Jabucnjak ili ne?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Jabucnjak ili ne?


20.10.2003 | 16:31
Proslo je vise od 2 mjeseca od otvaranja - ali www.jabucnjak.hr i dalje nije aktivan.
S obzirom da je to bilo planirano, mislim da bi Dogan to mogao ukljuciti (ionako mu je to 3 min posla) - jer vjerujem da je to vec rijeseno, ceka se ipak max. tjedan dana da odobre u Carnetu sve.

Ako se radi o tome da je nekima (hi Davore mac.dir.hr bolje, taj moze i dalje pristupati preko te adrese, ostalima pustite oku i uhu ugodniji www.jabucnjak.hr

Misljenja?
20.10.2003 | 16:51
Stvar nije baš tako jednostavna i još uvijek čekamo da se srede neke birokratske zapreke. Đipi ti može reći nešto više kada nađe vremena. No, da, sigurno ćemo preći na www.jabucnjak.hr, samo ide sporije nego smo očekivali.
20.10.2003 | 18:02
Da bi dobio domenu jabucnjak.hr moraš biti
a) registriran kao pravni subjekt, obrt ili udruga što ti jamči izravno pravo na top domenu identičnu registriranom nazivu (ako netko već nije bio brži i pokupio ju)
b) možeš probati dokazati da je će jabučnjak.hr obogatiti hrvatski internet prostor, pa onda ti posebna komisija odobri jabucnjak.hr bez obzira zadovoljavaš li pod a)

p.s. nadam se da mi ovaj post nećete izbrisati kao onaj zadnji

Hrvoje
20.10.2003 | 18:06
Eh, ja od travnja ove godine ne radim u CARNetu, a sve i da radim ne bih mogao, jer:

- nisam imao kontrolu nad vrsnim serverima za .hr, i
- sustav dodjeljivanja domena je strahovito birokratiziran i formaliziran.

Trebam li reci vise od toga da za proslavu deset-godisnjice Interneta u Hrvatskoj CARNet nije mogao dobiti domenu 10.hr (koja je tehnicki ispravna), vec se umjesto www.10.hr moralo koristiti www.10godinainterneta.hr. Dakle, CARNetovo povjerenstvo nije CARNetu odobrilo domenu
20.10.2003 | 18:10
Da, ta oštra Carnetova politika je definitivno urodila činjenicom da ima jako malo problema s ukradenim domenama, ali zato je i većina projekata koji su slobodnijeg naziva na .com ili .net domenama.
Recimo moj-posao.net je tek u 3-oj godini dobio i .hr, a neki neće nikada. To je sigurno negativni efekt toga, koji k****c bi hrvati morali sa hrvatskim projektima visiti na .com domeni....mojih 5 centi anyway
20.10.2003 | 18:22
Eh, da, Hrvoje, ne moras biti registriran pod istim imenom kao i domena (to je bilo u starom pravilniku). Sad mozes birati bilo koje ime (osim nekih rezerviranih, pise u pravilniku koja su), ali jedna pravna osoba moze imati samo jednu top level domenu (osim ako nije registrirana kao ISP).
20.10.2003 | 18:41
Budine, nije pobrisan samo tvoj post, nego cijela tema o ilegalnim serijskim brojevima jer Jabučnjak nastoji u potpunosti biti legalistički web site. Mislili smo da do takvih rasprava u forumu neće niti doći, ali sada kada se to već dogodilo, to smo iskoristili da dodamo upozorenje korisnicima da to nije dozvoljeno i da Jabučnjak to ne podržava. Sada to svatko može pročitati ispod prozora u kojem piše poruke. Uostalom, Vikalicu ili Ispod krošnje je nemoguće kontrolirati, pa ako je netko baš toliko očajan neka pokuša tamo...
20.10.2003 | 18:53
ostalima pustite oku i uhu ugodniji www.jabucnjak.hr

Zasto? Meni se cini suvisnim trositi vrijeme i energiju na upeglavanje takvih (gotovo dekorativnih) sitnica, sve dok je postojeca adresa jednostavna naziva.
20.10.2003 | 19:08
Melina, postojeća adresa će svakako ostati aktivna. Mnogima bi vjerojatno bilo lakše zapamtiti "www.jabucnjak.hr" nego "mac.dir.hr", pa je zato najbolje imati i jedno i drugo.
Na taj način će svi biti zadovoljni!
20.10.2003 | 21:29
Na kraju cemo dati tih par dolara i uzeti www.jabucnjak.org.
20.10.2003 | 22:55
Eto, kako je Davor rekao - lakse je zapamtiti. Kad pricam drugima o Mac webu u HR, uvijek provalim www.jabucnjak.hr pa se tek sjetim da ide drukcije.
21.10.2003 | 01:55
Istina, ali i dalje mislim da se radi o dekoraciji.
Konkretna primjena: ako si i samo nešto načuo, čim upišeš "Jabučnjak" u Google dobiti ćeš mac.dir.hr. Bookmarkiraš i baviš se drugim sadržajima.
21.10.2003 | 12:21
Melina, istina je da smo brzo pronalazivi(!) putem Googla, ali nećes vjerovati ima velik broj novih Mac korisnika koje nemaju pojma što je to Google! Da, nama to zvuči smiješno, ali tako je - uvjerili smo se u to više puta, a baš takvima je Jabučnjak najviše od koristi. Eto, jučer je jedna žena kupila PowerBook 12" za svoju kćerkicu i njima je već komplicirano upisati URL u browser, a zamisli tek kada počneš s našom terminilogijom... zato, budimo praktični, stavimo i jednu i drugu opciju.
21.10.2003 | 15:10
Koliko sam shvatio Hrvoje Budin i Davor Pasaric isto misle. Lijepo ih je cuti ovako slozne! Dakle i Nenad Nikolic isto misli da bi trebalo uloziti svaki napor da Jabucnjak dobije svoju www hr domenu. Stoga, kolege iz DIR-a na vama je administriranje s CARNET-om. Jer www hr domena se pokazala kao prakticna potreba a ne suvisan luksuz. Eto, skoro svi smo se slozili.
21.10.2003 | 15:19
Cini mi se da DIR ne moze dobiti jos jednu domenu (dir.hr vec ima)
22.10.2003 | 22:42
Evo i mene.

Dakle, prica sa www.jabucnjak.hr. To je u procesu vec skoro 5 tjedana, medjutim ne mogu se pohvaliti da proces nekud ide.

Pocelo je sa citanjem postojecih zahtjeva za registraciju HR-I domene, a sa svrhom "pogadjanja" (ne postoji konkretan naputak) sto se podrazumijeva pod "nadlezno tijelo drzavne uprave" za pojedini slucaj. Nadao sam se da s tim nece biti nikakvih problema i krenuo od najnizeg nivoa - otisao sam na opcinu, u Rijeci, i posjetio Ured drzavne uprave u PGZ. Tamo su me, i nakon iscrpnog objasnjenja po sto sam dosao, blijedo gledati i rekli da oni nemaju nista s tim i da uopce nemaju pojma tko je nadlezan.

Potom sam se pokusao obratiti Ministarstvu prosvjete i sporta, a odabrao sam ih zato jer nisam naisao na temi "blize" ministarstvo (pritom mislim na "prosvjetni" dio). Poslao sam im 2 upita preko njihove forme za kontakt na webu, ali odgovor nikada nije stigao.

Nakon toga sam, prije par dana, poslao mail povjerentsvu koji dodjeljuje HR-I domene, s upitom za savjet kome se tocno obratiti. Ni oni se (jos) nisu javili.

Svaka pomoc je dobrodosla, pa i ukazivanje prstom u pravom smjeru, koliko god bilo nepristojno.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 18 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, baka, drlovric, Ender, m@xym, temeljnik, Zdravac, Anonimci (766)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.07 Seconds

Provided by iJoomla SEO