iPad 4th gen 128GB
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iPad 4th gen 128GB


10.02.2013 | 17:39
civicar kaže:
Pricam o Surfaceu Pro od 64GB koji si naveo.
iOS i Windows 8 Pro nisu ista stvar, ni priblizno. Mozemo diskutirati do preksutra o prednostima ili manama, ali realno gledajuci to su dva jako razlicita OSa.


Slažem se potpuno s tobom. To su dva različita OSa. Jedan namijenjen touch uredjajima i jedan pun kompromisa koji ne radi baš ništa kako bi trebao. Kad Surface upariš sa onom tipkovnicom, onda već počinje biti useabilan, no za tu cijenu bolje prođeš s nekim ultrabookom. A kao tablet je promašaj čim izađeš iz Metro okruženja i aplikacija. Microsoft je davno mogao napraviti Office kak se spada za touch platformu, no zbog svoje sljepoće i nesposobnosti, taj vlak su propustili. Office polako postaje od obaveznog dijela opreme, jedan sasvim sporedni dio. Još nije, ali počelo se u tom smjeru odvijati.

Zaboravio sam dodati i pricu oko hardvera - Surface Pro dolazi sa i5 procesorom, 4GB rama, punim USB 3.0 portom... Znaci ne samo software, i hardver je totalno druga prica.


Sve to što govoriš je točno, al mi sad reci, kad makneš strujni adapter iz igre, što si dobio? Da li je bolje računalo sa smanjenom uporabnošću (smanjenom samo u percepciji za veliku većinu poslova) kao iPad sa 10 satnom autonomijom, ili Surface koji može sve, ali ga malo jebe 3-4.5 h autonomije u laganom radu. Zar nije onda bolje uzeti recimo Air sa 7h?

Surface je slatka mašinica i korak u pravom smjeru Microsofta, no sam po sebi je kompromitiran produkt, napola pečen i ni u čemu savršen.

Inace koristim iPad, iMac, Windows masinu te odnedavno i Windows tablet. Sto se mene i mojih potreba tice, iPad je daleko od racunala, meni je to prvenstveno uredjaj za konzumiranje multimedije i sadrzaja. Nista drugo. Da se nebi bunili - naglasak jos jednom na ovo - mene i moje potrebe.


Ne bunimo se, kao što rekoh, svatko ima svoje potrebe. No 90% ljudi koji kupuju računalo do 500$ iPad je više nego dovoljan. To je veliki segment tržišta i debelo smo u tom smjeru krenuli. Što procesori postaju jači, aplikacije postaju kompliciranije i sve više poput onih na desktopima.

Ono što želim reći, što se desilo desktopima s poboljšanjem laptopa, sad se dešava i laptopima i desktopima sa tabletima. Bilo je i vrijeme... Neće svima u isto vrijeme biti iPad pogodan, no već sad je mnogima.
10.02.2013 | 17:44
drlovric kaže:
Ni ja se bas ne bi (jos) usudio nazvati iPad punokrvnim racunalom


Ne mogu na njemu raditi prijelom (još), no mogu štošta drugo. Poanta je, iPad jest računalo, i svakako praktičnije i bolje od onih netbookova, makar oni vrte windowse.
Osobno ga ne bih uzeo na put umjesto Aira - još, ali ih često puta uzmem oboje.

Vremena se mijenjaju, sve brže i brže, teže je za pratiti, ali veseli.
10.02.2013 | 17:50
vicko kaže:
Ako se dobro sječam bio je podatak (navodno je izjavio Jobs) da oni najprije cijenu koštanja pomnože sa tri pa onda dodaju 30% operativne marže. I to je puno bliže realnosti. Da nije tako odavno bi propali. Kompanija kao Apple se ne može bazirati na 30% marže (možda bi mogla da nema R&D-a, marketinga, pravnika i tako dalje).


Imaš u kvartalnim izvještajima lijepo napisano kolika je bila marža po pojedinom proizvodu ili u cijelom segmentu. To je obaveza svake kompanije, inače.

Što se tiče onog dijela o pohlepi i inome, slažem se, sve kompanije su pohlepne, no Appleu ću dati malo bonusa jer pokazuju, barem na nekim stranama da vrlo često misle i na krajnje korisnike. Od iTunes Storea koji je ukinuo pohlepnu Microsoft-labeli praksu da uzmu hrpu para za ograničene mogućnosti (a koje nitko nikad nije spomenuo ni žalio se na njih, zanimljivo), do razbijanja monopola telekoma i njihove tiranije nad proizvođačima mobitela (šteta što se Google na kraju priklonio istima, s obzirom da je krenuo kao i Apple), do još brdo stvari. Čak i u Kini gdje svi ropski izrabljuju jadnike, Apple pokazuje više truda i želje da riješi i popravi stvar, mada ih se to u biti ne tiče. Pohvale idu gdje su zaslužene, kao i pokude, no od ovdašnjih specijalista za Apple slovo P uvijek izvlači pokude, nikako da se rulet zaustavi na pohvalama
10.02.2013 | 18:14
JOHN kaže:
Kao po obicaju valjas kifle koje ti je servirao neki medij a ti si to zdravo za gotovo prihvatio ili si nedavno izletio iz njihove uprave pa baratas informacijama iz prve ruke. 30% .....zar stvarno vjerujes u to.


Kako rekoh, to je u kvartalnim izvještajima i krivotvorenje istoga je zakonom kažnjivo.

Uglavnom, nisi shvatio poantu mog razmisljanja. A uzevsi u obzir kvalitetu koje Apple u zadnje vrijeme(nekoliko godina)izdaje pod super kvalitetno, slobodno dobru kolicinu pridruzi onoj srot kategoriji koju si naveo. Obzirom da trenutno nisi u stanju prozvakat stvari dalje od onoga imam ga....ajfon....imac....ili nesto sl., jer te to kao krajnjeg kupca ne zanima, vjerojatno ce ti se razviti kroz par godina. A do tada se kloni mora i ribe, da ti nebi palo na pamet da zabacujes iphone kao u Flick fishingu.....kompa to nije pecanje.....ribicija je puno slozenija nego sto ti prikazuje tvoj ajfon. A kako ti nebi izletio ajfon u more od zabacivanja, radije navecer kako ti kazes odi na panulu, odaberi dobru varalicu i digni koju kilu dobre lignje pa ju posalji na moju adresu, a za tu kilu cu ti rado dati max 130kn, a ne 250kn jer ti i ja znamo koliko ces potrosit vremena, diesela i svog truda za panulu pogotovo za dobrog mjeseca.


Slažem se da je u zadnje vrijeme dosta više prigovora na kvalitetu i ostalo, no za razliku od tebe i sličnih koji ste se za to uhvatili, malo sam razmišljao i zaključio da je to normalno, s obzirom na porast prodaje i količinu istoga u odnosu na prije. Postotak nezadovoljnih je i dalje u sitnim postocima, no opet, u pravu si, jer nezadovoljna mušterija nije dobar poslovni plan ni za koga.

Ali obratimo pažnju, žalili su se na žute mrlje na iPhone 4S npr, koje bi nestale nakon par dana, jer su posljedica prebrze isporuke iz tvornice ravno kupcu - ljepilo i tvari se nisu stigle posušiti. A digla se graja oko toga. Isto isa iPhone4 i antenagateom. Hrpa ljudi se žalila na slabiju dostupnost, a druga hrpa se veselila jer im je bolje hvatao signal. I što onda reći? Mana u modelu 4 je jedino home gumb koji dokazano svima kad tad počinje štekati, a u ranijim verzijama toga nije bilo. Ili iMacovi - opticki diskovi su im oduvijek slaba točka, no moraš biti pacijent da bi Apple okrivio za to, kada svi znaju da su to svim slot in optikanerima ista boljka. Prašina u ekranu je pak skroz drugačija stvar od optike, to je pravi problem kojeg su sad očito riješili sa lijepljenjem stakla i lcdja, a što opet raspižđuje ljude jer kako će sad popravljati stvari... Uvijek nešto ne valja, i uvijek s Appleom, zapitao bi se čovjek, da nije možda problem na drugom mjestu.

Evo ti npr. Scarface, non stop neke pizdarije, ili čovjek nema sreće ili mu doma nešto nije u redu sa strujom.


A kad smo kod propadanja, pogledaj zadnje izvještaj koji je dao Apple. Malo im se klimaju temelji, samsung ih šiša po nekoliko podrucja, huawei im po smartphonu lagano dise za vratom. Pa i sam Apple razvija uredjaje za nizu kupovnu moc. Sve navedeno nikako nejde u prilog tvojih tvrdnji.....cijene su ima nabrijane ali pohlepi ocito dolazi kraj a toga su i oni svijesni. Pricekajmo jos neko vrijeme. Dobro je im je krenulo, preambiciozno, sada u zadnjih par godina gube ritam u paklu trzista. Dokaz je veliki gubitak na trzistu kapitala!!!!!


Huawei? Gdje ih Samsung šiša? Jedino gdje se sukobljuju su smartphoneovi i tableti. Obrati pažnju na to da Apple obajvljue točnu količinu PRODANIH uređaja, a svi ostali ih skrivaju kao zmija noge. Reci mi zašto je to tako? Samsung prodaje na kile jeftinih smartphoneova sa Bada OSom i 2.3 Androidom, uglavnom ono plastično smeće, zarada od toga im je ono wow. Galaxya su prodali sva tri modela koliko? Note im je također u brand segmentu, a začudo se i on dobro prodaje, opet, u kojoj količini? U 11 mj 2012 su objavili da su Galaxy 1 i Galaxy 2 mobitela (dakle u iPhone klasi) prodali sveukupno 30 milijuna. Pa toliko Apple proda u dva mjeseca, a ne u dvije godine koliko Galaxy brand postoji.

Prati malo www.asymco.com, jako su precizni, prate sve igrače od Applea, Samsunga, Nokie i Microsofta i pojasniti će ti koješta.

Baš sam čitao neke od članaka prije nego sam tu došao, pa da ti pejstam zanimljive linkove...

Razlika između Applea i Samsunga u utošku za marketing. Ne bi vjerovao.
www.asymco.com/2012/12/05/the-mystery-of...ung-electronics-sga/

Platform adoption ramps - zanimljiv članak o brzini kojom neka platforma dobiva korisnike, Andorid je prestigao iOS ovdje, uz ogradu da se to ne vidi po real world korištenju. Dakle, velika većina kupaca Andorid smartphoneova ih koriste samo za telefoniranje i sms, a napredne funkcije skoro pa ništa, što nije čudno jer su to uglavnom oni jeftiniji modeli sa prastarim OSom i lošim i sporim hwom.
www.asymco.com/2013/01/16/the-race-to-a-billion-2012-update/

Kad smo kod korištenja Androida vs iPad i iPhone, evo i tu statistike.
www.asymco.com/2012/11/26/the-android-engagement-paradox/

Kad smo kod Huaweija, gdje je on na ovom popisu? Pod other?
www.asymco.com/2012/11/14/google-vs-samsung/

I tako dalje. Ne znam otkud ti vadiš svoje informacije, ali mi se čini da su malo neprovjerene...
10.02.2013 | 18:17
E sad, jebiga. U biti ne čitam KOME odgovaram, a kad ono, ovu trakavicu sam odgovorio Johnu, koji ne jednom izjavio da ne čita ništa duže od par rečenica. I zato opet kažem, jebiga, valjda će Civicar ili ostali sa zanimanjem pročitati i komentirati. Rasprava je jako zanimljiva i uživam u njoj.
  • mileni
  • Posjetitelj
10.02.2013 | 18:58
Ovo za marketing sam i ja citao nedavno. Apple ima najbolji i najmocniji marketing na svijetu. Vojsku fanboysa sa jedne, i vojsku hatersa sa druge strane. A i jedni i drugi pridonose tom marketingu.
No Samsungov trosak na marketing i Appleov ne mozemo direktno usporedjivati. Apple ima svega par proizvoda, od racunala, tableta, mp3 playera pa do iPhonea.

Samsung? Hladnjaci, klime, mikrovalne, racunala, tableti, mp3 playeri, mobitel, televizije, dvd/cd/blueray playeri, hrpa PC stvari, itd. To je samo za Samsung Electronics, a gdje su jos drugi odjeli?

Ukratko, neusporedovio. Barem po onom grafu. Da znaju slucajno tocnu cifru koliko Samsung trosi na mobitele/tablete onda bi mogli usporedjivati. No to nitko ne zna. Iako vjerujem da Samsung trosi i tu vise od Applea. Sto ne cudi, jer imaju dosta agresivnu kampanju zadnje dvije - tri godine.

I ne bih se slozio da Samsung prodaje tako malo mobitela iz Galaxy serije. SGS3 je zadnji kvartal 2012 prodavaniji od iPhonea. OK, cekalo se na novi iPhone, pa ne cudi. No opet, to je po prvi put da je netko barem na kratko prestigao iPhone sto nije mala stvar. A ukoliko Apple i dalje nastavi izbacivati iOS u stanju kakvom je sada, cesce ce se ponavljati ta prica. Naravno, ovaj zadnji dio je cisto moj subjektivni dojam. Nista vise a ni manje od toga
10.02.2013 | 19:01
A malo humora glede Surfacea, idemo pročitati što piše Macalope

www.macworld.com/article/2027735/the-mac...kly-just-asking.html
10.02.2013 | 19:07
mileni kaže:
Ovo za marketing sam i ja citao nedavno. Apple ima najbolji i najmocniji marketing na svijetu. Vojsku fanboysa sa jedne, i vojsku hatersa sa druge strane. A i jedni i drugi pridonose tom marketingu.
No Samsungov trosak na marketing i Appleov ne mozemo direktno usporedjivati. Apple ima svega par proizvoda, od racunala, tableta, mp3 playera pa do iPhonea.


Slažemo se, hatersi sa svojim negativističkim člancima svakako pomažu Appleovom marketingu, samo, ne znam baš uvijek da li u pozitivnom smislu...

Samsung? Hladnjaci, klime, mikrovalne, racunala, tableti, mp3 playeri, mobitel, televizije, dvd/cd/blueray playeri, hrpa PC stvari, itd. To je samo za Samsung Electronics, a gdje su jos drugi odjeli?


Pa u članku koji sam link postao gore se i odnosi samo na Samsung electronics. S tim da čak i ako ćemo o svim ovim raznim podprozivodima, moram napomenuti da je u Apple marketingu uključeno i sve u vezi njihovih Storea, od najma, do plaća i raznih bonusa. Sve je tu. I to pokazuje nerazmjer u potrošnji...

Ukratko, neusporedovio. Barem po onom grafu. Da znaju slucajno tocnu cifru koliko Samsung trosi na mobitele/tablete onda bi mogli usporedjivati. No to nitko ne zna. Iako vjerujem da Samsung trosi i tu vise od Applea. Sto ne cudi, jer imaju dosta agresivnu kampanju zadnje dvije - tri godine.


Kako rekoh, ne znamo jer Samsung skriva detalje kao zmija noge, što ne bi radio da im prodaja ide dobro. Napisao sam maloprije, 30 milijuna Galaxya 1 i 2 sveukupno - to su objavili nakon početka prodaje 3ojke. A Galaxy im je verh, sve ostalo je jeftilen za 1 kn što ti i ja nikad ne bi kupili. A da troše mnogo, to je točno, non stop im se reklame vrte

I ne bih se slozio da Samsung prodaje tako malo mobitela iz Galaxy serije. SGS3 je zadnji kvartal 2012 prodavaniji od iPhonea. OK, cekalo se na novi iPhone, pa ne cudi. No opet, to je po prvi put da je netko barem na kratko prestigao iPhone sto nije mala stvar. A ukoliko Apple i dalje nastavi izbacivati iOS u stanju kakvom je sada, cesce ce se ponavljati ta prica. Naravno, ovaj zadnji dio je cisto moj subjektivni dojam. Nista vise a ni manje od toga


Subjektivno svakako, s obzirom da SG3 možeš kupiti, a iPhone je i dalje u nestašici. Pa jebemu, nije da su u Appleu nesposobni podići proizvodnju? No, zadnji kvartal u USA je iPhone prvi put bio prodavaniji od svih Androida zajedno. Ti vjerojatno pričaš za worldwide?
10.02.2013 | 19:39
Za one znatiželjne - jedan odličan članak o "punditima" koji sve znaju o Appleu

reverttosaved.com/2013/02/04/a-predictio...idiots-in-the-press/

Smayoo - idiots u linku nisam ja napisao, majke mi. Pa me nemoj cenzurirati, članak je odličan i realan, baš kako ja vidim stanje svijesti nekih novinara i ljudi...
10.02.2013 | 20:31
JOHN kaže:
zabac kaže:
JOHN kaže:
Ma oni gledaju samo koji ce kinez sto jeftinije to sklepat. Fucka se njima pod kojim uvijetima, bitan je samo profit. Da nije svih nas koji kupujemo sve i svasta mogli bi si taj profit obrisat o dupe. Ja sam svjestan da covjek ima potrebe za svacim ali sam za to da bude po razumnoj cijeni, a ne da deru, a u pozadini neki to sklepaju za kikiriki novce. Ja cu platit auto, hranu, odjecu, djeci skolu i bilo sto drugo koliko stvarno vrijedi jer znam da je netko za to dobio korektnu placu. Ali ovako.....neznam bas. Neke stvari su stvarno uzele maha i ne poznaju granice svoje pohlepe


O čemu ti pričaš? Postoji ponuda i potražnja, postoji pravo izbora. Svaka roba ima kupca i sve se prodaje po svim cijenama. Ne paše ti? Sastavi sam komp i gore stavi OSX, još možeš i naljepnicu od jabuke staviti.
I nećeš ti plačati koliko vrijedi, več koliko se može postići.


Sad si me stvarno prosvijetlio svojim odgovorom. Da mi ti to nisi napisao, cijeli zivot bi zivio u neznanju.


I? Što si po tom pitanju učinio? Opet se čudiš k'o pura dreku. Ovo gore je bila retorika na koju ti nisi ni trebao odgovarati, a ipak jesi što dovodi do zaključka kako bi se samo svadio i/ili tražio razloga za svađu.
10.02.2013 | 22:07
Samo da dodje MS Office u punom obliku na iOS i iPad ce biti solidna zamijena za Notebook u mom slucaju. Vec sada na njemu mogu raditi gotovo 80 % stvari kao i na kompu (od spajanja na server do raznih radnih aplikacija koje koristim na ipadu kao i na MBP).
Kao jako dobro rijesenje pokazao se u slucaju pracenja strucnih edukacija i polaganja ispita tamo gdje dozvoljavaju koristenje kompa.
Jednostavno ga nafilam pdf i powerpoint prezentacijama i Bog te veseli...
  • mileni
  • Posjetitelj
10.02.2013 | 22:07
Vanjuška kaže:

Subjektivno svakako, s obzirom da SG3 možeš kupiti, a iPhone je i dalje u nestašici. Pa jebemu, nije da su u Appleu nesposobni podići proizvodnju? No, zadnji kvartal u USA je iPhone prvi put bio prodavaniji od svih Androida zajedno. Ti vjerojatno pričaš za worldwide?


Namjerno stvaranje pomame za nekim proizvodom nakon sto se lansira informacija da je isti rasprodan? Ili pak i dalje problemi u samoj proizvodnji prekompliciranog iphonea 5?
Recimo MS Surface ne mozes prakticki nigdje nabaviti. Tako objavili iz MS-a. Rasprodali ga. Istina je, jesu. Ali onda ispadne da su ih prodali nesto manje od 1mil

Inace, evo ti jedan link:
www.ibtimes.co.in/articles/403302/201211...tphone-overtakes.htm

Imas ih jos dosta takvih. Siguran sam da ce iP5 potuci SGS3 u prodajnim rezultatima. No cinjenica je da je ovo prvi smartphone koji je makar na kratko uspio iPhone skinuti sa trona. I jos zanimljivije je da mu popularnost raste iz dana u dan. Samsung Galaxy je postao brend, jednako kao sto je to odavno i iPhone. Kopirali su Apple po pitanju marketinga u potpunosti. Ne najavljuju vise nove galaxye na nekim mobilnim konferencijama, vec imaju svoju posebnu. Jednako takvo im je i predavanje. Gledao sam predstavljanje SGS3 i kao da ga Apple radi. 'Amazing, perfect, even more amazing, once again it's the most amazing smartphone ever...' i tako jos jedno 555x amazing, astonoshing, breathtaking, itd.

Dakle bubanje superlativa dok publika koja to sve gleda i prati ne otupi od silnih gluparija koje govornik kaze. No ocito ta taktika pali, a kako, zasto i cemu ekipa pada na takve fore ja nikad necu shvatiti. Inace, isplati se pogledati tu samsung konferenciju. Jer opet, po uzoru na Apple nije ju odrzavao neki tech geek, vec sami CEO. No u ovom slucaju je to bilo presmijesno. Koreanac koji je valjda uzeo 1 tjedna engleskog tecaja i pokusavao pricati sa prezgodnom voditeljicom. 90% stvari ne moze razumijeti uz najbolju volju, no smijeh je zagarantiran.

Kako god da okrenes, Samsungu se ne moze opovrgnuti da je iz NICEGA skocio na sami vrh. Istina, vecina prodanih mobitela su srot kategorije koje osobno ne bih ni pogledao. No vrh je vrh. A puno znaci kad drzis vecinu trzista, bez obzira koja kategorija je u pitanju. A ovo dolazi od covjeka koji ne moze smislit samsung ocima. HTC recimo volim, no oni su se izgubili u potpunosti, i bit ce pravo cudo ako prezive. A gledajuci kvalitetu materijala jedini mogu konkurirati iPhoneu. Samsung je plasticnjak i odvratan je. HTC je meni osobno cak i kvalitetniji od iPhonea kad je u pitanju sami kvalitet materijala kojim je smartphone napravljen.

I nije ni malo cudo sto je Apple tuzio Samsunga a ne HTC ili nekog kineza. Tuzio je onog koji mu najvise prijeti na trzistu. Steta samo sto je to Samsung, a ne recimo HTC
  • mileni
  • Posjetitelj
10.02.2013 | 22:09
Vanjuška kaže:
Za one znatiželjne - jedan odličan članak o "punditima" koji sve znaju o Appleu

reverttosaved.com/2013/02/04/a-predictio...idiots-in-the-press/

Smayoo - idiots u linku nisam ja napisao, majke mi. Pa me nemoj cenzurirati, članak je odličan i realan, baš kako ja vidim stanje svijesti nekih novinara i ljudi...


Lako za novinare, njima su pogreske svakodnevnica i dozvoljeno im je grijesiti. Kao i obicnim korisnicima.
No sta reci na CEO-a koji je najvecu software firmu prakticki pokopao? O kome pricam? Pogledaj video:



Da nije smijesno bilo bi stvarno zalosno. No jbg, meni je i dalje presmijesno
11.02.2013 | 01:47
mileni kaže:
Namjerno stvaranje pomame za nekim proizvodom nakon sto se lansira informacija da je isti rasprodan? Ili pak i dalje problemi u samoj proizvodnji prekompliciranog iphonea 5?


Čuj ova prva tvrdnja mi više ide Nintendu i njegovom Wii, ništa kompliciran uređaj se čekao tjednima svuda u svijetu. To se zove dzoiranje i to majstorsko. Za iPhone 5 i novi iMac je ipak iskreno vjerujem kriv kompliciran proces proizvodnje sa puno grešaka u batchevima... Tako je to kad Apple mora biti naj ovo ono, jebat ga.

Recimo MS Surface ne mozes prakticki nigdje nabaviti. Tako objavili iz MS-a. Rasprodali ga. Istina je, jesu. Ali onda ispadne da su ih prodali nesto manje od 1mil


Ma ponavlja se ista stvar kao sa Zuneom 2009, rasprodano, a onda ga povuku iz prodaje godinu i pol kasnije... Čitam, u nekim storeovima rasprodan, a onda kažu da su imali samo jedan komad? WTF? Malo me strah da će ih to poklopiti...



Da, čitam, treći kvartal koji je završio krajem 9 mj, taman prije izlaska iPhonea 5 (ili par dana nakon izlaska, ne sjećam se više), što me ne čudi. Razlika je samo dva milijuna, pa moraš priznati da je Apple još jaaaako dobro prošao, kad je sa godinu dana starim 4S skoro prestigao novi S3

Siguran sam da ce iP5 potuci SGS3 u prodajnim rezultatima. No cinjenica je da je ovo prvi smartphone koji je makar na kratko uspio iPhone skinuti sa trona. I jos zanimljivije je da mu popularnost raste iz dana u dan. Samsung Galaxy je postao brend, jednako kao sto je to odavno i iPhone. Kopirali su Apple po pitanju marketinga u potpunosti. Ne najavljuju vise nove galaxye na nekim mobilnim konferencijama, vec imaju svoju posebnu. Jednako takvo im je i predavanje. Gledao sam predstavljanje SGS3 i kao da ga Apple radi. 'Amazing, perfect, even more amazing, once again it's the most amazing smartphone ever...' i tako jos jedno 555x amazing, astonoshing, breathtaking, itd.


Pa u 4 kvartalu se to već pokazalo, barem u USA je iP5 prodao više nego svih androida, na svim mrežama... Sad, androidi bujaju na indijskom, kineskom tržištu gdje se prodaju oni jeftileni pa to pumpa količinu njima u korist, makar im to ne smatram prednošću.

Što se tiče kopiranja, kao što već prije pričah, sve su skinuli, doslovno, jebena firma bez mašte.

Kao što veliš, oni su sad brend, ne bi me čudilo da i Samsung krene kao Amazon svoju verziju Androida razvijati i isključi Google skroz naskroz, neće im biti zabavno onda (Googleu mislim).

Kako god da okrenes, Samsungu se ne moze opovrgnuti da je iz NICEGA skocio na sami vrh. Istina, vecina prodanih mobitela su srot kategorije koje osobno ne bih ni pogledao. No vrh je vrh. A puno znaci kad drzis vecinu trzista, bez obzira koja kategorija je u pitanju. A ovo dolazi od covjeka koji ne moze smislit samsung ocima. HTC recimo volim, no oni su se izgubili u potpunosti, i bit ce pravo cudo ako prezive. A gledajuci kvalitetu materijala jedini mogu konkurirati iPhoneu. Samsung je plasticnjak i odvratan je. HTC je meni osobno cak i kvalitetniji od iPhonea kad je u pitanju sami kvalitet materijala kojim je smartphone napravljen.


Pa sad, kako gledamo na vrh. Jel vrh po broju prodanih primjeraka vrh, ili je vrh po zaradi vrh? Apple je sa svojim proizvodima pri vrhu po svemu osim po prodanim primjercima. Vrh po marži, vrh po zaradi, vrh po korištenju platforme,sada je i vrh po prodaji računala (kad se uključe tableti, a mnogi to sad rade, Apple je No1)... Isto kao s tabletima, Apple ima 50+ posto tržišta u zadnjem kvartalu, a kad pitaš pretraživače, dućane, i ostale, ispada da im promet radi 90% iPadova (u kategoriji tableta)...

I nije ni malo cudo sto je Apple tuzio Samsunga a ne HTC ili nekog kineza. Tuzio je onog koji mu najvise prijeti na trzistu. Steta samo sto je to Samsung, a ne recimo HTC


Nije slučajno Samsung. Apple je svoje patente zaštitio, a one od Nokie je recimo platio. Tako je i HTC platio Appleu za patente, sve legalno kako treba, a Samsung nikome ne plaća već idu silom. I zato ih ne volim. Kradu, lažu, teroriziraju i iskorištavaju. Ali ljudi to ne kuže, jebiga...
11.02.2013 | 01:55
mileni kaže:
Lako za novinare, njima su pogreske svakodnevnica i dozvoljeno im je grijesiti. Kao i obicnim korisnicima.


Ma daj, neki od tih novinara uporno melju gluposti koje ne može pas s maslom progutati, više o njima nađeš u Macalopovim redovnim komentarima u MacWorldu, inače ne bi ni znao što sve urednici puštaju u tisak ili na web. Ono, neka je Apple u naslovu i ok je, kaj god pisalo... Strašno


No sta reci na CEO-a koji je najvecu software firmu prakticki pokopao? O kome pricam? Pogledaj video:
Da nije smijesno bilo bi stvarno zalosno. No jbg, meni je i dalje presmijesno


Smiješno je i žalosno u isti mah. A najžalosnije je što ga Gates i dalje podržava... Mislim, danas jedan iPhone daje Applu veću zaradu nego što svi Microsoftovi proizvodi uključujući xBox zarade... A Microsoft ima maržu na softver, koliko ono? 85%? Dakle, Ballmer je zasrao motku, dobrano

Ali nije jedini, CEO Palma je slično rekao, ma kaj će neki tam kompjuteraši napraviti bolji mobitel od njih koji su u tom poslu već desetljećima...

Ljudi i dan danas gledaju hardver i specse, uopće nisu svjesni da je softver najbitnija karika u cijeloj priči...

Pitaju me frendovi, npr. za onaj neki robotski kineski usisivač za 1000kn sa Kolektive i sličnih... Pa im kažem, možeš kupiti tu kopiju i ušparati 3000 kn koliko bi original Roomba iRobot koštao, ali znaš da je softver u kineskoj kopiji najvjerojatnije zakurac, dok ovi iz Roombe imaju dugogodišnje iskustvo sa izradom robota za američku vojsku i kvalitetan softver... Pa ti vidi... Ovi koji su se ipak odlučili za jeftino, kaj da velim, danas im je žao tih para.
11.02.2013 | 02:10
mileni kaže:
Namjerno stvaranje pomame za nekim proizvodom nakon sto se lansira informacija da je isti rasprodan?

Kod nas je ovo garantirano slučaj.

Prije 14 dana sam uzimao ponovno iPhone 5 16 GB, obišao sam doslovno, ali doslovno sve VIP centre, sve trgovačke centre sa VIP centrima ili VIP partnerima i niti u jednom od njih nije bilo niti jedan jedini telefon, bilo crni ili bijeli.

Žao mi je samo što ne mogu kroz tekst dočarati način na koji su mi svi prodavači odgovarali da telefona nema.
Stvarno sam se osječao kao totalni debil koji traži nešto što ni Obama nebi mogao dobiti jer je takova nestašica.

I onda mi pukne film, nazovem svog prodajnog predstavnika za firmu i kažem da bi produžio pretplatu i uzeo iPhone 5 16 GB.

Žena kaže, nema problema, imamo ih na skladištu (znači množina), danas uplatite sutra je kod vas u firmi.
I stvarno je sutra i bio kod mene u firmi.

Toliko o nestašici i pomami za telefonom.

Apsolutna laž, imaju ih koliko hočeš samo pumpaju kao nekakvu potražnju i navalu.
  • mileni
  • Posjetitelj
11.02.2013 | 02:36
@Vanjuska

Pa u 4 kvartalu se to već pokazalo, barem u USA je iP5 prodao više nego svih androida, na svim mrežama... Sad, androidi bujaju na indijskom, kineskom tržištu gdje se prodaju oni jeftileni pa to pumpa količinu njima u korist, makar im to ne smatram prednošću.


Ne smatras? Sjeti se 90ih i MS Windowsa. Posebice 3.11 verzije. Iako sam bio jako mlad, koristio sam istu. Uzas od OS-a, neupotrebljivo, bugovit smece. Win95 malo mijenja situaciju, a kako su obicne PC kante sve jeftinije i jeftinije, laganini preplavljuju trziste. Rezultat? Sve vise i vise aplikacija radi se iskljucivo za MS Windowse. Windowsi preuzeli kontrolu nad desktop trzistem u potpunosti. I dan danas istu drze (preko 90% trzista, a vjerojatno i vise od navedenih cifri).

Applea sada ide sa iOS-om, no ukoliko se ne trgnu, vrlo lako ce izgubiti primat i ljubav developera. Vrlo lako. Nije da bih zelio da se to dogodi, no moze se dogoditi. Jer ako nekakav moj app moze koristiti 2-3 milijarde ljudi ili pak par stotaina miliona, za sta cu primarno raditi aplikaciju? A posebice u mobilnom svijetu aplikacije su uglavnom vrlo malene, i unazad godinu-dvije trend je raditi besplatne i pokusat zaradit na drugi nacin. Samim time to sto iOS korisnici vise kupuju aplikacije meni kao developeru ne znaci apsolutno nista. Moja aplikacije je besplatna. Zaradjivat cu od reklama. A vise korisnika = vise $$$

Samo pokusavam prikazati kako se situacija u samo par mjeseci moze vrlo lako promjeniti

Nije slučajno Samsung. Apple je svoje patente zaštitio, a one od Nokie je recimo platio. Tako je i HTC platio Appleu za patente, sve legalno kako treba, a Samsung nikome ne plaća već idu silom. I zato ih ne volim. Kradu, lažu, teroriziraju i iskorištavaju. Ali ljudi to ne kuže, jebiga...


Nije ni HTC platio. Barem ne odmah. Naknadno se nagodili. I to tajnim dogovorom. Koji uskoro nece biti tajan, jer posve logicno Samsung je trazio uvid u taj dogovor, a sud ce vjerojatno dopustiti Samsungu. I samsung je htio platiti, no nije mu dozvoljeno. Barem ne po fer cijeni. Tako barem tvrde iz Samsunga. U svakom slucaju bit ce i vise no zanimljivo vidjeti taj ugovor sa HTC-om pa usporediti sta je Apple nudio Samsungu

Ljudi i dan danas gledaju hardver i specse, uopće nisu svjesni da je softver najbitnija karika u cijeloj priči.


Oduvijek bio. No nisu ljudi krivi sto to ne znaju. Jer 98% ljudi koji se koriste kompjuterima to ne zanima. Niti je njihov posao da ih to zanima. Posao raznih firmi je da im na to ukazu. Na zalost, tu su sve firme kojima odlican software ide u prilog dobrano zakazale. Posebice Apple
  • mileni
  • Posjetitelj
11.02.2013 | 02:38
@ Velelaj

Meni je smijesno sto je ekipa spremna cekati po par mjeseci na iPhone. Iako isti i sam koristim.
Ne mozes ih proizvesti dovoljno radi problema u proizvodnji? Ili namjerno radis nestasicu na trzistu? A meni treba smartphone. Nema problema, odoh kod konkurencije koja nema takvih caka ni problema. Pa bi vidio kako se cjelokupna slika mijenja. Ne bi vise bilo nestasica. Bez obzira koji razlog bio
11.02.2013 | 04:33
mileni kaže:
@ Velelaj

Meni je smijesno sto je ekipa spremna cekati po par mjeseci na iPhone. Iako isti i sam koristim.
Ne mozes ih proizvesti dovoljno radi problema u proizvodnji? Ili namjerno radis nestasicu na trzistu? A meni treba smartphone. Nema problema, odoh kod konkurencije koja nema takvih caka ni problema. Pa bi vidio kako se cjelokupna slika mijenja. Ne bi vise bilo nestasica. Bez obzira koji razlog bio


Kakve su to gluposti? Nema Volkswagen-a pa odem po Škodu! Ja sam htio iPhone 5 i pošto su me u Vip-u prevarili, otišao sam u T-Com. Vip je jedna prevarantska firma.
11.02.2013 | 04:48
A T-com nije?
11.02.2013 | 07:54
Manje!
12.02.2013 | 16:14
mileni kaže:
Sjeti se 90ih i MS Windowsa. Posebice 3.11 verzije. Iako sam bio jako mlad, koristio sam istu. Uzas od OS-a, neupotrebljivo, bugovit smece. Win95 malo mijenja situaciju, a kako su obicne PC kante sve jeftinije i jeftinije, laganini preplavljuju trziste. Rezultat? Sve vise i vise aplikacija radi se iskljucivo za MS Windowse. Windowsi preuzeli kontrolu nad desktop trzistem u potpunosti. I dan danas istu drze (preko 90% trzista, a vjerojatno i vise od navedenih cifri).


Sjećam se, no nije to baš za usporedbu. Androida ima svih vrsta i oblika, tvoja aplikacija, za čiju izradu treba vremena i novaca, neće raditi kako treba u startu na 80% njih (bubama napamet), zbog rezolucije, veličine ekrana, procesora itd. A onda kad ti krenu kupci spamat da im ne radi na njihovom mobitelu, pa ti moraš nabavljati isti da vidiš u čemu je kvaka... Pa krađe, koje također nisu tako rijetke... Situacija je takva u Androidima od početka, svakim novim mobitelom sve gora... Evo Nike je jučer rekao da im se ne isplati i ne namjeravaju raditi FuelBand aplikaciju za Android... Hrpa drugih isto misli. Dok god je takva situacija, samo najbogatiji će ići za razvijanjem, i to samo za uži krug skupljih mobitela. A oni jeftini za kunu i free ostaju na 2.3 i bez aplikacija...

Paralela sa windowsima nije najsretnija, jer tu nije bilo toliko varijabli protiv razvijanja... A Macovi su bili 10x skuplji od no name složenca, dok iPhone i iPad nisu toliko skuplji kako god okreneš.

Applea sada ide sa iOS-om, no ukoliko se ne trgnu, vrlo lako ce izgubiti primat i ljubav developera. Vrlo lako. Nije da bih zelio da se to dogodi, no moze se dogoditi. Jer ako nekakav moj app moze koristiti 2-3 milijarde ljudi ili pak par stotaina miliona, za sta cu primarno raditi aplikaciju? A posebice u mobilnom svijetu aplikacije su uglavnom vrlo malene, i unazad godinu-dvije trend je raditi besplatne i pokusat zaradit na drugi nacin. Samim time to sto iOS korisnici vise kupuju aplikacije meni kao developeru ne znaci apsolutno nista. Moja aplikacije je besplatna. Zaradjivat cu od reklama. A vise korisnika = vise $$$


Pa nije baš tako uvijek. Ako korisnici blokiraju reklame? Čim si toliko cheapskate da ne želiš platiti 1$ za app koji ti se sviđa već ideš skidati free ili ukradenu verziju, siguran sam da onda i blokiraš reklame da bi još više zajebao developera Ali da bi Apple trebao malo pojaati tempo sa iOS, slažem se, meni fali nešto poput Documents foldera (kao Photos) gdje bi mogao po želji trpati dokumente kojima bi sve aplikacije imale pristup... I widgete da uvedu, ostalo me ne smara previše

Samo pokusavam prikazati kako se situacija u samo par mjeseci moze vrlo lako promjeniti


Istinu veliš, može se promijeniti, no to drži vodu samo ako je Apple inertan i drka sastrane ne pazeći na konkurenciju, što nije slučaj A zagovornici Androidovog prevlašća već godinama govore, evo sad će pa ništa. Developeri i dalje idu prvo iOS, a onda eventualno Android platformu gurati... Toliki je duopol nastao da Windowsi i BB imaju užasno male šanse za nešto više od blinka...

Nije ni HTC platio. Barem ne odmah. Naknadno se nagodili. I to tajnim dogovorom. Koji uskoro nece biti tajan, jer posve logicno Samsung je trazio uvid u taj dogovor, a sud ce vjerojatno dopustiti Samsungu. I samsung je htio platiti, no nije mu dozvoljeno. Barem ne po fer cijeni. Tako barem tvrde iz Samsunga. U svakom slucaju bit ce i vise no zanimljivo vidjeti taj ugovor sa HTC-om pa usporediti sta je Apple nudio Samsungu


Bit će zanimljivo. Koliko sam čitao, Apple je nudio Samsungu uredno plaćanje njihovih FRAND patenata, na što oni nisu pristali već su podigli cijene, što je neprihvatljivo. I eto još jedne tužbe u moru tužbi

Na zalost, tu su sve firme kojima odlican software ide u prilog dobrano zakazale. Posebice Apple


Hajde, mogao bih sad početi, da nije Applea, danas ne bi...
12.02.2013 | 16:16
E da, novi članak koji me malo zaprepastio... Zapravo, ne malo, šokiran sam.

Appleov odjel za iTunes i accesoriese zarađuje više nego svi smartphone proizvođači, osim Samsunga... Toliko o Appleovim opcijama, imaju 5 nogu, rade na šestoj...

www.asymco.com/2013/02/11/counting-stool-legs/
  • mileni
  • Posjetitelj
12.02.2013 | 16:59
Sjećam se, no nije to baš za usporedbu. Androida ima svih vrsta i oblika, tvoja aplikacija, za čiju izradu treba vremena i novaca, neće raditi kako treba u startu na 80% njih (bubama napamet), zbog rezolucije, veličine ekrana, procesora itd. A onda kad ti krenu kupci spamat da im ne radi na njihovom mobitelu, pa ti moraš nabavljati isti da vidiš u čemu je kvaka... Pa krađe, koje također nisu tako rijetke... Situacija je takva u Androidima od početka, svakim novim mobitelom sve gora... Evo Nike je jučer rekao da im se ne isplati i ne namjeravaju raditi FuelBand aplikaciju za Android... Hrpa drugih isto misli. Dok god je takva situacija, samo najbogatiji će ići za razvijanjem, i to samo za uži krug skupljih mobitela. A oni jeftini za kunu i free ostaju na 2.3 i bez aplikacija...

Paralela sa windowsima nije najsretnija, jer tu nije bilo toliko varijabli protiv razvijanja... A Macovi su bili 10x skuplji od no name složenca, dok iPhone i iPad nisu toliko skuplji kako god okreneš.


Rijesen je odavno problem sa rezolucijama. Posebice u alatima koje ja koristim primarno za rad. Sa 3 linije koda podesim problem rezolucije za sve iPhone i Android uredjaje bez ikakvih dodatnih problema

Nike nije izbacio Android aplikaciju - istina. No suradnja Nikea i Applea traje jako dugo, a i Tim Cook je jedan od glavnih ljudi u Nikeu, pa ne cudi sto nema Android aplikacije

iPhone i iPad jesu toliko skuplji. Jer zaboravljas da je velika vecina prodanih Android mobitela poprilicno jeftino. Posebice na zapadu. 100$/€ = neki prosjek. A tek onda dolaze ovi high end mobiteli koji ustvari konkuriraju iPhoneu (HOX, SGS, Note, itd.).

Recimo, izasla je studija neki dan da je vecina najpopularnijih aplikacija stabilnija na androidu nego li je na iOS-u. Mene iskreno ta studija zacudila, jer koristio sam Android (koristim i sad, no samo u svrhu testiranja aplikacija) i meni je bio osjetno nestabilniji od iOS-a. Cak i JB-anog iOS-a.

Pa nije baš tako uvijek. Ako korisnici blokiraju reklame? Čim si toliko cheapskate da ne želiš platiti 1$ za app koji ti se sviđa već ideš skidati free ili ukradenu verziju, siguran sam da onda i blokiraš reklame da bi još više zajebao developera Ali da bi Apple trebao malo pojaati tempo sa iOS, slažem se, meni fali nešto poput Documents foldera (kao Photos) gdje bi mogao po želji trpati dokumente kojima bi sve aplikacije imale pristup... I widgete da uvedu, ostalo me ne smara previše


Ne zamaraju se korisnici blokiranjem reklama. 99,99% njih barem ne. Dovoljno je da je besplatno. A i besplatne aplikacije generiraju vise prihoda nego ove placene. Jer problem kod 'malih' developera koji imaju odlicnu aplikaciju je marketing, a ne toliko razvoj aplikacije. AppStore primjerice ima katastrofalan pregled aplikacija i tesko je naci ono sto ti treba. Osim ukoliko ne znas tocan naziv aplikacije. Kako onda da se sazna za tvoju aplikaciju? Marketing je jedini nacin. A marketing nije jeftin, dapace.

Pricao sam prije par mjeseci sa autorom jedne train igre za iOS. Uspjesna igra, mislim da se zove Rail Maze, no nemoj me uzeti za jezik tu. Ukratko, igra je godinu i pol stagnirala na AppStoreu. Lik je sam napravio igru i prodavao ju za 0.99$. Zaradio manje od 5000$ u godinu i pol.

I sta se dogodilo? Izbacio je i Android verziju, no radi bojazni da ce biti piratizirana, nije naplacivao istu. Za igru se slucajno proculo, pa je i na AppStoreu stavio free verziju. Probila se igra i generirala jako lijepe prihode na kraju.

Onda je isao sa jednom ekipom raditi drugu igru. Nakon par mjeseci nista od zarade. Ulozili 80 000$ u marketing i vratili te novce jako brzo. Sve dalje je bila cista zarada.

Dakle, ako imas novaca i vjerujes da imas dobar proizvod, onda bacaj te novce u marketing. Ako nemas novaca, idi na free verziju i moli se Bogu da te ekipa skuzi i sama ti napravi marketing. Druge solucije nema. Ili sam ja slijep pa ju ne vidim. Ali onda nisam jedini koji je slijep, vecina nas je ocito

Istinu veliš, može se promijeniti, no to drži vodu samo ako je Apple inertan i drka sastrane ne pazeći na konkurenciju, što nije slučaj A zagovornici Androidovog prevlašća već godinama govore, evo sad će pa ništa. Developeri i dalje idu prvo iOS, a onda eventualno Android platformu gurati... Toliki je duopol nastao da Windowsi i BB imaju užasno male šanse za nešto više od blinka...


Ja osobno i vidim problem u tome sto je Apple poprilicno inertan. iOS stagnira. Dosadan je i ima ozbiljan manjak funkcija naspram Androidom. Shvacam i podrzavam Apple filozofiju da ne nabacuju 10001 nepotrebnu funkciju, barem ne dok istu ne dotjeraju najbolje sto mogu. Ali se na zalost ne dogadja ni to.

Ako za ikoga navijam, navijam da BB malo protrese trziste. Obozavao sam njihove mobitele. No i sam shvacam da bi trebalo veliko cudo da se to dogodi.

WP nema sanse. Barem ne u iducih 4-5-6 godina. Tvrdio sam to i prije izlaska WP8, ispalo je da sam (nazalost) bio u pravu.

MS ima uvjerljivo najbolje razvojne alate. Apple je tu ok, google katastrofa. No naspram MS-om i jedan Apple je po pitanju razvojnih alata mali mis. MS ima vojsku developera. I sve to trebalo bi kao generirati nekakav proboj WP-a na trziste.

No sta se dogadja? Ekipu pretezito ne zanima WP radi MS politike. Evo mene kao dugogodisnjeg VS developera WP ni malo ne zanima. Doslovno sam samo jednom upalio VS u smislu da vidim kako izgleda WP programiranje. I to je to. Dalje od toga nisam isao. Ima li u tom novca za mene? Trenutacno nema.

Da li mi se WP svidja kao platforma? I da i ne. No pretezito ne.
Samim time nemam nikakvog interesa da radim bilo sta za tu platformu. A izgleda da slicno razmislja jos dosta developera.

No kako MS ima dosta veliku blagajnu, mislim da ce kad tad dogurati do 10-15% trzisnog udjela. Jer imaju tu financijsku moc. A od mobilnih platformi nece odustati, jer ipak su pretezito software firma. Ali kao developer radije cu pricekat da se to dogodi, nego trositi svoje vrijeme na ipak nepopularnu platformu.

No i dalje smatram da ovakav razvoj trzista sve vise i vise odgovara googleu. A i sami Android je sve mocniji i bolji. Koristio sam Android 1.6, 2.1 pa 2.3… I sad 4.1. Prevelike razlike izmedju tih verzija. Sve u korist zadnje. Dosta jako lijepih mogucnosti i funkcija, a stabilnost i fluidnost svakom novom verzijom postaje puno bolja.

Ukoliko se Apple ne trgne, ne vidim razloga za uzeti iPhone iskreno. Osim razloga sto ne volim googleove servise i iste ne bih nikad koristio u poslovne svrhe. Ali vecina obozava te besplatne servise, pa ono…
12.02.2013 | 21:21
@mileni, Bogu hvala pa postoji pravo odabira. Ova pubertetska prepucavanja i uvjeravanja su za mlađariju (osim ako nemaš 22. godine, onda sorry).
  • mileni
  • Posjetitelj
13.02.2013 | 01:17
zabac kaže:
@mileni, Bogu hvala pa postoji pravo odabira. Ova pubertetska prepucavanja i uvjeravanja su za mlađariju (osim ako nemaš 22. godine, onda sorry).


Ja uopce nisam stekao dojam da ovdje uopce ima uvjeravanja, vec cisto obicna rasprava. Ukoliko sam ostavio dojam da nekoga uvjeravam da koristi iOS/Android/WP/BB onda se ispricavam, jer to mi nikako nije bila namjena. Daleko od toga. Osobno volim sve platforme, cesto samo da bih razbio rutinu cu koristiti drugu platformu. A uvijek je korisni i vidjeti sta konkurencija nudi. Vecinom fanboysi jedne platforme nemaju pojma o konkurentskoj. Samo znaju da je losa iako istu nisu koristili ni 2h u komadu
13.02.2013 | 07:03
Pusti žabca na miru i samo ti piši,ima i nas koji čitamo postove a ne javljamo se,jer nemamo šta pametno reći. Najbolji dokaz ti je da pišeš argumentirano je taj,da se čak i s vanjuškom normalno dopisuješ
13.02.2013 | 10:53
zabac kaže:
@mileni, Bogu hvala pa postoji pravo odabira. Ova pubertetska prepucavanja i uvjeravanja su za mlađariju (osim ako nemaš 22. godine, onda sorry).


Napadas covjeka bzvz. Ja ne vidim nikakvo prepucavanje ni uvjeravanje, nego realnu analizu mobilnih platformi.

Fragmentacija na Androidu je ogroman problem, ali od Androida 4.0 (ICSa) se stvari popravljaju. Ugodno sam se iznenadio kada sam isprobao Galaxy S III i Note 2. Iznimno hardverski nabrijani telefoni ali rade jako lijepo i fluidno. Nexusi su isto odlicni. Android ima definitivno kvalitetnih uredjaja, i osim toga svaki OS je zaista sve bolji i ima sve vise naprednih opcija. Za napredne korisnike - dusu dalo.

Sto se tice WPa i Microsofta - zakasnili su, ali ne sumnjam da ce stici, kao sto veli Mileni, jednostavno imaju dovoljno love i vojsku developera. Osim sto im je marketing uzas i nikad nece biti na razini Applea.

Evo primjera - Xbox. Prvi Xbox je izasao debelo iza Sonyjevog PSa - danas drmaju trzistem. www.bug.hr/vijesti/xbox-360-76-milijuna/121820.aspx

Primjer uzasnog marketinga u slucaju Xboxa - Kinect. Kinect je zaista fantastican dodatak konzoli. Probao sam i Wii i PS Move ali Kinect je svijet za sebe, zasita dvije klase iznad svega. Dali ga guraju kako spada - ne.

Vmware vs HyperV - Sto se tice virtualizacije, VMware je kralj (za mene). Microsoft je predstavio HyperV na Serveru 2008, koristan alat ali opet ne na razini VMwarea. Danas, par godina kasnije HYperV se nosi odlicno s konkurencijom u svijetu virtualizacije.

WP je dobar, brz, vizualno zanimljiv OS, ali ce im trebat vremena da to pokrenu.

iOS - sad sa i5 sam bio na rubu da promjenim platformu. Trebaju zaista novosti u OSu, pogotovo kad je iPad u pitanju. Bez JBa bi vjerojatno vec odustao od iOSa, ovako se uspijem skrpat, ali mjeseci cekanja na JB i uporno Appleovo ignoriranje JB zajednice su iritantni.

Ponovit cu ono sto sam vec stoput pisao, a sto bi htio vidjeti na iOSu. Konkurencija (Android i Microsoft) to vec imaju.

Prvenstveno se ovo odnosi na iPad (jer na njega gledam kao na "potencijalnu" zamjenu racunalu)

Korisnicki racuni - poseban problem kod iOSa. Ako ga ne koristim ili ostavim doma nitko ga nemoze koristiti, a zasto? Zato sto imam na njemu svoje osobne podatke koje ne zelim da drugi gledaju. Win8 i Android Jelly Bean to imaju.

File explorer - meni je jednostavno lakse raditi i manipulirati podacima preko file explorera. iOS ga nema (ima ako docekas JB) Win8 i Android - imaju.

Multitasking - nepostojeci. Win 8 tablet ima multitasking iznimno dobro rijesen. Android losiji ali opet bolji od iOSa.

Prosirivost. Pod prosirivost mislim na slijedece - kupim npr. Camera Connection Kit sa USB portom, gurnem ga u iPad i preko njega mogu spojiti eksterni USB disk, mreznu karticu... Opet Win8 i Android to mogu, iOS ne.

Customizacija - pa dajte mi pobogu da promjenim ikone, tranziciju akrana, dodam widgete. Gledajuci u iOS od prvog dana vec mi je zaista dosadilo. Srecom WinterBoard, Barrel i koja zgodna tema spase stvar.

Mail klijent - nesto blize klasi Outlooka kojeg imam na PCu nebi bilo lose.

Djecji kutak - Microsoft je to predstavio na Wp 8, a i na Win 8 tabletima nije problem jer se moze kreirat poseban korisnicki racun. Jednostavno i eleganto - klincima mozes ostavit telefon da se igraju bez straha da ce nekog nazvat, zbrljat podatke, postavke. Kod mene u uredu par ljudi se odlucilo za WP 8 upravo zbog toga. Klincima intuitivno i jako zabavno.


Stvari ima jos, a nabrojeno je dio koji meni nedostaje.

Siri i Apple Mape koje Apple predstavio kao udarne novosti u zadnje dvije iteracije iOSa, meni u zivotu ne znace nista.

Siri palim kad idem van s frendovima pa malo vise popijemo - dobra zezancija.

A otkad sam po Apple mapama ustanovio da mi je muzej tri kuce dalje (a naravno da nije) ni pogledao ih nisam. Mape su tu da budu precizne, a ne odokativne.

U svakom slucaju cijenio bih naprednije opcije u iOSu i nadam se da ce iOS 7 donjeti zaista revoluciju.
  • num
  • Korisnik
  • 3
13.02.2013 | 11:05
civicar kaže:

Multitasking - nepostojeci. Win 8 tablet ima multitasking iznimno dobro rijesen. Android losiji ali opet bolji od iOSa.


Na kakav Multitasking misliš?
iOS ima Multitasking koji je prilagođen štednji baterije i tu mislim da su to dobro smislili (i ja sam developer).

Prosirivost. Pod prosirivost mislim na slijedece - kupim npr. Camera Connection Kit sa USB portom, gurnem ga u iPad i preko njega mogu spojiti eksterni USB disk, mreznu karticu... Opet Win8 i Android to mogu, iOS ne.


Apple-ovi uređaji hardware-ski imaju punu podršku za USB. Problem je što Apple software-ski (namjerno) to ne podržava.
Da su htjeli dodati mogli su, no nisu htjeli. Možda u nekoj novoj verziji iOS-a. No i tada sam siguran da to bude "App-Centric", a ne "Document-Centric".
  • Sank
  • Moderator
  • 219
13.02.2013 | 12:39
num kaže:
Apple-ovi uređaji hardware-ski imaju punu podršku za USB. Problem je što Apple software-ski (namjerno) to ne podržava.
Da su htjeli dodati mogli su, no nisu htjeli. Možda u nekoj novoj verziji iOS-a. No i tada sam siguran da to bude "App-Centric", a ne "Document-Centric".


iPad3 s iOS 6.0.1 + Camera connection kit + USB stick 4Gb + aplikacija FileBrowser s AppStorea (ne treba jailbreak) i radi kao podmazano.

Istina je da ne ide direktno i da treba kupiti CCK i FB, a USB stick mora bit od onih koji ne trebaju previše struje, ali da se može, može se!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 22 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, zeljacveseljac, Anonimci (628)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO