Problemi sa internet vezom u uredu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problemi sa internet vezom u uredu


20.11.2017 | 13:37
Pozdrav Ekipa,
trebam savjet oko problema sa mrežom u uredu/studiju.

Pokušati ću opisati problem što bolje mogu pa možda netko od vas tko o ovim stvarima zna više, uoči gdje je toblem.

@smayoo ... anybody ...

ROUTER: www.iskon.hr/download/2822/40417
PROVIDER: iskon
INTERNET PAKET: Iskon.NET 20-50
download 14-20 Mbps, maks. 50 Mb/s,
upload 0,7-1 Mbps, maks. 10 Mb/s

Tu konekciju koristi 8 prostorija, odjeljenih knaufom, sa 11 osoba/računala.
Eventualno se spoji i poneki mobitel.

Kako se meni čini, nemamo problema sa signalom. Uvijek su svima spajanja na router bezbolna, crtica je kod mene (a najudaljeniji sam) uvijek 4, dakle full signal barem prema tom indikatoru.

Rijetko, zapravo gotovo nikad nismo svih 11 uopće istovremeno na poslu, a kamoli da smo svi online.

Recimo da je neki prosjek aktivnih računala online, a da nastaju problemi oko 6.
Nekad i manje, ovisno što se radi online, ili ovisno o nečem trećem, četvrtom ...

Internet je često spor.
Nestaje veza, koja se često može riješiti restartom routera (restart routera radimo bar jednom dnevno)
Nekada restart routera i ne riješ stvar pa onda moramo zvati providera ...
Kada netko radi upload, recimo na dropbox, čak sa ograničenjem na 10kb/s, puca veza, ostali nemaju pristup netu ili je užasno, neupotrabljivo spor.
Kada nas je više online, i ne radimo ništa osobito, gledanje stranica ... slanje mailova ... osjetno je sporiji internet.

Iskon kaže da je ovaj paket maksimalna brzina koju možemo dobiti na svojoj lokaciji/zgradi, predpostavljam iz infrastrukturnih razloga, žica ...

Kada nastaju problemi, argumenti se mjenjaju, bilo je da moramo uzeti veći paket (ranije smo imali manji), pa bude da je preopterećeno uploadaom i kada pouzdano znamo da nije...

Što bi se moglo napraviti da se popravi ova situacija?
Da li je router ne-adekvatan?
Da li je provider ne-optimalan?
Da li bi trebalo nešto podesiti bolje?

Situacija nije adekvatna za rad, a ne bi mjenjali providera pa da se opet ništa ne riješi.
Hvala vam...
20.11.2017 | 15:45
Kako se spajate na mrezu? Zica ili bez zice?
20.11.2017 | 15:49
wifi
20.11.2017 | 16:03
Ja bi prst upro u onaj ZyXEL. Probaj par kompova spojiti zicano.
Siguran si kako je samo jedan DHCP server aktivan?
IP se dodjeljuje automatski ili je to odradjeno rucno?
Okolne WiFi mreze i kanali?
20.11.2017 | 18:06
Ako vas toliko zeza, modem ili loša infrastruktura, možda da pređete na "pokućni Internet" Znači upikneš ruter u struju i onda se spajaš bežično. Navodno tele 2 ima flet za 169 kn. Prije toga treba obavezno izmjeriti brzinu 4G tele 2 mreže na tom mjestu, gdje vam je ured.
20.11.2017 | 18:40
Rekao bi da je kvaliteta veze jednostavno pala na toj lokaciji. Sličan problem sam imao i ja preko drugog providera. Na kraju su na centrali me prebacivali na drugi dslam, mijenjali ruter, spliter i dodatno me ponovno krimpali na spoju centrale i zgrade.

Naime broj paketa bi u jednom trenutku jednostavno počeo opadati što je u konačnici dovodilo do jako loše brzine, a koji put i u konačnici i resetiranja linije u potpunosti.

Ako se ništa nije mijenjalo značajno na strani lokalne mreže i konfiguracije, rekao bi da je onda ovo ipak dužnost providera da malo preispitaju stvar na svojoj strani i da pošalju tehničara na lokaciju kako bi se kvalitetno izmjerilo da li je linija stabilna ili nije.

Nakon toga se može diskutirati da li je tu stvarno wifi problem, problem wifi kanala ili nešto 10. Kao što je Žabac rekao probajte neke uređaje ako je moguće koristiti preko kabela 1-2 dana pa da se vidi da li i dalje njima pati kvaliteta usluge.
20.11.2017 | 18:43
Ja sam riskirao i kupio AirPortExtreme i nemam briga s kućnom mrežom. Modem operatera mi je žičano spojen s APE. Promjena operatera ne utjeće na mrežu.
Kupio sam i AirPortExpress pa sam na njega spojio printer i bežično printam.
20.11.2017 | 21:12
Uf,
ajd da probam odgovoriti na sve:

@Žabac:

1. Spajamo se svi bežično, i nismo probali spajati se žicom jer nemamo toliko žice , možda bi vrijedilo sakupiti i testirati.
2. Moj je (laički) dojam da nije problem za wifi dijelom veze, jer mi lokalna mreža ne pada, samo internet pada. No i to ne mogu garantirati.
2. DHCP server? Neznam koliko ih je jer u biti neznam što su. Niti kako pogledati.
3. Predpostavljam da se IP dodjeljuje automatski jer nam nitko nije nešto oko toga podešavao. Kako to provjerim?
4. Ima okolnih mreža, na katu iznad.
5. Predhodni "stanari" su imali T-Com providera, i isto su se žalili na pucanje veze, ali daaaleko manje. Znam koliko jer smo mi (nas dvoje od ovih 11) bili u prostoru i tada. Broj strojeva je tada bio više manje isti, a problema daleko manje.

@cariblanco
Svim korisnicima obveznog podatkovnog paketa BEZBROJ GB svaki dan dodijeljeno je 5 GB podatkovnog prometa. Nakon potrošenih 5 GB samo moraš potvrditi da želiš dalje nastaviti surfati nakon čega ti se dodjeljuje novih 2 GB prometa, bez ikakve naplate i tako bezbroj puta u danu. Koliko god gigabajta ti srce želi.
www.tele2.hr/privatni-korisnici/tarife/uz-pretplatu/
Ovo djeluje kao tricky detalj. Neznam koliko danas GB proleti u danu sa modernim internetom, ali na 11 6,7 ljudi sumnjam da je teško prošišati tu barijeru čak i bez velikih uploadanja i downloadanja.

Ili sam u krivu?
Ima netko iskusva sa ovim pokućnim internetom?

Što je na kraju savjet?

1. probamo se pospajati na kabel, pa onda vidimo kud dalje?
2. @rusty i ja mislim da je provider morao ustanoviti problem i predložiti riješenje, ali nije, njihovi su odgovori ili u stilu ne može bolje ili upite skuplje ... sad kada ne može skuplje ... onda su stali na nemože bolje.
20.11.2017 | 21:20
E da, sad sam se tek sjetio.
Od nas 11, minimalno troje ima MBP bez konekcije rupe za LAN.
Tako da možemo udavit ostale
20.11.2017 | 21:53
Da ga hebes ja ne razumijem. Platite nekome da vam poslozi mrezu kako treba (firma je u pitanju zar ne?).
21.11.2017 | 00:11
Platiti nekoga da posloži mrežu ... ali ja sam mislio da smo platili providera da nam posloži internet?
Čisto jer ono ... to trebamo.
21.11.2017 | 03:59
Pruzatelj internet usluga nije duzan slagati lokalnu mrezu niti ispitivati stanje bezicnog signala u uredima. Spojite se zicano i vidite da li je stabilna internet veza. HAKOM je agencija koja regulira prusatelje internet usluga www.hakom.hr.
www.hakom.hr/default.aspx?id=1144 tu malo prouci sto i kako.
21.11.2017 | 08:50
Neka provider dokaže da nijie problem na njihovoj polovici pa onda neka rješavaju interno. Ovo mi jako ide na kurac kada provider odjebe usera. Napuši se i dokaži da nije problem na njihovoj strani pa mi onda seri da posložim mrežu.
Ja sam imao sliča problem dok nisam popizdio, napisao mail upravi i jasno tehničari su došli i ustanovio se problem kako sam prije opisao.

Dakle dokazni materijal da sve radi max kako treba sa njihove strane za uslugu koja se plaća +, a onda platiti eventualno uslugu postavljanja i konfiguracije lan-a te eventualnu nabavku bolje opreme da servisira 11 računala.
21.11.2017 | 11:43
Tnx, ljudi probamo onda sa žicom pa javim dojmove.
Mene u biti zanima da li previše očekujemo od ovog paketa na taj broj računala ili ne?

Ja sam mislio da ne očekujemo previše, obzirom da nije da sad svi uploadamo neznam kakav materijal online, samo nam treba da paraleleno možemo normalno internet koristiti. U smislu u kojem se to radi danas:
Dakle da možemo poslat mail sa neznam 5MB atačment, da se može zavrtit youtube video ili porazgovarat na skype.
I da se može staviti upload na limitiranu brzinu na dropbox a da ne padne kompletna veza prilikom toga.

PS
evo sad sam u studiju, internet je optimalan, spojen sam preko wifi, sa identične likacije kao uvijek, samo nas je trenutno samo 3 spojenih i očito ne baš aktivnih.

Ja si nekako mislim, da je stvar u wifi spajanju na router, da bi onda i sad imao problema sa konekcijom ... ili ne?
21.11.2017 | 12:26
Mi imamo iskon i taj router. Do nedavno je radilo sve ok dok nije iz čudnog razloga otišao power button pa se mijenjao router za drugi istog tipa. Tada su počeli problemi sa signalom. Novi router je položajno na istom mjestu gdje je bio i stari. U uredu gore je signal ok, dok dolje u laboratoriju mi se ekipa žali da je signal loš. Odem dolje i na trenutak radi sve ok i onda krene opadanje signala. Održi se na ajfonu na jednoj ili dvije crtice ili ga totalno izgubi. Zanimljivo je da kad ima jednu ili dvije crtice, otvaranje stranice traje beskrajno.
Sad neznam dali imam kakvu mogućnost da se podesi jačina signala na routeru ili da ga reklamiram?
21.11.2017 | 12:50
Sad sam si malo uzeo vremena i išao malo prčkat po routeru i prebacio sam kanal s AUTO na 11 i signal je bolji.
21.11.2017 | 13:53
ecvis17, da ti opišem svoje stanje, pa ti možda pomogne. Isto sam na paricama, udaljen 300 metara od centrale, servera, čega već - ne znam. Uglavnom, prvo sam bio na T-Com-u, prije šest godina prešao na H1, kojeg je kupila Optima, a Optimu T-Com - pa sam ti, što se providera tiče, k'o Lassie se vraća kući.
Uglavnom, imam jedan laptop, jedan pametan TV, jedan mobitel.
Na posljednjem dvogodišnjem ugovoru sam povisio brzinu interneta na maksimalnu moguću. Obzirom da je riječ o parici, te udaljenosti koja i nije velika - ispalo je da sam sa 10 mogao povisiti na 20 Mbps. Upload je 2 Mbps.
Čim upalim TV, pa ne odem na kanale preko antene, nego gledam programe preko H1, a paralelno koristim laptop i mobitel - brzina mi padne s 20 na 10 Mbps. Provjerio na OOKLA-i speedtestu.
Kada je TV ugašen, sve OK. 20 Mpbs.
A vas ima 6 koji konstantno koristite internet.
Da se razumijemo, slažem se sa rustyem - prvo im krv iscjedi - ali provjeri kolika ti je maksimalna moguća brzina na tvojoj lokaciji.
Slažem se i s cairblancom za pokućni internet (nisam ni znao da se tako zove), jer ćeš imati bržu vezu i svi ćete, što se weba tiče, prodisati.
Eto, nadam se da sam ti bio barem malo od koristi.
21.11.2017 | 14:53
Uff, puno toga može uticati na brzinu.

Kao prvo, treba providera izbaciti iz jednadžbe. Ugasi na routeru Wi-Fi i spoji dva kompa žicama pa vidi kako ide. Na jednom pokreni neki bijesni upload (npr. video na Youtube) pa provjeri kako ide surfanje webom na drugom kompu.
Najčešće tu puca provider jer limitirani upload od recimo 500Kbit može zaklat download iako ga imaš 10Mbit na papiru.
Dao bi se kladit da vam nečiji upload kolje vezu. Moja su iskustva takva. I to je jednostavno tako na asimetričnom DSL-u za kućanstva.

Drugo i još važnije, potencijalno imate previše uređaja na jednom Wi-Fi AP-u. Zamisli si to ovako. Wi-Fi ti je na tom routeru hub a ne switch. To ti znači da svaki uređaj dok šalje i prima podatke preko Wi-Fia istovremeno osluškuje druge i smeta ima u radu. I svi se moraju dogovorit ko priča a tko čeka.
Zato je žica i veza na switch (a ne hub) standard već desetljeće i pol. Hub je glup uređaj i jednostavno svima sve šalje i to jednostavno tako radi za Wi-Fi.
Možete si pomoći tako da dodate više AP-ova i sve ih žicom spojite centralni router kako bi smanjili broj uređaja na jednom AP-u.

Kažeš kako vas ima 11. Koliko je to uređaja? Komp, tablet, mobite, pametni satovi i ostale Wi-Fi điđe u jednom trenu spojeno a da počinjete primjećivati probleme?
21.11.2017 | 15:28
Hvala svima.
@Borisone ovo zvuči kao dobar početni test.
Napravimo to (dva kabela i upload i surfanje istovremeno) pa onda vidim kako dalje.

@Borisone.
Sada nas je recimo 4 kompa i 1 iPhone. I već osjetimo pad brzine čim netko proba bilo kakav upload.
Ova asimetrija koju spominješ prespostavljam da znači da ako netko pojede veći dio kolača drugi tada dobije manji. A ne da svatko ima kol'ko ga spada.

Napravim test čim skupimo dva kompa koja imaju utor za kabel (jebote apple).
21.11.2017 | 22:15
Kupite thunderbolt na ethernet adapter.
Borisone je sve napisao što bih i ja, i to istim redom.
Ja sam prilično siguran da imate zapravo više problema, barem jedan koji je do providera, barem jedan koji je do wifi zagušenja, a možda i jedan s bugovitim routerom.
Nego, Ecvis, ja sam u uredu imao nekih problema s vodovodnim instalacijama i odvodom od jedne WC školjke. Nazvao sam vodoinstalatera, čovjek je došao, napravio je što se mora, dodatno mi je ponudio još dvije opcije za popraviti stanje, ja sam ih prihvatio i to je to. Nisam zvao Vodovod i kanalizaciju i tražio od njih da mi kažu zašto mi slabo teče voda na 2 špine i gdje mi pušta odvod.
22.11.2017 | 06:24
rusty kaže:
Neka provider dokaže da nijie problem na njihovoj polovici pa onda neka rješavaju interno.


Nije provider duzan nista dokazivati. Klijent to radi ako sumnja u brzinu interneta. Post iznad je osvrt na vodoinstalatera i Vodoopskrbu i odvodnju.
  • Daddo
  • Posjetitelj
22.11.2017 | 09:17
zabac kaže:
rusty kaže:
Neka provider dokaže da nijie problem na njihovoj polovici pa onda neka rješavaju interno.


Nije provider duzan nista dokazivati. Klijent to radi ako sumnja u brzinu interneta. Post iznad je osvrt na vodoinstalatera i Vodoopskrbu i odvodnju.


Provider je itekako dužan dokazivati... ako to od njega zatraži HAKOM... recimo u mom slučaju su morali objašnjavati kako su i zašto na parici propusnosti 13 Mbit/s prodali i isporučivali 2 IPTV-a i 10 Mbit internet, da bi nakon godinu i pol ne mogli isporučiti 4Mbit/s i telefonsku uslugu, pa ni samo telefonsku uslugu.

No, do svega toga treba doći postupno. HAKOMetar mjerenja na jednom računalu žicom u router, žalba operateru, pa žalba drugostupanjskom tijelu operatera, pa HAKOM... pa HAKOM ima 6 mjeseci za rješavanje spora... i tako. No neću tu davit s time.

Čovjek ima problem druge prirode. Borisone je lijepo napisao što i kako, ja bih dodao da je vrlo lako moguće da "ubiju" taj svoj ruter količinom enkriptiranih paketa koje taj jadnik treba obraditi u realnom vremenu, dodatno, zapune routing tabelu i ovo siroče "rikne".
22.11.2017 | 09:35
Pa zato sam išao pisati kako meni padne kada samo internet TV uključim, prepolovi se doslovce. A čovjek je lijepo napisao da ih od 11 u firmi, konstantno za računalom sjede šestorica. Uzmimo da svi imaju otvorene browsere, i mislim da se svi slažemo da je jedan od problema i to zagušenje rutera.
Ima ovdje većih stručnjaka od mene za ovu temu, dakako, ali i oni su na svoj način taj problem stavili kao jedan od. I Borisone i Smayoo.
EDIT:
A ovaj post od Žapca isto nije loša ideja: firma je u pitanju: zašto ne platiti nekoga da vam složi mrežu najbolje što se na toj lokaciji složiti može? Provider kao provider, po mom iskustvu - ne može ti jedan na istoj parici nuditi veću brzinu od drugoga. Oni svi to plaćaju T-Comu koji je na ne baš legalne načine postao vlasnik telefonske infrastrukture (u Zagrebu sigurno, ne znam za cijelu državu) umjesto lokalnih gradskih i županijskih tijela.
  • Daddo
  • Posjetitelj
22.11.2017 | 10:15
Kloba, koliko znaš o mrežama i/ili protokolima?

Razlog zbog kojeg tebi padne brzina interneta kad uključiš IPTV prijemnik je činjenica da operateri sav IPTV promet šalju multicastom i da QoS kaže da sve što dolazi multicastom ima prioritet nad svim ostalim, a autor teme uopće ne spominje da imaju IPTV platformu među uslugama.
22.11.2017 | 10:26
Daddo, ne znam ništa. Iskreno.
Samo sam spomenuo. I po logici nekoj (možda totalno krivoj) sam mislio da kada više usera upotrebljava isti ruter, automatski svima pada brzina. Jesam li tu u krivu? Nije bitno što sam ja spomenuo TV, ovo što si napisao definitivno nisam znao - ali čistom logikom sam išao.
Možda griješim, nemam pojma.
Da li ti, konkretno, misliš da šest usera na 15 do 20 Mbps može imati optimalne brzine interneta za rad? U današnjem webu, ne webu od prije sedam godina? Pitam te, ne izazivam - odmah da kažem - da ne ispadne da te provociram. Ne znam, zaista.
EDIT:
www.nanog.org/meetings/nanog44/presentat...McBride_iptv_N44.pdf
Ovo sam sada našao, pa da se educiram malo. Jel to OK po tebi, za mene prosječnog usera - čisto da znam malo više o zadanoj temi?
22.11.2017 | 10:31
Hvala svima na savjetima ljudi.

Danas nisam u studiju, ali sutra ću biti. Tako da ću s ekipom pokušati odraditi ovo testiranje koje preporuča @Borisone.

Vezano uz plaćanje stručne osobe, i to je opcija ako se ne riješi problem drugačije.

Ne radi se o jednoj firmi nego 8 neovisnih studija ujedinjenih u udrugu ... čitaj, svaki izdatak treba ispregovarati između nas.

Tako da, prvo malo testiranja, ako smo se mogli patiti s ovim problemima 2 godine, možemo još malo.
Ako se ne riješi, ne gine nam ta opcija.
  • Daddo
  • Posjetitelj
22.11.2017 | 10:54
Kloba kaže:
Daddo, ne znam ništa. Iskreno.
Samo sam spomenuo. I po logici nekoj (možda totalno krivoj) sam mislio da kada više usera upotrebljava isti ruter, automatski svima pada brzina. Jesam li tu u krivu? Nije bitno što sam ja spomenuo TV, ovo što si napisao definitivno nisam znao - ali čistom logikom sam išao.
Možda griješim, nemam pojma.
Da li ti, konkretno, misliš da šest usera na 15 do 20 Mbps može imati optimalne brzine interneta za rad? U današnjem webu, ne webu od prije sedam godina? Pitam te, ne izazivam - odmah da kažem - da ne ispadne da te provociram. Ne znam, zaista.
EDIT:
www.nanog.org/meetings/nanog44/presentat...McBride_iptv_N44.pdf
Ovo sam sada našao, pa da se educiram malo. Jel to OK po tebi, za mene prosječnog usera - čisto da znam malo više o zadanoj temi?


Ovisi za što ga upotrebljavaju. 6 korisnika? 15-20 Mbit na optici/bakru i na xDSL parici nije ista stvar. Bilo koji ("kućni" pogotovo) router možeš "ubiti" bombardirajući ga paketima... googlaj DDoS. Zato postoje mrežni administratori, proxy serveri, firewalli, SPI... sto čuda kojima se kontrolira što putuje mrežom i što od usluga kome treba.

Ako na konkretnoj lokaciji ne postoji mogućnost uvođenja optike/kabela, ostaje kao jedno od mogućih rješenja uvođenje dodatne xDSL linije i load balancing. To dakako iziskuje ulaganje u dodatnu opremu koju operater ne pruža. Dodatno ako je baš pod svaku cijenu bitan internet on site, složi se failover putem 3G mreže.

Sve to spada izvan domene "možemo sami" i košta (ne male) novce.
22.11.2017 | 10:57
@smayoo
a jel može ovo? Ili mora ići na thunderbolt?

> www.links.hr/hr/adapter-delock-usb-3-0-m...45-z-g-lan-200300199

usb-lan.jpg
22.11.2017 | 11:00
Dadoo, hvala ti na informacijama koje zaista nisam znao.
ecvis17, znam da su ti thunderbolt to ethernet adapteri od Applea skupi, ali su pouzdani. Sam imam jednog ukoliko mi zatreba žično spajanje na internet. Ne znam što će ti stručniji dečki reć, evo i Daddo je među njima - ali ja bih rađe uložio u provjereno. No, pričekaj savjet od njih, možda ti je zaista i to dovoljno. Sretno!
22.11.2017 | 12:09
Ecvis, ako želiš relevantnu referentnu uspredbu brzine mrežne veze, ne može to, nego treba tb na ethernet.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 37 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Anonimci (678)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO