakako slažem), reci mi kakav je to osjećaj svjesno raditi nešto za što misliš da nije u redu?


Pa ako ćemo ''dead on'' iskreno, dobar, jer sam znao da sam besplatno dobio stvari koje se inače masno plaćaju (PS dok ga nisam kupio jer sam morao). Sada je situacija, napominjem drugačija, ali i opensource/freeware za Mac je neusporedivo u prosjeku bolji i laže svatko tko kaže da nije, stoga ni nemam potrebu skidati nešto piratskoga s interneta.

I samo iz znatiželje, ništa loše sad ne mislim, al zar stvarno nikada nisi skinuo neki film/filmić/mp3/programčić, bar jedan za koji nisi imao dozvolu/licencu? Za mp3ice se sjećam da si rekao da kupuješ preko Spotifya-a... Ako tako radiš za sve, svaka ti čast! Ali, razmisli bi li tako da brojiš svaku kunu kao što to radi sigurno 70% korisnika računala, bi li izdvajao par tisućica za windowse ili bi prešao na Linux, npr.? Ako da, opet kažem, imaš integriteta i časti, bravo!
10.03.2010 | 20:50
smayoo je napisao:
Ja npr. imam i na Macu, i na Windowsima sve licence legalne. Ili koristim opensource/freeware. Npr. IrfanView je odličan besplatni software za Win kojem nikad nisam našao dostojnu zamjenu na Macu (a da ne košta kao auto i troši resursa kao nosorog).

Sad si me sjetio. Jedini komadi softvera sa windoza koje bih i dalje htio koristiti su foobar http://www.foobar2000.org/ i gravity news reader http://mpgravity.sourceforge.net/

BTW i ja sam se dosta začudio kada sam prešavši na Mac pronašao veliki broj freeware softvera. A i oni za svakodnevnu uporabu koje sam kupio rijetko koštaju više od 50 dolara dok su oni skuplji uglavnom ispod 100 dolara (EazyDraw, Eye TV, Omni softver)

Srećom, Adobe softver mi ne treba
10.03.2010 | 20:57
DrAle je napisao:

BTW i ja sam se dosta začudio kada sam prešavši na Mac pronašao veliki broj freeware softvera. A i oni za svakodnevnu uporabu koje sam kupio rijetko koštaju više od 50 dolara dok su oni skuplji uglavnom ispod 100 dolara (EazyDraw, Eye TV, Omni softver)


Upravo tako. Da mi je netko pričao kako ima potpuno identičnih stvari koje su freeware (kao GIMP = Adobe Ps za Mac) za Windowse mislio bih da laže. Sada kada to stvarno vidim NEMAM NIŠTA PIRATSKOGA! Na Windowsima nisam imao taj osjećaj i nisam dovoljno dobro poznavao opensource/freeware scenu, imao sam osjećaj da sve što stvarno vrijedi treba i vrlo skupo platiti.
10.03.2010 | 21:25
GIMP sam koristio dosta dugo na Linuxu, ali je na OS X-u microsoftski spor. Probaj Seashore.

P.S. Moram priznat, ipak sam gusar Imam par prastarih filmova koje nisam mogao pronaci na DVD-u, i par MP3-ca koje nisam pronasao na CD-u.
10.03.2010 | 22:19
Pitanje je kome treba najskuplji softver? To je upravo navika "piratskog" ponašanja - samo najskuplje je dovoljno dobro i obavezno zadnja inačica (izuzimam profesionalce).

Za obradu fotografija - Photoshop, za vektorsku grafiku Illustrator, za raw konverziju Lightroom, za pisanje teksta Word.

Pandani gore navedenima su: Pixelmator 59$, EazyDraw 90$, Aperture 199$, Mellel 49$.

BTW često je moguće kupiti softver za Mac sa edukacijskim popustom što je dodatna pogodnost.
  • campo
  • Posjetitelj
10.03.2010 | 22:28
Piratstvo nije samo priča o krađi nego i jedna određena filozofija (ne mislim tu samo na kopiranje) Vrijeme će pokazati a već pokazuje da nije bas tako jednostavno odrediti što je i na koji način nečije digitalno vlasništvo..Svijet glazbe se već prilagodio ili se već prilagođava tome a i filmski će ako misli opstat jer sad žive samo od celebrity newsa što neće dugo..da su dosad prodavali gledanje filma 10 dolara bilo bi manje piratstva ...itd itd dalo bi se tu raspravljat dugo dugo
10.03.2010 | 23:02
bigkix je napisao:
I samo iz znatiželje, ništa loše sad ne mislim, al zar stvarno nikada nisi skinuo neki film/filmić/mp3/programčić, bar jedan za koji nisi imao dozvolu/licencu? Za mp3ice se sjećam da si rekao da kupuješ preko Spotifya-a... Ako tako radiš za sve, svaka ti čast!


Jedno vrijeme sam kao hrčak skupljao more MP3ca da bi na kraju skužio da ne samo da ih ne slušam, nego niti ne znam što sve imam. Sve što zapravo želim slušati sam na ovaj ili onaj način kupio. Pri čemu preferiram načine kupovine u kojima veći postotak ostaje autorima i izvođačima, a što manji raznoraznim producentima, izdavačima i meneđerima (namjerno napisano ovako). Jedini "ilegalni" sadržaj koji sam zadržao je onaj koji nisam drugačije uspio pribaviti (razni abandonware, glazba koja nije izdana na digitalnom mediju, knjige koje su nenabavljive, a nisu ponovno izdane i sl.).

Jednom prije sam koristio isključivo ukraden software. I ne samo to, nego sam ga još i preprodavao! Bilo je to tamo negdje, 1986.-88. Onda sam prvi puta sam napisao neki komad softvera kojeg je netko bio voljan platiti i shvatio sam što znači potrošiti stotine sati svog vremena, uložiti svoje znanje i onda doživjeti da netko mrtav hladan to ukrade i pri tom uopće ne shvaća da je to krađa.

Naravno, još sam dugo koristio ilegalni softver jer je drugačiji kod nas bilo gotovo nemoguće nabaviti. I danas neki software nabavim u neograničenoj verziji ako mi je to potrebno da se zaista uvjerim da mi odgovara. Ali ga uvijek platim ili deinstaliram. I s ponosom ističem da sam prvi puta donaciju freeware autoru uplatio prije 15 godina, kad je učiniti to iz Hrvatske bilo iznimno komplicirano i službenica u banci, vjerujem, nikad nije shvatila što sam ja to točno plaćao.

Već smo o tome pisali ovdje, nadugačko i naširoko. Ne da mi se opet, ali nije teško naći. Utipkaj u tražilicu foruma "krađa je krađa".

Ono što se čini zajedničkim je to da svatko tko krade sebi taj čin opravdava time da to rade svi. To je, valjda, neka univerzalna obrana od vlastite savjesti.

Ali, razmisli bi li tako da brojiš svaku kunu kao što to radi sigurno 70% korisnika računala, bi li izdvajao par tisućica za windowse ili bi prešao na Linux, npr.? Ako da, opet kažem, imaš integriteta i časti, bravo!


Zašto misliš da ne brojim svaku kunu? Poslovica kaže - "u radiše svega biše, u štediše još i više". Svatko od nas svoj novac troši na ono što odabere, a taj odabir je uvijek kompromis želja, potreba i mogućnosti. Ne pušim (već 8 godina, a pušio sam do 3 kutije). Ne zalazim po birtijama (već 15 godina). Ne nosimo (nitko u obitelji) garderobu ni obuću s markom (već 39 godina ). Ne bacam novac u vjetar (čitaj: ne uplaćujem loto, niti se kladim u kladionicama). Ne kupujem (nikad!) nove aute, samo rabljene. Ne skijam na Kronplatzu, niti u Val d'Isereu. Ljetujem u Hrvatskoj i dobro važem kamo idem i koliko trošim. Kad god kamo putujemo, uvijek potrošim dosta vremena na pripremu i prođemo barem dvostruko jeftinije od agencijskih varijanti. Itd.

Ali NE KRADEM.

U svakom slučaju, prije mi može biti prihvatljivo da netko krade hranu za sebe ili svoju djecu (jer živi u takvoj bijedi da je ne može kupiti), nego software. Ako kradeš software, ukradi i računalo. Dovraga, zakači se na susjedovu internetsku vezu, neka on plaća tvoj promet, što te briga? Kad ionako kradeš?

Hipotetski, naravno. I ne ti osobno. Shvatio sam da na Macu više nemaš ukradenog softvera. BTW, netko bi mogao reći da ni ti ne brojiš svaku kunu kad si kupio Maca, koji je prividno duplo skuplji od PCja.
  • campo
  • Posjetitelj
10.03.2010 | 23:31
Nije krađa krađa jer da je tako ne bi ti danas mogao kupiti mp3 za 99 centi,..čak i ne plaćenje poreza nije kriminal kad je taj porez lopovski velik...krasti od lopova i od poštenih nije isto...stvar je u pohlepi i nezasitnosti zbog koje svi ispaštamo na razne načine krasti od takvih je čast
11.03.2010 | 00:42
Bas gledam taj Spotify i cini se ok program jedino ne razumijem kako ide distribucija novca od svake kupljene pjesme ili albuma. Tko dobiva kolko? Kolko spotify? Kolko glazbenik? Da li išta dobiva njihova izdavacka kuca ili mozda menader? Jel vi mozda znate?
11.03.2010 | 12:45
DrAle je napisao:
Pitanje je kome treba najskuplji softver? To je upravo navika "piratskog" ponašanja - samo najskuplje je dovoljno dobro i obavezno zadnja inačica (izuzimam profesionalce).


Pandani gore navedenima su: Pixelmator 59$, EazyDraw 90$, Aperture 199$, Mellel 49$.


Pa studiram dizajn i bitno mi je (i zbog faksa) da imam Ps, Illustrator i InDesign izmedu ostalog. Nemam kao student tolike novce da si kupim sve to u CS3 paketu! Na kraju sam ipak skupio neke novce i kupio Ps CS3 jer su mi na faksu prigovarali sto sam nosio svoj laptop sa piratskim Psom...

Sada na Macu imam i Pixelator (kupio) i PS (kupio) i sa Pixelatorom sam naspram Ps-a razočaran. Slično, ali ne baš i blizu.

Seashore sam gledao, ali mislim da je bio neki problem, mislim da ne ide na Tiger ili treba X11 koji nemam... Bas cu sada pogledati.
11.03.2010 | 13:05
Smayoo je napisao:
Jednom prije sam koristio isključivo ukraden software. I ne samo to, nego sam ga još i preprodavao!


Aha, preprodavao si! (šala)

Naravno, još sam dugo koristio ilegalni softver jer je drugačiji kod nas bilo gotovo nemoguće nabaviti. I danas neki software nabavim u neograničenoj verziji ako mi je to potrebno da se zaista uvjerim da mi odgovara. Ali ga uvijek platim ili deinstaliram.


E, tako sam i ja sa 90% software-a na PCu. Skinuo, napravio nešto i maknuo. Evo, nisam ni Nero koristio, nego CDBurnerXP.

Zašto misliš da ne brojim svaku kunu? Poslovica kaže - "u radiše svega biše, u štediše još i više". Svatko od nas svoj novac troši na ono što odabere, a taj odabir je uvijek kompromis želja, potreba i mogućnosti. Ne pušim (već 8 godina, a pušio sam do 3 kutije). Ne zalazim po birtijama (već 15 godina). Ne nosimo (nitko u obitelji) garderobu ni obuću s markom (već 39 godina ). Ne bacam novac u vjetar (čitaj: ne uplaćujem loto, niti se kladim u kladionicama). Ne kupujem (nikad!) nove aute, samo rabljene. Ne skijam na Kronplatzu, niti u Val d'Isereu. Ljetujem u Hrvatskoj i dobro važem kamo idem i koliko trošim. Kad god kamo putujemo, uvijek potrošim dosta vremena na pripremu i prođemo barem dvostruko jeftinije od agencijskih varijanti. Itd.


Ma, nisam tako mislio. Da imas novaca pa sad mozes kupovati, krivo sam se izrazio, oprosti! I ja stedim kao ti, osim sto sam student pa ne prehranjujem obitelj, dakle, ti si u nezavidnijoj situaciji od mene. Ali, opet nikako da se skupe novci za nesto sto mi bas treba kao taj Ps, kupio sam ga tek nedavno...

Ali NE KRADEM.


Svaka čast!

U svakom slučaju, prije mi može biti prihvatljivo da netko krade hranu za sebe ili svoju djecu (jer živi u takvoj bijedi da je ne može kupiti), nego software. Ako kradeš software, ukradi i računalo. Dovraga, zakači se na susjedovu internetsku vezu, neka on plaća tvoj promet, što te briga? Kad ionako kradeš?


Imaš pravo, tu se nema šta raspravljati.

Hipotetski, naravno. I ne ti osobno. Shvatio sam da na Macu više nemaš ukradenog softvera. BTW, netko bi mogao reći da ni ti ne brojiš svaku kunu kad si kupio Maca, koji je prividno duplo skuplji od PCja.


Kupnja Maca je bio moj san otkad sam krenuo na faks. Ali, novca nikako, racunao sam nekih 10 000kn. Tek nedavno sam nešto skupio, pa reko, idem s bratom kupiti nekakav polovnjak laptop. Na kraju sam našao ovaj Mac koji je bio duplo jeftiniji od onoga što sam htio kupiti (obicnog laptopa), a Mac je - moj san!

I da, na Macu ništa piratskoga nemam, i sada tek shvaćam koliko je to zapravo loše (piratstvo mislim) i sve o čemu pričate, stvarno sa Macom - You think different! I to mi je super! Ali, i dalje MISLIM da za PC NEMA TAKO DOBROG FREEWARE software-a i da nije tako dobro raširen kao za Mac! mozda se varam, ali definitivno tako mislim! Ako i ima za PC onda su to uvijek programi s forom da ne snimaju .psd (ako je Ps remake), da nemaju pola opcija ili da su brutalno spori...

I da... Još uvijek se bavim piratstvom, filmova samo i to sa PCa. NITKO me nikada neće uvjeriti da ne kradem od tih lopova (filmske inustrije). Kino ulaznica za dvoje 60kn preko tjedna, skuplje vikednom! Kada dode taj standard koji su WB i Sony obećali, stavljanje filma cim dode u kina i na internet s mogucnoscu iznajmljivanja za dolar-2 na jedan dan, e onda cu prijeci u legalu, ovako, ne dam lopoovima da me potkradaju, ovako i onako mlate previše love!
11.03.2010 | 21:04
campo je napisao:
Nije krađa krađa jer da je tako ne bi ti danas mogao kupiti mp3 za 99 centi,..čak i ne plaćenje poreza nije kriminal kad je taj porez lopovski velik...krasti od lopova i od poštenih nije isto...stvar je u pohlepi i nezasitnosti zbog koje svi ispaštamo na razne načine krasti od takvih je čast


I o ovom smo već pisali puno. Za mene u krađi nema ništa časno. Pazi da ne bi... Još ćeš se proglasiti Robinom Hoodom.

Ja se svakako slažem da ne treba skupo plaćati precijenjeni bloatware. Ali ga ne treba ni krasti. Između ukradenog npr. MS Officea i donationware NeoOfficea, ja biram NeoOffice. I s radošću plaćam donaciju. Čak redovito.

Bigkix, ako tvoji nastavnici INZISTIRAJU na tome da koristiš skupi software u realizaciji nastavnih obaveza na fakultetu, onda su ti dužni osigurati:

- ili prikladne uvjete za rad na faksu (na licenciranom softveru)

- ili studentsku licencu koju imaš pravo koristiti na svom računalu za vrijeme trajanja kolegija

- ili oboje.

Ako to odbijaju, ili se prave blesavi, prijavi ih BSA. www.bsa.org/croatia

CARNet osigurava paušalne licence za uobičajeni software i OSove za sve školske i visokoškolske ustanove u HR. Za specifičan software (AutoCAD, Photoshop, Matlab...) dužni su se fakulteti pobrinuti sami. Koliko je meni poznato, to redovito i čine, samo što se možda nastavnici prave blesavi, licence podijele ili prodaju svojim prijateljima itd. a studentima ne daju do znanja da imaju pravo na studentsku licencu.
12.03.2010 | 01:28
Da, imamo mi 10 Macova pro na 40 ljudi. Tako da na vjezbama samo sjedim sa trojicom za kompjuterom i ne priblizim mu se, nikad nista sam ne radim. A kad donesem laptop onda je to problem. Sad kad mi zavrsava taj kolegij, sad ce po novome smanjiti grupe tako da svatko ima svoj kompjuter. Meni to ipak nista ne znaci jer sam skoro gotov. Vjerojatno ih netko i jest pritisnuo kako kazes pa sad to rade...
12.03.2010 | 19:24
Drago mi je da standard i očekivanja rastu. To je znak da kao društvo napredujemo, i ekonomski, i općenito (makar stalno kukamo kako nam je teško).

Četvoro za jednim računalom je u vrijeme dok sam ja studirao (početkom devedesetih) bio posve prihvatljiv prosjek za vježbe. I to na FER-u. Tada je još bilo fakulteta gdje su se organizirale tzv. demonstracijske vježbe - 30 ljudi sjedi i gleda asistenta kako radi za računalom.

Naravno, slažem se s tobom da je četvoro previše za praktične vježbe. Ali isto tako mislim da je stvatko za svojim računalom premalo za studijski rad i vježbe. Čvrsto vjerujem da je bitan dio studiranja i razvoj socijalnih vještina, interakcije i komunikacije.
13.03.2010 | 13:12
Krivo sam ja napisao. Kad imammo prakticni rad, znači da nešto učimo onda smo u parovima po dvoje i to je izvrsno, što jedan ne zna, drugi će znati. To definitivno! Ali, problem nastaje kada radimo završni rad (branding jedne firme) i onda ja na vježbama ništa ne mogu napraviti, nego samo doma, a kad si doma nemaš pomoć i savjete asistenta i profesora. Jer ti imaš ideju, ali pošto još studiraš svako malo tebaš savjet profesora i njegove smjernice. Doma toga nema. Zato sam ja na vježbe (samo takve) nosio svoj laptop, da nešti i na faksu mogu napravit.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 8 minuta
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, iAnte, Jedro, m@xym, Maxxy, MoschuS, Piko, Zdravac, Anonimci (467)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO