Satelitski internet
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Satelitski internet


27.01.2016 | 19:26
Ima li tko od vas izravnog iskustva sa satelitskim internetom? Pošto živim u selu 4 km od centrale, internet je katastrofa, pa razmišljam o prelasku na satelitski. Na papiru sve izgleda super, zanima me ako netko zna kako je to u praksi?
27.01.2016 | 21:09
Mislim kako je to samo na papiru. Zemaljski pristup internetu ti svakako treba. Ja se ne bi s time opterećivao. Ako je optička vidljivost, ako je netko od frendova blizu centrale i ako je željan podjeliti internet. Stavi dvije antene i spoji se. Spominješ selo pa nekako mislim kako nema neka gusta naseljenost.
27.01.2016 | 23:26
A gle, ako ti recimo operater nudi brzinu do 20Mbit/sec, njegova je obaveza da ti isporuči minimalno 70% (50% ako je do 10Mbit/sec).Ako ti je ta minimalno isporučena brzina dovoljna, a recimo ne bude ti isporučena, mislim da imaš pravo raskinut ugovor bez ikakvih troškova.
Eto, probaš pa vidiš!
27.01.2016 | 23:38
Ugovoreno je 4/0,5 a isporučuje najviše 1/0,3.
28.01.2016 | 01:30
Pa ugovori veču brzinu. Ili im je to max?
28.01.2016 | 05:13
Čekaj... Šališ se, zar ne? Ima ugovoreno 4, oni isporuče četvrtinu od toga, a ti mu savjetuješ da im plati JOŠ VIŠE da bi ga zajebali JOŠ JAČE??
28.01.2016 | 05:16
Vicko, a kakva ti je mobilna mreža? Načelno je, koliko god skup, mobilni internet uvijek jefitniji od satelitskog. Samo je pitanje koliko ti je dobra veza.
Ako imaš makar marginalni prijem 3G mreže kod nekog operatera, možeš uvijek montirati usmjerenu antenu i bitno popraviti kvalitetu prijema/predaje. Samo antenu moraš montirati na onu stranu kuće odakle ti dolazi 3G signal i potrošiti malo vremena da je "upucaš".
28.01.2016 | 07:45
JOHN kaže:
Pa ugovori veču brzinu. Ili im je to max?


Nudili su mi oni genijalci iz call centra da ugovorim 10/2 (ili tako nešto) ali bi opet dobio 1 jer je problem u parici koja ide malo podzemno malo nadzemno pa je munje kasape kako žele
28.01.2016 | 07:49
smayoo kaže:
Čekaj... Šališ se, zar ne? Ima ugovoreno 4, oni isporuče četvrtinu od toga, a ti mu savjetuješ da im plati JOŠ VIŠE da bi ga zajebali JOŠ JAČE??


Član je pisao o tome da bi se prebacio na satelitsku, možda je ta veza kvalitetnija ali sigurno i skuplja. Nemam uopče loše namjere pri savjetu.
Isto tako sam savjetovao da raskine ugovor ako se ne drže ugovornih obveza. Ima svako pravo na to. Je da je to tlaka, ali je i pravo korisnika
28.01.2016 | 07:53
smayoo kaže:
Vicko, a kakva ti je mobilna mreža? Načelno je, koliko god skup, mobilni internet uvijek jefitniji od satelitskog. Samo je pitanje koliko ti je dobra veza.
Ako imaš makar marginalni prijem 3G mreže kod nekog operatera, možeš uvijek montirati usmjerenu antenu i bitno popraviti kvalitetu prijema/predaje. Samo antenu moraš montirati na onu stranu kuće odakle ti dolazi 3G signal i potrošiti malo vremena da je "upucaš".


Razmišljao sam i o toj varijanti. Po karti od T-mobile sam u području 4G signala. Za 3G sam siguran da ima, 4G nisam imao kako provjeriti. Sa krova vidim repetitor (udaljen jedno 2 - 3 km zračne linije) ali neznam kako do prave opreme. Probao sam sa HT-om ali namaš sa kim razgovarati. U firmi smo prešli na Vip pa ću viditi sa njima.

Znaš li možda koji je limit udaljenosti antene od modema? Idealno bi mi bilo staviti tu antenu na dimnjak pa povući jedno 15 - 20 metara (koaksijalnog?) kabela do modema.
28.01.2016 | 09:29
Vicko, mogu ti nabaviti jedan 4G router za 100njak kuna na koji se moze spojiti vanjska antena. U Kuvajtu je to osnovni oblik pristupa internetu pa je trziste preplavljeno polovnim routerima koje su ljudi dobili besplatno uz ugovor. Ja koristim takav i sa usmjerenom antenom to bi trebalo dobro raditi, jedino ne znam koliko kod nas naplacuju neki smisleni internet paket. Ja placam 200 kuna mjesecno za 150 GB prometa sto mi je vise nego dovoljno.
28.01.2016 | 09:36
Na bonbonu imaš 5 GB po 4G brzini (ako imaš signala) za 45 kn. Ako uzmeš pretplatu, po potrošenom paketu ti nastavi naplaćivati daljnje megabajte po istoj cijeni.
Vicko, obično se gleda da kabel od routera do antene bude što kraći jer ti svaki metar kabela gušenjem uzima od dobitka antene. Znači, ako stavljaš antenu na dimnjak, onda router stavi na tavan odmah ispod i ograniči duljinu antenskog kabela na par metara.
Vidim da se na njemačkom E-bayu nudi dosta dobar izbor tih antena, a i nije skupo. Traži "3G yagi antenna".
28.01.2016 | 15:29
VF nije jeftin. UTP je. Sve na krov i UTP dolje. Napajanje je preko UTP kabela. Guglaj PoE za napajanje.
28.01.2016 | 15:56
Puno vam hvala na ponudama i savjetima. Provjeriti ću danas kakav signal lovim na toj strani kuće. Ako ne trebam dizati antenu na krov biti će dosta 2-3 metra kabela pa to nebi smijelo biti problem. Moram viditi i koji operater ima bolji signal i kakve tarife nude za mobilni internet. Javiti ću se uskoro sa dodatnim pitanjima

@Riba: U taj ruter što ti nudiš ide sim kartica od operater direktno ili treba kakav dodatni adapter/modem?
28.01.2016 | 20:10
Kad nabaviš Yagi antenu, pazi, nije svejedno da li je okrenuta okomito ili vodoravno. Treba stajati u ravnini polarizacije. Uglavnom je to vertikalno, ali na nekim baznim stanicama je horizontalno. Probaš jedan položaj, ako je prijem lošiji nego običnim mobitelom, onda promijeni u drugi položaj.
28.01.2016 | 22:09
Popodne sam ponovo gnjavio ove iz HT call centra pa su mi ponudili Maxnet mini flat paket uz fiksni telefon (2 linije) za oko 236,00 kn. Trebali bi doći njihovi tehničari da vide kakav je signal pa ću vidi sa njima kakvu opremu nude. Sada imaju u ponudi navodno i 4G modem/router a HAKOM ih je natjerao da ukinu smanjenje brzine nakon 40 GB prometa za flat paket. Kada bi to prošlo bilo bi super, najmanje 5/2 brzina (ide i do 12/3) mjereno danas na mobitelu u 3G ovisno o poziciji (uvijek na visini oko 1,5m).

Sve mobilne tarife koje sam našao su znatno skuplje ako uzmem u obzir promet. A taj Maxnet mini možeš dobiti samo ako ti ne mogu ispuniti minimalno pola od ugovorene brzine preko žice.

Biti će te obaviješteni...
28.01.2016 | 22:21
Da, u router umećeš karticu i to je to, konkretno ovaj model:

www.4gltemall.com/huawei-b593-4g-lte-cpe...wireless-router.html

Zvuci u redu ova ponuda, baš me zanima što će biti na kraju. Koji ti je limit za promet?
29.01.2016 | 07:21
Pa to košta 270$!
Koja ponuda je u redu? Routera ili HT-a?
@Riba, koliko koštaju polovni, ma gdje god bio?
Znam da i mob može glumiti router, ali nije on za to napravljen.
Hvala
29.01.2016 | 08:19
140kn za tpl-link sa usb-om na koji ide 3g ili 4g stick i riješena priča za malo para!
Ako baš treba antena, nije ni to problem... a da se taj mali routerić napojit i DIY POE-om da ne bude dugačak kablić od antene
29.01.2016 | 08:58
Je brus. Stick i router moraju podrzavati jedan drugoga. Ako nisu kompatibilni, ne radi.
29.01.2016 | 09:58
Riba kaže:
Da, u router umećeš karticu i to je to, konkretno ovaj model:

www.4gltemall.com/huawei-b593-4g-lte-cpe...wireless-router.html

Zvuci u redu ova ponuda, baš me zanima što će biti na kraju. Koji ti je limit za promet?


A di se u ovaj ruter ušteka vanjska antena?

Limita po novom nema za flat paket. Makar po forumima kruži priča da su samo digli sa prijašnjih 40 GB na 100 GB a nakon toga spuštaju brzinu na 1/0,5.
29.01.2016 | 10:03
havdic kaže:
140kn za tpl-link sa usb-om na koji ide 3g ili 4g stick i riješena priča za malo para!
Ako baš treba antena, nije ni to problem... a da se taj mali routerić napojit i DIY POE-om da ne bude dugačak kablić od antene


Opremu bi trebao dobiti od njih, zato čekam tehničare da vidim o čemu se točno radi.

Inače smo već u firmi jednom koristili TP-Link sa stickom od T-Mobile (mislim da je bio MF195 ili tako nešto) i radilo je super.
29.01.2016 | 10:29
Ovaj Ribin Huawei čini se nema priključak za vanjsku antenu.
29.01.2016 | 11:12
@ smayoo, ima dva.
29.01.2016 | 13:19
E, vidim i ja sada da ima dva. Nisam skrolao niže da vidim karakteristike. Sorry Riba
29.01.2016 | 13:27
A gdje su? Na slikama ih se ne vidi...
29.01.2016 | 14:06
Od drva ne vidiš šumu , jer ima dvije antene i na te konektore se može spojiti vanjska antena. Da nisi prebrz u preletu?
29.01.2016 | 15:02
smayoo kaže:
A gdje su? Na slikama ih se ne vidi...


Skrolaj, navedeno je u karaktertstikama ima i slika niže
29.01.2016 | 15:11
Uglavnom, bio je tehničar, isprobali smo i radi super i bez vanjske antene. Jedini minus je da brzina limitirana na 7/2 a flat je ustvari 120GB prometa nakon kojih se brzina spušta na 1,5/0,5. S obziron na to da je još i jeftinije od onoga šta sada plaćamo, nemam šta misliti. Modem koji daju je 4G (i lovi ga i u kući bez vanjske antene) i navodno bi trebali omogućiti veće brzine uskoro.
29.01.2016 | 17:48
zabac kaže:
Pa to košta 270$!
Koja ponuda je u redu? Routera ili HT-a?
@Riba, koliko koštaju polovni, ma gdje god bio?


HT-a. Polovne mogu nabaviti za 100njak kuna, napisah gore...već sam ih poslao u Zagreb šaku, ako ima zainteresiranih donest ću ih još.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 26 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, Air, BigMac, big_mac, Gjuroo, Riba, Sank, Yonkis, ZeljkoB, Anonimci (568)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.17 Seconds

Provided by iJoomla SEO