New iPad (3) detaljan review
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

New iPad (3) detaljan review


15.03.2012 | 23:08
Ekipa iz Macworlda je provela tjedan dana na novom iPadu, napravila par benchmarka i testova i kvalitetnu recenziju. Malo je duza, ali zanimljivo stivo, pa koga zanima ->

www.pcworld.com/article/251898/thirdgene...macworld_review.html

Da odmah iznesem i osobni stav...

Bio sam prilicno nabrijan nakon inicijalnog predstavljanja iPada 3 i vec u glavi vrtio sto filmova kako se rijesiti dvojke i dokopati novog iPada.

Nakon citanja ove recenzije, nisam vise siguran... Stvari koje su mi bitne idu redom ovako -> procesorska snaga, RAM, display i diskovni prostor. Ostalo mi je manje vise nebitno.

Po testovima brzine ispada da novi iPad nije nista brzi od iPada 2.

Graficki dio procesora je jaci i neke stvari izvrsava nesto brze, ali takodjer se cini da je vise snage tu samo zbog zahtjevnijeg ekrana.

Nema nikakve promjene u ponudjenim velicinama diska ( a vjerujem da ce aplikacije biti znatno vece, pogotovo igre )

Ono sto je napredovalo su kamere ( svoju na iPadu nisam nikad koristio pa mi je skroz nebitno) i brzina internet veze.

Spominje se 4G, a u HR je i 3G za mnoge dijelove drzave nedosanjan san.

U svakom slucaju, izgleda da osim Retina displaya i vece reze nemam razloga mijenjati svoj iPad2 i mogu preskociti novi iPad.

Samo moram slijedecih godinu dana izbjegavat pogled na novi iPad.
16.03.2012 | 00:26
Ja osobno ne prelazim na tricu,iPad 2 mi je sasvim dovoljan....
Ali jedini je problem,kao sto si i rekao -Samo treba izbjegavati pogled na iPad 3 !
16.03.2012 | 02:05
Jamačno je codename za novi iPad bio - Medusa.
16.03.2012 | 13:56
Bilo sta novo Apple da izbaci, korisnici su vjecito nezadovoljni. Djelomicno (opravdano) i zbog toga sto Apple nove featurese donosi na kapaljku. Ipak, svaki novi proizvod se svaki put prodaje puno bolje od stare linije

Ovaj put su korisnici, zaista, dobili najvise sto su mogli dobiti. Nikada nece vise biti ovakav evolucijski skok u iPad generacijama. Retina display kicka ass Nakon ovoga, svijet tableta vise nikada nece biti isti. Mozda kada izadje New iPad 43 sa holo 3D display

Kada prosjecan korisnik uzme iPad u ruke, sve sto vidi je EKRAN. To je stvarno najvaznije. I dobili smo PUNO BOLJI EKRAN.

Realno, mali kapacitet jeste problem, i sam se borim protiv toga, ali me stvarno nije briga za brzinu procesora, ta taktove, za neke benchmarke.

Zasto bi mene zanimalo na kojem taktu radi stari a na kojem novi iPad, ako mi se apps fluidno izvrsavaju. Apple store nece odobriti nedovoljno optimiziran app, i tu se prica zavrsava. Svaki app na iPad ili iPhone meni super dobro radi, meni nikada nista ne trza, niti zastajkuje...

Ja ne trebam monstrumski CPU u tabletu. Necu svadbu ili 3D animaciju rendati na njemu. Zelim dobar ekran, veliku autonomiju baterije i dosta mjesta za pohranu (tu smo jos uvijek zakinuti).

Ja super zadovoljan sa New iPad.

Ako ne izadje novi 15" Air, ja ga kupujem za 2-3 tjedna.
16.03.2012 | 17:39
Ja se slažem s Lovrom. S tim da nemam niti sam imao iPad, planiram kupiti trojku i mislim da će mi biti izvrsna - upravo zato jer ga nikada nisam držao u rukama dulje od pet minuta.
Još kad bi bio u Lovrićevoj poziciji pa da sam na US Teritory i da mogu kupiti po službenim cijenama, a ne ovdje duplo skupljim
No šalu na stranu, one in-ear slušalice od Apple-a (bube, ne one što se dobiju s iPhone-om ili iPod-ovima) u našim su storeovima 690 kuna, a njihovim 29 dolara.
Shvaćam što je Smayoo rekao o iskazivanju cijena bez carine kod njih i obrnutog modela kod nas, ali misli li itko da bi u slučaju da Hrvatska dobije official Apple Store u nekoj budućnosti cijene bile jeftinije nego kod domaćih reseller-a?
16.03.2012 | 21:15
ne znam što su bube, no in-ear slušalice su 79 USD. one obične, koje se dobiju standardno uz iphone su 29 USD.

store.apple.com/us/browse/home/shop_ipho...accessories/headsets

računaj na 79 USD porez i sve ostale pristojbe...
16.03.2012 | 23:44
Ja imam dvicu i ne mislim novi uzimati.jedino ako kakve pare ne dobijem na lotu. Ali mene zanima ovo. Citam na holandskom forumu, da je dosta holandjana islo u oberhuizen i od 03:00 iza ponoci cekali da bi kupili ipad. A iduce sedmice ce ga biti u prodaji u holandiji. E sad koji mozak trebas biti da bi cekao 6 sati da bi kupio ipad. Ja mislim ni da kruh tako nebi cekali. Ili je to samo ono gdje mali Mujo tu i ja. Kad bi se dijelilo govno u obliku appleove jabuke ja mislim da bi ih dosta i za njega cekali u redu.
17.03.2012 | 07:47
@kloba:

Ni meni nije jasna nesrazmjerna razlika u cijenama. Pogotovo relacija "novo u USA / polovno u HR oglasu".

Neke cijene su stvarno smijesne...

Prepotopni G5 Mac Pro (na kojem, btw, ne rade vec 2-3 generacije OS X) za par tisuca kuna ili Lampa koju je davno vrijeme pregazilo za 2500-3000.

Ili 1200kn za ATV koji je nov 99$ (refurbished za 70$ cca)

Ili 6000-7000kn za 24" iMac star dobrih par godina...

Kod nas (ali i vani doduse) je na snazi misljenje, da cim nesto ima Apple logo to mora biti skupo. Starost uredjaja se jako cesto zanemaruje

Naravno svaki vlasnik uredjaja ima legitimno pravo da po svom nahodjenju formira cijenu. Ocigledno te cijene i prolaze na trzistu (sto me jos vise cudi), ali po meni je sve to daleko preko realne vrijednosti.
17.03.2012 | 08:55
Veli se: "Kud svi turci, tud i čoravi Mujo."
17.03.2012 | 09:18
Dlovric - ono sta u USA kosta 1000 dolara kod nas kosta 1700 dolara. Govorim o novim stvarima. Ondja je normalno da nesto polovno u USA kosta znatno manje nego polovno kod nas.
17.03.2012 | 09:20
dubazg: Isprika, mislimo na iste slušalice - sao sam se ja zaletio čitavši ijene i tek kada si ti postao shvatio da su ove 79 USD. Imam ih doma, dobre su - al tolko dobre za 700 kuna nisu. Ja ih dobio na poklon od pomorca - pa nisam ni pitao, nego letimično gledao cijene.

dlovric: Mislim da je stvar slijedeća u skupim uređajima: malo ljudi (govorim o privatnim osobama) izvadi keš kupujući u dućanu kompjutor. Već ga kupi na otplatu. I onda hebiga, tisuća više manje, mjesečno ispadne stotka više manje pa računaju to mogu.
Ali ovo što pričaš za stare Macove zaista ne razumijem.
Čak, da sam ikada razmišljao o polovnom, prije tvog posta vjerojatno bih bez pitanja platio traženu cijenu zbog Apple loga.
Čovjek uči dok je živ...
Sad kad razmišljam o tome, držim da ljudi jednostavno skupo plate uređaj, ili iskoriste priliku kakvu imaš ti ili sličnu, i onda ovdje to dobro naplate.
Kraj jednog premijera na sudu zbog pronejvere praktički četvrtine proračuna možemo li im zamjeriti?
Znam da ulazim u druge sfere pa skrećem brzo van ali samo primjećujem. Slika je šira. Puno šira...
I ljudi zašto napadate Lovru?
Pa čovjek samo toliko živi vani da dođe doma i ne vjeruje. Imamo slične primjere i sa poznatim ljudima tipa Davora Pavune, drlovric je samo primjer iz Voćnjaka.
17.03.2012 | 09:45
Svugdje appleovi produkti drze cijenu. Ni ovdje polovni a ispravni nisu tako jeftini.I to je jedan od razloga zasto kupujem apple. Prije vise od pola godine sam godinu i po macbook prodao za 700€. u oglasima nije bio ni tri dana.A platio sam ga novog 900.
17.03.2012 | 09:59
drlovric kaže:
Bilo sta novo Apple da izbaci, korisnici su vjecito nezadovoljni. Djelomicno (opravdano) i zbog toga sto Apple nove featurese donosi na kapaljku. Ipak, svaki novi proizvod se svaki put prodaje puno bolje od stare linije

Ovaj put su korisnici, zaista, dobili najvise sto su mogli dobiti. Nikada nece vise biti ovakav evolucijski skok u iPad generacijama. Retina display kicka ass Nakon ovoga, svijet tableta vise nikada nece biti isti. Mozda kada izadje New iPad 43 sa holo 3D display

Kada prosjecan korisnik uzme iPad u ruke, sve sto vidi je EKRAN. To je stvarno najvaznije. I dobili smo PUNO BOLJI EKRAN.

Realno, mali kapacitet jeste problem, i sam se borim protiv toga, ali me stvarno nije briga za brzinu procesora, ta taktove, za neke benchmarke.

Zasto bi mene zanimalo na kojem taktu radi stari a na kojem novi iPad, ako mi se apps fluidno izvrsavaju. Apple store nece odobriti nedovoljno optimiziran app, i tu se prica zavrsava. Svaki app na iPad ili iPhone meni super dobro radi, meni nikada nista ne trza, niti zastajkuje...

Ja ne trebam monstrumski CPU u tabletu. Necu svadbu ili 3D animaciju rendati na njemu. Zelim dobar ekran, veliku autonomiju baterije i dosta mjesta za pohranu (tu smo jos uvijek zakinuti).

Ja super zadovoljan sa New iPad.

Ako ne izadje novi 15" Air, ja ga kupujem za 2-3 tjedna.



Kako nebi bio nezadovoljan kad te stvoreni hype i marketing napuni neistinitim tvrdnjama? "New iPad" i 4x brzi GPU od konkurencije!
Ocekivao bih totalno redizajnirani uredjaj koji mijenja svijet tableta iz korijena...
New ipad na kraju ispada da ima New Screen i nije 4x brzi od konkurencije.

Da se razumijemo, New iPad je odlican proizvod, ali bi mu bolje stajao naziv Newer iPad.

Citat:" Kada prosjecan korisnik uzme iPad u ruke, sve sto vidi je EKRAN. To je stvarno najvaznije. I dobili smo PUNO BOLJI EKRAN."
Kao da slusam prezentaciju Appleovog zaposlenika.

Da, ekran je bitan je, ali da je TOLIKO bitan, bar meni nije. TV bih mijenjao zbog boljeg ekrana, ali racunalo - ne. Posto im Samsung izradjuje matrice za novi iPad, vjerojatno konkurenciji nece trebati dugo da stigne to dostignuce.

Sto se tice benchmarka, proca i rama... Bitno mi je i uvijek ce mi biti bitno. Racunala se jednostavno vrte oko toga htio to ili ne, to su IZNIMNO bitne komponente svakog racunala.
U tom svijetu uvijek vrijedi pravilo - od viska glava ne boli.

Ok, tebi iPad ne trza... Meni recimo trza, i primjecujem lagove (iPad2). Ono, kad tipkas nesto, pa cujes zvuk tipkanja tek 1-2 sekunde nakon sto si vec utipkao slova.
I ne, ne zelim zatvoriti otvorene aplikacije, sve mi treba.

Benchmarci i gledanje specifikacija ce mi reci da novi iPad hoce/nece rijesiti moje probleme s performansama. Znaci - meni bitno.
Da ne spominjemo da su s vise snage recimo mogli uvesti i pravi multitasking, itd, itd...

Veca rezolucija ekrana i bolji GPU ce developere vjerojatno potaknut na izradu zahtjevnijeg softvera. Vjerojatni rezultat - trenutni kapaciteti iPada malo premali, a pitanje je i kako ce se procesor nositi s tim teretom.

Ako gledam New iPad kao racunalo - ovo mi nije znacajna nadogradnja. Ako ga gledam kao multimedijski uredjaj za zabavu - definitivno.

Meni ostaje samo da pokusam prezivjet godinu da ne kupim novi iPad i docekam slijedeci.
17.03.2012 | 10:43
civicar, i tvoje je stajalište potpuno ispravno - ali stavi na trenutak u raniju poziciju pokojnog Jobsa, ili danas Cooka.
Bolje rečeno, član si Uprave Apple-a.
Nakon što te Microsoft gazio dva desetljeća sa sranjima, konačno ulaziš u novo tisućljeće s jednim, pa drugim, pa trećim proizvodom iza kojeg ostale kompanije "byte the dust".
I ako na to gledaš iz ugla zarade (a moraš to uzeti u obzir), svake godine dodaš jedan sloj novoga, upakiraš ga fenomalnim marketingom i 2012. dođeš do cijene od 600 USD po dionici.
Htjeli mi to svi priznati ili ne, i to je jedna stvar oko koje smo se divili Steveu - mogućnost lansiranja nesavršenih proizvoda u nebo, pomoću njegova - danas svima znanoga polja iskrivljene stvarnosti...
Ponavljam, ne kažem da nisi u pravu - samo mislim da bi drugačije razmišljao da sjediš tamo u Upravi i da bi ti to bilo logično. Jer ako bi jedne godine ispucao sve iz arsenala, misliš li da bi iduće imao što novo za pokazati?
Recept "na kapaljku" očito je provjeren...
Opet, Woz je onaj drugi (open source) tip, dobroćudan i pravi haker. Ali izgubio je puno love nakon izlaska iz Applea jer je svijet gledao "dobrica" očima.
Jobs je bio ludi spoj Jina i Janga, praktički nespojivog, i zato je stvorio to što je stvorio.
Po meni je pitanje koliko će trajati takva filozofija...
17.03.2012 | 16:29
@civicar:

Ti onda uzivaj u "trzavom" iPad 2, a ja cu da uzivam u "nedovoljno ubrzanom" New iPad, sa prekrasnom retinom. I svi zadovoljni

Kada sam rekao da mi ta snaga "ispod haube" nije bitna, mislio sam da je meni iPad prvenstveno uredjaj za reprodukciju sadrzaja.

Sjedim nekada 10 ili vise sati na aerodromu. Treba mi nesto da gledam film, surfam, slusam glazbu, citam casopise, odigram neku igru, citam mailove, skype, voip...

Za sada tableti nisu dovoljno mocni da zamijene klasicno racunalo. I ja bi uvijek birao tablet sa slabijim CPU, nego neku zvijer koja ce mi pocucati bateriju za sat vremena. Ali zato imam najbolji score na benchmarku
17.03.2012 | 16:43
@kloba:

Ma neka mene napada ko hoce, ja cu uvijek reci svoje misljenje. Pa zato smo se valjda borili, da smijemo javno reci sto mislimo

Ljudi traze par tisuca kuna za Macove pogonjene G4 procesorom. To je valjda ekvivalent 486 ili Pentium 1 u PC svijetu

A za 3 tisuce kuna kupis nov laptop (mozes i brand name), bez OS. Laptop 10 godina moderniji i mladji, koji ce bilo kojeg G4 (G5) Maca pojesti za dorucak, u bilo kojim zadacama.

Ovdje u mojoj bazi Toshiba prijenosnici od 350$ pa na dalje. Novi, novcati sa medjunarodnim jamstvom. Dobijes i torbu ili USB stick na poklon. Pa ti sada gledaj...

Ljudi nece da shvate da tehniku gazi vrijeme. Ja ako sam platio MBP 15K kuna, i koristio ga tri godine. Pa ja sam na tom laptopu nesto zaradio. Isplati mi se i darovati ga, jer me sluzio tri godine. I zaradio sebi novu generaciju Maca.

Ako sam ja sminker koji je kupio Mac jer je to cool, popeglao karticu na 2-3 godine, i nosim ga samo po kavama, pa normalno da sam u minusu, jer ne znam ni sam zasto sam ga kupio
17.03.2012 | 18:38
Sve istina.
Nemam šta za dodati...
18.03.2012 | 16:45
Ja bih dodao jos samo jedno;

Apple je na ovaj ili onaj nacin nasao put svojim proizvodima do kupca; no interesantno je kako jedan iPod (u pocetku) pa zatim iPhone dovede u ducan i prosjecnog PC igraca i promijeni mu svijest o ponudi i potraznji, koliko je nesto skupo ili nije; na kraju krajeva, Mac proizvodi i dalje drze cijenu i kao polovni, a i mene samoga nisu nikada iznevjerili.

Dali se nekome nesto svidja ili mu fali i sada ce drviti po tome.... moze; no ostaje cinjenica da imaju konkretnu namjenu koja ce uvijek biti i presiroka i premalena mnogima, vecini taman za neki duzi period. Ne vidim iPad kao backup proizvod, vec onaj koji nudi mogucnost zabave kada ti zatreba, prezentacije kada pozelis, informacije na dohvat ruke sada i uvijek, lagan je, izuzetno lako prenosiv, a ujedno robustan i baterija mu traje i traje i traje, nisam nigdje cuo jedan prigovor na nju.

Sto vise pozeliti, nesto sto konkurencija nema, nesto sto samo nama treba i mora to imati sada i odmah (sto ljudi sto cudi) uvijek trazimo jos, jos vise, nikad zadovoljni.... www.stevehuffphoto.com, about me - homeless, ne mora nuzno biti nicija zivotna filozofija ili posvecenost, no mrvica svijesti o tome sto zivot zapravo je i kakav moze biti, koliko se mijenja u sekundi za neke tj mnoge, a mi to sve ne vidimo..... mi hocemo vise jer imamo pravo na to; pa napravi si to svoje pravo, budi jaci od svih i pokazi nam to, ali ne kukaj jer ti je neko za iste novce ponudio jos vise i bolje no ne i neku tvoju "perverziju" koju si si zazelio a eto... bas je nema i stvar jednostavno ne valja.... ali imas ju doma

meni ce sve ovo biti taman, i biti cu "autonoman" ako mi 32Gb nece biti dosta, nece onda ni HD velicine gepeka u autu, sve je stvar organizacije
18.03.2012 | 23:05
radar kaže:
Ja bih dodao jos samo jedno;

Apple je na ovaj ili onaj nacin nasao put svojim proizvodima do kupca; no interesantno je kako jedan iPod (u pocetku) pa zatim iPhone dovede u ducan i prosjecnog PC igraca i promijeni mu svijest o ponudi i potraznji, ...


Nešto poput ovog lika recimo: Paul Thurrott - Apple IPad (2012).
20.03.2012 | 14:14
Da li se zna kada dolazi u Hr novi?
Imam hrpu knjiga, pa mislim da se vec samo zbog toga isplati kupiti novi iPad.
21.03.2012 | 15:06
Kloba kaže:
civicar, i tvoje je stajalište potpuno ispravno - ali stavi na trenutak u raniju poziciju pokojnog Jobsa, ili danas Cooka.
Bolje rečeno, član si Uprave Apple-a.
Nakon što te Microsoft gazio dva desetljeća sa sranjima, konačno ulaziš u novo tisućljeće s jednim, pa drugim, pa trećim proizvodom iza kojeg ostale kompanije "byte the dust".
I ako na to gledaš iz ugla zarade (a moraš to uzeti u obzir), svake godine dodaš jedan sloj novoga, upakiraš ga fenomalnim marketingom i 2012. dođeš do cijene od 600 USD po dionici.


Ma kuzim ja igru i smisao svega. Jasno je da nece izbacivati svaku generaciju s kompletno novijim i jacim komponentama u kompletu. Parcijalna nadogradnja je bolje rijesenje za prodavaca, jer uz istu tehnologiju izrade ubire odlicne prihode.

iPad jos uvijek definitivno nema pravu konkurenciju, tako da si Apple moze dopustiti laganini nadogradjivanje novih proizvoda.

Ono sto mi donekle ide na zivce je marketing, koji nije nuzno istinit,( i drugi to naravno rade ) i mene je iskreno New iPad pri predstavljanju naveo na jedan drukciji zakljucak.

Jos samo mala opaska nevezana uz temu - vidim cesto spominjes Microsoft u negativnom kontekstu (rusenje, sranja...). Moje misljenje je da je Microsoft trenutno daleko iza takvog etiketiranja. Windows 7 je odlican OS, u poslovnom okruzenju imaju izuzetno zrele proizvode, Windows Phone 7 odlicna platforma, Xbox360, Kinect...

Druga stvsar je sto hrpa ekipe ima nelegalan softver, navuku kojekakve gluposti na racunalo i onda je Microsoft kriv za rusenja, malware. Nisam fanboy ni jednog ni drugog, koristim i OSX i Windowse i oboje imaju svoje prednosti i nedostatke.


@drlovric - ma jasno da svi koristimo drukcije uredjaje. Zato je tebi New iPad super, a meni bas i ne. I ja svoj u zadnje vrijeme najvise koristim za multimediju, citanje, i tu od ekrana ima ogromne koristi. Doduse pokusavam i nesto ozbiljnije radit na njemu, al sve vise odustajem od te ideje, upravo iz razloga koje sam vec naveo.

Sto se tice novog Retina ekrana. Malo sam gledao reviewe, i sad nekako ispada da moras doc jako blizu ekranu da bi vidio razliku... Necu nista suditi dok ne vidim.

Evo konkretan primjer na sta mislim. Anketica ispred Apple storea s identicno namjestenim New iPadom i iPAdom 2 ->



Jel problem u tome sto Appleovi kupce ne zanimaju tehnicke specifikacije(šalaa) ili nesto drugo, necu nista govoriti dok nevidim svojim ocima.
21.03.2012 | 18:40
arya kaže:
Da li se zna kada dolazi u Hr novi?
Imam hrpu knjiga, pa mislim da se vec samo zbog toga isplati kupiti novi iPad.


ne znam ali meni ipad ne moze zamijeniti knjigu. pokusao sam sa par knjiga ali mi nikako citanje s njega ne ide.

Civicar, apple je sada in i to je to. Da li vi vjerujete u ove izjave da su prodali 3 miliona primjeraka u tri dana? ja nesto ne vjerujem jer nema guzvi pred radnjama,a i ko god ima 2-cu sumnjam da ce uzeti tricu.
21.03.2012 | 19:30
civicar:
Heben video, nema šta.
Koristim Windows 7, prije toga Vistu, a prije XP - sve legit.
Meni recimo, kod Windowsa 7 smeta što su Documentsi složeni na dva mjesta. Jedan je public, a drugi user - a radi se o istom folderu. Bolje rješenje mi je bilo u Visti - Public Folder i to je to.
Za Windows Phone ne mogu suditi jer ga nikad nisam ni vidio, a kamoli držao u rukama, dok mi se Mac jednosstavno sviđa.
I to još od Titanium G4 Powerbooka, kojeg je MAK dofurao u Večernjak neke 2003. Slinili smo ko bebe. Ali ako je danas Mac kompjuter skup u Hrvatskoj, tada je bio basnoslovan...
On ga je naravno, dobio za bagatelu od tadašnjeg direktora glavnog zastupnika Apllea za Hrvatsku - koliko se sjećam...
Od ostalih u Večernjaku, ali i novinama uopće, Apple su imali samo grafičari jer im je rad bio znatno lakši i kvalitetniji na njima.
MAK je bezuspješno par puta pokušavao nagovoriti uže vodstvo Styrie da umjesto PC-a pređe na Mac-ove, s realnim i argumentiranim objašnjenima kako bi bilo puno manje potrebe za održavanjem i zaštitom računala, odnosno kako bi na kraju priče prelazak na Apple bio jeftiniji.
Bez uspjeha naravno...
21.03.2012 | 21:21
Ono sto je najbitnije je da imamo mogucnost izbora,neko ce se opredjeliti za neki drugi tablet a neko kampirati ispred Apple store da kupi new iPad.Ja znam da necu
21.03.2012 | 23:09
scarface32 kaže:
arya kaže:
Da li se zna kada dolazi u Hr novi?
Imam hrpu knjiga, pa mislim da se vec samo zbog toga isplati kupiti novi iPad.


ne znam ali meni ipad ne moze zamijeniti knjigu. pokusao sam sa par knjiga ali mi nikako citanje s njega ne ide.

Civicar, apple je sada in i to je to. Da li vi vjerujete u ove izjave da su prodali 3 miliona primjeraka u tri dana? ja nesto ne vjerujem jer nema guzvi pred radnjama,a i ko god ima 2-cu sumnjam da ce uzeti tricu.


Jel probao itko Kindle? Al ne Kindle tablet (Fire) Vec ebook reader sa e-ink ekranom? Imao sam Kindle 3 i nista se nemoze mjerit s e-ink prikazom teksta. Nesto fenomenalno. Da ne pricam da baterija traje mjesec dana... Za onog tko obozava citanje - preporuka.

Apple je definitivno in - must have... Ima odlicne proizvode, ali nemogu reci da mi se bas cijela filozofija dopada... Moguce da su prodali 3 milijuna, bila je opcija predbiljezbe i preko weba sa dostavom doma, tako da nisu svi morali potegnut do ducana. Al opet ima tu marketing svoje prste... Pogotovo s "nestasicama" uredjaja.

@Kloba - ma imaju Windowsi svojih musica, starije verzije su BozeSacuvaj, ali novi proizvodi (XP, Windows 7) su stvarno ok. Pogotovo u vecim poslovnim mrezama... Windows Phone 7 sam koristio mjesec-dva i sve pohvale za sucelje i brzinu. Samo jos sitno featurea i aplikacija i bit ce vrlo konkurentna platforma.

Natrag na novi iPad... Potrudit cu se preskocit ga, dali cu u tome i uspjet - neznam. Realno, samo ekran mi nije dovoljno jak razlog za prijelaz. Ali nac cu ja sebi opravdanje ako bude trebalo.

Citam maloprije na MacRumors da postoji problem i s punjenjem dok je New iPad opterecen. Primjetio sam da se i moj iPad 2 vrlo usporeno puni dok se recimo igram, ili gledam neki film. Navodno New iPad uopce ne puni ako je pod opterecenjem.

To mi je recimo totalno neprihvatljivo ukoliko ta tvrdnja stoji. Ovo sa zagrijavanjem manje vise, ali da se ne puni za vrijeme nesto intenzivnijeg koristenja...
22.03.2012 | 08:22
Pogotovo je XP novi proizvod. Među OS-ima on je metuzalem. LOL
Kupi jače napajanje. rebalo bi puniti.
22.03.2012 | 10:08
zabac kaže:
Pogotovo je XP novi proizvod. Među OS-ima on je metuzalem. LOL
Kupi jače napajanje. rebalo bi puniti.


Jbt koje hvatanje za slamku. Odlicni od Windowsa XP pa naovamo - do 7ice. Jel bolje?

U 4800kn za tablet nekako ocekujem da su stvari tipa punjaca rijeseni kako spada.

Jos o punjenju New iPada ako nekog zanima -> www.pcworld.com/article/252326/new_ipad_...ng_use.html#tk.hp_fv
  • Sank
  • Moderator
  • 219
22.03.2012 | 13:04
Jučer, za vrijeme putovanja kući, razgovarao sam sa kolegom koji mi je rekao da namjerava kupiti neki Android tablet jer da su mu prijatelji rekli da je iTunes smeće i vrlo kompliciran za korištenje.

Ja sam ga onda pitao da li je neki od tih njegovih prijatelja ikada koristio neki od iUređaja i iTunes, pa mi je odgovorio da nisu. Onda sam ga pitao da li je sam ikada pokrenuo iTunes i probao vidjeti kako rade, te da li ih je koristio sa nekim od iUređaja, makar sa iPod shuflle kojeg smo svojevremeno dobili od firme i dobio sam negativan odgovor.

Naravno da ga nisam htio uvjeravati kako je iPad najbolji izbor, jer 100 ljudi 100 ćudi i ono što je za mene super ne znači da i drugima mora odgovarati. Pa sam mu rekao da bi bilo najbolje da ne žuri sa odlukom, već da si da malo vremena i prvo navrati u Apple trgovinu i tamo isproba iPad te zamoli prodavača da mu pokaže kako na iPadu može dobiti ono što od takvog uređaja očekuje, a zatim to isto da napravi u trgovini sa Android tabletima te da tek onda donese odluku.

Sve što se čuje, pročita i vidi o nekom uređaju iz druge ruke uvijek treba uzeti sa dozom skepse, jer tu informaciju su dali neki drugi čiji su zahtjevi, navike i razmišljanja možda posve drugačija od naših.

Tako se ovdje odmah burno reagiralo na tvrdnju da se novi iPad ne puni kad radi nešto intezivno, a priključen je na punjač. Mene to uopće ne smeta, jer ja ga koristim kao mobilni uređaj, što znači kad mi je u rukama ne može biti spojen na nikakvu žicu, a ponajmanje na punjač. S obzirom da bi mu baterija trebala trajati kao u prethodne verzije, onda mi punjenje za vrijeme korištenja sigurno neće trebati, zapravo do sada sam ga uvijek punio preko noći kada sigurno ne radi ništa, a kamo li nešto intezivno.

Pretpostavljam da intezivne radnje sprečavaju punjenje baterije jer tada koristi punjač za napajanje u tolikoj mjeri da je punjenje minimalno, ali je li kome palo na pamet da za to vrijeme barem ne troši i bateriju?

Ja sam imao Kindle sa e-ink ekranom i takav se uređaj ne može uspređivati sa iPadom jer jednostavno nisu ista klasa. Premda je Kindleov ekran vrlo čitljiv, da bi takav i ostao potreban je kvalitetan izvor svjetlosti jer Kindle se ne može čitati u mraku. Po tom pitanju tableti sa LCD ekranom bolji su izbor, osim kad se čita na suncem okupanoj plaži, ali ja na plažu ne idem čitati nego se zabavljati i igrati s mojom djecom.
22.03.2012 | 14:53
Vidim da odgovor ide manje vise mene.Sto se tice problema punjenja. Uzimam s dozom rezerve sve izjave oko problema na novom iPadu dok ga i sam ne probam, kao sto sam vec i naveo vise puta u svojim postovima.

Ne pušim svaki tekst na koji naletim i koji blati Apple proizvode ali isto tako ne pušim ni Appleovu bezgresnu filozofiju.

Link koji sam stavio za problem s punjenjem je vjerodostojan i problem ocito postoji.

Navike koristenja uredjaja su zaista razlicite i tu se slazem. Meni se cesto dogodi da mi je baterija pri kraju a zelim i dalje korisiti bilo laptop ili iPad ili iPhone i koristim svaki od uredjaja i dok je na punjacu.

Svaka cast svima koji uspjevaju tempirat da nikad ne moraju koristiti bilo koji mobilni uredjaj sa punjacem, ali ja ne uspjevam.

I nekako mi se ne cini kao nikakva komocija, luksuz i neobicnost na inzistiranju da se uredjaj puni za vrijeme koristenja. Mislim bar je dosad bila praksa da se bilo koji mobilni uredjaj moze uredno puniti i koristiti.

U svakom slucaju, 22 minute za punjenje 1% baterije za vrijeme koristenja definitivno nije ok i ako to stvarno stoji, za mene je problem.

Sto se tice Kindla. Neznam gdje sam spomenuo da su iPad i Kindle ista klasa?? U kontekstu citanja knjiga sam spomenuo Kindle sa e-inkom kao odlicno rijesenje za sve koji obozavaju citati (ne citaju pola sata dnevno,vec po par sati). E-ink ima daleko bolji i prirodniji prikaz fontova, manje zamara oci, baterija traje daleko duze i puno je laksi i prirodniji za citanje.

Ni "obicnu" knjigu nemozes citat u mraku. Nabavis lampu i problem rijesen.

Sta je sunce samo ljeti i iskljucivo na plazi? Mozda zelim citat u dvoristu u proljece/ljeti zavaljen u lezaljku.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
22.03.2012 | 16:47
@civicar

moj post nije išao samo tebe nego svih nas, pa i mene. Ono što sam htio naglasiti jest da je svatko od nas različit, ima svoje potrebe, stavove i navike, tako da svatko od nas ne daje istoj stvari jednaku težinu važnosti ili nebitnosti. Samim time svatko je za sebe upravu i jedini je problem što često želimo da i drugi imaju iste stavove, potrebe i navike. Tako kad naiđemo na nekog tko drukčije misli osjetimo potrebu da ga uvjerimo da mora misliti kao mi jer je jedio to ispravno Nije ni to negativno, jer da nije tako ne bi nikada bilo zanimljivih rasprava, a forumi bi postali dosadni samo sa pitanjima i suhoparnim odgovorima

Ne znam zašto je to tako, ali očito da nas veseli činjenica da ima više ljudi koji barem prividno dijele s nama iste stavove, potrebe i navike. Možda je to zato jer onda dobivamo nekakvu potvrdu da smo u pravu, premda kad se o svemu razmisli malo bolje to zapravo uopće nije bitno. Uvijek je najbitnije da smo u pravu za sebe i da smo sami zadovoljni onime za što smo se odlučili.

Za primjer je taj Kindle. Onaj kome je važno samo da ima uređaj za čitanje knjiga i druge ga mogućnosti toliko ne zanimaju definitivno bi se trebao odlučiti za neki e-ink čitač, a koji to mora sam provjeriti. S druge strane onaj tko pored čitanja knjiga želi imati i platformu za igre, surfanje, mail i nešto treće jasno da neće biti zadovoljan samo čitačem i da će se radije odlučiti za neki tablet, no koji to je opet stvar vlastitih navika, želja i mogućnosti.

I na kraju, ono što sam htio naglasiti jest, da se često povodimo za ocjenama drugih o nekom uređaju i donosimo zaključke da li nam odgovara ili ne, ne dajući si uvijek priliku da sami isprobamo. Ponekad se i ne može drukčije jer jednostavno nema mogućnosti da sami isprobamo dotični uređaj i nisam mislio da je to išta loše niti dobro, nego jednostavno da je to tako kako jest.

Ja zato nisam ni mislio tebe uvjeriti da loše punjenje Novog iPada za vrijeme korištenja nije bitno, jer ako je tebi bitno, onda je tebi bitno i ja to prihvaćam, ja sam samo htio naglasiti da meni nije bitno, jer ja ga ionako nikada ne punim dok ga koristim. Da li ti onda možeš prihvatiti moj stav ili sad osjećaš potrebu da me uvjeriš u suprotno?

Isto vrijedi i za čitanje knjiga i bilo koji uređaj, ja ako sjedim na dvorištu u proljeće obično sam u društvu, pa se družim i ne čitam, zapravo ja najčešće čitam navečer zavaljen u fotelji ili kauču ili na putovanju u prijevoznom sredstvu, ali naravno da to sad ne znači da i ti moraš tako raditi. Ja samo želim naglasiti da ja nikad ne čitam na suncu, a volim i igre, surfanje, mejlanje i ostalo pa mi je tablet odličan izbor, što ne znači da tako mora biti i za vas sve ostale.

I ja sam se bio naviknuo na memorijske kartice, vanjske diskove i ostale slične điđe-miđe i znao sam da ću morati mijenjati te navike ako se odlučim za iPad koji nema otvora za išta slično i svjesno sam odlučio navike promjeniti. Danas mi nije žao i korištenje iPada mi se ne čini ništa kompliciranije nego da ima USB ili čitač kartica. Ali naravno to sam ja i ne tražim od nikog da misli kao ja
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 20 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO